Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Sfaturi Despre Somnul De Noapte Si Durerea Dintisorilor
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
lorina
Buna mamicilor.
Fetita mea de 8 luni a dormit singura in primele 6 luni. Dupa ce ne-am intors din spitalul in care am stat 8 zile ( de cosmar, datorita conditiilor igienice si atitudinii asistentelor si infirmierelor) nu a mai vrut sa doarma in camera ei si se trezea plangand. Dupa ce am citit o gramada de materiale am gasit urmatoarea solutie: am dormit 2 nopti cu ea in camera ei. Cand incepea sa planga, o tineam in brate cam 20 minute pana adormea. La mine metoda a functionat. Acum doarme in camera ei si se trezeste doar o singura data; urmez acelasi ritual si o pun inapoi in patutul ei, dar sunt convinsa ca in curand isi va reveni total si va dormi asa cum a facut-o pana la intoarcerea din spital.
Pentru durerea de dinti va recomand ca atunci cand ii dati cu diverse geluri (dentinox gel in cazul meu) sa masati gingia timp de 5 minute, astfel incat solutia sa isi faca efectul. Altfel, ea este inlaturata prin saliva si nu are nici un efect.
Beatrice
QUOTE(lorina @ Jan 17 2007, 09:35 AM) *
Buna mamicilor.
Fetita mea de 8 luni a dormit singura in primele 6 luni. Dupa ce ne-am intors din spitalul in care am stat 8 zile ( de cosmar, datorita conditiilor igienice si atitudinii asistentelor si infirmierelor) nu a mai vrut sa doarma in camera ei si se trezea plangand. Dupa ce am citit o gramada de materiale am gasit urmatoarea solutie: am dormit 2 nopti cu ea in camera ei. Cand incepea sa planga, o tineam in brate cam 20 minute pana adormea. La mine metoda a functionat. Acum doarme in camera ei si se trezeste doar o singura data; urmez acelasi ritual si o pun inapoi in patutul ei, dar sunt convinsa ca in curand isi va reveni total si va dormi asa cum a facut-o pana la intoarcerea din spital.
Pentru durerea de dinti va recomand ca atunci cand ii dati cu diverse geluri (dentinox gel in cazul meu) sa masati gingia timp de 5 minute, astfel incat solutia sa isi faca efectul. Altfel, ea este inlaturata prin saliva si nu are nici un efect.



Aaa, multumim de sfat... Noi nu avem probleme cu somnul. Alex doarme in camera lui de cand l-am adus din spital si il pun acolo si stie ca ala este pentru dormit... Iar cate despre dionti noi avem un gel rusesc care iti amorteste gingia imediat...

Pupam
fiorella
Buna,
Eduard are 10 luni si 1 saptamana si de la primul dintisor am folosit dentinox gel. e foarte eficient insa, bebe nu sta sub nici o forma sa ii masez mai mult de 20 sec. gingia. somnul si-l face la el in patut, singurel in camela, cu conditia sa existe lumina de veghe.
pupici la mamici.
Anca74
Bine ai venit Fiorella. Sa-ti traiasca baiatul si sa creasca mare, sanatos si frumos! Pupici si tie!
cerasela72
ce norocoase sunteti ca piticii vostri dorm singurei.A mea este o rasfatata si doarme cu mine.Nu ne deranjeaza deloc dar acum avem 8 luni si cred ca ne dau dintii pentru ca urlam noaptea de trezim toti vecinii desi folosim diverse feluri pt.gingii.
kim
QUOTE(cerasela72 @ Jan 19 2007, 03:58 PM) *
ce norocoase sunteti ca piticii vostri dorm singurei.A mea este o rasfatata si doarme cu mine.Nu ne deranjeaza deloc dar acum avem 8 luni si cred ca ne dau dintii pentru ca urlam noaptea de trezim toti vecinii desi folosim diverse feluri pt.gingii.


Aris doarme cu noi de cīnd am venit din spital, pentru că īmi era mai uşor să-l alăptez ţinīndu-l līngă mine, mīnca la 2 ore... eating.gif
simina
Azi noapte am facut gimnastica intre patul meu,al lui bebe George si al lui Mihai...plangeau toti,fiecare cu nelinistea lui,dar cel mai grav era George,ca e si bolnavior,ii ies si dinti,toate pe capul lui... bouncy.gif
Vad ca are gingia umflata jos,cred ca o sa-i iasa toti 4 dintisori odata...mai ales cei din lateral au ridicat gingia...Si isi baga mainile amandoua in gura sa se scarpine la gingii. crybaby.gif
cerasela72
dragele mele sunt la a 3 noapte de somn pe jumatati de ora.ajutor!!!!!! cred ca ne ies dintii.....avem 8 luni si jumatate si asteptam de la 4 luni acesti dintisori(adica stam cu mainile in gura si salivam de la 4 luni ) si nimic.......ce sa-i mai fac sa o ajut si pe ea si pe mine ..........
gabyb
Incercati si ceaiuri, noi am avut rezultate bune cu ele.
marya28
Buna ,si noi avem aceeasi problema ne tot ies la dintisorii....pana acum avem 6 dar acum parca au inceput sa iasa mai repede si mai durerosii .Si ii dau Panadol cand exagereaza cu plansul ca atunci il doare rau ,noaptea de obicei smile.gif
danna68
ai incercat calpol gel?...este special pentru dintisori smile.gif
kim
QUOTE(cerasela72 @ Jan 30 2007, 08:04 PM) *
dragele mele sunt la a 3 noapte de somn pe jumatati de ora.ajutor!!!!!! cred ca ne ies dintii.....avem 8 luni si jumatate si asteptam de la 4 luni acesti dintisori(adica stam cu mainile in gura si salivam de la 4 luni ) si nimic.......ce sa-i mai fac sa o ajut si pe ea si pe mine ..........


Cerasela, ne luăm de-o mīnă...şi vedem noi unde ne ducem! Că i-aş da dinţii mei, numai să tacă sad.gif
cristinamocica
QUOTE(cerasela72 @ Jan 30 2007, 08:04 PM) *
dragele mele sunt la a 3 noapte de somn pe jumatati de ora.ajutor!!!!!! cred ca ne ies dintii.....avem 8 luni si jumatate si asteptam de la 4 luni acesti dintisori(adica stam cu mainile in gura si salivam de la 4 luni ) si nimic.......ce sa-i mai fac sa o ajut si pe ea si pe mine ..........

Si eu am aceeasi problema. De vreo doua saptamani se scarpina la cele gingii cu orice, dar de iesit ceva nici gand. Fata la 7 luni avea 6 dinti si astia nu au nici unul.
simina
Si noi suntem plangaciosi de nu s-a vazut.George are 4 dinti si probabil ii mai ies 2 si e mereu necajit si baga in gura orice ca sa se scarpine.
Mona75
Noi suntem la al doilea canin.Pana acum rezistam cu stoicism. smile.gif
marya28
Nu i-am luat Calpol avem Calgel ,cred ca sunt la fel ,dar tot plange si cu el .I-as da Peritol dar nu mi-a spus medicul si mi-e frica asa din capul meu smile.gif smile.gif smile.gif
cerasela72
Cand vroiam sa ma laud ca sunt o fericita ca la aproape 11 luni avem 2 dintisori mici si ne mai linistiseram a mai venit o belea . Urmatorii dinti vor fi canini , asa ne-a spus doctora.S-au ridicat gingiile in lateral, cele de sus sunt intacte.Incepem din nou perioada de dormit cand apucam.Scapam de una si dam de alta.Ne-a recomandat glicerina cu anestezina preparata in farmacie si peritol in noptile in care ne cad ochii in gura de somn.
Mona75
QUOTE(cerasela72 @ Apr 14 2007, 04:16 AM) *
Cand vroiam sa ma laud ca sunt o fericita ca la aproape 11 luni avem 2 dintisori mici si ne mai linistiseram a mai venit o belea . Urmatorii dinti vor fi canini , asa ne-a spus doctora.S-au ridicat gingiile in lateral, cele de sus sunt intacte.Incepem din nou perioada de dormit cand apucam.Scapam de una si dam de alta.Ne-a recomandat glicerina cu anestezina preparata in farmacie si peritol in noptile in care ne cad ochii in gura de somn.

Si eu am folosit la Tzutzu glicerina boraxata cu anestezina si a dat rezultate bune.Acum din pacate am auzit ca nu se mai prepara prin farmacii. sad.gif
tio
eu am folosit numai calgel dar nu mi s-a parut asa grozav,isi face efectul pe moment iar dupa 10 minute o luam de la capat.
danna68
QUOTE(marya28 @ Apr 14 2007, 12:01 PM) *
Nu i-am luat Calpol avem Calgel ,cred ca sunt la fel ,dar tot plange si cu el .I-as da Peritol dar nu mi-a spus medicul si mi-e frica asa din capul meu smile.gif smile.gif smile.gif

peritolul provoaca somnolenta din cate stiu eu, nu alina durerea...mai este bun si masajul usor pe gingii...cu glicerina smile.gif
shama
QUOTE(danna68 @ Apr 15 2007, 02:57 AM) *
peritolul provoaca somnolenta din cate stiu eu, nu alina durerea...mai este bun si masajul usor pe gingii...cu glicerina smile.gif

Da asa este, ii da somnolenta Peritolul si, in plus, pe prospect scrie ca se administreaza dupa doi ani. Deci, trebuie sa dat in cantitate mica si destul de rar. Mie doctorita mi-a recomandat Peritol o singura data, cind, dupa vaccinul de an, a facut febra peste 39, ca sa doarma linistit in timpul noptii.
alinaclara
noi nu am folosit decat nurofen si tot agitate am fost. Eu oricum m-am obisnuit sa nu dorm noaptea pt ca Biencuta mea nu doarme de cand s-a nascut.Mai incercati cu morcov si inel gingival sau coji de paine ca sa nu ii mai manance gingiutele.Noua, la aproape 8 luni ne-au dat doar 2 dintisori jos.Mai nou dansam dupa muzica si imitam tot ce ni se pare interesant. Va pupam dulce bouncy.gif bouncy.gif bouncy.gif bouncy.gif bouncy.gif
mumu74
OK
Am citit toate mesajele de pe topicul asta si m-am ingrozit!
Chiar toate ati stat nedormite cand au iesit dintisorii??? Nu a avut nimeni o experienta mai "placuta"? Stiu ca fiecare copil reactioneaza diferit, dar in situatia asta toate ati spus de nopti nedormite, sau pe jumatate dormite etc.
CINEVA??? ORICINE??? RASPUNDETI???
Acum a inceput sa ma sperie faza cu dintisorii...
Apropo - BBlusha mea are 5 luni si o mananca gingiile de pe la 4, dar i-am dat jucarie de mestecat si o "devasteaza" toata ziua.
Mary78
QUOTE(mumu74 @ Apr 28 2007, 08:29 AM) *
OK
Am citit toate mesajele de pe topicul asta si m-am ingrozit!
Chiar toate ati stat nedormite cand au iesit dintisorii??? Nu a avut nimeni o experienta mai "placuta"? Stiu ca fiecare copil reactioneaza diferit, dar in situatia asta toate ati spus de nopti nedormite, sau pe jumatate dormite etc.
CINEVA??? ORICINE??? RASPUNDETI???
Acum a inceput sa ma sperie faza cu dintisorii...
Apropo - BBlusha mea are 5 luni si o mananca gingiile de pe la 4, dar i-am dat jucarie de mestecat si o "devasteaza" toata ziua.


Pai eu la Marian nici nu am stiut ca ies dintisorii, asa usor a fost.E drept ca au inceput sa iasa si devreme,cam pe la 5-6 luni,insa cu d-soara asta mica ne-am cam chinuit un pic.La unii mai tare ca a facut si febra peste 39 de credeam ca are vreo infectie.Si inca n-au iesit caninii.... doh.gif
Speram ca va fi bine. smile.gif
mumu74
QUOTE(Mary78 @ Apr 28 2007, 09:38 AM) *
Pai eu la Marian nici nu am stiut ca ies dintisorii, asa usor a fost.E drept ca au inceput sa iasa si devreme,cam pe la 5-6 luni,insa cu d-soara asta mica ne-am cam chinuit un pic.La unii mai tare ca a facut si febra peste 39 de credeam ca are vreo infectie.Si inca n-au iesit caninii.... doh.gif
Speram ca va fi bine. smile.gif


Insfarsit cineva care nu a avut de suferit! Ms Mary! tzuc.gif Mi-a venit inima la loc. biggrin.gif Deci se poate si-asa...
kim
Aris nu face febră, dar acum recunosc plīnsul lui de durere a dinţişorilor. I-am mai dat Nurofen, jucăriile oricum le devorează, la fel şi cojile de pīine...Cu toate astea, nu are gingiile umflate şi nici vineţii, aşa cum aţi mai spus unele dintre voi că aţi observat la copii. sad.gif

simina
QUOTE(mumu74 @ Apr 28 2007, 09:29 AM) *
OK
Am citit toate mesajele de pe topicul asta si m-am ingrozit!
Chiar toate ati stat nedormite cand au iesit dintisorii??? Nu a avut nimeni o experienta mai "placuta"? Stiu ca fiecare copil reactioneaza diferit, dar in situatia asta toate ati spus de nopti nedormite, sau pe jumatate dormite etc.
CINEVA??? ORICINE??? RASPUNDETI???
...


doh.gif Noi am dormit cu ,,pauze lungi si dese...cheia marilor succese''.Adica ne culcam,dormeam juma de ora,ne trezeam 10 min,iar dormeam juma de ora,iar ne trezeam 10 min...si tot asa....pana nu mai astiam daca sunt treaza sau dorm in pat sau dorm mergand prin casa. blush.gif
simina
QUOTE(kim @ Apr 28 2007, 11:40 AM) *
Aris nu face febră, dar acum recunosc plīnsul lui de durere a dinţişorilor. I-am mai dat Nurofen, jucăriile oricum le devorează, la fel şi cojile de pīine...Cu toate astea, nu are gingiile umflate şi nici vineţii, aşa cum aţi mai spus unele dintre voi că aţi observat la copii. sad.gif



Mai aveti de asteptat,daca nu aveti gingii umflate...vinetii sunt exact in ziua/zilele cand plesneste gingia.Dar forma dintilor se vede,nu?
cristinamocica
La noi a trecut greul. Are fiecare cate un dintisor. Si il asteaopta pe al doilea.
mumu74
Mai ajutati-ma cu ceva!
Stiam ca mai intai ii ies dintisorii de jos, dar la BBlusha mea se vad cei de sus si gingia umflata tot sus. E o regula sau e o exceptie?
danna68
QUOTE(mumu74 @ Apr 28 2007, 12:49 PM) *
Mai ajutati-ma cu ceva!
Stiam ca mai intai ii ies dintisorii de jos, dar la BBlusha mea se vad cei de sus si gingia umflata tot sus. E o regula sau e o exceptie?

smile.gif nu este o regula eu la baiat nu am avut probleme cu dintisorii au iesit repede si fara plans noaptea, au iesit cei de sus primii iar la 3 zile si cei de jos apoi in timp restul dar fara sa stiu ca are ceva...la fata sigur nu va fi la fel doh.gif deja se vaita tare doh.gif ... si apropo am vazut un copil care avea iesit caninul primul dinte asa ca... doh.gif
kim
Aris mă muşcă de mă termină, şi tot nu i-au dat dinţişorii... doh.gif Şi e nervos, şi e agitat, şi eu pe līngă el... bouncy.gif
ioy
Ce parere aveti? Cum sa il ajut pe Alex. E devreme, stiu, dar a inceput sa-l manance gingia...baga in gurita barbitele si se freaca tare pe gingiute...ieri a fost tare necajit, il doare. I-am pus glicerina. Parca nu i-as pune inca alceva.Ce sfat imi dati?
ioy
Imi raspunde cineva???? crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
cristinamocica
Cam tarziu, dar te ajut eu. Am folosit CALGEL si am fost foarte multumita.
ioy
[Dar oare nu e prea devreme sa incep cu Calgel? Nu ar trebui sa asteptam pana incepe mai clar aparitia dintisorilor????????????????+ biberon.gif biberon.gif biberon.gif
cristinamocica
QUOTE(ioy @ May 15 2007, 01:12 PM) *
[Dar oare nu e prea devreme sa incep cu Calgel? Nu ar trebui sa asteptam pana incepe mai clar aparitia dintisorilor????????????????+ biberon.gif biberon.gif biberon.gif

Eu le dau de la 4 luni si dintii le-au dat abia la 7 luni. Le dadeam doar cand plangeau si se scarpinau tare. In rest le-am dat jucarii de plastic cu niste tepi mici de le-au ros.
mumu74
QUOTE(ioy @ May 15 2007, 07:21 AM) *
Ce parere aveti? Cum sa il ajut pe Alex. E devreme, stiu, dar a inceput sa-l manance gingia...baga in gurita barbitele si se freaca tare pe gingiute...ieri a fost tare necajit, il doare. I-am pus glicerina. Parca nu i-as pune inca alceva.Ce sfat imi dati?

Nu i-am dat cu nimic la gingii, are jucarie refrigeranta - inel de mestecat si rontaie la ala... O singura data i-am dat nurofen pt durere ca se vedea ca o doare ceva... dar se descurca bine pana acum - nu prea a plans.
danna68
QUOTE(ioy @ May 15 2007, 07:21 AM) *
Ce parere aveti? Cum sa il ajut pe Alex. E devreme, stiu, dar a inceput sa-l manance gingia...baga in gurita barbitele si se freaca tare pe gingiute...ieri a fost tare necajit, il doare. I-am pus glicerina. Parca nu i-as pune inca alceva.Ce sfat imi dati?

si la noi a inceput demult calvarul si inca nu avem dintisori...tot jucarie folosim si noi si daca plange tare ii d-au panadol abea acum am cumparat calgel...
cristinamocica
URAAAAAAAAAAAAAA bananab.gif bananab.gif bananab.gif Avem al doilea dintisor de fiecare. Si a iesit mai usor, adica doar azi noapte a fost mai marait. Suntem tare fericiti.
mumu74
QUOTE(cristinamocica @ May 18 2007, 12:44 PM) *
URAAAAAAAAAAAAAA bananab.gif bananab.gif bananab.gif Avem al doilea dintisor de fiecare. Si a iesit mai usor, adica doar azi noapte a fost mai marait. Suntem tare fericiti.

Felicitari! bananab.gif bananab.gif bananab.gif
Suntem invidioase! cate maraituri mai suportam si noi pana sa ne iasa dintisorii??? Dar sunt multumita ca nu face prea urat si nici febra...
ioy
Bravo...succes cu ceilalti dintisori! biggrin.gif guitar.gif guitar.gif
Mih@ela
Vreau si eu un sfat la iesirea celie de-a doua maseli...va rog. biggrin.gif
simina
QUOTE(Mih@ela @ May 19 2007, 12:18 AM) *
Vreau si eu un sfat la iesirea celie de-a doua maseli...va rog. biggrin.gif

Ce fel de sfat?Nu trebuie sa faci mare lucru,decat tot ce stii...maselutele ies oricum,mai ales daca le ajuti cu morvov crud.Da-i sa roada morcov crud si isi ia si vitamine de acolo si se si scarpina.

Scrie ce vrei sa-ti mai spunem. tzuc.gif
Mih@ela
QUOTE(simina @ May 19 2007, 09:02 AM) *
Ce fel de sfat?Nu trebuie sa faci mare lucru,decat tot ce stii...maselutele ies oricum,mai ales daca le ajuti cu morvov crud.Da-i sa roada morcov crud si isi ia si vitamine de acolo si se si scarpina.

Scrie ce vrei sa-ti mai spunem. tzuc.gif

hug.gif Sar'mana de raspuns! tzuc.gif Vazand numele topicului,am cerut si eu ce ma interesa! biggrin.gif
cristinamocica
QUOTE(mumu74 @ May 18 2007, 01:47 PM) *
Felicitari! bananab.gif bananab.gif bananab.gif
Suntem invidioase! cate maraituri mai suportam si noi pana sa ne iasa dintisorii??? Dar sunt multumita ca nu face prea urat si nici febra...

Maraituri au tot fost, dar in limita decentei... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
cristinamocica
QUOTE(ioy @ May 18 2007, 01:54 PM) *
Bravo...succes cu ceilalti dintisori! biggrin.gif guitar.gif guitar.gif

Multumim, multumim, succes si voua ca va apropiati de primii, nu?
CLAU_DITZA23
BEBI MEI AU CATE 3 DINTISORI SI NICI NU STIU CAND AU IESIT NU AM MARAIT DE LOC!!!
ioy
QUOTE(cristinamocica @ May 19 2007, 03:37 PM) *
Multumim, multumim, succes si voua ca va apropiati de primii, nu?

Da si ne e groaza si mila! sad.gif
Mih@ela
QUOTE(ioy @ May 21 2007, 11:34 AM) *
Da si ne e groaza si mila! sad.gif

Nu te speria,draga mea!Mai greu e cu primul dinte,ca apoi...nici nu iti dai seama ca are deja 8.Ei...poate va marai el putin...Bafta si sanatate la bb! hug.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.