Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebe Nu Accepta Deloc Lingurita
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
tzumpi
buna dragelor!
vreau sa stiu daca mai exista mamici cu problema asta: bebe sa nu accepte deloc lingurita!
si cum ati rezolvat...
am incercat in toate modalitatile posibile. dar e ata de haplea ca nu are rabdare si ajungem tot la bibe.
RalucaCornelia
Noi nu avem treaba cu lingurita. Dar cel mai bine mancam in fata televizorului la reclame sau la Oraselul Lenes de pe Jetix. Ai incercat sa-i dai si lui bebe o lingurita in mana, sa-i mai distragi atentia cumva? Poate e haplea cum zici tu pentru ca ii e foame si ar manca mai devreme decat ii dai tu. Cate mese are pe zi? Poate trebuie sa-i mai introduci o masa.

eli82
QUOTE(tzumpi @ Apr 13 2009, 02:20 PM) *
buna dragelor!
vreau sa stiu daca mai exista mamici cu problema asta: bebe sa nu accepte deloc lingurita!
si cum ati rezolvat...
am incercat in toate modalitatile posibile. dar e ata de haplea ca nu are rabdare si ajungem tot la bibe.

Zici ca ai incercat toate posibilitatile!!Oare?!Trebuie sa accepte cumva pana la urmaNici Alesia n-a prea indragit lingurita la inceput.Dar cu multa rabdare si imaginatie veti reusi voi sa papati si asa.Oricum nu-l forta, nu-i baga lingurita pe gat ca a doua oara sigur nu va mai dori s-o vada.Trebuie sa-i atragi atentia si sa-l faci sa pape de placere! eating.gif Eu i-am cumparat mai multe lingurite cu diverse desene imprimate si mai multe castronele la fel de diversificate.Dintr-un castron papam si cu altul ne jucam.Si cu linguritele la fel.Incearca sa le lovesti putin.Bebeilor le plac sunetele scoase de diverse obiecte prin lovire.A mea iubeste cel mai mult sa le tranteasca pe gresie:aplauda si se bucura cand mai arunca cate una pe jos.La inceput era super haioasa ca nici nu voia sa primeasca urmatoarea lingurita de mancare pana nu-i dadeam obiectul de-l aruncase ea pe jos!Si tot asa pana papam tot!Acum am mai crescut si ne-am reprofilat:ii place cum construieste tati sau mami iar apoi ea se grabeste sa darame tot! nanner.gif

tzumpi
QUOTE(RalucaCornelia @ Apr 13 2009, 03:45 PM) *
Noi nu avem treaba cu lingurita. Dar cel mai bine mancam in fata televizorului la reclame sau la Oraselul Lenes de pe Jetix. Ai incercat sa-i dai si lui bebe o lingurita in mana, sa-i mai distragi atentia cumva? Poate e haplea cum zici tu pentru ca ii e foame si ar manca mai devreme decat ii dai tu. Cate mese are pe zi? Poate trebuie sa-i mai introduci o masa.

Buna draga mamica!
faza cu lingurita din mana ei e fumata deja. nu merge.
la fel si cea cu masa mai inainte de ora. la nivel de numar de mese papa la 6 dimineata un bibe, apoi la 9-9.30 masa de fructe, iuart si biscuite, totul blendat, apoi masa de supica piure, masa de lapte de la 6 si ultima masa, cea de cereale, pe la 21-21.30.
la nivel de greutate, nu ne plangem. la 6 lunite, adica acum 4 zile, aveam 8.8 kg.
asa ca...nu ne permitem o masa in plus. si asa abia am adus-o la nivelul asta.

va pupam draga mamica+bebe si va multumim de raspuns.
tzumpi
QUOTE(eli82 @ Apr 13 2009, 04:23 PM) *
Zici ca ai incercat toate posibilitatile!!Oare?!Trebuie sa accepte cumva pana la urmaNici Alesia n-a prea indragit lingurita la inceput.Dar cu multa rabdare si imaginatie veti reusi voi sa papati si asa.Oricum nu-l forta, nu-i baga lingurita pe gat ca a doua oara sigur nu va mai dori s-o vada.Trebuie sa-i atragi atentia si sa-l faci sa pape de placere! eating.gif Eu i-am cumparat mai multe lingurite cu diverse desene imprimate si mai multe castronele la fel de diversificate.Dintr-un castron papam si cu altul ne jucam.Si cu linguritele la fel.Incearca sa le lovesti putin.Bebeilor le plac sunetele scoase de diverse obiecte prin lovire.A mea iubeste cel mai mult sa le tranteasca pe gresie:aplauda si se bucura cand mai arunca cate una pe jos.La inceput era super haioasa ca nici nu voia sa primeasca urmatoarea lingurita de mancare pana nu-i dadeam obiectul de-l aruncase ea pe jos!Si tot asa pana papam tot!Acum am mai crescut si ne-am reprofilat:ii place cum construieste tati sau mami iar apoi ea se grabeste sa darame tot! nanner.gif

buna draga mea mamica!
si noi avem multe modele de lingurite, recunosc ca la nivel de castronase, nu stam la fel de bine.
iti multumesc pt idei si poze mai ales. chiar voi incerca. e mai prost ca eu sunt la sv, dar voi vorbi cu buni sa incerce ea. eu sunt doar in week-end minut de minut cu ea.
am vazut sambata ca a inceput sa ia cat de cat mai mult. dar nu are rabdare pana la final. ajunge sa se plictiseasca si pt ca e prea putina mancarica intr-un timp mult prea lung. asa la bibe, intra mai repede la ghiozdanel.
vom mai incerca neaparat. oricum nu ma las pana nu o aduc la lingurita.
va multumim de raspuns si va pupam.
eli82
In mod sigur vei reusi!Va pupam si noi si sa cresteti mari! trandafir.gif
daviddavid
Buna,
Ai incercat sa il lasi singur in fata unui castronel cu mancare in jurul orei de masa ?
Ce varsta are bebe ?
Incearca alta lingurita ! In orice caz nu ceda tentatiei de ai face pe plac - sa ajungi iar la bibe - OK nu vrea cu lingurita > i-ai mancarea din fata si urmarestei gesturile, va incerca sa iti dea de inteles ca ii este foame si tu vei reveni cu lingurita, iarasi refuza > de aceasta data il pasuiesti cu masa - nu va muri daca va sta nemancat cateva minute sau ore. Il vei urmari ulterior si vei vedea ca in max. doua zile il dai pe brazda.Nu te impacienta, nici nu va slabi si va intelege ca tu stii cum trebuie facut mai bine .
SUCCES
Martha
Claudia Elena
Nu te stresa draga mea...doar n-o sa se marite cu beberonul in gura ( o citez pe USA, care zicea de fica'mea ca n-o sa se marite cu blenderul dupa ea...liwlol.gif )
roxanne
Si eu am probleme de-astea. Iasmina are abia 4 luni si incepem diversificarea, numai ca nu stie sa pape din linguritza, impinge cu limbutza.... doh.gif
Ana_Mara
si noi am avut aceasta probleme, Mara manca aproximativ 50 gr mancare cu lingurita apoi se plictisea si ii trebuia lapte cu sticla, dar incet incet am ajuns sa mancam 200-300 gr la o masa cu lingurita. trebuie sa aveti rabdare... ei trebuie sa invete ce este aia lingurita si cum se mananca cu ea.
eu chiar daca de multe ori eram tentata sa ii dau numai lapte pentru ca mancatul cu lingurita era un calvar si pot sa spun ca pana la 8 luni mancatul cu lingurita a fost o perioada de stres pentru mine, acum totul este ok.
micutza mea manca cate o ora o masa cu lingurita, si eu trebuia sa ma joc cu ea sa o fac sa mance, acum aceeasi cantitate o mancam in 20 minute.

parerea mea: MULTA RABDARE
danieelaa
QUOTE(tzumpi @ Apr 13 2009, 02:20 PM) *
buna dragelor!
si cum ati rezolvat...

si noi avem probleme cu lingurita de aproape 3 saptamani ne luptam ne luptam cu lingurita dar nici o sansa doh.gif cum o simte cum o da cu limba afara ....
tzumpi
QUOTE(daviddavid @ May 5 2009, 01:11 PM) *
Buna,
Ai incercat sa il lasi singur in fata unui castronel cu mancare in jurul orei de masa ?
Ce varsta are bebe ?
Incearca alta lingurita ! In orice caz nu ceda tentatiei de ai face pe plac - sa ajungi iar la bibe - OK nu vrea cu lingurita > i-ai mancarea din fata si urmarestei gesturile, va incerca sa iti dea de inteles ca ii este foame si tu vei reveni cu lingurita, iarasi refuza > de aceasta data il pasuiesti cu masa - nu va muri daca va sta nemancat cateva minute sau ore. Il vei urmari ulterior si vei vedea ca in max. doua zile il dai pe brazda.Nu te impacienta, nici nu va slabi si va intelege ca tu stii cum trebuie facut mai bine .
SUCCES
Martha

chiar asta nu am incercat, sa o las singurica sa vad ce face.
ce e mai nasol e ca acum, ca au venit caldurile pe la 12-13 iese afara cu buni sau cu mine(in week-end) si nu stiu cum sa procedez cu supa, ca sa ii dau afara. ma gandesc ca afara as avea si mai multe sanse, dar nu stiu cum sa fac sa am mancarica cu mine si cat de cat calduta.
tzumpi
QUOTE(Claudia Elena @ May 5 2009, 01:17 PM) *
Nu te stresa draga mea...doar n-o sa se marite cu beberonul in gura ( o citez pe USA, care zicea de fica'mea ca n-o sa se marite cu blenderul dupa ea...liwlol.gif )

eu zic la fe ca va ceda ea pana la urma, ca nu o sa ajunga la 1 an cu mancarea lichida in bibe(asa cum e acum) dar nici nu imi place ca vrea atata la bibe tot. e si nasol supa indoita, fructe indoite cu ceai...dar sper sa o fac sa inteleaga.
tzumpi
QUOTE(roxanne @ May 5 2009, 04:20 PM) *
Si eu am probleme de-astea. Iasmina are abia 4 luni si incepem diversificarea, numai ca nu stie sa pape din linguritza, impinge cu limbutza.... doh.gif

vezi noi poate exact la varsta asta am gresit. ca nu trebuia sa spunem a, e prea mica. si asa am ajuns la aproape 7 lunite inca la bibe.
poate macar la voi sa reusiti de pe acum.
tzumpi
QUOTE(Ana_Mara @ May 5 2009, 05:13 PM) *
si noi am avut aceasta probleme, Mara manca aproximativ 50 gr mancare cu lingurita apoi se plictisea si ii trebuia lapte cu sticla, dar incet incet am ajuns sa mancam 200-300 gr la o masa cu lingurita. trebuie sa aveti rabdare... ei trebuie sa invete ce este aia lingurita si cum se mananca cu ea.
eu chiar daca de multe ori eram tentata sa ii dau numai lapte pentru ca mancatul cu lingurita era un calvar si pot sa spun ca pana la 8 luni mancatul cu lingurita a fost o perioada de stres pentru mine, acum totul este ok.
micutza mea manca cate o ora o masa cu lingurita, si eu trebuia sa ma joc cu ea sa o fac sa mance, acum aceeasi cantitate o mancam in 20 minute.

parerea mea: MULTA RABDARE

in sfarsit vad ca a mai existat un caz de genul asta si vad ca a avut si un final fericit.
eu cand ea refuza sa mai ia la lingurita eu nu ii dau lapte, ii dau masa respectiva(fructe/supa) care sunt super blenduite si cu ceai sau respectiv zeama de la supa ca sa curga prin bibe.
rabdare avem, perseverenta la fel, dar totusi sunt un picut disperata ca nu reusim deloc.
tzumpi
QUOTE(danieelaa @ May 5 2009, 05:21 PM) *
si noi avem probleme cu lingurita de aproape 3 saptamani ne luptam ne luptam cu lingurita dar nici o sansa doh.gif cum o simte cum o da cu limba afara ....

asa cum ii spuneam si lui Roxanne noi cred ca de la varsta asta trebuia sa insistam mai mult, nu sa zicem ca e prea micuta, ca acum e mai greu si va fi din ce in ce mai greu.
banuiesc ca si Denisa e o mancacioasa si toti bebeii cu probleme de acomodare cu lingurita de altfel, si nu au rabdare.
dar cred ca numai noi tre sa gasim o cale sa ii facem sa pape cu lingurita.
usor de zis...ziceam mai devreme ca acum ca e cald pe de o parte poate e mai usor sa ii pacalim cand sunt afara dar eu chiar nu stiu cum sa fac sa am mancarica calda.
ca stam destul de departe de parc, buni nu se deplaseaza cu masina, deci...chiar nu stiu.
tzumpi
Va multumesc la toate mamicile care ati raspuns mesajului meu.
Eu chiar incerc sfaturile pe care voi le scrieti, dar unele nu au succes deloc.
pot spune ca de cand am postat prima oara cat de cat se vede o imbunatatire, dar...inca e vb de un sfert la lingurita, restul la bibe.
va urez multa sanatate voua si bebicilor vostri.
rabdare si perseverenta sigur vom avea.
va tin la curent cu stadiul la care am ajuns.
adrianaO
QUOTE(tzumpi @ May 6 2009, 09:26 AM) *
dar nu stiu cum sa fac sa am mancarica cu mine si cat de cat calduta.

solutia se numeste: TERMOS oFloare.gif
adrianaO
Si mai am un sfat (sfatoasa de mine): sisteaza hranirea altor mincarici cu bibe!!!!!!!!!!!!!!! numai lapte/apa/ceai cu bibe!!!!! deja ea asociaza supitza cu bibe si este total gresit!

sigur ai citit si tu, ca si mine: orice aliment nou se introduce numai cu linguritza! intelegi unde bat???
danieelaa
QUOTE(tzumpi @ May 6 2009, 09:38 AM) *
asa cum ii spuneam si lui Roxanne noi cred ca de la varsta asta trebuia sa insistam mai mult, nu sa zicem ca e prea micuta, ca acum e mai greu si va fi din ce in ce mai greu.
banuiesc ca si Denisa e o mancacioasa si toti bebeii cu probleme de acomodare cu lingurita de altfel, si nu au rabdare.
dar cred ca numai noi tre sa gasim o cale sa ii facem sa pape cu lingurita.
usor de zis...ziceam mai devreme ca acum ca e cald pe de o parte poate e mai usor sa ii pacalim cand sunt afara dar eu chiar nu stiu cum sa fac sa am mancarica calda.
ca stam destul de departe de parc, buni nu se deplaseaza cu masina, deci...chiar nu stiu.

tzuc.gif tzuc.gif
anamarianegrii
Fetelor, poate va fi de ajutor - scriem si noi varianta noastra:
noi am inceput de la 3 luni jumate cu suculetz de morcov - o singura lingurita la inceput si apoi am crescut treptat. La suc nu am avut probleme - ii placea ca era dulce smile.gif.
Linguritza a vazut-o insa, prima data, la impartasanie si chiar a fost ok.
Cand am ajuns la 20-30 ml de suc am trecut la bibe.

Cu supica am inceput pe la 4 luni jumatate - tot cu cate o lingurita si am crescut treptat. Acuma, eu am citit ca indiferent de aliment si de metoda de hranire la inceput bebelusii oricum refuza - pentru ca este ceva nou si reprezinta un disconfort pentru ei.
Ne-am chinuit cu lingurita pana pe la 7 luni jumatate cand incepuse in sfarsit sa pape aproape normal biggrin.gif.
Dar - niciodata nu i-am pus supa in biberon, desi am fost tentata si cand refuza de mai multe ori lingurita intrerupeam masa si-l lasam asa de la jumatate de ora pana la 2-3 ore, pentru ca uneori adormea asa. La urmatoarea masa papa cu o pofta, iu-huuu!

Regulile de baza pe care le-am respectat :

Programul meselor
Locul de luat masa - intotdeauna in acelasi loc - in scaunel, la masa cu mami si tati - nu TV, nu camera, nu afara.
Masa distractiva- am incercat mereu sa ne jucam, sa facem o distractie din a lua masa
Consecventa - desi mi-a fost f greu, de cate ori a facut mofturi, a refuzat sau mi-a dat peste mana - am intrerupt masa, ca sa vada ca nu e ok.
Si, nu in ultimul rand, Felicitarile! De la 4 la 8 luni bateam din palme, spuneam Bravo si ma scalambaiam ca o maimuta atunci cand termina de papat. Ma simteam si frustrata ca nu avea nici o reactie. Dar la 8 luni, cand am batut cu linguritza in castronel, semn ca a terminat, a batut singur din palme, fara sa spun sau sa fac ceva.
A fost cea mai mare multumire dupa 4 luni de zile smile.gif

So, va doresc multa rabdare si adaptati-va asteptarile la nivelul lor. Uneori ei sunt dispusi sa faca mai putin decat ne asteptam noi. Incet, incet insa veti reusi!

Va pup, numai bine si sanatate!

sylvy
QUOTE(tzumpi @ Apr 13 2009, 03:20 PM) *
buna dragelor!
si cum ati rezolvat...

Buna, nu cred ca e o problema, fiecare copil are ritmul lui.
Din cite am citit este f mica, fata mea are 1 an si 7 luni si inca nu papa cu lingurita, nici macar nu sta in scaunelul de masa, alergam cu mancarea prin casa dupa ea sau stam la desene animate si mai ia cite o bucatica. Nici macar nu se serveste singura din farfurie asteapta sa-i dam noi. Va doresc toate cele bune si multa sanatate.
tzumpi
QUOTE(anamarianegrii @ May 6 2009, 10:16 AM) *
Fetelor, poate va fi de ajutor - scriem si noi varianta noastra:
noi am inceput de la 3 luni jumate cu suculetz de morcov - o singura lingurita la inceput si apoi am crescut treptat. La suc nu am avut probleme - ii placea ca era dulce smile.gif.
Linguritza a vazut-o insa, prima data, la impartasanie si chiar a fost ok.
Cand am ajuns la 20-30 ml de suc am trecut la bibe.

Cu supica am inceput pe la 4 luni jumatate - tot cu cate o lingurita si am crescut treptat. Acuma, eu am citit ca indiferent de aliment si de metoda de hranire la inceput bebelusii oricum refuza - pentru ca este ceva nou si reprezinta un disconfort pentru ei.
Ne-am chinuit cu lingurita pana pe la 7 luni jumatate cand incepuse in sfarsit sa pape aproape normal biggrin.gif.
Dar - niciodata nu i-am pus supa in biberon, desi am fost tentata si cand refuza de mai multe ori lingurita intrerupeam masa si-l lasam asa de la jumatate de ora pana la 2-3 ore, pentru ca uneori adormea asa. La urmatoarea masa papa cu o pofta, iu-huuu!
Regulile de baza pe care le-am respectat :

Programul meselor
Locul de luat masa - intotdeauna in acelasi loc - in scaunel, la masa cu mami si tati - nu TV, nu camera, nu afara.
Masa distractiva- am incercat mereu sa ne jucam, sa facem o distractie din a lua masa
Consecventa - desi mi-a fost f greu, de cate ori a facut mofturi, a refuzat sau mi-a dat peste mana - am intrerupt masa, ca sa vada ca nu e ok.
Si, nu in ultimul rand, Felicitarile! De la 4 la 8 luni bateam din palme, spuneam Bravo si ma scalambaiam ca o maimuta atunci cand termina de papat. Ma simteam si frustrata ca nu avea nici o reactie. Dar la 8 luni, cand am batut cu linguritza in castronel, semn ca a terminat, a batut singur din palme, fara sa spun sau sa fac ceva.
A fost cea mai mare multumire dupa 4 luni de zile smile.gif

So, va doresc multa rabdare si adaptati-va asteptarile la nivelul lor. Uneori ei sunt dispusi sa faca mai putin decat ne asteptam noi. Incet, incet insa veti reusi!

Va pup, numai bine si sanatate!

o experienta din care chiar am invatat cate ceva. bravo tie ca ai stiut cum sa pui punctul pe i inca de la inceput si te-ai si tinut.

ca sa concretitez mai multe idei, mai bine sa rabde nitelus de foame decat sa continuam masa la bibe.
multa sanatate si voua. am vazut ca esti din nou graviduta. sarcina usoara si noroc.
floare2.gif tzuc.gif
tzumpi
QUOTE(sylvy @ May 6 2009, 10:21 AM) *
Buna, nu cred ca e o problema, fiecare copil are ritmul lui.
Din cite am citit este f mica, fata mea are 1 an si 7 luni si inca nu papa cu lingurita, nici macar nu sta in scaunelul de masa, alergam cu mancarea prin casa dupa ea sau stam la desene animate si mai ia cite o bucatica. Nici macar nu se serveste singura din farfurie asteapta sa-i dam noi. Va doresc toate cele bune si multa sanatate.

asta asa e, dar sunt sigura ca mai bine sa se invete de pe acum decat sa fie mai greu mai incolo.
sanatate si mult noroc.
tzumpi
QUOTE(adrianaO @ May 6 2009, 09:47 AM) *
Si mai am un sfat (sfatoasa de mine): sisteaza hranirea altor mincarici cu bibe!!!!!!!!!!!!!!! numai lapte/apa/ceai cu bibe!!!!! deja ea asociaza supitza cu bibe si este total gresit!

sigur ai citit si tu, ca si mine: orice aliment nou se introduce numai cu linguritza! intelegi unde bat???

gata, sunt cat se poate de hotarata.
sambata, ca-i doar cu mine, nu accept la bibe. doar la lingurita.
va spun ce tambalau a iesit(ca sigur va fi) luni.
suzuran
QUOTE(tzumpi @ May 6 2009, 03:43 PM) *
Va multumesc la toate mamicile care ati raspuns mesajului meu.
Eu chiar incerc sfaturile pe care voi le scrieti, dar unele nu au succes deloc.
pot spune ca de cand am postat prima oara cat de cat se vede o imbunatatire, dar...inca e vb de un sfert la lingurita, restul la bibe.
va urez multa sanatate voua si bebicilor vostri.
rabdare si perseverenta sigur vom avea.
va tin la curent cu stadiul la care am ajuns.

Copilul meu are 8 luni jumatate si chiar si acum nu prea are rabdare sa ii dau supica sau lichide cu lingurita...Eu am observat ca nu ii place si nu are rabdare sa bea cu lingurita asa ca i-am facut mancarea, la inceput ca pe un pireu foarte moale iar acum poate sa manance si pireul obisnuit...bineinteles nu cu lapte de vaca...Oricum, ideea e ca daca ii dai mancarica un pic mai consistenta are sanse sa ii placa mai mult. Supica sau sucurile merg la inceput si cu biberonul, sau daca trece de 7 luni chiar cu paiul.
Sara1
Mie mi-a spus pediatrul meu ca, mincatul cu lingurita depinde de maturitatea bebeului. Nu toti sunt gata la aceeasi virsta.
Al meu cel mare, era tot asa haplea si minca cu degetele, pentru ca lua mincarea cu degetele si sugea de pe ele. El stia sa suga, si cu lingurita nu dadea randament. Si avea vreo 5 luni si jumatate cind am inceput. Deci, nu e gata bebita, o mai lasi o saptamina si apoi incerci iar. Pina la urma o sa accepte. Succes! partners.gif
AncaR
Noi am inceput diversificarea la 4 luni si jumatate si nu accepta sub nicio forma lingurita. Nu deschidea gura. Ii strecuram supa sa treaca prin tetina de semisolide. A acceptat-o dupa vreo 2 saptamani de incercari zilnice cu alimente dulci, fructe. Din cand in cand i-o mai dadeam sa se joace cu ea, sa se imprieteneasca. Fetita ta e mai mare acum si are personalitatea mai puternica dar cu siguranta vei reusi. Succes!
myshelle_f
QUOTE(tzumpi @ May 6 2009, 05:23 PM) *
gata, sunt cat se poate de hotarata.
sambata, ca-i doar cu mine, nu accept la bibe. doar la lingurita.
va spun ce tambalau a iesit(ca sigur va fi) luni.

Tumpi, vezi ca la NUby gasesti un set frumos pentru mancare: un bibe cu lingurita in varf.
: Atu-uri produs: Include: biberon colorat 60ml, picurator silicon, capac ermetic, ligurita. Discul special pentru vacuum functioneaza in momentul in care copilul trage din biberon, impingand mancarea si scotand aerul din sticla.

Descriere produs: Lingurita speciala a fost creata pentru a face trecerea de la biberon la un nou stadiu de hranire. Toate componentele se vor curata cu apa fierbinte si detergent. Toate componentele din plastic pot fi sapalate in masina de spalat vase. Verificati toate componentele pentru a va asigura ca nu au ramas resturi de mancare.

Atentie: Nu se foloseste pentru lapte sau alte lichide subtiri. Se foloseste pentru lichide dense sau mancare pasata. Nu apasati discul pentru vacuum in timpul hranirii cu picuratorul, pentru a evita pericolul inecarii. Verificati picuratorul prin intindere, dupa fiecare folosire. Inlocuiti picuratorul daca devine lipicios, se largeste sau se crapa.

Important: Spalati toate componentele canii inainte de folosire. NU se fierbe. Umpleti cana si insurubati capacul pina la inchiderea completa, pentru a evita scurgerea lichidului. Intotdeauna inchideti capacul cand nu folositi cana. NU se foloseste cu bauturi carbogazoase sau lichide fierbinti. Nu lasati copilul sa muste sau sa mestece paiul deoarece aceste se rupe si copilul se poate ineca. Daca paiul se deterioreaza, inlocuiti-l imediat cu altul nou. A se folosi numai sub supravegherea unui adult.

SI o poza>

Cred ca ar trebui sa functioneze.

Noi nu papam cu biberonul, ci direct din canuta si cu lingurita. SI am biberoane sigilate si canute fel de fel dar numai una accepta. Pe cele cu antiscurgere sa le foloseasca mami, ca ea nu suge decat din san. Restul....sa fie cat mai comod:D doh.gif .

Eu zic ca vei reusi cu rabdare sa-ti inveti puiul si cu lingurita.

Astept rezultate.

Sanatate multa si o zi minunata!!

tzumpi
QUOTE(myshelle_f @ May 7 2009, 10:58 AM) *
Tumpi, vezi ca la NUby gasesti un set frumos pentru mancare: un bibe cu lingurita in varf.
: Atu-uri produs: Include: biberon colorat 60ml, picurator silicon, capac ermetic, ligurita. Discul special pentru vacuum functioneaza in momentul in care copilul trage din biberon, impingand mancarea si scotand aerul din sticla.
Descriere produs: Lingurita speciala a fost creata pentru a face trecerea de la biberon la un nou stadiu de hranire. Toate componentele se vor curata cu apa fierbinte si detergent. Toate componentele din plastic pot fi sapalate in masina de spalat vase. Verificati toate componentele pentru a va asigura ca nu au ramas resturi de mancare.

Atentie: Nu se foloseste pentru lapte sau alte lichide subtiri. Se foloseste pentru lichide dense sau mancare pasata. Nu apasati discul pentru vacuum in timpul hranirii cu picuratorul, pentru a evita pericolul inecarii. Verificati picuratorul prin intindere, dupa fiecare folosire. Inlocuiti picuratorul daca devine lipicios, se largeste sau se crapa.

Important: Spalati toate componentele canii inainte de folosire. NU se fierbe. Umpleti cana si insurubati capacul pina la inchiderea completa, pentru a evita scurgerea lichidului. Intotdeauna inchideti capacul cand nu folositi cana. NU se foloseste cu bauturi carbogazoase sau lichide fierbinti. Nu lasati copilul sa muste sau sa mestece paiul deoarece aceste se rupe si copilul se poate ineca. Daca paiul se deterioreaza, inlocuiti-l imediat cu altul nou. A se folosi numai sub supravegherea unui adult.

SI o poza>

Cred ca ar trebui sa functioneze.
Noi nu papam cu biberonul, ci direct din canuta si cu lingurita. SI am biberoane sigilate si canute fel de fel dar numai una accepta. Pe cele cu antiscurgere sa le foloseasca mami, ca ea nu suge decat din san. Restul....sa fie cat mai comod:D doh.gif .
Eu zic ca vei reusi cu rabdare sa-ti inveti puiul si cu lingurita.
Astept rezultate.
Sanatate multa si o zi minunata!!

sarut-mana de raspuns si mai ales de poza ca nu intelegeam cum poate sa fie din text.
o forma de lingurita de care nu stiam ca exista.
unde pot gasi asa ceva?
la orice magazin/supermarket?
myshelle_f
QUOTE(tzumpi @ May 7 2009, 02:36 PM) *
sarut-mana de raspuns si mai ales de poza ca nu intelegeam cum poate sa fie din text.
o forma de lingurita de care nu stiam ca exista.
unde pot gasi asa ceva?
la orice magazin/supermarket?

eu am vazut in carrefour. cred ca ar trebui sa gasesti mai peste tot, daca nu intreaba si la farmacii. E imposibil sa gasesti!!! Si pana la urma este si internet si comanzi online:D. (nuby.ro).

Sanatate si pofta mare bubulinei!!!
tzumpi
Fetelor, asa cum mi-am propus week-end-ul asta nu am cedat si bine am facut. am facut un cumul la tot ceea ce ati scris fiecare si mi-a reusit si pt asta va multumesc din suflet. oricum va tin la curent cu mersul ...linguritei.
sambata a fost un picut mai greu, dar duminica, deja deschidea ea gurita si cerea.
sper sa fim pe drumul cel bun. oricum voi vorbi cu buni sa nu cedeze nici ea ca altfel munca mea va fi zadarnica.
myshelle_f
Tumpi, felicitari!!! Sa o tineti tot intr-un progres!! Si la multe lunite Nataliei!!!! tzuc.gif
tzumpi
QUOTE(myshelle_f @ May 12 2009, 06:05 PM) *
Tumpi, felicitari!!! Sa o tineti tot intr-un progres!! Si la multe lunite Nataliei!!!! tzuc.gif

sarut-mana pentru urari.
si tie sa iti traiasca printesa. floare2.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2021 Invision Power Services, Inc.