Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Elevii Claselor I-viii Vor Primi Gratuit Mere, Incepand Cu Anul Scolar 2009-2010
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Discutii generale: copii si adolescenti
Matei
Elevii claselor I-VIII vor primi gratuit mere, incepand cu anul scolar 2009-2010

Miercuri, 12 august 2009,


Elevii din clasele I-VIII din invatamantul de stat si privat vor primi mere gratuit de la stat, incepand cu urmatorul an scolar, pentru o perioada de maxim 100 de zile de scolarizare, timp de patru ani, potrivit unui comunicat remis miercuri de Ministerul Agriculturii.

Ministerul Agriculturii, Padurilor si Dezvoltarii Rurale are in procedura de avizare interministeriala un proiect de Ordonanta de Guvern pentru acest program, "de incurajare a consumului de fructe in scoli". Programul este implementat de catre Consiliul Uniunii Europene, incepand cu anul scolar 2009 - 2010 si va dura pana in anul 2013.

Astfel, in anul scolar 2009 – 2010, pentru o perioada de maxim 100 de zile de scolarizare, se vor acorda gratuit mere elevilor din clasele I-VIII din invatamantul de stat si privat, in limita unei valori zilnice de 0,30 lei/elev.

Potrivit comunicatului, "implementarea acestui program de incurajare a consumului de fructe in scoli reprezinta o oportunitate acordata sectorului romanesc de fructe si legume in diversificarea si dezvoltarea activitatilor de productie si comercializare. Derularea acestui program poate contribui la stimularea competitiei intre producatorii si comerciantii de fructe si legume si la asigurarea unui venit satisfacator de pe urma activitatilor desfasurate".

meaw_ela
vreau si eu mere.. tocmai l-am mancat pe ultimul....mananc 3 mere pe zi...
"One apple a day keeps the doctor away !":rolleyes:
USA
QUOTE(meaw_ela @ Aug 12 2009, 11:12 PM) *
vreau si eu mere.. tocmai l-am mancat pe ultimul....mananc 3 mere pe zi...
"One apple a day keeps the doctor away !":rolleyes:

iar la 3, intra doctorii in somaj! ... liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
Nu acum, serios....chiar e sanatos marul...ca si orice fruct defapt! hi.gif
cristinu_tza
Initiativa e laudabila, da' m-as mira sa nu le transforme in orice altceva decat hrana rolleyes.gif
meaw_ela
QUOTE(USA @ Aug 12 2009, 04:20 PM) *
iar la 3, intra doctorii in somaj! ... liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
Nu acum, serios....chiar e sanatos marul...ca si orice fruct defapt! hi.gif

dE CAND AM RAMAS GRAVIDA CU NIKO AM POFTIT LA MERE....INCLUSIV APPLE PIE....si am ramas cu obiceiul... partners.gif
Oanaaa
eu am vazut ce faceau unii copii cu cornurile shi cu laptele prin scoli, merele s-ar putea sa devina mingi de tenis/fotbal alea alea biggrin.gif
mie imi plac merele enorm , eu dak as mai fii la scoala le-as hali shi pe ale colegilor liwlol.gif
nalya
offfffff,cat de mult consuma guvernul cu copii............
o sa saraceasca.......
Anca74
mere in locul laptelui...sau si mere si lapte si corn?
Mona75
QUOTE(Anca74 @ Aug 12 2009, 01:37 PM) *
mere in locul laptelui...sau si mere si lapte si corn?

Doar nu le-o da mere si lapte la gustare...in acelasi timp....vor sta mai mult la baie,decat in clase. laugh.gif laugh.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.