Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Imunitatea Bebelusilor
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Copii intre 1 si 3 ani
mihaela1985
A inceput deja sezonul racelilior si vreau sa il feresc cat pot de mult pe Alex de viroze. Ce siropuri pentru imunitate ati folosit pentru copilul vostru si ce rezultate au dat? Pe ce perioada de timp se administreaza? floare2.gif
DMIRELA
Noi am folosit IMUNO ROYAL JUNIOR si a dat rezultate bune la noi.Este un siropel din plante care se gaseste la toate farmaciile.
georgiana79
buna noi am folosit SEPTILIN un sirop pe baza de plante si a fost super bun
Claudia Elena
Si noi tot Septilin folosim...si asteptam sa vedem cum va fi la iarna...smile.gif
aly80r
Si noi tot in Septilin am avut baza. Erikai i-a mers foarte bine cu el. Acum, la urmatoarea vizita medicala voi intreba iar ce sa-i dau, cu toate ca pediatra noastra nu prea e de acord cu administrarea lui pt prevenire. Vom vedea.

Astept si eu cu interes si alte raspunsuri.
Mikaell
Si noi tot Septilin am folosit si lui Erika i-a mers cu el.pediatrul meu mi-a zis sa-i dau 3 luni la rand sau 6 luni.Si pt imunitate e bun si fierul si calciul.
mihaela1985
Cum ati administrat Septilin?
andaro
Noi n-am folosit pana acum nici un siropel...am inceput cu lamaile...suc de lamaie ii pun si in ceai...ii place si-i da un gust f bun...
iulia_marina
QUOTE(mihaela1985 @ Sep 18 2009, 08:48 AM) *
Cum ati administrat Septilin?

Eu i-am dat cand era mai mic imuno baby cu simpabioca si acum septilin.
Are 2 ani si o luna (14 kg) si i-am dat preventiv 5ml dimineata si 5 mil dupaamiaza (dupa iaurt) sau seara inainte de masa.
Dupa cura cu imuno de la 8 luni mai exact nu am avut nici un fel de problema cu el. Dealtfel doctora m-a sfatuit ca atunci cand mi se pare ca e mai mucios sau stranuta si eu cred ca e un inceput de raceala sa incep sa ii administrez septilin sau imuno. Sunt foarte bune.
dyana
Si eu i-am dat Larei incepand cu prima ei toamna (6 luni) si pana pe la vreo 2 ani ImunoBaby. Da, a dat rezultate si la noi: nu a racit niciodata. smile.gif

Acum inca nu am discutat cu pediatra ce sa ii dau, daca tot ImunoBaby sau altceva, dat fiind ca a venit iar toamna dar mai ales ca a intrat si in colectivitate. Deocamdata nu au fost probleme, dar probabil tot voi opta pt un siropel, ceva. smile.gif
nicole28
QUOTE(mihaela1985 @ Sep 14 2009, 07:21 AM) *
A inceput deja sezonul racelilior si vreau sa il feresc cat pot de mult pe Alex de viroze. Ce siropuri pentru imunitate ati folosit pentru copilul vostru si ce rezultate au dat? Pe ce perioada de timp se administreaza? floare2.gif

ce bine ca ai deschis topicul ...
si eu eram super interesata pentru ca vine iarna si e bine sa prevenim daca avem cu ce
fetita mea are 8 luni si nu mi-a racit niciodata si asa as vrea sa treaca si iarna asta floare2.gif
nicky
Mai fetelor, cred ca o sa ii cumpar si eu fetitei Septilin .M-ati convins biggrin.gif !!!!
Eu anul trecut am trecut brin niste momente grele cu ea , acum si eu sunt interesata de o altfel de imunizare ca nu vreau s-o vaccinez .Eu am incercat anul trecut cu Imuno Baby , Tinctura de Propolis , Ceaiuri de Echinaccea , Vitamina C.Si.....nu a avut niciun rezultat acum vreau sa-l incerc si pe nenea Septilin sa vedem.Eu am inceput deja sa-i dau acum Osccillococcinum o doza pe saptamana , si Vitamina C. floare2.gif
Anca74
Din toamna trecuta Septilin...super, primul an de gradi cu doar 2 raceli, prima inainte cu o zi de inceperea gradinitei, a doua in vacanta de Paste! rolleyes.gif
Pana atunci ceai de macese si catina, super bun mai ales pt cei mici care oricum beau ceai...
mitiliti
septilin folosim si noi si vit. c
acum ii dau si calciu pt ca ii ies maselutele.

vreau sa va intreb pana la ce varsta vi s-a recomandat voua sa le dati vigantol sau vit. d3?
aly80r
QUOTE(mitiliti @ Sep 19 2009, 11:41 PM) *
septilin folosim si noi si vit. c
acum ii dau si calciu pt ca ii ies maselutele.

vreau sa va intreb pana la ce varsta vi s-a recomandat voua sa le dati vigantol sau vit. d3?

Noua ne-a spus ca pana la 2 ani. Dar acum facem o pauza. Eu nu i-am dat Erikai calciu pana 1 an pt ca avea fontanelele micutze si peditra a hotarat ca pana la 1 an doar vigantol, 2 pic. Acum ne-a dat calciu - Osteocare sirop care contine, pe langa alte vitamine, si vitamina D.
dyana
QUOTE(Anca74 @ Sep 19 2009, 12:32 AM) *
Din toamna trecuta Septilin...super, primul an de gradi cu doar 2 raceli, prima inainte cu o zi de inceperea gradinitei, a doua in vacanta de Paste! rolleyes.gif
Pana atunci ceai de macese si catina, super bun mai ales pt cei mici care oricum beau ceai...

Felicitari! eusa_clap.gif Suna chiar bine rolleyes.gif Pana acum nu am cunoscut decat copii care au prins o gramada de raceli de la gradi, si eram cam ingrijorata, recunosc. unsure.gif
Va doresc un an la fel de bun rolleyes.gif
Lara insa, nu pune gura pe ceai. biggrin.gif
Anca74
QUOTE(dyana @ Sep 20 2009, 07:32 PM) *
Felicitari! eusa_clap.gif Suna chiar bine rolleyes.gif Pana acum nu am cunoscut decat copii care au prins o gramada de raceli de la gradi, si eram cam ingrijorata, recunosc. unsure.gif
Va doresc un an la fel de bun rolleyes.gif
Lara insa, nu pune gura pe ceai. biggrin.gif

liwlol.gif a doua zi dupa ce am scris asta ...a racit piticul!
Insa e o forma usoara...mucisori si atat! O sa stea doar maine acasa si sper sa fie OK apoi! El raceste numai in weekend (de vineri incepe) si in vacanta! rolleyes.gif
dyana
QUOTE(Anca74 @ Sep 20 2009, 09:47 PM) *
liwlol.gif a doua zi dupa ce am scris asta ...a racit piticul!
Insa e o forma usoara...mucisori si atat! O sa stea doar maine acasa si sper sa fie OK apoi! El raceste numai in weekend (de vineri incepe) si in vacanta! rolleyes.gif

Ahaa, deci trecem a treia raceala pe listuta 1_3ani.gif
Sa va faceti repede bine! partners.gif
Oanaaa
noi mergem cu oscillococcillum shi e tare bine floare2.gif
Anca74
QUOTE(dyana @ Sep 20 2009, 10:54 PM) *
Ahaa, deci trecem a treia raceala pe listuta 1_3ani.gif
Sa va faceti repede bine! partners.gif

Suntem pe drumul cel bun! Joaca fotbal in sufragerie...asa ca nu am dece sa imi fac griji! rolleyes.gif
Raceala din septembrie nu are legatura cu gradi....de pe la 2 ani raceste la sfarsit de septembrie! Cred ca ii ia ceva timp organismului sa se obisnuiasca cu trecerea de la vara la iarna!
Anul trecut...vineri am luat avizul pt gradi iar a doua zi...mucisori la greu! Da' aveam aviz! rolleyes.gif Si uite asa am tras chiulul in prima zi de gradi!
Repet insa sunt raceli foarte usoare, doar ii curge nasul, fara febra, dureri de gat ...alte minuni!Si aici cred ca e si meritul Septilinului!
Pup Lara si ...fara raceli pe la voi!
mitiliti
QUOTE(Anca74 @ Sep 20 2009, 11:24 PM) *
Suntem pe drumul cel bun! Joaca fotbal in sufragerie...asa ca nu am dece sa imi fac griji! rolleyes.gif
Raceala din septembrie nu are legatura cu gradi....de pe la 2 ani raceste la sfarsit de septembrie! Cred ca ii ia ceva timp organismului sa se obisnuiasca cu trecerea de la vara la iarna!
Anul trecut...vineri am luat avizul pt gradi iar a doua zi...mucisori la greu! Da' aveam aviz! rolleyes.gif Si uite asa am tras chiulul in prima zi de gradi!
Repet insa sunt raceli foarte usoare, doar ii curge nasul, fara febra, dureri de gat ...alte minuni!Si aici cred ca e si meritul Septilinului!
Pup Lara si ...fara raceli pe la voi!

ce ii administrezi pentru aceste forme usoare de raceala?
al meu a racit putin de cand a venit frigul, fara temp sau alte probleme. nu m-am dus la medic pt ca mi-ar fi dat antibiotic sau poate gresesc.
cred ca tot septilinului i se datoreaza. de cand i-l dau nu mi-a mai racit asa tare.
Anca74
QUOTE(mitiliti @ Sep 21 2009, 12:34 AM) *
al meu a racit putin de cand a venit frigul, fara temp sau alte probleme. nu m-am dus la medic pt ca mi-ar fi dat antibiotic sau poate gresesc.
cred ca tot septilinului i se datoreaza. de cand i-l dau nu mi-a mai racit asa tare.

Acum, doar Septilin si vit. C, Ascovit..cand are chef mai cere cate un minimartian! Multa apa si mult rasfat! rolleyes.gif
Pt raceala i-am dat doar Calpol (paracetamol) ca altceva ...nu prea vad ce i-ar mai trebui, nu are nasul infundat, rosul in gat nu are (a mancat zilele astea la greu ...).
Mikaell
QUOTE(mitiliti @ Sep 21 2009, 12:34 AM) *

poti sa-i dai si oscilicoccilum,asa mi-a dat pediatrul meu cand era putin racita,3 doze cate 1 pe zi, jumatate dimineata si jumatate seara si se facea bine
Anca74
QUOTE(Mikaell @ Sep 21 2009, 01:14 AM) *
poti sa-i dai si oscilicoccilum,asa mi-a dat pediatrul meu cand era putin racita,3 doze cate 1 pe zi, jumatate dimineata si jumatate seara si se facea bine

Asa e, daca ar fi fost mai mucios i-as fi dat si oscilo, mai ales ca ii si place. Acum nu a fost cazul! rolleyes.gif
anku
QUOTE(Anca74 @ Sep 21 2009, 12:25 AM) *
Asa e, daca ar fi fost mai mucios i-as fi dat si oscilo, mai ales ca ii si place. Acum nu a fost cazul! rolleyes.gif

super.... oFloare1.gif
si noi cand avem mucisori numai picaturi folosim...si alea rar ptr a nu irita mucoasa nazala sau si mai rau sa o obisnuim cu asa ceva...
si in 5 zile trece de la sine..fara nimic...
asa se construiesc anticorpii...
buna ideeea cu ceaiul...
poopam tzuc.gif
ca si mijlc ptr ajutarea imunitatii...am gasit ceva de la waleda...ferrum nu stiu cum...dar nu ma prea incanta ...deci l-am deschis dar nu-i dau...sunt niste graunte mici care se pu in gurita cate 10 bilulte de 3 ori p zi...mi se par muuuuuuult prea dulci ac sa ajute cumva org...
deci ramanem p afara...dar m-ar interesa si p mine septolinul ala..ia sa notez barem cand merg acasa sa cumpar...
se da si fara reteta???
mihaela1985
Ce picaturi folosesti pentru nas? Si lui Alex cand raceste ii curge doar nasul...

QUOTE(anku @ Sep 21 2009, 02:11 AM) *
super.... oFloare1.gif
si noi cand avem mucisori numai picaturi folosim...si alea rar ptr a nu irita mucoasa nazala sau si mai rau sa o obisnuim cu asa ceva...
si in 5 zile trece de la sine..fara nimic...
asa se construiesc anticorpii...
buna ideeea cu ceaiul...
poopam tzuc.gif
ca si mijlc ptr ajutarea imunitatii...am gasit ceva de la waleda...ferrum nu stiu cum...dar nu ma prea incanta ...deci l-am deschis dar nu-i dau...sunt niste graunte mici care se pu in gurita cate 10 bilulte de 3 ori p zi...mi se par muuuuuuult prea dulci ac sa ajute cumva org...
deci ramanem p afara...dar m-ar interesa si p mine septolinul ala..ia sa notez barem cand merg acasa sa cumpar...
se da si fara reteta???

anku
QUOTE(mihaela1985 @ Sep 21 2009, 08:29 AM) *
Ce picaturi folosesti pentru nas? Si lui Alex cand raceste ii curge doar nasul...

olynthsunt super bune
cum pui in nasuc cum nu mai e nimic in nasuc...numai ca darius nu prea vrea sa-i pun
aly80r
QUOTE(Mikaell @ Sep 21 2009, 01:14 AM) *

Si noi tot la fel tratam racelile usoare partners.gif
anku
acum am vazut ca este olynth si in romania
mihaela1985
offtopic.gif Olynth-ul este indicat pentru copiii mai mari de 2 ani. Alex are 1 an si 2 luni si nu am folosit pana acum decat Pivalone si Ophtamesone, dar tot nu ii trec mucisorii. sad.gif

QUOTE(anku @ Sep 21 2009, 10:22 AM) *
olynthsunt super bune
cum pui in nasuc cum nu mai e nimic in nasuc...numai ca darius nu prea vrea sa-i pun

anku
QUOTE(mihaela1985 @ Sep 21 2009, 09:52 AM) *
offtopic.gif Olynth-ul este indicat pentru copiii mai mari de 2 ani. Alex are 1 an si 2 luni si nu am folosit pana acum decat Pivalone si Ophtamesone, dar tot nu ii trec mucisorii. sad.gif

deci eu am primt olynth...si sunt pr bebe care suge...
poate ca olynth-ul de acasa nu corespunde ...dar da...sunt de doua feluri si aici...ptr copii mici si sugari si ptr adulti...
deci nu te mint...ptr ca eu asta folosesc...
si am inceput sa caut...si intr-un mod ciudat p care eu una nu mi-l pot explica am vazut ca acest tip de olynth nu este in ro...ci doar ptr adulti...
chiar nu stiu...dc este olynth ar tb sa fie toatele variantele peste tot in lume...
si ca sa nu zici ca vb tampenii uite dovada...din pacate intr-adevar in r9o numai de la 2 ani am gasit dar aici este si ptr sugari...
in tot aczul am mai folosit si otriven dar il prefer p olynth
unele dau dependenta de nu mai poti trai fara ele ...iar p olynth pot merge la sigur ...
http://www.apo24.de/apotheke-medikament/49...linge--ntr.html
numai in germana am gasit....dar asa arata cele ptr sugari...
poop
sory ptr neintelegere dar eu nu8 pot sa-mi dau seama dc este olynth de ce nu sunt toate variantele... tzuc.gif
mihaela1985
Acum am vazut ca tu nu stai in Romania. Cine stie, poate ca acelea pe care i le dai tu au o alta compozitie fata de cele din Romania si o concentratie mai scazuta. unsure.gif Eu nu pot sa risc sa ii dau din cele care sunt indicate peste 2 ani. Oricum, multumesc pentru lamuriri! floare2.gif
maria2008
Buna seara!Noua dr.ne-a recomandat sa folosim Ribomunyl pentru cresterea imunitatii dar am citit prospectul si parca nu imi vine sa il mai dau.A mai folosit cineva?
ruxy
QUOTE(maria2008 @ Sep 22 2009, 10:55 PM) *
Buna seara!Noua dr.ne-a recomandat sa folosim Ribomunyl pentru cresterea imunitatii dar am citit prospectul si parca nu imi vine sa il mai dau.A mai folosit cineva?

Da eu l-am folosit intr-un an, apoi l-am schimbat cu broncho...am o prietena care l-a dat an de an incepand de la 4 ani fetitei ei, care ii facea povesti din 3 in 3 saptamani..de atunci nu a mai avut probleme cu ea...decat raceli banale...e foarte bun...daca e dat corect dupa schema...
anku
dar septilinul siropel se da si fara reteta???
gabytoma
QUOTE(maria2008 @ Sep 22 2009, 10:55 PM) *

Si eu am dat ribomunil baietelului meu toamna trecuta (am inceput tratamentul in noiembrie pentru ca la fiecare inceput de luna era racit).Vara trecuta eram numai la urgente cu tratamente injectabile ca cele cu siropele nu mai aveau efect.Vara asta dupa acest tratament, dat chiar si incomplet nu am ajuns deloc la urgente ci doar raceli usoare si fara antibiotice .
Mikaell
QUOTE(anku @ Sep 22 2009, 11:05 PM) *
dar septilinul siropel se da si fara reteta???

da...se da si fara reteta deoarece este naturist
maria2008
QUOTE(ruxy @ Sep 23 2009, 12:00 AM) *
Da eu l-am folosit intr-un an, apoi l-am schimbat cu broncho...am o prietena care l-a dat an de an incepand de la 4 ani fetitei ei, care ii facea povesti din 3 in 3 saptamani..de atunci nu a mai avut probleme cu ea...decat raceli banale...e foarte bun...daca e dat corect dupa schema...

floare2.gif
QUOTE(gabytoma @ Sep 23 2009, 12:43 AM) *
Si eu am dat ribomunil baietelului meu toamna trecuta (am inceput tratamentul in noiembrie pentru ca la fiecare inceput de luna era racit).Vara trecuta eram numai la urgente cu tratamente injectabile ca cele cu siropele nu mai aveau efect.Vara asta dupa acest tratament, dat chiar si incomplet nu am ajuns deloc la urgente ci doar raceli usoare si fara antibiotice .

floare2.gif
Multumesc pt raspuns!Cum l-ati administrat?Comform schemei din prospect?
anku
QUOTE(Mikaell @ Sep 22 2009, 11:48 PM) *
da...se da si fara reteta deoarece este naturist

ahaaaaaaa...
merci....# tzuc.gif
si mai bine dc este naturist...atunci chaíar o sa iau pt cand il ducem la cresa...la anu...
blondy_ally
acum am vazut discutia despre imunitate ,n-am fost atenta ca nu mai deschideam alt topic ,vreau sa va spun ca si eu ii dau ribomunil am inceput de luni dar face diaree dupa ce i-l dau.a mai patit cineva?intr-adevar scrie pe prospect la reactii sec.nu stiu daca sa mai continui sa i-l dau .nu stiu daca-si mai face efectul daca-l da afara sau se absoarbe in organism.
adastero
Noi am urmat tratament homeopat si ne-a facut zdraveni bananab.gif
puka
Eu am folosit recent IMUNOREZISTAN Junior pentru raceala si gripa.
Fetita mea (face in noiembrie 2 ani) a facut rosu in gat si am trecut pe augmentin si i-am dat in paralel IMUNOREZISTAN ;
dr. mi-a spus sa-i dau dimineata pe stomacul gol 3 ml dizolvat in putina apa si apoi sa-i dau antibioticul;

Este facut de PlantExtrakt ; contine echinacea purpurea ... - scrie pe ambalaj : sustine refacerea si revitalizarea organismului in timpul virozelor si infectiiloor respiratorii la copii; se administreaza de la primele semne de boala ...
Pret , cam 30 lei nu mai stiu exact...

Acelasi sirop IMUNOREZISTAN exista si in varianta forte pentru copii peste 7 ani si adulti

Anul trecut i-am dat septilin
maris_anamaria@yahoo.com
Sunt noua pe forum am tot citit dar nu m-am inregistrat niciodata. Si eu am probleme cu bebelasul meu are 1 an si 5 luni si a inceput cu raceala dat medicul de familie nu mi-a spus nimica am mers eu la farmacie si mi-a recomandat imunogrip junior am inceput sa ii dau de azi si a inceput sa tuseasca si sa scuipe.
Anca74
QUOTE(anku @ Sep 23 2009, 11:32 AM) *
ahaaaaaaa...
merci....# tzuc.gif
si mai bine dc este naturist...atunci chaíar o sa iau pt cand il ducem la cresa...la anu...

e bine saincepi sa ii dai cu vreo 2 luni inainte de cresa, de intrarea in colectivitate.
jr_adina
QUOTE(Anca74 @ Oct 22 2009, 12:31 AM) *
e bine saincepi sa ii dai cu vreo 2 luni inainte de cresa, de intrarea in colectivitate.

buna mamici, am si eu un nazdravan care face in noiembrie 2 ani si as vrea sa i dau ceva, un siropel pt cresterea imunitatii pe timpul iernii, o sa incercam septilin. Are cumva efecte adverse sau contraindicatii? Fiind din plante nu prea cred. Oricum o sa ne interesam. si bineinteles oscilococcinum o data pe sapt
nicky
Eu acum am inceput sa-i dau si lapte de capra , si am vazut deja rezultate
floricica81
Noi urmam o schema de tratament de 20 de zile pe luna cu Imunokid dimi 2.5ml si Imunorezistan junior 3ml seara!
Mikadaria
Eu ii dau Dariei LantingenB, seara si dimineata cate 7 picaturi, suc de lamaie pentru vitamina c si pikovit pentru ca am trecut printr-o perioada de lipsa de pofta de mancare.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.