Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Cameroon Diaz
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Monden
Pagini: 1, 2
natsandrea
Actrita americana, a recunoscut ca nu trage apa de fiecare data cand foloseste toaleta. Vedeta a declarat caa ar face orice sa nu degradeze mediul inconjurator si cred ca cei care trag apa ori de cate ori folosesc toaleta nu fac decat sa iroseasca aceasta importanta resursa. "Folosesc zicala: Daca e galben, lasa-l acolo, daca e maro, trage apa!"


Sursa Click
natsandrea
Parerea mea este ca principiul de a nu degrada mediul este sanatos, dar de aici si pana la a lasa sa se imputa pipi in toaleta e mult.
De ce sa nu economisim apa din alta parte, unde se fac risipe mult mai mari, decat la a trage apa?
adrianaO
zilele astea am vazut o reclama la vodafone care mi-a placut. zice: economiseste cu cap sau ceva de genul.....taie costurile cu cap..... este o poza cu un aparat de apa care are legat de el cu lantz un pahar de plastic......

sa fim seriosi.......mai bine ar face altceva sa protejeze mediul....si sa traga dracului apa dupa ei ca si asa put de cat de bogati sunt smile.gif
oktavia
QUOTE(adrianaO @ May 22 2009, 01:09 PM) *
zilele astea am vazut o reclama la vodafone care mi-a placut. zice: economiseste cu cap sau ceva de genul.....taie costurile cu cap..... este o poza cu un aparat de apa care are legat de el cu lantz un pahar de plastic......

sa fim seriosi.......mai bine ar face altceva sa protejeze mediul....si sa traga dracului apa dupa ei ca si asa put de cat de bogati sunt smile.gif

liwlol.gif
adela72
yahhhhhhhhhh!!!!! mad.gif ce scrbos.....!!!! am mai auzit eu una si mai si.....am vecini in bloc care opresc apa din masina de spalat in cada sa o puna in wc!!!! blink.gif wacko.gif dry.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif e strigator la cer fratilor!!!! pute pamantul sub ei.....yakiiii...... doh.gif
Tania_25
Asta e tare........ liwlol.gif

Mai bine ar economisi apa in alta parte......... yes.gif
natsandrea
QUOTE(adrianaO @ May 22 2009, 01:09 PM) *
zilele astea am vazut o reclama la vodafone care mi-a placut. zice: economiseste cu cap sau ceva de genul.....taie costurile cu cap..... este o poza cu un aparat de apa care are legat de el cu lantz un pahar de plastic......

sa fim seriosi.......mai bine ar face altceva sa protejeze mediul....si sa traga dracului apa dupa ei ca si asa put de cat de bogati sunt smile.gif

nu cred ca protejezi mediul daca nu tragi apa, astea sunt fite de vedeta, treb sa iasa in evidenta cu ceva
natsandrea
QUOTE(adela72 @ May 22 2009, 01:38 PM) *
yahhhhhhhhhh!!!!! mad.gif ce scrbos.....!!!! am mai auzit eu una si mai si.....am vecini in bloc care opresc apa din masina de spalat in cada sa o puna in wc!!!! blink.gif wacko.gif dry.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif e strigator la cer fratilor!!!! pute pamantul sub ei.....yakiiii...... doh.gif

de apa oprita din masina de sp am auzit si eu si m-am crucit...totusi speram sa fie o gluma...dar se pare ca nu e
anku
poate se gandea la cei care nu au apa curata...
referitor la ec apei...
cunosc p cineva care avea chiar o pensie ffff buna...lucrase la armata...si ce credeti ca facea???
mai intai umpplea cada si se spala el...apoi se spala ea...apopi spalau niste haine in aceeasi apa...si apoi bagau apa in wc dar cu grija...sa nu risipeasca ceva...
asa cum spunea cineva...pute pamantul sub ei... wacko.gif
natsandrea
QUOTE(anku @ May 22 2009, 02:18 PM) *
poate se gandea la cei care nu au apa curata...
referitor la ec apei...
cunosc p cineva care avea chiar o pensie ffff buna...lucrase la armata...si ce credeti ca facea???
mai intai umpplea cada si se spala el...apoi se spala ea...apopi spalau niste haine in aceeasi apa...si apoi bagau apa in wc dar cu grija...sa nu risipeasca ceva...
asa cum spunea cineva...pute pamantul sub ei... wacko.gif

liwlol.gif asta-i chiar tare
anku
yep...
si cunosc personal...
m-am dus la wc si imi zicea cum au ei grija de apa...
si au bani destui...
si nu au nici copii in tara...
au un baiat care la randul lui este f bin e aranjat in sua ...zic ei...
acum dc o fi adev nu stiu...oricum asta inseamna ca nu tb sa dea la copil... sad.gif
roxanne
QUOTE(natsandrea @ May 22 2009, 12:02 PM) *
Actrita americana, a recunoscut ca nu trage apa de fiecare data cand foloseste toaleta. Vedeta a declarat caa ar face orice sa nu degradeze mediul inconjurator si cred ca cei care trag apa ori de cate ori folosesc toaleta nu fac decat sa iroseasca aceasta importanta resursa. "Folosesc zicala: Daca e galben, lasa-l acolo, daca e maro, trage apa!"
Sursa Click


Ce scarbos!
natsandrea
QUOTE(anku @ May 22 2009, 02:32 PM) *
yep...
si cunosc personal...
m-am dus la wc si imi zicea cum au ei grija de apa...
si au bani destui...
si nu au nici copii in tara...
au un baiat care la randul lui este f bin e aranjat in sua ...zic ei...
acum dc o fi adev nu stiu...oricum asta inseamna ca nu tb sa dea la copil... sad.gif

astia chiar dauneaza mediul...apa aia in care se spala nu stiu cati, mai spala si haine si apoi in toaleta...apa aia se impute...de fapt, pt toaleta e buna apa imputita liwlol.gif liwlol.gif
anku
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
hellena09
dar...am o intrebare...
eu daca ma duc in vizita la un om d'asta...si imi trebuie la baie...
si fac si gresala de a trage apa...
ma pune sa o platesc? unsure.gif wacko.gif
natsandrea
QUOTE(hellena09 @ May 22 2009, 02:52 PM) *
dar...am o intrebare...
eu daca ma duc in vizita la un om d'asta...si imi trebuie la baie...
si fac si gresala de a trage apa...
ma pune sa o platesc? unsure.gif wacko.gif

mai stii?
sau poate ii e oprita apa ca nu cumva sa o traga din instinct...sau poate nu au in instinct acest lucru
anku
habar nu am... laugh.gif
eu nu am luat-o in seris ca oricum nu imi pasa de treburile ce le fac ei si consider ca asta tine de bun simt...
dc nu au bunul simt sa ma primeasca cum tb a doua oara nu mai trec p la ei...
hellena09
serios...eu chiar ma intreb...oare ar zice...nu trage apa la baie?
dyana
QUOTE(natsandrea @ May 22 2009, 02:44 PM) *
astia chiar dauneaza mediul...apa aia in care se spala nu stiu cati, mai spala si haine si apoi in toaleta...apa aia se impute...de fapt, pt toaleta e buna apa imputita liwlol.gif liwlol.gif

aoleu, pai daca ar sti astia ca de cateva ori am uitat sa pun furtunul de la masina de spalat in chiuveta si am risipit cativa litri buni.... biggrin.gif
adrianaO
QUOTE(dyana @ May 22 2009, 02:58 PM) *
aoleu, pai daca ar sti astia ca de cateva ori am uitat sa pun furtunul de la masina de spalat in chiuveta si am risipit cativa litri buni.... biggrin.gif


tz tz tz rushinica, deci tu esti aia care iroseste apa????? si africanii mor de sete tongue.gif
dyana
QUOTE(adrianaO @ May 22 2009, 03:07 PM) *
tz tz tz rushinica, deci tu esti aia care iroseste apa????? si africanii mor de sete tongue.gif

sa nu ma parasti tongue.gif
adrianaO
io zic rufele sa nu le spalam ci sa se sugem bine de jeg si apoi sa-i dam de o ciorbitza......



natsandrea
QUOTE(adrianaO @ May 22 2009, 03:11 PM) *
io zic rufele sa nu le spalam ci sa se sugem bine de jeg si apoi sa-i dam de o ciorbitza......


liwlol.gif doh.gif
USA
QUOTE(adela72 @ May 22 2009, 01:38 PM) *
.....am vecini in bloc care opresc apa din masina de spalat in cada sa o puna in wc!!!! blink.gif wacko.gif dry.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif e strigator la cer fratilor!!!! pute pamantul sub ei.....yakiiii...... doh.gif


De coma discutii aici....
Eu una stiu doar unul singur...sa nu arunci uleiul folosit la ghiuveta......face mult rau.....
Inrest......daca ar fii sa calculez cata am folosim noi cred ca as fii considerata la record......numai sotul sta la dus cu ora......udam gradina si gazonul in fiecare seara, o ora doua-merge stropitoarea automata.....Babys e o rata si juma....face ce face si tot la apa o gasesc.....masina de spalat vase....spala vreo 45 de minute un rand....apoi spalat rufe......apoi ...waaa....bine barem ca stam langa ocean....am macar o scuza!
adrianaO
QUOTE(USA @ May 22 2009, 04:27 PM) *

De coma discutii aici....
Eu una stiu doar unul singur...sa nu arunci uleiul folosit la ghiuveta......face mult rau.....
Inrest......daca ar fii sa calculez cata am folosim noi cred ca as fii considerata la record......numai sotul sta la dus cu ora......udam gradina si gazonul in fiecare seara, o ora doua-merge stropitoarea automata.....Babys e o rata si juma....face ce face si tot la apa o gasesc.....masina de spalat vase....spala vreo 45 de minute un rand....apoi spalat rufe......apoi ...waaa....bine barem ca stam langa ocean....am macar o scuza!


cu asta cu uleiul sunt si eu de acord! din cate stiu eu se gasesc si la noi in romania firme care cu asta se ocupa...colecteaza ulei folosit...asta in bucresti...nush cum e in alte localitati sad.gif
natsandrea
QUOTE(adrianaO @ May 22 2009, 05:34 PM) *
cu asta cu uleiul sunt si eu de acord! din cate stiu eu se gasesc si la noi in romania firme care cu asta se ocupa...colecteaza ulei folosit...asta in bucresti...nush cum e in alte localitati sad.gif

da...se colecteaza...dar romanul e mai comod de atat
Claudia Elena
Ma da' saraca femeie si la wc o pandesc paparazzi???...liwlol.gif
anamarianegrii

http://ec.europa.eu/environment/climat/cam...s/news16_ro.htm

Economisiti apa din gospodarie:

Aproximativ o treime din apa utilizata in gospodarie este pentru toaleta. Incercati sa trageti apa mai rar, sa folositi cantitati mai mici de apa si sa reduceti volumul rezervorului de toaleta.
Colectati apa de ploaie si folositi-o la udatul gradinii sau la spalatul autoturismului.
Astfel, veti putea economisi pana la 50% din apa utilizata in gospodarie.
Faceti dus, nu baie, si scurtati perioada de timp sub dus.
Nu lasati apa sa curga atunci cand va spalati pe dinti sau spalati vasele.
Robinetele cu pulverizator pentru spalarea mainilor economisesc pana la 80% din cantitatea de apa.
Cand faceti un ceai, puneti exact cantitatea de apa de care aveti nevoie, nu umpleti recipientul de fiecare data.
Verificati daca robinetele si conductele nu picura si prezinta scurgeri.
Atunci cand articolele de imbracaminte nu sunt prea murdare, folositi programul economic al masinii de spalat.
Reutilizati apa din chiuvete sau cazi de baie si veti putea economisi pana la 18 000 l de apa anual.
Daca locuiti intr-o tara arida, alegeti plante de gradina adecvate climatului, care necesita mai putina apa.



"Te-ai intrebat vreodata cita apa risipesti? Eu nu. insa intrind in camera de hotel din Barcelona, pe usa de la baie, atirnat de miner, era un pliant prin care se promova un consum de apa cit mai redus. Cineva chiar a stat si a calculat cita apa se consuma, in medie, la toaleta. in stinga, o lista a consumului de apa in diverse situatii. in dreapta, solutii propuse pentru a nu se face risipa.
De regula, la baie consumi, potrivit acelui pliant, intre 2 si 18 litri doar pentru spalatul pe miini, intre 2 si 12 litri cind te speli pe dinti, intre 3 si 8 litri cind tragi apa, intre 30 si 80 de litri cind faci un dus, respectiv intre 200 si 300 de litri cind umpli cada pentru a face o baie. Solutii? Cind sapunesti miinile, inchide apa. Cind te speli pe dinti, foloseste un pahar. Fa dus in loc sa umpli cada. Nu folosi WC-ul pe post de cos de gunoi.
Campania de responsabilizare a populatiei, care presupun ca a rulat si prin metode publicitare conventionale pentru toti locuitorii, are la baza ideea ca apa este unul dintre cele mai pretioase resurse naturale. Daca noua, care dispunem de ea din plin, nu ne prea pasa de risipa pe care o facem, exista destui oameni care nu sint la fel de norocosi. si acum intreb: acum, stiind cita risipa faci, ai consuma apa mai putina?"


http://www.energeia.ro/sa-facem-economie/m...-locuinta-1279/


Stiu ca va distrati dar mie nu mi se pare un subiect de distractie sad.gif

Se spune ca nu-ti dai seama de valoarea unui lucru decat dupa ce-l pierzi! Pentru 5 minute faceti un exercitiu si imaginati-va ca resurseele de apa de pe Pamant s-ar termina mult mai devreme decat prevad cercetatorii - adica chiar acum. Ce-ati face fara apa? Inchideti ochii si imaginati-va fara apa!


PS: Nici eu nu trag apa de fiecare data dupa pisu din acelasi motiv si nu mi-e rusine s-o spun!
dyana
ana, eu sunt foarte de acord cu faptul ca ar trebui sa fim civilizati, sa nu facem risipa aiurea, sa protejam mediul dar.... sa nu fac baie, sa nu trag apa de fiecare data dupa ce am folosit toaleta (pai mie imi miroase de la o posta si tind sa cred ca am acelasi amarat de vas de la sanitare, ca toata lumea doh.gif ) sa nu pot alege orice planta pt ca trebuie prea des udata, sa spal lucrurile copilului pe modul economic dupa ce ca am destui pitici pe creier si o schimb de 5 ori pe zi, desi e doar un copilas care nici macar nu transpira... chiar mi se pare trist. Si ma intreb daca nu cumva lucrurile stau ceva mai prost decat in utopia din capul meu, la care daca as renunta...mi-as pierde speranta de viata, as da in depresie... sad.gif hug.gif
adrianaO
QUOTE(anamarianegrii @ May 22 2009, 10:00 PM) *
sa reduceti volumul rezervorului de toaleta.
Faceti dus, nu baie, si scurtati perioada de timp sub dus.
Nu lasati apa sa curga atunci cand va spalati pe dinti sau spalati vasele.
Cand faceti un ceai, puneti exact cantitatea de apa de care aveti nevoie, nu umpleti recipientul de fiecare data.
Verificati daca robinetele si conductele nu picura si prezinta scurgeri.
Atunci cand articolele de imbracaminte nu sunt prea murdare, folositi programul economic al masinii de spalat.
Campania de responsabilizare a populatiei, care presupun ca a rulat si prin metode publicitare conventionale pentru toti locuitorii, are la baza ideea ca apa este unul dintre cele mai pretioase resurse naturale.


Stiu ca va distrati dar mie nu mi se pare un subiect de distractie sad.gif

cele de mai sus le fac si eu smile.gif

si nu ne distram pe tema apei...ci pe faptul ca nu trage apa dupa ea.....eu imi permit sa trag apa pentru ca am rezervor economic smile.gif pishu mai scurt, caca mai lung wink.gif ma refer la jetul de apa folosit...
Sara1
Cameron Diaz are o fata de nesimtita si ingalata! (nah ca am spus-o).

Legat de consumul apei, e laudabil cit de curati suntem cu totii si cit de mult ne balacim. Si in realitate, cit de multi dintre noi se gindesc la faptul ca apa este o resursa epuizabila? Eu una am inceput foarte recent sa ma gindesc. Asta de cind am fost intr-o excursie in San Francisco si am vazut peste tot pe unde intram la baie, inclusiv la hotel, ca ne aflam intr-o zona in care apa este pe cale de disparitie si ca ne roaga sa avem mila si constiinta si sa folosim cu cap.
Si atunci m-a pocnit frica la gindul ca...s-ar putea ca intr-o zi sa deschid robinetul si sa nu curga nimic pe teava. Si atunci? Ce facem atunci? Si de atunci, am inceput sa pun masinile la spalat pe ciclu redus si acel ciclu il pun de 2 ori-adica sa frece mai mult in aceeasi apa. Spal de masina vasele, caci se consuma infinit mai putina apa decit atunci cind robinetul curge in timp ce spalam manual. Si cam atit!
Este extrem netrasul apei la baie, dar sunt cu siguranta momente in care apa curge si nu o folosim. La momentele acelea ma gindesc eu ca ar trebui sa reflectam. oFloare1.gif
Lusha&Zbenguica
QUOTE(dyana @ May 22 2009, 07:40 PM) *
ana, eu sunt foarte de acord cu faptul ca ar trebui sa fim civilizati, sa nu facem risipa aiurea, sa protejam mediul dar.... sa nu fac baie, sa nu trag apa de fiecare data dupa ce am folosit toaleta (pai mie imi miroase de la o posta si tind sa cred ca am acelasi amarat de vas de la sanitare, ca toata lumea doh.gif ) sa nu pot alege orice planta pt ca trebuie prea des udata, sa spal lucrurile copilului pe modul economic dupa ce ca am destui pitici pe creier si o schimb de 5 ori pe zi, desi e doar un copilas care nici macar nu transpira... chiar mi se pare trist. Si ma intreb daca nu cumva lucrurile stau ceva mai prost decat in utopia din capul meu, la care daca as renunta...mi-as pierde speranta de viata, as da in depresie... sad.gif hug.gif


sunt de acord cu tine smile.gif
eu personal am fost in vizita la o persoana care nu tragea apa la baia dupa pishu ..cand am intrat in baie mi s-a intors stomacul pe dos
si tin sa mentionez ca de altfel persoana respectiva era super ingrijita, curata ..etc
eu zic sa nu exageram si sa uitam de igiena
si asta conteaza
USA
Si eu sunt cu Sara in opinie....

Si in desteptaciunea mea..credeam ca masina de spalat vase foloseste mai multa apa..decat spalatul la mana.
Si nu stiu cum sa folosesc aceeasi apa la dublu.... unsure.gif

in asa clipe realizez ca inca sunt pe stilul romanesc...mama cand a venit aici..ma certam cu ea ca de ce nu foloseste robotul de bucatarie..sau masina de facut paine.....iar ea imi raspundea simplu "nu stiu mama...asa am invatat asa fac!" unsure.gif
Asa si yo cu masina de spalat vase.....stiu sa apas un buton..restunl e chineza ptr mine! doh.gif blush.gif
natsandrea
QUOTE(dyana @ May 22 2009, 10:40 PM) *
ana, eu sunt foarte de acord cu faptul ca ar trebui sa fim civilizati, sa nu facem risipa aiurea, sa protejam mediul dar.... sa nu fac baie, sa nu trag apa de fiecare data dupa ce am folosit toaleta (pai mie imi miroase de la o posta si tind sa cred ca am acelasi amarat de vas de la sanitare, ca toata lumea doh.gif ) sa nu pot alege orice planta pt ca trebuie prea des udata, sa spal lucrurile copilului pe modul economic dupa ce ca am destui pitici pe creier si o schimb de 5 ori pe zi, desi e doar un copilas care nici macar nu transpira... chiar mi se pare trist. Si ma intreb daca nu cumva lucrurile stau ceva mai prost decat in utopia din capul meu, la care daca as renunta...mi-as pierde speranta de viata, as da in depresie... sad.gif hug.gif

SUNT TOTAL DE ACORD CU TINE
adela72
QUOTE(anku @ May 22 2009, 02:18 PM) *
poate se gandea la cei care nu au apa curata...
referitor la ec apei...
cunosc p cineva care avea chiar o pensie ffff buna...lucrase la armata...si ce credeti ca facea???
mai intai umpplea cada si se spala el...apoi se spala ea...apopi spalau niste haine in aceeasi apa...si apoi bagau apa in wc dar cu grija...sa nu risipeasca ceva...
asa cum spunea cineva...pute pamantul sub ei... wacko.gif


SI EU STIU DE CHESTIA CU SPALATUL TOATA FAMILIA IN ACEEASI APA... wacko.gif SI MAI OPREAU SI APA SA O ARUNCE IN WC....SCARBOS DE TOT... nervi.gif ...CICA SA FACI ASA ECONOMIE LA APA.....MAI AM NISTE VECINIU CU COPIL IN CLASA A DOUA SI AU AVUT INTR-O LUNA 0 M3 DE APA CALDA SI 1 M3 DE APA RECE...CUM E POSIBIL????AM INTREBAT LA ASOCIATIE SI AU ZIS CA EI SE SPALA LA SERVICIU SI DE ACEEA NU AU CONSUMAT ACASA.... wacko.gif CICA SE DAU DOAMNE, DAR IN REALITATE PUTE IN URMA LOR...
natsandrea
eu nu prea inteleg cum e cu spalatul in aceeasi apa...adica unul se spala primul, si urmatorul in loc sa se spele , se alege cu "jegul" de la primul
apoi mai bine nu ma spal decat sa ma spal asa
anku
QUOTE(adela72 @ May 23 2009, 12:27 PM) *
SI EU STIU DE CHESTIA CU SPALATUL TOATA FAMILIA IN ACEEASI APA... wacko.gif SI MAI OPREAU SI APA SA O ARUNCE IN WC....SCARBOS DE TOT... nervi.gif ...CICA SA FACI ASA ECONOMIE LA APA.....MAI AM NISTE VECINIU CU COPIL IN CLASA A DOUA SI AU AVUT INTR-O LUNA 0 M3 DE APA CALDA SI 1 M3 DE APA RECE...CUM E POSIBIL????AM INTREBAT LA ASOCIATIE SI AU ZIS CA EI SE SPALA LA SERVICIU SI DE ACEEA NU AU CONSUMAT ACASA.... wacko.gif CICA SE DAU DOAMNE, DAR IN REALITATE PUTE IN URMA LOR...

da...
trist...
si nashpa...
mie odata in troleu era sxa mi se fac rau ...
eram intr-un troleu care ducea catre cimitir ...
si numai batrani care face ec la apa si nu se spala...
mie niciodata nu mi-a venit sa lesin dar de scarbaa pur si simplu nu mai aveam putere sa ma tin in picioare...
nu doresc nimanui...
unde mai pun ca era o inghesuiala...
si numai oameni care nici chilotii cred ca nu si-au schimbat poate de o sapt...
mia22_ro
QUOTE(natsandrea @ May 22 2009, 01:02 PM) *
Actrita americana, a recunoscut ca nu trage apa de fiecare data cand foloseste toaleta. Vedeta a declarat caa ar face orice sa nu degradeze mediul inconjurator si cred ca cei care trag apa ori de cate ori folosesc toaleta nu fac decat sa iroseasca aceasta importanta resursa. "Folosesc zicala: Daca e galben, lasa-l acolo, daca e maro, trage apa!"
Sursa Click

ohmy.gif da pe maini se spala dupa............
roxanne
QUOTE(natsandrea @ May 23 2009, 10:54 AM) *
eu nu prea inteleg cum e cu spalatul in aceeasi apa...adica unul se spala primul, si urmatorul in loc sa se spele , se alege cu "jegul" de la primul
apoi mai bine nu ma spal decat sa ma spal asa



QUOTE(anku @ May 23 2009, 11:14 AM) *
da...
trist...
si nashpa...
mie odata in troleu era sxa mi se fac rau ...
eram intr-un troleu care ducea catre cimitir ...
si numai batrani care face ec la apa si nu se spala...
mie niciodata nu mi-a venit sa lesin dar de scarbaa pur si simplu nu mai aveam putere sa ma tin in picioare...
nu doresc nimanui...
unde mai pun ca era o inghesuiala...
si numai oameni care nici chilotii cred ca nu si-au schimbat poate de o sapt...

Acum sa nu generalizam! Ca nu toti batranii sunt asa...Sa avem totusi putin respect! oFloare1.gif

QUOTE(mia22_ro @ May 23 2009, 11:25 AM) *
ohmy.gif da pe maini se spala dupa............

Da, probabil in aceeasi apa... biggrin.gif
lia maria71
doamne,de ce se mai leaga si presa asta!!acu asta-i problema cea mai mare?
alta nu mai exista??
sau sunt eu prea "deplasata"?
dyana
In Singapore, daca nu tragi apa la o toaleta publica, te poti alege cu o amenda destul de mare. In anumite localuri, abia dupa ce ai tras apa, ti se deschide automat si usa toaletei. laugh.gif
Tania_25
QUOTE(anku @ May 22 2009, 01:18 PM) *
poate se gandea la cei care nu au apa curata...
referitor la ec apei...
cunosc p cineva care avea chiar o pensie ffff buna...lucrase la armata...si ce credeti ca facea???
mai intai umpplea cada si se spala el...apoi se spala ea...apopi spalau niste haine in aceeasi apa...si apoi bagau apa in wc dar cu grija...sa nu risipeasca ceva...
asa cum spunea cineva...pute pamantul sub ei... wacko.gif



liwlol.gif
Tania_25
QUOTE(natsandrea @ May 22 2009, 01:44 PM) *
astia chiar dauneaza mediul...apa aia in care se spala nu stiu cati, mai spala si haine si apoi in toaleta...apa aia se impute...de fapt, pt toaleta e buna apa imputita liwlol.gif liwlol.gif



liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
Tania_25
QUOTE(dyana @ May 22 2009, 09:40 PM) *
ana, eu sunt foarte de acord cu faptul ca ar trebui sa fim civilizati, sa nu facem risipa aiurea, sa protejam mediul dar.... sa nu fac baie, sa nu trag apa de fiecare data dupa ce am folosit toaleta (pai mie imi miroase de la o posta si tind sa cred ca am acelasi amarat de vas de la sanitare, ca toata lumea doh.gif ) sa nu pot alege orice planta pt ca trebuie prea des udata, sa spal lucrurile copilului pe modul economic dupa ce ca am destui pitici pe creier si o schimb de 5 ori pe zi, desi e doar un copilas care nici macar nu transpira... chiar mi se pare trist. Si ma intreb daca nu cumva lucrurile stau ceva mai prost decat in utopia din capul meu, la care daca as renunta...mi-as pierde speranta de viata, as da in depresie... sad.gif hug.gif



Eu si dupa ce spala masina de spalat mai pun o data sa clateasca ca sa fiu eu sigura ca sunt rufele bine clatite...... floare2.gif
Tania_25
QUOTE(natsandrea @ May 23 2009, 10:54 AM) *
eu nu prea inteleg cum e cu spalatul in aceeasi apa...adica unul se spala primul, si urmatorul in loc sa se spele , se alege cu "jegul" de la primul
apoi mai bine nu ma spal decat sa ma spal asa



doh.gif biggrin.gif
mia22_ro
QUOTE(Tania_25 @ May 27 2009, 12:08 AM) *
Eu si dupa ce spala masina de spalat mai pun o data sa clateasca ca sa fiu eu sigura ca sunt rufele bine clatite...... floare2.gif

ce s-ar mai supara ea pe tine daca ar stii... yes.gif
natsandrea
QUOTE(dyana @ May 26 2009, 10:48 PM) *
In Singapore, daca nu tragi apa la o toaleta publica, te poti alege cu o amenda destul de mare. In anumite localuri, abia dupa ce ai tras apa, ti se deschide automat si usa toaletei. laugh.gif

floare2.gif
Tania_25
QUOTE(mia22_ro @ May 27 2009, 05:44 AM) *
ce s-ar mai supara ea pe tine daca ar stii... yes.gif



biggrin.gif bananab.gif
Tania_25
QUOTE(dyana @ May 26 2009, 09:48 PM) *
In Singapore, daca nu tragi apa la o toaleta publica, te poti alege cu o amenda destul de mare. In anumite localuri, abia dupa ce ai tras apa, ti se deschide automat si usa toaletei. laugh.gif



Foarte bine fac...... eusa_clap.gif floare2.gif
natsandrea
fetelor, cum stati...ati mai strans ceva apa??? liwlol.gif liwlol.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.