Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Sat Magura
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bloguri. Pagini Personale > Bloguri > Blog Andrei
Andrei
Satul Magura, langa Moeciu - Bran

La o altitudine de peste 1000 m, cu peisaje minunate




Hei!!! Imi strici poza. Ce cauti in cadru?


Daca ar avea si drumuri... ar ajunge mai multa lume sa-l vada


Din satul Magura se poate ajunge, cel putin teoretic, in satul Pestera


Eu nu am reusit cu masina mea 4x4, asa ca am facut cale intoarsa liwlol.gif


Undeva, acolo sus... cineva ne vegheaza smile.gif


Satul Magura, un sat minunat, poate chiar mai frumos decat satul Sirnea sau satul Ciocanu ( foarte frumoase si ele, de altfel smile.gif )
maria26
foarte dragut.. am fost mereu in zona asta, dar nu in sat Magura smile.gif
liliana2u
frumos.. iar calul ala face toata poza liwlol.gif
parca aici s-au facut filmarile la concursul 'serviti, va rog' de pe protv, unde a participat si Clau_ditza, poate ne spune ea de o alta cale de ajuns, mai buna rolleyes.gif si pt masini normale, nu numai de teren... pe jos nu se poate?
vasi
foarte frumoase peisajele....sa inteleg ca este un sat turistic? cu pensiuni si de toate??????
myshelle_f
e foarte mult de mers pe jos! e foarte abrupt! cu o dacie urci mai fara jena! in Biserica din Magura e botezata mandra mea wink.gif Teoretic se poate ajunge cu orice masina numai sa urcati pe vreme frumoasa, altfel......vai si amar !!! iarna preotul urca pe zapada, pe jos!!! are tot ce ii trebe!!! oameni primitori! pensiuni, peisaje!!!
Andrei
maria, este foarte dragut, insa din cauza ca se ajunge greu, sunt foarte putini care ajung acolo. La intoarcere ne intalneam cu masini care urcau spre sat si care ne opreau sa ne intrebe cat mai dureaza chinul liwlol.gif drum sub orice critica

mallina, se poate ajunge pe jos oriunde, chiar si aici.. dar sunt cativa km. Mi-am propus sa slabesc.. dar nici chiar asa liwlol.gif

Da vasi, se vrea un sat turistic. Peisajele nu se compara cu cele din Moeciu, Bran etc. Sunt mult mai frumoase iar telefonul meu nu a reusit sa surprinda frumosul de acolo smile.gif
Exista pensiuni, nu multe dar destule smile.gif cred ca sunt si sateni care ofera cazare
Andrei
QUOTE(myshelle_f @ Sep 7 2009, 11:49 AM) *
e foarte mult de mers pe jos! e foarte abrupt! cu o dacie urci mai fara jena! in Biserica din Magura e botezata mandra mea wink.gif Teoretic se poate ajunge cu orice masina numai sa urcati pe vreme frumoasa, altfel......vai si amar !!! iarna preotul urca pe zapada, pe jos!!! are tot ce ii trebe!!! oameni primitori! pensiuni, peisaje!!!


ahaaa. deci ai fost smile.gif
myshelle_f
QUOTE(Andrei @ Sep 7 2009, 11:52 AM) *
ahaaa. deci ai fost smile.gif


dap!! se poate urca si pe zarnesti si din moeciu!!! totul e sa vrei wink.gif !!!neaparat o masina cu garda sus ca altfel ti se rupe inima pentru ea!
Andrei
QUOTE(myshelle_f @ Sep 7 2009, 11:55 AM) *
dap!! se poate urca si pe zarnesti si din moeciu!!! totul e sa vrei wink.gif !!!neaparat o masina cu garda sus ca altfel ti se rupe inima pentru ea!


pe zarnesti e mai bun drumul, asa e? parea ok la coborare. am mers putin si in directia aceea. Cred ca pe zarnesti e ok si iarna. sau nu?
myshelle_f
QUOTE(Andrei @ Sep 7 2009, 11:56 AM) *
pe zarnesti e mai bun drumul, asa e? parea ok la coborare. am mers putin si in directia aceea. Cred ca pe zarnesti e ok si iarna. sau nu?


da, pe zarnesti e mult mai bine!!! acu iarna, cu zapada, tot trebe sa lasi masina la poalele muntelui! noi am urcat cu skodita pe acolo (o skoda felicia care are garda jos si nu am plans-o) iar pe moeciu noi nu ne-am incumetat! oricum, multe minunatii se ascund in zona aia! acum nu mai stiu sa le zic dar mi s-a facut un tur! asa e cel mai bine: un localnic care sa va duca pe unde nici nu va gandeati ca o sa ajungeti wink.gif
myshelle_f
Andrei, ai intrat in Biserica?


Din jurul Bisericii, cateva peisaje:







Andrei
superbe poze myshelle_f
ma bucur ca le-ai adaugat aici smile.gif
nu am intrat. am fost la manastire, e ceva de mers pana acolo
liliana2u
QUOTE(Andrei @ Sep 7 2009, 09:52 AM) *
mallina, se poate ajunge pe jos oriunde, chiar si aici.. dar sunt cativa km. Mi-am propus sa slabesc.. dar nici chiar asa liwlol.gif


cativa km reprezinta o nimica toata pt o cura de slabire.. eu la munte merg numai pt drumetii.. am parcurs cate 4-6km si cand am fost gravida.. si nu am avut o sarcina oricum, dar ma saturasem de stat cu perna sub fund toata ziua.. si tot pe meleagurile alea m-am plimbat, din Moeciu spre Bran, spre cheile Gradistei

asa ca scuze nu ai, la munte se merge pe jos.. chiar si pe Ilinca am deprins-o vara asta cu drumetiile, a invatat de la o fetita mai mare si curajoasa, Vanessa.. ce mai alergau caprioarele mele pe munte si eu gafaiam in urma lor.. semn ca trebuie sa revin la vechiurile obiceiuri rolleyes.gif (vorba ceea: mersul pe jos face piciorul frumos)
oktavia
Foarte frumoase peisajele. notworthy.gif
Alondra
Doamne, ce drumuri pe acolo .....groparaie, ce sa mai ....wacko.gif Vai de masini! doh.gif
Andrei
QUOTE(Alondra @ Sep 7 2009, 01:33 PM) *
Doamne, ce drumuri pe acolo .....groparaie, ce sa mai ....wacko.gif Vai de masini! doh.gif


exact. gropane serioase. Insa eu ambitios... liwlol.gif
La un moment dat cand mi-am dat seama ca se ingroasa gluma, am oprit, si am mers pe jos pana la urmatoarea curba sa vad ce surprize ma asteapta. Si bine am facut. Acolo am luat decizia sa ma intorc.
Poate, cu putin noroc... as fi ajuns pe acolo in satul Pestera, insa am zis pas pentru ca gropile erau de peste juma de metru adancime smile.gif
myshelle_f
QUOTE(Andrei @ Sep 7 2009, 01:37 PM) *
exact. gropane serioase. Insa eu ambitios... liwlol.gif
La un moment dat cand mi-am dat seama ca se ingroasa gluma, am oprit, si am mers pe jos pana la urmatoarea curba sa vad ce surprize ma asteapta. Si bine am facut. Acolo am luat decizia sa ma intorc.
Poate, cu putin noroc... as fi ajuns pe acolo in satul Pestera, insa am zis pas pentru ca gropile erau de peste juma de metru adancime smile.gif


de ce crezi cA AM zis DACIE????? ca daca e sa o strici......nu bagi prea mult in ea!!
Alondra
QUOTE(Andrei @ Sep 7 2009, 12:37 PM) *
a gropile erau de peste juma de metru adancime smile.gif

ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif Sincera sa fiu n-am vazut niciodata in viata mea asa ceva! doh.gif
mirela _bz
minunate peisaje , dar ce drumuri !!!
CLAU_DITZA23
QUOTE(Andrei @ Sep 7 2009, 11:56 AM) *
pe zarnesti e mai bun drumul, asa e? parea ok la coborare. am mers putin si in directia aceea. Cred ca pe zarnesti e ok si iarna. sau nu?

Da asa e prin Zarnesti e foarte bun drumul cel putin cand am fost noi asta fiind in iunie a fost super ok
CLAU_DITZA23
In rest e suuper frumos acolo am inteles ca pana acolo sus pe jos la pas se ajunge in doua ore oFloare1.gif
andaro
M-am tot intrebat...acest sat Magura este locul unde se filmeaza emisiunea "Serviti, va rog " de la ProTv?

Daca este acelasi...ati vazut/trecut pe langa pensiunea cu " pricina "? unsure.gif
Eu chiar nu cunoasc zona respectiva... blush.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.