Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: 37% Dintre Femei își Cumpără Pantofi Care Nu Sunt Comozi, Dar Sunt La Modă
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Familie, casnicie, viata in cuplu > Intre noi, femeile
toia

Dacă sunt la modă, îi cumpăr. Asta par să-și spună multe femei atunci când ajung în magazinele cu pantofi, chiar dacă modelul ales nu e deloc comod, iar încălțările sunt mai degrabă echipament de tortură pentru picioarele doamnelor.

În numele modei, aproape patru femei din zece aleg să-și cumpere și să poarte pantofi care le fac răni și din cauza cărora abia pășesc. Unele pleacă acasă chiar și cu modele care sunt alt număr decât poartă în mod obișnuit.

Studiul a fost realizat în Marea Britanie, pe 2.000 de femei, care au recunoscut că uneori moda primează în fața sănătății picioarelor.

Nici bărbații nu au fost ocoliți de cei care au realizat studiul și care au ajuns la o concluzie surprinzătoare: 17% dintre cei chestionați au recunoscut că-și cumpără pantofi de alte mărimi decât cele recomandate.


Realitatea.net

Recunosc: si eu am facut la fel de multe ori doh.gif


mela81
Eu fac parte din restul de 63 %!Eu port numai incaltaminte din piele si sa fie comoda.Port si cu toc - max 8 cm ca am 1.72 -dar nu toc subtire si doar la ocazii.
dyana
QUOTE(toia @ Sep 7 2009, 10:47 PM) *
Recunosc: si eu am facut la fel de multe ori doh.gif

Eu inca fac... Dar in maxim o saptamana se lasa pantofii/sabotii/tenisii/balerinii sau orice or fi, ca in ultima vremew parca s-au vorbit sa ma bata toti doh.gif

Tot nu am inteles, insa, cum sa cumperi alte marimi decat cele recomandate? unsure.gif
andaro
Eu nu sunt de acord cu acest articol...merg pe considerentul ca moda mi-o fac eu si nu altii... oFloare1.gif
dyana
QUOTE(andaro @ Sep 7 2009, 11:05 PM) *
Eu nu sunt de acord cu acest articol...merg pe considerentul ca moda mi-o fac eu si nu altii... oFloare1.gif

Da, poate e impropriu spus ca imi cumpar pantofii care sunt la moda: imi cumpar pantofii care imi cad cu tronc, chiar daca par incomozi. rolleyes.gif

Oricum, eu merg foarte mult pe jos si ma acomodez destul de repede cu toti. smile.gif
USA
Yo nu fac parte din cei 37%, clar.....sunt 100% ptr comoditate si reusesc sa gasesc si comozi si eleganti ptr la birou! notworthy.gif notworthy.gif
ramo82na
eu imi cumpar pantofii care imi plac..daca sunt si la moda..asta este..cat despre comoditate daca este lucru de calitate ..un calapod bun...piele ..poate sa fie si toc mai inalt ..nu exagerat ...nu vad ce ar incomoda o doamna care este obisnuita cu tocul ..recunosc ca in ultimul an am cam renuntat la tocuri in favoarea conversilor..baschetilor si sandalelor cu talpa joasa ..sarcina apoi plimbarilor lungi cu andrei ..dar cand voi incepe servicilo inapoi pe tocuri...
dyana
Azi am intrat intr-un magazin si cum rar mi se intampla, imi venea sa plec cu pe putin vreo 20 de perechi rolleyes.gif In general, sunt omul care, la cumparaturi, trece prin fata vitrinelor, vede perechea ideala de pantofi, si doar pe aia ii cumpara. Nu stau sa mai chibzuiesc, nu ma mai uit si la altii... dragoste la prima vedere. love1.gif
Azi insa am vazut vreo 20, sau m-am indragostit de vreo 20 de ori rolleyes.gif
Lili
o data, dupa o raita printr-un magazin (si cand spun raita ma refer la cel putin 3 ore biggrin.gif ), ajung intr-un final (dramatic pentru tatal copiilor mei tongue.gif ) la casa, unde ce-mi vazura ochii: (vorba lui Creanga) o minunatie de sandale cu platforma in mana unei norocoase; precizez ca era ultima pereche.
ne desparteau 3 persoane de finalul bonului de casa, insa cineva mi-a ascultat rugile pray.gif : prietena ei a sfatuit-o sa le mai incerce o data si...surpriza: yes.gif ( pentru ea, pentru mine ...a wish come true blush.gif; stiu, stiu nu e frumos rolleyes.gif ) nu ii erau bune.
casierita le aseaza deoparte si exact dupa 3 persoane imi vine si mie randul de a umple visteria cu tva a lui Pogea mad.gif
la finalul scanarii produselor mele scazatoare de depresii si de bugete, precizez tacticos casieritei : "Si... sandalele acelea va rog...", ignorand privirea ei neincrezatoare si intrebarea, retorica, a unui amator (alias mai sus pomenitul tata al copiilor mei): " Nu ai de gand sa le probezi ???!!!"

da, le am, sunt ale mele, sunt asa frumoase si ma fac asa inalta tongue.gif, incat de la inaltimea lor..cand ma uit inapoi, sincer, nu am nici un regret ... liwlol.gif
anku
eu aleg numai incaltaminte comoda si fara toc mare sau doamne fereste cui...
Alondra
laugh.gif doh.gif
Mai demult alegeam incaltaminte cu toc mai mare sau mai mic, dar comoda, dupa placul/buzunarul meu...
De 3 ani incoace am invatat insa sa cumpar incaltaminte daca o vad la oferta doh.gif ..pe placul meu, insa nu intotdeauna comoda si chiar daca nu-mi trebuie neaparat! rolleyes.gif Doar pt ca era mai ieftina, extra-sezon, insa mereu din piele, cu toc mai amre sau mai mic si de calitate...desi daca e din piele si fara toc, nu inseamna ca e neaparat si comoda.. biggrin.gif
Astept sa vad unde voi incalta atatea perechi care nici macar nu stiu cum se comporta la mersul pe jos pe care il voi practica in RO! doh.gif pff...
anku
QUOTE(Alondra @ Sep 9 2009, 12:40 PM) *
laugh.gif doh.gif
Mai demult alegeam incaltaminte cu toc mai mare sau mai mic, dar comoda, dupa placul/buzunarul meu...
De 3 ani incoace am invatat insa sa cumpar incaltaminte daca o vad la oferta doh.gif ..pe placul meu, insa nu intotdeauna comoda si chiar daca nu-mi trebuie neaparat! rolleyes.gif Doar pt ca era mai ieftina, extra-sezon, insa mereu din piele, cu toc mai amre sau mai mic si de calitate...desi daca e din piele si fara toc, nu inseamna ca e neaparat si comoda.. biggrin.gif
Astept sa vad unde voi incalta atatea perechi care nici macar nu stiu cum se comporta la mersul pe jos pe care il voi practica in RO! doh.gif pff...

mda...mai faceam si eu asa... liwlol.gif
stai linisstita ca tb...si o incaltaminte buna nu are moda... tzuc.gif
andaro
Si mie mi s-a intamplat sa cumpar pantofi insa la probat a fost totul ok dar cand am inceput sa merg cu ei pe jos...dupa ce s-a mai asezat si piciorul in ei...a fost groaznic...m-au jenat in spate sau la vreun deget de i-am aruncat cat colo... nervi.gif crybaby.gif
maryhynt
si eu am probleme mereu cu pantofii pentru k am piciorul mai lat si asta ma enerveaza k nu pot purta pantofi mai sexy!
cristina321711
QUOTE(toia @ Sep 7 2009, 10:47 PM) *
Dacă sunt la modă, îi cumpăr. Asta par să-și spună multe femei atunci când ajung în magazinele cu pantofi, chiar dacă modelul ales nu e deloc comod, iar încălțările sunt mai degrabă echipament de tortură pentru picioarele doamnelor.

În numele modei, aproape patru femei din zece aleg să-și cumpere și să poarte pantofi care le fac răni și din cauza cărora abia pășesc. Unele pleacă acasă chiar și cu modele care sunt alt număr decât poartă în mod obișnuit.

Studiul a fost realizat în Marea Britanie, pe 2.000 de femei, care au recunoscut că uneori moda primează în fața sănătății picioarelor.

Nici bărbații nu au fost ocoliți de cei care au realizat studiul și care au ajuns la o concluzie surprinzătoare: 17% dintre cei chestionați au recunoscut că-și cumpără pantofi de alte mărimi decât cele recomandate.
Realitatea.net

Recunosc: si eu am facut la fel de multe ori doh.gif

pana acum 7 ani recunosc ca si eu cumparam pantofii care imi placeau fara sa tin cont daca sunt si comozi blush.gif ...
USA
QUOTE(Lili @ Sep 9 2009, 03:49 AM) *
o data, dupa o raita printr-un magazin (si cand spun raita ma refer la cel putin 3 ore biggrin.gif ), ajung intr-un final (dramatic pentru tatal copiilor mei tongue.gif ) la casa, unde ce-mi vazura ochii: (vorba lui Creanga) o minunatie de sandale cu platforma in mana unei norocoase; precizez ca era ultima pereche.
ne desparteau 3 persoane de finalul bonului de casa, insa cineva mi-a ascultat rugile pray.gif : prietena ei a sfatuit-o sa le mai incerce o data si...surpriza: yes.gif ( pentru ea, pentru mine ...a wish come true blush.gif; stiu, stiu nu e frumos rolleyes.gif ) nu ii erau bune.
casierita le aseaza deoparte si exact dupa 3 persoane imi vine si mie randul de a umple visteria cu tva a lui Pogea mad.gif
la finalul scanarii produselor mele scazatoare de depresii si de bugete, precizez tacticos casieritei : "Si... sandalele acelea va rog...", ignorand privirea ei neincrezatoare si intrebarea, retorica, a unui amator (alias mai sus pomenitul tata al copiilor mei): " Nu ai de gand sa le probezi ???!!!"

da, le am, sunt ale mele, sunt asa frumoase si ma fac asa inalta tongue.gif, incat de la inaltimea lor..cand ma uit inapoi, sincer, nu am nici un regret ... liwlol.gif

Asta e faza de film nu alata...eu am boala cumva asa la cizme..... oFloare1.gif
dyana
Apropo de platforme, ca s-au tot purtat vara asta, spre norocul meu tongue.gif , imi luasem si eu unele de care eram tare indragostita. Le purtam numai pe ele. Drept pentru care...au colapsat spectaculos laugh.gif : mi s-a rupt talpa in doua, mergand pe strada. Eram relativ aproape de casa, nu a trebuit nici sa mai merg prea mult, nici nu m-am intalnit cu necunoscuti doh.gif

M-a intrebat sora-mea: "si, nu se mirau tiganii sa te vada mergand jumatate pe platforma, jumatate pe brant? liwlol.gif " Eu i-am raspuns: "ba se mirau chiar foarte tare, dar de altceva: nu pricepeau de ce nu ma descalt sa merg desculta; asa era mai comod" doh.gif
Lili
QUOTE(USA @ Sep 10 2009, 09:02 PM) *
Asta e faza de film nu alata...eu am boala cumva asa la cizme..... oFloare1.gif


partners.gif you know my pain tzuc.gif
USA cu cizmele este another story...poate alta data...
imagineaza-ti o scena : subsemnata la urgente, fractura la piciorul drept, cizme, un doctor, o foarfeca si replica : " Orice... numai nu le taiati !!!!!!" biggrin.gif
Lili
QUOTE(dyana @ Sep 10 2009, 09:20 PM) *
Apropo de platforme, ca s-au tot purtat vara asta, spre norocul meu tongue.gif , imi luasem si eu unele de care eram tare indragostita. Le purtam numai pe ele. Drept pentru care...au colapsat spectaculos laugh.gif : mi s-a rupt talpa in doua, mergand pe strada. Eram relativ aproape de casa, nu a trebuit nici sa mai merg prea mult, nici nu m-am intalnit cu necunoscuti doh.gif

M-a intrebat sora-mea: "si, nu se mirau tiganii sa te vada mergand jumatate pe platforma, jumatate pe brant? liwlol.gif " Eu i-am raspuns: "ba se mirau chiar foarte tare, dar de altceva: nu pricepeau de ce nu ma descalt sa merg desculta; asa era mai comod" doh.gif


dar chiar asa, te si vad desculta, cu parul desfacut...daca ar mai fi si plouat... wub.gif
dyana
Lili, m-a plouat anul asta de m-a zapacit! wacko.gif Cred ca de vreo 7-8 ori m-a prins ploaia zdravan biggrin.gif

Ti-ai fracturat piciorul? Dar faci si tu nazbatii, nu glumesti rolleyes.gif
Sa nu zici ca ai cazut cu patinele. atunci! liwlol.gif)
iulia_marina
QUOTE(Lili @ Sep 11 2009, 12:01 PM) *
partners.gif you know my pain tzuc.gif
USA cu cizmele este another story...poate alta data...
imagineaza-ti o scena : subsemnata la urgente, fractura la piciorul drept, cizme, un doctor, o foarfeca si replica : " Orice... numai nu le taiati !!!!!!" biggrin.gif

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif

SUPER TAREEEEE!!!!!!!!
nicky
Si eu am facut prosia asta acum 3 zile , dupa ce ca mi-a iesit parul negru in ziua aia in care de altfel mi-am cumparat si pantofi, mi-au parut ok atunci pe moment . Stiti copii aia care intra intr-un magazin si se duc la prima jucarie si nu se mai uita la celelalte ? e asa am facut eu. Mi-am luat pantofi primi care i-am vazut si m-am indragostit de ei , binenteles ca i-am luat cu un numar mai mic si cand ajung acasa merg ce merg cu ei, si mi-am dat seama, ca nu cred ca voi rezista cu ei prea mult in picioare si la cati bani am dat pe ei am avut surpriza sa vad ca de fapt nu sunt de piele laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif doh.gif
anku
QUOTE(nicky @ Sep 28 2009, 12:20 AM) *
Si eu am facut prosia asta acum 3 zile , dupa ce ca mi-a iesit parul negru in ziua aia in care de altfel mi-am cumparat si pantofi, mi-au parut ok atunci pe moment . Stiti copii aia care intra intr-un magazin si se duc la prima jucarie si nu se mai uita la celelalte ? e asa am facut eu. Mi-am luat pantofi primi care i-am vazut si m-am indragostit de ei , binenteles ca i-am luat cu un numar mai mic si cand ajung acasa merg ce merg cu ei, si mi-am dat seama, ca nu cred ca voi rezista cu ei prea mult in picioare si la cati bani am dat pe ei am avut surpriza sa vad ca de fapt nu sunt de piele laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif doh.gif

vaaaaaaaiiiiiiiii doh.gif
incerca poate sa-i schimbi...
Tania_25
De cativa ani imi cumpar si eu numai incaltaminte comoda si in mare parte de piele.....este cea mai comoda...am pantofi si cu toc mai mare dar obosesc mai repede daca merg prin oras.....sau imi intra tocul in pavaj prin oras......asa ca daca ies in oras pe tocuri merg mai mult cu ochii in pamant,atenta fiind la pavaj.......si ca mine sunt multe femei..... doh.gif liwlol.gif

nicky
QUOTE(anku @ Sep 28 2009, 02:58 AM) *
vaaaaaaaiiiiiiiii doh.gif
incerca poate sa-i schimbi...

Nu mai am cum sa-i schimb este pentru prima data cand mi se intampla asta .
Asta este invatare de minte , alta data o sa fiu mai atenta laugh.gif
ikebana
Eu imi cumpar incaltaminte cat mai comoda si pe cat posibil din piele.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.