Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Cum Ma Pot Linisti
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Familie, casnicie, viata in cuplu > Viata de cuplu
Pagini: 1, 2, 3
d3vil
buna sunt noua si am o nelamureri , defapt mai multe..inca sunt mica (majora de curand) pentru o sarcina ..mi-am inceput viata sexuala normal ca protejat cu prezervativ.
daca folosesc prezervativ acesta nu se rupe , este utilizat asa cum trebuie si in plus partenerul nu isi da drumul in mine(desi cu prezervativ) pot ramane insarcinata??
si inca ceva inainte de a-mi veni menstruatia am simtome ca la sarcina:ma dor foarte tare sanii , ma inseapa abdomenul(de obicei in partea stanga) , ma doare spatele , am o stare naspa , uneori nu am ofta de mancare alteori mananc prea mult.aceste simtome ma pun pereu pe ganduri ca as putea fi insarcinata.sunt normale simtomele?
sunt obsedata de ideea k as putea ramane insarcinata si nu stiu cum sa scap de obsesia asta sad.gif sad.gif(
va rog ajutatzima notworthy.gif notworthy.gif
dyana
1. 'destreseaza-te' tongue.gif Vorba aia: de ce iti e frica, nu scapi. Am glumit, dar oricum ar trebui sa te relxezi daca folosesti o metoda de contraceptie sigura.

2. da, simptomele tale sunt f obisnuite desi poate ca nu le-ai mai intalnit pana acum la altcineva, corpul fiecarei femei reactioneaza altfel

3. daca tot esti majora si ti-ai inceput viata sexuala, cred ca ai putea sa mergi la un cabinet de planning familial; medicii de acolo pun problema altfel decat ginecologii si ai putea stabili care este cea mai buna metoda contraceptiva pentru tine. In felul asta, ai 'stapani' alfel situatia si nu ai mai avea atatea griji.

Cam atat te pot eu sfatui. smile.gif
d3vil
mz dyana....nu ma pot linisti nus am k o pasarica pusa pe creier....is a 12 si pe langa stresul de la bac mai am si asta..uite luna trecuta am facuto dupa o pauza de o luna....mia intarziat menst mai bine de o sapt si dupa 4 zile am facut un test mia venit mens si miam mai facut si un test la 9 zile ....ambele negative si tot nu ma linistisem...aq o cearta cu iubi ma mai lin....faza tare e k sunt sigura k nu pot fi atata tp kt ma protejez si nici nu isi da drumu in me..cu mama nu pot vb ....cu sora mai vb dar ma linistesc pe moment si iar ma ia ....

cu menst nus dar tre sami vina nus zilele astea si inca stau cu frica dak sunt insarcinata...

ma gandeam sa ma duc la un asemenea cabinet dupa ce intru la facultate:D
VALERIA OANA
QUOTE(d3vil @ Apr 27 2009, 09:58 PM) *
buna sunt noua si am o nelamureri , defapt mai multe..inca sunt mica (majora de curand) pentru o sarcina ..mi-am inceput viata sexuala normal ca protejat cu prezervativ.
daca folosesc prezervativ acesta nu se rupe , este utilizat asa cum trebuie si in plus partenerul nu isi da drumul in mine(desi cu prezervativ) pot ramane insarcinata??
si inca ceva inainte de a-mi veni menstruatia am simtome ca la sarcina:ma dor foarte tare sanii , ma inseapa abdomenul(de obicei in partea stanga) , ma doare spatele , am o stare naspa , uneori nu am ofta de mancare alteori mananc prea mult.aceste simtome ma pun pereu pe ganduri ca as putea fi insarcinata.sunt normale simtomele?
sunt obsedata de ideea k as putea ramane insarcinata si nu stiu cum sa scap de obsesia asta sad.gif sad.gif(
va rog ajutatzima notworthy.gif notworthy.gif



Spre deosebire de Dyana, eu sunt putin mai caustica. Daca stii sa folosesti calculatorul si stii sa postezi pe un forum, sunt sigura ca ti-ar fi foarte usor sa cauti exact informatiile de care ai nevoie pe site-uri specializate.
Ca femeie si ca mama iti spun ca este foarte bine sa te protejezi atat cu pilule contraceptive (doar recomandate de medicul ginecolog) dar si cu prezervativul. La varsta ta nu este bine sa crezi orbesti in partenerul tau (oricare ar fi el si indiferent de cat timp sunteti impreuna). Barbatii pot transmite foarte usor HPV-ul si daca nu te protejezi poti contacta foarte multe boli.
Stiu ca este tare placut sa faci sex neprotejat, dar la cat sunteti voi adolescentii de naivi, cred ca un pic de protectie nu strica si nici nu dauneaza nimanui.
dyana
Pai daca mai ai si alte stresuri pe cap eu zic ca ar trebui sa folosesti sexul ca pe o metoda de relaxare, nu sa fie un stres in plus laugh.gif

Cu atat mai mult daca nu poti vorbi prea deschis cu cei apropiati, cred ca ar trebui sa te adresezi cadrelor de specialitate care iti vor conferi in plus si o senzatie de siguranta. S imi se pare cel mai potrivit pt tine plannignul familial pt ca acolo poti aborda orice fel de alte probleme ale vietii de cuplu.
Mult succes la bac! wink.gif
d3vil
mz valeria...nu o fac neprotejat in nici un caz....sunt mult prea pesimista pt a ma lasa ca hai ca merge si sa incercam..nu ma intereseaza daca el nu vrea asa cum spun eu la revedere..crede-ma ca de juma de an am invatat netu pe de rost..stiu app tot pt ca am ideea asta fixa si am o putere de autosugestie care ma distruge...daca notworthy.gif ma gandesc ca imi e greatza in 5 min imi e greata..o fac protejat si stiu 99%sigur k nu ejaculeaza cand e inauntru....nus cum m-as putea linisti|??
d3vil
QUOTE(dyana @ Apr 27 2009, 10:46 PM) *
Pai daca mai ai si alte stresuri pe cap eu zic ca ar trebui sa folosesti sexul ca pe o metoda de relaxare, nu sa fie un stres in plus laugh.gif

Cu atat mai mult daca nu poti vorbi prea deschis cu cei apropiati, cred ca ar trebui sa te adresezi cadrelor de specialitate care iti vor conferi in plus si o senzatie de siguranta. S imi se pare cel mai potrivit pt tine plannignul familial pt ca acolo poti aborda orice fel de alte probleme ale vietii de cuplu.
Mult succes la bac! wink.gif



stiu k ar trebui sa fie un mod de relaxare....si de aceea vreau sa ma linistesc pt a ma putea bucura de placere..am sa ma duc dupa ce plec la iasi in oct..mz si sper sa treaca bacul rpd:D
Claudia Elena
Draga mea...din moment ce afirmi ca stii netul pe de rost si esti foarte sigura ca nu ejaculeaza in tine si ca folosesti si contraceptie, eu cred ca mai bine consulti un psiholog (cel al scolii de exemplu), care te poate ajuta sa scapi de aceasta obsesie...ca de fapt aici e problema din ce am dedus eu, nu?
Si ca sa fac o gluma (sper sa o gusti), daca nici psihologul nu te convinge, atunci abstinenta cu siguranta o va face...smile.gif
d3vil
QUOTE(Claudia Elena @ Apr 27 2009, 10:58 PM) *
Draga mea...din moment ce afirmi ca stii netul pe de rost si esti foarte sigura ca nu ejaculeaza in tine si ca folosesti si contraceptie, eu cred ca mai bine consulti un psiholog (cel al scolii de exemplu), care te poate ajuta sa scapi de aceasta obsesie...ca de fapt aici e problema din ce am dedus eu, nu?
Si ca sa fac o gluma (sper sa o gusti), daca nici psihologul nu te convinge, atunci abstinenta cu siguranta o va face...smile.gif



am incercat si abstinentz pt o perioada...si eu ma gandisem la psiholog..dar nus inca mai incerc sa ma linistesc pe parcurs..si vb , asa cum fac aici , ma mai linistesc deaorece ma conving din ce in ce mai mult k nu poate fi nimik...in comparatzie cu starea mea de acum 3 luni acum e mult mai bn....datorita stresului nu puteam manca , dormi si mereu eram indispusa...acum mam mai linistit si sunt mai relaxata ...si am postat pt k vroiam sa stiu dak totusi exista riscuti sa raman chiar in conditiile in care o fac eu...sunt constienta k nu pot ramane insarcinata prin Sfantul Duh...dar mereu devin putzin agitata at cand vad k menstr nu imi vine pe cand ma gandesc k ar trebui sa vina
lia maria71
ai putea sa iei anticonceptionale,la recomandarea unui medic,pentru ca iti vor regla si menstruatia si nu vei mai avea nici un stres,
invata pentru bac si pentru facultate,acum pentru asta trebuie sa te pregatesti,lasa distractia pentru mai tarziu!!!!
d3vil
QUOTE(lia maria71 @ Apr 28 2009, 10:26 AM) *
ai putea sa iei anticonceptionale,la recomandarea unui medic,pentru ca iti vor regla si menstruatia si nu vei mai avea nici un stres,
invata pentru bac si pentru facultate,acum pentru asta trebuie sa te pregatesti,lasa distractia pentru mai tarziu!!!!

poi asta si fac invatz....dar trebuie intrun mod sa ma si linistesc...mi sa parut mult prea devereme sa iau anti mai ales k o fac destul de rar....cam de 2 ori pe luna

mz de raspuns:*:*:*:*
natsandrea
QUOTE(Claudia Elena @ Apr 27 2009, 10:58 PM) *
Draga mea...din moment ce afirmi ca stii netul pe de rost si esti foarte sigura ca nu ejaculeaza in tine si ca folosesti si contraceptie, eu cred ca mai bine consulti un psiholog (cel al scolii de exemplu), care te poate ajuta sa scapi de aceasta obsesie...ca de fapt aici e problema din ce am dedus eu, nu?
Si ca sa fac o gluma (sper sa o gusti), daca nici psihologul nu te convinge, atunci abstinenta cu siguranta o va face...smile.gif

sunt intru totul de acord yes.gif
d3vil
Pentru Delia: Prezervativele folosite corect au o eficienta de pana la 99 %, deci sansele ca sa ramai insarcinata sunt extrem de mici (si dupa cum spui ca il folositi corect nu cred ca este vorba despre o sarcina). Simptomele despre care spui tu sunt simptome premenstruale SPM si sunt normale. 3 din 4 femei sufera de SPM precum umflare si sensibilitate crescuta a sanilor, greata, balonare, constipatie/diaree etc.

asta a fost unul dintre raspunsurile pe care le-am mai primit
delina_ale7
Iubita mea! Din punctul meu este normal sa ai temeri, nu foarte exagerate dar si alea uneori sunt constructive. Important e sa fi realista si sa constientizezi ca sexul a fost creat pt a face copii. Deci cand te apuci de asta trebuie sa fi pregatita pt orice. Nu este suficient sa fi matur sa-ti incepi viata sexuala, insa la varsta majoratului este normal sa fi pregatit sa-ti asumi responsabilitatea pt faptele tale. Evident depinde si de sansa sau ginionul care-l avem in viata. Pe perioada facultatii cu iubitul meu (sotul de azi) nu am avut nici noi o viata sexuala f activa pt ca de........ cand prinzi momentul. Fapt pentru care nu am luat anticonceptionale. Am folosit calendarul si prezervativul. Dupa ce ne-am casatorit am zis ca mai continuam asa pt ca intr-un an vreau un copil si nu are rost sa iau anticonceptionale. Socul mare a fost ca la un an aproximativ a fost plecat sotul undeva pe 2 saptamani. Cand ne-am intalnit .............. partners.gif puncte puncte am folosit prezervativ desi nu era cazu pt ca eram cu 2 zile dupa ciclu. Culmea sa rupt prezervativul ca niciodata dar nu mi-am facut probleme ca de calendaristic era ok. Dupa 7 zile am facut testul si rezultatul a fost jucaus.gif Gabriel. Am o prietena care a folosit anticonceptionale si a ramas insarcinata. Cand a mers la medic a intrebat cum e posibil si medicul a spus ai fost acel 1%. Ce e si mai trist ca a fost nevoita sa avorteze pt ca risca sa iasa un mutant. In concluzie scumpa mea fi responsabila si fi pregatita de ori ce. Mai tine si de atentie dar si de destin. Mai e cum vrem noi dar si cum vrea Dumnezeu. Si chiar daca prietenul tau nu lasa asa cum spunea-i sunt cativa (probat stintific) care ies inainte de ejaculare asa ca......................
delina_ale7
Am uitat sa-ti zic ca de cand mi-a venit ciclu prima data si pana am ramas insarcinata am vomitat prima zi de ciclu. Nu puteam manca nimic. Nu ma puteam ridica din pat, aveam dureri groaznice. Sanii imi erau ca si bolovanii. Chiar aveam apropiati care nu stiau ca-s pe ciclu si ma intrebau daca nu-s gavida. Insa starile aste nu prezic neaparat o sarcina. TIN SA MENTIONEZ CA 9 luni de sarcina nu am avut greturi, dureri de sani sau sa vomit sau acid la stomac .........NIMIC. Am avut o stare f buna doar ca aveam burta in rest nici un sintom de femeie gravida toata sarcina. Si cul ce-l de-al doilea 80% la fel.
d3vil
exact de asta imi e si mie frica de acel 1%.....nu vreau bebe aq pt k mias rata toata viatza cariera si tot si ias distruge pe ai mei...cu ejaculatu poate nu mam exprimat corect...eu folosesc mereu prezervativ pt k sunt paranoica si nu cred in calendar si altele....cu ejaculatu adik dak simte k nu mai poate o scoate si ejaculeaza (in prezerv)...la asta ma referea,m knd spuneam k nu ejaculeaza in me nu ejaculeaza in me chiar dak folosesc prezervativ...dar inca cv ce e cu acel 1%??ce se poate int sa ramai insarcinata dak prezerv e fol corect , nu e spart , si nici nu sa rupt?
d3vil
pe mine uneori si simtomele premenstruale ma sperie....faza e ca cunosc pe cnv care 2 -3 ani au facut fara nik si aq cu anti si nu a patzit nik.....iar eu :-<:(....
delina_ale7
QUOTE(d3vil @ Apr 28 2009, 03:18 PM) *
exact de asta imi e si mie frica de acel 1%.....nu vreau bebe aq pt k mias rata toata viatza cariera si tot si ias distruge pe ai mei...cu ejaculatu poate nu mam exprimat corect...eu folosesc mereu prezervativ pt k sunt paranoica si nu cred in calendar si altele....cu ejaculatu adik dak simte k nu mai poate o scoate si ejaculeaza (in prezerv)...la asta ma referea,m knd spuneam k nu ejaculeaza in me nu ejaculeaza in me chiar dak folosesc prezervativ...dar inca cv ce e cu acel 1%??ce se poate int sa ramai insarcinata dak prezerv e fol corect , nu e spart , si nici nu sa rupt?

Am inteles exact ce ai spus dar el o scoate cand ii vine sa ejaculeze si daca pana ii vine prezervativul sa rupt................... Binenteles ca daca nu sa rupt nu ai cum sa ramai (eu in 5 ani cat nu sa rupt nu am avut treaba). Daca el se spala dupa si nu va mai jucati e in regula. Plus de asta scumpa mea este la farmacie pastila de dupa atunci cand ai ghinionul sa se rupa si nu esti sigura dupa acel act sexual poti sa o iei. Nu ai voie sa faci abuz de ea dar in principiu e foarte buna.
delina_ale7
Efectele pastilei "de dupa"
Pe langa numeroasele mijloace de contraceptie pastila "de dupa" este o solutie salvatoare care dovedeste ca si dintr-o actiune iresponsabila se poate iesi cu basma curata..insa doar de 2 ori pe an, maximul de administrari recomandate de medici.
Dupa 72 ore nu mai are efect

In tara noastra, singurul contraceptiv de urgenta care se gaseste in farmacii se numeste Postinor si se cumpara fara prescriptie medicala. Costa in jur de 15 lei si prima pastila(un blister contine 2 pastile) trebuie luata de preferinta in primele 8-12 ore dupa contactul sexual. Este eficient si daca au trecut mai mult de 12 ore, insa nu mai are nici un rost sa-l mai luati daca au trecut 72 ore de la contactul neprotejat. A doua pastila se ia la 12 ore dupa prima.

Contraceptia doar "de dupa"

Eficienta contraceptiva este foarte mare - in jur de 90% - dar nu totala. Cu cat il folositi mai des scade eficienta si cresc efectele secundare. Postinor-ul nu asigura contraceptia pentru relatiile sexuale care au loc dupa folosirea pastilelor.


d3vil
poi dupa ce se termina actul in sine il verifica mereu si nu sa intamplat niciodata sa picure sau sa se rupa....nu il pun eu pt k am unghii si las putea zgaria si prefer sa fiu sigura.....deci pot sta linistita biggrin.gif??

app dak vrei imi potzi da putzin un add pe idul just4youavalansa biggrin.gif??
bendisartemis
QUOTE(d3vil @ Apr 28 2009, 03:34 PM) *
poi dupa ce se termina actul in sine il verifica mereu si nu sa intamplat niciodata sa picure sau sa se rupa....nu il pun eu pt k am unghii si las putea zgaria si prefer sa fiu sigura.....deci pot sta linistita biggrin.gif??

app dak vrei imi potzi da putzin un add pe idul just4youavalansa biggrin.gif??
D3VIL nu te supara dar,chiar ai facut o obsesie pe treaba asta cu ejaculatul...pica nu pica ,am ramas gravida sau nu!!!Stai mai linistita ,protejeazate,eventual dute la un medic ginecolog pt o ecografie (sa vada daca esti insarcinata) deoarece tu singura iti induci starile!!!Succes la scoala si ai grija cu iubitul tau ca tinerii in ziua de azi fug de responsabilitati iar incredere ,de cele mai multa ori este bine sa ai numai in tine!! tzuc.gif
elaDave
SPM le-ai avut la fel si inainte de a-ti incepe viata sexuala???am o prietena care de fiecare data cand are contact sexual si asteapta sa-i vina menstruatia ii intarzie mereu si are aceleasi simptome ca tine.prezervativul e singura metoda care e foarte buna si nu sunt riscuri...cat despre anticonceptionale sunt si ele bune dar eu am luat si cand m-am hotarat sa fac bebele nu puteam sa raman insarcinata...si mentionez ca mi le-a dat ginecologul.

bafta la BAC si sa inveti ca nu e chiar asa de greu cum pare... trandafir.gif
d3vil
bendisartemis stiu k e obsesie de care incep sa scap incetul cu incetul de asta am intrat si aici pt k vb ma mai lin si incep sa ma lin...cu baietzii stiu bn k fug cat vad cu ochii da sa vezi ce fuge tata dupa ei:))))
d3vil
da ela le aveam si inainte si dupa ce miam inceput viatza ....unele au mai aparut altele nu le mai am si unele sa amplifica.....ex:sanii ma dor foarte tare cu cam o sapt inainte si am o durere la ovarul stang inainte cu vreo 5 zile e ca un gol care vrea sa iasa....dar na de cand cu vita a 2 mam doc prea mult si vad matza urs mi se pare ca toate is de la satcina:)))...

cu bacu .... e mult de inv dar trece si el si poate ma ajuta Dumnezeu sa intru la fac in iasi:D
USA
Imi place de tine ca sti sa gandesti matur..sti riscurile..si sti ce vrei...

Sfatul meu este autosugestia sa o folosesti constructiv....si nu distructiv.....atat timp cat cele spuse de mine mai sus (sti ce vrei..si sti riscurile).....nimik rau nu se poate intampla...atat timp cat te protejezi.....totul tine de psihic.....cam ceva asemanator am trecut eu dupa prima nastere...aproape atunci.....atat de groaznica a fost perioada sarcinii...incat eram terifiata de ideea de a ramane iar....si stiam ca se ramane foarte repede dupa nastere....am ajuns pana la a nu face...luni de zile...nimik cu sotul..gaseam diferite motive....mai mult sau mai putin adevarate...dar timpul si increderea in mine(1st) si apoi increderea in corpul meu(am ajuns sa ma cunosc foarte bine)...mi-au adus linistea....

Spui ca sexul este relax ptr tine acum......dar nu este!....este un stress in plus....si nu e cazul.....nu face asta de dragul de a fii la moda(chiar daca e doar stiut de tine si de el..)...sau "in rand cu tineretul"...sau ptr ca teoretic s-a ajuns sa se creada..creada cu tarie..ca e normal sexul la varsta ta.....faci sex cand esti sigura pe tine si cand sti ca orice s-ar intampla esti capabila sa iti asumi responsabilitati..daa...te protejezi...dar e ala 1%...parerea mea....

So...iubirea sincera...e cea care nu sta in sex....si daca voi doi puteti fii atat de maturi incat sa va decideti sa faceti un stop pana treci pragul Bacului...ar fi un mare ajutor ptr tine....ar fii liniste...ar fii incredere...sentimente frumoase ce te vor ajuta sa fii productiva la Bac.....cel putin eu una asa as face...asa vezi si cat de mare e dragostea voastra!

Bafta la Bac!
d3vil
nus cat de matur gandesc dar o sarcina mar distruge si nu vreau sa fac avort k as ramane traumatizata pe viatza....acel 1% nu poate fi decat dak se rupe prez e expirat sau e spart din fabricatzie sau dak se zgarie...ceea ce la me nu sa int pana aq...

abstinentza...am facut o pauza de o luna juma si apoi de inca o luna...si o sa mai fac o pauza pana dupa bac.....daca pana aq el stia k vreau pauza aq nu ii mai spun....evit sa fiu cu el singura si sa fie un pat pe langa noi:))))....

ce e drept fatza de aq 2 luni sunt mai relaxata si ma distinsa....k pana aq nu reuseam sa ma relaxez deloc si nu simtzam nik mai mult decat frica....am am facut sex pt a fi la moda pt k nu ma intereseaza k moda aq e sa o faci din clasa 1:))))....am facuto pt k il iubeam si pt k at am vrut...din totate prietenele doar 3 stiu k am inceput viaza sexuala....

cat despre bac si cariera sunt in stare sa ma despart de el indeiferent cat de mult il iubesc.....de aceea imi e si rica pt k dak ar fi vb de asrcina nus ce as face dar as innebuni....

de iiubit zik k ma iubi pt k ma ast vreo 11 luni pana am facuto si mereu mia acceptat toate conditiile si ma ajuta si ma sprijina
USA
okk..vezi ca e adevarat ce am spus....inca odata zic....sti ce vrei....asta e cel mai mare avantaj.....si stiu sigur...se vede dupa cum vorbesti...mi-ar fii placut sa fim mai aproape sa discutam mai multe...chiar daca nu sunt o experta nici eu....

Asa sunt si eu.....in legatura cu avortul...stiu ca nu ar fii nici la mine cazul acum de o sarcina...clar....si aste ptr poate vreo 2/3 ani de acum in colo....dar daca vine...avortul nu e o solutie.....nu as putea traii cu asta....ar fi o moarte sigura....lenta dar sigura... oFloare1.gif

Ma bucur ca esti bine acum....so....mintea la ce ai de facut...restul...lasa sa curga de la sine..inclusiv relatia...de ce te implici mai mult..de aia vine mai mult stress...

Imi doresc ca fetita mea sa fie ca tine la varsta ta....cu o mica diferenta...sa fie sigura ca va putea discuta cu mama ei oricand!
eusa_clap.gif
d3vil
dak vrei sa vb mai mmulte da add la idul just4youavalansa:D
d3vil
azi am fo la psihologul de la scoala:|
USA
floare2.gif si....cum te simti? floare2.gif
d3vil
nu chiar asa excelent imi e rau:(
USA
adica?..rau pe serios?...sau ..rau de ce ai aflat acolo?
d3vil
azi am plans foarte mult si ma doare stomacu am o stare proasta si ma simt obosita si fara putere:(
d3vil
usa imi dai putzin idul tu sami dami un add pe just4youavalansa
USA
Nu pot acum ptr ca sunt la birou.....cand ajung acasa...

Orice ar fii nu te mai stresaaa...nu faci nimik bun cu asta....crede in tine si roaga la Domnul....ai incredere!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
d3vil
nus ...miam luat un test sure check si mil fac dimineatza....doar sper sa nu il fac prea devreme pt ca ult contact a fo martea trecuta...
USA
SA ITI MAI ZIC CEVA.....de ce gandesti mai mult la o eventuala sarcina..de aia "o chemi" se mai zice in popor.....

Incearca sa fii mai tare si mai pozitiva.....in viata o sa ai mare nevoie....de ce crezi mai tare in ceea ce vrei....corpul si energiile te vor ajuta sa ti se indeplineasca....

Parerea mea..este....fii pozitivaaaa.....ce o fii o fiii...mai poti sa faci ceva acum?

Si sincer....lasa sexul o perioada....ai nevoie de tine intai....ai nevoie de incredere si de linistea ta...nu cred ca esti pregatita ptr viata asta(sexuala).....iti confera prea mult stress...sper din suflet sa intelegi ceea ce vreau sa spun....imi esti draga...si iti simt nelinistea!
d3vil
o perioada oricum nu o mai fac .....dar aq sper sa fie bine
USA
o sa fie......Domnul este cu tine....fi barbata, Zoe!....treci tu si peste asta!
d3vil
mam mai linistit putzin pt k am activitate trebuie sa ma gandesc la un articol pt revista scl si bate vantu la me in cap....ast pana maine fac testu si va iesi negativ pt k nu are cum sa iasa pozitiv pt k nu au fo evenimente neplacute...am sa ma duc si pana la ginecolog pt a face un control pt a vedea ce e cu durerile dace leam avut la ovarul stang si am sa imi fac si un set de analize(papa nus cum si inca unu)...si mieu trecut durerile(un fel de arsuri) de la stomac si aq imi e foame:D
d3vil
QUOTE(USA @ Apr 29 2009, 06:38 PM) *
o sa fie......Domnul este cu tine....fi barbata, Zoe!....treci tu si peste asta!




a iesit negativ:D
Lili
Va fi bine trandafir.gif
Ai grija de tine
Tania_25
Buna! Vreau sa-ti spun ca si eu am dureri in abdomen si in sani inainte de CM si cu 1-2 saptamani inainte de CM mananc mult si am pofta de ciocolata eating.gif .....deci este normal sa ai toate aceste simptome, nu te mai alarma... floare2.gif
d3vil
QUOTE(Tania_25 @ Apr 30 2009, 03:21 PM) *
Buna! Vreau sa-ti spun ca si eu am dureri in abdomen si in sani inainte de CM si cu 1-2 saptamani inainte de CM mananc mult si am pofta de ciocolata eating.gif .....deci este normal sa ai toate aceste simptome, nu te mai alarma... floare2.gif



nus stiu k fiecare reactioneaza iin moduri diferite....sar am sa ma duc la un ginec pt ami face si analizele pt k miam inceput viatza sexuala aq 7 luni si nu am facut nici o analiza....dar imi e napa sa ma duc la ginec nu am mai fo niciodata si nus cum e....cu simtomele e ca ma doare prea tare si in ult 2 zile nu puteam papa ma durea stomacul , il simteam prea plin desi nu papam , si dak papam imi era greatza...eu am o obsesie cu asta .....pt ca dupa cum mia spus si psihologul viatza mea e numai din negru si alb , nu am gri nu am cale de mmijloc.....cu sarcina e cv din copilarie pt k nu aveam cu cn vb si informanduma miam facut rau , iar aq k miam inceput viatza sexuala mi sa accentuat frica:D....si in tp voi scapa de stres dar momentan regurg la abstinentza , pe o perioada ne determinata:D
d3vil
QUOTE(amy28 @ Apr 30 2009, 03:10 PM) *
Va fi bine trandafir.gif
Ai grija de tine



va fi bine....dar asta tre sami intre me in cap desi nu prea intra:))))):*:*:*:
d3vil
app testul sure check la cat tp dupa ultimul contact se face???
USA
Normal ca in timp vei scapa de stresss.....dar ma gandes ca tu esti acum intr-un alt stress al vietii=Bacul....so.....lasa pe mai incolo putin aceste probleme..mai ales ca totul e ok..parerea mea.....

Dureri....e normal sa aiii....la cm.....ele se vor diminua in ani..in timp...sau nu....sau vor fii la fel.....asa cum spui fiecare corp e diferit....dar dureri sunt..senzatia de stomac plin=balonarea.......nu te mai ingrijora....asta e cm-ul....cu el traim mai toata viata....asta e crucea noastra...a femeilor.....

Si sa iti mai spun ceva.....in viata....vei traii si momente de bucurie datorita lui.....si ptr ca vine...si ptr ca nu vine....so.....asta e...trebuie sa inveti sa traiesti cu el....

Despre mers la doctor...la carte asa spune..la inceputul activitatii sexuale....sa faci control....si apoi macar o data pe an....so...
Nu e mare filozofie...trebuie sa te gandesti ca TOATE femeile de pe pamant au trecut si trec prin asta....si ca este siguranta si sanatatea ta......so...lasa stresul acasa..nu are ce cauta cu tine....

Mult success si spor la invatat!
USA
QUOTE(d3vil @ Apr 30 2009, 03:56 PM) *
va fi bine....dar asta tre sami intre me in cap desi nu prea intra:))))):*:*:*:


Nu intra precum apa in sticla.....persevereaza si ai rabdare si incredere! wink.gif hug.gif

QUOTE(d3vil @ Apr 30 2009, 03:57 PM) *
app testul sure check la cat tp dupa ultimul contact se face???

Nu scrie pe test? wink.gif
Tania_25
QUOTE(d3vil @ Apr 30 2009, 02:53 PM) *
nus stiu k fiecare reactioneaza iin moduri diferite....sar am sa ma duc la un ginec pt ami face si analizele pt k miam inceput viatza sexuala aq 7 luni si nu am facut nici o analiza....dar imi e napa sa ma duc la ginec nu am mai fo niciodata si nus cum e....cu simtomele e ca ma doare prea tare si in ult 2 zile nu puteam papa ma durea stomacul , il simteam prea plin desi nu papam , si dak papam imi era greatza...eu am o obsesie cu asta .....pt ca dupa cum mia spus si psihologul viatza mea e numai din negru si alb , nu am gri nu am cale de mmijloc.....cu sarcina e cv din copilarie pt k nu aveam cu cn vb si informanduma miam facut rau , iar aq k miam inceput viatza sexuala mi sa accentuat frica:D....si in tp voi scapa de stres dar momentan regurg la abstinentza , pe o perioada ne determinata:D




Stai linistita ca si mie mi se umfla burta inainte de cm, desi nu mananc asa mult mi se umfla zici ca sunt insarcinata in 4-5 luni.... liwlol.gif dar imi trece repede........m-am obisnuit deja.. Daca folositi prezervativul si nu se rupe atunci nu ai de ce sa-ti faci griji ca esti insarcinata......eu am trecut prin asta de multe ori....stiu cum e......si eu ma alarmam cand nu-mi venea cm la timp si mai ales ca aveam pofta sa mananc si aveam putin greata......il intrebam mereu pe sotul meu daca nu cumva s-a rupt prezervativul....... liwlol.gif dar nu au fost niciodata probleme.......
d3vil
sad.gif( ce ma ingrijoreaza cel mai tare e ca in ult 3 zile mereu mia fo rau....macar o data pe zi ma ametzeam , ma incalzeam si ni se facea cald , nu reuseam sa vad clar si nici sa aud, si astazi de pe la 6 ma doare ovarul(cred k el e pe acolo :undeva in partea stanga exact unde se leaga piciorul de trunchi)...azi la pregatire la mate mi se facuse o greatza si un rau ma luase toate caldurile si amentzisem.....nus dar starea mea de sanatate in ultimele 3 zile ma sperie....mereu ma simt obosita greatza si rau....doar dak imi ocup tp cu cv distractiv (prietenul) mai uit....cm luna trecuta mia venit pe 3 (adik luna asta 3 aprilie) daci mai e pana pe 3 mai si nus dak nu imi vine mai rpd innebunesc k mam saturat de rau mai ales k e prima data cand patzesc asta....nu zic raul poate fi si de la stres sau de la o raceala la ovare (pt k acu cand ma apas in partea stanga unde vam sp mai sus ma cam doare)........

pe test scrie k la 14 zile dupa contact , farmacista mia sp de o sapt si eu lam facut a 9 zi dupa contact...

la doctor ma duc ori dupa ce imi trece cm ori dak nu imi vine pana pe 3 ma duc atunci adik pe 4 -5....

cu prez nu sa rupt nu nik niciodata.....iar la ult 2 datzi (adik lunea si martzea trecuta) sunt mai sigura k nu e nimik pt k stiu k nu avea cum sa fie cv ca spermatozoizii nu tre prin latex ....dar na.....eu mai pesimista ca intotdeauna:(.....nus cum sa schimb asta la me ...mereu cand am vb ma gandesc la cel si cel mai rau lucru:|.....sis o proata si atat:((
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.