Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mama
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bloguri. Pagini Personale > Bloguri > Blog mamiralu
mamiralu








Mama

Ea inseamna protectie, iubire,
Daruire, sprijin, alint, mangaiere.
Ea reprezinta toate momentele
In care ai plans, ai ras si te-ai bucurat de viata.
Ea da sens cuvantului devotament.
Prin ochii ei lumea devine mai blanda la atingere
Ea da nastere universului din jurul tau,
Si o data cu el i-a nastere splendoarea naturii.



Ea iti va oferi mereu ceva de care sa te agati
Mainile ca alint, bratele ca sprijin
Ea iti daruieste mereu ceva de care sa fi mandru
Un zambet ca premiu, o mangaiere ca consolare
Ea e singura care te iubeste mereu
Si iti daruieste o lacrima ca dovada de iubire
Si tot ce inseamna cuvantul „mama”
Sta in fiinta ei





mamiralu
[scrisoare indurerata mamei mele:(
N-am putut niciodata sa-ti spun ce voiam sa spun! Ori ai fi zis ca-s prostii sau simplu, n-aveai niciodata timp pentru mine! Acum am nevoie sa strig lumii cu durere ca ai murit! E o eliberare si nu o durere…oare? N-am fost niciodata fata ta, eu din cand in cand, voind sa te bucur mereu, te-am considerat mama! Am crezut ca moartea poate ierta totul! Iata ca... ma doare, dar nu pot sa spun ca te-am iertat! Probabil ar trebui sa ma nasc inca odata ca sa pot face acest lucru! Cuvantul MAMA e un fel de „calcaiul lui AHILE” pentru mine! E dureros, e mai dureros sa o ai si sa fii pentru ea, o straina...



N-am simtit niciodata dragostea ta, uneori ma amageam spunandu-mi seara la culcare, plangand cu ochii in tavan. Cat imi doream sa mor, sa inchid ochii si sa nu ma mai trezesc! Alteori te purtai cu mine atat de rau incat ma simteam numai o sluga buna de munca. Nici astazi nu stiu cum, copil fiind, nu mi-am luat zilele!

Iti amintesti mama, (vezi,eu iti spun mama!) cum imi zdrobeai cu satarul de snitele degetele pentru ca greseam si eu putin la teme? Ma inchideai in casa ca sa nu vorbesc cu nimeni, sa nu am prieteni, la scoala radeau toti colegii de paltonul meu vechi si n-am indraznit sa suflu niciodata o vorba! M-ai fi schingiuit, nu alta, daca pentru lucruri minore ma bateai pana ma udai cu apa! Si nici nu stiam de ce! Erai mereu nervoasa: pentru ca tata nu venea cu zilele si umbla cu alte femei, pentru ca nu aveam bani, pentru ca imi lasam papucii nu stiu cum la intrare! Mi-ai spus, TU, vreodata in viata ta "te iubesc fata mea"!? M-ai iubit tu in felul tau - mi-am spus, tot eu copilul intelegator care stia sa ierte mereu! 1001 de lucruri ma puteau duce la pierire, ma puteam omori de tot atatea ori... Dar eu descoperisem poezia care ma adoptase si-n numele ei nu voiam sa renunt la viata!

Iubeam tot ce era frumos, iubeam toamna, iubeam primavara, pentru plopul casei eu nu voiam sa mor. Mi-as fi tradat singurul prieten. Cautam un firicel de iubire in ochii celor cu care mai scapam uneori. Eu invatasem sa nu pot iubi! Si cautam iubirea!

Am vazut cum te-au pus in pamant si am simtit ca de maine voi fi libera, insa ma apasa existenta ta mai mult decat moartea! E un adevar! Asta gandeam si plangeam pentru ca ma durea viata mea de pana atunci. Am sperat parca o mie de ani ca intr-o zi o sa-ti dai seama de neputinta ta de a iubi, de a spune un cuvant bun si frumos cum am sperat mereu. Au trecut PESTE 3 DECENII DIN VIATA MEA si "ma dori" tot mai mult! Astazi, chiar daca nu ma mai taie nimeni, curge sange mult! Am trait sub tancul greu al ocarilor si-al neincrederii. Te temeai mereu sa nu fug cu cineva, sa nu cumva sa nu intru fecioara in biserica. M-ai umilit cat se putea si fara nici o ocazie in timp ce eu iti scriam poezii DE DRAGOSTE! Drept rasplata tu le aruncai si ma-nchideai in casa!

Toata viata mi-a fost frica de tine! Eram un copil sensibil, curat, insa tu ma invinovateai intotdeauna pentru cate ceva. Mi-ai terfelit personalitatea, mama! Daca as fi stiu ca moartea mea te-ar fi miscat m-as fi omorat ca sa-ntelegi! Am trait ca sa-mi explic in viata asta de ce n-am fost un copil iubit! Era o lupta imensa sa ma apropii de tine, imi promiteai ca daca iau coronita la scoala ma lasi in excursie si nu te-ai tinut de cuvant niciodata! Ce-ai avut cu mine mama de m-ai ranit atat, lasandu-ma sa ma tarai in lumea asta si azi, cautand dragostea.

La 22 de ani am plecat de acasa voind sa ma marit! Nu iubeam, cine sa ma-nvete ce-nseamna iubirea!? Era singura mea sansa sa ma salvez: sa plec de-acasa! Sa scap de teroare, de frica. Eram salbatica si spuneam ca-l iubesc, numai sa ma vad la casa mea! Mi-a trebuit 5 ani sa ma trezesc din cosmar, nu mai venea nimeni sa-mi spuna ce sa fac, nu ma mai lovea nimeni (dar stateam la panda!). Sotul meu, care imi saruta mana si-mi aducea flori, era privit de mine ca un ciudat! Foarte tarziu am inteles ca... asa pot fi oamenii. Ca exista dragoste.

Stateam la panda speriata. Cineva imi vorbea frumos. Stateam la panda. Eram speriata. Ma gandeam in sinea mea "Oare nu ma pocneste?". Apoi mi-am impartasit poezia si iubirea celor din jurul meu. Cercul cel stramt se largise. Sotul meu era un inger, un dragut. O tona de rabdare a avut cu mine! Orice apropiere de mine eu o codificam ca pe un abuz! Numai ca eram destul de mare si vedeam diferenta. El imi spunea mereu ca ceea ce simte el se numeste dragoste! Priveam muta de admiratie, simteam ca am ajuns in tara unde voiam sa ajung, in tara unde, cand eram copil spuneam ca mi s-a ratacit iubirea! Si m-am indragostit de sotul meu. Si-l iubeam mai mult decat pe mine! Ma imbratisa mereu si eu simteam acest sentiment cel mai rotund si minunat. Dar pe mine nu ma iubeam deloc!

Toata viata AM FOST o natanga, care-si baga nasul in carti si caiete si plangea din orice! Stateam duminica-n casa cu nasul lipit de geam si-mi curgeau lacrimile pe geam. Visam ca va veni odata cineva sa ma salveze de aici! Am ales sa traiesc si sa-mi iubesc toamnele, sa scriu si sa tulbur sufletele. Eu am venit pe pamant sa-mi intalnesc iubirea si sa-ndur calvarul de a te simti orfan in propria familie! E dureros sa stii ca ai parinti si ei de fapt sa nu fie decat fizic.

Mama, ce sa-ti mai spun, e dureros sa-ti spun acum ca nu pot sa te iert. NU INCA. Inca ma doare ce n-ai putut sa-mi arati, mi-ai inchis toate drumurile, toate portile. Dar eu le-am pastrat deschise in sufletul meu! Imi spuneam mereu ca daca vreau sa ma bucur de viata, nimeni nu ma poate opri! Aveam credinta ca eu pot sa fac oamenii fericiti, ca eu am la mine forte extraordinare de-a renaste ce-i frumos si pierdut in oameni!

Mama, am crezut ca e o pedeapsa moartea, ca eu nu ma voi considera o vesnicie invinsa, ca trebuie sa-mi salvez cumva sufletul timorat si trist! Cu timpul as fi inteles, daca faceai cel mai mic gest de dragoste, ca meriti un loc in sufletul meu! Acum chiar nu se mai poate! Am suferit atat de mult incat si locul s-a ocupat! Imi pare rau ca-ti spun asta, am obosit sa cred ca tu mi-ai dat viata! Care viata, mama. Ca m-ai nascut, ti-am multumit in fiecare zi a vietii tale! Cand ai inchis ochii ti-ai cerut iertare de la cei din jur, n-am putut spune da nici atunci! Ce sfasiere simt in suflet…! Lasa-mi in vis un mesaj de dragoste, eu stiu ce e acum dragostea. POATE INVETI SI TU, ACOLO, timpul o sa ma-nvete incet sa-mi vindec (nu sa-mi ascund) ranile, si pe crucea ta va urca iedera pana la cer! Nu trebuie sa-ti ceri iertare, mama mea, voi sti eu foarte bine cand VIATA-mi va spune ce trebuie sa fac. Oare moartea poate ingropa ura!? Nimic din ce eram nu-ti placea, nimic din ce faceam nu era bun….

Acum ma simt libera….sau mi se pare ca sunt libera…! Totusi sunt singura, si nu mai am cui mai spune MAMA...Voi continua sa caut dragostea…pe care am asteptat sa o primesc de la tine…sau poate sa incerc sa o daruiesc altora…Ce mult i-mi doresc sa fiu o MAMA buna…..
mamiralu
Adolsecenta si mamicile

Noi..fetele,de foarte multe ori ne certam cu mamele noastre din diferite motive..Nu`i asa?
De ce?
Oare nu intelegem noi ce e cu lumea asta sau dansele sunt de timpul trecutului?
Niciodata nu o sa aflu raspunsul concret,deoarece este un raspuns "fifty fifty" liwlol.gif.Parerea mea este ca lumea este prea exagerata,parca e un vis feeric,ireal,decat o lume reala si pusa la punct!

ssimmona
Trist, Ralu! crybaby.gif Ce sa-ti spun?
Iti doresc ca urmele din copilarie sa nu-si puna amprenta asupra comportamentului tau fata de bebe ... de multe ori asta se intampla inconstient si necontrolat sad.gif !
Dar eu cred ca vei fi o mama exemplara, ca ai invatat din greselile mamei tale si ca vei fi exact opusul ei! hug.gif
Mult succes in meseria de mama! tzuc.gif
mamiralu
asta nu este povestea mea......este o poveste care mi-a placut:) dar daca ar fi sa spun [pov mea pe scurt ....e cam asa: am cunoscuto la 22 de ani....dupa multe incercari si lacrimi....traieste...vorbim rar ...si doar cand o sun eu...tatal meu a murit in martie anul asta...nu m-a crescut el...m-au crescut bunica unchiul si matusa....dar tati a fost si va ramane un idol pentru mn...in fine.......am pus aceaasta poveste aici ca mi-a placut...va pup:)
ssimmona
Ma bucur ca nu e povestea ta oFloare1.gif Eu asa intelesesem! doh.gif
De ce ai cunoscut-o abia la 22 de ani? In fine, daca vrei sa spui!
Mikaell
m-a impresionat foarte mult povestea si ma bucur ca nu este a ta.eu nu iti doresc decat sa fii o mama extraordinara si sa-ti iubesti copilul mai mult decat te iubesti pe tine.imi pare rau ca totusi tu nu ai fost alaturi de mama ta si ca abia acum ai cunoscut-o. floare2.gif
mamiralu
QUOTE(ssimmona @ Jun 17 2009, 05:52 PM) *
Ma bucur ca nu e povestea ta oFloare1.gif Eu asa intelesesem! doh.gif
De ce ai cunoscut-o abia la 22 de ani? In fine, daca vrei sa spui!

pentru ca nu a vrut sa ma cunoasca.....s-adespartit de tati cand aveam eu 2 ani jumate...sora mea fiind mai mica a ramas la ea...de atunci mami nu ma- mai cautat...defapt am inteles ca de pe la 6 ani nu m-a mai cautat....cert e ca am condamnato si i-am reprosat de multe...i-am zis ca o urasc...iar ea zice: vei fi si tu mama intr-o zi.nu stia ce spune,,,,nu mi-aa lasa copilul never:)
mamiralu
va multumesc....mi-a placut ...si am ales aceasta poveste pentru ca sunt multe scorpii in lumea asta...putine mame..am simtit pe pielea mea cum e sa plangi dupa mama si ea sa nu te vrea....ii multumesc lui dumnezeu ca mi-a dat o soarta buna...poate azi nu eram cine sunt....cine sunt defapt?un simplu om.....fara functii imortante....dar cu scoal viata:) si capabila de multe lucruri bune....va pup feteleor si sa aveti bebei sanatosi
mamiralu
CUGETARI DESPRE MAMA "Nu-i nimic mai gingas si nu-i nimic mai tare, decat dragostea de mama."
"Dupa ideea mea, nici scoala si nici profesorul nu pot face cu cele mai bune metode, in junia copilului, ceea ce poate face mama cu dragostea materna."
"Profesorul lumineaza capul cu stiinta, mama incalzeste inima cu dragostea sa."
"Cresterea si fericirea neamului omenesc sta pe bratele mamelor."
"Nu-i sfanta mai blajina intre sfinte, ca mama ce ne leagana pe brate si atatea adevaruri ne invata."
"Mama inalta sau ingenuncheaza natiunea, caci sufletul fiilor il da mama."
"Nu trece nimic peste iubirea de mama."
"Avem o singura mama si o singura viata. Nu astepta pana maine sa-i spui mamei ca o iubesti!"
"Pentru lume esti o persoana oarecare, dar pentru o singura persoana poti sa reprezinti lumea."
"Tot ceea ce sunt sau sper sa ajung, datorez ingerului meu, mama."
"Dumnezeu nu a putut fi peste tot, drept pentru care a creat mamele!"
"Dintre toate drepturile femeilor, cel mai mare este dreptul de mama."
"Inima mamei este un abis la fundul caruia vei gasi tot timpul iertare."
"Cel mai important lucru pe care il poate face un tata pentru copiii sai este sa le iubeasca mama."
"Inima mamei este scoala copilului."
"Frumusetea paleste; iubirea se stinge, frunzele prieteniei cad; Secretul mamei este sa la supravietuiasca tuturor."

mamiralu
Primavara isi face propria declaratie, atat de tare si de clar, incat gradinarul pare sa fie doar unul dintre multele ei instrumente, si nu compozitorul."
"Oricat de lunga este iarna, primavara ii va urma sigur."
"Oricat de batrani si neputinciosi am fi, intotdeauna vom astepta cu nerabdare primavara. Cine poate sa reziste sentimentului de bucurie si de fericire de care esti animat atunci cand participi la renasterea naturii?"
"Primavara este atunci cand simti ca ai chef sa fluieri chiar daca ai un pantof plin de noroi."
"Iubesc primavara oriunde, dar daca as putea alege, as intampina-o mereu in gradina!"
"Daca primavara ar veni o data la un secol, in loc de o data pe an, sau ar izbucni cu zgomotul unui cutremur, in loc sa vina linistita, ce intrebare si asteptare ar fi in toate inimile noastre sa privim schimbarea miraculoasa! Dar acum succesiunea silentioasa nu sugereaza altceva decat necesitate. Pentru majoritatea barbatilor numai incetarea miracolului ar fi insusi un miracol si exercitiul acesta etern al puterii lui Dumnezeu pare a fi mai putin minunat decat ar fi lipsa lui."
"Primavara este o reflexie a gradinii sufletului nostru."
"Cand timpul este pregatit pentru anumite evenimente, acestea apar in diferite locuri sub forma violetelor care ies la lumina sa intampine venirea primaverii."
"Lasa-ne sa dansam in soare, sa purtam flori salbatice in par si lasa-ne sa ne strangem cu totii atunci cand intunericul pune stapanire pe cer. Suntem acasa printre pasari si copaci, pentru ca suntem copiii naturii."
"Vara este in capul meu, dar eterna primavara este in inima mea."
"Primavara este prima data recunoscuta de plante si apoi de oameni."
"Prefer sa am mai degraba trandafiri pe masa decat diamante la gat."
"Unde infloresc florile exista si speranta."
"Parfumul reprezinta sentimentele florilor."
"Primavara nu ar fi primavara fara cantecul pasarelelor."
"Lumea este asemenea unui trandafir. Il mirosi si-l da-i mai departe prietenilor."
"Florile sunt cel mai dulce lucru pe care l-a creat Dumnezeu dar a uitat sa le dea si suflet."
"Adevarata prietenie este asemenea unui trandafir: nu-i realizezi frumusetea pana cand nu se ofileste."
"Daca ar fi sa-mi traiesc inca o data viata, as incepe primavara devreme si as sta asa pana tarziu in toamna cand frunzele cad."
"Fericirea? Culoarea ei trebuie sa fie verdele primaverii, imposibil de descris. Aceasta culoare se repeta in fiecare frunza noua. Puterea regenerativa a naturii explodeaza in fiecare fir de iarba, in fiecare tulpina, in ficare ramura. Lucrand in mijlocul naturii simt verdele fuzionand cu trupul meu. Plin de energie, razele soarelui printre frunze ma fac sa fiu fericit."


MAMA
mamiralu
Dumnezeu a creat o mama minunata,
O mama care nu imbatraneste niciodata;
I-a facut zambetul din raze de soare,
Si I-a modelat inima din aur pur;
In ochii ei a pus stele stralucitoare,
Iar in obraji trandafiri rosii;
Dumnezeu a creat o mama minunata,
Si mi-a dat aceasta minune mie!"
trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
mamiralu
Nu exista dragoste, ca cea a mamei,
si nici o legatura mai stransa cu pamantul…
decat legatura pretioasa ce vine de la Dumnezeu,
a unei mame atunci cand da nastere copilului sau.

O dragoste de mama este pentru vesnicie puternica,
si nu se schimba niciodata…
si cand copiii sai au nevoie mai mare de ea
dragostea mamei straluceste.

Dumnezeu binecuvanteaza aceste mame speciale,
Dumnezeu le binecuvanteaza pe toate…
pentru toate lacrimile si toate durerile,
si petru ceea ce au realizat special in viata.

Cand zilele sale se apropie de sfarsit,
dragostea mamei continua sa traiasca…
de-a lungul multor generatii,
si Dumnezeu le binecuvanteaza pe toate.

Multumeste mamei,
pentru ca te iubeste cu o dragoste ce nu poate fi masurata in cuvinte…
prin puterea pe care Dumnezeu i-a dat-o,
si prin taria data de ceruri.

________________________________________
Adevaratul castig in viata este viata, nu banii… trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
mamiralu
Cat de mult te iubesc nu pot sa spun:
Este mai mult decat ar incapea vreodata in cuvinte.
Esti pentru mine in acelasi timp bogatia mea, lutul meu rosu,
Olarul meu, sablonul meu.

Vorbele tale sunt cele care mi-au modelat vocea,
Spiritul din mine.
A ta este dorinta care mi-a modelat alegerile,
Norocul meu si semnul.

Ce norocos sunt ca te am
Aproape de inima mea!
Inteleapta si buna, intotdeauna ai stiut sa-mi dai
Tocmai ceea ce mi-a trebuit mie.

Si asa am ajuns sa fiu cineva
De care poti sa fii mandra.
Pentru aceasta iti dau sufletul meu
Si gratitudinea si iubirea."
roxanne
QUOTE(mamiralu @ Jun 17 2009, 06:24 PM) *
pentru ca nu a vrut sa ma cunoasca.....s-adespartit de tati cand aveam eu 2 ani jumate...sora mea fiind mai mica a ramas la ea...de atunci mami nu ma- mai cautat...defapt am inteles ca de pe la 6 ani nu m-a mai cautat....cert e ca am condamnato si i-am reprosat de multe...i-am zis ca o urasc...iar ea zice: vei fi si tu mama intr-o zi.nu stia ce spune,,,,nu mi-aa lasa copilul never:)


Ralu, nu stiam ca ai o poveste asa de trista... sad.gif Eu sunt sigura ca tu iti vei iubi copilul foarte mult, si ca ai invatat din greselile mamei tale. tzuc.gif hug.gif


mamiralu
QUOTE(roxanne @ Jun 30 2009, 03:54 PM) *
Ralu, nu stiam ca ai o poveste asa de trista... sad.gif Eu sunt sigura ca tu iti vei iubi copilul foarte mult, si ca ai invatat din greselile mamei tale. tzuc.gif hug.gif


iti multumesc mult ,da voi fi....asta imi doresc cel mai mult pe lume...sa fiu o mama buna
mamiralu
Mamele sunt soarele

"Mamele sunt locul unde dragostea
Rasare din pamant,
Si fericirea canta asemenea clopotelor
In onoarea nasterii noastre.

Mamele sunt soarele care straluceste
Pentru viata cerului nostru interior,
Ca sa putem stii ca suntem iubiti
Si sa nu avem nevoie sa ne punem intrebari despre asta.

Mamele sunt luna care lumineaza pamantul
Deasupra disperarii noastre negre,
Ca atunci cand suntem indurerati, sa stim
Ca cineva ne vegheaza tot timpul.
oFloare1.gif oFloare1.gif
Oricare ar fi teama, durerea sau deznadejdea
Care ne-ar umple viata,
Stim ca deasupra acestei furtuni
Avem, mereu, dragostea lor."
________________________________________
Adevaratul castig in viata este viata, nu banii
mamiralu
pentru bunica mea.....
Luna nu a stralucit niciodata fara sa-mi aduca in visele mele
Mama minunata pe care o am.
Pasarile nu au cantat niciodata pentru mine altceva decat mesajul ca
Am o mama minunata.
As dori sa ma intorc in timp
In zilele in care obisnuiam sa stau pe genunchii ei.

Ma rog in fiecare noapte cerului,
Pentru aceasta mama minunata pe care o am.
Si il rog sa o tina in viata atat cat de mult poate.
Sunt comori pe acest pamant, care fac viata sa merite a fi traita,
Dar nici una nu se compara cu zambetul mamei mele.

Esti o mama minunata, draga mea mama.
Vei fi intotdeauna in inima mea,
Pana cand stelele vor inceta sa mai straluceasca.
Sufletul tau va dainui,
Peste campiile timpului.
Iar pentru mine nimic nu va conta



________________________________________
Adevaratul castig in viata este viata, nu banii…
mamiralu
pentru mama mea...daca se poate numi asa...
alina gheorghita
QUOTE(mamiralu @ Jul 6 2009, 03:30 PM) *
pentru mama mea...daca se poate numi asa...

Cat adevar in melodia asta !!!! Am plans ca un copil ascultand-o.Imi pare rau ca a trebuit sa fii departe de parinti tai.Dumnezeu a avut grija de tine si te-a binecuvantat cu comoara pe care o porti in pantece.Cu siguranta vei o mama buna. Te pup si-ti doresc tot binele din lume tie si celor dragi tie. hug.gif tzuc.gif
mamiralu
QUOTE(alina gheorghita @ Jul 6 2009, 04:58 PM) *
Cat adevar in melodia asta !!!! Am plans ca un copil ascultand-o.Imi pare rau ca a trebuit sa fii departe de parinti tai.Dumnezeu a avut grija de tine si te-a binecuvantat cu comoara pe care o porti in pantece.Cu siguranta vei o mama buna. Te pup si-ti doresc tot binele din lume tie si celor dragi tie. hug.gif tzuc.gif



da asa va fi...VOI FI O MAMA BUNA pentru ca imi doresc sa fiu un exemplu pana si pt mama mea:) poate invata sa regrete...macar....multumesc de vizita draga mea
mamiralu
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.