Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Prajitura Cu Mere
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Bucatarie - idei de la mamici la mamici
Beatrice
1 kg. de mere
3 oua
o cana lapte
100 gr. ulei
o cana zahar
praf de copt
zahar vanilat
scortisoara
faina

Merele se dau pe razatoare, se calesc apoi cu putin zahar si cu scortisoara !
Se bat ouale cu zaharul, se adauga uleiul, apoi laptele, praful de copt , vanilia si faina, astfel incit sa fie compozitia ca o smintina grasa. Merele se racesc.Tava se tapeteaza si se toarna trei sferturi din coca, apoi merele rase si apoi restul de aluat.

Cuptorul se incinge la 180 gr si se tine praji cca 40 minute

Pofta buna !

Mi-a iesit asa:

lara2006
Am facut si eu ieri prajitura cu mere. A iesit SUPER .Merci pentru idee Beatrice.
Beatrice
Cu placere. Pai e simpla si buna!
VALERIA OANA
Nu cumva sa nu ne pui si poze Beatrice. Cand o sa mor de pofta, o sa vin si o sa te bantui. ZAU
Mona75
P-asta am facut-o si eu.A mancat Tzutzu de a dat pe spate.E super buna si rapida.Mai da-ne idei Beatrice,ca eu sunt amatoare.Poate asa mai uit de ciocolata.
Rema
Pare foarte buna, astazi o s-o fac si eu. Yummy.
VALERIA OANA
Sa nu uitati de poze....
Beatrice
Pai ai zis ca vii sa ne bantui daca mai punem poze.. Mie imi este frica, deja! liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
dana82
Dupa ce razi merele se scurg de suc sau se calesc asa zemoase?
Mona75
Eu le-am scurs.Exact asa fac si la foetaj.
Beatrice
De regula nu se scurg fiidca tu le pui la calit si cand se fac bine se duce sucul singur.. NU trebuie scurs inainte!
dana82
Am facut si eu astazi prajitura cu mere - super gustoasa si f usor de facut.
Beatrice
Da si eu am mai facut azi si mi-a iesit asa:


marya28
multumesc de reteta a iesit super m-a felicitat si mama si sotul si usor de facut si buna si mi-a iesit din prima biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Beatrice
Bravo mai.. Data viitoare baga si o poza!
mimi27
QUOTE(Beatrice @ Jan 14 2007, 07:37 PM) *
1 kg. de mere
3 oua
o cana lapte
100 gr. ulei
o cana zahar
praf de copt
zahar vanilat
scortisoara
faina

Merele se dau pe razatoare, se calesc apoi cu putin zahar si cu scortisoara !
Se bat ouale cu zaharul, se adauga uleiul, apoi laptele, praful de copt , vanilia si faina, astfel incit sa fie compozitia ca o smintina grasa. Merele se racesc.Tava se tapeteaza si se toarna trei sferturi din coca, apoi merele rase si apoi restul de aluat.

Cuptorul se incinge la 180 gr si se tine praji cca 40 minute

Pofta buna !
te rog spune cantitatea de faina a ai omis. cred ca e gustoasa
Mi-a iesit asa:


max
probabil ca e " faina cat cuprinde''. oricum eu la prajituri nu ma uit ca gramajul de la faina. nicidata nu a fost cat a scris in reteta. e dupa ochi. wink.gif
max
am facut si eu prajitura.
o nebunieeeeeeee. n-am apucat sa fac poza. laugh.gif
mancau baietii mei de zici ca se bateau turcii la gura lor eating.gif eating.gif eating.gif eating.gif
Mona75
QUOTE(max @ Oct 20 2007, 05:12 AM) *
am facut si eu prajitura.
o nebunieeeeeeee. n-am apucat sa fac poza. laugh.gif
mancau baietii mei de zici ca se bateau turcii la gura lor eating.gif eating.gif eating.gif eating.gif

E mortala,am facut-o de nenumarate ori de cand a postat-o Beatrice.Procesul tehnologic e cat se poate de simplu si super gustoasa. laugh.gif
AdeDia
promit ca incerc si eu reteta asta si o sa fac si poze biggrin.gif Mi se pare delicioasa eating.gif
danna68
biggrin.gif este sigur delicioasa Ade am facut eu in seara asta pe la 12 noaptea ne-am apucat amandoi de treaba cu Denissa invartindu-se pe langa noi rolleyes.gif
liana
linistit puteti face prajitura asta. si eu am facuto. toti cati au mancat au fost incantati. chiar mi-au si cerut reteta . e super buna si ff usor de facut
AdeDia
Am facut si eu prajitura(a doua oara)Nici nu apuc sa o presar cu zahar si sa o pun pe platou.De-abea au rabdare sa o lase la racit putin si cand incep sa mance,dispare uluitor de repede;parca nici nu as fi facut prajitura cu mere doh.gif Dar am reusit sa fentez putin cat sa fac si o poza biggrin.gif Deci urmeaza poza:
VALERIA OANA
Iei mancarea de la gura copiilor sa ne postezi noua poze si sa salivam.....Unele sunt la serviciu......
liana
eu am facut reteta aceasta dar in loc de mere am pus branza dulce. va garantez ca a fost ff buna.
VALERIA OANA
Si esti tare mandra de tine, nu? Dar poze de ce nu ne pui, ca....oricum nu am ajuns acasa, iar patiserii nici vorba sa am prin apropiere
liana
QUOTE(VALERIA OANA @ Nov 9 2007, 11:28 AM) *
Si esti tare mandra de tine, nu? Dar poze de ce nu ne pui, ca....oricum nu am ajuns acasa, iar patiserii nici vorba sa am prin apropiere

poze nu am facut dar cand fac iar prajitura am sa fac si poze rolleyes.gif .
VALERIA OANA
Moamaaa, asta e razboi....
Poftim iubita, cu mult drag pentru tine....






POFTA BUNA
danna68
QUOTE(liana @ Nov 9 2007, 10:58 AM) *
eu am facut reteta aceasta dar in loc de mere am pus branza dulce. va garantez ca a fost ff buna.

wink.gif tzuc.gif mersi de idee Liana am facut cu branza dulce si stafide... a iesit super eating.gif eating.gif
perlita
super reteta! am facut si noi sambata si s-a terminat foarte repede! sigur o sa mai facem caci ia placut foarte mult piticei mele! din pacate nu am posibilitatea sa va pun si poze...........

am botezat reteta "prajitura forumista" biggrin.gif e chiar miami!!!!!!!! biggrin.gif
sgabi7
Gospodinelor, am si eu o intrebare, poate o vede cineva sa-mi raspunda, va rog!
Pentru Prajitura cu Mere, ouale se bat asa ca la pandispan sa nu cada din lighean daca il intorci invers?
As incerca si eu sa o fac pt ca sunt o pofticioasa incorigibila. Va multumesc anticipat de raspuns!
tzuc.gif hug.gif tzuc.gif hug.gif
liana
eu le-am batut intregi. nu ca la pandispan.
VALERIA OANA
max
QUOTE(sgabi7 @ Jan 23 2008, 05:19 PM) *
Gospodinelor, am si eu o intrebare, poate o vede cineva sa-mi raspunda, va rog!
Pentru Prajitura cu Mere, ouale se bat asa ca la pandispan sa nu cada din lighean daca il intorci invers?
As incerca si eu sa o fac pt ca sunt o pofticioasa incorigibila. Va multumesc anticipat de raspuns!
tzuc.gif hug.gif tzuc.gif hug.gif


eu am incerca reteta si separand ouale.
e mai simplu, rapid si gustos s-o faci cum e in reteta, sa nu le separi.
e super buna..... eating.gif eating.gif eating.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
Beatrice
QUOTE(sgabi7 @ Jan 23 2008, 04:19 PM) *
Gospodinelor, am si eu o intrebare, poate o vede cineva sa-mi raspunda, va rog!
Pentru Prajitura cu Mere, ouale se bat asa ca la pandispan sa nu cada din lighean daca il intorci invers?
As incerca si eu sa o fac pt ca sunt o pofticioasa incorigibila. Va multumesc anticipat de raspuns!
tzuc.gif hug.gif tzuc.gif hug.gif




eu de regula le pun asa nu le fac ca la pandispan...
Mih@ela
QUOTE(Beatrice @ Feb 25 2008, 04:16 PM) *
eu de regula le pun asa nu le fac ca la pandispan...

Asa,deci,Beatrice,tu ne urmaresti de departe,nu? tzuc.gif
ella14
am facut si eu aseara gustoasa prajitua de mere ,a iesit foarte buna,insa nu am curatat destule mere(data viitoare o sa stiu)
voi cat praf de copt a-ti pus ?un pliculet?
Eena
am facut si eu ieri placintuta cu mere de la beatrice....o minune!A iesit super buna! eating.gif
Narci
Moooaaaama ce bine arata prajitura asta si mai sunt si gravida si pofticioasa de felul meu ....ma duc acu s-o fac!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.