Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Scorul Apgar
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
Tania_25
natsandrea
Am incercat sa postez in acest topic informatii despre scorul Apgar si nu am reusit, imi tot dadea ceva eroare. Am sa incerc si asa...

Starea de sanatate a nou-nascutului este apreciata cu ajutorul scorului Apgar la un minut de la nastere.
Scorul Apgar evalueaza frecventa batailor cordului, a respiratiei, tonusului muscular, culoarea tegumentelor si excitabilitatea reflexa la iritatie cu sonda Nelaton a mucoasei nazo-faringiene, paramentrii care se noteaza cu 0 - 1 - 2.

Semnele se cerceteaza si dupa 5 minute; daca la 5 min scorul este sub 8 se repeta la 10, 15 sau 20 de min.

8-10 indica o stare de sanatate si un prognostic bun
7 corespunde apneei tranzitorii
6-1 variaza in raport cu gradul hipoxiei si indica un pronostic rezervat cu mortalitate de 33%
0 indica un nou nascut mort.


Noi am primit 10!
vOI CE NOTA ATI LUAT?
laurab
si noi am luat 10 partners.gif
alexandra81
Noi am avut 9. Banuiesc ca am luat nota asta din cauza cordonului care a fost infasurat o data in jurul gatului... oFloare1.gif
natsandrea
QUOTE(laurab @ Nov 16 2009, 06:37 PM) *
si noi am luat 10 partners.gif

QUOTE(alexandra81 @ Nov 16 2009, 07:08 PM) *
Noi am avut 9. Banuiesc ca am luat nota asta din cauza cordonului care a fost infasurat o data in jurul gatului... oFloare1.gif



eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif
dyanp
doctorii sunt impartiti in privinta importantei scorului in evolutia ulterioara a copilului. la cezariana nu se da niciodata mai mult de 9.
baiatul cel mare a avut 9 la nastere si 10 la 5 min
cel mic 9, cezariana si dupa nu stiu ca nu mai aveam ochii decat pt el
ninina
la FAbi scria 9/9.... trandafir.gif
livya
mihai a avut 9|10 si 52 cm;
natsandrea
avem bebici sanatosi...D-zeu sa le dea sanatate la toti si de acum incolo
bab1ang3l
Bebe meu a luat 9, dar nu stim de ce. Nu au fost probleme, s-a nascut repede. Nu si-a chinuit mama mai delok.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.