Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Este Cineva Pasionata De Goblenuri?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Familie, casnicie, viata in cuplu > Intre noi, femeile > Handmade corner
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
katy85
ce mai faceti fetelor, nu ma mai viziteaza nimeni? ati mai cusut? mai vreau poze sa mai postati care aveti, va pup
gabytoma
are cineva schema acestui goblen? cred ca se numeste Furtuna in larg.........l-am primit de la o vecina si nu are si schema dupa care cosi .....si eu nu stiu unde trebuie sa cos anumite culori. trandafir.gif
Danutza_rge
QUOTE(katy85 @ Sep 30 2009, 03:11 PM) *
ce mai faceti fetelor, nu ma mai viziteaza nimeni? ati mai cusut? mai vreau poze sa mai postati care aveti, va pup

eu de mult imi doresc sa cos un goblen dar nu are cine sa ma invete crybaby.gif
maryhynt
QUOTE(Danutza_rge @ Sep 30 2009, 05:05 PM) *
eu de mult imi doresc sa cos un goblen dar nu are cine sa ma invete crybaby.gif

DANUTZA NICI EU NU STIU DAR INVATAM IMPREUNA!
Danutza_rge
QUOTE(maryhynt @ Sep 30 2009, 05:07 PM) *
DANUTZA NICI EU NU STIU DAR INVATAM IMPREUNA!


tre sa posteze cineva pas cu pas sa ne explice , altfel cum Mary? rolleyes.gif
maryhynt
QUOTE(Danutza_rge @ Sep 30 2009, 05:35 PM) *
tre sa posteze cineva pas cu pas sa ne explice , altfel cum Mary? rolleyes.gif

DANA UITE CRED K ASA SE COASE:




dak se coase asa ,mie mi se pare f usor!
maryhynt
QUOTE(gabytoma @ Sep 30 2009, 04:58 PM) *
are cineva schema acestui goblen? cred ca se numeste Furtuna in larg.........l-am primit de la o vecina si nu are si schema dupa care cosi .....si eu nu stiu unde trebuie sa cos anumite culori. trandafir.gif

gaby comanda-l si tu de la rogoblen focsani ..ei treb sa aiba schita!
Danutza_rge
QUOTE(maryhynt @ Sep 30 2009, 06:20 PM) *
DANA UITE CRED K ASA SE COASE:

dak se coase asa ,mie mi se pare f usor!


da trebuie sa ma informez cand am timp , sa vedem ce si cum , am gasit mai multe filmulete dar eu nu prea inteleg nimik, e chestia si de culori si schite oFloare1.gif
maryhynt
QUOTE(Danutza_rge @ Sep 30 2009, 06:22 PM) *
da trebuie sa ma informez cand am timp , sa vedem ce si cum , am gasit mai multe filmulete dar eu nu prea inteleg nimik, e chestia si de culori si schite oFloare1.gif

nuti face griji cu schitele ! pt k eu am comandat un goblen de pe net si setul contine asa: panza de goblen ata care este numerotata cu semnele de pe schita si schita cu semnele ..schita mea e color! e f usor de cusut! imediat fac poze si iti arat!
Danutza_rge
QUOTE(maryhynt @ Sep 30 2009, 06:27 PM) *
nuti face griji cu schitele ! pt k eu am comandat un goblen de pe net si setul contine asa: panza de goblen ata care este numerotata cu semnele de pe schita si schita cu semnele ..schita mea e color! e f usor de cusut!


ok pana vine frigul si voi sta mai mult in casa , o sa ma inveti tu pas cu pas tzuc.gif , o sa imi comand si eu , sau poate gasesc prin zona pe la mine rolleyes.gif
maryhynt
QUOTE(Danutza_rge @ Sep 30 2009, 06:29 PM) *
ok pana vine frigul si voi sta mai mult in casa , o sa ma inveti tu pas cu pas tzuc.gif , o sa imi comand si eu , sau poate gasesc prin zona pe la mine rolleyes.gif

mai bine comanda de pe net de la rogoblen focsani k sunt mai ieftine! eu de acolo am comandat!
Danutza_rge
QUOTE(maryhynt @ Sep 30 2009, 06:30 PM) *
mai bine comanda de pe net de la rogoblen focsani k sunt mai ieftine! eu de acolo am comandat!

diseara dupa ce il culc pe Bobo , caut pe net notworthy.gif
maryhynt
uite dana:

asta e panza de goblen:




asta este ata de goblen care este numerotata cu semnele de pe schita:



iar asta este schita cu semnele care sunt marcate si pe cartonul cu ata :





Danutza_rge
QUOTE(maryhynt @ Sep 30 2009, 06:44 PM) *
uite dana:


iar asta este schita cu semnele care sunt marcate si pe cartonul cu ata :


ohmy.gif ohmy.gif
asta ma depasesteeee
maryhynt
asa si tu cosi goblenul dupa cum indica schita !


doar k trebuie sa-ti cumperi si un gherghef si ac bont special pt cusut goblen !

dana tu vrei sa cosi si sa le vinzi?
maryhynt
QUOTE(Danutza_rge @ Sep 30 2009, 06:46 PM) *
ohmy.gif ohmy.gif
asta ma depasesteeee

crede-ma e f usor!
maryhynt
deci trebuie sa cosi exact uite asa :

daca pe schita indica semnul asta I tu iei de pe cartonul ata care este numerotata cu acelasi semn.

e usor !
Danutza_rge
QUOTE(maryhynt @ Sep 30 2009, 06:46 PM) *
asa si tu cosi goblenul dupa cum indica schita !
doar k trebuie sa-ti cumperi si un gherghef si ac bont special pt cusut goblen !

dana tu vrei sa cosi si sa le vinzi?


nu iubita , vreau sa fac pt mine din placere
maryhynt
QUOTE(Danutza_rge @ Sep 30 2009, 06:52 PM) *
nu iubita , vreau sa fac pt mine din placere

super ..spor la treaba!
sufletel6
QUOTE(maryhynt @ Sep 30 2009, 06:20 PM) *
DANA UITE CRED K ASA SE COASE:
dak se coase asa ,mie mi se pare f usor!

Buna fetelor, apar si eu dupa mult timp...spre rusinea mea inca n-am facut poze la goblenuri pt ca pana acum nu aveam aparat foto si tot imprumutam de la socrii...dar acum pt concediul din care m-am intors ieri ne-am hotarat in sfarsit si ne-am luat aparatul nostru...trebuie doar sa ma dumiresc cum pot posta poze pe forum, promit ca in weekend ma infiintez cu poze oFloare.gif

mary asa se coase goblenul, in teorie...dar eu trebuie sa recunosc ca atunci cand procedam asa mi se parea ca nu se umple panza cum trebuie si se mai vad portiuni din panza, chiar daca foloseam 3 fire si nu 2 cum recomanda schitele...asa ca acum cos in asa fel incat si pe spate am linii oblice pe spate ca si pe fata, si nu verticale cum ar iesi la cusutul standard....dif fata de film e ca incep sa impun panza in partea dreapta sus a unui punct, apoi continui cu stanga jos la acelasi punct, apoi trec la dreapta sus de la punctul urmator si tot asa...
Sper ca s-a inteles ceva din ce-am explicat, imi cer scuze daca nu m-am exprimat clar oFloare1.gif

katy, f frumos goblenul, se vede c-ai avansat trandafir.gif
sufletel6
Si inca ceva despre coaserea goblenului: nu trebuie umplut un rand dintr-un capar in altul cu toate culorile care apar in el...e si f dificil
Ideea e sa facem cat mai mult cu o culoare intr-o anumita bucatica aleasa de noi (de exemplu sa coasem complet un copac, un animal), in asa fel incat pe spate imaginea sa fie cat mai apropiata de cea de pe fata...si in plus, daca nu avem timp sa coasem relativ des (cum eu nu mai am, din pacate sad.gif ),nu e indicat sa coasem o hartie de schita complet, fara sa facem deloc puncte de pe hartia vecina, fiindca s-ar putea atunci cand revenim la goblen sa se vada linia verticala/orizontala de la marginea schitei
Mie asa mi s-a explicat de catre o doamna in varsta care se ocupa cu asa ceva si de la care am invatat sa cos goblen in copilarie..sper ca am fost de folos cuiva cu asta oFloare1.gif
katy85
QUOTE(gabytoma @ Sep 30 2009, 04:58 PM) *
are cineva schema acestui goblen? cred ca se numeste Furtuna in larg.........l-am primit de la o vecina si nu are si schema dupa care cosi .....si eu nu stiu unde trebuie sa cos anumite culori. trandafir.gif



salut, din pacate nu am goblenul acesta, ti-as fi trimis cu mare placere schitele, si eu am aceeasi problema nu am schite la zbor in amurg,ai cumva schitele? sau stii vreo cunostinta care le are? ti-as fi foarte recunoscatoare, te pup.
katy85
QUOTE(maryhynt @ Sep 30 2009, 06:20 PM) *
DANA UITE CRED K ASA SE COASE:

dak se coase asa ,mie mi se pare f usor!



buna, da asa se coase, sau cum a zis si sufletel de sus in jos, eu asa cos cum e explicat acolo si cu doua fire atat din cele 6, si nu mi-au ramas spatii care sa se vada.pupici

katy85
QUOTE(maryhynt @ Sep 30 2009, 06:49 PM) *
deci trebuie sa cosi exact uite asa :

daca pe schita indica semnul asta I tu iei de pe cartonul ata care este numerotata cu acelasi semn.

e usor !




bravo, vezi ca stii si nu te-a invatat nimeni, te iei dupa schita si dupa semne, eu nici macar schitele nu le am colorate,daca sunt colorate e mai usor iti indica si culoarea, pupici.
katy85
QUOTE(maryhynt @ Sep 30 2009, 06:56 PM) *
super ..spor la treaba!





spor la treaba si din partea mea si la cat mai multe colege de lucru pt mine, ma bucur tare mult ca intereseaza subiectul asta pe cineva, pupici.
katy85
QUOTE(sufletel6 @ Sep 30 2009, 07:51 PM) *
Si inca ceva despre coaserea goblenului: nu trebuie umplut un rand dintr-un capar in altul cu toate culorile care apar in el...e si f dificil
Ideea e sa facem cat mai mult cu o culoare intr-o anumita bucatica aleasa de noi (de exemplu sa coasem complet un copac, un animal), in asa fel incat pe spate imaginea sa fie cat mai apropiata de cea de pe fata...si in plus, daca nu avem timp sa coasem relativ des (cum eu nu mai am, din pacate sad.gif ),nu e indicat sa coasem o hartie de schita complet, fara sa facem deloc puncte de pe hartia vecina, fiindca s-ar putea atunci cand revenim la goblen sa se vada linia verticala/orizontala de la marginea schitei
Mie asa mi s-a explicat de catre o doamna in varsta care se ocupa cu asa ceva si de la care am invatat sa cos goblen in copilarie..sper ca am fost de folos cuiva cu asta oFloare1.gif



asa e ca e dificil sa faci un rand pana la capat, si eu tot pe portiuni fac, dar eu cos cu cate o schita, dupa ce o termin trec la urmatoarea, si tot asa, si totusi mi-au iesit destul de bine goblenele, nu? ca le-am postat prin primele postari ale topicului, si cos cu doua fire si se acopera bine panza, poate tu ai folosit panza cu ochiuri mai mari?te pup si te mai astept in vizita, o zi buna.
sufletel6
QUOTE(katy85 @ Oct 1 2009, 04:55 PM) *
asa e ca e dificil sa faci un rand pana la capat, si eu tot pe portiuni fac, dar eu cos cu cate o schita, dupa ce o termin trec la urmatoarea, si tot asa, si totusi mi-au iesit destul de bine goblenele, nu? ca le-am postat prin primele postari ale topicului, si cos cu doua fire si se acopera bine panza, poate tu ai folosit panza cu ochiuri mai mari?te pup si te mai astept in vizita, o zi buna.

Buna katy, ti-au iesit f faine goblenurile, mi-au placut mult rolleyes.gif
Eu ma refeream de ex la mine, care cos f rar de vreo 3 ani incoace fiindca nu mai am timp, ca incerc sa nu-mi las linii drepte...am patit-o odata cand am reluat goblenul dupa vreo luna sau ceva de genul asta, si mi se vedea o linie orizontala de toata frumusetea...m-am chinuit ceva sa repar...

Tu care cosi mult mai des si avansezi repede, nu are de ce sa afecteze cu ceva oFloare1.gif
Pupici si spor in continuare tzuc.gif
sufletel6
QUOTE(katy85 @ Oct 1 2009, 04:55 PM) *
asa e ca e dificil sa faci un rand pana la capat, si eu tot pe portiuni fac, dar eu cos cu cate o schita, dupa ce o termin trec la urmatoarea, si tot asa, si totusi mi-au iesit destul de bine goblenele, nu? ca le-am postat prin primele postari ale topicului, si cos cu doua fire si se acopera bine panza, poate tu ai folosit panza cu ochiuri mai mari?te pup si te mai astept in vizita, o zi buna.

Si eu tot pe panza deasa cos, dar in 2 fire nu reuseam sa umplu complet si nu-mi placea...asa ca am trecut la 3 fire si a fost foarte ok, oricum atele vad ca mi-au ajuns totdeauna si mi-a si ramas, desi consum mai multa decat e recomandat rolleyes.gif
dyana
QUOTE(gabytoma @ Sep 30 2009, 03:58 PM) *
are cineva schema acestui goblen? cred ca se numeste Furtuna in larg.........l-am primit de la o vecina si nu are si schema dupa care cosi .....si eu nu stiu unde trebuie sa cos anumite culori. trandafir.gif

Ce frumoasa e! oFloare.gif
gabytoma
QUOTE(dyana @ Oct 1 2009, 11:16 PM) *
Ce frumoasa e! oFloare.gif




Da, este superba....si este scanata,daca ar fi poza altfel s-ar vedea..... dar este foarte greu de cusut pe ea ca nu imi dau seama unde incepe o culoare si unde se termina .......... oFloare1.gif
sufletel6
QUOTE(gabytoma @ Oct 2 2009, 12:01 AM) *
Da, este superba....si este scanata,daca ar fi poza altfel s-ar vedea..... dar este foarte greu de cusut pe ea ca nu imi dau seama unde incepe o culoare si unde se termina .......... oFloare1.gif

Naspa cu goblenurile pictate, nici eu nu ma dumiream prea bine la culori, de aia n-am facut decat unul si am trecut la cele cu schita...daca cumva iti plac peisajele marine, poti sa-ti trimit eu scanate schitele la Dupa furtuna, dar iti trebuie panza si ate oFloare1.gif
maria26
QUOTE(sufletel6 @ Oct 2 2009, 09:13 AM) *
Naspa cu goblenurile pictate, nici eu nu ma dumiream prea bine la culori, de aia n-am facut decat unul si am trecut la cele cu schita...daca cumva iti plac peisajele marine, poti sa-ti trimit eu scanate schitele la Dupa furtuna, dar iti trebuie panza si ate oFloare1.gif


eu am facut numai dupa schite... mi se par mult mai frumoase
maryhynt
QUOTE(sufletel6 @ Sep 30 2009, 07:51 PM) *
Si inca ceva despre coaserea goblenului: nu trebuie umplut un rand dintr-un capar in altul cu toate culorile care apar in el...e si f dificil
Ideea e sa facem cat mai mult cu o culoare intr-o anumita bucatica aleasa de noi (de exemplu sa coasem complet un copac, un animal), in asa fel incat pe spate imaginea sa fie cat mai apropiata de cea de pe fata...si in plus, daca nu avem timp sa coasem relativ des (cum eu nu mai am, din pacate sad.gif ),nu e indicat sa coasem o hartie de schita complet, fara sa facem deloc puncte de pe hartia vecina, fiindca s-ar putea atunci cand revenim la goblen sa se vada linia verticala/orizontala de la marginea schitei
Mie asa mi s-a explicat de catre o doamna in varsta care se ocupa cu asa ceva si de la care am invatat sa cos goblen in copilarie..sper ca am fost de folos cuiva cu asta oFloare1.gif

saru-mana ! multumesc mult pentru sfaturi ! de cat timp cosi? eu am acum in lucru goblenul..madona indurerata'' si eu o sa cos cu cate o culoare si am inteles k intai se incepe cu culorile inchise ..sper sa-l termin repede!
katy85
QUOTE(sufletel6 @ Oct 1 2009, 11:08 PM) *
Buna katy, ti-au iesit f faine goblenurile, mi-au placut mult rolleyes.gif
Eu ma refeream de ex la mine, care cos f rar de vreo 3 ani incoace fiindca nu mai am timp, ca incerc sa nu-mi las linii drepte...am patit-o odata cand am reluat goblenul dupa vreo luna sau ceva de genul asta, si mi se vedea o linie orizontala de toata frumusetea...m-am chinuit ceva sa repar...

Tu care cosi mult mai des si avansezi repede, nu are de ce sa afecteze cu ceva oFloare1.gif
Pupici si spor in continuare tzuc.gif





multumesc mult pt apreciere, intradevar incerc sa cos in fiecare zi, parca cand e vreo sarbatoare sunt mai trista si imbufnata ca nu pot sa cos, tanjesc dupa cusut nu stiu de ce dar daca nu cos macar un rand intr-o zi , parca nu ma simt bine, pupici
katy85
QUOTE(dyana @ Oct 1 2009, 11:16 PM) *
Ce frumoasa e! oFloare.gif





da e foarte frumoasa eu vreau sa imi cumpar si fregata in furtuna, si aceea e f frumoasa:

katy85
QUOTE(maryhynt @ Oct 2 2009, 11:46 AM) *
saru-mana ! multumesc mult pentru sfaturi ! de cat timp cosi? eu am acum in lucru goblenul..madona indurerata'' si eu o sa cos cu cate o culoare si am inteles k intai se incepe cu culorile inchise ..sper sa-l termin repede!





spor la lucru, pupici
sufletel6
QUOTE(maria26 @ Oct 2 2009, 09:25 AM) *
eu am facut numai dupa schite... mi se par mult mai frumoase

Si mie la fel mi se pare...primul a fost pe schita si mi-am facut ucenicia pe el, apoi am trecut la schita rolleyes.gif

QUOTE(maryhynt @ Oct 2 2009, 11:46 AM) *
saru-mana ! multumesc mult pentru sfaturi ! de cat timp cosi? eu am acum in lucru goblenul..madona indurerata'' si eu o sa cos cu cate o culoare si am inteles k intai se incepe cu culorile inchise ..sper sa-l termin repede!

Cu placere, oricand! trandafir.gif
De 14 ani, din scoala generala...dar in ultimii 3-4 ani de cand programul de lucru tine pana la 6, am cusut ff putin ca nu mai am timp si energie pt asta oFloare1.gif
Spor la lucru!

QUOTE(katy85 @ Oct 2 2009, 04:05 PM) *
multumesc mult pt apreciere, intradevar incerc sa cos in fiecare zi, parca cand e vreo sarbatoare sunt mai trista si imbufnata ca nu pot sa cos, tanjesc dupa cusut nu stiu de ce dar daca nu cos macar un rand intr-o zi , parca nu ma simt bine, pupici

Asa simteam si eu in perioadele cand aveam timp berechet sa cos, as fi stat non-stop cu acul si ata in mana...acum de cand nu mai am timp mi-am cam iesit din mana si-mi pare tare rau dar asta e...abia astept sa fie si eu graviduta in concediu prenatal, cred c-o sa cos toata ziua daca rezist oFloare.gif
katy85
Buna,atunci spor la bb, si la cusut, pupici pana marti nu mai pot intra ca plecam la tara, va pup pe toate.
dyana
QUOTE(gabytoma @ Oct 1 2009, 11:01 PM) *
Da, este superba....si este scanata,daca ar fi poza altfel s-ar vedea..... dar este foarte greu de cusut pe ea ca nu imi dau seama unde incepe o culoare si unde se termina .......... oFloare1.gif

Sigur se numeste "Furtuna in larg"? Ca nu am gasit-o pe nicaieri... unsure.gif
maryhynt
QUOTE(dyana @ Oct 3 2009, 04:14 PM) *
Sigur se numeste "Furtuna in larg"? Ca nu am gasit-o pe nicaieri... unsure.gif

diana nu cumva asta e goblenul? http://www.krif.ro/marine/107-rafala-de-vant/prod_717.html

se numeste ''RAFALA DE VANT''
dyana
QUOTE(maryhynt @ Oct 3 2009, 04:36 PM) *
diana nu cumva asta e goblenul? http://www.krif.ro/marine/107-rafala-de-vant/prod_717.html

se numeste ''RAFALA DE VANT''

mary... nu as ptea sa spun nici da, nici nu doh.gif Parca seamana, dar nu rasare laugh.gif Vad in "Rafala.." cam alte culori, iar in "Furtuna.." alte detalii.



Insa ambele imagini sunt destul de mici. Poate ne lamureste gaby. smile.gif
sufletel6
O sa-ncerc sa pun pozele pe site, sper sa-mi iasa rolleyes.gif
sufletel6
Prima incercare smile.gif

dania12
QUOTE(sufletel6 @ Oct 4 2009, 10:35 PM) *
Prima incercare smile.gif


E grozav, felicitari.te pricepi! Trebuie rabdare la asa ceva, eu una nu as avea.
sufletel6
Yeeeeeessssss, am reusiiiiiitttttt laugh.gif
Scuzati umbra, eram eu reflectata fiindca poza era facuta seara, la lumina becului

Asaaaaa....continuam!
sufletel6
QUOTE(dania12 @ Oct 4 2009, 10:37 PM) *
E grozav, felicitari.te pricepi! Trebuie rabdare la asa ceva, eu una nu as avea.

Mersi mult! tzuc.gif partners.gif
Le pun si pe celelalte, sper sa reusesc in maxim o ora ca-mi merge tare prost netul laugh.gif
dania12
QUOTE(sufletel6 @ Oct 4 2009, 10:39 PM) *
Mersi mult! tzuc.gif partners.gif
Le pun si pe celelalte, sper sa reusesc in maxim o ora ca-mi merge tare prost netul laugh.gif

Da, si pe mine ma enerveaza cand merge rau netul.poate ai noroc si isi revine! sa ne mai arati, ca imi plac.
sufletel6
Inca un peisaj de iarna:


Pastorala:


Iulia:
dania12
QUOTE(sufletel6 @ Oct 4 2009, 10:55 PM) *
Inca un peisaj de iarna:


Pastorala:


Iulia:

M-ai lasat fara cuvinte, sunt absolut superbe!
sufletel6
Castelul Marly:


Pieta a lui Michelangelo:


Inca un peisaj tongue.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.