Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: O Picatura Din Sangele Nostru, Poate Salva Viata Cuiva
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bloguri. Pagini Personale > Bloguri > Blog VALERIA OANA
Pagini: 1, 2
VALERIA OANA
Am citit o multime de topicuri pe forumul asta, care mai de care mai interesante, despre tot felul de tampenii care ne obsedeaza, despre sex si partenerii de sex, despre moda si vedete, dar nimic despre cum putem sa ii ajutam pe cei ce au nevoie de ajutorul nostru. Sa facem ceva din suflet pentru niste persoane pe care nu le cunoastem si carora nu le datoram nimic.
Majoritatea celor ce posteaza pe forum sunt femei, sunt mame si stiu ce inseamna ca cineva sa iti intinda o mana de ajutor neconditionat. Haideti sa donam sange pentru a le salva viata unor oameni ce nu si-au pierdut speranta
Danutza_rge
QUOTE(VALERIA OANA @ Mar 31 2009, 10:06 PM) *
Am citit o multime de topicuri pe forumul asta, care mai de care mai interesante, despre tot felul de tampenii care ne obsedeaza, despre sex si partenerii de sex, despre moda si vedete, dar nimic despre cum putem sa ii ajutam pe cei ce au nevoie de ajutorul nostru. Sa facem ceva din suflet pentru niste persoane pe care nu le cunoastem si carora nu le datoram nimic.
Majoritatea celor ce posteaza pe forum sunt femei, sunt mame si stiu ce inseamna ca cineva sa iti intinda o mana de ajutor neconditionat. Haideti sa donam sange pentru a le salva viata unor oameni ce nu si-au pierdut speranta



acum sincer vorbind ma gandeam sa fac acest lucru dar singura nu am avut curajul sa ma duc..............daca am fi mai multe care sunt dispuse sa faca acest gest as merge cu mare placere ..............deci daca vreti sa faceti o lista eu ma-m inscris deja

01. Danutza_rge grupa 01 negativ
VALERIA OANA
AB IV, Rh negativ
Danutza_rge


01. Danutza_rge grupa 01 negativ
02.Valeria Oana AB IV, Rh negativ
LoriG
01, pozitiv
VALERIA OANA
Si cam la atat de rezuma dorinta noastra de a face bine si de a intinde o mana de ajutor celor aflati in suferinta.
dyana
eu ma inscriu cu mare drag, dar este posibil sa intampin o dificultate: am sub greutatea minima admisa, care daca nu ma insel este de 56 kg; eu am sub 50 biggrin.gif

am A2 pozitiv smile.gif
Danutza_rge
01. Danutza_rge grupa 01 negativ
02.Valeria Oana grupa AB IV, Rh negativ
03.Lori _ G grupa 01 pozitiv
04.Dyana grupa A2 poztiv

05. Andra Craciun grupa 01
andracraciun
sunt si eu alaturi de voi.
01 nu stiu rh-ul dar nu cred ca e chiar atat de important
liliana2u
eu, cu mare drag as dona, dar am avut hepatita cronica activa, o boala ce mi-a dat de furca veo 9 ani si nu am voie, stiu ca exista reguli clare ce nu pot fi incalcate... insa ma ofer sa va duc la institut rolleyes.gif
Danutza_rge
QUOTE(mallina2u @ Apr 1 2009, 08:52 PM) *
eu, cu mare drag as dona, dar am avut hepatita cronica activa, o boala ce mi-a dat de furca veo 9 ani si nu am voie, stiu ca exista reguli clare ce nu pot fi incalcate... insa ma ofer sa va duc la institut rolleyes.gif



nu- i nimic mallinutza , gestul conteaza.............stim sigur ca ai fi facut acest fapt minunat...............acceptam ajutorul tau ............o sa lasam ceva vreme lista deschisa sa vedem ce si cum
tzuc.gif
VALERIA OANA
QUOTE(andracraciun @ Apr 1 2009, 07:26 PM) *
sunt si eu alaturi de voi.
01 nu stiu rh-ul dar nu cred ca e chiar atat de important



Din cauza Rh-ului negativ, eu mi-am pierdut fetita. De ce credeti ca Rh-ul nu este important?
VALERIA OANA
La Pro tv se deruleaza o campanie umanitara. Alina (LagunaBlue) are baietelul bolnav de talasemie majora si trebuie sa ii faca transplant. Andu este doar unul din cazurile disperate pe care noi le privim, le compatimim si....trecem mai departe, de multe ori privindu-i acuzator pe parinti. Haideti sa donam sange pentru Andu si pentru ceilalti copilasi care depind de astfel de gesturi infime pentru noi. Haideti sa le mai oferim o sansa celor ce din cauza bolii, nu indraznesc sa isi faca planuri de viitor.
Danutza_rge
QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 1 2009, 10:07 PM) *
Din cauza Rh-ului negativ, eu mi-am pierdut fetita. De ce credeti ca Rh-ul nu este important?



nu si-a dat seama ............. notworthy.gif e prietena noastra care vrea sa ne ajute , nu stie ce implica RH-ul ca nu are bebe............si nici eu nu am apucat sa-i explic la telefon oFloare1.gif
Danutza_rge
QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 1 2009, 10:11 PM) *
La Pro tv se deruleaza o campanie umanitara. Alina (LagunaBlue) are baietelul bolnav de talasemie majora si trebuie sa ii faca transplant. Andu este doar unul din cazurile disperate pe care noi le privim, le compatimim si....trecem mai departe, de multe ori privindu-i acuzator pe parinti. Haideti sa donam sange pentru Andu si pentru ceilalti copilasi care depind de astfel de gesturi infime pentru noi. Haideti sa le mai oferim o sansa celor ce din cauza bolii, nu indraznesc sa isi faca planuri de viitor.



Oane suntem 5 deja , avand in vedere ca tu esti initiatoarea acestui topic , tu hotarasti cand mergem sa donam sange............si asa vad ca nu se agita mai nimeni.............asteptam Ok-ul tau
oFloare1.gif
VALERIA OANA
QUOTE(Danutza_rge @ Apr 1 2009, 10:13 PM) *
nu si-a dat seama ............. notworthy.gif e prietena noastra care vrea sa ne ajute , nu stie ce implica RH-ul ca nu are bebe............si nici eu nu am apucat sa-i explic la telefon oFloare1.gif



Nu trebuie sa ai copil ca sa stii ce importanta si ce rol are Rh-ul in organismul unui om. Trebuie sa iti cunosti organismul foarte bine pentru a te putea proteja de pericolele ce te pandesc. O tanara ce are o relatie sexuala neprotejata, ramane insarcinata si fara sa stie ce Rh are, decide sa intrerupa sarcina, face un chiuretaj iar medicul fara a sti ca ea are Rh negativ, nu ii administreaza vaccinul de izoimunizare. Dupa un timp, isi intemeiaza o familie si alaturi de sotul ei incep sa isi faca planuri pentru ca familia lor sa se mareasca. Abia atunci incepe cosmarul si abia atunci realizeaza ce inseamna sa nu stii nimic despre organismul tau
VALERIA OANA
QUOTE(Danutza_rge @ Apr 1 2009, 10:15 PM) *

Oane suntem 5 deja , avand in vedere ca tu esti initiatoarea acestui topic , tu hotarasti cand mergem sa donam sange............si asa vad ca nu se agita mai nimeni.............asteptam Ok-ul tau
oFloare1.gif



Haideti sa mergem vineri dimineata.
Danutza_rge
QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 1 2009, 10:21 PM) *
Nu trebuie sa ai copil ca sa stii ce importanta si ce rol are Rh-ul in organismul unui om. Trebuie sa iti cunosti organismul foarte bine pentru a te putea proteja de pericolele ce te pandesc. O tanara ce are o relatie sexuala neprotejata, ramane insarcinata si fara sa stie ce Rh are, decide sa intrerupa sarcina, face un chiuretaj iar medicul fara a sti ca ea are Rh negativ, nu ii administreaza vaccinul de izoimunizare. Dupa un timp, isi intemeiaza o familie si alaturi de sotul ei incep sa isi faca planuri pentru ca familia lor sa se mareasca. Abia atunci incepe cosmarul si abia atunci realizeaza ce inseamna sa nu stii nimic despre organismul tau



tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
isterikk
QUOTE(dyana @ Apr 1 2009, 07:39 PM) *
eu ma inscriu cu mare drag, dar este posibil sa intampin o dificultate: am sub greutatea minima admisa, care daca nu ma insel este de 56 kg; eu am sub 50 biggrin.gif

am A2 pozitiv smile.gif

Tocmai m am interesat si eu ce fel de persoane pot dona sange insa am aflat ca nu pot dona cei care au luat antibiotic,cei ce au mai putin de 50 kg si mamicile care alapteaza dar sunt anemice.In plus,cine a dat nastere la un bebe trebuie sa astepte sa treaca cel putin 9 luni de la acea data. oFloare1.gif Eu m as alatura voua dar sunt cam departe sad.gif .
Danutza_rge
QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 1 2009, 10:22 PM) *
Haideti sa mergem vineri dimineata.



maine facem sedinta
yes.gif
Danutza_rge
QUOTE(isterikk @ Apr 1 2009, 10:23 PM) *
Tocmai m am interesat si eu ce fel de persoane pot dona sange insa am aflat ca nu pot dona cei care au luat antibiotic,cei ce au mai putin de 50 kg si mamicile care alapteaza dar sunt anemice.In plus,cine a dat nastere la un bebe trebuie sa astepte sa treaca cel putin 9 luni de la acea data. oFloare1.gif Eu m as alatura voua dar sunt cam departe sad.gif .



stim ca esti alaturi de noi cu gandul si sufletul
hug.gif
VALERIA OANA
QUOTE(isterikk @ Apr 1 2009, 10:23 PM) *
Tocmai m am interesat si eu ce fel de persoane pot dona sange insa am aflat ca nu pot dona cei care au luat antibiotic,cei ce au mai putin de 50 kg si mamicile care alapteaza dar sunt anemice.In plus,cine a dat nastere la un bebe trebuie sa astepte sa treaca cel putin 9 luni de la acea data. oFloare1.gif Eu m as alatura voua dar sunt cam departe sad.gif .



Cica ca (cacofonia este intentionata) trebuie sa venim la tine sa vedem daca corespunzi
isterikk
QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 1 2009, 11:25 PM) *
Cica ca (cacofonia este intentionata) trebuie sa venim la tine sa vedem daca corespunzi

Pai....am peste 50kg......de alaptat alaptez ......de anemie nu stiu nimic......si as fii avut AB IV pozitiv tongue.gif
Luka
De 2-3 saptamani vreau sa ajung la hematologie deci : gand la gand !
Am 01 Rh pozitiv !
Problema este ca eu voi merge la Rm. Valcea , promit !
E un gest mic , care poate fi important pentru un om , o viata !
VALERIA OANA
QUOTE(isterikk @ Apr 1 2009, 10:30 PM) *
Pai....am peste 50kg......de alaptat alaptez ......de anemie nu stiu nimic......si as fii avut AB IV pozitiv tongue.gif



Nu te cred. Trebuie sa vin in Belgia sa ma conving
VALERIA OANA
QUOTE(Luka @ Apr 1 2009, 10:30 PM) *
De 2-3 saptamani vreau sa ajung la hematologie deci : gand la gand !
Am 01 Rh pozitiv !
Problema este ca eu voi merge la Rm. Valcea , promit !
E un gest mic , care poate fi important pentru un om , o viata !



Este un gest infim pentru noi. Dar este vital pentru cei ce se afla in suferinta si depind de astfel de gesturi.
Multumesc
isterikk
QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 1 2009, 11:31 PM) *
Nu te cred. Trebuie sa vin in Belgia sa ma conving

liwlol.gif
pustiks
Eu am AII, nu stiu RH-ul. Am facut hepatita la 6 ani. Pot oare sa donez? Sotul doneaza in fiecare an.
Luka
Nu trebuie sa-mi multumesti !
Important e ca putem face cu un minim efort, un gest uman !
Daca as putea as merge lunar, dar am inteles ca trebuie sa treaca 3 luni si bineinteles sa nu ai probleme medicale ...
Doamne Ajuta !
VALERIA OANA
QUOTE(pustiks @ Apr 1 2009, 10:36 PM) *
Eu am AII, nu stiu RH-ul. Am facut hepatita la 6 ani. Pot oare sa donez? Sotul doneaza in fiecare an.



QUOTE(Luka @ Apr 1 2009, 10:39 PM) *
Nu trebuie sa-mi multumesti !
Important e ca putem face cu un minim efort, un gest uman !
Daca as putea as merge lunar, dar am inteles ca trebuie sa treaca 3 luni si bineinteles sa nu ai probleme medicale ...
Doamne Ajuta !



Haideti sa telefonam la Institutul de Hematologie si sa obtinem mai multe informatii
Danutza_rge
QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 1 2009, 10:56 PM) *
Haideti sa telefonam la Institutul de Hematologie si sa obtinem mai multe informatii



Adresa: Str. Constantin Caracas nr. 2-8, cod 78156, sector 1
Telefon: 021.319.31.62; 021.212.81.26; Fax 021.319.17.79
Program: NON-STOP

Danutza_rge
Cine poate dona?

Chiar si tu daca indeplinesti urmatoarele conditii:

* Varsta cuprinsa intre 18-62 ani;
* Greutate corporala minima a donatorului: 58 kg;
* Tensiunea arteriala: maxima sa nu depaseasca 200 mmHg iar minima 100 mmHg;
* Donatorul sa nu prezinte afectiuni de genul: boli de piele, sechele pulmonare, operatie de ulcer;
* Intervalul de timp intre doua donari de sange nu poate fi mai mic de 72 zile.


Danutza_rge
Daca esti hipertensiv (pana la 20 mmHg) trebuie sa stii ca este chiar recomandat sa donezi.
Danutza_rge
Trebuie sa intelegem ca:

Donarea de singe este permisa numai persoanelor in stare de sanatate, intre 18 si 62 de ani (intrucit in afara acestor virste nu exista garantia unui raspuns armonios din partea organismului fata de pierderea a 450ml de sange), celor care nu au valorile tensiunii arteriale peste 20 mm Hg sau sub 10 mm Hg, femeilor in afara sarcinii sau a lauziei, celor ce nu manifesta stari emotionale exagerate, teama persistenta fata de actul donarii sau o stare de oboseala, nu au consumat alcool sau o masa bogata in grasimi inainte de a se prezenta la recoltare, au de la ultima donare de singe minimum 70 de zile, nu au avut in ultimul timp pierderi de singe si nu au fost supusi unor interventii chirurgicale.

Si profesiunea donatorului poate constitui uneori o cauza a respingerii acestuia de la recoltare, cind exista pericolul potential al infectiilor (cazul mulgatorilor, ingrijitorilor de animale, maturatorilor) sau al unei oboseli fizice (soferi pe mijloace de transport in comun, piloti, operatori la masini grele).

Restrictiile de mai sus privind donarea de sange se explica asttel: starile emotionale exagerate sunt o expresie a afectarii sistemului nervos, cel care coordoneaza repartitia sangelui dupa nevoi, iar in acest caz raspunsul sau poate fi inadecvat.

Teama de actul donarii poate duce la o tulburare a circulatiei sangelui manifestata printr-o lipotimie (lesin).

Starea de oboseala (dupa munca in schimbul de noapte sau dupa eforturi mari) poate constitui o cauza a adaptarii necorespunzatoare a circulatiei singelui.

Intervalul de minimum 70 de zile de la ultima recoltare este considerat suficient pentru refacerea tuturor elementelor sangelui si rezervelor organismului pierdute cu ocazia ultimei recoltari.

Gravida nu poate dona sange, intrucit organismul sau trebuie sa acopere si nevoile viitorului copil, iar interdictia se prelungeste 18 luni dupa nastere pentru ca organismul mamei sa-si refaca pierderile.
Danutza_rge
In Bucuresti:



-Centrul de transfuzie sanguina Bucuresti
Str. C.Caracas nr.2-8, sector 1
Tel.: 0314251230, 0314251231, 0314251232, 0314251233
-Punct de recoltare sangelui din Spitalul de Urgenta Floreasca
Tel.: 021-317.01.21 (centrala)
-Punct de recoltare sangelui din Spitalul Fundeni
Tel.: 021-318.04.00 (centrala)


TOATE CENTRELE DE DONARE AU PROGRAMUL
7:30-13.30
gabrielle2003
eu as face asta cu mare drag dar nu pot........ oFloare1.gif
greutatea nu imi da voie si tensiunea nici atat
asta era acum 2 ani cand am vrut sa o fac ......dar nu m-au primit
acum.............nici atat........alaptez, greutatea oricum este sub 58 , tensiunea la fel........
eu am 01 pozitiv trandafir.gif
Danutza_rge
In fiecare secunda undeva in lume apare nevoia de sange. E vorba atat despre oameni accidentati, despre oameni in salile de operatii cat si despre oameni care sufera de afectiuni grave la care singura sansa este transfuzia de sange la un interval de timp.

Incearca sa iti imaginezi ce ar fi daca a dona sange ar fi ceva privit cu usurinta cu care sunt privite alte aspecte ale vietii cum ar fi concediile, masa la un restaurant, sau alte asemenea lucruri pe care le faci pentru ca vrei. Pentru milioanele de oameni care au nevoie de sange anual asta ar face separarea intre viata si moarte.

Deocamdata nu s-a descoperit un inlocuitor al sangelui asa ca donarea este singura solutie pentru a putea face fata nevoilor de sange si elemente ale sangelui necesare transfuziilor.

Fa si tu pasul! Doneaza!
dyana
tot nu am inteles: trebuie sa ai minim 50 sau 58 de kg? unsure.gif
Danutza_rge
minim 58 Dyana oFloare.gif
Danutza_rge
Donarea de sange este sigura si usoara.

Nu se poate lua SIDA sau alte boli infectioase in timpul donarii.

Se utilizeaza un ac steril si de unica folosinta pentru fiecare donare.

Senzatia de lesin sau oboseala dupa donare este foarte rar intalnita.

Puteti dona doar daca starea de sanatate va permite si va simtiti bine.

Vi se vor pune cateva intrebari legate de starea de sanatate si vi se va face un mic examen medical - temperatura, puls, tensiune.

Rezultatele testelor raman confidentiale.

Pentru a beneficia de o experienta placuta in urma donarii, donatorii sunt rugati sa stea cateva minute dupa donare; sa evite exercitiile ori ridicarea de greutati in urmatoarele 5 ore de la donare.

Calitatea sangelui. Asigurarea calitatii rezervelor de sange se face printr-un proces ce presupune testari riguroase, procesare atenta, etichetare, stocare si un atent control al calitatii.
dyana
QUOTE(Danutza_rge @ Apr 1 2009, 11:23 PM) *
minim 58 Dyana oFloare.gif

ok, imi comand in seara asta un tort de 10 kg atunci rolleyes.gif
Danutza_rge
QUOTE(dyana @ Apr 1 2009, 11:25 PM) *
ok, imi comand in seara asta un tort de 10 kg atunci rolleyes.gif


sau o galeata de 10 kg de Nuttela tongue.gif ...........oricum nu iti ajunge decat 4 zile dupa calculele mele anima1.gif
NeliBaciu
eu as dona, am cam100 kg si b3? daca are cineva nevoie!!
Danutza_rge
QUOTE(NeliBaciu @ Apr 1 2009, 11:30 PM) *
eu as dona, am cam100 kg si b3? daca are cineva nevoie!!



esti din Bucuresti?
oFloare1.gif
dyana
QUOTE(Danutza_rge @ Apr 1 2009, 11:28 PM) *
sau o galeata de 10 kg de Nuttela tongue.gif ...........oricum nu iti ajunge decat 4 zile dupa calculele mele anima1.gif


nu ai inteles: trebuie sa imi ajunga doar o zi tongue.gif
QUOTE(NeliBaciu @ Apr 1 2009, 11:30 PM) *
eu as dona, am cam100 kg si b3? daca are cineva nevoie!!

b3 este cea mai rara grupa smile.gif
Danutza_rge
ok ........e trist dar adevarat se pare ca ramanem doar 3 pe lista pt ca Lori si Dyana alapteaza si la Dyana mai e o problema e prea ''uscata'' crybaby.gif
isterikk
QUOTE(Danutza_rge @ Apr 2 2009, 12:54 AM) *
ok ........e trist dar adevarat se pare ca ramanem doar 3 pe lista pt ca Lori si Dyana alapteaza si la Dyana mai e o problema e prea ''uscata'' crybaby.gif

Da mai mami de baiat frumos dar nici tu nu ai 18 luni de cand ai nascut....... oFloare1.gif
Danutza_rge
QUOTE(isterikk @ Apr 2 2009, 12:03 AM) *
Da mai mami de baiat frumos dar nici tu nu ai 18 luni de cand ai nascut....... oFloare1.gif



vai de capul meu ............asa e ............dar fac un efort , sper sa ma primeasca sa donez , mai ales ca eu la CM nu pierd mult sange........oricum o sa merg acolo si o sa vad ce mi se spune
LoriG

O sa mai caut si eu donatori oFloare1.gif imi pare asa rau ca nu pot nervi.gif ii mai dau eu cateva kile lu' "uscata" doh.gif
giulia_0319
QUOTE(Danutza_rge @ Apr 1 2009, 11:12 PM) *
Cine poate dona?

Chiar si tu daca indeplinesti urmatoarele conditii:

* Varsta cuprinsa intre 18-62 ani;
* Greutate corporala minima a donatorului: 58 kg;
* Tensiunea arteriala: maxima sa nu depaseasca 200 mmHg iar minima 100 mmHg;
* Donatorul sa nu prezinte afectiuni de genul: boli de piele, sechele pulmonare, operatie de ulcer;
* Intervalul de timp intre doua donari de sange nu poate fi mai mic de 72 zile.

dar oare de ce trebuie sa ai minim 58 de kg??? hai sa zic ca as bea o cafelutza sa imi urce un pic tensiunea, care de obicei e 9 cu 5, dar la greutate nu se poate negocia??? oFloare1.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.