Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Sarcina Cu Probleme
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina
camilecu
Buna fetelor deschid acest topic pentru a vedea daca mai exista mamici insarcinate , care au sarcina cu probleme ca mine .
Va astept sa ne impartasim necazurile si bucuriile .
masada
QUOTE(camilecu @ Sep 19 2009, 12:39 PM) *
Buna fetelor deschid acest topic pentru a vedea daca mai exista mamici insarcinate , care au sarcina cu probleme ca mine .
Va astept sa ne impartasim necazurile si bucuriile .

salutare!
hmmmm.....exista si burtici fara probleme? sunt una dintre multele burtici care tre sa stea la pat pana la sf sarcinii.
dupa cum mentionam pe un alt topic, fac injectii cu pronto gest din prima luna(1/3 zile), acum am aproape 7 luni...deci s-au acumulat cateva intepaturi. ma rog sa depasesc termenul de 7 luni pt ca mai am o fetita nascuta prematur(7 luni-perfect sanatoasa si fara probleme medicale) insa as prefera sa duc sarcina cat mai aproape de termen. priml copil l-am nascut prin cezariana (nu am ales eu, asta a fost sg solutie), asa ca si pe acesta il voi naste tot la fel.
va pup pe toate.
by the way, camilecu, tu ce probleme ai cu sarcina?
raisa
QUOTE(masada @ Sep 19 2009, 03:43 PM) *
salutare!
hmmmm.....exista si burtici fara probleme? sunt una dintre multele burtici care tre sa stea la pat pana la sf sarcinii.
dupa cum mentionam pe un alt topic, fac injectii cu pronto gest din prima luna(1/3 zile), acum am aproape 7 luni...deci s-au acumulat cateva intepaturi. ma rog sa depasesc termenul de 7 luni pt ca mai am o fetita nascuta prematur(7 luni-perfect sanatoasa si fara probleme medicale) insa as prefera sa duc sarcina cat mai aproape de termen. priml copil l-am nascut prin cezariana (nu am ales eu, asta a fost sg solutie), asa ca si pe acesta il voi naste tot la fel.
va pup pe toate.
by the way, camilecu, tu ce probleme ai cu sarcina?


da exista si burtici fara probleme...eu am fost una dintre ele si imi pare rau si le compatimesc pe cele care trebuie sa stea9luni in pat si cu injectii dar chiar si asa tot as fi facut un bebe ca e prea frumos!sanatate si multa rabdare floare2.gif
camilecu
Buna
Eu stiu si burtici fara probleme , ma consoleaza faptul ca nu sunt singura care a stat si sta la pat in continuare, poate reusim sa ne fie mai usor discutand dspre problemele noastre .
eu am o fetita de 4 ani care am nascut-o la 32 sapt. cu o greutate de 1,350gr., cu stat in pat si injectii cu gravibinon la 3 zile, si cu cerclaj la 12 saptamani. Dar acum este mare si sanatoasa . Mi-a fost foarte greu , dar a trecut , drept dovada am zis sa mai incerc odata , fiindca stiu ca este greu sa fii singur la parinti.
Acum am 9 sapt. , si cred ca tot cu probleme , deja am stat internata in spital cateva zile , cu desprindere de placenta , fara sangerare , si cu un hematom decidual. Fac tratament cu Arefam , nospa si scobutil. dar cu tot acest tratament tot ma doare burta si spatele. crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif am sperat ca acesta sarcina va fi mai bine , dar se pare ca m-am inselat . Mi se pare ca este mai rau totusi , la prima nu am avut greturi , ia durerile de burta nu au inceput atat de devreme ,ma gandesc ca poate varsta isi spune cuvantul , am 32 ani , poate si asta este un motiv.
Acum trebuie sa stau in pat , ca altfel simt durere de burta .

Masada dar e ce ai nascut la 7 luni ce s-a intamplat ? De la cate saptamani stai in pat ? Ce este pronto gest?

masada
si eu tot 32 de ani am....dar sunt femei care duc sarcini si la peste 40 de ani fara sa aiba probleme....insa cum tocmai aceasta diferentiere ne face speciali ca oameni tre sa induram orice. pe fata mea am nascut-o la 7 luni in urma cu 10 ani, avea 2.300 g, deci era chiar grasuna pt 30-31 de saptamani. cauzele declansarii nasterii ....hmm...sa zicem ca eram prea tanara eu si ma luam dupa parerile "babelor-medici". aveam tratament de mentinere a sarcinii insa ma luam dupa gura lumii care ma speria ca ii dauneaza copilului si ca pe vremuri copiii se faceau fara tratamente si astfel am ajuns sa mi se rupa membranele fara sa am contractii la 7 luni. am dat si peste niste medici "profesionisti" care au asteptat contractiile si dilatatia vreme de 3 zile, in acest timp fetita mea ramanand fara lichid amniotic, a 3-a zi deja nu mai simteam miscarile fetale.in final mi-au facut cezariana. insa bunul D mi-a mai dat o sansa si s-a nascut sanatoasa fara sa aiba nevoie de incubator macar. era puternica de mica printesa mea. necazul meu nu s-a oprit aici pt ca aceiasi dr mi-au "carpit" uterul ca pe saci lasandu-mi si resturi de placenta in el. la 2 saptamani (ma externasera ) am facut bineinteles septicemie (acasa fiind)si au urmat alte internari cu copil dupa mine si cu chiuretaj dupa cezariana. tare m-a mai iubit DD ca puteam sa nu mai fiu azi dar uite ca am ramas si intreaga pe deasupra. asa ca multe necazuri mi se trag si de atunci, uterul meu ramanand mai mic, inflexibil. Prontogestul este un med injectabil pe care eu il procur din italia(la noi nu se fabrica) dupa cate am citit este un inlocuitor(imbunatatit poate) al progesteronului. dr mi-a zis ca e ca painea pt mn...fara el, no baby. am avut si scobutil, acum iau no-spa pt dureri. am fost si eu internata pe la 17 saptamani iar primele 4 luni au fost groaznice am slabit 4-5 kg, nu suportam nici un fel de mirosuri, ma spalam cu apa fara spumant ori sapun...de mancare nici nu stiu cum am rezistat lunile alea...noroc cu zarzarele verzi(necoapte). acum ma confrunt cu o anemie puternica si tre sa fac si un tratament cardiologic ( am ASLO dublu)-m-a trimis dr mea. poate imi ajuta DD si de data asta sa fie sanatos bb-le si sa n-am nici eu probleme.
eu va pup pe toate si va doresc muuuuuuuulta sanatate
masada
m-ai intrebat de cand stau la pat, pai cam de pe la 8-9 saptamani.
Karmin
offff, fetelor, multa sanatate si bebei pe masura...

eu pot spune ca prima sarcina a fost cea mai frumoasa perioada din viata mea, nici nu am simtit ca sunt gravida, doar fericirea ca voi avea un copil mi-a umplut zilele..Doar la sfarsit din saptamana 37, am facut prurit gravidic, m-am umplut pe tot corpul de zgaibe care ma mancau de plangeam...faceam dusuri si tratament pe piele zi si noapte, a fost foarte neplacut..am nascut la 41 de saptamani si 3 zile, natural fara epidurala..Timea avea 3,450 kg, a mai durat o luna sa imi treaca tot ce aveam pe piele....au fost doua luni de chin, 24 din 24...
a doua sarcina imediat dupa prima ( avea 6 luni fetita cand am ramas din nou) mi s-a parut mult mai grea, aveam burta contractata nonstop, sarcina jos si de ridicat mereu o bebelusa mica si neastamparata...primele luni am slabit ca nu puteam manca...acum cand va citesc imi dau seama ca de fapt, sunt o norocoasa....am nascut la 39 de saptamani si 3 zile, Istvan avea 3,690...si de data asta nu m-am umplut de nimic pe piele tongue.gif

Sa va ajute Dumnezeu!!!
camilecu
Buna burtici ,nu credeam ca poate fi mai rau ca la mine , dar se pare ca da , si chiar mult mai rau . Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat , bine ca esti sanatoasa acum si ai putere sa rezisti pentru cea de-a doua sarcina
Azi ma duc dinou la control sa vedem ce s-a mai intamplat . Sper ca o sa fie bine , desi am avut azi noapte niste dureri de spate si burta , off .
Sper sa pot rezista .

Masada cate ecografe ai facut pana acum? Crezi ca dauneaza , daca fac mai multe?

Va scriu dupa ce vin de l dr. , sper sa nu ma interneze.
camilecu
Karmin ce baieti frumosi si mari ai !!!!!!!!!!
Sa-ti traiasca si sa fie sanatosi si baftosi.
camilecu
Scuze fetita si baiat , sunt cu capul in nori notworthy.gif
masada
QUOTE(camilecu @ Sep 21 2009, 10:34 AM) *
Buna burtici ,nu credeam ca poate fi mai rau ca la mine , dar se pare ca da , si chiar mult mai rau . Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat , bine ca esti sanatoasa acum si ai putere sa rezisti pentru cea de-a doua sarcina
Azi ma duc dinou la control sa vedem ce s-a mai intamplat . Sper ca o sa fie bine , desi am avut azi noapte niste dureri de spate si burta , off .
Sper sa pot rezista .

Masada cate ecografe ai facut pana acum? Crezi ca dauneaza , daca fac mai multe?

Va scriu dupa ce vin de l dr. , sper sa nu ma interneze.

cum a fost la medic? e totul ok?
ma intrebai de ecografii, sa stii ca n-am facut asa multe...m-am dus de cate ori m-a chemat dr. prima a fost la 8 sapt, apoi la 12(astea au fost endovaginale), la 17 sapt si la 24(pe burtica). eu nu cred ca sunt periculoase desi exista multe suspiciuni. bine, acum stiu ca sunt medici care te cheama si f des, caz in care n-as putea sa apreciez gradul de periculozitate sa spun asa. chiar citeam un ghid din maternitate cu perioadele exacte pt eco si sa stii ca nu-s atat de dese. la mine urmatoarea va fi la 33 sapt....e ceva distanta intre ele. daca urmezi tratamentul prescris de dr si stai cumintica eu cred ca e mai bn decat sa te obosesti toata ziua la cabinet.
sa stii ca si eu am avut dureri de spate crunte in prima perioada a sarcinii si de burta...dar s-au dus in timp. poate e reactia organismului la noul "intrus". incearca totusi cu no-spa desi parca ziceai ca ai scobutil.

muuuulta sanatate
camilecu
Buna
Nu am fost la control ieri , ca dr. a fost plecat , si s-a amanat pt. astazi .
Ieri m-am simtit putin mai bine , parca nu am mai avut dureri , dar am stat numai in pat , la ora 16 am fost sa-mi iau copilul de la camin , a fost atat de cald ieri , si am stat putin la soare , apoi dinou in pat .

Vreau sa-ti zic ca eu deja am facut 3 eco , primul cand s-a confirmat sarcina , si mi- a zis ca s-ar putea sa fie 2 saci embrionari , avem doar 5 sapt. , apoi la 7 sapt. am fost dinou la control ca am avut dureri si a trebuit sa ma interneze cateva zile in spital pt. tratament , iar a 3 eco. a fost in ziua cand am iesit din spital . Cred ca deja sunt prea multe nu am ce sa fac, asta este .
Azi ma duc la control si probabil dinou ecograf .

Dar se pare ca doar noi doua avem probleme . Asta este trebuie sa ma impac cu ideea ca nu toate sunt roz .

Tu cum te simti ?
masada
deci e posibil sa fie 2 bb-ei,nu? rolleyes.gif sa- ti ajute DD sa fie bine, stai linistita perioada asta de inceput care e mai critica. stiu k e greu cu un alt copil in casa...dar asta e.
eu cata vreme stau in pat sunt bn, dak vreau sa fac ceva ce necesita stat in picioare gata ma topesc ca o lumanare....ma preling parca.
sa-mi spui cum a fost la eco. floare2.gif astept vesti bune
camilecu
Buna
Nu am avut internet nici azi nici ieri .
Am fost la dr. ieri , a zis ca este mai bine ca data trecuta, mi-am facut un eco 3d , totul este ok momentan.
Iar astazi am fost sa-mi iau concediu medical , ieri dr. mi-a zis ca o sa-mi de-a 21 de zile . Dar cand am fost azi mi-a zis ca, CASA DE ASIGURARI nu ii mai da voie sa de-a 21 zile de concediu daca nu sunt toate in aceeasi luna, adica mi-a dat numai 8 zile urmand ca pe data de 1 octombrie sa ma internez 1 zi in spital si apoi 21 de zile concediu in luna octombrie .
O mare tampenie , nu stiu ce o sa se intample cu noi in tara asta de ...... isi bate joc de noi statul.

Oricum ma simt mai bine de 3 zile nu ma mai durut burta , nici spatele, dar cand mananc ma balonez asa de tare, si apoi ma ia cate o greata de mor , imi vine sa dau la rate tot .

Dar tu cum ai facut cu concediu medical ?

camilecu
Buna
Am crezut ca ti-am spus : la inceput la primul eco.mi-a zis ca sunt doi , apoi dupa 2 sapt a zis ca este numai unul , un sac embrionar s-a resorbit , si a aparut un hemtom decidual crybaby.gif

Dar cum totul este bine
masada
QUOTE(camilecu @ Sep 23 2009, 07:19 PM) *
Buna
Nu am avut internet nici azi nici ieri .
Am fost la dr. ieri , a zis ca este mai bine ca data trecuta, mi-am facut un eco 3d , totul este ok momentan.
Iar astazi am fost sa-mi iau concediu medical , ieri dr. mi-a zis ca o sa-mi de-a 21 de zile . Dar cand am fost azi mi-a zis ca, CASA DE ASIGURARI nu ii mai da voie sa de-a 21 zile de concediu daca nu sunt toate in aceeasi luna, adica mi-a dat numai 8 zile urmand ca pe data de 1 octombrie sa ma internez 1 zi in spital si apoi 21 de zile concediu in luna octombrie .
O mare tampenie , nu stiu ce o sa se intample cu noi in tara asta de ...... isi bate joc de noi statul.

Oricum ma simt mai bine de 3 zile nu ma mai durut burta , nici spatele, dar cand mananc ma balonez asa de tare, si apoi ma ia cate o greata de mor , imi vine sa dau la rate tot .

Dar tu cum ai facut cu concediu medical ?

mare smecherie si cu medicii astia.mie mi-a dat scrisoare medicala dr meu gine. cu ea am mers la medicul de fam care mi-a dat 14 zile, atat e max(asa a zis, erau 21 inainte), apoi am mers cu o copie dupa concediul med+adev de salariat de la locul de munca in care se specifica nr. zileleor de medical avute in anul curent la policlinica unde mi-a prelungit concediul cu inca 7 zile urmand ca saptamanal sa procedez asa...adica sa merg la prelungiri, numai k eu intentionez sa vb cu med de fam sa-mi dea cele 84 de zile de prenatal si deci nu voi mai avea nev de c. m. sa speram.

ma bucur ca nu te mai doare burta si nici spatele....in privinta balanotului....cam tre sa te obisnuiesti ca asta e ...fiecare sarcina e diferita. inainte de a te da jos din pat dimineata mananca o felie, doua de paine prajita(se gaseste in comert) sau grisine ceva, iti va mai taia din greata, mai absoarbe sucul gastric, in fond asta vomitam dimineata...de fapt eu asta vomam toata ziua ca nu puteam manca. sa speram ca pe la 3 luni jumate vor disparea starile de voma. pe mine m-au lasat la 4 luni jumate...kiar si acum am alimente pe care nu pot pune gura si nici acum nu suport parfumurile sau detergentii....dar va trece.

imi cer scuze ca n-am obs k ai scris ca un embrion nu mai e....sa stii ca hematom decidual am avut si eu....daca embrionul se dezvolta in primele luni asa cum trebuie, hematomul va fi eliminat asa k stai linistita.

te pup si numai bine iti doresc.
doi ingerasi
buna mamicilor ma alturi si eu voua la sarcina ku probleme....offff sper sa ne ajute dumnezeu sa ajungem ku sarcina bine....voua va dat pastilute ceva?!eu abia azi ma duk la doktor pt eco deoarece knd am fost akm o sapt mi-a zis sa vin vineri k e prea mic si nu se vede va spun diseara ce am fak la doktor va pop
camilecu
Buna "doi ingerasi " , ma bucur ca ai venit alaturi de noi , dar nu ma bucur ca ai probleme. Apropo ce probleme ai ? Ce varsta are sarcina?
camilecu
Buna Masada , ti-am urmat sfatul cu painea prajita , si este ok.

Stii ceva de "concediul de risc maternal", am citit pe net cate ceva si azi o sa ma duc la dr. sa intreb poate il obtin , ca la cat am de stat acasa ..., poate nu mai trebuie sa umblu atat dupa CM.

Tu cum te simti?
masada
bun venit doi ingerasi desi ar fi fost preferabil pe alte forumuri si nu aici...la probleme. stai linistita nu esti sg cu pastile atat eu cat si camilecu am scris deja ce tratament urmam, citeste postarile anterioare (nu-s multe). D ajuta sa fie bine.
camilecu nu stiu nimic de concediul de care zici tu...poate medicul de fam te-ar putea lamuri sau cel putin asa ar trebui. stiu k unele burtici cu probleme merg cu scrisoarea medicala de la gine si cu adev de la servici la ITM. nu stiu dak e aceeasi institutie cu Medicina Muncii insa pe mine m-a sfatuit cineva sa merg acolo pt concediu. nu m-am dus pt ca dupa cum ziceam voi cere prenatalul.
numai bine va doresc. floare2.gif
masada
aaah am uitat sa rasp la o intrebare pt care iti multumesc camilecu ....ne simtim bine adica avem zile si zile, sunt zile cand mi-e rau park-s o leguma. cel mai greu e atunci cand tre sa mai plec de acasa pt analize, desi ma duce sotul cu masina trei zile dupa sunt terminata nervi.gif, sfarsita kiar. in rest daca stau cumintica sunt bine...bebele e activ deja ii stiu programul de somn. sa speram k totul va fi bine pana la capat. rolleyes.gif
camilecu
Trebuie sa fie bine , doar mai ai putin si vine ,nu ?notworthy.gif
Trebuie sa fii cuminte si sa ai rabdare , incurajeazate gandindu-te la mine care mai am atatea saptamani in fata , tu mai ai doar 10 -11 si gata . trandafir.gif
doi ingerasi
masada trebuie sa fi linistita mai ai putin si iti vei tine ingerasu in brate merita efortu :)eu azi am fost la doktor mi-a spus k am 1 luna si trebuie sa ma duk peste 2 sapt sa aud inimioara eu am avut 2 sarcini pierdute si sunt inkadrata la risk akm mi-a dat sa iau 3 pastile duphaston p zi acid folik si 1 pastila aspirin 75 mg...abia astept sa aud inimioara smile.gif
doi ingerasi
aaaa si am uitat sa va spun k si p mine ma doare burtika dar ce ma doare...doktoru a zis k e normal sa ma doara si mai si muncesk de noapte si imi este un somn dumnezeuleeeee abia imi tin okii deskisi doktorul nu mi-a dat nimik pt durerile de burta dar as putea sa iau no-spa? ma iau durerile mai ales la munka k stau numai p skaun offf
masada

mie kiar mi-a recomandat dr k de fiecare data cand ma durea burtica sa iau no-spa...durerile au fost si la mine la inceput, din sapt 17-18 n-am mai avut.
asa e ....mai e un picut, nici nu-mi vine sa cred...kiar daca am avut atat de suferit cu sarcina asta este totusi cea mai frumoasa perioada din viata...cand simt miscarile in burtica sunt rolleyes.gif mai mult decat fericita.
cred ca e f obositor sa mergi la munca, mai ales noaptea...nici nu stiu ce sa zic...poate un medical ceva. incercati sa va menajati cat mai mult perioada asta de inceput si va veti tine si voi puiutii in brate, cu siguranta.
un weekend cat mai odihnitor! oFloare1.gif
doi ingerasi
mi-as lua eu medical dar nu snt in romania asa ca....o sa iau niste no-spa imi este frika sa nu fie kontractii sad.gif sper sa nu am nimik pana o sa ajung sa nask o sa stau ku stres ma bukur k sarcina voastra a avansat si k este bine va pop
camilecu
Buna fetelor

Nu am mai reusit sa mai scriu , dar v-am urmarit .

Si eu am luat nospa pe 5-6 sapt. , ca ma durea burta si spatele , dar acum nu m-a mai durut vad ca merge putin ma bine , dar si stau cel mai mult in pat ,off, ce ma mai plictisesc .
Acum nu mai am nici greturi, decat foarte rar cand mananc ceva dulce . Dar imi impun sa nu mananc dulce , si am rezolvat problema .


V-am lasat , sanatate si rabdare .
camilecu
Buna dinou urmariti un reportaj de pe youtube , daca aveti timp bineinteles .Mie mi s-a parut super .

http://www.youtube.com/watch?v=kNIkpXPhmlc


Cred ca unele fete l-au vazut , dar merita
masada
QUOTE(camilecu @ Sep 29 2009, 04:37 PM) *
Buna dinou urmariti un reportaj de pe youtube , daca aveti timp bineinteles .Mie mi s-a parut super .

http://www.youtube.com/watch?v=kNIkpXPhmlc
Cred ca unele fete l-au vazut , dar merita

buna burticutele!
azi am mers la cardiolog(imi iesise ASLO dublu si dr mea imi recomandase un consult cardiologic)....totul este bine, cardiologul mi-a zis ca ma pot pregati de cezariana linistita.
merci de film camilecu, nu vazusem decat prima parte, vad ca tu le-ai gasit pe toate eusa_clap.gif super interesant filmul.
ma bucur k te simti mai bn, k nu mai ai greturi, sa dea DD k totul sa fie in regula. multa sanatate si tie doi ingerasi...cum te mai simti?
va pup
doi ingerasi
QUOTE(masada @ Sep 29 2009, 11:24 PM) *
buna burticutele!
azi am mers la cardiolog(imi iesise ASLO dublu si dr mea imi recomandase un consult cardiologic)....totul este bine, cardiologul mi-a zis ca ma pot pregati de cezariana linistita.
merci de film camilecu, nu vazusem decat prima parte, vad ca tu le-ai gasit pe toate eusa_clap.gif super interesant filmul.
ma bucur k te simti mai bn, k nu mai ai greturi, sa dea DD k totul sa fie in regula. multa sanatate si tie doi ingerasi...cum te mai simti?
va pup

pai..sa sti k nu am greturi si asta ma bukura f mult in rest obosita...ma bukur k nu ai nimik si k poti face linistita cezariana
camilecu
Buna fetelor , ce mai faceti ?

Nu a reusit sa mai scriu , vad ca nici voi !

Sper ca nu s-a intamlat nimic !!!!!!!!!!

Eu sunt bine , parca nu mai am greturi si nu ma mai durut burtica. A inceput sa creasca burtica , nu ma mai ajunge nici un pantalon, mi-am cumparat niste egari si cu o bluza mai lunga, se vede excelent . M-am ingrasat nu stiu cate kg ,ca mi s-a stricat cantarul , chiar acum cand aveam mai mare nevoie de el !!!!

Astept vesti de la voi !!!!
bernadette
felicitari pt bb trandafir.gif
doi ingerasi
QUOTE(camilecu @ Oct 6 2009, 03:20 PM) *
Buna fetelor , ce mai faceti ?

Nu a reusit sa mai scriu , vad ca nici voi !

Sper ca nu s-a intamlat nimic !!!!!!!!!!

Eu sunt bine , parca nu mai am greturi si nu ma mai durut burtica. A inceput sa creasca burtica , nu ma mai ajunge nici un pantalon, mi-am cumparat niste egari si cu o bluza mai lunga, se vede excelent . M-am ingrasat nu stiu cate kg ,ca mi s-a stricat cantarul , chiar acum cand aveam mai mare nevoie de el !!!!

Astept vesti de la voi !!!!

ma bukur k est bine tzuc.gif sa sti k burtika se vede si putin la mine imi imaginez kum se vede la tine biggrin.gif eu snt si f slaba de kand ma stiu si deacce se vede f rep burtika la doktor treb sa ma duk pe 15 sa aflu rezultatu la anlize sper sa fie bine ....greturi parka am si nu am /.....cert este k nu prea pot manka nu am pofta de mankare dar strukuri as manka multiiii smile.gif ma bukur k tu si bebe snt bine jucaus.gif partners.gif
masada
buna burticutele
asa ma bucur k sunteti bine....si noi suntem ok, stam cuminti la pat, ne cam plictisim noi, dar asta e...am inceput sa ma uit la tot felul de emisiuni.
am facut si cumparaturi cat de cat pt bb...bagajul meu e gata de pe la 15 saptamani, avand probleme tre sa fiu pregatita.
va pup pe toate si numai bine
doi ingerasi
QUOTE(masada @ Oct 8 2009, 06:32 PM) *
buna burticutele
asa ma bucur k sunteti bine....si noi suntem ok, stam cuminti la pat, ne cam plictisim noi, dar asta e...am inceput sa ma uit la tot felul de emisiuni.
am facut si cumparaturi cat de cat pt bb...bagajul meu e gata de pe la 15 saptamani, avand probleme tre sa fiu pregatita.
va pup pe toate si numai bine

ma bukur k si tu esti bine partners.gif eu nu vr sa mai fak nici un bagaj k am fak knd eram insarcinata in 6 luni jumate si am pierdut p bebe si am ramas ku toate alea mi-a fost tare greu nu vr sa te sperii dar mie imi e frika akm sa mai fak vr bagajel ceva mai ales k inainte imi spusese si kumnata mea k nu e bine sa kumpar nimik la bebe pana nu nask sa nu te sperii eu pur si simplu ma-u luat kontraktiile si am naskut te pop si stiu k tu vei avea o sarcina frumoasa si un inger de bebelus floare2.gif jucaus.gif
masada
sa dea DD si voi sa ajungeti cu bine la termen. eu nu cred in superstitii, atata vreme cat Dumnezeu e cu tine nimic rau nu se poate intampla. si eu am avut o sarcina oprita in evolutie, nu la 6 luni ,dar am mers pe ideea ca DDstie mai bine ca mine cand e timpul pt un alt bb si iata ca mai e un pic si.... jucaus.gif ilvoi tine in brate. voi cum va mai simtiti? mai mergi la munca doi ingerasi? spuneai k nu esti in tara, atat sora cat si cumnata mea (fiind in italia) cand au ramas insarcinate le-au trimis practic acasa din primele saptamani. eu asa am auzit ca se procedeaza prin tarile mai civilizate, probabil depinde si de locul de munca, daca prezinta risc sau nu.
multa sanatate va doresc si un weekend linnistit.
puuupici pe burtici trandafir.gif
doi ingerasi
QUOTE(masada @ Oct 10 2009, 02:00 PM) *
sa dea DD si voi sa ajungeti cu bine la termen. eu nu cred in superstitii, atata vreme cat Dumnezeu e cu tine nimic rau nu se poate intampla. si eu am avut o sarcina oprita in evolutie, nu la 6 luni ,dar am mers pe ideea ca DDstie mai bine ca mine cand e timpul pt un alt bb si iata ca mai e un pic si.... jucaus.gif ilvoi tine in brate. voi cum va mai simtiti? mai mergi la munca doi ingerasi? spuneai k nu esti in tara, atat sora cat si cumnata mea (fiind in italia) cand au ramas insarcinate le-au trimis practic acasa din primele saptamani. eu asa am auzit ca se procedeaza prin tarile mai civilizate, probabil depinde si de locul de munca, daca prezinta risc sau nu.
multa sanatate va doresc si un weekend linnistit.
puuupici pe burtici trandafir.gif

eu snt in cipru aici nu e o regula sa pleci aks daka esti insarcinata :)au vr sa stau p o perioada mai mare aici nu doar k sa muncesk akm aici snt prietenii mei la munka tot ma duk dar sotul meu mi-a dat 3 libera pe saptamana si asa ma simt mult mai bine ma pot odihni si eu va pop si astept vesti de la voi tzuc.gif floare2.gif
camilecu
Buna

Si eu ma bucur ca sunteti bine .
Buna fetelor , am citit tot ce ati scris !

Sa stiti ca pe mine m-au lasat sanii , si spatele , si burtica , nu mai am senzatia de greata si parca pot sa mananc orice , sper sa nu ma deochi , ca pana acum tot timpul aveam cate o problema, cand spatele, cand greata ,cand burta ,offff.
Sper sa ma tina asa .

La mine nu pea se vede burtica , si totusi la a 2 sarcina ar trebui sa se vada de acum , nu?
Nu mai spun ca nu as putea spune ca sunt chiar la a doua sarcina daca mai pun si cele 2 sarcini pierdute la 5 si respectiv la 6 luni .
Voi ce credeti?

Va pup si aveti grija de voi. Va urmaresc!!!

masada


pai, sa stii camilecu k si pe mine m-a lasat durerea insuportabila de sani tot asa pe la 12 saptamani, iar in ceea ce priveste burtica stai linistita eu aaveam 4 luni jumate si nu se vedea nimic...incercam eu sa ma fudulesc cu ea da' de unde! a inceput sa creasca dupa 5 luni, drept sa-ti spun nici acum nu e cine stie ce. e micuta, rotunda, un pic cam joasa si fara nici o vergetura. nici la prima sarcina n-am avut. bb-ele e bine dezvoltat, deci stai linistita...dimensiunea burtii nu garanteaza sanatatea sarcinii. am o vecina care a nascut acum 6 luni in urma....avea o burta de-o tinea pe genunchi...era imensa si a nascut la 8 luni avand si probl de sanatate bb-le(aum e bn).
ma bucur ca puteti manca si k sarcina evolueaza.
va pup si va doresc sanatate si voua
doi ingerasi
eu kiar ma miram k se vede burtika biggrin.gif poate snt eu mai slaba si daia v-as pune o poza dar nu stiu kum ce as vreasa fiu si eu norokoasa sa manank orice sa am pofta dar nu am abia manank un frukt ceva nu prea pot manka alceva pupici partners.gif floare2.gif
doi ingerasi
daka stitiu sa puneti poze atasati ...k sa vad si eu burticile voastre plssssss biggrin.gif jucaus.gif
Mary8952
Buna ziua! Am avut foarte multe probleme in sarcina, printre care si un fibrom. Am consultat foarte multi medici, care nu imi dadeau vreo sansa sa scap de acesta fara operatie, dar cu ajutorul prietenei mele am ajuns la domnul dr Silviu Istoc, care m-a ajutat sa scap de aceasta problema doar cu o interventie laparoscopica in urma careia uterul a ramas intact. Il recomand cu incredere pentru ca e un om extraordinar, care pe mine m-a ajutat sa trec cu brio peste toate problemele. Multa sanatate!
Mary8952
Buna ziua! Indicat ar fi sa consultati un medic care va poate ajuta sa depasiti aceasta problema printr-un tratament care nu ar pune in pericol nici viata copilului dvs. Va pot recomanda dr Silviu Istoc, care m-a operat laparoscopic. Operatia a fost foarte usoara si am plecat in aceeasi zi acasa. Important este sa mergeti la medicul potrivit. Multa sanatate!
Mary8952
Buna ziua! Am intampinat destule probleme de-a lungul vremii. Imi doream sa raman insarcinata, dar mergand constant la control am descoperit un fibrom. Cu ajutorul dr Silviu Istoc am reusit sa scap de aceasta problema prin operatie laparoscopica. Dupa cateva luni am reusit sa raman si insarcinata, iar acum mai am putin si nasc. Il recomand cu incredere tuturor femeilor care au probleme. Sanatate!
Mary8952
Buna ziua! Am avut si eu aceasta problema, iar cu ajutorul dr Silviu Istoc am reusit printr-o operatie laparoscopica sa scap de acest fibrom, iar uterul a ramas intact. Il recomand cu incredere deoarece pe mine m-a ajutat foarte mult. Acum sunt insarcinata si urmeaza sa nasc un copil sanatos si voios.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.