Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Obiectele Vechi - Restaurate
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Casa si gradina
andaro
Mie imi plac f mult oglinzile si sincer am pus ochii pe una in casa bunicilor mei....are peste un metru inaltime si cativa ani in spate iar cu putin retus va arata super, dand astfel un aer rustic locului unde va fi aszata.... super.gif

Tu cum procedezi cu obictele invechite care ar putea fi reinnoite ...le restaurezi sau le arunci?

De ex., oglinzile vechi, poate ca nu sunt tocmai un element de decor foarte interesant, insa te sfatuiesc sa nu le arunci, pentru ca le poti redecora foarte usor, iar rezultatul va fi unul deosebit.

1. Alege culori pastelate
Curata bine rama oglinzii cu alcool sanitar sau cu apa si sapun si las-o sa se usuce. Alege coli de hartie obisnuita, fara luciu, dar cat mai colorate, cu modele florale. Pregateste un bol de sticla in care sa amesteci aracetul cu putin apa. Pensulele trebuie sa aiba varful subtire, sa poti aplica solutia cu aracet in locuri inguste.

2. Joaca-te cu hartia

A doua etapa este cea mai distractiva. Daca ai copii, roaga-i pe ei sa taie colile de hartie colorata in bucatele foarte mici. Tot ce trebuie sa faci tu este sa aduni fragmentele de hartie si sa le sortezi in functie de culoare. Colajul pe care urmeaza sa il lipesti pe rama oglinzii va fi mult mai interesant daca rupi bucatile de hartie in loc sa le tai cu foarfeca.

3. Lipeste straturile de hartie

Acopera suprafata lucioasa a oglinzi sa nu o murdaresti cu aracet sau sa nu lipesti, din greseala, hartie pe ea. Dilueaza aracetul cu apa .Aplica solutia de lipit cu ajutorul pensulei pe suprafete mici si lipeste bucatile de hartie urmand modelul ramei. oFloare1.gif
miniraton
si bunicamea are un dulap foarte interesant, ea tine carti in el acum dar poate avea mai multe intrebuintari. Si am vaz prin reviste ca se poarta si, culmea, costa f mult mobila asta .
andaro
Da, asa este...sunt f pretuite mai ales de cei care se ocupa cu asa ceva... rolleyes.gif
Dar daca este si din lemn masiv...e si mai si....mie imi plac f mult obiectele de anticariat...
Tu nu ti-l pui in noua casa? Te-ai gandit la stilul ales?
andaro
Miniraton, daca tot ai amintit de " Mobilierul vintage"...mobilier vechi ce nu-si "ascunde" varsta.

Obiecte din perioada de aur- anii '20-'80, in combinatii originale. Acesta este vintage- stilul care face furori. Un gen eco-retro.
Un interior vintage este clasic si original totodata: combinand piesele in fel si chip, rezultatul va fi mereu altul. Mobilierul e vechi, arata a vechi si e realizat din materiale naturale si pretioase. Restul - designul aparte, parca imbogatit de patina vremii- este arta.
Pretul ti se pare piperat? "Recicleaza" zestrea bunicii: mobile din lemn masiv, curbat, ideal- cu insertii pretioase (metal, fildes), covoare traditionale sau piei naturale. Pune storuri din lemn la ferestre si umple camera cu obiecte de decor retro: harti, fotografii vechi, corabii din lemn, sfesnice din fier forjat, etc.
miniraton
andaro...nu cred ca este din lemn masiv dulapul bunicamii dar atata tare misto. Imi place tare mult stilul asta retro dar, sincera sa fiu, nu cred ca m-as pricepe sa-mi decorez o casa intreaga in stilul asta, poate un dormitor da, sau un colt de living... depinde, dar ce naiba sa decorez livingul asa cand eu ditamai usile de sticla care dau in dining... merge ca laleaua-n branza.
andaro
aaaaaaa...acuma tu stii ce vrei si ce s-ar potrivi cel mai bine in casa ta...eu m-am gandit ca in livingul sa aduc niste tendinte rustice...asta 90%...dar pana sa ajungem acolo va mai trce timpul....
ruxy
Eu nu ma potrivesc cu stilul retro....imi place sa admir, dar la altii...mie orice lucru vechi ( si aici ma refer la antichitati) imi da o senzatie pe care nu o pot descrie...cand stiu ca fiecare lucrusor are istoria lui, povestea lui rolleyes.gif imi da fiori...ma sperie putin....iubesc noul, cu tot ce tine de el....asa simt eu... oFloare.gif
andaro
QUOTE(rux25 @ Apr 2 2009, 08:31 PM) *
mie orice lucru vechi ( si aici ma refer la antichitati) imi da o senzatie pe care nu o pot descrie...cand stiu ca fiecare lucrusor are istoria lui, povestea lui rolleyes.gif imi da fiori...ma sperie putin....iubesc noul, cu tot ce tine de el....asa simt eu... oFloare.gif

Mdaaa, e normal sa avem gusturi diferite din moment ce nu suntem la fel...dar poate acel obiect are o istorie mai deosebita si chiar merita sa-l ai....dar asta nu inseamna ca eu nu iubesc noul cu tot ce tine de el....depinde din ce unghi privim lucrurile.... anima1.gif
ruxy
Sigur ca suntem diferiti , cinci degete de la o mana nu seamana...eu am spus ca le admir...dar nu sa le am eu rolleyes.gif sunt oameni pentru care antichitatile reprezinta un tezaur...pe mine insa nu ma atrag deloc...chiar imi dau fiori.... smile.gif Ce mi-as fi dorit sa am...o icoana veche pe care o avea bunica mea pe perete tablou, ce imi aminteste foarte tare de copilaria mea la bunici...insa...cred ca a fost vanduta...si nu mai am cum sa o gasesc.... sad.gif
andaro
Ai dreptate... yes.gif
Si eu la partea sentimentala m am referit cand am scris ca poate obiectul respectiv are o istorie deosebita ( ex. icoane,, oglinda mea....) love1.gif
ruxy
QUOTE(aandaaro @ Apr 2 2009, 10:13 PM) *
Ai dreptate... yes.gif
Si eu la partea sentimentala m am referit cand am scris ca poate obiectul respectiv are o istorie deosebita ( ex. icoane,, oglinda mea....) love1.gif

Da ai dreptate partea sentimentala e cea care conteaza cel mai mult ...asta e si parerea mea... love1.gif
andaro
QUOTE(rux25 @ Apr 3 2009, 11:07 AM) *
Da ai dreptate partea sentimentala e cea care conteaza cel mai mult ...asta e si parerea mea... love1.gif

hug.gif hug.gif
miniraton
pai ai dreptate rux, nici mie nu mi-ar placea sa am in casa , dau un ex, o lada veche (de pe vremea bunicii) de zestre...brrr mi se pare...sinistru. Dar imi place mobila noua cu tendinte retro, modern...si de ce nu, daca ai un obiect care-ti place....sa-l vopsesti, sa aplici floricele sau mai stiu eu ce.. adica sa convertim mobilierul in obiect artisitic (asta pt cine se pricepe)... nu ca ar fi cazul meu... ca nu ma pricep... dar admir.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.