Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: A Murit Compozitorul Florin Bogardo!
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Monden
natsandrea
Compozitorul Florin Bogardo, autorul unor coloane sonore din filme precum "Liceenii" sau "Declarație de dragoste", a încetat astăzi din viață, în urma unui infarct, la spitalul Matei Balș din Capitală.

Florin Bogardo urma să împlinească 67 de ani. Născut în 1942, compozitorul a fost unul dintre cei mai apreciați autori de piese muzicale din ultimele patru decenii. A compus muzică ușoară începând din 1963 și, din 1972, majoritatea pieselor sale au fost interpretate de soția sa, Stela Enache.

Bogardo fusese internat în spital pentru efectuarea unor analize de rutină, dar a suferit un atac cerebral în cursul zilei de vineri și a intrat în comă.

Compozitorul și-a legat cele mai importante succese ale carierei de colaborarea cu soția sa, intrepreta Stela Enache, alături de care a lansat mai multe melodii de succes, printre care "Să nu uităm trandafirii", "Cum plouă azi peste iubirea noastră" și "N-am să te pot uita".

Muzica lui Bogardo a devenit populară, în anii '80, și printre tineri, datorită pieselor incluse pe coloana sonoră a filmelor din seria "Liceenii". Bogardo a compus și pentru alte nume importante ale muzicii românești - Aurelian Andreescu, Margareta Pâslaru și Mihaela Mihai.

Florin Bogardo a început să studieze pianul la vârsta de cinci ani, iar la 17 ani a compus fantezii și preludii pentru pian, lieduri, coruri și teme cu variațiuni. El a studiat la Conservatorul "Ciprian Porumbescu", perioadă în care a compus lucrări camerale.

Horia Moculescu: "Era unul dintre preferații mei"

Horia Moculescu a declarat, pentru NewsIn, Florin Bogardo că era unul dintre compozitorii săi preferați și că își leagă de acesta multe momente din existența sa.

"Am nenumărate amintiri legate de Florin Bogardo. Îl știu de când avea 12 ani și era unul dintre compozitorii mei preferați, alături de Vasile Veselovschi și Ion Cristinoiu. Sunt foarte multe momente din existența mea alături de el, mai ales ca i-am și cântat una dintre primele lui piese de succes, „Un vis romantic”, în 1965. Mai multe nu pot spune acum, pentru că întotdeauna se aduce aminte de anumite persoane de-abia atunci când nu mai sunt...", a spus Moculescu.


natsandrea
D-zeu sa-l odihneasca in pace!
natsandrea
laurab
Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace !!! O mare pierdere pentru muzica romaneasca. Auzeam la stiri dimineata, ca nimeni nu vrea sa-l primeasca intr-un loc unde sa-i fie depus trupul neinsufletit, toata lumea intoarce spatele. Bine ca pentru Tatiana Stepa s-a putut rezolva, si pentru un mare compozitor nu. Rusine!!! sad.gif
Tania_25
D-zeu sa-l odihneasca in pace........ oFloare1.gif
Oanaaa
Dumnezeu sa-l iere si sa-l odihneasca in pace !
A fost un mare om si va ramane printre noi cu ajutorul melodiilor compuse de el care vor trai vesnic oFloare1.gif
natsandrea
QUOTE(laurab @ Aug 16 2009, 01:28 PM) *
Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace !!! O mare pierdere pentru muzica romaneasca. Auzeam la stiri dimineata, ca nimeni nu vrea sa-l primeasca intr-un loc unde sa-i fie depus trupul neinsufletit, toata lumea intoarce spatele. Bine ca pentru Tatiana Stepa s-a putut rezolva, si pentru un mare compozitor nu. Rusine!!! sad.gif

hi.gif
mia22_ro
D-ZEU SA-L ODIHNEASCA!!!
MELODIA ANI DE LICEU O STIU DAR CAM ATAT rolleyes.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.