Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Tusul, Vedeta Machiajului De Toamna
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Familie, casnicie, viata in cuplu > Intre noi, femeile > Moda si frumusete pt mamici
andaro
Vine cu pasi grabiti toamna asa ca pregateste-te sa te adaptezi la noi tendinte si noi sfaturi de frumusete. La capitolul machiaj, veste buna: se poarta privirile intense!

Extrem de feminin si cat se poate de seducator, tusul pentru ochi te va scoate din anonimat in lunile calde ale toamnei. Invata cum sa il folosesti corect, pentru a beneficia de toate rezultatele dorite!

Mult mai exact decat creionul dermatograf , tusul subliniaza perfect conturul ochilor. Trebuie insa multa pricepere intrucat nu este o ustensila chiar usor de manipulat.

Daca nu esti multumita de marimea ochilor tai, tusul nu trebuie sa lipseasca din trusa ta de machiaj. El poate face chiar si cei mai mici ochi sa para mari, iar efectul este valabil si invers. Trebuie doar sa stii cum sa il aplici.

Trucuri:

- Pentru un machiaj impecabil, alege unul rezistent la apa.

- Tusul se aplica chiar la baza genelor, cu ochii deschisi, urmarind forma naturala a ochilor. Incepe de la coltul inferior al ochiului si mergi inspre exterior. Daca ti-e greu sa pastrezi linia dreapta, opreste-te la mijlocul ochiului si continua pe urma.

- Nu iti intinde ochiul cand iti aplici tusul intrucat risti sa nu ii respecti forma. Pleoapa trebuie sa fie cat mai intinsa si relaxata.

- Foloseste o culoare apropiata ochilor tai, pentru a evita un look fals sau prea incarcat si neaparat, culoarea tusului sa fie aceeasi cu cea a rimelului.

- Opteaza pentru o pensula cat mai subtire, pentru un efect natural

- In ceea ce priveste grosimea liniei, aceasta se poarta in functie de preferinte.

Tusul permanent, o alegere practica
In cazul in care ai probleme cu aplicarea tusului sau cu mentinerea lui de-a lungul zilei, iti poti face o aplicare permanenta. Astfel, vei putea avea o privire accentuata in fiecare zi, fara efort si fara mult timp petrecut in fata oglinzii. oFloare.gif
gabrielle2003
eu folosesc zilnic tusul in machiajul meu bananab.gif
deja merge mana rolleyes.gif ............................la inceput e greu
dar eu am ani de cand ma fac cu tus
imi place foarte mult partners.gif
andaro
Inseamna ca esti in ton cu noile tendinte din aceasta toamna... eusa_clap.gif smile.gif
Alondra
Eu din contra, n-am putut niciodata sa ma fac cu tus...wacko.gif sunt stangace rau doh.gif si mereu am avut impresia ca am ochii bulbucati daca fac cu tusul negru ...laugh.gif Tus gri exista?! unsure.gif laugh.gif doh.gif
dyana
Si eu tot tusul il folosesc, de multa vreme. De fiecare data mi se pare ca imi iese altfel, dar nu plec din fata oglinzii pana nu sunt deplin multumita de cum mi-a iesit rolleyes.gif (sau poate trebuia emo asta pt o privire intensa : anima1.gif )
andaro
Probabil ca exista insa eu nu l-am folosit niciodata...prefer sa merg la cosmetica si sa-mi faca tipa respectiva o aplicare permanenta ( care in timp tot se sterge )...si cu asta am rezolvat mai multe probleme... tongue.gif
Alondra
QUOTE(dyana @ Sep 5 2009, 04:43 PM) *
(sau poate trebuia emo asta pt o privire intensa : anima1.gif )

Iti lipsesc genele liwlol.gif tongue.gif

QUOTE(andaro @ Sep 5 2009, 04:45 PM) *
Probabil ca exista insa eu nu l-am folosit niciodata...prefer sa merg la cosmetica si sa-mi faca tipa respectiva o aplicare permanenta ( care in timp tot se sterge )...si cu asta am rezolvat mai multe probleme... tongue.gif

Sincer nici nu stiam ca exista asa ceva , aplicare permanenta unsure.gif doh.gif
dyana
QUOTE(Alondra @ Sep 5 2009, 04:49 PM) *
Iti lipsesc genele liwlol.gif tongue.gif
Sincer nici nu stiam ca exista asa ceva , aplicare permanenta unsure.gif doh.gif

din cauza tusului liwlol.gif)

eu nu as opta pt un machiaj permanent pt ca asta ar insemna sa arat in fiecare zi la fel. smile.gif

este si tus maro si gri smile.gif
andaro
Eu cand merg la cosmetica le zic de gene si/sau sprancene si stiu ele ce au de facut...
Asta a fost mai mult in timpul serviciului...de cand cu Sara, m-am cam lasat la lene...
dyana
rimel nu mai folosesc de ceva vreme, si nici fard... Doar dermatograf negru sau tus.
Alondra
QUOTE(dyana @ Sep 5 2009, 04:51 PM) *
din cauza tusului liwlol.gif)

eu nu as opta pt un machiaj permanent pt ca asta ar insemna sa arat in fiecare zi la fel. smile.gif

este si tus maro si gri smile.gif


Da?Ok, o sa caut si eu..
roxanne
Tus de stampila....pot sa pun?????????? tongue.gif Lasand gluma la o parte, n-am mai folosit tus de cativa ani buni, eu ma mai dau cu creion negru din cand in cand, dar cu tus....cred ca mi-ar trebui vreo 2 ore sa ma pictez la ochi si o tona de demachiant ca sa sterg mazgalelile....
andaro
Buna intrebare...chiar asa mare diferenta este intre ele? unsure.gif
livya
eu cu tus ma faceam mult ....foarte mult inainte de vreo cativa ani....acum mai rar,dar cand ma fac, imi si place sa ma pictez.. tongue.gif
nayara
Eu am folosit muulta vreme tusul ,eram experta in a-mi face contur cu tus,dar acum nu-l mai folosesc ..ma dor ochii.Cel mai mult foloseam tus albastru si rimel albastru biggrin.gif ,deasemeni aveam tus :maro, gri si negru.Acum folosesc uneori creionul maro ..
Mih@ela
QUOTE(Alondra @ Sep 5 2009, 04:37 PM) *
Eu din contra, n-am putut niciodata sa ma fac cu tus...wacko.gif sunt stangace rau doh.gif si mereu am avut impresia ca am ochii bulbucati daca fac cu tusul negru ...laugh.gif Tus gri exista?! unsure.gif laugh.gif doh.gif

Exista..am avut in tinerete de toate culorile..acu..mai rarut cu tusul.. oFloare1.gif la ocazii..
Alondra
QUOTE(Mih@ela @ Sep 6 2009, 03:33 PM) *
Exista..am avut in tinerete de toate culorile..acu..mai rarut cu tusul.. oFloare1.gif la ocazii..

Voi cauta si eu pe aici sa vad ce gasesc! smile.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.