Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Gutuile
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Terapii si tratamente naturiste
andaro
Gutuile, denumite popular "mere de aur", sunt fructe ale caror proprietati sunt recunoscute in medicina populara, ceea ce a dus la aparitia diverselor legende. Una spune ca fructul oprit din care a muscat Adam nu era mar, ci rodie sau gutuie.

Gutuia reprezinta un adevarat izvor de sanatate pentru organism, gratie compozitiei deosebit de bogate in vitamine si minerale: provitamina A, vitaminele B1, B2, B6, C, E, PP, calciu, fosfor, fier, sodiu, potasiu, sulf, cupru. Mai contine apa, zaharuri, acizi organici, pectine, protide, tanin, mucilagii (mai ales in seminte).

Ceaiul din gutui, impotriva racelii, tusei si raguselii

Īn medicina alternativa, gutuia este utilizata pentru proprietatile sale antiinflamatorii, astringente, analgezice, antispastice, emoliente, digestive, diuretice, expectorante si tonice.
Medicina traditionala a folosit dintotdeauna gutuia ca remediu pentru diferite afectiuni. Astfel, ceaiul din gutui cu putin zahar reprezinta un remediu contra tusei si raguselii. Ceaiul din frunze, in amestec cu flori de tei, este indicat in amigdalite si raceli. Zeama din frunze de gutui se aplica pe rani infectate, iar ceaiul din samburi, in amestec cu zahar candel (glucida alimentara formata din cristale de zaharoza) si cu tarate de grau, este folosit contra tusei. Ceaiul din frunze uscate este adjuvant in caz de insuficienta cardiaca si in bolile de ficat.

Adjuvant in afectiunile pulmonare
Cea mai importanta proprietate a gutuilor este aceea de fortifiere a organismului. De asemenea, stimuleaza apetitul si, din acest motiv, poate fi consumata de persoanele anemice, slabite, aflate in convalescenta, de copii si batrani. Fructele, semintele si florile au caracter astringent si fortifica ficatul si pancreasul.
Gutuia este adjuvant in afectiunile pulmonare, chiar in tuberculoza. Altfel incetineste procesul de imbatranire si combate eficient cancerul. Fructul este foarte bogat īn acid citric si īn pectina, cu efect benefic asupra sistemului circulator, determinand diminuarea tensiunii arteriale. Totodata, gutuile sunt indicate in astm, bronsite, colon iritabil, dureri articulare, eczeme, enterita, enterocolita, faringite, precum si in caz de hemoragii uterine si intestinale, hemoroizi, hepatita, hiperaciditate gastrica, hipertensiune arteriala, infectii respiratorii si insuficienta hepatica.
Gutuile sunt recomandate in iritatii gastrice, datorita taninului si pectinei din compozitie, avand actiune astringenta si emolienta la nivelul mucoasei digestive.

Gutuile amelioreaza infectiile respiratorii si durerile articulare
Gutuile se pot consuma ca atare sau sub forma de ceaiuri (infuzie, decoct), suc proaspat, sirop, dulceata, jeleu, compot. Fructele isi pastreaza majoritatea proprietatilor si prin preparare termica. Fructul fiert, copt sau uscat īmbunatateste sosurile pe baza de vin rosu si poate fi folosit ca umplutura pentru pui. Consumate ca atare, gutuile amelioreaza infectiile respiratorii si chiar astmul. Sub forma de decoct, gutuile se folosesc īn stari de greata sau dureri articulare. Cateva bucati de gutuie se fierb timp de 5 minute īn 250 ml de apa, la foc mic. Se bea caldut, eventual īndulcit.

Uz intern
Una-doua lingurite de seminte de gutui se pun la 100 ml apa si se lasa la fiert pana capata consistenta unei gelatine. Se ia cate o lingurita, in caz de bronsite, tuse, hemoptizie, hemoragii uterine. De asemenea, semintele de gutui oparite sunt un bun pansament gastric, iar fructul mestecat pe īndelete reduce senzatia de greata. Lasate in apa 6-8 ore, semintele de gutui sunt un foarte bun laxativ, in special pentru copii.
Infuzia preparata din coaja gutuiului este utilizata īn tratamentul ulcerului.
Infuzia de flori (30 g la 1 litru de apa) sau de frunze (50 g la 1 litru) calmeaza tusea convulsiva. In combinatie cu putina apa de flori de portocal, favorizeaza somnul.


Atentie! Semintele, consumate in cantitate mare, sunt otravitoare. Pot declansa insuficienta respiratorie. Nu lasati copiii sa consume mai mult de 3-4 linguri pe zi!


Gemul, dulceata si marmelada din gutui sunt recomandate īn afectiunile inflamatorii ale intestinului. Toate soiurile de gutui au o influenta favorabila asupra psihicului, īmbunatatind starea de spirit. Gutuile trebuie consumate in cantitati mici, de mai multe ori pe zi.
Sucul din gutuie se pregateste din fructe bine coapte. Are proprietati fortifiante, antiseptice, hemostatice, astringente si diuretice. Este recomandat anemicilor, cardiacilor, astmaticilor, dar si īn afectiuni ale cailor respiratorii si ale tubului digestiv. Se bea īn doze de 100 ml de 3 ori pe zi, cu 30 de minute inaintea meselor.

Uz extern
Extern, gutuile au actiune astringenta. Semintele sunt emoliente, iar pulpa fructului este tonica. Se adauga 1-2 lingurite de seminte la 100 ml apa si se lasa la fiert pana capata consistenta unei gelatine. Se face gargara in caz de faringita, amigdalita, stomatita.
Compresele cu suc de gutuie se folosesc īmpotriva hemoroizilor si fisurilor anale.
Gutuia este des folosita in cosmetica, avand efect de reducere a ridurilor. Se lasa cojile de gutuie in rachiu tare la macerat, timp de 15 zile. Se aplica de 2 ori pe saptamana, pe tenul proaspat spalat. Din coji si frunze se prepara o infuzie care se utilizeaza, sub forma de comprese, impotriva ridurilor.
andaro
Voua va plac gutuile?

Tin minte ca in timpul sarcinii ( in urma cu 2 ani ), in aceasta perioada am mancat f multe gutui...imi placea gustul acrisor...insa de atunci nu cred ca am mancat 2 asememea mere... doh.gif
Vecina de la tara are un gutui iar de vreo 2 zile merele care dadeau spre gardul nostru le-a cules...dar cand e vorba de sprturi extreme stiu sa sar si gardul... rolleyes.gif
eli82
Noua ne plac tare mult gutuile si chiar le consumam in cantitati destul de mari acum toamna deoarece avem la tara din belsug.Ceea ce nu stiam e ca sunt atat de eficiente in medicina naturista.Mersi pentru informatii@ trandafir.gif
Anca74
Am o sacosa mare, plina, pe balcon de gutui...delicioase sunt!
Sper sa reusim sa papam o mare parte din ele, mama le mai face si compot, dulceata...nu prea ma omor cu dulceata , si nici ai mei, insa compotul e delicios, nu ii pune nici mult zahar...Raducu a baut inca de cand era micut, dupa un an...asta sa fie secretul imunitatii lui bune? rolleyes.gif
Daca ar fi si cineva sa le curete si sa le taie feliute subtiri....tocmai bune de rontait cand stai la TV sau PC...ce bine ar fi! rolleyes.gif
andaro
QUOTE(Anca74 @ Nov 11 2009, 11:46 AM) *
Daca ar fi si cineva sa le curete si sa le taie feliute subtiri....tocmai bune de rontait cand stai la TV sau PC...ce bine ar fi! rolleyes.gif

E o idee buna... eusa_clap.gif
ruxy
QUOTE(Anca74 @ Nov 11 2009, 11:46 AM) *
Am o sacosa mare, plina, pe balcon de gutui...delicioase sunt!
Sper sa reusim sa papam o mare parte din ele, mama le mai face si compot, dulceata...nu prea ma omor cu dulceata , si nici ai mei, insa compotul e delicios, nu ii pune nici mult zahar...Raducu a baut inca de cand era micut, dupa un an...asta sa fie secretul imunitatii lui bune? rolleyes.gif
Daca ar fi si cineva sa le curete si sa le taie feliute subtiri....tocmai bune de rontait cand stai la TV sau PC...ce bine ar fi! rolleyes.gif

Astazi am facut pasta de gutui...si am curatat la ele o gramada...am avut o sacosa plina rolleyes.gif sunt foarte sanatoase si chiar si preparate termic pastreaza toate beneficiile smile.gif
mirela bz
QUOTE(ruxy @ Nov 11 2009, 04:39 PM) *
Astazi am facut pasta de gutui...si am curatat la ele o gramada...am avut o sacosa plina rolleyes.gif sunt foarte sanatoase si chiar si preparate termic pastreaza toate beneficiile smile.gif

yami.gif si eu am o sacosa de gutui , mi le-a dat socrela .........nu stiu ce o sa fac din ele unsure.gif pana atunci mai mancam din ele !
andaro
Fetelor...pe la voi sunt livezi de meri gutui, de vorbiti numai de sacose?
Intreb deoarece la mine, la tara...nu prea sunt gutui... o casa pe ici-colo are cate un copac si cam atat.... yes.gif
mirela bz
QUOTE(andaro @ Nov 11 2009, 09:38 PM) *
Fetelor...pe la voi sunt livezi de meri gutui, de vorbiti numai de sacose?
Intreb deoarece la mine, la tara...nu prea sunt gutui... o casa pe ici-colo are cate un copac si cam atat.... yes.gif

paiiii livezi nu tongue.gif , dar soacramea are vreo 3 gutui in gradina !
mi-am pus si eu 2 gutui mici , dar din cate stiu eu peste vreo 3 ani fac primele gutui .......mai am de asteptat trandafir.gif
ruxy
QUOTE(andaro @ Nov 11 2009, 09:38 PM) *
Fetelor...pe la voi sunt livezi de meri gutui, de vorbiti numai de sacose?
Intreb deoarece la mine, la tara...nu prea sunt gutui... o casa pe ici-colo are cate un copac si cam atat.... yes.gif

Eu am fost la munte...si am primit... smile.gif
andaro
Am inteles...atunci sa va fie de sanatate.... oFloare1.gif
Eu...recunosc...le consum ff rar deoarece nu sunt prietena cu acrul...doar cand imi vin poftele... biggrin.gif
cecilia29
buna fetelor si bine v-am gasit,ca veni vb de gutui si mie imi plac nespus de mult si inainte le mancam si acum dupa ce am ramas insarcinata,dar imi place sa le mananc asa nepreparate ,doar taiate asa un pic mai marunt ca cateodata sunt cam inecacioase dar imi plca la nebunie,mi-ati adus aminte de ele acum trebuie sa ma duc sa imi cumpar,ca pe aici mai vezi in gradina la cate o casa ba gutui,ba rodi,ba smochine,dar raman cu vazutu eu ma duc sa imi cumpar ca stau la bloc.o zi frumoasa tuturor.
andaro
Daca tot stai acuma departe...trebuia sa comanzi pachetul cu gutui din tara si erai asigurata... Acuma e sezonul lor... tongue.gif
Numai bine, si tie..!
cecilia29
QUOTE(andaro @ Nov 14 2009, 11:44 AM) *
Daca tot stai acuma departe...trebuia sa comanzi pachetul cu gutui din tara si erai asigurata... Acuma e sezonul lor... tongue.gif
Numai bine, si tie..!

ca bine zici tu andaro dar eu zic ca mai bine le cumpar de aici ca ies mai ieftin rolleyes.gif
andaro
Acuma tu sti cum merge treaba....
Tu esti gravida.gif sau carut.gif ?
Intreb, si cred ca am mai scris pe undeva, ca in timpul sarcinii am mancat multe asemenea mere si mult acru...in rest chiar nu ma omor dupa ele.... tongue.gif
cecilia29
QUOTE(andaro @ Nov 14 2009, 02:51 PM) *
Acuma tu sti cum merge treaba....
Tu esti gravida.gif sau carut.gif ?
Intreb, si cred ca am mai scris pe undeva, ca in timpul sarcinii am mancat multe asemenea mere si mult acru...in rest chiar nu ma omor dupa ele.... tongue.gif

buna andaro,sunt o graviduta in 18 saptamani, rolleyes.gif pupici multi ca tu am vazut ca esti mamicuta.o zi buna
andaro
Sa papi gutui - insa cu limita - pt ca-s sanatoase...
O sarcina usoara sa ai si...numai bine!
cecilia29
QUOTE(andaro @ Nov 15 2009, 02:31 PM) *
Sa papi gutui - insa cu limita - pt ca-s sanatoase...
O sarcina usoara sa ai si...numai bine!

multumesc mult,o sa pap cu limita dar ia spune-mi sti cumva cum sunt ridichile albe in timpul sarcinii,pt ca in fiecare seara mananc asa de bine imi cade si inca cu paine,numai pe vremuri mancam asa mar cu paine ,cand eram copil dar acum mananc ridichi albe cu paine si ma incanta.pupici,a...de unde esti?
anaandreea
Vai eu mooor dupa gutui mi-au placut dintotdeauna...consumate oricum: compot, dulceata, proaspete. Stau la bloc si deci nu am de unde sa le culeg dar le cumpar de la piata si sunt delicioase! Mananc cam 4 pe saptamana asa proaspete...mai mult nu pot ca sunt acrisoare biggrin.gif
andaro
QUOTE(cecilia29 @ Nov 15 2009, 04:36 PM) *
multumesc mult,o sa pap cu limita dar ia spune-mi sti cumva cum sunt ridichile albe in timpul sarcinii,pt ca in fiecare seara mananc asa de bine imi cade si inca cu paine,numai pe vremuri mancam asa mar cu paine ,cand eram copil dar acum mananc ridichi albe cu paine si ma incanta.pupici,a...de unde esti?

Si ridichiile sunt sanatoase pt organism insa chiar nu stiu ce se poate intampla in cazul gravida.gif daca sunt consumate in cantitati mari...Eu nu prea am mancat ridichi...
Sunt din Satu Mare.
Te pup

QUOTE(anaandreea @ Nov 15 2009, 05:54 PM) *
Vai eu mooor dupa gutui mi-au placut dintotdeauna...consumate oricum: compot, dulceata, proaspete. Stau la bloc si deci nu am de unde sa le culeg dar le cumpar de la piata si sunt delicioase! Mananc cam 4 pe saptamana asa proaspete...mai mult nu pot ca sunt acrisoare biggrin.gif

Sa-ti fie de bine si...sanatate multa tie si lui bb.... gravida.gif tzuc.gif
anaandreea
QUOTE(andaro @ Nov 15 2009, 07:11 PM) *
Sa-ti fie de bine si...sanatate multa tie si lui bb.... gravida.gif tzuc.gif

notworthy.gif Multumesc la fel si tie! trandafir.gif
cecilia29
QUOTE(anaandreea @ Nov 15 2009, 05:54 PM) *
Vai eu mooor dupa gutui mi-au placut dintotdeauna...consumate oricum: compot, dulceata, proaspete. Stau la bloc si deci nu am de unde sa le culeg dar le cumpar de la piata si sunt delicioase! Mananc cam 4 pe saptamana asa proaspete...mai mult nu pot ca sunt acrisoare biggrin.gif

asa fac si eu le cumpar ca nu am ce face,dar nu le gasesc intodeauna,vad ca mai ai un pic si nasti sa ai sarcina usoara in continoare si nastere cat mai usoara
ruxy
Astazi am servit cele mai bune si mai gustoase gutui din lume...coapte la cuptor...o delicatesa foarte pretioasa rolleyes.gif
VALERIA OANA
"Gutuile, Combat raceala si fortifica organismul" ....si strepezesc dintii
ruxy
QUOTE(VALERIA OANA @ Nov 19 2009, 09:57 PM) *
"Gutuile, Combat raceala si fortifica organismul" ....si strepezesc dintii

laugh.gif laugh.gif laugh.gif la cuptor...nu mai strepezesc nimic laugh.gif
AdeDia
maine sper sa reusesc sa pun compot de gutui...imi plac si mie f mult...in orice stare...crude,compot sau dulceata
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.