Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Diversificarea La Bebelusi...de 4 Luni
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
natsandrea
QUOTE(myha_ela1983 @ Oct 14 2009, 01:06 AM) *
Eu sucul si supica i-am dat cu biberonul. Mancarea pasata cu ligurita

eu nu i-am dat niciodata mancare cu biberonul, in afara de lapte...trebuie sa se obisnuiasca cu lingurita de la inceput, pt ca s-ar putea ca mai tarziu sa refuze lingurita
mirela irl
QUOTE(natsandrea @ Oct 14 2009, 12:53 PM) *
eu nu i-am dat niciodata mancare cu biberonul, in afara de lapte...trebuie sa se obisnuiasca cu lingurita de la inceput, pt ca s-ar putea ca mai tarziu sa refuze lingurita

buna, mirela sunt , asa am citit si eu ca trebuie sa dam mancarea cu linguruta eating.gif
natsandrea
QUOTE(mirela irl @ Oct 15 2009, 10:55 AM) *
buna, mirela sunt , asa am citit si eu ca trebuie sa dam mancarea cu linguruta eating.gif

buna mirela
asa este...trebuie sa se obisnuiasca cu lingurita
tamika
QUOTE(mirela irl @ Oct 15 2009, 10:55 AM) *
buna, mirela sunt , asa am citit si eu ca trebuie sa dam mancarea cu linguruta eating.gif

Fetita mea a acceptat altceva decat san abia la 5 luni si 3 sapt, altceva insemnand un morcov fiert si pasat cu putina zeama de la fiert, dat cu lingurita.Ea a fost obisnuita de mica cu lingurita pt ca i-am dat vigantol sau sab.Am incercat de la 4 luni jum cu morcov fiert , dar si cu merisor ras pe razatoare de sticla.Se stramba de vai doamne...Cand a vrut sa manancce, dupa vreo 3 zile de morcov fiert simplu, i-am adaugat patrunjel, pastarnac, telina, apoi ardei, conopida, cartof. Marul si piersica mai ales le-a mancat simple pe la 6 luni jum i-am adugat biscuiti populari(cei de la farmacie i-au facut diaree).Apoi i-am adaugat in supita piept de pui.Conteaza mult sa faci un program si sa te tii de el.Sa nu renunti la primul esec.Totul este nou pt ei si e normal ca uneori sa refuze ceva. Cu rabdare multa reusim. Si inca ceva, masa trebuie sa fie masa, nu joaca, plimbare, tv sau altceva...in bucatarie, daca se poate cam la aceeasi ora si fara alte distractii.
http://www.utilecopii.ro/copilul-anului/pa...Nicole-2472.htm
myha_ela1983
Nu inteleg asta cu lingurita...........
La Andras supica ii dau cu biberonul si toate lichidele de altfel iar mancarica solida cu lingurita si nu refuza sa manance din lingurita, eu cred sa faci cum crezi tu ca e mai bine, oricum o sa invete sa manance cu lingura, parerea mea, cateodata ce e scris in carte nu inseamna ca e si cel mai bine, cartea e instinctul nostru.
Eu tot eram stresata ca sa-i dau la anumite ore sa manace, da vezi si sa-mi planga copilul de foame numai ca asa scrie in carte ,iar acum singur si-a facut un program el jucaus.gif
danastancu
QUOTE(Crisa @ Oct 7 2006, 10:57 AM) *
ai reusit de la doua luni? stiu ca nu e indicat. dar important e ca te-ai descurcat si ca e sanatoasa pana la urma

si eu am inceput diversificarea la 2 luni din cauza ca fetita mea nu lua in greutatate doar cu lapte si totul a fost ok.
georgyanna2000
Dragi mamici noi am inceput diversificare de ceva timp dar mai mult de 10 ling la o masa nu papam si ne plictisim repede. Vroiam sa va intreb la ce varsta se introduce pesmetul (noi avem 5 luni jumate).

Va multumim frumos
tya
fetelor maryo face maine 5 luni,s-a nascut in 8 luni de 2890 de grame acum are6500 de grame l-am cantarit acum 5 min.
de cam 3 saptamani am inceput sa mancam supa,de la 2 luni jumate mancam mar cu biscuite dar suc de fructe nu vrem,cam de 3 saptamani mancam iaurt , banana si pireu de fructe cumparat d
in ala la borcanel si ne place cel de pere.lapte nu prea am avut matern doar o luna in rest NAN 1 acum in jur de 110-130 de ml la masa.acum eu am inceput sai dau supa de legume(cartof,morcov,ceapa,patrunjel)si cu carne de pui si putina painica in ultimele zile dar nus convinsa k e bn am citit p unele saituri k painea nu face bn retoine apa in organism,lui ii place mai mult cu paine dar nu stiu daca e bn plus ca in ultimele zile iam dat supa de 2 ori p zi ce credeti nu e bine?
o sa va scriu ce mananca intro zi ca sa-mi spuneti ce credeti:
la 6 dimineata:110 ml lapte
la 9:mar cu banana si cu biscuiti sau iaurt de fructe cu biscuiti
la 12:supa cu legume,carne si paine cum vam zis mai sus
la 4:supa(aceeasi)
la 8:100ml lapte cu 3 linguri cereale orez
la 11:130ml lapte
andreea_k
QUOTE(tya @ Nov 19 2009, 11:07 PM) *
fetelor maryo face maine 5 luni,s-a nascut in 8 luni de 2890 de grame acum are6500 de grame l-am cantarit acum 5 min.
de cam 3 saptamani am inceput sa mancam supa,de la 2 luni jumate mancam mar cu biscuite dar suc de fructe nu vrem,cam de 3 saptamani mancam iaurt , banana si pireu de fructe cumparat d
in ala la borcanel si ne place cel de pere.lapte nu prea am avut matern doar o luna in rest NAN 1 acum in jur de 110-130 de ml la masa.acum eu am inceput sai dau supa de legume(cartof,morcov,ceapa,patrunjel)si cu carne de pui si putina painica in ultimele zile dar nus convinsa k e bn am citit p unele saituri k painea nu face bn retoine apa in organism,lui ii place mai mult cu paine dar nu stiu daca e bn plus ca in ultimele zile iam dat supa de 2 ori p zi ce credeti nu e bine?
o sa va scriu ce mananca intro zi ca sa-mi spuneti ce credeti:
la 6 dimineata:110 ml lapte
la 9:mar cu banana si cu biscuiti sau iaurt de fructe cu biscuiti
la 12:supa cu legume,carne si paine cum vam zis mai sus
la 4:supa(aceeasi)
la 8:100ml lapte cu 3 linguri cereale orez
la 11:130ml lapte



buna!!
am un baietel d 4 luni si 2 sapt.am inceput si noi incet,incet d o sapt. cu papica.gazei mele ii place tare mult branzica cu banana sau piersica si pireul d fructe (mar-banana,mar-piersica).
sincer mie mi se pare cam mult,mai ales carnita si painea,eu stiu ca se dau dup 6 luni,paine daca i dai inainte d 6 luni poate deveni alergic!oricum ,fiecare mamica stie ce e mai bine pt puiul ei!
eu l am nascut p puiul meu d 3,500g si acu are 7, 800g,,,cred unsure.gif
tya





bryama
QUOTE(tya @ Nov 19 2009, 10:07 PM) *
fetelor maryo face maine 5 luni,s-a nascut in 8 luni de 2890 de grame acum are6500 de grame l-am cantarit acum 5 min.
de cam 3 saptamani am inceput sa mancam supa,de la 2 luni jumate mancam mar cu biscuite dar suc de fructe nu vrem,cam de 3 saptamani mancam iaurt , banana si pireu de fructe cumparat d
in ala la borcanel si ne place cel de pere.lapte nu prea am avut matern doar o luna in rest NAN 1 acum in jur de 110-130 de ml la masa.acum eu am inceput sai dau supa de legume(cartof,morcov,ceapa,patrunjel)si cu carne de pui si putina painica in ultimele zile dar nus convinsa k e bn am citit p unele saituri k painea nu face bn retoine apa in organism,lui ii place mai mult cu paine dar nu stiu daca e bn plus ca in ultimele zile iam dat supa de 2 ori p zi ce credeti nu e bine?
o sa va scriu ce mananca intro zi ca sa-mi spuneti ce credeti:
la 6 dimineata:110 ml lapte
la 9:mar cu banana si cu biscuiti sau iaurt de fructe cu biscuiti
la 12:supa cu legume,carne si paine cum vam zis mai sus
la 4:supa(aceeasi)
la 8:100ml lapte cu 3 linguri cereale orez
la 11:130ml lapte

buna, fetelor
fetita mea are 8 luni , si a papat lapte formula inca de la nastere
diversificare am inceput-o dupa 4 luni aproape de 5 luni
intai cu supitza de legume pe care i-am dat-o cu cana, nu biberon, nu linguritza...cana speciala de bebei

sunt uimita cand vad ca bebi de 5 luni mananca iaurt , banana, paine ohmy.gif fata mea are 8 luni si inca nu a mancat asa ceva....iaurtul urmeaza sa-l introducem...dar banana se da pe la 9-10 luni...iar painea dupa un an...daca doresti sa mai ingrosi piureurile ii adaugi biscuite, nu paine

nu vreau sa te superi pe mine, dar Bia cand avea 5 luni papa mai mult lapte si mai putina mancare pt ca la bebe laptele e baza daca nu i se da cat e mik...cand va fi mare nici atat nu va papa

din cate tin eu minte la 5 luni Bia avea vreo 4 mese de lapte de cate 170, adica 150 apa si 5 masuri si o singura masa de fructe sau legume....apoi pe la 6 luni am eliominat o alta masa d elapte si i-am dat o ,asa de fructe si una de legume

ca sa nu-ti mai zic ca iaurtul de fructe desi e delicios nu prea e recomandat decat daca e facut in casa de tine
apoi, trebuie s aaiba o singura masa cu supa, piureu , carnitza..nu si la ora 4..la ora 4 se da o gustare usoara...carnitza se da la o masa pe zi

sper ca nu supar pe nimeni, eu doar am zis cum am facut eu la indrumarea pediatrei mele care e tinerica, interesata , documentata..si vreau sa va spun ca asa cum am fost sfatuita de ea sa incep diversificarea a fost ff bine pt bebe meu ..ca fata mea acum papa tot ce-i dau si cat dau....fara sa aiba probleme la stomac...constipatie sau diaree
bine acum depinde si de copii.....fiecare isi cunoaste puiul mai bine!!
natsandrea
QUOTE(tya @ Nov 19 2009, 10:07 PM) *


QUOTE(andreea_k @ Nov 21 2009, 11:28 PM) *

fetelor nu grabiti demersul lucrurilor...vor avea timp toata viata sa manance banane, paine etc
la 5 luni ar trebui sa aiba maxim 2 mese consistente pe zi si 3 mese de laptic...
cat despre fructe sunt indicate mere, pere(asta daca nu are probleme cu burtica), piersici, nectarine...dar nu banane, la varsta asta
si incercati sa evitati papica la borcanel....o fi buna, dar ganditi-va ce poate sa contina de nu fermenteaza fructul din care e compus...
iaurtul se introduce dupa 6 luni....si simplu, nu cu fructe, ma refer la cele din comert....daca preparati voi acasa da...
mar/para cu branzica, sucuri de fructe si legume, morcovi, orez puteti sa dati dupa 5 luni, pe la 5 luni jumate se poate introduce carnea de pui/vita....bineinteles ca depinde f mult de organismul fiecarui bb si de recomandarile dr
sunt f multe alimente posibile, de aceea incercati sa o luati incet, stomacelul lor nu e pregatit
myha_ela1983
eu am inceput diversificarea de la 3 luni cu suc de morcov(doar 2 luni am alaptat), apoi la 4 luni cu supica, pe 5 luni pireut de legume , am bagat in sucul de morcov si mere, biscuiti cu mere,de vreo 2 sapt am introdus si carnita de pui.
intradevar de o saptamana i-am dat iaurt de cumparat dar normal, nu cu fructe, si crema de branzica dulce cu vanilie si capsuni de la danone nu a refuzat nimic pana acum, bine nici eu nu am exagerat cu ele asa cate putin
tereza
Am un o fetita de 6 luni careia i-am inceput diversificarea alimentatiei, dar nu ne intelegem deloc cu deschisul guritei si cu lingurita. Ii dau sa se joace cu o lingurita, sa o bage ea in gurita, doar, doar deschide gura, dar nu prea e chip. Cand reusesc sa-i prind gura deschisa si-i bag mancare, ramane cu ea in gura, nu o inghite. Ii fac piureurile foarte subtiri.
Va rog dati-mi idei de a o face sa manance cat de cat.
mia22_ro
QUOTE(tereza @ Jan 13 2010, 03:11 AM) *
Am un o fetita de 6 luni careia i-am inceput diversificarea alimentatiei, dar nu ne intelegem deloc cu deschisul guritei si cu lingurita. Ii dau sa se joace cu o lingurita, sa o bage ea in gurita, doar, doar deschide gura, dar nu prea e chip. Cand reusesc sa-i prind gura deschisa si-i bag mancare, ramane cu ea in gura, nu o inghite. Ii fac piureurile foarte subtiri.
Va rog dati-mi idei de a o face sa manance cat de cat.

pai deja e marisoara, cred ca ar merge ceva trucuri ca sa deschida gurita....
sau,stiu ca nu e prea bine ce zic, dar ca sa prinda gustul mancarii cred ca ar trebui sa incerci sa iei putina pe degetul tau si sa-i pui in gurita...
cred ca daca ar prinde gustul mancarii ar manca apoi...
si de mestecat, ce sa zic...mananca si tu impreuna cu ea sa vada ca mai mesteca cineva...
altceva ...cred ca totul e sa prinda gustul ...
Nati a mea cand nu vrea mancarea...o scuipa...
pofta buna si sanatate multa!!
cristina-florina
buna fetelor!!!am un bebe de 5 luni si nu reusesc sa il invat cu supite si piureuri.ce pot sa fac????
cristina-florina
Va rog sa imi raspundeti k nu mai stiu ce sa fac!!!
maria26
QUOTE(cristina-florina @ Feb 8 2010, 07:58 PM) *
buna fetelor!!!am un bebe de 5 luni si nu reusesc sa il invat cu supite si piureuri.ce pot sa fac????



QUOTE(cristina-florina @ Feb 8 2010, 08:02 PM) *
Va rog sa imi raspundeti k nu mai stiu ce sa fac!!!


incearca sa ii pui supica in biberon.. ii dai san sau formula? ..
piticut
QUOTE(natsandrea @ Nov 26 2009, 03:51 PM) *
si incercati sa evitati papica la borcanel....o fi buna, dar ganditi-va ce poate sa contina de nu fermenteaza fructul din care e compus...

Am mai auzit teoria asta... dar pot sa va spun ca mama mea face compot in casa care tine pana vara viitoare, si nu pune decat fructe, zahar si apa. Procedura e simpla, dupa ce le face le inchide, le pune in baie de apa la foc iute, apoi le raceste - se cheama pasteurizare si se foloseste de zeci de ani in industria alimentara. La fel si zacusca, zarzavatul de ciorba pus in apa etc. Nu sunt in mod special fan borcanele, dar un aliment, mai ales vacuumat, poate rezista luni de zile fara conservanti. smile.gif

Si daca tot am inceput, orezul poate fi dat de la 4 luni. La indicatia medicului poate fi dat si mai devreme, incepand cu 5 saptamani, in cazuri de diaree. Exista si fainuri de orez instant, fabricate si avizate in tari mai civilizate decat Romanica noastra, care sunt recomandate de la 5 saptamani. Nu se pune problema ca nu poate fi digerat, eventual constipa smile.gif
simonalupoaiei
eu am inceput cu zeama de supica de legume de la 1 lingurita pe zi,treptat cate una la zi.si cu piure/suc de mar.tot asa de la 1 ling.la2 apoi la3.in fiecare zi cresti cate 1 lingurita.si papa de cereale.
programul era asa:-6.00-lapte-120 grame;9.00-papa de cereale;12.00-zeama de supica ,suc/piure mar plus laptele(ca la inceput necesita lapte,pana am inlocuit de tot masa de lapte cu supica si suculetul/piureul de fruct);15.00-120 grame lapte;18.00-120 grame lapte;21.00-120 grame lapte si somnic.si in intervale ceiuc de digestie ,,blevit"(50 grame pe zi) si ceai de tei simplu.
si mi-a mers bine tare si cu asimilarea mancarii si cu greutatea.
succes!
simonalupoaiei
QUOTE(maria26 @ Feb 8 2010, 06:08 PM) *
incearca sa ii pui supica in biberon.. ii dai san sau formula? ..

ema a mancat tot timpul supica si piureuri facute acasa de mine.nu a mancat niciodata mancare de la borcanel.si are 6luni si jumatate,iar la 6 luni cantarea 7kg.si 590grame.
eu iti spun care era programul de masa la 5 luni:
-6.00-150 ml. lapte;
-10.00-5 masuri de papa de cereale amestecat cu 100 ml. apa (amestecata la randul ei cu 1 masura si jumatate de lapte nutriben);ceai de digestie ,,blevit"-50 ml.apa plus 1 lingurita plina de granule;ceai de tei pentru sete(fara zahar);
-14.00-supica(puneam apa la fiert cu o bucatica de piept de pui,lasam sa fiarba la foc potrivit bine carnita si intre timp spumuiam apa,dupa care am adaugat 1 morcov,un buchetel de conopida/brocoli,1 rosie mai mica curatata de pielita si seminte,o bucatica de dovlecel,un cartof mic taiat cubulete si cateva bucatele de fasole verde.lasam sa fiarba la foc incet cam 20-30 minute,dupa care pasam totul cu jumatate din zeama supei.dupa ce pasa, rasturnam tot in canita de supa si mai adaugam 1 lingurita de smantana.
-dupa ce papa supica ii dadeam si piure de fructe(fierbeam un pic o para curatata de coaja si cotor,o puneam apoi la pasat cu 1 biscuite fara gluten de la ,,milupa" si un pic de banana(cam cat degetul de gros)).
-mentionez ca supica cu carne o manca de 3 ori/saptamana.restul supelor erau doar de legume.;
-18.00-150ml. lapte;
-21.30-(dupa baita zilnica)150 ml. lapte.
sper sa te ajute cu ceva ,ca la mine merge bine tare ema si cu greutatea si cu papatul.
mama si copilul
buna ziua ma numesc andrea si am o fata de 4 luni sia s vrea sie u sa stiu ce mancar eii pot da la varsta de 4 luni medicul imi zc ca mai pot astepta dar pe multe forumuri am vazut ca ii pot da mancare oare ma puteti ajuta
speranta
Buna ziua,
am o fetita de 3 luni si vroiam sa va intreb daca este prea devreme cum sa incep diversificarea sau ar trebui sa astept pana la 4 luni? Cu ce fel de suc ar fi intelept sa incep?
denysa_mutu
QUOTE(ADAnaomi @ Sep 15 2006, 08:13 PM) *
Poate te ajuta acest pasaj dintr-o carte pentru diversificarea alimentelor la bebelusi.
SCHEMA DIVERSIFICARII ALIMENTATIEI BEBELUSILOR


URDA DIN LAPTE PRAF
BRANZA DE VACI DULCE
IAURTUL DE CASA
BRANZA TOPITA FACUTA IN CASA
ALIMENTAREA CU LINGURITA
PIUREUL DE LEGUME
SUPA DE ZARZAVAT
MASA DE FRUCTE
CARNEA
DE LA 3 LUNI
Supa de morcovi; Suc de mere

DE LA 4 LUNI

Banana cu branza de vaci ; Orez cu mere coapte; Pireu cucurigu Compot de mere si pere cu scortisoara (dupa 4 luni)
Compot de mere cu scortisoara
Compot de caise (dupa 4 luni)

DE LA 5 LUNI
Suc de lamaie, portocale, mandarine si grapefruit; Mere rase su biscuiti sau pesmet de paine alba; BANANE CU LAMIIE; Branza de vaci cu biscuite si iaurt; Calciul de toate zilele (de la 4,5 luni); Pireu de dovleac si galbenus de ou
Veloute" de primavara; Piept de pui cu legume; Deserturi; CIORBA DE CARNE DE VACA CU PERISOARE; SUPE SI CIORBITE; DE LA 4 - 5 LUNI; Ciorba de mazare verde ( 4 luni) ; Supa de pasare cu galuste de gris; Supa-crema de andive (dupa 4 luni); SUPA DE VITA CU OREZ (de la 5 luni); Supa de mere cu smantana SUPA CREMA CU DE TOATE
Piure de sfecla; Piure simplu si gustos; SUPA DE VITA CU OREZ ; Brandada de peste
Compot de cirese cu iaurt gras (dupa 5 luni)
Compot de gutui
Piure de brocoli
DE LA 5 LUNI DESERT Iaurtel cu fructe proaspete (dupa 5 luni)
Fructe cu biscuiti (dupa 6 luni)
DE LA 6 LUNI
PAPANASI FIERTI; GALUSTI DE GRIS CU LAPTE; Pateu; Orez chinezesc; Escalop din padure; Gris verde ; Pireu de dovlecel cu lamaie; File de calcan cu lapte; Mancare de peste cu fasole verde si frunze de hasmatuchi ; Peste de aprilie; Vanata mpluta in stil vegetarian Suc de visine; Suc de rosii; Piure din zarzavatul de la supa; Piure de cartofi; Sos Bechamel; Supa crema de legume cu lapte; Supa din verdeturi de primavara; Ciorba de rosii cu orez; Piure de spanac; BUDINCA DE MERE;
Bibilica cu spuma de mere ; PASTA DE CARNE CU CARTOFI; Pui cu piersici; Variatie cu cartofi; Vinete umplute
Jambon cu legume (dupa 6 luni); Musaca de cartofi (dupa 6 luni) ; Pireu de dovlecel cu lamaie (dupa 6 luni) ; Pui cu piersici (dupa 6 luni)
CIULAMA PENTRU BEBE 6 luni; Piure "cucurigu";
Gris cu rosii (dupa 6 luni)
Chiftelute de pasare
Piure de cartofi cu sfecla
Supa-creama de conopida
Supa-crema de dovlecei (dupa 6 luni)
Supa de cartofi (dupa 6 luni)
DE LA 6 LUNI
GALUSTI DE GRIS CU LAPTE (de la 6 luni)
Piure de gutui cu biscuiti; Piure de fructe cu branza de vaci
Budinca de mere cu gris (orez); Gris cu lapte –
Biscuiti cu lapte – ; Budinca I - ; Budinca II - ; OREZ CU LAPTE
Renumit orezul cu lapte turcesc: sutlach; Iaurtel cu fructe proaspete (dupa 5 luni) ; Spuma de pere si ananas (dupa 6 luni) ; Compot de prune (dupa 6 luni)
DUPA 7 LUNI
PATEU DELICIOS; BUDINCA DE OREZ PASAT CU BRANZA DE VACI; Curcan cu orez si legume ; Cuscus cu pui (sau miel)

DUPA 8 LUNI
Pireu Mimosa ; Pui cu orez si morcovi ; Gris cu lapte caramel; Budinca de orez pasat cu branza de vaci; Supa crema de cartofi; Gogosi de cartofi ; Piure de conopida cu cartofi ; Branza de vaci cu galbenus de ou ; Sos de vanilie ; Ficat la cuptor in plic ;Rosie umpluta;Mancarica de legume cu mamaliguta ; Mancarica de legume ;Ostropel din pui cu piureu de cartofi; Colcannon - mancare irlandeza; "Petite Ratatouille" (mancare de legume) si mamaliga ; Crochete de merlan; Morun cu gris ; Crochete de peste cu conopida; File de batog cu sos verde;
Salata de fructe;Salata de fructe cu avocado; Piure de gutui cu biscuiti; Mere umplute ;
Pilaf de orez cu carne de pui

DE LA 9 LUNI
mamaliguta fiarta in lapte; Ciorba chinezeasca (dupa 9 luni) ; Supa alfabet (dupa 9 luni) ; Bors de perisoar; Pireu alb ( dupa 9 luni) ; Pireu de «pois cassés » (mazare uscata)

DE LA 10 LUNI
Budinca de gris; Coronita de orez cu sunca ; Salata de morcovi" cu mere ; Sos olandez ; Galusti de gris cu lapte
Budinca de lamaie; Spanac florentin ; Budinca de dovlecei; Piure de cartofi copti, cu ou, rosii si parmezan ras; Spanac cu orez ; Piure de urzici, loboda, stevie ; Perisoare; Sos olandez ; Mancarica de cod cu porumb;
Omleta cu branza (bebelusi peste 10 luni.);Sos olandez (bebelusi de peste 10 luni);Piure de cartofi copti cu ou, rosii si parmezan ras (bebelusi de peste 10 luni);CHIFTELUTE DIN PIEPT PUI
GHIVECI DE LEGUME - de la 10 luni;GHIVECI DE LEGUME CU OREZ;Fasole verde cu carne de vita. -dupa 2 ani;Peste cu orez.;
Rulada de praz cu sunca (peste 10 luni);; Placinta cu carne (brinza, mere); Tarta cu dovlecel (dupa 10 luni); PASTA DE BRANZA CU FICATEI -dupa 10 luni; Budinca de dovlecei ; Salata de fructe cu avocado;
DE LA 1 AN
Zdrente de oua cu ciuperci (de la 12 luni) ; CONOPIDA CU CARNE - dupa 12 luni; Omleta spaniola (dupa 12 luni); Tian de legume (dupa 12 luni); Piure de spanac; FICAT DE PUI CU LEGUME; "Gratin miracle" (de la 12 luni, pentru o masa in familie de 4-6 persoane);Frigarui de peste (dupa 12 luni); Sandwich cald cu branza si sunca (dupa 12 luni); MANCARE DE MORCOVI
Budinca din branza de vaci; Gogosele cu mere; “Fondue” de legume (dupa 12 luni) ; Sufle de legume (dupa 12 luni) ; Mancare gratinata cu ton (dupa 12 luni); Oua cocotte cu smantana (dupa 12 luni); (Vanata cu branza Roquefort (dupa 12 luni)
Gogosele din iaurt peste 1 an; MAMALIGUTA CU UNT PENTRU ORICINE(BEBEI PESTE 1 AN); Cosulete cu mandarine si cu crema de ciocolata alba (dupa 1 an); (Desert (foarte simplu); Fondant de ardei (dupa 12 luni) ; Sufleu de dovleac (dupa 12 luni) ; Piuree de spanac cu smantana (pentru copii mai mari de 1 an) ; Turta de cartofi (dupa 12 luni) ; Prajitura cu masline (de la 12 luni); Frigarui de peste (dupa 12 luni); Merlan cu branza gen svaiter (dupa 18 luni) ; Placinta cu carne (brinza, mere); Prajitura cu crema si biscuiti; Budinca din branza de vaci; Desert (foarte simplu); hamburgeri; Mazare cu cartofi si ou; Peste delicios; pilaf cu legume; Prajitura Alaska
TORT PENTRU 1 AN; DESERT PT.BEBEI DE 1 AN; Taietei fierti, scursi si trecuti prin apa rece,; Sodou; Prajitura cu iaurt (dupa 12 luni) ; Crema de ciocolata (dupa 1 an)(Pentru 4 portii); Orez OLE! (dupa 12 luni); Pasta de brinza (dupa 1 an); Mere cu miere; Baby Crumble (dupa 12 luni) Pentru 4 portii; Orez cu lapte si fructe din dulceata; Budinca de orez cu stafide; -"Pancake faces"; -TORT CU BRANZA SI MURE; TORT CURCUBEU; TORT CU FRUCTE SI CREMA; SARLOTA DE MANDARINE CU KIWI; Tort de zahar ars; PRAJITURA MAULWURF (musuroi




mai fato, tu nu esti intreaga la cap cand dai astfel de retete si recomandari ? nu m-am mai obosit sa citesc dupa faza cu"biscuiti sau pesmet din paine alba" pentru sugari de 5 luni!!! ai auzit de gluten in toata viata ta? stii ce inseamna sa ii dai unui bebe de 5 luni produse care contin gluten? macar taci si fa idiotenii din astea cu copii tai nu indemna pe altii sa isi distruga copiii! nu esti intreaga la minte! nu te supara dar mai citeste si mai informeaza-te cu intoleranta la gluten nu te joci si cu multe altele
denysa_mutu
ce sa mai zik de sfecla rosie care contine nitrat si nu se da inainte de 8 luni ?..... mai fetelot nu va luati dupa sfaturile unor inconstiente! mai bine intrebati specialistul. nu va jucati cu stomacelul firav a-l bebeului ca unele fapte nu se mai pot remedia asa usor. spor la papa si multa sanatate la bebeii vostri trandafir.gif trandafir.gif
damielenusa
fetelor am revenit si eu,.,.,,acum am si un baietel care are 4 luni si putin
o sa revin cu sfaturi...
fetita are acum 3 ani si 10 luni..
dannie
v rog sa ma sfatuiti si pe min....am o bebelina de 5 luni si pana acum i-am dat san....am trecut la lapte praf si automat trebuie sa incep si diversificarea.ea si asa nu mananca prea mult de fel dar de cand am inceput sa ii dau suculet de fructe nu mai mananca lapte mai deloc in timpul zilei iar noaptea baga cate 130-140 ml la fiecare masa la 23, la 02 si la 06 iar ziua mai deloc.... cum sa o fac sa nu mai bea noaptea ca sa manance si ea ziua?
damielenusa
parerea mea este sa ii dai legume si nu fructe.s-a invatat cu gustul..si de accea numai vrea laptic,..mai ales ca nu este de la mami
dimineata laptic..iar la pranz supa de legume..sau o supa crema zic eu..usor usor bagat cate o leguma in plus
are nevoie de laptic la varsta asta..e micuta..
mult succes! sa auzim de bine!
patricia89
buna ziua!fac niste chestionare in legatura cu mancarea pt bebelusi...daca vreo mamica e interesata si vrea sa mearga la firma la care lucrez sa participe la o sedinta pe tema "bebelusi"sa lase un nr de contact ...ah si ce era mai important..cine merge la sedinta castiga automat 60lei;)
cristinna
Buna mamici,
Eu sunt Cristina si e prima data cand scriu pe forum. Am o fetita care pe 07.04.2010 a implinit 4 luni. Am facut vaccinul si de acum incepe distractia cu papita. Tin sa precizez ca are 6.300 kg si 67 cm ( e inalta ca taticul ei biggrin.gif ).Mie pediatra mi-a spus sa incep in felul urmator.....

- intre orele 10 - 11 dim - mar + cereale fara lapte ( care nu contin lapte - de la Nestle - Burtica Sanatoasa ) facute la blender si incepem asa in prima zi 2 lingurite de mar fara cereale, a doua zi 4 lingurite de mar + 1 lingura de cereale, a treia zi 6 lingurite de mar + 2 de cereale si tot asa crescand in fiecare zi. Dupa fiecare masa de mar se sta 15 - 20 min si se da masa de lapte cat mai vrea copilil.

- intre orele 16 - 18 seara - cereale cu lapte si fructe de la Milupa - Milupa cu mar si morcov ( exista si cu banane dar acelea constipa ) - cerealele se fac cu putina apa pana ce devine o compozitie moale.

- in plus mi-a zis sa ii mai dau suc de portocale natural facut in casa cat vrea ea pe zi se poate ajunge si la 200-250 ml.


Cam atat deocamdata o sa va tin la curent.

Sper ca v-am fost de ajutor.
Pupici.
damielenusa
Cristina succes in diversificare.
eu cic ca sunt prea multe mese de cereale..una singura este ok pe zi.
suc de portocale e cam mciuta printesa ..pt el..mai asteapta pentru dupa 7 luni
provoaca aciditate mare la stomacel.
Madalina_Alina
Buna,
sunt mamica unei fetite de 5 luni, am inceput diversificarea dar deja am ramas in pana de idei,,,,cine imi poate trimite si mie aceasta carticica care circula pe forum?.. Adresa mea este madalinafair@yahoo.com.
Multumesc si multa sanatate.
simonak
[quote name='Madalina_Alina' date='May 11 2010, 09:46 PM' post='1336640']
Buna,
sunt mamica unei fetite de 5 luni, am inceput diversificarea dar deja am ramas in pana de idei,,,,cine imi poate trimite si mie aceasta carticica care circula pe forum?.. Adresa mea este madalinafair@yahoo.com.
Multumesc si multa sanatate.


ti-am trimis cartea.
sa creste-ti mari


votati-ne http://www.cordcenter.ro/gallery/image/1738.html
annam
buna!am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva.fetita mea are 6 luni si o saptamana su nu vrea sa bea ceai sau apa.am incercat mai multe feluri de ceai dar nu vrea nici unul.am incercat sa ii dau de cand era micuta ,dar nu a vrut niciodata.se mai confrunta cineva cu asa ceva?stiti care ar putea fi problema.va multumesc mult
karmen_dunca
Imi trimite cineva si mie carticica? Va multumesc! karmen_dunca@yahoo.com
karmen_dunca
Baietelul meu are 4 luni si jumatate si.......la fel, nu vrea sa bea apa sau ceai! Adevarul este ca numai acum am inceput sa-i dau cate putin ceai, dar nu am succes deocamdata! Nu stiu ce sa zic..........incearca cu suc de fructe!
Liana08
Buna,
sunt mamica unei fetite de 4 luni si o saptamana,am inceput si noi diversificarea cu suculet de mar si morcov si as vrea daca poate cineva sa-mi trimita si mie carticica.Adresa de e-mail marius6nordic@yahoo.com.
Va multumesc si sanatate la copilasi.
Sperdea
Salutare mamici

Am si eu un baietel de 4 luni si 3 saptamani. As vrea si eu carticica, daca se poate (adresa mea de mail: paula.sperdea@yahoo.com). Multumesc
diana1318
QUOTE(karmen_dunca @ Aug 25 2010, 12:21 AM) *
Imi trimite cineva si mie carticica? Va multumesc! karmen_dunca@yahoo.com



QUOTE(Liana08 @ Aug 28 2010, 12:17 AM) *
Buna,
sunt mamica unei fetite de 4 luni si o saptamana,am inceput si noi diversificarea cu suculet de mar si morcov si as vrea daca poate cineva sa-mi trimita si mie carticica.Adresa de e-mail marius6nordic@yahoo.com.
Va multumesc si sanatate la copilasi.



QUOTE(Sperdea @ Oct 21 2010, 07:28 PM) *
Salutare mamici

Am si eu un baietel de 4 luni si 3 saptamani. As vrea si eu carticica, daca se poate (adresa mea de mail: paula.sperdea@yahoo.com). Multumesc




am trimis
Lusha&Zbenguica
buna seara dragi mamici, imi cer scuze ca va deranjez
o mamica din familia Utile are nevoie de ajutorul nostru si in special al mamicilor care locuiesc in Cluj
sper sa nu neglijati acest mesaj ...nu va costa absolut nimik .... doar putin timp si ... bucuria de a face un bine cuiva

aici puteti intra sa vedeti despre ce este vorba

aici detalii despre procedura

aici detalii despre cine poate dona sange

va multumesc si sper sa raspundeti pozitiv acestui strigat de ajutor

daca aveti nevoie de mai multe detalii ne gasiti la mamici de ianuarie 2009
adeverinta pe care o primiti de la centru de donare ma ofer sa o duc eu la clinica ... important e sa mergeti sa donati
chirila ioana
buna sunt mamica de un bb de 6 luni si nu stiu ce sa - i mai dau papa. Va rog sa-mi trimite-ti si mie carticica cu retete pe adresa:caty_chirila@yahoo.com. VA MULTUMESC
diana1318
QUOTE(chirila ioana @ Oct 29 2010, 06:23 PM) *
buna sunt mamica de un bb de 6 luni si nu stiu ce sa - i mai dau papa. Va rog sa-mi trimite-ti si mie carticica cu retete pe adresa:caty_chirila@yahoo.com. VA MULTUMESC

am trimis
chirila ioana
iti multumesc frumos . Multa sanatate
diana1318
QUOTE(chirila ioana @ Oct 29 2010, 07:03 PM) *
iti multumesc frumos . Multa sanatate

cu placere, sper sa-ti fie de folos .
chirila ioana
Da chiar imi este de folos carticica sunt retete pe care eu nu le stiam.Bebelina mea este o mancacioasa si o pofticioasa nu trebuie sa mananc nimik fata de ea.Ms mult
oneone082
Mesajul tau e exact ce ma intereseaza si pe mine.fetita mea are 4 luni si o saptamana si nu am inceput diverrsificarea...mananca doar san..
sper sa ma descurc..pupici la mamici
oneone082
as dori si eu carticica cu retete..fetita mea are 4 luni si o saptamana...adresa mea de mail este: ionela_cioroaba@yahoo.com
va multumesc mult
diana1318
QUOTE(chirila ioana @ Oct 31 2010, 06:24 PM) *
Da chiar imi este de folos carticica sunt retete pe care eu nu le stiam.Bebelina mea este o mancacioasa si o pofticioasa nu trebuie sa mananc nimik fata de ea.Ms mult


Ma bucur smile.gif
QUOTE(oneone082 @ Nov 2 2010, 11:46 PM) *
as dori si eu carticica cu retete..fetita mea are 4 luni si o saptamana...adresa mea de mail este: ionela_cioroaba@yahoo.com
va multumesc mult




am trimis
oneone082
multumesc pt carticica....
as mai vrea sa mai intreb ceva...ieri am sunat dr sa intreb cu ce sa incep sa ii dau sa manace..ea mi-a zsi ca daca se satura cu san...atunci incepem diversificarea la 6 luni..
ce parere aveti???
edelin



Care stiti carte de retete pentru bebe vreau si eu pls.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.