Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Olaaa Portugal! Esta Alguem ?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Esti din aceeasi localitate cu mine?
amyy
Ola a todos! Sou uma futura mama de portugal e gostaria de comunicar com agente de ca.Beijinhos !
erica
bananab.gif
buna amyy, in Portugalia, unde ?
amyy
QUOTE(erica @ Apr 4 2009, 12:51 AM) *
bananab.gif
buna amyy, in Portugalia, unde ?

erica
Boa Pascoa !!!
amyy
QUOTE(erica @ Apr 12 2009, 04:28 PM) *
Boa Pascoa !!!

Multumesc, sunt ortodoxa si pastele e duminica asta care vine.
amyy
Boa pasco pra si tambem!
erica
QUOTE(amyy @ Apr 13 2009, 06:13 AM) *
Boa pasco pra si tambem!

Imi cer scuze ca nu ti-am raspuns atata timp, dar mi-am schimbat adresa si o perioada am ramas fara net, daca vrei sa vorbim, acum sunt in zona !!!!!!!!!!!!
amyy
QUOTE(erica @ Jun 11 2009, 11:43 PM) *
Imi cer scuze ca nu ti-am raspuns atata timp, dar mi-am schimbat adresa si o perioada am ramas fara net, daca vrei sa vorbim, acum sunt in zona !!!!!!!!!!!!

Nu este nicio problema.
In ce localitate va aflati,ma refer in portugal?
toia
Mămicile românce din Portugalia, ajutate să-și îngrijească bebelușii

Ultima inițiativă a portughezilor, în materie de protecție a copiilor nou-născuți, este realizarea unui manual, în mai multe limbi străine, prin care mămicile sunt învățate cum să se ocupe de sănătatea bebelușilor.


Ghidul, tradus și în limba română, are ca scop educarea imigranților în direcția protejării copiilor.

În Portugalia, media anuală pe anul 2008 în ceea ce privește decesul nou-născuților a fost de 2,5 cinci bebeluși din 1.000. Inițiativa de a crea ghidul "Cum să ai grijă de bebelușul tău", luată de Societatea Portugheză de Neonatologie, face parte dintr-un amplu program de creare a unei structuri de asistență și monitorizare
prenatală a viitoarelor mămici, relatează publicația Correiomanha.pt.

Manualul disponibil gratuit în mai multe limbi străine, printre care și româna, îi ajută pe părinți să-i îngrijească cât mai bine pe nou-născuții lor. Le sunt oferite informații despre modul de curățare a cordonului ombilical, schimbatul scutecelor, alăptarea sau colicii.

Mămicile sunt învățate, de asistentele din spitale, toate aceste lucruri, însă ghidul îi sprijină pe părinți și după ce aceștia ajung acasă cu bebelușul și nu se mai pot baza pe experiența cadrelor medicale.

Violeta Dorot, o româncă stabilită în Portugalia, l-a născut pe cel de-al cincilea copil
în urmă cu patru luni. Pentru aceasta și pentru soțul său, Medrag, manualul le-a fost de un real ajutor, a precizat românca pentru Correiomanha.pt.

Evz.
erica
QUOTE(toia @ Jun 24 2009, 01:18 PM) *
Mămicile românce din Portugalia, ajutate să-și îngrijească bebelușii

Ultima inițiativă a portughezilor, în materie de protecție a copiilor nou-născuți, este realizarea unui manual, în mai multe limbi străine, prin care mămicile sunt învățate cum să se ocupe de sănătatea bebelușilor.
Ghidul, tradus și în limba română, are ca scop educarea imigranților în direcția protejării copiilor.

În Portugalia, media anuală pe anul 2008 în ceea ce privește decesul nou-născuților a fost de 2,5 cinci bebeluși din 1.000. Inițiativa de a crea ghidul "Cum să ai grijă de bebelușul tău", luată de Societatea Portugheză de Neonatologie, face parte dintr-un amplu program de creare a unei structuri de asistență și monitorizare
prenatală a viitoarelor mămici, relatează publicația Correiomanha.pt.

Manualul disponibil gratuit în mai multe limbi străine, printre care și româna, îi ajută pe părinți să-i îngrijească cât mai bine pe nou-născuții lor. Le sunt oferite informații despre modul de curățare a cordonului ombilical, schimbatul scutecelor, alăptarea sau colicii.

Mămicile sunt învățate, de asistentele din spitale, toate aceste lucruri, însă ghidul îi sprijină pe părinți și după ce aceștia ajung acasă cu bebelușul și nu se mai pot baza pe experiența cadrelor medicale.

Violeta Dorot, o româncă stabilită în Portugalia, l-a născut pe cel de-al cincilea copil
în urmă cu patru luni. Pentru aceasta și pentru soțul său, Medrag, manualul le-a fost de un real ajutor, a precizat românca pentru Correiomanha.pt.

Evz.





In Portugalia Locuiesc in Sao Pedro de Sintra

olga90
ola.. eu sunt la portugalia... am nascut aici o fetita carut.gif rolleyes.gif trandafir.gif salut la toate mamicile din farooooo!!!
stely_123
ola celor care sunt din portugalia si eu am stat acolo aproape 3 ani
am nascut baietelul acolo si a fost totul fffff bine dar acum sunt in italia dar fara baietel el este in romania
eu am stat in castelo branco si mia placut ffffffff mult e diferit de aici lumea acolo e mai buna ca aici
miar place sa ma intorc macar in concediu va pup pe toate
p.s tot asa salarii de mizerie sunt ca eu de aua am polecat ca numi placea salariu
erica
QUOTE(stely_123 @ Oct 13 2009, 01:48 PM) *
ola celor care sunt din portugalia si eu am stat acolo aproape 3 ani
am nascut baietelul acolo si a fost totul fffff bine dar acum sunt in italia dar fara baietel el este in romania
eu am stat in castelo branco si mia placut ffffffff mult e diferit de aici lumea acolo e mai buna ca aici
miar place sa ma intorc macar in concediu va pup pe toate
p.s tot asa salarii de mizerie sunt ca eu de aua am polecat ca numi placea salariu


Ola, este drept inca salariile sunt o mizerie, dar cum ne-am obisnuit aici nu renuntam atat de usor.
Daca vrei sa-ti faci concediul in Portugalia da de veste, iar cazarea ti-e asigurata. Eu locuiesc aproape de Sintra, adica nu foarte departe de ocean, asa ca invitatia este deschisa. In rest toate cele bune, salutari si mult spor la munca.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.