Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Lucrari De La Gradi
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bloguri. Pagini Personale > Bloguri > Blog Anca74
Pagini: 1, 2, 3
Anca74
Am mai gasit cateva






plus clasicul desen al familiei...cine stie sa il interpreteze?

Mona75
QUOTE(Anca74 @ Aug 13 2009, 02:32 PM) *
plus clasicul desen al familiei...cine stie sa il interpreteze?


Waw..........famiglia numerosa..... laugh.gif
Voi trei....bunica cu fusta albastra,bunicul si ceva veri ...laugh.gif
Anca74
QUOTE(ikarinusa @ Aug 13 2009, 06:41 PM) *
In fiecare manual exista explicatii,iar cind primesti la sf trimestrului mapa,poti urmari foarte usor ceea ce a realizat copilul. In plus,exista in mape si o carte pt parinti,in care se explica evolutia lectiilor si obiectivele lor.Deci parintele stie de la bun inceput ceea ce va face copilul in acel an scolar.Iar daca doresti explicatii in plus,exista o zi anume,in fiecare saptamina, in care educatoare sta pina la ora 6,tocmai pt treaba asta, si poti merge sa vb cu ea ( programul normal de gradi este de la 9 la 14).


imi place tare mult cum e la voi...si totusi de ce se spune ca "afara'' nu se face scoala?
Inca ceva ..am vazut ca au facut cifre si litere...la noi se fac abia in grupa pregatitoare, oare cum o fi mai bine? Nu face la gradi dar acasa exerseaza de zor. Cifrele le mai face uneori in oglinda (invers) insa literele ii ies mai bine rolleyes.gif Am vazut pe nu stiu ce aite niste fise ce mi se pareau tare utile...erau linii - orizontale, verticale, inclinate - usor punctate si copii trebuiau sa le urmeze, am vazut altele in care copii desenau garduri, painici, valuri pt a exersa trasarea liniilor ( si astea erau punctate usor..)
Acum mai e incantat de activitati de genul
- gasit diferente intre imagini;
- gasit umbra unui elemet;
- unit puncte;
- gasit intrusul - aici recunosc ca ma uimeste cu asocierile lui rolleyes.gif
- problemele de mate distractive de genul "am 3 mere si ii dau si lui X un mar, cate mere imi raman?" (pe aste le "personalizez" pe gustul si prieteniilui rolleyes.gif
laguna.blue
QUOTE(ikarinusa @ Aug 13 2009, 02:39 PM) *
Am revenit ! Am facut citeva poze,cu mapele de pe primele doua trimestre, pentru ca cea din al treilea e la bunici,in Romania rolleyes.gif
Fiecare mapa contine cite 3 carti,cu diverse teme legate de gradinita,cu cite o imagine mare pe pagina,iar pe dosul paginii cu sarcinile de lucru.Mai contine un caiet de exersat ,abtibilduri, etichete,cd-ul cu cintecele de la lectii.La sfirsitul fiecarui trimestru am primit inca o mapa,legata frumos,cu lucrarile extra ale Karinei.Si in plus,cartile de religie,care sunt tot cu cite o imagine pe pagina,iar pe dos cu un text legat de imaginea respectiva si cu intrebari.
Aceste mape au costat 80 de euro,acum am aflat ca o sa coste in jur de 100,pentru ca or sa contina si o carte de matematica.In afara de acesti bani,a trebuit sa mai cotizam cite 30 de euro la inceputul anului scolar,pentru rechizite si toate lucrurile de care a mai avut nevoia educatoarea.Nu am mai dat nimic tot anul,dimpotriva,la sfirsit chiar mai ramasesera ceva bani din care s-a cumparat o parte din recuzita pt serbarea de sf de an.
Si acum,pozele
asa arata o mapa,in total sunt 3


Primul trimestru
o imagine din cartea de religie,unde a trebuit sa lipeasca cu plastilina florile in pom


aici au practicat culoarea rosie,pictura cu degetul


o lucrare pt Craciun


o lucrare din manual,cu abtibilde


din nou din cartea de religie








pe dosul unei pagini din cartea de religie



sarcina de lucru si rezultatul



alt exemplu



carnetul de note rolleyes.gif



Al doilea trimestru


Floarea pt ziua mamei,insotita de o inimioara din calciu,pictata de ei


din caietul de exercitii


litera Z


culorile verde si albastru


litera H


cifra 3


cercul


cam asa arata mapa cu lucrarile extra ale Karinei


Mapa din trimestul 3 nu o am, dar cred ca sunteti satule de ceea ce v-am aratat pina acum oFloare1.gif Si niste diplome



Cit despre activitatile extrascolare - carnaval,doua excursii-una la un parc de distractii si una la o ferma,unde au participat la tot felul de ateliere - confectionat margele si bratari din macaroane,extras suc din fructe,realizare de obiecte din lut ,in plus plimbare pe magar rolleyes.gif

Scuze daca v-am plictisit notworthy.gif ,dar eu am fost f incintata de lucrurile realizate,mai ales ca se zice ca in strainatate nu se face scoala...total neadevarat,cel putin din cite am vazut eu pina acum.

WAAAAAAAAWWWWWWW! Cu asa material didactic mi-as dori sa lucrez si eu...LUCREZI DE PLACERE, NU ALTA! Bineinteles ca SI CU PARINTI CA VOI, care nu obiecteaza cand vien vorba de educatia copilului. Dai un ban, DAR MERITA!
Mai am o intrebare: cati copii sunt intr-o grupa/clasa?
Despre invatamantul romanesc..."numai de bine"...reforme, REFORME, reforme.....Andronescu sa traiasca! crybaby.gif crybaby.gif
Doraminodora
Felicitari petru Radu ........... a desenat destul de frumos yes.gif este un copil minunat si fetita mea tot cam asa deseneaza si cred ca la fine cam toti copilasii de virsta lor au acelasi talent.............pupici la Radu tzuc.gif
ssimmona
QUOTE(Doraminodora @ Aug 15 2009, 09:09 PM) *
Felicitari petru Radu ........... a desenat destul de frumos yes.gif este un copil minunat si fetita mea tot cam asa deseneaza si cred ca la fine cam toti copilasii de virsta lor au acelasi talent.............pupici la Radu tzuc.gif

Hmmm ... n-as zice ... notworthy.gif
laguna.blue
QUOTE(Doraminodora @ Aug 15 2009, 09:09 PM) *
Felicitari petru Radu ........... a desenat destul de frumos yes.gif este un copil minunat si fetita mea tot cam asa deseneaza si cred ca la fine cam toti copilasii de virsta lor au acelasi talent.............pupici la Radu tzuc.gif

LA MULTI ANI fetitei tale minunate! rolleyes.gif dupa tiker scrie ca a facut 5 ani! occasion.gif floare2.gif e adevarat? rolleyes.gif
Anca74
QUOTE(Doraminodora @ Aug 15 2009, 10:09 PM) *
Felicitari petru Radu ........... a desenat destul de frumos yes.gif este un copil minunat si fetita mea tot cam asa deseneaza si cred ca la fine cam toti copilasii de virsta lor au acelasi talent.............pupici la Radu tzuc.gif


Pupacim si noi pe voi! tzuc.gif
ikarinusa
QUOTE(laguna.blue @ Aug 15 2009, 06:18 PM) *
WAAAAAAAAWWWWWWW! Cu asa material didactic mi-as dori sa lucrez si eu...LUCREZI DE PLACERE, NU ALTA! Bineinteles ca SI CU PARINTI CA VOI, care nu obiecteaza cand vien vorba de educatia copilului. Dai un ban, DAR MERITA!
Mai am o intrebare: cati copii sunt intr-o grupa/clasa?
Despre invatamantul romanesc..."numai de bine"...reforme, REFORME, reforme.....Andronescu sa traiasca! crybaby.gif crybaby.gif


Intr-adevar,merita banii,acum la inceputul lunii o sa dau comada si pt materialul pt 4 ani si o sa pun niste poze,asa in avanpremiera...Sunt 15 copii in clasa,fiecare cu bancuta lui,iar bancutele sunt unite intr-un cerc cite 5 ( sunt contruite in asa fel incit sa iasa un cerc ),deci sunt 3 grupe de lucru.
Da,invatamintul romanesc e la pamint,eu am plecat din Romania fiind titulara la cel mai bun colegiu din judet,dar pur si simplu imi era scirba de ceea ce se petrecea in scoala romaneasca si toata lumea imi spunea ca nu sunt intreaga la minte s a las postul acela rivnit de atita lume,dar nu mai puteam,am stat 8 ani si mergeam cu ura la serviciu , atunci am zis ca trebuie o schimbare. Nu zic ca nu ma mai gindesc din cind in cind,dar imi aduc aminte cu drag de copii,de colegi,in nici un caz de restul.
Si un viitor apropiat fericit in acest domeniu nu prea se vede...
ikarinusa
QUOTE(Anca74 @ Aug 14 2009, 12:44 AM) *
imi place tare mult cum e la voi...si totusi de ce se spune ca "afara'' nu se face scoala?
Inca ceva ..am vazut ca au facut cifre si litere...la noi se fac abia in grupa pregatitoare, oare cum o fi mai bine? Nu face la gradi dar acasa exerseaza de zor. Cifrele le mai face uneori in oglinda (invers) insa literele ii ies mai bine rolleyes.gif Am vazut pe nu stiu ce aite niste fise ce mi se pareau tare utile...erau linii - orizontale, verticale, inclinate - usor punctate si copii trebuiau sa le urmeze, am vazut altele in care copii desenau garduri, painici, valuri pt a exersa trasarea liniilor ( si astea erau punctate usor..)
Acum mai e incantat de activitati de genul
- gasit diferente intre imagini;
- gasit umbra unui elemet;
- unit puncte;
- gasit intrusul - aici recunosc ca ma uimeste cu asocierile lui rolleyes.gif
- problemele de mate distractive de genul "am 3 mere si ii dau si lui X un mar, cate mere imi raman?" (pe aste le "personalizez" pe gustul si prieteniilui rolleyes.gif


Anca,aici cu asta se incepe ,cu unit puncte.Cind am mers si am cumparat primul caiet pt acasa,pt Kari ,asta continea-era plin de imagini facute din puncte si imagini de colorat-cea mai inalta imagine,de ex,sau ce e sub masa, realizat perechi,gasit lucrul care nu-si are locul acolo...
Si mama,care a fost educatoare,a fost de parere ca e prea mult si Kari nu poate sa faca asa ceva,la virsta ei,dar cu multa munca si exercitiu,se poate.Si la gradi tot ce au invatat,au facut-o distrindu-se-cintind,dansind...De exemplu,ca sa invete literele,educatoarea prima data i-a asezat pe podea in forma literei respective,le-a facut poza si asa ei au realizat o prima asociere.
bendisartemis
felicitari baietelului tau..acum este mare!!!!!!
lia maria71
QUOTE(ikarinusa @ Aug 17 2009, 02:01 PM) *
Intr-adevar,merita banii,acum la inceputul lunii o sa dau comada si pt materialul pt 4 ani si o sa pun niste poze,asa in avanpremiera...Sunt 15 copii in clasa,fiecare cu bancuta lui,iar bancutele sunt unite intr-un cerc cite 5 ( sunt contruite in asa fel incit sa iasa un cerc ),deci sunt 3 grupe de lucru.
Da,invatamintul romanesc e la pamint,eu am plecat din Romania fiind titulara la cel mai bun colegiu din judet,dar pur si simplu imi era scirba de ceea ce se petrecea in scoala romaneasca si toata lumea imi spunea ca nu sunt intreaga la minte s a las postul acela rivnit de atita lume,dar nu mai puteam,am stat 8 ani si mergeam cu ura la serviciu , atunci am zis ca trebuie o schimbare. Nu zic ca nu ma mai gindesc din cind in cind,dar imi aduc aminte cu drag de copii,de colegi,in nici un caz de restul.
Si un viitor apropiat fericit in acest domeniu nu prea se vede...


acolo mai profesezi?
QUOTE(ikarinusa @ Aug 17 2009, 02:10 PM) *
Anca,aici cu asta se incepe ,cu unit puncte.Cind am mers si am cumparat primul caiet pt acasa,pt Kari ,asta continea-era plin de imagini facute din puncte si imagini de colorat-cea mai inalta imagine,de ex,sau ce e sub masa, realizat perechi,gasit lucrul care nu-si are locul acolo...
Si mama,care a fost educatoare,a fost de parere ca e prea mult si Kari nu poate sa faca asa ceva,la virsta ei,dar cu multa munca si exercitiu,se poate.Si la gradi tot ce au invatat,au facut-o distrindu-se-cintind,dansind...De exemplu,ca sa invete literele,educatoarea prima data i-a asezat pe podea in forma literei respective,le-a facut poza si asa ei au realizat o prima asociere.

super aceasta idee!!!
Anca74
QUOTE(ikarinusa @ Aug 17 2009, 03:10 PM) *
Anca,aici cu asta se incepe ,cu unit puncte.Cind am mers si am cumparat primul caiet pt acasa,pt Kari ,asta continea-era plin de imagini facute din puncte si imagini de colorat-cea mai inalta imagine,de ex,sau ce e sub masa, realizat perechi,gasit lucrul care nu-si are locul acolo...
Si mama,care a fost educatoare,a fost de parere ca e prea mult si Kari nu poate sa faca asa ceva,la virsta ei,dar cu multa munca si exercitiu,se poate.Si la gradi tot ce au invatat,au facut-o distrindu-se-cintind,dansind...De exemplu,ca sa invete literele,educatoarea prima data i-a asezat pe podea in forma literei respective,le-a facut poza si asa ei au realizat o prima asociere.

rolleyes.gif Kari e mai mica la fel banuiesc ca sunt si colegii ei...si cu toate astea se pot face aceste activtati. Ne uimesc copii din ziua de azi!
Totul este sa nu ii fortam, sa ii lasam pe ei sa ceara, sa isi doreasca aceste "activitati"...sa le placa , pt ca odata impuse putem strica totul! Vorbesc de cea ce facem noi acasa...la gradi au grija doamnele educatoare si copii lucreaza cu placere! Unii mai mult...altii mai putin, unii mai bine pe un domeniu altii pe altul..
tzuc.gif
ikarinusa
QUOTE(lia maria71 @ Aug 17 2009, 04:28 PM) *
acolo mai profesezi?


Dupa cum am mai spus,acum astept sa-mi soseasca recunoasterea diplomei,ca sa ma pot angaja la scoala.Intre timp,am gasit solutii,de ex am predat engleza, dupa masa,la scoala la care merge si Kari,erau ca niste ore suplimentare,mi s-a dat materialul si m-am descurcat,de fapt m-au ajutat f mult,pt ca asa am inceput si eu sa invat spaniola rolleyes.gif .Iar acum fac parte dintr-o agentie de profesori particulari,ei cauta ore pt noi,ne dau materialele si noi ne facem treaba.
Dar oricum astept diploma, dureaza f mult,de un an am trimis-o si inca nu a venit...
ikarinusa
QUOTE(Anca74 @ Aug 18 2009, 08:44 AM) *
rolleyes.gif Kari e mai mica la fel banuiesc ca sunt si colegii ei...si cu toate astea se pot face aceste activtati. Ne uimesc copii din ziua de azi!
Totul este sa nu ii fortam, sa ii lasam pe ei sa ceara, sa isi doreasca aceste "activitati"...sa le placa , pt ca odata impuse putem strica totul! Vorbesc de cea ce facem noi acasa...la gradi au grija doamnele educatoare si copii lucreaza cu placere! Unii mai mult...altii mai putin, unii mai bine pe un domeniu altii pe altul..
tzuc.gif


Kari e cea mai mica din grupa si nu credeam ca se va descurca,mai ales ca majoritatea erau mai mare,mai indeminatici ca ea. Are o fetita in grupa,care coloreaza mai bine ca mine rolleyes.gif ,serios.si mai stiam si defectele ei,ca nu are rabdare,ca e lenesa,nu vorbeste,e timida...
Dar asa,usor,usor,cu multa rabdare din partea educatoarei, si mult interes din partea mea,a reusit,Mergeam sa vb cu educatoarea zilnic,la inceput,ca s avad cum se mai descurca Kari si cum pot sa o ajut si eu acasa,in primul rind cu limba,cu termenii. am lucrat mult cu ea si acasa,dar si educatoarea a fost nemaipomenita,toate laudele din lume pt ea !!!! Si pt toate educatoarele,pt ca eu cred ca e f greu pt ele sa lucreze cu copii asa mici,eu am lucrat cu elevi de liceu,care pricepeau ce vroiam eu,de f multe ori vb cu educatoarea si ii spuneam ca nu stiu cum poate,cum are atita rabdare cu ei,dar imi raspundea ca pt ea e o placere si se vedea ca se distra cu ei.E un lucru mare ! Bravo voua,doamnelor educatoare,ca aveti grija de puiutii nostri si le costruiti fundatia pt toata viata !!!
Am fost surprinsa,sincer,ca aici nu se ofera flori doamnelor,nici macar la sf anului,ca multumire,pe cind ele merita toate florile din lume ! floare2.gif floare2.gif floare2.gif
Anca74
cam asa arata gradi a noastra



ruxy
QUOTE(Anca74 @ Sep 20 2009, 01:57 AM) *
cam asa arata gradi a noastra




Vai ce gradi frumoasa...iar Aby...e minunat mami Anca partners.gif
Anca74
exersam....





Toata vara s-a chinuit sa coloreze un desen doh.gif si nu la terminat! Culmea e ca ma asteptam la mai mult...era cu Scooby si Shagy, ma gandeam eu ca o sa fie cat de cat atras sa ii coloreze, de unde!
La gradi a colorat insa in prima zi un tort...de reintalnire cu gradi, fara sa comenteze! Si culmea e ca a colorat tortuletul foarte frumos. Cum o reusi doamna....habar n-am! Acasa pune mai mult accentul pe matematica, deja isi compunea singur probleme astazi, pe cand la gradi parca fac prea putin...sau altor copii le place matematica cum ii place lui coloratul? rolleyes.gif
ruxy
QUOTE(Anca74 @ Sep 20 2009, 02:05 AM) *
exersam....





Toata vara s-a chinuit sa coloreze un desen doh.gif si nu la terminat! Culmea e ca ma asteptam la mai mult...era cu Scooby si Shagy, ma gandeam eu ca o sa fie cat de cat atras sa ii coloreze, de unde!
La gradi a colorat insa in prima zi un tort...de reintalnire cu gradi, fara sa comenteze! Si culmea e ca a colorat tortuletul foarte frumos. Cum o reusi doamna....habar n-am! Acasa pune mai mult accentul pe matematica, deja isi compunea singur probleme astazi, pe cand la gradi parca fac prea putin...sau altor copii le place matematica cum ii place lui coloratul? rolleyes.gif

Anca ai un baietel deosebit...si tu stii asta...istet foc...cu siguranta va fi primul la scoala rolleyes.gif
Anca74
QUOTE(ruxy @ Sep 20 2009, 02:16 AM) *
Anca ai un baietel deosebit...si tu stii asta...istet foc...cu siguranta va fi primul la scoala rolleyes.gif


Saru'mana! Eu imi doresc sa fie sanatos!
ruxy
QUOTE(Anca74 @ Sep 20 2009, 02:22 AM) *
Saru'mana! Eu imi doresc sa fie sanatos!

Este sanatos...si asa va ramane...pupici dulci partners.gif
cristina321711
QUOTE(ikarinusa @ Aug 18 2009, 12:47 PM) *
Dupa cum am mai spus,acum astept sa-mi soseasca recunoasterea diplomei,ca sa ma pot angaja la scoala.Intre timp,am gasit solutii,de ex am predat engleza, dupa masa,la scoala la care merge si Kari,erau ca niste ore suplimentare,mi s-a dat materialul si m-am descurcat,de fapt m-au ajutat f mult,pt ca asa am inceput si eu sa invat spaniola rolleyes.gif .Iar acum fac parte dintr-o agentie de profesori particulari,ei cauta ore pt noi,ne dau materialele si noi ne facem treaba.
Dar oricum astept diploma, dureaza f mult,de un an am trimis-o si inca nu a venit...

ai trimis-o la Ministerul educatiei?..da o sa dureze ceva,si apoi o sa trebuiasca sa faci un curs CAP,care acum ceva timp era de un an iar acum este de 2 ani....aici in Madrid cel putin asa e yes.gif
Anca74
Am avut de confectionat felicitari pt colegi, doi sarbatoriti, am muncit serios astazi...mai ales eu care sunt antitalent!
Doamnele educatoare...ceva modele de felicitari aveti si pt mine...ca sigur vom mai avea sarbatoriti! o sa pun si poze cu ele...au iesit frumoase...dar e mai mult munca mea decat a lui, si as vrea ceva mai la indemana copiilor. Culmea e ca atunci cand nu le caut gasesc tot felul de site-uri cu chestii de genul asta iar astazi..nu gaseam decat felicitari de Craciun, Paste si 8 Martie! rolleyes.gif
Anca74
Grupa lui Radu face liniute si punctulete...erau afisate lucrarile la panou astazi, multe greseli...doamne doamne ce era pe ei, explicau parintilor de ce au gresit! rolleyes.gif Ba ca n-a fost atent ca vorbea cu colegul, ba ca l-a deranjat alt coleg...ceilalti erau de vina oricum! rolleyes.gif Sunt asa de mititei si parca e putin cam mult. Eu nu am insistat pe partea de elemente grafice pana acum...deloc chiar. Mi se pare ok sa stie sa adune pana la 10...ar trebui sa faca si liniute, bastonase....si niste chestii, carcei le zic eu, jumatatea stanga a literei r mic de mana....?????
Anca74
QUOTE(Anca74 @ Oct 9 2009, 01:48 AM) *
Grupa lui Radu face liniute si punctulete...erau afisate lucrarile la panou astazi, multe greseli...doamne doamne ce era pe ei, explicau parintilor de ce au gresit! rolleyes.gif Ba ca n-a fost atent ca vorbea cu colegul, ba ca l-a deranjat alt coleg...ceilalti erau de vina oricum! rolleyes.gif Sunt asa de mititei si parca e putin cam mult. Eu nu am insistat pe partea de elemente grafice pana acum...deloc chiar. Mi se pare ok sa stie sa adune pana la 10...ar trebui sa faca si liniute, bastonase....si niste chestii, carcei le zic eu, jumatatea stanga a literei r mic de mana....?????


S-a refacut fisa si lucrurile au stat muuult mai bine! Sigur e chestie de exercitiu! rolleyes.gif
Au avut si o tema - de facut felicitari pt 2 colegi de clasa...Doamna le-a testat putin memoria, sa vada daca tin minte sa le spuna parintilor. Si ...doar elefantelul meu a trecut testul! wub.gif era asa de mandru de el!
Anca74
pt luni avem de desanat un clown...sa vedem ce-o iesi! rolleyes.gif
Pana una alta exersam liniutele - orizontale, verticale, oblice - punctul...si mi se pare ca au facut si ceva bastonase, ca imi spunea ca au facut cozi de umbrela.
La mate...suntem asi, aseara exersa vecinii numerelor si ajunsese deja sa-mi spuna vecinii lui 59,100, 130 ..e clar ca s-a prins cum sta treaba cu acesti vecini!
Despartim in silabe in continuare si formulam propozitii...aici avem o problema ca el face deja compuneri, nu propozitii...si apoi trebuie sa le prezinte grafic, iar cuvintele sa le desparta in silabe...
fructe, legume, flori de toamna... totul vad ca e legat de toamna!
engleza...au ajuns la MY Family si spre surprinderea mea a stiut sa imi spuna membrii unei familii, semn ca se lucreaza cu ei, dar trebuie insistat si acasa, si eu parca numai am vlaga seara, dupa 9 ore de hartoage, sedinte, mailuri si termene!
La muzica si la dansuri chiar nu stiu ce fac...asta e, poate voi vedea la serbare, imi spune ca asculta si canta aceleasi cantece, iar la dansuri fac aceeasi pasi, probabil aprofundeaza!
Tenisul in weekend...cred ca e cel mai asteptat! Poate reusesc sa ii fac si ceva poze maine!
Nicio veste de serbare, si ar cam trebui, anul trecut au avut serbarea pe 12 dec...ne trebuie ceva timp sa pregatim costumele, asta daca vor avea ceva deosebit, daca nu...camasuta si gata!
A inceput deja sa ma intrebe de Mos Nicolae si de Mos Craciun...de brad....de cadouri...
Sanatosi sa fim!
Anca74
Inca o saptamana...
Suparati putin, nu vom avea serbare...din cauza de gripa este de evitat "interactiunea copii parinti" rolleyes.gif Sper totusi Mosul sa poata interactiona cu copii.
Iarna trecuta aveau la gradi niste botosi de unica folosinta, din plastic, pe care parintii ii puneau peste incaltari...am intrebat asistenta daca vom avea si anul acesta si mi-a spus cat costa...banuiesc ca din cauza de criza nu vom avea....
Copii sunt dati cu nu stiu ce gel pe manute la intrarea in gradi...parintii nu...copii merg mai departe cu parintii de mana, pana la dulapioare, clase, doamne...n-ar fi mai bine sa fie "dezinfectati'' la intrarea in clasa?
Au participat la doua concursuri pana acum, la unul au primit si premii de participare, niste stickere cu printese si luptatoare...oare sa fi fost concursul numai pt fete? rolleyes.gif La celalat o carticica de colorat destul de frumusica!
Au facut linia franta...s-a descurcat onorabil, au pictat, au desenat, au lipit...activitati de zi cu zi. Ma bucur ca a inceput sa imi povesteasca ce face la gradi...anul trecut pe vremea asta mai mult de un " BINE" nu primeam la intrebarea ce ai facut la gradi. La engleza au invatat degetelele...cum se numesc in engleza, si o poezioara draguta...stie si el vreo 2-3 degete, iar Pointer e prietenul lui! liwlol.gif Nu m-as fi gandit niciodata sa-l invat degetelele in engleza...mai degraba culori, animale, anotimpuri...ma rog, e bine ca invata , in joaca sper eu, cuvinte noi.

Tenisul insa e preferatul lui, desi nu prea se incadreaza in nicio grupa...la grupa de 5 ani e prea bun - el e ascultator, constiincios, intelege ce inseamna un antrenor si ca trebuie sa il asculte, spre deosebire de aproape toti ceilalti copilasi de varsta lui -, la grupa 6-7 ani...e totusi cam mic si nu poate tine pasul. O solutie buna a fost aleassa de antrenor duminica - grupa fetelor de 6-7 ani, la fix pt el! Si uite asa am avut si eu fetita pt 1 ora liwlol.gif

Incep sa ma gandesc la cadouri pt Mos...am multi copii pe lista, 5 nepotei, un fin, o prietena de 3 anisori..Am zis ca anul asta le voi lua carti sper sa le placa si piticilor....si sa le nimeresc gusturile.

Anca74
Am mesterit azi un pahar de hartie...a cautat tati pe net indicatii liwlol.gif Pana la urma le-a iesit paharul insa tati se tot intreba ce faceau ei fara net! rolleyes.gif
myshelle_f
QUOTE(Anca74 @ Nov 23 2009, 01:06 AM) *
Am mesterit azi un pahar de hartie...a cautat tati pe net indicatii liwlol.gif Pana la urma le-a iesit paharul insa tati se tot intreba ce faceau ei fara net! rolleyes.gif


Da. si eu ma intreb oare ce ne-am face fara net? Varul meu in clasa a 4a nu poate sa isi faca temele fara internet! Il foloseste la istorie, geografie.
Anca74
Minivacanta!
N-am mai fost demult pe la gradi...nu stiu ce mai au facut!
Acasa nu prea mai avem chef de lucrat, nici nu insist, am observat ca atrunci cand merge la gradi ii e de ajuns ce face acolo, astazi insa liber fiind am trecut la treaba cu Martinel si Piticot...se cam prafuisera in biblioteca! rolleyes.gif
Acum e tare incatat de activitati de genul "uneste punctele"...am rascolit internetul pt a-i gasi fise iar el le face in 5 secunde!
ikarinusa
Felicitari,Anca,o multime de lucruri fac la gradi,dar nici tu nu te lasi mai prejos smile.gif.Bravo voua !
Kari mi-a spus zilele trecute ca ea vrea sa fie... proasta whistling.gif .Va mai arat si eu ce a mai facut la gradi,a trebuit sa scrie cum au petrecut sfarsitul de saptamana cu mascota clasei,Lucero.Marti avem serbare,sper ca va fi bine,pt ca anul trecut a plins continuu pe scena rolleyes.gif



Anca74
QUOTE(ikarinusa @ Dec 19 2009, 10:40 AM) *
Felicitari,Anca,o multime de lucruri fac la gradi,dar nici tu nu te lasi mai prejos smile.gif.Bravo voua !
Kari mi-a spus zilele trecute ca ea vrea sa fie... proasta whistling.gif .Va mai arat si eu ce a mai facut la gradi,a trebuit sa scrie cum au petrecut sfarsitul de saptamana cu mascota clasei,Lucero.Marti avem serbare,sper ca va fi bine,pt ca anul trecut a plins continuu pe scena rolleyes.gif



uite, la noi nu ii invata sa scrie asa...
la noi fac liniute = orizotale, verticale, oblice spre stanga, spre dreapta, si tot felul de alte elemente grafice premergatoare scrisului, atat sub forma de joc...gen desenat codite de umbrele, codite de mar, carcei de vie, dar si ca la scoala...3-4 randuri pe foi de matematica. Literele le stiu ei, al meu le stie de la numerele masinilor, si vad ca incepe incet incet sa isi manifeste dorinta de a invata sa citeasca si sa scrie...stie deja sa scrie unele cuvinte, insa cred ca le-a invatat mecanic. La gradi insa nu fac chestii de-astea.
Sa iti spun insa ..eu i-am tot dat fise de activitati de pe situri straine si s-a obisnuit cu ele, ii plac, dar nu mai vrea sa lucreze acasa fisele clasice de la gradi whistling.gif
ikarinusa
Anca,si aici fac liniute,codite,ii pregateste pt scrisul de mana,ceea ce am aratat eu e ceva extra fata de programa,important este ca lor le-a placut sa scrie si astfel educatoarea a avut elan pt a face si altceva fata de programa,care e destul de saracuta pt grupa mijlocie.De ex,in programa le cere sa stie sa scrie numerele pina la 3,ei le stiu pe toate,in programa trebuie sa stie sa numere pina la 10,ei stiu pina la 20...Mai dificil e pt noi,pt ca trebuie sa lucram in 2 limbi,si romana si spaniola si mai nou au inceput si cu engleza whistling.gif .ne-om descurca noi cumva...Sarbatori fericte voua,sper sa aveti parte de zapada si de Craciun,la noi ploua cu galeata de 2 zile si se pare ca va ploua toata saptamana aceasta.
Anca74
QUOTE(ikarinusa @ Dec 21 2009, 10:00 AM) *
Anca,si aici fac liniute,codite,ii pregateste pt scrisul de mana,ceea ce am aratat eu e ceva extra fata de programa,important este ca lor le-a placut sa scrie si astfel educatoarea a avut elan pt a face si altceva fata de programa,care e destul de saracuta pt grupa mijlocie.De ex,in programa le cere sa stie sa scrie numerele pina la 3,ei le stiu pe toate,in programa trebuie sa stie sa numere pina la 10,ei stiu pina la 20...Mai dificil e pt noi,pt ca trebuie sa lucram in 2 limbi,si romana si spaniola si mai nou au inceput si cu engleza whistling.gif .ne-om descurca noi cumva...Sarbatori fericte voua,sper sa aveti parte de zapada si de Craciun,la noi ploua cu galeata de 2 zile si se pare ca va ploua toata saptamana aceasta.


Am inteles...am senzatia ca si aici e programa putin in urma copiilor...
Tin minte anul trecut, cand a inceput gradi, ma uitam pe caiete de gr. mare /pregat. si nu-mi venea sa cred ca vad acolo...mi se parea mult prea mult, prea dificil, prea devreme...acum nu mai am senzatia asta! Trebuie lucrat la rabdare si concentrare, in rest nu prea ne ridica nimic probleme.

Sarbatori fericite si voua va dorim...si spor la activitati! tzuc.gif
Anca74
Am invatat ceasul...ora exacta si jumatate! Si-a manifestat curiozitatea si i-am satisfacut-o imediat yes.gif E mandru nevoie mare de el! Am vazut ca si la gradi au ceva activitati legate de ceas mai pe la sfarsitul anului, asa ca o sa fie pregatit!
Mih@ela
QUOTE(Anca74 @ Jan 5 2010, 11:32 PM) *
Am invatat ceasul...ora exacta si jumatate! Si-a manifestat curiozitatea si i-am satisfacut-o imediat yes.gif E mandru nevoie mare de el! Am vazut ca si la gradi au ceva activitati legate de ceas mai pe la sfarsitul anului, asa ca o sa fie pregatit!

Bravo la baiat destept! partners.gif !!Al meu vrea de pe acum sa invete treaba cu ceasul,e curioos. whistling.gif ii explic eu,il intreb ,"intelegi"..el,da. rolleyes.gif .de unde..
Anca74
ei... stie doar ora exacta si jumatatea de ora, nu prea ii e clar de ce se spune 2 si jumatate si nu 3 fara jumatate whistling.gif mai stie ca "limba aia mica si rapida" (secundarul) pleaca de la 12 si ajunge tot la 12 si face treaba asta intr-un minut. Cam asta e tot. I s-a promis un ceas de mana daca invata ceasul si isi da silinta. Ceea ce e de apreciat!
Anca74
numaram..
- din 2 in 2 pana se plictiseste;
- din 10 in 10, pana la 100;
- din suta in suta ...pana la 1000;
- din milion in milion...din catralion in catralion lol-craciun.gif de unde o sti el de catralion lol-craciun.gif

si mai nou...facem Sudoku whistling.gif din acelea foarte usoare, pt copii...incantat nevoie mare!
ruxy
QUOTE(Anca74 @ Jan 23 2010, 01:24 AM) *
numaram..
- din 2 in 2 pana se plictiseste;
- din 10 in 10, pana la 100;
- din suta in suta ...pana la 1000;
- din milion in milion...din catralion in catralion lol-craciun.gif de unde o sti el de catralion lol-craciun.gif

si mai nou...facem Sudoku whistling.gif din acelea foarte usoare, pt copii...incantat nevoie mare!

Raducu ori e destept peste poate...ori nu...sudoku la varsta lui?...chiar daca e pentru copilasi...aceasta pasiune dezvaluie un mic matematician...jos palaria eusa_clap.gif ai un baietel de admirat....
Anca74
QUOTE(ruxy @ Jan 23 2010, 08:56 AM) *
Raducu ori e destept peste poate...ori nu...sudoku la varsta lui?...chiar daca e pentru copilasi...aceasta pasiune dezvaluie un mic matematician...jos palaria eusa_clap.gif ai un baietel de admirat....


Tati lui Raducu si bunica lui (mama mea) sunt fani sudoku. La noi se gasesc carticele cu Sudoku peste tot prin casa...aproape ca jucariile lui Radu! whistling.gif Asa ca al meu copil a inceput sa exerseze scrisul pe aceste carticele...vedea si el ca se completeaza patratelele cu ceva si .. ii ajuta la completat!
Pentru ca am senzatia ca la gradi lucreaza destul de mult am convenit sa nu mai lucreze suplimentar nimic acasa. Cum n-are stare...invatam ceasul, facem sudoku...unim puncte, rezolvam labirinturi...Pentru el fisele de activitati pt Kindergarten de pe siteurile straine nu sunt activitati de la gradi ci joaca...asa ca se joaca! Asa am constatat ca sunt mari diferente intre fisele/ caietele de la gradi si cele de "afara", alt mod de prezentare, de atragere spre rezolvare...oricat s-ar chinui educatoarele se vede clar diferenta intre modul de abordare al materiei.

Ce a facut el a fost un Sudoku simplu, usor...ca de-alea grele nu stiu nici eu sa fac, lol-craciun.gif n-am rabdare sa le rezolv si pace! Sotul si mama spun ca ii relaxeaza whistling.gif eu una inteleg altceva prin relaxare! M-am gandit ca un Sudoku mic il ajuta sa exerseze si scrisul cifrelor! rolleyes.gif

Acum bazdagania joaca remmy cu ai mei...Daca e destept sau nu...eu zic ca e un copil normal, foarte curios si foarte iubit si asta ii da o mare siguranta. Si are 7 adulti in jurul lui de la care invata tot ce poate!
Te pup Rux, ma bucur ca ai revenit pe forum...sper ca problemele voastre s-au rezolvat!
ruxy
QUOTE(Anca74 @ Jan 23 2010, 08:08 PM) *
Tati lui Raducu si bunica lui (mama mea) sunt fani sudoku. La noi se gasesc carticele cu Sudoku peste tot prin casa...aproape ca jucariile lui Radu! whistling.gif Asa ca al meu copil a inceput sa exerseze scrisul pe aceste carticele...vedea si el ca se completeaza patratelele cu ceva si .. ii ajuta la completat!
Pentru ca am senzatia ca la gradi lucreaza destul de mult am convenit sa nu mai lucreze suplimentar nimic acasa. Cum n-are stare...invatam ceasul, facem sudoku...unim puncte, rezolvam labirinturi...Pentru el fisele de activitati pt Kindergarten de pe siteurile straine nu sunt activitati de la gradi ci joaca...asa ca se joaca! Asa am constatat ca sunt mari diferente intre fisele/ caietele de la gradi si cele de "afara", alt mod de prezentare, de atragere spre rezolvare...oricat s-ar chinui educatoarele se vede clar diferenta intre modul de abordare al materiei.

Ce a facut el a fost un Sudoku simplu, usor...ca de-alea grele nu stiu nici eu sa fac, lol-craciun.gif n-am rabdare sa le rezolv si pace! Sotul si mama spun ca ii relaxeaza whistling.gif eu una inteleg altceva prin relaxare! M-am gandit ca un Sudoku mic il ajuta sa exerseze si scrisul cifrelor! rolleyes.gif

Acum bazdagania joaca remmy cu ai mei...Daca e destept sau nu...eu zic ca e un copil normal, foarte curios si foarte iubit si asta ii da o mare siguranta. Si are 7 adulti in jurul lui de la care invata tot ce poate!
Te pup Rux, ma bucur ca ai revenit pe forum...sper ca problemele voastre s-au rezolvat!

Da, m-ai convins si mai tare...e istet foc...si il admir foarte tare Anca...o imbratisare pentru mami si un pupic pentru desteptut tzuc.gif hug.gif
cristina321711
fruos topic o incantare eusa_clap.gif ..... Alexandra mea coloreaza doar cu roz blush.gif ....vineri a avansat un pic de galben si albastru ....pana acum totul era roz wacko.gif
Anca74
QUOTE(cristina321711 @ Jan 23 2010, 11:01 PM) *
fruos topic o incantare eusa_clap.gif ..... Alexandra mea coloreaza doar cu roz blush.gif ....vineri a avansat un pic de galben si albastru ....pana acum totul era roz wacko.gif


lol-craciun.gif iar eu trebuie sa am grija sa nu vada pic de roz in fata ochilor! lol-craciun.gif
Pupam Printesele Roz!! Si o mami deosebita!
Anca74
Descoperim ..cititul. Usor, cu pasi mici, de piticut ...
Vede sris TOMI pe o cutie de kechup...citeste ce scria apoi ne spune ca daca am lua ultima litera ar ramane scris TOM! Mare lucru zic eu, mai ales ca el nu stie inca decat cateva cuvinte.
Si de cand cu JO a invatat cum se screi/citeste START si FINISH. rolleyes.gif Si ma inebubeste cu steagurile tarilor...

Vindem si cumparam masinute...costa 3 lei, 5 lei, 6 lei...iar eu cumpar cel putin doua odata! N-am nicicand bani exacti, asa ca trebuie sa imi dea rest. Si mai imi face si cate o reducere cu 1 leu sau 2...Ati ghicit! Ne jucam si invatam matematica! tzuc.gif
Anca74
Ultima pasiune...desenul. Desenam de zor, pe teme de genul - la tara, la mare, la munte...are imaginatie si imi place ce face, poate pun si ceva poze...la vara, cand va fi ziua mai lunga! doh.gif Si cand vom avea si restul lurarilor de la gradi!
In rest, nu mai facem nimic pe acasa, am fost iarasi bolnaviori si ne-am puturositorasfatat la greu, consider ca jocul si joaca trebuie sa primeze acum si il las sa zburde ca un ied! Asteptam concediul, vacanta...pe alea de vara, ca astea de Paste sunt mici rau.
cristina321711
QUOTE(Anca74 @ Mar 27 2010, 11:34 PM) *
Ultima pasiune...desenul. Desenam de zor, pe teme de genul - la tara, la mare, la munte...are imaginatie si imi place ce face, poate pun si ceva poze...la vara, cand va fi ziua mai lunga! doh.gif Si cand vom avea si restul lurarilor de la gradi!
In rest, nu mai facem nimic pe acasa, am fost iarasi bolnaviori si ne-am puturositorasfatat la greu, consider ca jocul si joaca trebuie sa primeze acum si il las sa zburde ca un ied! Asteptam concediul, vacanta...pe alea de vara, ca astea de Paste sunt mici rau.

ce de activitate la voi...azi am primit si noi un abecedar,matematica, caiet special abecedar si caietul elevului(matematica) din Romania le-a adus bunica yes.gif nu stiu daca e mult sau nu pentru Alexandra ,dar ei ii place
la gradi primeste si note doh.gif la sfarsitul fiecarui trimestru pe care noi trebuie sa la semnam si sa le inapoiem la sfarsitul fiecarei vacante
natsandrea
Anca74
Desenam...desenam...desenam!
Ultimul hobby! rolleyes.gif

si plangem la gradi, uneori, ...si domn ministru vrea sa ne trimita la scoala la anul crybaby.gif
Anca74
Desenam in continuare, poate o sa-mi fac timp sa postez ceva desene...cam saboane, zic eu, nu prea isi da liber imaginatiei, dar macar e un exercitiu bun pt manuta!

Am primit si dosarul cu lucrari de la gradi...sunt putin dezamagita, in proprtie de 80 % contine fise cu elemente grafice - punct, liniute orizontale si verticale, oblice spre stanga si dreapta, bastonase si buncle mici ci mari, zale, ousoare, ....si tot felul de combinatii! Mai au un an de gradi...nici nu stiu cum e mai bine! Ma astepam si la alte lucrari, pictura nimic, desene foarte putine si clar sub ce poate el, cateva chestii facute din hartie...banuiesc ca mai mult de educatoare decat de el.
Sigur le voi poza si posta, mai la vara, cand va fi el plecat...
Eu tot zic mai la vara...parca nici nu e vara inca! cu atata ploaie!

cristina321711
QUOTE(Anca74 @ Jun 24 2010, 10:03 PM) *
Desenam in continuare, poate o sa-mi fac timp sa postez ceva desene...cam saboane, zic eu, nu prea isi da liber imaginatiei, dar macar e un exercitiu bun pt manuta!

Am primit si dosarul cu lucrari de la gradi...sunt putin dezamagita, in proprtie de 80 % contine fise cu elemente grafice - punct, liniute orizontale si verticale, oblice spre stanga si dreapta, bastonase si buncle mici ci mari, zale, ousoare, ....si tot felul de combinatii! Mai au un an de gradi...nici nu stiu cum e mai bine! Ma astepam si la alte lucrari, pictura nimic, desene foarte putine si clar sub ce poate el, cateva chestii facute din hartie...banuiesc ca mai mult de educatoare decat de el.
Sigur le voi poza si posta, mai la vara, cand va fi el plecat...
Eu tot zic mai la vara...parca nici nu e vara inca! cu atata ploaie!

asa e parca nu e vara la noi de maine se raceste iar oFloare1.gif ....si noi am primit lucrarile de la gradi yes.gif isi scrie numele si recunoaste vocalele din numele ei trandafir.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.