Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Solutii Naturale Pt Sanatate
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Familie, casnicie, viata in cuplu > Intre noi, femeile > Moda si frumusete pt mamici
natsandrea
Nu mai stii ce sa folosesti ca sa ai dintii mai albi? Toate pastele de dinti te-au dezamagit? Vrei unghii mai albe sau ai epuizat tot arsenalul contra acneei?

Nu te stresa! Am pentru tine 4 solutii rapide, de preparat acasa, pentru a scapa de aceste probleme curente.

1. Albeste-ti dintii pe cale naturala!

Produsele comerciale pentru albirea dintilor pot face uneori mai mult rau decat bine. Inlocuieste-le cu capsunele! Taie capsuna in rondele si aplica-le pe dinti pentru cateva minute, sau paseaza usor fructele de padure si aplica-le pe dinti timp de 5 minute. Acidul malic din aceste fructe va face ca dintii tai sa fie mai stralucitori si mai albi.

2. Remediu simplu contra acneei

Aceasta reteta contine doar 2 ingrediente, ambele fiind la indemana in majoritatea bucatariilor. Aceasta combinatie curata, exfoliaza si ucide bacteriile.
Ingrediente: 1/4 cana cu sare de mare si 1/4 cana suc de lamaie. Sarea este unul dintre cele mai bune ingrediente antibacteriene, si este usor abraziva. Sucul de lamaie exfoliaza si curata.

Combina aceste ingrediente si maseaza-le pe zonele cu probleme cu ajutorul unui buretel de vata. Ai grija sa eviti zona ochilor! Clateste apoi bine cu apa calduta.

3. Solutie pentru unghii mai albe

Daca iti folosesti mult mainile in activitati casnice, unghiile se pot decolora si pot arata neingrijite. Ca sa nu fii nevoita sa-ti tii mainile la spate, foloseste ingredientul secret: apa oxigenata de concentratie 3%.

Apa oxigenata este un inalbitor natural, care le va reda unghiilor tale aspectul curat si alb. Cumpara apa oxigenata 3% (nu mai mult!), inmoaie un buretel de vata in ea si aplica pe unghii.

4. Apa de gura antibacteriana

Iti poti pastra respiratia proaspata la cea mai hot intalnire, fara sa ai nevoie de apele de gura sau spray-urile comerciale. Incearca aceasta reteta naturala. Iti va placea gustul!
Ingrediente: 1/4 cana cu apa distilata, 1/4 cana cu vodka, cate 5 picaturi din urmatoarele uleiuri esentiale: cuisoare, anason, scortisoara, portocala.

Amesteca toate ingredientele si toarna-le intr-o sticla cu dop normal sau cu dispozitiv spray. Inainte de fiecare utilizare, amesteca bine!

Sper sa va ajute!




mirela1974
cea de albit dintii nu cred ca e eficienta. ce legatura au capsunile . de fapt cred ca e posibil sa fie iluzie optica. roseata capsunelor sa inroseasca gingia mai tare si atunci in contrast par dintii mai albi... biggrin.gif , sau poate ma insel...
natsandrea
inca nu am incercat, dar am sa incerc wink.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.