Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Copilasi De Noiembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Copii intre 1 si 3 ani
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109
Dana1975
eu am un baietel nascut in luna noiembrie jucaus.gif si as fi vrut sa vb si alte mamici de noiembrie,am vazut ca sunt mamici din toate lunile in afara de aceasta luna
daniela_80
buna si eu am o fetita nascuta in luna noiembrie 2008

Dana1975
buna,imi pare bine ca pot vb cu o alta mamica de noiembrie,eu azi am fost cu baietelul meu Daniel,la pediatra sa-i faca un control,mai ales sa-l cintareasca,acum are 7700gr,luna trecut luase doar 300 de gr si eram ingrijorata!dar acum m-am linistit,il alaptez la sin,incerc sa-i dau fructe(borcanele din comert sau i le fac eu in casa,mar ras sau alte fructe rase)dar le respinge,tine buzitele strinse,intoarce capul si mai-mai ca plinge,se vede ca nu este inca pregatt pt altfel de alimentatie!tu ai inceput diversificarea?sunt focsaneanca,dar cu resedinta in Pordenone(IT),tu?
natsandrea
Buna,fetelor. Si eu sunt mamica de noiembrie 2008, ziua 19. Chiar zilele astea ma gandeam sa incep sa caut mamici de noiembrie. Sa ne creasca bb-lusii sanatosi si frumosi. jucaus.gif
daniela_80
QUOTE(Dana Neagu @ Apr 3 2009, 03:34 PM) *
buna,imi pare bine ca pot vb cu o alta mamica de noiembrie,eu azi am fost cu baietelul meu Daniel,la pediatra sa-i faca un control,mai ales sa-l cintareasca,acum are 7700gr,luna trecut luase doar 300 de gr si eram ingrijorata!dar acum m-am linistit,il alaptez la sin,incerc sa-i dau fructe(borcanele din comert sau i le fac eu in casa,mar ras sau alte fructe rase)dar le respinge,tine buzitele strinse,intoarce capul si mai-mai ca plinge,se vede ca nu este inca pregatt pt altfel de alimentatie!tu ai inceput diversificarea?sunt focsaneanca,dar cu resedinta in Pordenone(IT),tu?

daniela_80
buna eu sunt din constanta fetita mea e mai micuta are decat 6500 docamdata mancam dor lapte praf o sa incep peste o sapatamana sa-i dau suculet de morcov,incearca intai asa nu i-i baga mancare solida ca nu o sa acepte si nu capitula din prima incearaca cateva zile la rand si o lingurita daca maninca pentru ei inseamna mult.
Dana1975
bunaaaaaaaaaaaa,in sfirsit piticotul meu a acceptat fructa,o "victorie " pt mine,chiar daca a mincat f..f... putin,i-am facut mar cu biscuite ras si cred ca i-a placut,astazi i-am dat cartof+morcov fiert si a mincat un pic si din asta,cite un pic in fiecare zi si sper sa sara peste o masa de laptic!iar la plimbarea de dupa amiaza i-am pus pe buzite si.......inghetata,sunt nebuna?fetelor aveam o frica mare ca nu v-a accepta mincarea sau fructelor si asta pt ca fetita de 9 luni a unei prietene de-a mele refuza cu indirjire mincarea si vrea numai lapticul mamei numai ca spre nenorocul ei lapticul s-a terminat iar fetita plinge de mama focului ca-i e fomica!fiecare copil e aparte,mai vorbim pa-pa!
daniela_80
la inceput mananca cate putin,dar cu fiecare zi creste cantitatea daca vrei sa-ti manance bine nu introduce mai mult de un aliment nou pe saptamana
ralucastef
buna si eu am un baietel nascut in noiembrie 2008
Dana1975
astazi fiul meu face 5 luni,la multe .....luni iubirea mea,mami te iubeste enorm de mult
bugsy
buna mamicilor de noiembrie......sa va traiasca ingerasii....si eu ma numar printre voi am o fetita Rianna Maria care a venit pe lume pe 28 nov 2008,a-s vrea sa stiu mai multe despre diversificare......sunt noua pe forum,,sper sa ma descurc...
bugsy
QUOTE(Dana Neagu @ Apr 6 2009, 05:16 PM) *
astazi fiul meu face 5 luni,la multe .....luni iubirea mea,mami te iubeste enorm de mult

la multi ani puiului tau,sa fie sanatos................ occasion.gif
daniela_80
la multi ani,
daniela_80
buna si eu am o fetita nascuta tot pe 28 noiembrie 2008 raisa alexandra
Dana1975
buna fetelor,vad ca nr de fetite e mai mare decit cel al baiteilor jucaus.gif ,cite din voi a inceput diversificarea si cum va merge?al meu fiu are zile cind vrea fructa si zile cind nu o vrea crybaby.gif ,oricum pediatra mi-a spus ca trebuie sa incep la a 6 luna cu fructele si papaica si-i spunea ca s-a demonstrat ca lapticul mamei ii acopera necesitatile lor zilnice!astept parerile voastre si daca aveti si experiente mai bine,va pup partners.gif ,pe miine sau pe mai tirziu...
Dana1975
QUOTE(bugsy @ Apr 6 2009, 08:03 PM) *
buna mamicilor de noiembrie......sa va traiasca ingerasii....si eu ma numar printre voi am o fetita Rianna Maria care a venit pe lume pe 28 nov 2008,a-s vrea sa stiu mai multe despre diversificare......sunt noua pe forum,,sper sa ma descurc...

bugsy si eu sunt noua pe site,ai sa vezi ca o sa te descurci iar despre diversificare nu stiu nici eu prea multe,am citit pe forum despre asta...ce nume frumos are fetita ta
ralucastef
eu nu am inceput diversificare
o vom in cepe pe la 6 luni pana atunci tzitzi
daniela_80
eu am inceput diversificarea cu suc de morcov,10ml in prima zi iar acum am ajuns la 90ml inlocuim masa de la ora 10 si vad ca i-i place de saptamana viitare o sa incercam sa bagam si combinat cu mar succes
Dana1975
buna mamicilor,Danutz al meu azi noapte nu s-a trezit sa pape,nu s-a mai intimplat niciodata pina acum si vreau sa va spun ca pt mine a fost o adevarata binecuvintare,mai ales ca sufar de insomnie si cu o noapte in urma mi-am "pazit"sotul si baiatul de la 1 la 5.30(timp in care ori citesc ori fac rebus),voi aveti insomnii?mie mi-a ramas de cind eram gravida si nu mai pot scapa de ea crybaby.gif bebeii vostrii se trezesc noaptea sa pape laptic?al meu cu vreo 2 sapt in urma se trezea din ora in ora,eram un vampir dimineata offtopic.gif
26bta
buna.
si eu sunt mamica unui nazdravan din 19 noiembrie 2008.
ma bucur ca ati deschis acest topic.
26bta
Baietelul meu Razvan nu se mai trezeste noaptea de o saptamana.
I-am inlocuit masa de noapte cui ceai, iar pt ceai s-a gandit ca nu merita sa se mai trezeasca super.gif
Am inceput si diversificarea de la 4 luni deoarece ii dau formula sa pape nu san.
Sapt asta i-am facut supica de zarzavat, iar morcovul si dovlecelul din supa i l-am facut pireu.
I-am mai dat si cereale cu morcov si mar de la Milupa si i-au placut tare mult.
Voi ce le-ati mai dat puitilor vostri?
daniela_80
raisa nu se mai trezeste de la trei luni se culca la 9.30 si se mai trezeste la 6-7 dimineata sa manance,am avut noroc , inger.gif
Dana1975
buna fetelor,stiam eu ca minunea nu tine multe zile,sunt treaza de la 3.30-insomnia!la 7.30 aspiram casa,la 9 eram cu casa curata!o adevarata tragedie la L'Aquila in urma cutremurelor care parca nu se mai termina,si azi noapte au fost 4,sunt 275 de morti,11000 de raniti,28000 de persoane fara casa si tot cam atitiea fara servici! copii mici gasiti morti sub darimaturi intr-un repart de neonatologie....
ralucastef
QUOTE(Dana Neagu @ Apr 8 2009, 02:31 AM) *
buna mamicilor,Danutz al meu azi noapte nu s-a trezit sa pape,nu s-a mai intimplat niciodata pina acum si vreau sa va spun ca pt mine a fost o adevarata binecuvintare,mai ales ca sufar de insomnie si cu o noapte in urma mi-am "pazit"sotul si baiatul de la 1 la 5.30(timp in care ori citesc ori fac rebus),voi aveti insomnii?mie mi-a ramas de cind eram gravida si nu mai pot scapa de ea crybaby.gif bebeii vostrii se trezesc noaptea sa pape laptic?al meu cu vreo 2 sapt in urma se trezea din ora in ora,eram un vampir dimineata offtopic.gif



dana bebele meu se mai trezeste noaptea sa papa
si insomnii nu am dorm dusa noaptea
ralucastef
QUOTE(Dana Neagu @ Apr 9 2009, 01:56 AM) *
buna fetelor,stiam eu ca minunea nu tine multe zile,sunt treaza de la 3.30-insomnia!la 7.30 aspiram casa,la 9 eram cu casa curata!o adevarata tragedie la L'Aquila in urma cutremurelor care parca nu se mai termina,si azi noapte au fost 4,sunt 275 de morti,11000 de raniti,28000 de persoane fara casa si tot cam atitiea fara servici! copii mici gasiti morti sub darimaturi intr-un repart de neonatologie....



OFFFFFFFFFFFF cand aud de astea mi se face rau
Dana1975
bon jour Raluca,vad ca ai 2 frumosi copii,sa-ti traiasca!cum e cu 2,te descurci?(trebuie-cred eu),eu sunt la primul,dar cind Danutz o sa faca un anisor sper sa fiu iar cu burtica,mie tare dor de ea!cum se numesc printisorii tai?din cite vad sunt baietei amindoi,asa-i?
cezarina
Buna tuturor.
Este prima oara cand scriu pe acest forum.
Si eu am un baietel nascut in luna noiembrie 2008 pe data de 20. Numele lui este Kaan Mihnea.
Inca nu am inceput diversificarea. Saptamana aceasta am zis sa incep cu suc de morcovi sau de mere.
Sper sa-i placa smile.gif
Dana1975
QUOTE(cezarina @ Apr 9 2009, 06:00 PM) *
Buna tuturor.
Este prima oara cand scriu pe acest forum.
Si eu am un baietel nascut in luna noiembrie 2008 pe data de 20. Numele lui este Kaan Mihnea.
Inca nu am inceput diversificarea. Saptamana aceasta am zis sa incep cu suc de morcovi sau de mere.
Sper sa-i placa smile.gif

buna Cezarina,imi pare bine de cunostinta,cu Kaan Mihnea s-a marit numarul baieteilor,uau....
Monica Laura
QUOTE(daniela_80 @ Apr 3 2009, 02:30 PM) *
buna si eu am o fetita nascuta in luna noiembrie 2008




si eu sunt mamica de noiembrie
am nascut pe 21.11.2008 o fetita de 3700 kg
Monica Laura
QUOTE(daniela_80 @ Apr 8 2009, 03:42 PM) *
raisa nu se mai trezeste de la trei luni se culca la 9.30 si se mai trezeste la 6-7 dimineata sa manance,am avut noroc , inger.gif




buna fetelor
pe fetita mea o cheama Daria Alexandra si acusi pe 21.04 facem 5 luni. nu i-am dat deloc piept, pentru ca nu am avut si din acest motiv i-am inceput diversificarea mai devreme. azi spre exemplu am papat mar ras cu banana aproximativ 2 linguri. nu accepta din prima dar dupa ce ii da de gust papa. apoi am inceput cu supa strecurata si de cateva zile ii dau legumele pasate.................aici probleme: nu le vrea, trebuie sa ii distrag atentia ca sa pape macar 2-3 lingurite.
avem insa 2 probleme
1. nu prea ia in greutate, desi am nascut=o de 3700 acum are in jur de 6.000 kg si medicul nu e multumit, dar tin sa va zic ca la 2 luni mi-a fost racita mititica de 2 ori , iar atunci nici nu a slabit nici nu a pus pe ea. nu stiu ce se intampla? e o persoana foarte vioaie, e vesele, se intoarce singurica pe burtica, incepe incet incet sa se miste in 4 labute, vrea sa stea numai tontoroi, rade cu tine, gangureste de numa numa. sa fie laptele de vina? am trecut deja la humana 2? sa ii dau altceva? voi ce ziceti?
2. a inceput sa o manance gingiile............................vai e jale, are niste dureri si plange de numa numa. crybaby.gif i-am luat un gel de la farmacie, si numai dupa ce ii masez gingiutele se calmeaza. la voi cum e cu dintisorii?
jucaus.gif
Monica Laura
QUOTE(Dana Neagu @ Apr 8 2009, 03:01 PM) *
buna mamicilor,Danutz al meu azi noapte nu s-a trezit sa pape,nu s-a mai intimplat niciodata pina acum si vreau sa va spun ca pt mine a fost o adevarata binecuvintare,mai ales ca sufar de insomnie si cu o noapte in urma mi-am "pazit"sotul si baiatul de la 1 la 5.30(timp in care ori citesc ori fac rebus),voi aveti insomnii?mie mi-a ramas de cind eram gravida si nu mai pot scapa de ea crybaby.gif bebeii vostrii se trezesc noaptea sa pape laptic?al meu cu vreo 2 sapt in urma se trezea din ora in ora,eram un vampir dimineata offtopic.gif



la noi si acum se trezeste daria de 2 ori pe noapte: adoarme in jur de ora 9 seara. prima trezire e la 01-02 noaptea cand papa fie un biberon de lapte, fie ceai, apoi la 04 si apoi la 06.30 gata, desteptarea si sta treaza pana in jur de 10 dimineata cand doarme vreo 2 ore.
problema e ca dupa mesele de peste noapte, ziua incepe sa pape inainte de a adormi, adica inainte de 10
cum e la voi?
rolleyes.gif
dani stefan
buna, mamicilor. Si eu sunt mamica unui baietel nascut pe 19 nov. este un scump, dar nu prea ia in greutate.De la 2 luni ii dau si Nan1 in completare si degeaba. La 4 luni avea 6kg. Ce spuneti , e bine? Pediatra a spus ca e bine, e mai slabut, seamana cu tati rolleyes.gif inalt si slab. De la 3 luni si jumatate ii dau mar la masa de 10 si morcov la 3. Am inceput cu o lingurita si acum mancam deja mar cu biscuite. Vreau sa incerc si supita. Sa vad daca va vrea. Noapte e cumintel, mai are si el toane si se trezeste ca sa-l goneasca pe tati din camera.

dani stefan
tin sa mentionez ca a avut 3,4kg la nastere

dani stefan
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Dorin/My%20Documents/imagini%20Dorin/poze%20dani/Picture%20158.jpgfile:///C:/Documents%20and%20Settings/Dorin/My%20Documents/imagini%20Dorin/poze%20dani/Picture%20257.jpg
cezarina
Baietelul meu a avut 3,200 kg la nastere si acum la aproape 5 luni are 6,700 kg.
Doctorita mea mi-a spus ca e foarte bine si ca si-a revenit extraordinar. In prima luna l-am alaptat doar la san si nu a luat in greutate. De cate ori il puneam la san adormea si tragea foarte greu. Din a doua luna i-am dat completare Nan 1. Am continuat sa-l si alaptez desi nu mai aveam foarte mult lapte. Dar am zis ca orice picatura conteaza. De doua saptamani am intrerupt complet alaptarea pentru ca trebuie sa urmez un tratament cu medicamente si oricum nu mai avea stare sa suga. Nici pentru biberon nu mai are rabdare. Se misca intr-una cand mananca. Trebuie sa-i cant ca sa-l fac sa stea cat de cat locului. Ai vostri tot asa fac?
Noaptea nu se mai trezeste de mult timp. Dinainte de 3 luni. Adoarme in jur de 11 noaptea si se scoala in jur de 8-9 dimineata. De la 3 la 4 luni chiar am fost speriata pentru ca doarmea foarte mult. Dupa fiecare masa dormea. Chiar in timpul mesei. De multe ori adormea la jumatatea mesei, se odihnea vreo jumatate de ora si pe urma continua masa:) Se trezea, se juca foarte vioi dupa care iar obosea si adormea. Orice ce facea el trebuia sa se odihneasca putin dupa. Doctorita mea mi-a zis ca sunt primul parinte pe care il aude ingrijorat ca doarme copilul prea mult. Mai are cineva un bebe asa somnoros?
Diversificarea am sa o incep saptamana asta cu suc de fructe. Doctorita mea mi-a spus ca pot sa incep cu mere si pe urma orice alte fructe de sezon, dar nu banane pe care sa le introduc mult mai tarziu pe la 8-9 luni.
ralucastef
QUOTE(Dana Neagu @ Apr 9 2009, 04:29 AM) *
bon jour Raluca,vad ca ai 2 frumosi copii,sa-ti traiasca!cum e cu 2,te descurci?(trebuie-cred eu),eu sunt la primul,dar cind Danutz o sa faca un anisor sper sa fiu iar cu burtica,mie tare dor de ea!cum se numesc printisorii tai?din cite vad sunt baietei amindoi,asa-i?



buna dana
am doi baieti gabriel si christian
de greu........da si nu cred ca m-am obisnuit
si nu am ajutor de la nimeni numai sotul seara
el ii face baie celui mare si se joaca impreuna
eu am ramas insarcinata cand cel mare avea 1an si o luna
numele lor le-am scris si pe tickers
puneti-va si voi se vedem cat au bebei vostri
ralucastef
QUOTE(cezarina @ Apr 9 2009, 11:34 PM) *
Baietelul meu a avut 3,200 kg la nastere si acum la aproape 5 luni are 6,700 kg.
Doctorita mea mi-a spus ca e foarte bine si ca si-a revenit extraordinar. In prima luna l-am alaptat doar la san si nu a luat in greutate. De cate ori il puneam la san adormea si tragea foarte greu. Din a doua luna i-am dat completare Nan 1. Am continuat sa-l si alaptez desi nu mai aveam foarte mult lapte. Dar am zis ca orice picatura conteaza. De doua saptamani am intrerupt complet alaptarea pentru ca trebuie sa urmez un tratament cu medicamente si oricum nu mai avea stare sa suga. Nici pentru biberon nu mai are rabdare. Se misca intr-una cand mananca. Trebuie sa-i cant ca sa-l fac sa stea cat de cat locului. Ai vostri tot asa fac?
Noaptea nu se mai trezeste de mult timp. Dinainte de 3 luni. Adoarme in jur de 11 noaptea si se scoala in jur de 8-9 dimineata. De la 3 la 4 luni chiar am fost speriata pentru ca doarmea foarte mult. Dupa fiecare masa dormea. Chiar in timpul mesei. De multe ori adormea la jumatatea mesei, se odihnea vreo jumatate de ora si pe urma continua masa:) Se trezea, se juca foarte vioi dupa care iar obosea si adormea. Orice ce facea el trebuia sa se odihneasca putin dupa. Doctorita mea mi-a zis ca sunt primul parinte pe care il aude ingrijorat ca doarme copilul prea mult. Mai are cineva un bebe asa somnoros?
Diversificarea am sa o incep saptamana asta cu suc de fructe. Doctorita mea mi-a spus ca pot sa incep cu mere si pe urma orice alte fructe de sezon, dar nu banane pe care sa le introduc mult mai tarziu pe la 8-9 luni.


bebe al meu a avut 3,700 si acum are6,950
si al meu doarme mult dar ii f bine ca asa cresc
diversificarea eu nu o incep decat la6 luni ca-i dau san
si de banana eu stiu ca se da
eu celui mare i-am dat la 4 luni jumate cu branzuca
am inceput mai repede diversificarea la el ca l-am alaptat numai pana la 3 luni
acum fiecare face cum crede anima1.gif
si stiu ca diversificarea se incepe cu suc de morv si apoi mar
ca sa nu de-a colici
dar fiecare pediatru are alta varianta
citeste si tu in mama si copilul daca o ai
daca nu lasa ID tau si ti-o trimit tzuc.gif
ralucastef
QUOTE(dani stefan @ Apr 9 2009, 09:41 PM) *
buna, mamicilor. Si eu sunt mamica unui baietel nascut pe 19 nov. este un scump, dar nu prea ia in greutate.De la 2 luni ii dau si Nan1 in completare si degeaba. La 4 luni avea 6kg. Ce spuneti , e bine? Pediatra a spus ca e bine, e mai slabut, seamana cu tati rolleyes.gif inalt si slab. De la 3 luni si jumatate ii dau mar la masa de 10 si morcov la 3. Am inceput cu o lingurita si acum mancam deja mar cu biscuite. Vreau sa incerc si supita. Sa vad daca va vrea. Noapte e cumintel, mai are si el toane si se trezeste ca sa-l goneasca pe tati din camera.



eu zic ca-i binisor
si papa bine
branzica nu i-o bagi?
ralucastef
dani stefan acum cate kg are bebele tau
al meu ii mai mic cu 5 zile ca al tau
are acum 6,950 dar l-am nascut cu 3,700
cezarina
QUOTE(ralucastef @ Apr 10 2009, 01:46 PM) *
bebe al meu a avut 3,700 si acum are6,950
si al meu doarme mult dar ii f bine ca asa cresc
diversificarea eu nu o incep decat la6 luni ca-i dau san
si de banana eu stiu ca se da
eu celui mare i-am dat la 4 luni jumate cu branzuca
am inceput mai repede diversificarea la el ca l-am alaptat numai pana la 3 luni
acum fiecare face cum crede anima1.gif
si stiu ca diversificarea se incepe cu suc de morv si apoi mar
ca sa nu de-a colici
dar fiecare pediatru are alta varianta
citeste si tu in mama si copilul daca o ai
daca nu lasa ID tau si ti-o trimit tzuc.gif


multumesc mult, mi-am luat si eu cartea cu mama si copilul.
Acolo scriu sa incepi diversificarea destul de devreme. Oricum in fiecare carte scrie altceva:)
Nu am vrut sa incep mai devreme pentru ca mi se pare ca nu sunt pregatiti de foarte mici sa manance altceva. Si pana acum a luat destul de bine in greutate.
Eu nu i-am dat nici ceai macar sau apa. Doar cateodata ii mai dozolvam laptele praf cu ceai de musetel pentru ca avea probleme cu constipatia. Insa ceai simplu nu i-am dat.
Asa am sa incep morcov si mar.
ralucastef
QUOTE(cezarina @ Apr 10 2009, 01:31 AM) *
multumesc mult, mi-am luat si eu cartea cu mama si copilul.
Acolo scriu sa incepi diversificarea destul de devreme. Oricum in fiecare carte scrie altceva:)
Nu am vrut sa incep mai devreme pentru ca mi se pare ca nu sunt pregatiti de foarte mici sa manance altceva. Si pana acum a luat destul de bine in greutate.
Eu nu i-am dat nici ceai macar sau apa. Doar cateodata ii mai dozolvam laptele praf cu ceai de musetel pentru ca avea probleme cu constipatia. Insa ceai simplu nu i-am dat.
Asa am sa incep morcov si mar.


la
daniela_80
buna fetelor,si raisa face la fel nu are stare sa manance trebuie sa aiba ceva in manute sa-si faca de joaca,in general la 4 luni greutatea copilului trebuie sa fie dublul celei de la nastere iar incepand cu luna a 5 copilul va lua maxim 500de g pe luna pana la 1 an,
ralucastef
QUOTE(cezarina @ Apr 10 2009, 01:31 AM) *
multumesc mult, mi-am luat si eu cartea cu mama si copilul.
Acolo scriu sa incepi diversificarea destul de devreme. Oricum in fiecare carte scrie altceva:)
Nu am vrut sa incep mai devreme pentru ca mi se pare ca nu sunt pregatiti de foarte mici sa manance altceva. Si pana acum a luat destul de bine in greutate.
Eu nu i-am dat nici ceai macar sau apa. Doar cateodata ii mai dozolvam laptele praf cu ceai de musetel pentru ca avea probleme cu constipatia. Insa ceai simplu nu i-am dat.
Asa am sa incep morcov si mar.



la inceputul cartii zice ca daca alapteziceeace nu-i cazul latine diversificarea sa o incepi la 6 luni
dar tu o poti incepe ca-i dai lapte praf
si de constipatie........apropo
eu stiu ca cei alaptati sunt destul de hidratati si sa nu le dam apa sau ceai
dar cei ce beau laptic praf au nevoie de apa sau ceiuc
citeste si tu in carte pe net si ai sa gasesti tzuc.gif
ralucastef
QUOTE(daniela_80 @ Apr 10 2009, 01:54 AM) *
buna fetelor,si raisa face la fel nu are stare sa manance trebuie sa aiba ceva in manute sa-si faca de joaca,in general la 4 luni greutatea copilului trebuie sa fie dublul celei de la nastere iar incepand cu luna a 5 copilul va lua maxim 500de g pe luna pana la 1 an,

buna
al meu nu are si pediatra zice ca-i super
cezarina
QUOTE(ralucastef @ Apr 10 2009, 02:28 PM) *
la inceputul cartii zice ca daca alapteziceeace nu-i cazul latine diversificarea sa o incepi la 6 luni
dar tu o poti incepe ca-i dai lapte praf
si de constipatie........apropo
eu stiu ca cei alaptati sunt destul de hidratati si sa nu le dam apa sau ceai
dar cei ce beau laptic praf au nevoie de apa sau ceiuc
citeste si tu in carte pe net si ai sa gasesti tzuc.gif


Da, daca ii dai san nu trebuie sa incepi inainte de 6 luni.
Chiar si cum ii dadeam eu san si completare, doctorita mi-a spus ca nu are nevoie de apa sau ceai.
Acum de cand am intrerupt alaptarea vad ca s-a mai reglat cu scaunele. Cred ca combinatia nu-i pria.
Cand l-am alaptat integral facea de cateva ori pe zi. A inceput sa se constipe cand i-am introdus laptele praf.
Eu i-am dat si calciu si vitamina C 10 zile pe luna, asa mi-a spus doctorita. Nu stiu daca am facut bine, dar am observat ca in zilele respective era mai constipat. Timp de 1 luna nu a reusit sa faca singurel, doar cu supozitor. Acum vad ca si-a revenit.
daniela_80
jucaus.gif daca vrei sa nu mai fie constipat renunta la supozitore ele agreaveaza si incepe sa-i dai suculetul de morcov o sa observi ca o sa inceapa sa-si regleze scaunul singur,mai bine foloseste termometrul cand se constipa decat supozitor,nu e obligatoriu sa faca in fiecare zi fiecare copil poate sa fie diferit si sa faca la 2 zile 3 zile
cezarina
QUOTE(daniela_80 @ Apr 10 2009, 03:07 PM) *
jucaus.gif daca vrei sa nu mai fie constipat renunta la supozitore ele agreaveaza si incepe sa-i dai suculetul de morcov o sa observi ca o sa inceapa sa-si regleze scaunul singur,mai bine foloseste termometrul cand se constipa decat supozitor,nu e obligatoriu sa faca in fiecare zi fiecare copil poate sa fie diferit si sa faca la 2 zile 3 zile


acum si-a revenit. Face singur la 2 sau 3 zile. Cand a avut probleme am incercat cu termometrul si nu s-a intamplat nimic.
Supozitor i-am pus cand nu facea nici la 3 zile singur. Nu puteam sa-l las mai mult. Si nici cu supozitor nu facea intotdeauna imediat.
Bine ca am scapat de supozitor. Sper sa nu mai fie nevoie.
daniela_80
dani stefan
buna fetelor. nu ma lasa dani deloc. este f agitat si plangacios. nu stiu ce are
acum are 6.3kg. pediatra a zis ca e bine. o alta manica care a nascut o data cu mine are fetita si tot cam atat cantareste.
pt constipatie e f buna zeama de morcov sau de lamaie (2-3 picaturi in ceai)
incercati sa-i puneti termometrul in fiecare zi la aceasi ora timp de 3-4 zile si se va regla. la noi asa a mers

dani stefan
eu ma numesc gina iar printul daniel stefan

Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.