Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Care Ar Fi Cauza Mirosului Guritei?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
adela72
BUNA FETELOR!!!! DE 2 ZILE MA CONFRUNT CU ACEASTA PROBLEMA....DIMINEATA SI DUPA TREZIRE, AM OBSERVAT CA DARIEI II VINE UN MIROS DIN GURITA...E AGITATA , NU PREA MAI MANANCA TOT...NU-MI DAU SEAMA CE ARE... TIN SA PRECIZEZ CA ARE 2 DINTISORI JOS SI SE TOT SCARPINA CU DINTISORII PE GINGIA DE SUS...AZI A RONTAIT O JUCARIE SI A INCEPUT SA PLANGA, CRED CA S-A LOVIT IN GINGIE.... SA FIE ASTA CAUZA MIROSULUI DIN GURA???
VOI ATI PATIT ASA CEVA??? oFloare1.gif
mir0108
QUOTE(adela72 @ Apr 25 2009, 06:38 PM) *
BUNA FETELOR!!!! DE 2 ZILE MA CONFRUNT CU ACEASTA PROBLEMA....DIMINEATA SI DUPA TREZIRE, AM OBSERVAT CA DARIEI II VINE UN MIROS DIN GURITA...E AGITATA , NU PREA MAI MANANCA TOT...NU-MI DAU SEAMA CE ARE... TIN SA PRECIZEZ CA ARE 2 DINTISORI JOS SI SE TOT SCARPINA CU DINTISORII PE GINGIA DE SUS...AZI A RONTAIT O JUCARIE SI A INCEPUT SA PLANGA, CRED CA S-A LOVIT IN GINGIE.... SA FIE ASTA CAUZA MIROSULUI DIN GURA???

adela 72,dupa indicii asa spune ca va confruntati cu ceva paraziti intestinali... blush.gif...zici ca este si agitata si ii miroase gurita ....mergi la un laborator de analize si ii faci coproparazitologicul..desi e posibil sa nu iasa din prima pozitiv..
sanatate multa si sa rezolvati cu bine situatia!!!la copilasi le miroase frumos gura de iti vine sa ii papi!!!tare e neplacut sa ii vezi ca au probleme,dar trec repede cu ceva tratament! rolleyes.gif
adela72
QUOTE(mir0108 @ Apr 25 2009, 06:48 PM) *
adela 72,dupa indicii asa spune ca va confruntati cu ceva paraziti intestinali... blush.gif ...zici ca este si agitata si ii miroase gurita ....mergi la un laborator de analize si ii faci coproparazitologicul..desi e posibil sa nu iasa din prima pozitiv..
sanatate multa si sa rezolvati cu bine situatia!!!la copilasi le miroase frumos gura de iti vine sa ii papi!!!tare e neplacut sa ii vezi ca au probleme,dar trec repede cu ceva tratament! rolleyes.gif

PAI I-AM FACUT COPROPARAZITARUL IN FEBRUARIE SI NU AVEA NIMIC.....DAR NU E RAU SA-L REPET SI LA ALT LABORATOR....
MULTUMESC SI ASTEPT SI ALTE PARERI!!! oFloare1.gif trandafir.gif
alina gheorghita
Eu de cate ori simt un miros mai ciudatel merg la pediatru pt ca stiu sigur ca are rosu in gat.Mentionez ca este un miros mai ciudatel in nici un caz urat ... nu as putea sa-l descriu.Dupa doua zile de antibiotic prescris de medic nu mai simt acel miros( de fiecare data cand a avut rosu in gat i-a prescris antibiotic).Pupam galuscuta si ii uram multa sanatate.
nico_dsb
si copilului meu ii miroase gurita cand e bolnavior,cand are gatul incarcat de mucozitati.nu e un miros chiar urat dar e ciudatel,e altfel..
VALERIA OANA

Claudiu are aproape 11 ani si inca mai are aceasta problema inainte de a se imbolnavi.
oktavia
Si eu sunt de aceeasi parere cu fetele, baiatului meu mai mare ii mirosea gurita cand avea amigdalita.
ari05

si noi am avut/ avem aceeasi problema, i-am tot facut coproparazitologicul, coprocultura, examen de urina... au iesit tot negative... pana sapt trecuta, cand a iesit pozitiv (la candida albicans ohmy.gif mad.gif ) ... culmea !!! intr-adevar ca am si schimbat laboratorul la care am dus probele... nu stiu cat de relevant e lucrul asta...
acum suntem pe tratament, si parca nu mai simt acel miros...
pavoneitza
fetele,sa stiti ca si eu ma confrunt cu chestia asta!
are un miros de cauciuc..ma gandeam ca e de la suzeta..am schimbat-o...vad ca tot persista...oare si din cauza ca iannis ziua nu mai papa lapte si papa numai mancare?
in rest e la fel ca inainte,manaca la fel,se joaca din ce in ce mai mult...vb mult...oare e bolnavior?
VALERIA OANA
Nu trebuie sa iti faci griji din cauza faptului ca ii miroase gurita a cauciuc. Deocamdata, cel mai dezvoltat simt al copilului este cel gustativ. Tot ce ii atrage atentia duce la gurita. Sa iti faci probleme cand gurita ii va mirosi foarte urat, a mancare stricata sau ...a ou clocit. Atunci ori are ceva la stiomacel, ori are gatul foarte inflamat.

P.S. Dar cand se vor mari si vor mirosi a alcool si tutun, ce veti face?
natsandrea
Fetelor, m-ati pus pe ganduri...si eu ma confrunt cu problema asta. Am sa-i fac si eu un examen, pt orice eventualitate. unsure.gif
adela72
BUNE RASPUNSURI!!! MULTUMESC!!! AM SA MERG ZILELE ASTEA LA ALT LABORATOR SA-I FAC ANALIZE....DAR VA SPUNEAM CA S-AR PUTEA SI DE LA DINTISORI??? E O MAMICA AL CARUI BEBE I-A SPART GINGIA DE-I ATARNA O BUCATICA IN JOS...MA GANDESC CA ATUNCI CAND LE DAU DINTISORII GINGIA E UMFLATA...NU O FI SI CEVA PUROI SUB EA????? CA AZI DE DIMINEATA AM ZARIT UN COLTISOR DE LA PRIMUL DINTE DE SUS..... unsure.gif
ari05
QUOTE(adela72 @ Apr 27 2009, 01:17 PM) *
BUNE RASPUNSURI!!! MULTUMESC!!! AM SA MERG ZILELE ASTEA LA ALT LABORATOR SA-I FAC ANALIZE....DAR VA SPUNEAM CA S-AR PUTEA SI DE LA DINTISORI??? E O MAMICA AL CARUI BEBE I-A SPART GINGIA DE-I ATARNA O BUCATICA IN JOS...MA GANDESC CA ATUNCI CAND LE DAU DINTISORII GINGIA E UMFLATA...NU O FI SI CEVA PUROI SUB EA????? CA AZI DE DIMINEATA AM ZARIT UN COLTISOR DE LA PRIMUL DINTE DE SUS..... unsure.gif

parerea mea... nu are cum sa fie de la dintisori... si cu atat mai mult nu are cum sa faca puroi... nu ? adik de la ce sa faca puroi ? wub.gif unsure.gif
si Darius are gingiuta fff umflata inainte sa ii iasa dintisorul...
Mona75
Mirosul gurii poate avea trei cauze la copii:
-probleme stomatologice(asta e valabil in cazul celor mai mari...la un bebelus in nici un caz...chiar daca-i dau dintisorii acum-nu asta e cauza)
-probleme digestive
-infectii ale gatului(rosu-n gat sau tonsilite)
adrianaO
QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 26 2009, 08:54 PM) *

am sa-i aplic doua dupa ceafa sa-i vina mintea la cap! daca eu nu beau si nu fumez..e din cauza ca stiu cum e! si ea nu are voie smile.gif ma dau drept exemplu pozitiv......nu???
adela72
QUOTE(tzutzulica @ Apr 28 2009, 11:22 AM) *
Mirosul gurii poate avea trei cauze la copii:
-probleme stomatologice(asta e valabil in cazul celor mai mari...la un bebelus in nici un caz...chiar daca-i dau dintisorii acum-nu asta e cauza)
-probleme digestive
-infectii ale gatului(rosu-n gat sau tonsilite)

multumesc...poate a papat ceva, ca nu i-am mai simtit mirosul...si apropos!!! i-a spart gingiuta sus si cred ca ii dau ambii dintisori odata!!! ce dureri....ce chin de doua saptamani e o maraita.... oFloare1.gif
pavoneitza
QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 26 2009, 08:54 PM) *
Nu trebuie sa iti faci griji din cauza faptului ca ii miroase gurita a cauciuc. Deocamdata, cel mai dezvoltat simt al copilului este cel gustativ. Tot ce ii atrage atentia duce la gurita. Sa iti faci probleme cand gurita ii va mirosi foarte urat, a mancare stricata sau ...a ou clocit. Atunci ori are ceva la stiomacel, ori are gatul foarte inflamat.

ms pt raspuns tzuc.gif
obs ca daca foloseste suzeta mai putin nu mai miroase smile.gif
Vince
si fetitei mele ii miroase gurita, nu urat, dar e un miros schimbat - de la rosu in gat si de la stomacel cand are probleme. In rest nu ii miroase decat a pisoi mic de lapte. yami.gif Coproparazitologic il repet la 2-3 luni si e ok.

Multa sanatate la bebei!
mirela1974
nu am avut problema asta si sper sa nu o avem , dar eu as merge la doctor daca s-ar intampla sa vedem de ce.
livya
si eu fetelor am avut problema asta cu mihai,cum vreo 2 saptamani in urma ii mirosea gurita,un miros urat pot zice,acum am vazut ca nu mai miroase asa tare,numai un pic si nu asa urat ca data trecuta,oare trebuie sa-i fac si eu examenul ala ...sau nu,daca nu mai miroase asa urat! mellow.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.