Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Sfaturi Feng Shui
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Discutii generale
giulia_0319
SFATURI FENG SHUI PENTRU BUCATARIE
Nu plasati frigiderul vis-a-vis sau langa aragazul din bucatarie.
Cautati sa aveti o distanta intre aragaz si chiuveta, altfel intra in contradictie elementele foc - apa.
Inlocuiti mesele de marmura cu mese de lemn. Preferabil rotunde.

SFATURI FENG SHUI PENTRU BAIE
Tineti usa de la baie mereu inchisa, la fel ca si capacul de la toaleta. E bine ca baia sa nu fie vizibila.
Cand va construiti o casa noua, amplasati baia intr-o zona mai putin vizibila de la intrarea in casa.
Nu asezati bai si toalete langa intrarea principala.

Daca exista una, tineti mereu usa inchisa, asezati clopotei de vant la intrarea in baie sau o oglinda pe usa baii.
Nu dormiti cu capul sau cu fata spre usa de la toaleta. Nu dormiti cu capul spre peretele comun intre dormitor si baie. Daca nu poate fi evitat, asezati la capul patului un paravan, o planta, clopotei.
Nu puneti frigiderul in fata usii de la baie.

SFATURI FENG SHUI PENTRU CAMERA COPILULUI
Plasati clopotei de vant in camera copilului daca vedeti ca acesta se imbolnaveste frecvent. Produceti des zgomote cu clopotelul respectiv in toata casa, sunetul va echilbra energiile din incaperi.
Plasati scaunul de la biroul copilului cu spatele la perete. Intotdeauna scaunul pe care sta la masa trebuie sa fie cu spatele la un obiect solid, niciodata spre usa. Daca nu poate fi evitat, asezati in fata ochilor o oglinda care reflecta usa de la intrare.
Nu plasati televizorul sau calculatorul in dormitor sau in camera copilului. Daca nu puteti renunta la TV, inainte de culcare acoperiti-l cu o folie de plastic sau alt gen de acoperamant. In general aparatura electronica are efecte negative in incaperile in care se doarme.

A se evita paturile suspendate! In acest caz cel mai expus la probleme de sanatate este cel care doarme dedesubt.
Plasati un obiect de hematit in camera copilului (deasupra patului sau in mijlocul peretelui de est) pentru o sanatate buna si un somn linistit.
Copilul nu trebuie sa doarma cu capul spre peretele baii sau toaletei.

Daca odaia copilului este amplasata la capatul unui coridor, asezati cateva obiecte de ceramica pe coridor sau clopotei de vant la intrarea in camera.
Asezati in nord-estul camerei copilului o sfera de cristal sau un glob pamantesc din cristal pentru rezultate bune la scoala. Asezati biroul de studiu al copilului in coltul de nord-est al camerei.

Nu plasati dormitorul in camerele de la capatul coridoarelor lungi, in camerele de la capatul casei scarilor, in fata, sub sau deasupra baii, deasupra garajului, deasupra bucatariei sau a camerei in care se ia masa. Daca nu poate fi evitat, amplasati clopotei de vant cu tuburi metalice la intrarea in camera (afara).
In camera copilului nu trebuie sa existe obiecte ascutite indreptate spre locul de odihna sau de studiu al copilului: colturi de mobila, flori cu frunze ascutite, colturi de zid, bete, grinzi etc. Daca nu pot fi evitat, asezati in fata lor copacei din cristal, cristale, clopotei, plante.

Nu asezati in camera copilului picturi cu imagini acvatice, cu animale salbatice sau imagini care provoaca frica.
Ar fi bine ca afara, langa fereastra camerei copilului, sa nu existe arbori mari.
Folositi efectele clopoteilor de vant si ale copaceilor din pietre semipretioase

SFATURI FENG SHUI PENTRU DORMITOR
Dormitorul trebuie sa fie zugravit in culori pastel.
Nu plasati patul in fata ferestrei, sub fereastra, sub o grinda, intre doua usi, in linie dreapta cu o usa, cu capul sau picioarele spre usa, cu fata spre colturile ascutite ale camerei, cu fata spre rafturi descoperite, lipit de peretele comun cu baia.
Nu plasati oglinzi in dormitor, si nici vis-a-vis de patul in care dormiti. Daca totusi aveti una, nu dormiti cu fata la oglinda. Daca aveti o oglinda in fata patului, incercati sa-i schimbati unghiul catre alta directie din camera, sau acoperiti-o astfel incat sa nu fie indreptata spre dv. cand dormiti. Efectul de oglinda il are si ecranul televizorului, deci nu asezati TV in dormitor.
Nu asezati in dormitor fotografii reprezentand peisaje acvatice sau alte imagini ce sugereaza apa.
Nu asezati fantani interioare sau acvarii in dormitor. Elementul apa nu trebuie sa existe in dormitor, atrage stress emotional.
Daca locuiti intr-o vila cu etaj, nu plasati dormitoarele sub camerele de baie de la etaj sau sub spalatoriile in care se afla masini de spalat. Elementul apa nu trebuie sa fie plasat in preajma dormitoarelor. Elementul apa e reprezentat de bai, fantani, frigidere, masini de spalat, oglinzi.

Nu plasati dormitorul in camerele de la capatul coridoarelor lungi, in camerele de la capatul casei scarilor, in fata, sub sau deasupra baii, deasupra garajului, deasupra bucatariei sau a camerei in care se ia masa. Daca nu poate fi evitat, amplasati clopotei de vant cu tuburi metalice la intrarea in camera (afara).
Daca doriti sa aveti copii, amplasati in dormitorul conjugal - in coltul de sud-vest - un obiect reprezentand un purcelus, semn al virilitatii.

Daca doriti inceperea unei noi relatii de dragoste, amplasati in dormitor un pat de mijloc, care sa fie accesibil din ambele directii, nu doar dintr-o parte. Un pat single nu stimuleaza ideea de cuplu.
Nu amplasati in dormitor obiecte ce inspira frica: masti, monstri, arme, sabii, imagini urate, imagini ce inspira conflictul, lupta, moartea, tristetea, tablouri cu animale salbatice sau imagini de vanatoare, tablouri cu fete triste sau inlacrimate.
Scoateti din dormitor orice obiect ce va aduce aminteste de serviciu (geanta diplomat, mapa, laptopul, vreun instrument de lucru etc)
Evitati canapelele sau paturile de culoare rosie. Creaza tensiune in incapere. Cu toate acestea e bine ca in coltul de sud-vest al dormitorului conjugal sa existe un obiect rosu. Pastreaza vie pasiunea in cuplu.
Folositi asternuturi roz in dormitorul conjugal pentru a mentine armonia in cuplu.
Dormitorul conjugal ar trebui amenajat in coltul de sud-vest al casei iar patul conjugal in coltul de sud-vest al camerei.
Asezati in dormitorul conjugal doua obiecte identice alaturate: doua pasari, doua pietre, doua plante, doua scaune, pentru a mentine vie atmosfera de cuplu.

Folositi efectele clopoteilor de vant si ale copaceilor din pietre semipretioase


SFATURI FENG SHUI PENTRU HOLURI, CORIDOARE, USI, SCARI
Holurile trebuie sa fie eliberate de mobila sau alte elemente de decor care pot sugruma fluxul de energie.
Pasajele de trecere trebuie sa fie continue, fara oprelisti.
Incaperile aflate la capatele coridoarelor lungi sunt incarcate negativ. Pentru a combate aceasta energie distructiva, vopsiti usa incaperii in: rosu daca usa este indreptata spre vest sau nord-vest, verde daca este spre sud-vest sau nord-est, albastra daca este spre sud si alba daca este spre est sau sud-est.
Orice recipient ce contine elementul apa ar trebui plasat pe partea stanga a usilor de intrare in incapere pentru a pastra buna intelegere intre membrii familiei.
Spre usa de la intrare nu trebuie sa existe indreptat nici un colt proeminent.
Daca stati cu fata la usa, indepartati din fata dv. orice mobila care ascunde o parte din usa. E bine ca din locul in care stati (masa de lucru, canapea etc) sa vedeti permanent usa de la intrare intreaga.

Amplasati la baza scarilor un obiect masiv - o statuie, o planta mare.
Nu inchideti usile in casa, tineti-le larg deschise sau renuntati total la usi si lasati fluxul de energie sa se miste fara oprelisti.
Acelasi lucru e valabil si in legatura cu mobila din incaperi. Nu incarcati casa cu multa mobila, cu cat interiorul este mai larg, cu atat energia este mai libera sa se miste.
Folositi efectele clopoteilor de vant si ale copaceilor din pietre semipretioase

SFATURI FENG SHUI LA SERVICIU
Nu plasati masa de lucru in fata usii si nu lucrati la un birou cu spatele la usa. Daca nu poate fi evitat, plasati o oglinda in fata prin care puteti vedea permanent cine intra. A lucra cu spatele la usa atrage riscul de a fi inselat de colegi, de a avea colaboratori nesinceri, care va pot "lucra pe la spate".
Nu stati cu spatele la usa sau la fereastra, ci doar cu spatele spre un perete sau un obiect de mobilier din incapare.
Daca in incapere sunt mai multe birouri, nici una din persoane nu trebuie sa stea cu spatele la celelalte. ar trebui sa existe o permenanta comunicare vizuala, deci amplasati birourile astfel incat fiecare sa il vada pe celalalt si cu totii usa.

Nu amplasati biroul in fata unui perete gol. Agatati macar un tablou pe acel perete.
Nu plasati recipiente goale (vaze, cutii etc) langa usa de la intrarea in birou.
Amplasati un acvariu de pesti in birourile foarte populate sau in spatiile aglomerate (sali de asteptare, holuri etc). Un acvariu sau o fantana amplasata in zona de sud-est a biroului atrage succesul afacerilor dv.

Asezati un cristal in sud-estul incaperii pentru relatii profesionale armonioase.
Un obiect verde amplasat in coltul de sud-est al incaperii este un garant al prosperitatii afacerii.
Nu plasati ghivece cu cactusi sau plante ascutite in birourile unde va desfasurati afacerile.
Asezati biroul personal la mijlocul peretelui de nord sau de sud al incaperii pentru a atrage succesul profesional si recunoasterea meritelor. Asezati biroul in coltul de sud-est al incaperii pentru a atarge succesul financiar.

Amplasati telefonul intr-o zona de sud pentru a va bucura de buna reputatie sau in coltul de nord-vest pentru a va bucura de relatii benefice.
Plasati in fata biroului fotografii sau tablouri reprezentand peisaje montane (dar fara rauri, ape, cascade).
Nu amplasati biroul indreptat spre un colt proeminent al incaperii sau al altui articol de mobiler.
Nu amplasati in zona de nord a biroului ghivece cu plante.

Daca nu aveti ferestre langa biroul de lucru, amplasati in fata o fotografie ce sugereaza natura sau asezati pe birou o planta.
Nu amplasati biroul lipit de peretele care desparte incaperea de lucru de baie. Daca nu puteti evita, creati un paravan textil intre birou si perete.
Nu evitati culoarea la locul de munca. Un mediu viu colorat este stimulativ, deci nu exagerati cu griurile si negrul la serviciu. Cateva note de culoare pot fi binevenite: rosu in zona faimei, albastru in zona carierei, verde in zona banilor.
Asezati in holul de la serviciu, indreptat spre usa statueta unei feline (leu, tigru, pantera, caini protectori etc), pentru a va simti afacerea mai protejata (dar nu amplasati feline si in biroul de lucru).

Asezati o lampa, spoturi de lumina, sfesnice cu lumanari sau un obiect rosu in zona faimei, mijlocul de sud al camerei.
Asezati pe birou un obiect ce simbolizeaza succesul: cocos, dragon, cal, testoasa, elefant
Folositi efectele clopoteilor de vant si ale copaceilor din pietre semipretioase
anku
oauuuuu....
intodeauan am fost pasionata de feng shui si mi-am uitat cartile acasa...
marea mea probl sunt doua oglinzi uín usile dulapului care sunt excat paralel cu patul...
iti spun ca eu de cand am venit aici mi mult de 5 ore p noapte nu am dormit si banuiesc ca asta este....
in rest este totul ok...

mai erao chestie fff imp...
dc vreti spor la bani sa nu ramana niciodata nici o picatura sau urma de grasime sau ceva p aragaz...


bun topic........ tzuc.gif
giulia_0319
QUOTE(anku @ Aug 30 2009, 02:08 AM) *
oauuuuu....
intodeauan am fost pasionata de feng shui si mi-am uitat cartile acasa...
marea mea probl sunt doua oglinzi uín usile dulapului care sunt excat paralel cu patul...
iti spun ca eu de cand am venit aici mi mult de 5 ore p noapte nu am dormit si banuiesc ca asta este....
in rest este totul ok...

mai erao chestie fff imp...
dc vreti spor la bani sa nu ramana niciodata nici o picatura sau urma de grasime sau ceva p aragaz...
bun topic........ tzuc.gif

serios???ce interesant! rolleyes.gif
ma bucur ca iti place topicul tzuc.gif
anku
da da..#
imi aduc aminte ac dc vrei in fam liniste si fericire sa nu mananci niciodata la masa cu fam sub un tavan cu barne sau orice ce inseamna linii paralele...
ca nu e bine sa ai usi paralele...dc ai pune in stg o planta mare ...
in fata casii este bine sa ai un pietroi...asa am carat si eu un pietroi de s-au chinuit 3 barbati sa-l aduca unde am zis eu in fata casii... liwlol.gif
ce sa zic?????
energia este...exista...am probat p pielea mea...ma informam de la librarie ca acolo am lucrat...cred ca a fost o tema de o jumate de an...am citit absolut tot mai putin feng shui de birou ...
am facut cateva care m-au interesat...pietroiul.plante la usi...aruncarea plantelor din plastic si inlöocuirea cu unele adev...
clopoteii la intrare...si ceea ce am vrut a fost....
se pune o planta la usi paralele ca sa nu iasa energia...
tb aruncata mobila veche...nu e bine asa ceva la casa omului...
ca dc ai un stalp de lumina in fata casii nu este bine si tb sa pui o oglinda care sa reflecte lumina in casa ta...

oar dc acopar oglinzile este bine????? smile.gif
giulia_0319
QUOTE(anku @ Aug 30 2009, 02:23 AM) *
da da..#
imi aduc aminte ac dc vrei in fam liniste si fericire sa nu mananci niciodata la masa cu fam sub un tavan cu barne sau orice ce inseamna linii paralele...
ca nu e bine sa ai usi paralele...dc ai pune in stg o planta mare ...
in fata casii este bine sa ai un pietroi...asa am carat si eu un pietroi de s-au chinuit 3 barbati sa-l aduca unde am zis eu in fata casii... liwlol.gif
ce sa zic?????
energia este...exista...am probat p pielea mea...ma informam de la librarie ca acolo am lucrat...cred ca a fost o tema de o jumate de an...am citit absolut tot mai putin feng shui de birou ...
am facut cateva care m-au interesat...pietroiul.plante la usi...aruncarea plantelor din plastic si inlöocuirea cu unele adev...
clopoteii la intrare...si ceea ce am vrut a fost....
se pune o planta la usi paralele ca sa nu iasa energia...
tb aruncata mobila veche...nu e bine asa ceva la casa omului...
ca dc ai un stalp de lumina in fata casii nu este bine si tb sa pui o oglinda care sa reflecte lumina in casa ta...

oar dc acopar oglinzile este bine????? smile.gif

eu abia acum incep sa citesc despre feng shui...sunt multe chestii interesante...si daca zici ca intr-adevar merita puse in aplicare...
poate ca ar fi bine sa acoperi oglinzile, la fel cum spune si despre tv din dormitor oFloare1.gif
lia maria71
eu tocmai am iesit din baie si am lasat usa deschisa,am fugit si a inchis-o...........sotul e obsedat sa inchida capacul la toaleta,nu stiam de ce...........
am citit chestii super interesante aici.......multumesc fetele!!
mai vreau noutati!!
lia maria71
QUOTE(anku @ Aug 30 2009, 01:08 AM) *
oauuuuu....
intodeauan am fost pasionata de feng shui si mi-am uitat cartile acasa...
marea mea probl sunt doua oglinzi uín usile dulapului care sunt excat paralel cu patul...
iti spun ca eu de cand am venit aici mi mult de 5 ore p noapte nu am dormit si banuiesc ca asta este....
in rest este totul ok...

mai erao chestie fff imp...
dc vreti spor la bani sa nu ramana niciodata nici o picatura sau urma de grasime sau ceva p aragaz...
bun topic........ tzuc.gif

oare sa fie adevarat!!????
se intampla uneori cadn nu sterg aragazul imediat.........in ultima vreme s-a intamplat asa..............de aceea nu avem noi bani?
eu stiam ca portofelul sa nu fie niciodata gol si,daca vrei sa ai bani sa impaturesti o bancnota in forma de triunghi si sa o pui cu varful inspre exterior..............am avut o vreme asa,insa nu mi s-a parut a se fi schimbat ceva!!!
nalya
ineresant!!!
dar am auzit de la cineva,ca ar trebui sa avem cate o piatra de culoare roz in casa
eu o am,doar ca nu stiu unde ar trebui sa stea
stiti ceva despre asta??? oFloare1.gif
nalya
QUOTE(anku @ Aug 30 2009, 01:08 AM) *
dc vreti spor la bani sa nu ramana niciodata nici o picatura sau urma de grasime sau ceva p aragaz...


ma duc sa curat aragazul
liwlol.gif liwlol.gif
flori-de-cimp
tot dupa regulile feng-shui , nu treb sa ai oglinda care sa reflecte usa de la intrare (9chiar aveam una , am
luat-o imediat cum am citit ), la fel, sa nu ai doua oglinzi care sa se reflecte una in cealalta,
cu oglinda in dormitor , daca tot ai ( cred ca cei mai multi au), sa nu reflecte patul.
andaro
Mai fetelor...parca ce scria in acest articol...o parte din afirmatii contrazic ideile mele...eu chiar vroiam oglinzi in multe parti ale casei...sunt obsedata de acestea...acuma...cred ca va trebui sa ma limitez doar la cateva din aceste obiecte...TV, am zis din start ca nu vom pune in camere ci doar in sufragerie si poate bucatarie....
Sotul meu este pasionat de Feng Shui...dar eu nu i-am dat importanta cand imi povestea cate ceva...Va trebui sa-i imprumut cartile si sa ma documentez de acolo pt noua noastra casa...poate e ceva de ele...
anku
QUOTE(flori-de-cimp @ Aug 30 2009, 05:01 PM) *
tot dupa regulile feng-shui , nu treb sa ai oglinda care sa reflecte usa de la intrare (9chiar aveam una , am
luat-o imediat cum am citit ), la fel, sa nu ai doua oglinzi care sa se reflecte una in cealalta,
cu oglinda in dormitor , daca tot ai ( cred ca cei mai multi au), sa nu reflecte patul.

la mine exact patul il reflecta...
si sincer nu ne merge deloc bine din privinta unei relatii de cuplu...ma refer la dragoste si intelegere...
da asa este...sa nu ai oginzi care sa reflecte us a de la intarea ca energia intra p usa dar oginda o reflecta innapoi ...si astfel se creeaza o atmosfera tensionata si apsatoare in casa..
anku
QUOTE(andaro @ Aug 30 2009, 08:21 PM) *
Mai fetelor...parca ce scria in acest articol...o parte din afirmatii contrazic ideile mele...eu chiar vroiam oglinzi in multe parti ale casei...sunt obsedata de acestea...acuma...cred ca va trebui sa ma limitez doar la cateva din aceste obiecte...TV, am zis din start ca nu vom pune in camere ci doar in sufragerie si poate bucatarie....
Sotul meu este pasionat de Feng Shui...dar eu nu i-am dat importanta cand imi povestea cate ceva...Va trebui sa-i imprumut cartile si sa ma documentez de acolo pt noua noastra casa...poate e ceva de ele...

da da ...este f bine...
energia exista...am facut si eu cateva lucruri si tare bine m-am simtit in casa p care am construit-o in romania...asa de bine parca niciodata nicaieri nu m-am simtit ...
succes la amenajare... tzuc.gif
gabrielle2003
anku sa sti k acoperitul oglinzilor chiar functioneaza
spun asta pt k eu am lucrat vreo 2 ani in acest frumos domeniu si sincer la mine in casa totul este calculat si pus in functie de zodiile noastre prin casa
apartamentul meu este unul simplu dar toata lumea care ne-a intrat in casa a revenit cu mare drag spunand ca se simt foarte foarte bine



QUOTE(nalya @ Aug 30 2009, 03:13 AM) *
ineresant!!!
dar am auzit de la cineva,ca ar trebui sa avem cate o piatra de culoare roz in casa
eu o am,doar ca nu stiu unde ar trebui sa stea
stiti ceva despre asta??? oFloare1.gif

depinde de zodiile voastre.............locul unde ar trebui pusa
acea ''piatra roz'' se numeste piatra dorintei dar conteaza unde este asezata si cu ce fel de energie este incarcata
in general pietrele care le cumparam trebuie purificate inainte de ale pune in locul lor in casa
flori-de-cimp
QUOTE(anku @ Aug 30 2009, 11:07 PM) *
la mine exact patul il reflecta...
si sincer nu ne merge deloc bine din privinta unei relatii de cuplu...ma refer la dragoste si intelegere...
da asa este...sa nu ai oginzi care sa reflecte us a de la intarea ca energia intra p usa dar oginda o reflecta innapoi ...si astfel se creeaza o atmosfera tensionata si apsatoare in casa..


inteleg ca ai oglinzile pe usile sifonerului, de ce nu incerci sa la acoperi ? sint unele chestii care se lipesc pe geam,
o parte adeziva si cealata are diferite efecte, imi pare rau ca nu stiu cum se numesc, in engeza-window film.
-doar o idee , sorry, stiu ca nu mi-ai cerut-o oFloare1.gif
anku
QUOTE(lia maria71 @ Aug 30 2009, 02:12 AM) *
oare sa fie adevarat!!????
se intampla uneori cadn nu sterg aragazul imediat.........in ultima vreme s-a intamplat asa..............de aceea nu avem noi bani?
eu stiam ca portofelul sa nu fie niciodata gol si,daca vrei sa ai bani sa impaturesti o bancnota in forma de triunghi si sa o pui cu varful inspre exterior..............am avut o vreme asa,insa nu mi s-a parut a se fi schimbat ceva!!!

eu de cand am aflat adica cam de 2 ani asa am facut si apropae ca am devenit obsedata de aragaz sa fie curat...
si pot spune ca de atunci am avut mai mult spor la bani decat inainte...inainte dupa ce ca erau putintei mi se scurgeau printre degete parca....dupa am vazut cat de cat oimbunatatire in sensulo ca desi erau putintei faceam cu ei ceva. luna asta cumparam o fata de masa ,ailalta un set de cesti ,luna aialata imi luam lenjerie de pat.....se vedea ceva!sia jungeau pana la lichidare sau avans...inainte nu... tzuc.gif
anku
QUOTE(flori-de-cimp @ Aug 30 2009, 11:20 PM) *
inteleg ca ai oglinzile pe usile sifonerului, de ce nu incerci sa la acoperi ? sint unele chestii care se lipesc pe geam,
o parte adeziva si cealata are diferite efecte, imi pare rau ca nu stiu cum se numesc, in engeza-window film.
-doar o idee , sorry, stiu ca nu mi-ai cerut-o oFloare1.gif

nu nu ..e in regula...
macar noaptea voi pune cearceafuri p oglinzi...sa nu mai bata in sotul...
anku
QUOTE(gabrielle2003 @ Aug 30 2009, 11:15 PM) *
anku sa sti k acoperitul oglinzilor chiar functioneaza
spun asta pt k eu am lucrat vreo 2 ani in acest frumos domeniu si sincer la mine in casa totul este calculat si pus in functie de zodiile noastre prin casa
apartamentul meu este unul simplu dar toata lumea care ne-a intrat in casa a revenit cu mare drag spunand ca se simt foarte foarte bine
depinde de zodiile voastre.............locul unde ar trebui pusa
acea ''piatra roz'' se numeste piatra dorintei dar conteaza unde este asezata si cu ce fel de energie este incarcata
in general pietrele care le cumparam trebuie purificate inainte de ale pune in locul lor in casa

hopaaaaaaaaaaa... smile.gif
buna obs...asta nu am stiut dar este logic...
si chiar voiam sa ma duc sa cumpar doua pietre de ametist ca noi suntem sagetatori amundoi si sa pun unul la el si unul la mine ca sa fie senzatia de cuplu poate poate se reface ceva...
oaaaaauuuuuu...ce job frumos!!!!!SUPER!!!!!!!!! biggrin.gif
te cred...eu nu facusem totul ca la carte in casa ca nu am avut chiar cum ...ma refer sa pozitionez exact mobila in dif colturi sau patul ....dar ma simteam asa de bine si bag seama ca si altii se simteau bine la mine ca tot timpul aveam casa plina...spre disperarea mea uneori ca mai voiam si eu sa fiu singura sa ma odihnesc...
poopam p caasian si p tine!!!!!
gabrielle2003
QUOTE(anku @ Aug 31 2009, 12:48 AM) *
hopaaaaaaaaaaa... smile.gif
buna obs...asta nu am stiut dar este logic...
si chiar voiam sa ma duc sa cumpar doua pietre de ametist ca noi suntem sagetatori amundoi si sa pun unul la el si unul la mine ca sa fie senzatia de cuplu poate poate se reface ceva...
oaaaaauuuuuu...ce job frumos!!!!!SUPER!!!!!!!!! biggrin.gif
te cred...eu nu facusem totul ca la carte in casa ca nu am avut chiar cum ...ma refer sa pozitionez exact mobila in dif colturi sau patul ....dar ma simteam asa de bine si bag seama ca si altii se simteau bine la mine ca tot timpul aveam casa plina...spre disperarea mea uneori ca mai voiam si eu sa fiu singura sa ma odihnesc...
poopam p caasian si p tine!!!!!

avand o casa deja construita este mai greu dar nu imposibil sa o faci sa aiba mereu energie pozitiva
si cu mobila este destul de greu..........dar unele remedii feng-shui chiar te pot ajuta sa rezolvi aceste mici ''probleme''

pentru iubirea voastra ..........iti recomand sa cauti o harta BaGua sa o amplasezi deasupra schiteti casei si vei descoperi toate zonele din casa unde vei putea sa vezi unde poti veni cu remedii
pentru dragoste iti recomand un evantai in zona iubirii,doua rate mandarine(asa sunt numite la chinezi) este de fapt o statueta cu doua rate
dar totul este sa fie amplasate in locul potrivit
sa nu uitam k remediile puse in locuri gresite pot sa aduca mai mult rau decat era inainte asa ca daca nu stim unde sa le punem..........mai bine renuntam oFloare1.gif
flori-de-cimp

acea ''piatra roz'' se numeste piatra dorintei dar conteaza unde este asezata si cu ce fel de energie este incarcata
in general pietrele care le cumparam trebuie purificate inainte de ale pune in locul lor in casa
[/quote]


am un cuartz roz, dar nu l-am purifiact caci nu am stiut cum, poti sa imi spui cum?
ceva mai simplu, ce am citit e cu apa de izvor, dar nu am nici un izvor in zona...
unde anume sa fie pus ?
merci.
gabrielle2003
QUOTE(flori-de-cimp @ Aug 31 2009, 02:49 AM) *
am un cuartz roz, dar nu l-am purifiact caci nu am stiut cum, poti sa imi spui cum?
ceva mai simplu, ce am citit e cu apa de izvor, dar nu am nici un izvor in zona...
unde anume sa fie pus ?
merci.

neavand apa de izvor care este cea mai buna pentru pietre.................poti trece piatra si prin apa de la chiuveta cu putina sare in ea(doar trecuta nu lasata in apa) dar apoi tinuta undeva la soare sa fie incarcata energetic.............. rolleyes.gif
cat despre locul ei..................fiecare o pune in zona care vrea sa fie activata................(cariera, cunoastere,familie si sanatate,prosperitate si abundenta,faima si reputatie,casatorie si relatii cu ceilalati, copii si creativitate, persoane de ajutor si evolutie spirituala)
aceste zone le poti descoperi in casa ta cu ajutorul unei harti BaGua partners.gif
andaro
Da chiar ca e serioasa treaba cu Feng shui-ul....imi da de gandit si totodata parca ma sperie...atatea energii...Eu nu prea am crezut in asa ceva dar observ ca e ceva serios.... rolleyes.gif
gabrielle2003
QUOTE(andaro @ Aug 31 2009, 12:09 PM) *
Da chiar ca e serioasa treaba cu Feng shui-ul....imi da de gandit si totodata parca ma sperie...atatea energii...Eu nu prea am crezut in asa ceva dar observ ca e ceva serios.... rolleyes.gif

andaro totul este sa crezi in aceasta arta
degeaba umpli casa cu n remedii daca nu crezi n ele
dar eu din punctul meu de vedere pot spune ca da rolleyes.gif

trebuie sa facem in asa fel incat energia poztiva sa predomine love1.gif
andaro
Stii ce nu inteleg?
Cum fac planul casei? Separat pt parter si pt etaj? Si harta respectiva cum o pun peste plan?

Vezi...daca nu m-au interesat pana acuma, imi este greu sa pricep... doh.gif
Am gasit ceva info pe net dar tot n am priceput...
gabrielle2003
QUOTE(andaro @ Aug 31 2009, 01:32 PM) *
Stii ce nu inteleg?
Cum fac planul casei? Separat pt parter si pt etaj? Si harta respectiva cum o pun peste plan?

Vezi...daca nu m-au interesat pana acuma, imi este greu sa pricep... doh.gif
Am gasit ceva info pe net dar tot n am priceput...

andaro aceasta harta o poti pune peste toata casa sau pentru fiecare etaj in parte precum si pentru fiecare camera
totul este sa fie asezata corect adik pe intrarea principala sa fie pusa partea cu cariera si de acolo vei vedea toate zonele din casa................
de multe ori..................sunt total anapoda zonele si daca vei face asta siggur vei descoperi si unele neregului ssau vei ajunge sa intelegi de unde sunt aceste neregeuli............. rolleyes.gif
feng-shui in prima faza pare simplu dar este destul de complict in acelasi timp
sunt multe metode prin care iti poti activa zonele din casa dar asta cu harta e cea mai simpla
sa nu mai zic de puncetel cardinale......................in fine
sa imi spui ce ai gasit ...............si in ce zona faceti nani
in mare parte oridinea si curatenia este cel mai de pret in feng-shui
anku
QUOTE(gabrielle2003 @ Aug 31 2009, 01:41 PM) *
andaro aceasta harta o poti pune peste toata casa sau pentru fiecare etaj in parte precum si pentru fiecare camera
totul este sa fie asezata corect adik pe intrarea principala sa fie pusa partea cu cariera si de acolo vei vedea toate zonele din casa................
de multe ori..................sunt total anapoda zonele si daca vei face asta siggur vei descoperi si unele neregului ssau vei ajunge sa intelegi de unde sunt aceste neregeuli............. rolleyes.gif
feng-shui in prima faza pare simplu dar este destul de complict in acelasi timp
sunt multe metode prin care iti poti activa zonele din casa dar asta cu harta e cea mai simpla
sa nu mai zic de puncetel cardinale......................in fine
sa imi spui ce ai gasit ...............si in ce zona faceti nani
in mare parte oridinea si curatenia este cel mai de pret in feng-shui

NENOROCIRE:::
crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
de un an jumate ma chinui si ma cert apraopae in fiecare zi cu sotul sa-si duca cele 5 pc ,3 tv.n imprimante si tastatauri...
dulapuri de haine demodate...ce sa zic...are mania gramezilor...tampesc cred ca nu e zi in care sa nu plang de mania ce o are cu a aduna lucruri care tb aruncate si nu ma lasa...
exact asata nu tb la casa omului...aglomeratie,dezordine...
o sa folosesc si eu o harta...de fapt am gasit mai multe p net...dar nu prea pricep...gasisem si in arti dar tot asa nu am priceput...
o sa ma mai concentrez...
poop tzuc.gif
liliana2u
Gabrielle, sarea nu are nicio legatura cu purificarea cristalelor, dimpotriva, distruge orice ramasita benefica... si o spun in cunostinta de cauza.
Inca nu am avut timp sa parcurg ce ati scris pe aici, dar am ceva obiectii legate de viziunea voastra despre feng-shui. Sa-mi revin dupa concediu, adaptarea la birou si imi fac timp sa va impartasesc din cunostintele mele in materie, dobandite in ceva ani de studiu.. am cam lasat balta in ultimii ani ce se intampla in casa si simt ca nu e tocmai corect, insa ma multumesc cu icoane puse peste tot, care sunt cel mai bun remediu. La fel de importanta este tratarea sufletului, sa poata face fata in orice situatie, imprejurare.
liliana2u
Iar pt andaro: se doarme bine cu orientarea capului spre nord, eventual cu o tava cu sare grunjoasa (ar fi de preferat sare de mare) sub pat, in dreptul capului, sa absoarba toate energiile ce disturba.
andaro
Serios? ohmy.gif
Nu am stiut...pentru ca nu prea am fost curioasa dar se pare ca ar trebui sa incerc si aceasta varianta....
Iti multumesc din suflet ca te gandesti si la mine...stii ca orice informatie o primesc cu drag...Numai bine va doresc, dragelor... hug.gif
anku
QUOTE(liliana2u @ Sep 1 2009, 09:32 AM) *
Iar pt andaro: se doarme bine cu orientarea capului spre nord, eventual cu o tava cu sare grunjoasa (ar fi de preferat sare de mare) sub pat, in dreptul capului, sa absoarba toate energiile ce disturba.

deci sare maare????
oooooooooo...si eu pun...poate o sa dorm si nu o sa mai am insomnii...
asteptam sa ne impartasesti din cunostintele tale...
eu am sopus numai ce stiu din ce am citit din carti care si acum se gasesc in librarii...
poopam frumoasa ta... tzuc.gif
gabrielle2003
QUOTE(liliana2u @ Sep 1 2009, 10:29 AM) *
Gabrielle, sarea nu are nicio legatura cu purificarea cristalelor, dimpotriva, distruge orice ramasita benefica... si o spun in cunostinta de cauza.
Inca nu am avut timp sa parcurg ce ati scris pe aici, dar am ceva obiectii legate de viziunea voastra despre feng-shui. Sa-mi revin dupa concediu, adaptarea la birou si imi fac timp sa va impartasesc din cunostintele mele in materie, dobandite in ceva ani de studiu.. am cam lasat balta in ultimii ani ce se intampla in casa si simt ca nu e tocmai corect, insa ma multumesc cu icoane puse peste tot, care sunt cel mai bun remediu. La fel de importanta este tratarea sufletului, sa poata face fata in orice situatie, imprejurare.

eu nu am scris k se tin cristalele in apa cu sare .......doar trecute prin acea apa....................(normal k le distruge)
buna ar fi apa de izvor dar din lipsa ............se poate proceda si asa........... rolleyes.gif
fiecare la urma urmei are conceptia sa despre feng-shui
fiecare o intelege in felul sau rolleyes.gif
important este ca la final sa fie totul bine si toata lumea multumita
cat despre icoane in feng-shui eu nu am auzit nimic oFloare1.gif wacko.gif
flori-de-cimp
QUOTE(gabrielle2003 @ Aug 31 2009, 10:02 AM) *
neavand apa de izvor care este cea mai buna pentru pietre.................poti trece piatra si prin apa de la chiuveta cu putina sare in ea(doar trecuta nu lasata in apa) dar apoi tinuta undeva la soare sa fie incarcata energetic.............. rolleyes.gif
cat despre locul ei..................fiecare o pune in zona care vrea sa fie activata................(cariera, cunoastere,familie si sanatate,prosperitate si abundenta,faima si reputatie,casatorie si relatii cu ceilalati, copii si creativitate, persoane de ajutor si evolutie spirituala)
aceste zone le poti descoperi in casa ta cu ajutorul unei harti BaGua partners.gif


merci pt raspuns, gabrielle,,ce vreau sa intreb ca sa fiu sigura ca am inteles, deci pot sa pun intru-un vas apa de la chiuveta, purificata, plus putina sare de bucatarie, normala? sau alta sare? si doar trec piatra prin ea? o bag si o scot>?,
caci numa asa vad cum adaug sarea...
si dupa cum spui lasata la soare, citeva ore e deajuns?
merci inca odata de raspuns,
giulia_0319
QUOTE(gabrielle2003 @ Sep 1 2009, 11:09 PM) *
eu nu am scris k se tin cristalele in apa cu sare .......doar trecute prin acea apa....................(normal k le distruge)
buna ar fi apa de izvor dar din lipsa ............se poate proceda si asa........... rolleyes.gif
fiecare la urma urmei are conceptia sa despre feng-shui
fiecare o intelege in felul sau rolleyes.gif
important este ca la final sa fie totul bine si toata lumea multumita
cat despre icoane in feng-shui eu nu am auzit nimic oFloare1.gif wacko.gif

cred ca se referea la faptul ca are icoane in casa...nici o legatura cu feng shui-ul... oFloare1.gif
gabrielle2003
QUOTE(flori-de-cimp @ Sep 2 2009, 04:00 AM) *
merci pt raspuns, gabrielle,,ce vreau sa intreb ca sa fiu sigura ca am inteles, deci pot sa pun intru-un vas apa de la chiuveta, purificata, plus putina sare de bucatarie, normala? sau alta sare? si doar trec piatra prin ea? o bag si o scot>?,
caci numa asa vad cum adaug sarea...
si dupa cum spui lasata la soare, citeva ore e deajuns?
merci inca odata de raspuns,

flori de camp acum am vazut postarea ta...............deci ......
Dupa ce il stergi bine cu ceva moale asezi piatra intr-un recipient de sticla sau de cristal, umplut cu apa care poti in prealabil sa o fierbi si dupa ce s-a racit adaugi in ea sare grunjoasa.....NU SARE DE BUCATARIE............si treci cristalul prin ea dupa care il clatesti tot cu apa fiarta si racita dar fara sare rolleyes.gif
Dupa aceasta operatie il poti pune la soare fara sa il stergi............il poti lasa o zi intreaga chiar si noaptea daca este luna..............si sa nu mai lasi pe nimeni sa atinga cristalul

apoi il poti tine in palmele tale si ii transmiti toate gandurile tale sau iti poti pune orice dorinta
sa-l pastrezi mereu intr-o punguta confectionata din piele, din catifea, din bumbac sau crosetata si sa fie legata pentru a nu-l pierde

sa incerci sa gasesti un cristal specific zodiei tale tzuc.gif
flori-de-cimp
multumesc floare2.gif
flori-de-cimp
ok, acum bulversata, scrisesem citeva postari mai inainte , ca nu se pune oglinda in fata usei de la intrare, asa stiam , citisem intr-o carte ce o am, dar acum am intrat pe acvaria.com si acolo citesc ca e f buna o oglinda in fata usei de la intrare, acu ce sa mai cred????
voi ce spuneti?, ce stiti?
liliana2u
QUOTE(gabrielle2003 @ Sep 1 2009, 09:09 PM) *
eu nu am scris k se tin cristalele in apa cu sare .......doar trecute prin acea apa....................(normal k le distruge)
buna ar fi apa de izvor dar din lipsa ............se poate proceda si asa........... rolleyes.gif
fiecare la urma urmei are conceptia sa despre feng-shui
fiecare o intelege in felul sau rolleyes.gif
important este ca la final sa fie totul bine si toata lumea multumita
cat despre icoane in feng-shui eu nu am auzit nimic oFloare1.gif wacko.gif

Sare cu apa e cel mai distrugator amestec pt cristal.
Eu, in cartile mele, am gasit ca remediu, chiar cel mai indicat, icoana, asa ca am folosit... la casa copiilor aveam jucarii etc. insa in momentul cand am pus icoane, s-a intamplat minunea, fara s-o astept prea mult, am activat zona inconstient, nu de-alta dar acolo e biblioteca si cum primisem icoane, am gasit locul cel mai potrivit pt ele.
Verisoara mea, care este un expert recunoscut in domeniu, cand a venit sa faca masuratorile la mine, a afirmat ca nici un specialist nu putea s-o faca mai bine si procedasem doar ca in cartile pe care le citisem, fara sa cer sprijinul cuiva.. eu, intotdeauna am facut dupa cum am simtit la momentul respectiv si a fost mai mult decat OK.. un alt maestru chemat sa imi purifice casa, mi-a confirmat talentul de a simti si ocoli energiile negative, pana si patul din dormitor l-am pus la linie, simtind ceva, ca ziceau fratii ca sunt nebuna, insa sunt constienta ca am procedat corect.
Sunt oameni ce se imbolnavesc fara sa stie si medicii nu au explicatii, iar daca verifici locul in care dorm, poti afla de existenta unei unde negative, asa ca nu e de glumit cu asta..

QUOTE(flori-de-cimp @ Sep 2 2009, 11:06 PM) *
ok, acum bulversata, scrisesem citeva postari mai inainte , ca nu se pune oglinda in fata usei de la intrare, asa stiam , citisem intr-o carte ce o am, dar acum am intrat pe acvaria.com si acolo citesc ca e f buna o oglinda in fata usei de la intrare, acu ce sa mai cred????
voi ce spuneti?, ce stiti?

Oglinda pa-kua e buna de pus la intrare, deasupra usii, sa poata respinge orice energie negativa.



Cum purificam cristalul
Nu este important cum am reușit să intrăm în posesia unui cristal, important este cum îl vom folosi.
Dacă l-am ales pentru noi, în mod conștient, acordarea cu propria noastră persoană este mai simplă, deoarece s-a realizat deja o rezonanță între noi și semnalele-răspuns emise permanent de el.

Dacă l-am ales inconștient, aceste semnale vor fi interpretate de gândurile noastre sub forma unei atracții instinctive, indiferent de forma sau culoarea lui.

Oricum, alege-ți-vă cristalul care vă place cel mai mult.

Dacă doriți să alegeți un cristal pentru un prieten, va trebui mai întâi să vă substituiți acestuia, gândindu-vă intens la imaginea sa în timp ce țineți palmele mâinilor deasupra cristalelor.

Cu ochii închiși, vă imaginați cât mai bine sufletul aceluia și încercați să îi prindeți privirea din imaginea holistică, care vă apare în momentul vizualizării sale în fața ochilor minții.

Apoi, când deschideți ochii, să alegeți cristalul care vă place cel mai mult.

Prin această tehnică simplă, spiritul persoanei pentru care voi ați ales cristalul, și-l va fi selectat singur, grație legăturii telepatice stabilite mental.

Acum avem un cristal !

Acesta conține însă vibrațiile lui aurice naturale, dobândite în adâncul muntelui, la temperaturile înalte de formare, sau datorită formidabilelor tensiuni telurice de pe faliile ce l-au înconjurat.

Unele cristale, specializate în informații și energii, care sunt și Bănci de date, înregistrează și depozitează informațiile evoluției planetei Mamă.

Cea mai simplă acțiune este ștergerea inforenergiilor sale prin îngroparea lui în sare naturală, nedizolvată și neâmbogățită cu iod .

Sarea va înlătura impuritățile și va ,,spăla” încărcătura negativă a cristalului, făcându-l receptiv la vibrațiile purtătorului .

După ce cristalele au fost scose din adâncuri, fiecare om care le-a văzut sau le-a atins, a putut să le imprime și amprentele sale inforenergetice.

Va trebui deci să ne purificăm cristalul, abia achiziționat, de vibrațiile aurice remanente și apoi să i le înregistrăm pe ale noastre; dar și acestea să fie purificate la rândul lor de lestul nebenefic .

Acum cristalul el este pregătit pentru a deveni al nostru .
flori-de-cimp
merci, malina, nu am oglinda pa-qua ,dar o sa ma uit poate prin magaz chinezesti..
ma refeream la o oglinda normala, pe care o tineam in pe un pereta din fata usii si reflecta usa.
am si eu un fix , ce sa pun pe peretele dinauntru apart .din fata usii? este un perete ingust la un metru distanta de usa

as fi interesata de carti despre feng shui, ce recomandati? care sa fie pe intelesul tuturor?


gabrielle2003
QUOTE(flori-de-cimp @ Sep 3 2009, 01:06 AM) *
ok, acum bulversata, scrisesem citeva postari mai inainte , ca nu se pune oglinda in fata usei de la intrare, asa stiam , citisem intr-o carte ce o am, dar acum am intrat pe acvaria.com si acolo citesc ca e f buna o oglinda in fata usei de la intrare, acu ce sa mai cred????
voi ce spuneti?, ce stiti?

daca ea reflecta chiar usa de la intrare nu e bine
daca reflecta altceva e ok
dar poti pune in locul ei ceva gen pergament cam asa


se gasesc in magazinele cu specific chinezesc
si asa cum spune si lilian2u de multe ori intuitia nu ne insala mai ales pe noi femeile

chiar daca cineva iti spune sa pui un remediu nustiu unde dar tu nu te simti bine cu el acolo ..................sa nu faci cum spune acel cineva
fa cum crezi tu k este bine

gabrielle2003
in legatura cu oglinda pakua ..............e de evitat pt k tu o pui in fata usii de la intrare si toate energiile negative credem noi k nu ne intra in casa dar sa nu uitam si de efectul de bumerang
tot ceea ce respingem de la noi poate se intoarce fara sa stim si automat sfara sa vrem la noi oFloare1.gif
poate ceea ce respingi se duce intr-un zid si imediat vine catre casa ta sau se duce in casa vecinului si sigur nu ii vrei raul rolleyes.gif
DricAndr
Voi ati trecut pe amenajare feng shui? Daca da, ati simtit vreo diferenta? Eu am adoptat de putin timp tehnicile feng shui, am amenajat casa dupa niste tehnici pe care le gasiti pe zodiacool.ro. Mie una mi s-au parut accesibile si usor de pus in practica. Nu cred ca are cum sa isi faca efectul atat de repede treaba asta, dar am o alta stare cand ajung acasa, ma odihnesc mai usor si nu mai sunt atat de recalcitranta. Probabil si-a facut feng shui-ul efectul.
Zodiacool.ro
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.