Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Delikat
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Bucatarie - idei de la mamici la mamici
katy85
Buna, eu una in ianuarie fac un an de cand nu mai folosesc delikat in prepararea mancarilor pe care le fac,mai ales ca tre sa fac si mancare pt coca si stiu ca nu e bine sa manance cu delikat, voi folositi delikat sau nu?daca nu folositi cu ce imbunatatiti gustul mancarurilor?eu una folosesc multe plante de gradina(patrunjel, telina, marar, tarhon, oregano,cimbru) si mi-am cumparat si o rasnita cu verdeturi italiene si sare de mare de la un supermarket, astept pareri daca aveti alte idei care sa ni le impartasiti, va astept, pupici.
aura13
nuuuuuuuuuu .... clar nu delikat-ului
asta am spus-o de cativa ani buni ... de cand am aflat ca delikat-ul contine o sumedenie de E-uri si porcarii care ar da gust si unei bucati de lemn fiarta in apa cu delikat

pt a da si mai mult gust mancarurilor (fierturilor mai ales), adaug de la inceput coditele de la verdeturile folosite (marar, patrunjel, leustean samd) tocate marunt marunt
katy85
multumesc de raspuns, pupici
oktavia
Nici eu nu folosesc delikat,in supe, ciorbe pun muuulte legume si verdeturi.Si de regula si mancarea o fac la fel si scot legumele. trandafir.gif
aura13
QUOTE(katy85 @ Sep 21 2009, 06:31 PM) *
multumesc de raspuns, pupici

tzuc.gif ... si la cat mai multe mancaruri cu gust, dar fara delikat tongue.gif

ce mai munca de lamurire duc cu bunica mea sa renunte la el ... pe mama deja am convins-o yes.gif
dyana
QUOTE(aura13 @ Sep 21 2009, 05:56 PM) *
tzuc.gif ... si la cat mai multe mancaruri cu gust, dar fara delikat tongue.gif

ce mai munca de lamurire duc cu bunica mea sa renunte la el ... pe mama deja am convins-o yes.gif

nu mi-as fi imaginat: credeam ca lucrurile stau tocmai invers, ei sunt mai 'traditionali' decat noi smile.gif
USA
Nici noi Nu folosim delikat....sau nimik asemenea......ci multe verdeturi...
ruxy
Poate va e de folos... trandafir.gif



Vegeta de casă

Dumnezeu ne-a lăsat în natură toate substanțele de care avem nevoie pentru a ne păstra sănătatea sau pentru a vindeca anumite boli. Contează însă foarte mult proporția în care aceste substanțe (vitamine, minerale etc) se regăsesc în hrană noastră zilnică. Pentru perioada puțin mai critică (cea a anotimpului rece) este imperios necesar să pregătim în casă conserve.
Cea mai veche și mai eficientă metodă de conservare a fructelor și legumelor este uscarea (deshidratarea) lor. În felul acesta se păstrează iarnă plantele medicinale, ierburile parfumate, fructele (mere, pere, prune, struguri) și chiar legumele. Se pot usca legume întregi, feliate, sau sub formă de pulbere, alcătuind un condiment de tip „Vegeta”, care este o alternativă minunată la amestecul de chimicale pe care îl găsim în comerț.
Noi am pregătit Vegeta după rețetă următoare:

•-1 kg morcovi
•- 1 kg țelină (rădăcină)
•- 1 kg ceapă
•- 6 legături pătrunjel
•- ½ kg ardei capia
•- 1 linguriță zahăr
•- 1 lingură sare
Morcovii și țelina se curăță, se spăla și dau pe răzătoare. Ceapa și ardeiul capia se tăie feliuțe, respectiv solzișori. Se amestecă toate și se așează într-o tavă la uscat, ca și frunzele de pătrunjel. Uscarea se poate face la aer curat, ferit de soare, sau în cuptorul de la aragaz, cu focul dat la minim și cu ușa cuptorului deschisă. Când sunt bine uscate, frunzele se fărâmițează între palme, iar celelalte legume se dau prin râșnița de cafea sau râșnița mixerului. Se amestecă cu zahărul și sarea și se depozitează în borcane bine închise. Prin mixare legumele se transformă într-o pulbere fină, care se dizolvă în mâncare.
Are un aspect plăcut, un miros puternic de legume coapte și dă mâncării o culoare frumoasă datorită betacarotenului. O adevărată binecuvântare!

Natalia Corlean



katy85
multumesc pt sfaturi la toate in special pt roxi o sa fac si eu vegeta de casa, pupici
maryhynt
eu nu folosesc delikat de aproape 8 ani !
maryhynt
QUOTE(ruxy @ Sep 21 2009, 07:01 PM) *
Poate va e de folos... trandafir.gif
Vegeta de casă

Dumnezeu ne-a lăsat în natură toate substanțele de care avem nevoie pentru a ne păstra sănătatea sau pentru a vindeca anumite boli. Contează însă foarte mult proporția în care aceste substanțe (vitamine, minerale etc) se regăsesc în hrană noastră zilnică. Pentru perioada puțin mai critică (cea a anotimpului rece) este imperios necesar să pregătim în casă conserve.
Cea mai veche și mai eficientă metodă de conservare a fructelor și legumelor este uscarea (deshidratarea) lor. În felul acesta se păstrează iarnă plantele medicinale, ierburile parfumate, fructele (mere, pere, prune, struguri) și chiar legumele. Se pot usca legume întregi, feliate, sau sub formă de pulbere, alcătuind un condiment de tip „Vegeta”, care este o alternativă minunată la amestecul de chimicale pe care îl găsim în comerț.
Noi am pregătit Vegeta după rețetă următoare:

•-1 kg morcovi
•- 1 kg țelină (rădăcină)
•- 1 kg ceapă
•- 6 legături pătrunjel
•- ½ kg ardei capia
•- 1 linguriță zahăr
•- 1 lingură sare
Morcovii și țelina se curăță, se spăla și dau pe răzătoare. Ceapa și ardeiul capia se tăie feliuțe, respectiv solzișori. Se amestecă toate și se așează într-o tavă la uscat, ca și frunzele de pătrunjel. Uscarea se poate face la aer curat, ferit de soare, sau în cuptorul de la aragaz, cu focul dat la minim și cu ușa cuptorului deschisă. Când sunt bine uscate, frunzele se fărâmițează între palme, iar celelalte legume se dau prin râșnița de cafea sau râșnița mixerului. Se amestecă cu zahărul și sarea și se depozitează în borcane bine închise. Prin mixare legumele se transformă într-o pulbere fină, care se dizolvă în mâncare.
Are un aspect plăcut, un miros puternic de legume coapte și dă mâncării o culoare frumoasă datorită betacarotenului. O adevărată binecuvântare!

Natalia Corlean

ruxy multumesc pentru reteta ! o sa fac si eu !
anku
si eu duc lupta cu tata si cu ff multa lume care mai bine gatesc direct din pliculete supe si sosuri...sau la cuptor diferite tampenii...
am citit o gramada de asa ceva
am fost odata la cineva...chiar si in pireul de cartofi mi-a pus vegeta....
jale....
eu acum am intoleranta la histamina...printre primele elemente se afla pestele si vegeta doh.gif

nu mai folosesc de un an juamte vegeta...dar dc ma duc la cineva la masa...tb sa mananc
ptr gzust...folosesc cat mai multe legume dar nu din magazin ca alea nu au nici un gust....
si carne direct de la macelar..inghetata sau din magazin nu are nici un gust dar bacteriile sunt in floare....
si am obs ca iasa fff diferita mancarea...si ca fiecare element in parte isi pastreeaza gustul
la multe ciorbite folosesc ori patrujel dar cel mai adesea tarhon....
la cea de perisoare tb condimente...si iasa asa buna fara vegeta yes.gif

acum sunt ac sotul...imediat rec gustul de vegeta intr-o mancare....
din pacate sunt multi oameni care spun ca dc nu pun putina vegeta in mancare nu este gustoasa ...printre care si tata meu...desi are probl digestive nu intelege asta
maryhynt
QUOTE(anku @ Nov 24 2010, 10:53 AM) *
si eu duc lupta cu tata si cu ff multa lume care mai bine gatesc direct din pliculete supe si sosuri...sau la cuptor diferite tampenii...
am citit o gramada de asa ceva
am fost odata la cineva...chiar si in pireul de cartofi mi-a pus vegeta....
jale....
eu acum am intoleranta la histamina...printre primele elemente se afla pestele si vegeta doh.gif

nu mai folosesc de un an juamte vegeta...dar dc ma duc la cineva la masa...tb sa mananc
ptr gzust...folosesc cat mai multe legume dar nu din magazin ca alea nu au nici un gust....
si carne direct de la macelar..inghetata sau din magazin nu are nici un gust dar bacteriile sunt in floare....
si am obs ca iasa fff diferita mancarea...si ca fiecare element in parte isi pastreeaza gustul
la multe ciorbite folosesc ori patrujel dar cel mai adesea tarhon....
la cea de perisoare tb condimente...si iasa asa buna fara vegeta yes.gif

acum sunt ac sotul...imediat rec gustul de vegeta intr-o mancare....
din pacate sunt multi oameni care spun ca dc nu pun putina vegeta in mancare nu este gustoasa ...printre care si tata meu...desi are probl digestive nu intelege asta

buna anku ! am citit undeva si am vazut pe discovery intro emisiune ca datorita unui conservant din delikat devenim dependenti de acest produs!
anku
QUOTE(maryhynt @ Nov 24 2010, 10:10 AM) *
buna anku ! am citit undeva si am vazut pe discovery intro emisiune ca datorita unui conservant din delikat devenim dependenti de acest produs!

da da...si eu tot asa stiu...
oamenii care folosesc sau mananca numai asa ceva...
in general barbatii...au burta desi sunt slabi...oasele se lasa...nu stiu cum s-ar denumi asta in termeni medicali...imi cer scuze...
iar pritre primele boli p care le poate genera...este cancerul la stomac si de colon...sau ce are tata ,crescaturi p intestinul gros....
este infiorator..
ca alternativa...am vazut,inca nu am folsit...in mag bio ceva ptr supa...fara conservanti ,glutamat...
nu stiu cat de buna o fi...mai intreb....nici nu am folosit...dra m-am gandit!!!
maryhynt
QUOTE(anku @ Nov 24 2010, 12:01 PM) *
da da...si eu tot asa stiu...
oamenii care folosesc sau mananca numai asa ceva...
in general barbatii...au burta desi sunt slabi...oasele se lasa...nu stiu cum s-ar denumi asta in termeni medicali...imi cer scuze...
iar pritre primele boli p care le poate genera...este cancerul la stomac si de colon...sau ce are tata ,crescaturi p intestinul gros....
este infiorator..
ca alternativa...am vazut,inca nu am folsit...in mag bio ceva ptr supa...fara conservanti ,glutamat...
nu stiu cat de buna o fi...mai intreb....nici nu am folosit...dra m-am gandit!!!

eu am ajuns mai demult la spital cu o criza biliara
si nici macar nu aveam 25 de ani si cat eram pe patul de spital se perindau pe la toti bolnavii comisii medicale asa si vine si la patul meu o astfel de comsie si unul din doctorii mai tineri intreaba un dr mai batran :'' dar ce se intampla domn' doctor ?..k de la un timp incoace avem numai operatii de apendicita si fiere la oameni tineri sub 30 de ani!''
la care dr mai batran ii raspunde :'' e ce sa se intample e din cauza ''prostiilor'' din mancare , munca multa ,stres si nu mananca la timp.
asa k si doctorii se mira !
maryhynt
QUOTE(anku @ Nov 24 2010, 12:01 PM) *
da da...si eu tot asa stiu...
oamenii care folosesc sau mananca numai asa ceva...
in general barbatii...au burta desi sunt slabi...oasele se lasa...nu stiu cum s-ar denumi asta in termeni medicali...imi cer scuze...
iar pritre primele boli p care le poate genera...este cancerul la stomac si de colon...sau ce are tata ,crescaturi p intestinul gros....
este infiorator..
ca alternativa...am vazut,inca nu am folsit...in mag bio ceva ptr supa...fara conservanti ,glutamat...
nu stiu cat de buna o fi...mai intreb....nici nu am folosit...dra m-am gandit!!!

si crezi k nu are conservanti? eu nu am incredere ... stii cum se spune decat in ceea ce fac eu acasa cu mana mea! eu am lucrat intro fabrica de cafea si dak vezi in ce conditii se ambaleaza cafeaua cred k te-ai ingrozi !
alexandra81
QUOTE(maryhynt @ Nov 24 2010, 08:39 AM) *
si crezi k nu are conservanti? eu nu am incredere ... stii cum se spune decat in ceea ce fac eu acasa cu mana mea! eu am lucrat intro fabrica de cafea si dak vezi in ce conditii se ambaleaza cafeaua cred k te-ai ingrozi !

Mai bine nu mentionai asta aici...Acum crezi ca mie imi vine sa mai beau cafea? Macar spune-ne marca... rolleyes.gif
maryhynt
QUOTE(alexandra81 @ Nov 24 2010, 12:46 PM) *
[/b]
Mai bine nu mentionai asta aici...Acum crezi ca mie imi vine sa mai beau cafea? Macar spune-ne marca... rolleyes.gif

chiar aici nu pot sa dau nume ! dar..e cea pentru care face actrita maia m.reclama
alexandra81
QUOTE(maryhynt @ Nov 24 2010, 08:49 AM) *
chiar aici nu pot sa dau nume ! dar..e cea pentru care face actrita maia m.reclama


Este bine...Ca mie aia nu-mi place smile.gif
anku
QUOTE(maryhynt @ Nov 24 2010, 11:39 AM) *
si crezi k nu are conservanti? eu nu am incredere ... stii cum se spune decat in ceea ce fac eu acasa cu mana mea! eu am lucrat intro fabrica de cafea si dak vezi in ce conditii se ambaleaza cafeaua cred k te-ai ingrozi !

acum depinde si de normele de proiductie la care se practica produsele in fiecare stat...
chiar si la pampers este diferenta desi este exact aceeasi firma...
aceeasi poveste cu Rama...aici este testata ca un produs care poate fi folosit ok...catalogat cu Bine...am auzit ca este compusa din derivate din benzina sau ceva in genul asta in Ro si ca multa lume se ferste sa foloseasca asa ceva...
si dau dreptate...imi aduc aminte ca era alba in ro...nu-ti facea prea mare apetit
oricum sunt diferente imense in productie...numai subst sunt cele care raman aceleasi mereu....respectiv glutamatul si altele
deci aici...pot spune ca sunt controale la sange....iar dc este bio atunci asa tb sa fie...dar preturile sunt triple chiar de 4 ori mai mari....ptr un kg de carne tocata ajungi la suma de 12 euro p kg...
am mai luat ptr Dari lapte dde capra bio de acolo...si am fost ff multumiti
am mai luat borcane cu mancare ptr el...nu le-a mancat...ptr ca erau exact numai legume tocate fara nimic
de aia zic...ca ar cam tb sa se tina de cuvant
in Ro...e adev ca nu....
mai ca as avea incredere...dar...m-am obisnuit sa gatesc asa....fara nimic wink.gif
si asa o sa fac si de acum inainte....


sapt trecuta...am vazut...la tv...
un articol american cu oameni care au pastrat mancare de la Mc donalds timp de 14 ani
NU AVEA NIMIC:::DECAT ca se intarise...mai ales asa zisul snitel....sau ce ofi....
tb sa caut p Youtube si sa pun p forum articolul...ca e revoltator
iti dai seama ce or fi pus astia in mancare de nu mai putrezeste
si nu era un American...ci mai multi.... ohmy.gif

interesanta afirmatia d-lui dr...si cat se poate de adev sad.gif
anku
QUOTE(alexandra81 @ Nov 24 2010, 11:46 AM) *
[/b]
Mai bine nu mentionai asta aici...Acum crezi ca mie imi vine sa mai beau cafea? Macar spune-ne marca... rolleyes.gif

ama roy liwlol.gif
maryhynt
QUOTE(anku @ Nov 24 2010, 12:57 PM) *
ama roy liwlol.gif

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
ramo82na
QUOTE(anku @ Nov 24 2010, 12:57 PM) *
ama roy liwlol.gif



despre asta este vorba .. anima1.gif ..de asta beau si eu ..si imi place ...nu stiam ca se face in romania ..am baut doar facuta de unguri care este naspa si de nemti care este buna... maia m. face reclama la alta cafea ..

aaa si inca ceva ..am uitat odata o sticla de zuzu desfacuta pe masa in bucatarie si am plecat o saptamana la sat ,era vara, cand m-am intors nu era urdit absolut deloc doar un gust puternic amar..(am gustat de curiozitate cand am vazut ca nu are textura schimbata )...
roxanne
QUOTE(ramo82na @ Nov 24 2010, 03:26 PM) *
despre asta este vorba .. anima1.gif ..de asta beau si eu ..si imi place ...nu stiam ca se face in romania ..am baut doar facuta de unguri care este naspa si de nemti care este buna... maia m. face reclama la alta cafea ..

aaa si inca ceva ..am uitat odata o sticla de zuzu desfacuta pe masa in bucatarie si am plecat o saptamana la sat ,era vara, cand m-am intors nu era urdit absolut deloc doar un gust puternic amar..(am gustat de curiozitate cand am vazut ca nu are textura schimbata )...



Zuzu e cel mai nociv,Ramo. Numai lapte nu mai e ala...mie mi-a zis o vanzatoare chiar cand eram gravida. Aveam arsuri groaznice si nu-mi treceau decat cu lapte si mereu luam Zuzu, iar o vanzatoare mi-a zis sa iau altceva..orice, ca-mi fac rau si mie si copilului.

Cat despre Delikat,Vegeta si alte prostii...sunt o mare porcarie, principala sursa de cancer, alaturi de Coca-Cola si margarina.
manu1981
Nici eu nu mai folosesc de ani buni nici delikat sau alt condiment asemanator, dar nici condimente la plic gata combinate gen condimente pt gratar, condimente pt pui, pt sarmale etc. Cumpar condimentele simple si le combin eu cum imi place smile.gif
marimaria
eu cumpar un fel de vegeta BIO din agricultura biologica e un pic mai scumpa dar e fara E-uri si glutamat
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.