Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Diversificarea La Bebelusi...de 4 Luni
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
maryalicia
QUOTE(danna68 @ Mar 12 2007, 12:47 PM) *
smile.gif cum a fost...a mers, cat are puiutul de i-ai dat urzici? biggrin.gif

Sintem mari avem 5 luni jumate.Nu au fost urmari dupa mincarea de aseara(urzici) .
maryalicia
QUOTE(VALERIA OANA @ Mar 12 2007, 04:10 PM) *
Puteam sa-i pun orice in biberon, indiferent ce gust avea. Daca era in biberon, era bun. Cand avea vreo 2 ani si jumatate, voiam sa-l fac sa renunte la biberon si i-am pus ceai de anghinare, fara zahar sau miere. L-a baut fara nici un fel de maraieli. I-am pus si bors si zeama de varza....

Esti tare glumeata imi place.Daca copilului ii placea din biberon cum era sa renunte ce tu renunti la ceva care iti place mult ...nu?
danna68
QUOTE(maryalicia @ Mar 12 2007, 09:32 PM) *
Sintem mari avem 5 luni jumate.Nu au fost urmari dupa mincarea de aseara(urzici) .

biggrin.gif foarte mari cam cat noi... biggrin.gif
maryalicia
QUOTE(danna68 @ Mar 13 2007, 12:11 AM) *
biggrin.gif foarte mari cam cat noi... biggrin.gif

Da parca sinteti mai mici cu 2 saptamini nu? liwlol.gif
danna68
QUOTE(maryalicia @ Mar 13 2007, 12:19 AM) *
Da parca sinteti mai mici cu 2 saptamini nu? liwlol.gif

biggrin.gif ei... nu sunt chiar 2 saptamani...undeva pe aproape biggrin.gif
tio
in privinta mancarii nu am avut probleme, manca ce gateam si acum la fel. sunt o fericita smile.gif .
VALERIA OANA
Ideea este sa ii dati copilului sa manance alimente cat mai diversificate, pentru a se obisnui cu ele. Iar sfatul meu, daca vreti sa tineti cont de el, ar fi acela de a nu-i introduce decat un aliment nou pe zi. Daca organismul copilului nu il tolereaza, veti sti care este acel aliment
Mona75
QUOTE(VALERIA OANA @ Mar 13 2007, 02:20 AM) *
Ideea este sa ii dati copilului sa manance alimente cat mai diversificate, pentru a se obisnui cu ele. Iar sfatul meu, daca vreti sa tineti cont de el, ar fi acela de a nu-i introduce decat un aliment nou pe zi. Daca organismul copilului nu il tolereaza, veti sti care este acel aliment

Pai asa este indicat.Si la diferenta de 5 zile. smile.gif
andreiushiana
noi am papat inca de la 4 luin piureul de legume cu linguritza foarte rar cand nu avea el chef o puneam in bibi shi o subtziam cu putzina zeama
acum papa fara probleme insa numai cu linguritza lui preferata
dak simte alta linguritza plange shi nu deschide guritza

insa fetelor ce sa-i mai dau acum ?
are 5 luni..... eating.gif
danna68
QUOTE(andreiushiana @ May 4 2007, 02:50 AM) *
noi am papat inca de la 4 luin piureul de legume cu linguritza foarte rar cand nu avea el chef o puneam in bibi shi o subtziam cu putzina zeama
acum papa fara probleme insa numai cu linguritza lui preferata
dak simte alta linguritza plange shi nu deschide guritza

insa fetelor ce sa-i mai dau acum ?
are 5 luni..... eating.gif

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...ic=91&st=20

gasesti aici cateva idei...succes smile.gif
popmaia
noi nu vrem nicicum sa mincam pireul de legume voi cum il faceti? poate nu stiu eu sa-l fac
popmaia
QUOTE(popmaia @ May 11 2007, 04:21 PM) *
noi nu vrem nicicum sa mincam pireul de legume voi cum il faceti? poate nu stiu eu sa-l fac

sunt un membru nou si inca nu stiu cum sa pun o poza de-al lui Maia. Ma ajuta cineva cu sfaturi?
danna68
QUOTE(popmaia @ May 11 2007, 04:34 PM) *
sunt un membru nou si inca nu stiu cum sa pun o poza de-al lui Maia. Ma ajuta cineva cu sfaturi?

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=46
aici ar trebui sa gasesti ce te intereseaza daca nu te descurci mai intrebi ok? smile.gif
danna68
QUOTE(popmaia @ May 11 2007, 04:21 PM) *
noi nu vrem nicicum sa mincam pireul de legume voi cum il faceti? poate nu stiu eu sa-l fac

smile.gif nici fata mea nu se omoara cu legumele dar pun carnita in ele si o pacalesc , noi suntem un pic mai mari...dar cresteti si voi repede smile.gif ...incearca sa pui 2 picaturi de lamaie ii mai schimba un pic gustul si poate ii place smile.gif eating.gif
popmaia
ce varsta are opilul tau?
popmaia
daca nu vrea sa manince pireul de legume atunci nu-il mai dau
popmaia
cum te descurci si sa mergi afara si sa-i faci atita mincare?
danna68
QUOTE(popmaia @ May 11 2007, 05:16 PM) *
cum te descurci si sa mergi afara si sa-i faci atita mincare?

fetita mea are 7 luni si mancarea ptr ea o pregatesc de cate ori ii d-au sa pape dar nu se face greu ca este cantitate mica...ii d-au si danonino care este gata preparat de regula are cam o masa pe zi de mancare mai mult nu vrea...in rest lapte , cereale ceai si pufuleti sau biscuiti...de rontait ca ne ies dintii smile.gif
danna68
QUOTE(popmaia @ May 11 2007, 05:13 PM) *
ce varsta are opilul tau?

felicitari ptr avatar este foarte frumos puiutul tau sa-ti traiasca ,pupici tzuc.gif tzuc.gif
ioy
QUOTE(popmaia @ May 11 2007, 05:16 PM) *
cum te descurci si sa mergi afara si sa-i faci atita mincare?

Sa traiasca fetita. Cat timp are?Si mie imi este teama ca nu imi va ajunge timpul sa le fac pe toate asa cum tb.Si eu abia acum am inceput diversificarea...
Adina13Gabriela
Buna,
Poate este cineva aici si ma sfatuieste si pe mine!
Fetita mea in 13 luna aceasta a implinit 4 luni.
Azi am incercat sa-i dau si pireu de legume ( am fiert un morcov, un cartofior, o cepa mica, o radacina patrunjel. dupa ce au fiert am pus morcovul racit in blender si l-am mixat subtiind cu supa) Am incercat sa-i dau cu lingurita special cumparata pt. ea dar cum ma apropiam de gurita cu lingurita isi facea singura greata fara a gusta macar din preparat. Dupa mai multe incercari fara nici un rezultat am introdus preparatul in sticluta si asa nu si-a mai facu greata singura chiar dupa ce a terminat de papat ( doar 15ml) a inceput sa scanceasca. Am cumparat o tetina ortodontica pentru hrana solida. Deci intrebare:
Cum a-ti reusit sa va convinge-ti bebelusii sa pape din ligurita?
Dupa ce a papat morcovul mixat a supt si 120 ml lapte. Ea papa lapte formula NAN1.
anka-iasi
al meu a papat din prima cu lingurita asa ca nu stiu cum ai putea sa o convingi.la mine acum nu mai vrea cu lingurita ci vrea sa tina el castronasul la gura si plange pana i-l dau si mananca parca e un purcelus direct din troaca.dar incearca sa nu i bagi lingurita in gura ci sa ii pui pe buze asa doar din varful linguritei cat sa dea de gust la papa caci sa se dezvete de biberon e destul de greu inca
mumu74
QUOTE(Adina13Gabriela @ Jul 16 2007, 04:52 PM) *
...
Cum a-ti reusit sa va convinge-ti bebelusii sa pape din ligurita?
...

Ecaterina a fost obisnuita cu lingurita de mica pentru ca ii dadeam picaturile de vigantol cu lingurita. Am cumparat o lingurita speciala - cupa e din silicon.
anka-iasi
QUOTE(mumu74 @ Jul 16 2007, 05:16 PM) *
Ecaterina a fost obisnuita cu lingurita de mica pentru ca ii dadeam picaturile de vigantol cu lingurita. Am cumparat o lingurita speciala - cupa e din silicon.

si eu tot cu lingurita ii dau vigantolul si in maternitate i-am dat completarea cu lingurita.dar vigantoltrebuie sa pui mai multe picaturi in lingurita ca sa ia doza corecta ca e uleios si nu curge tot in gurita.dar tu trebuie sa stii asta deja biggrin.gif
mamazmeilor
Bebeitza mea are3.5 luni si astazi a fost prima zi in care am hotarat sa-i dau su de morcov.A fost delicios,poate chiar prea delicios pt ca mami i-a dat vreo 5 lingurite.PROBLEMA e ca de dimineata a vomitat de 3 ori .Cred ca am exagerat un pic cu cantitatea.O mai las cateva zile,apoi incercam iar.Urati-mi succes!
mamazmeilor
QUOTE(Adina13Gabriela @ Jul 16 2007, 04:52 PM) *
Buna,
Poate este cineva aici si ma sfatuieste si pe mine!
Fetita mea in 13 luna aceasta a implinit 4 luni.
Azi am incercat sa-i dau si pireu de legume ( am fiert un morcov, un cartofior, o cepa mica, o radacina patrunjel. dupa ce au fiert am pus morcovul racit in blender si l-am mixat subtiind cu supa) Am incercat sa-i dau cu lingurita special cumparata pt. ea dar cum ma apropiam de gurita cu lingurita isi facea singura greata fara a gusta macar din preparat. Dupa mai multe incercari fara nici un rezultat am introdus preparatul in sticluta si asa nu si-a mai facu greata singura chiar dupa ce a terminat de papat ( doar 15ml) a inceput sa scanceasca. Am cumparat o tetina ortodontica pentru hrana solida. Deci intrebare:
Cum a-ti reusit sa va convinge-ti bebelusii sa pape din ligurita?
Dupa ce a papat morcovul mixat a supt si 120 ml lapte. Ea papa lapte formula NAN1.

fetita mea are 3,5 luni si bea din lingurita fara probleme.mai insista,cumpara o lingurita rosie(spre exemplu)oricum cred ca tu esti cea care trebuie sa aiba muuuuulta rabdare.SUCCES!
anka-iasi
QUOTE(mamazmeilor @ Aug 2 2007, 01:23 PM) *
Bebeitza mea are3.5 luni si astazi a fost prima zi in care am hotarat sa-i dau su de morcov.A fost delicios,poate chiar prea delicios pt ca mami i-a dat vreo 5 lingurite.PROBLEMA e ca de dimineata a vomitat de 3 ori .Cred ca am exagerat un pic cu cantitatea.O mai las cateva zile,apoi incercam iar.Urati-mi succes!

eu una nu cred ca a fost de la suculet pt ca vomita dupa ce manca.al meu a vomat des pana aproape de 5luni.dr a zis ca la bb nu e format inca inelul ibtre stomac si esofag si multi sunt asa mai delicati dar isi revin de la sine dupa 4-5luni
andra elena
si noi am inceput sa papam si altceva inafara de laptic formula avem 4 luni si 2 sapt.am o intrebare cata pauza sa las pana la introducera unui nou aliment?am inceput cu suculet de mar si as vrea sa-i dau piersicuta sau caisa......
andra elena
greu cu diversificarea asta!si bebe mea a refuzat la inceput lingurita si am vrut sa-i dau cu biberonul dar pediatra a zis sa insist,sa nu renunt...si theea isi face agrata la inceput apoi a invatat sa scuipe papa din gurita si dupa lungi incercari reusim sa papam....succes tuturor mamicutzelor
carmen-iuliana
Gata, am mai gasit un loc numai bun pentru povesti cu bebei! jucaus.gif
Pitica mea implineste in 13 5 luni, dar inca nu am inceput diversificarea, pentru ca papa la san. Am zis ca la 5 luni incep sa ii dau sucuri si la 6 luni incepe si cu mancarile mai serioase.
Vad ca mai este pe aici o mamica de puiut nascut marti 13! Adina13Gabrilea! Vor fi norocoase bebelusele noastre!
mumu74
QUOTE(andra elena @ Aug 6 2007, 11:05 AM) *
si noi am inceput sa papam si altceva inafara de laptic formula avem 4 luni si 2 sapt.am o intrebare cata pauza sa las pana la introducera unui nou aliment?am inceput cu suculet de mar si as vrea sa-i dau piersicuta sau caisa......

Cam la 3 zile se introduce un aliment nou, sa ai timp sa vezi reactia organismului.
Incearca si cu suc de morcov. Acum la inceput, suc de mar sau morcov sau combinat. Succes! eating.gif
ela_mami
QUOTE(mamazmeilor @ Aug 2 2007, 01:23 PM) *
Bebeitza mea are3.5 luni si astazi a fost prima zi in care am hotarat sa-i dau su de morcov.A fost delicios,poate chiar prea delicios pt ca mami i-a dat vreo 5 lingurite.PROBLEMA e ca de dimineata a vomitat de 3 ori .Cred ca am exagerat un pic cu cantitatea.O mai las cateva zile,apoi incercam iar.Urati-mi succes!

Radu de fiecare data cand a mancat morcov,a vomitat.Chiar si acum,mare,daca ii dau un morcov sa-l roada vomita dupa aceea.
danna68
QUOTE(ela_mami @ Aug 10 2007, 12:15 AM) *
Radu de fiecare data cand a mancat morcov,a vomitat.Chiar si acum,mare,daca ii dau un morcov sa-l roada vomita dupa aceea.

nu este singurul...a mea nu mananca deloc, nu i-a placut si nu ii place morcov... sanatosi sa fie tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
max
ce bine mi-ar fi prins articolul acesta acum un an si jumatate........ca tare m-am mai necajit cu diversificarea.
tzuc.gif la bebici si eating.gif eating.gif buna
edyke
buna sunt noua printre voi si doresc sa stiu si eu ce combinatie de alimente faceti la bebei de 4 luni
mumu74
QUOTE(edyke @ Sep 28 2007, 09:06 PM) *
buna sunt noua printre voi si doresc sa stiu si eu ce combinatie de alimente faceti la bebei de 4 luni

Buna Edyke! Mai sus, exista un link spre un articol extrem de explicit privind diversificarea: http://www.utilecopii.ro/articole/Diversif...-4-luni-133.asp
Sau poti citi de la inceput acest topic si sigur vei gasi cateva idei.
Succes!!!
lauraa
Buna seara, sunt o noua membra a forumului si mamica unei fetite Maria Bianca de 6 luni si 11 zile. Toate au fost in general bune si frumoase pana cand de 10 zile a trebuit sa trecem la alimentatia diversificata. Va rog din suflet ajutati-ma cu sfaturi cum o pot convinge sa manance Am incercat sa-i dau cu lingurita pireul din morcov, morcov+cartof, morcov+patrujel, morcov+pastarnac, mar ras, banana mixata..nimic nu accepta!NIci apa, ceai, sucuri nu bea, de fapt nu accepta biberonul. Si la san a inceput de 2 luni sa manance numai 2-3 min la 4-5 ore. Are 7,700 kg dar sincera sa fiu nu stiu cum le-a acumulat. Va rog ajutati-ma.
Dana81
QUOTE(lauraa @ Oct 23 2007, 11:00 PM) *
Buna seara, sunt o noua membra a forumului si mamica unei fetite Maria Bianca de 6 luni si 11 zile. Toate au fost in general bune si frumoase pana cand de 10 zile a trebuit sa trecem la alimentatia diversificata. Va rog din suflet ajutati-ma cu sfaturi cum o pot convinge sa manance Am incercat sa-i dau cu lingurita pireul din morcov, morcov+cartof, morcov+patrujel, morcov+pastarnac, mar ras, banana mixata..nimic nu accepta!NIci apa, ceai, sucuri nu bea, de fapt nu accepta biberonul. Si la san a inceput de 2 luni sa manance numai 2-3 min la 4-5 ore. Are 7,700 kg dar sincera sa fiu nu stiu cum le-a acumulat. Va rog ajutati-ma.

sincer nu prea stiu ce sa-ti zic k noi nu am avut asemenea probleme! stiu doar k darius refuza mancarea cu linguritza pt k eu imediat ce ma refuza fugeam si ii faceam lapticul! dar m-am smecherit si eu k el si nu i-am mai dat laptic, ci l-am lasat pana plangea el de foame! si atunci papa orice! oricum copii au si ei perioade ca si noi in care mananca bine si in care nu le trebuie nik! ai rabdare si incearca supica la inceput strecurata si apoi pireurile de legume sau fructe
!
supica si suculetz inainte de toate! nu-i mai pune sanul in guritza imediat k de aceea nu accepta usor restul! cat despre biberon k nu-l accepta eu i-am facut gaurile putzin mai mari k sa-i vina mai usor papa si atunci nu mai are chef sa se chinuie sa traga de la san! si nu stiu ce tetine ai incercat dar eu am de latex si cu forma sanului! eu zic k sunt scumpe dar isi merita banii!
inarmeaza-te cu rabdare si bafta!!! succes!
cristina67
[quote name='lauraa' date='Oct 23 2007, 11:00 PM' post='76462']
Buna seara, sunt o noua membra a forumului si mamica unei fetite Maria Bianca de 6 luni si 11 zile. Toate au fost in general bune si frumoase pana cand de 10 zile a trebuit sa trecem la alimentatia diversificata. Va rog din suflet ajutati-ma cu sfaturi cum o pot convinge sa manance Am incercat sa-i dau cu lingurita pireul din morcov, morcov+cartof, morcov+patrujel, morcov+pastarnac, mar ras, banana mixata..nimic nu accepta!NIci apa, ceai, sucuri nu bea, de fapt nu accepta biberonul. Si la san a inceput de 2 luni sa manance numai 2-3 min la 4-5 ore. Are 7,700 kg dar sincera sa fiu nu stiu cum le-a acumulat. Va rog ajutati-ma.
[/quote

Draga mea,
Ai consultat pediatrul? Nici eu nu am avut chiar asa probleme. E drept ca al meu la 2 luni si jumatate a stat fara sa manance si 7 ore jumate. Mi s-a facut mie foame si el nu voia sa manance. Dar am trecut si peste asta. Nu pot sa spun ca atunci cand a flamanzit a mancat mai mult. Tot atat cat obisnuia. Nici acum la 3 luni si 2 zile este un mancacios. Dar atat timp cat este sanatos si pune in greutate normal stau linistita. Stiu ca la 4 luni ar trebui sa-si dubleze greutatea de la nastere. Sper sa nu gresesc. Parerea mea este sa consulti un medic. Multa sanatate si pofta de mancare la bebita ta!
lauraa
Multumesc ptr incurajari. Ieri a acceptat pretentioasa mea, 3 lingurite de supica strecurata, 2 lingurite de pireu in care, in disperare de cauza am adaugat lapte de la mine si putin unt iar seara a mancat 3 lingurite de cereale de orez cu lapte(bineinteles de la mine). Astazi a considerat ca a cedat prea usor ieri si nu a mai acceptat decat 2 lingurite de pireu de morcov cu dovlecel si piept de pui. Nu stiu daca am procedat bine adaugand lapte de la mine si nici unt, nici despre cereale cu orez nu stiu daca a fost cea mai buna alegere. Medicul ei mi-a spus sa incerc sa-i dau branzica facuta in casa, dar nu stiu cu ce s-o amestec ptr a fi cat mai gustoasa si atractiva ptr Maria. Poti sa-mi sugerezi vre-o combinatie ptr branzica, ptr pireu sau ptr cereale?
lauraa

Draga mea,
Ai consultat pediatrul? Nici eu nu am avut chiar asa probleme. E drept ca al meu la 2 luni si jumatate a stat fara sa manance si 7 ore jumate. Mi s-a facut mie foame si el nu voia sa manance. Dar am trecut si peste asta. Nu pot sa spun ca atunci cand a flamanzit a mancat mai mult. Tot atat cat obisnuia. Nici acum la 3 luni si 2 zile este un mancacios. Dar atat timp cat este sanatos si pune in greutate normal stau linistita. Stiu ca la 4 luni ar trebui sa-si dubleze greutatea de la nastere. Sper sa nu gresesc. Parerea mea este sa consulti un medic. Multa sanatate si pofta de mancare la bebita ta!
[/quote]

Am fost astazi la pediatru si mi-a spus ca la un moment dat cu siguranta va descoperi o combinatie care sa-i placa, de pireu de legume, sau branzica cu ceva, sau ficatelul de pui ...Nu mai ca nu prea stiu ce combinatii sa-i fac sa-i placa, cele incercate la pireul de legume nu au avut succes. Nu stiu cu ce pot combina branzica sau ficatelul, nu stiu daca merge combinatia de cereale cu suc sau pireu de fructe, ce cereale sunt mai agreeate de bebelusi. Poate ma poti ajuta cu sfaturi, retete, combinatii...
mumu74
Am inteles bine - bebelusul tau are peste 6 luni? Pentru ca nu se incadreaza cu topicul - bebelusi de 4 luni...
Uite aici Despre cereale Milupa si Nestle gasesti discutii interesante despre cereale. Iar aici Iaurtul... despre iaurt.
Iti pot sugera combinatia branzicii cu fructe pasate si daca este prea moale poti adauga putine cereale (orez de la Nestle sau alta marca e bun pentru inceput). Branzica combin cu mar pasat, piersica, para, banana... ce crezi tu ca-i place. Sau pun in branzica iaurt si cereale, cand nu am fructe. Galbenusul de ou am observat ca nu-i place daca il amestec in fructe sau legume si ii dau separat, bucatele mici, direct in gurita - este moale si il accepta usor si asa se obisnuieste si cu bucatele, nu numai pasat. Mai rar ii pun branzica la pireul de legume.
Pofta mare!
lauraa
QUOTE(mumu74 @ Oct 30 2007, 01:37 AM) *
Am inteles bine - bebelusul tau are peste 6 luni? Pentru ca nu se incadreaza cu topicul - bebelusi de 4 luni...
Uite aici Despre cereale Milupa si Nestle gasesti discutii interesante despre cereale. Iar aici Iaurtul... despre iaurt.
Iti pot sugera combinatia branzicii cu fructe pasate si daca este prea moale poti adauga putine cereale (orez de la Nestle sau alta marca e bun pentru inceput). Branzica combin cu mar pasat, piersica, para, banana... ce crezi tu ca-i place. Sau pun in branzica iaurt si cereale, cand nu am fructe. Galbenusul de ou am observat ca nu-i place daca il amestec in fructe sau legume si ii dau separat, bucatele mici, direct in gurita - este moale si il accepta usor si asa se obisnuieste si cu bucatele, nu numai pasat. Mai rar ii pun branzica la pireul de legume.
Pofta mare!


Multumesc ptr sugestii.E adevarat fetita mea are peste 6 luni si teoretic nu se incadreaza rubricii, dar noi acum am inceput-la sfatul medicului-introducerea de alte produse in afara de lapticul de la san: sucuri fructe,pireu fructe si legume..., deci suntem la stadiul unui bebe de 4 luni care incearca sa se obisnuiasca cu gusturi noi, diferite de laptic. Daca citeam la timp discutiile voastre de pe forum, actionam mai devreme si incepeam de la 4 luni diversificarea cu suculete de fructe. Poate ca ar fi acceptat mai usor schimbarea si nu ma mai chinuiam ca acum s-o fac sa manance ceva, orice! Oricum, acum ca v-am descoperit, citesc cu mare interes discutiile voastre, din care aflu mult mai multe sfaturi decat imi da medicul meu, care probabil pe asta se si bazeaza, ca o sa aflu de la alte mamici ceea ce ea ar trebui sa ma invete!
mumu74
QUOTE(lauraa @ Oct 31 2007, 09:30 AM) *
Multumesc ptr sugestii.E adevarat fetita mea are peste 6 luni si teoretic nu se incadreaza rubricii, dar noi acum am inceput-la sfatul medicului-introducerea de alte produse in afara de lapticul de la san: sucuri fructe,pireu fructe si legume..., deci suntem la stadiul unui bebe de 4 luni care incearca sa se obisnuiasca cu gusturi noi, diferite de laptic. Daca citeam la timp discutiile voastre de pe forum, actionam mai devreme si incepeam de la 4 luni diversificarea cu suculete de fructe. Poate ca ar fi acceptat mai usor schimbarea si nu ma mai chinuiam ca acum s-o fac sa manance ceva, orice! Oricum, acum ca v-am descoperit, citesc cu mare interes discutiile voastre, din care aflu mult mai multe sfaturi decat imi da medicul meu, care probabil pe asta se si bazeaza, ca o sa aflu de la alte mamici ceea ce ea ar trebui sa ma invete!

Si eu am inceput diversificarea la 6 luni. Dar nu a fost greu cu acomodarea pentru ca am incercat treptat! biggrin.gif Nu te grabi pentru ca risti sa refuze mancarea! Ar trebui sa-i introduci un aliment nou (unul singur) la 3 zile - sa se obisnuiasca pe rand cu fiecare gust nou si daca, Doamne fereste!, are o reactie urata, sa stii de la ce aliment a facut.
Eu am inceput cam asa - suc de portocala cu apa (1 masura suc + 2 masuri apa), apoi in loc de apa, treptat, am adaugat suc de morcov, suc de mar... Ca mancare solida, am inceput cu mar ras si, in loc de biscuiti, combinam marul cu orez de la Nestle, fara gluten - pt 4 luni scrie pe cutie. Chiar si acum ii dau astfel de orez (o masura) in laptele de seara, ca sa fie mai consistent. Apoi am incercat piersica pasata, branzica facuta in casa... Apoi supa de legume - la inceput, din morcov, patrunjel radacina si telina si ii pasam doar morcovul. Pe rand, am adaugat si alte legume...
In cartea de retete pentru bebe este foarte bine explicata etapa de introducere a unui nou aliment. Sper ca ti-am fost de ajutor!
catalina pipei
QUOTE(afrodita-elena @ Sep 15 2006, 02:05 PM) *
buna ziua! ma numesc afrodita si am o fetita de 4 luni..si o sapt..vreau sa incepem diversificarea ..bea numai lapte formula....
vroiam sa va intreb..cu ce ati inceput? eu am inceput cu suculet de morcov cu mar..ii place foarte mult..dar,,,,nu prea mai vrea lapte...

buna! am si eu 2 fetite de 4 luni...si o sapt... si am inceput deja diversificarea.La inceput am dat suc de morcovi amestecat cu mar si portocala.Acum le dau mar cu biscuite , banana cu baranza si supa strecurata din cartof cu marcov fiert etc.nu au patit nimic chiar mananca foarte bine.Acum depinde de fiecare mamica la cat timp vrea sa inceapa diversificarea la bebelusi lor.si sati linistita poti sa incepi diversificarea. wink.gif
simina
QUOTE(catalina pipei @ Nov 15 2007, 02:03 PM) *
buna! am si eu 2 fetite de 4 luni...si o sapt... si am inceput deja diversificarea.La inceput am dat suc de morcovi amestecat cu mar si portocala.Acum le dau mar cu biscuite , banana cu baranza si supa strecurata din cartof cu marcov fiert etc.nu au patit nimic chiar mananca foarte bine.Acum depinde de fiecare mamica la cat timp vrea sa inceapa diversificarea la bebelusi lor.si sati linistita poti sa incepi diversificarea. wink.gif

Bine ai venit pe forum,Catalina...si tzuc.gif tzuc.gif gemenele tale!Asteptam sa pui si ceva poze ,ca sa ne delectam si noi... smile.gif
georgeta23
Catalina bun venit si pupici la ingerasi.....
lory76cris
Buna, am un baietel de aproape 4 luni(implineste in 17 decembrie) si sper ca aici sa-mi fac prietene si in acelas timp sa ne ajutam puisorii sa creasca mari si sanatosi prin schimbul de opinii si sugestii din care sa alegem varianta optima pentru ei, avand in vedere experienta fiecaruia.
Eu am inceput in mod gresit mult prea repede diversificarea, la sfatul medicului meu pediatru.
Acuma bebelusul meu mananca 4 mese la intervale de 5 ore. Ce parere aveti sa-i mai introduc o masa?
As vrea sa-mi sugerati tipuri de meniuri.
ela_mami
bine ai venit!dar spune mai pe larg ce ai introdus in mancarea bebeului pana acum,ce inseamna 4 mese?cate lapte si cate mancare? tzuc.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.