Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Diversificarea La Bebelusi...de 4 Luni
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
dekko_flori
am mai papat 3 lingurite de piure de cartofi
10 ml suc de portocola
si o sticla de lapte rolleyes.gif
vedeti ce mult pap eu jucaus.gif jucaus.gif
adrianaO
buna fetelor! iulia mea are 2 luni si 2 saptamani si o hranesc numai cu lapte praf aptamil. cand ziceti sa incep diversificarea si cu ce mai exact? din cand in cand bea si ceai (menta, musetel, anason, chimen etc).
miniraton
QUOTE(adrianaO @ Jan 9 2009, 02:14 AM) *
buna fetelor! iulia mea are 2 luni si 2 saptamani si o hranesc numai cu lapte praf aptamil. cand ziceti sa incep diversificarea si cu ce mai exact? din cand in cand bea si ceai (menta, musetel, anason, chimen etc).

cat mai tarziu cu atat mai bine deoarece inceperea diversificarii timpurie le poate provoca reactii alergice sau probleme cu stomacul. Dar consulta si pediarul si vezi ce zice. Oricum, eu te sfatuiesc sa incepi dupa 4 luni.
Sanatate floare2.gif
miniraton
QUOTE(mya25 @ Dec 12 2008, 04:46 AM) *
sal! eu sunt noua pe aici, am o fetita de 4 luni si suge numai la san, de cateva zile am incercat sa-i dau 1lingurita de suc de portocale dar l-a scos cu limbuta afara, nu stiu daca m-am grabit cu diversificarea dar am zis sa ii dau putin sa vedem cum reactioneaza pt ca ea este si f constipata are scaun 2-3zile,poate pt ca sunt si eu constipata. Am mai incercat sa-i mai dau dar tot il da afara,poate este prea devreme pt diversificare. Nu accepta biberonul deloc si de aceea ii dau cu lingurita si ceai ,tot asa cateva lingurite si sucul la fel am incercat sa i-l dau. Astept pareri! rolleyes.gif

La carte zice asa: daca refuza un aliment nu i-l mai dai. Incerci iar dupa o sapt pt ca pana atunci bebe uita.
adrianaO
QUOTE(miniraton @ Jan 8 2009, 05:31 PM) *
cat mai tarziu cu atat mai bine deoarece inceperea diversificarii timpurie le poate provoca reactii alergice sau probleme cu stomacul. Dar consulta si pediarul si vezi ce zice. Oricum, eu te sfatuiesc sa incepi dupa 4 luni.
Sanatate floare2.gif

asta ma gandesc si eu dar tot citesc aici pe forum despre mamici care au dat suc de morcovi puilor din luna a3a.......sa inteleg ca e gresit? nici supitza de morcov deci nu e ok de acum? oFloare1.gif
miniraton
QUOTE(adrianaO @ Jan 9 2009, 04:59 AM) *
asta ma gandesc si eu dar tot citesc aici pe forum despre mamici care au dat suc de morcovi puilor din luna a3a.......sa inteleg ca e gresit? nici supitza de morcov deci nu e ok de acum? oFloare1.gif

supita in nici un caz. Daca nu ai un pediatru bun cumpara cartea Mama si copilul de sotii Capraru. Multe mamici au crescut copiii dupa cartea asta.
De suculet...nu stiu ce sa-ti zic. EU lui fimiu de ex. la 2 luni jumate i-am dat o perioada 2 lingurite de suc de portocala pe zi sa-l ajut sa iasa afara pt ca era constipat. Dar diversificarea am inceput-o la 5 luni . Ar fi trebuit sa incep de la 4 luni (mi-au zis 2 pediatre lucrul asta) dar a fost racit si diversificarea sau introducerea unui aliment nou se face cand copilul nu este racit. Acum... depinde probabil si de fiecare bebe. Hai ca...mai rau cred ca te-am ametit . Vb cu pediatrul , cel mai bine
adrianaO
QUOTE(miniraton @ Jan 8 2009, 11:46 PM) *
supita in nici un caz. Daca nu ai un pediatru bun cumpara cartea Mama si copilul de sotii Capraru. Multe mamici au crescut copiii dupa cartea asta.
De suculet...nu stiu ce sa-ti zic. EU lui fimiu de ex. la 2 luni jumate i-am dat o perioada 2 lingurite de suc de portocala pe zi sa-l ajut sa iasa afara pt ca era constipat. Dar diversificarea am inceput-o la 5 luni . Ar fi trebuit sa incep de la 4 luni (mi-au zis 2 pediatre lucrul asta) dar a fost racit si diversificarea sau introducerea unui aliment nou se face cand copilul nu este racit. Acum... depinde probabil si de fiecare bebe. Hai ca...mai rau cred ca te-am ametit . Vb cu pediatrul , cel mai bine

nu m-ai ametzit deloc! ba chiar m-ai ajutat foarte mult si iti multumesc tzuc.gif se gaseste usor cartea asta? ca tot aud de ea din mai multe surse....este chiar asa de buna?
gabrielle2003
QUOTE(adrianaO @ Jan 9 2009, 03:40 PM) *
nu m-ai ametzit deloc! ba chiar m-ai ajutat foarte mult si iti multumesc tzuc.gif se gaseste usor cartea asta? ca tot aud de ea din mai multe surse....este chiar asa de buna?

foarte buna adriana
merita sa o ai in casa partners.gif
adrianaO
QUOTE(gabrielle2003 @ Jan 9 2009, 03:52 PM) *
foarte buna adriana
merita sa o ai in casa partners.gif

iar aflu ultima bouncy.gif
dekko_flori
noi azi am papat suc de fructe
si tare ne place jucaus.gif jucaus.gif
isa
Buna fetelor,
am si eu un bebelus de 4 luni si 3 saptamani si pana acum i-am dat numai mar cu morcov si putina mandarina suc iar de maine ii dau supita si de saptamana viitoare ii dau mocovel piure .Din cate am citit cred ca ii dau cam tarziu piureul de morcov,am inceput cam tarziu.
alina0412
QUOTE(isa @ Jan 21 2009, 05:18 PM) *
Buna fetelor,
am si eu un bebelus de 4 luni si 3 saptamani si pana acum i-am dat numai mar cu morcov si putina mandarina suc iar de maine ii dau supita si de saptamana viitoare ii dau mocovel piure .Din cate am citit cred ca ii dau cam tarziu piureul de morcov,am inceput cam tarziu.

buna, isa!
a papt de la san pana acum sau lapte praf?
bebe al meu are 3 luni 1sapt si 2 zile
i am dat inca de la 2 luni jumate suculet de morcov, mar, mandarina, portocala, grapefruit
la 3 luni am inceput cu supa si de 4 zile papa si piure de legume
pe toate le a primit f bine si fara probleme
mie nu mi se pare ca ai inceput tarziu, fiecare copil are ritmul sau
eu am fost nevoita sa incept asa devreme fiidca l am lasat in grija mamei mele, plus ca papa lapte praf(san nu mai am de la 2 luni jumate)
planul de diversificare mi l a dat dr pediatru si exact asa scrie de la 3-4 luni supa si piure de legume/fructe
deci ai inceput bine
dekko_flori
azi ce mai papam?
facem un pireut de cartof sper sa ii placa
ca e prima data cind ii dau jucaus.gif
voi i-ati dat pireu la bebelusi?
cum sa il fac?
ce sa pun el?sa fie mai gustos
alexandra81
QUOTE(dekko_flori @ Jan 23 2009, 08:18 AM) *
azi ce mai papam?
facem un pireut de cartof sper sa ii placa
ca e prima data cind ii dau jucaus.gif
voi i-ati dat pireu la bebelusi?
cum sa il fac?
ce sa pun el?sa fie mai gustos


Nu prea ai ce sa pui ca nu ai voie sa adaugi condimete...stii asta oricum...Cred ca morcovul, cartoful si zeama de la telina sau ce mai pui tu este de ajuns...Sper sa pape eating.gif eating.gif
dekko_flori
QUOTE(alexandra81 @ Jan 23 2009, 02:22 PM) *
Nu prea ai ce sa pui ca nu ai voie sa adaugi condimete...stii asta oricum...Cred ca morcovul, cartoful si zeama de la telina sau ce mai pui tu este de ajuns...Sper sa pape eating.gif eating.gif

ms iubita de raspuns, am citit pe aici pe undeva
ca o picatura de ulei de masline ar fi ideal
alexandra81
QUOTE(dekko_flori @ Jan 23 2009, 12:28 PM) *
ms iubita de raspuns, am citit pe aici pe undeva
ca o picatura de ulei de masline ar fi ideal


Da...si ulei de masline este bun... floare2.gif
isa
QUOTE(alina0412 @ Jan 23 2009, 11:46 AM) *
buna, isa!
a papt de la san pana acum sau lapte praf?
bebe al meu are 3 luni 1sapt si 2 zile
i am dat inca de la 2 luni jumate suculet de morcov, mar, mandarina, portocala, grapefruit
la 3 luni am inceput cu supa si de 4 zile papa si piure de legume
pe toate le a primit f bine si fara probleme
mie nu mi se pare ca ai inceput tarziu, fiecare copil are ritmul sau
eu am fost nevoita sa incept asa devreme fiidca l am lasat in grija mamei mele, plus ca papa lapte praf(san nu mai am de la 2 luni jumate)
planul de diversificare mi l a dat dr pediatru si exact asa scrie de la 3-4 luni supa si piure de legume/fructe
deci ai inceput bine

buna alina,
ce bine , si cum se impaca cum papa ai reusit sa-i inlocuiesti o masa de lapte?
eu am alaptat numai 2 saptamani
acum trebuie sa ii schimb ca sa cam plictisit de supita
pupici
dekko_flori
noi abia mai papam ca ne ies dintisori crybaby.gif
alina0412
QUOTE(isa @ Jan 26 2009, 08:20 PM) *
buna alina,
ce bine , si cum se impaca cum papa ai reusit sa-i inlocuiesti o masa de lapte?
eu am alaptat numai 2 saptamani
acum trebuie sa ii schimb ca sa cam plictisit de supita
pupici

isa, am reusit partial...uite, ieri la 10 i am dat(de fapt mama mea ca ea sta cu bebe, eu snt la serv)mar+cereale
si lapte a mai papat dupa ora 12
eu zic ca e cat de cat bine, fiindca oricum e micutz

alina0412
QUOTE(ely83 @ Oct 8 2006, 02:54 AM) *
am fost mai mult nevoita deoarece era constipata si iesea afara numai cu supozitor cu glicerina.din momemtul in care i-am dat suc de morcov nu am mai avut nici un fel de probleme cu constipatia.totul a fost ok. asadar aviz mamelor care se confrunta cu o astfel de problema.

o problema asemanatoare am avut si eu cu baietelul meu de 3 luni jumate
trebuia sa folosim supozitor pentru ac nu iesea afara cate 2-3 zile
am inceput cu morcov, mar , apoi portocala la 2 luni si de atunci nu mai avem probleme
de la 3 luni mancam supa si piure de legume
iar de cateva zile mar ras+1lingurita de cereale
mentionez ca nu mai am san ca cand avea bebe 2 luni
inca de la nastere a trebuit sa i dau supliment nan1, fiindca nu se satura
sanatate multa!
alina0412
notworthy.gif fetelor scuze!
tocmai am observat ca am raspuns la o postare din 2006! liwlol.gif
nu stiu cum, dar eu vazusem ca e de ieri
mamimeaceanespus
QUOTE(ALYNAS @ Sep 29 2006, 01:28 PM) *
[[font=Arial Black]salutare.ma numesc alina si am un bebelus de 4 luni jumatate si sunt foarte necajita ca nu pre vrea sa manance mancare adica(pireu supa) doar numai ce i dulce.mi e frica sa nu pun pre mult zahar pentru varsta lui desi evit de multe ori zaharul.e mai greu cu lingurita dar ne mai chinuim.eu am inceput diversificarea de la 3 luni si inca nu ne am obisnuit cu lingurita.sal cool.gif


E bine sa nu ii dai deloc zahar la varsta asta.Dulcele e f apreciat de bebe dar ar fi bine sa nu provina din zahar.mai bine fructe.Eu stiu ca incepi diversificarea cu cereale(orez) apoi legume si apoi fructe .Puiul meu are 2 luni si sper sa il pot alapta in continuare.La 6 luni vreau sa incep diversificarea.Asa am facut si cu Raducu acum 10 ani.Nu stiu cum e cu laptele praf dar ar trebui sa intrebi medicul pediatru cum sa procedezi cu diversificarea.In functie de greutatatea lui bebe si de starea lui de sanatate poate sa iti recomande sa introduci sau nu anumite alimente.
Iti doresc mult succes si un bebe sanatos si mancacios.Zaharul strica pofta de mancare.Atentie !!! E chiar nociv pt organism zaharul alb rafinat .Poti sa gasesti articole pe internet.Mai bine fara el cat se poate. oFloare.gif
mamimeaceanespus
QUOTE(alina0412 @ Jan 31 2009, 10:56 AM) *
notworthy.gif fetelor scuze!
tocmai am observat ca am raspuns la o postare din 2006! liwlol.gif
nu stiu cum, dar eu vazusem ca e de ieri

Si eu .. la fel liwlol.gif
mamimeaceanespus
QUOTE(miniraton @ Jan 8 2009, 09:46 PM) *
supita in nici un caz. Daca nu ai un pediatru bun cumpara cartea Mama si copilul de sotii Capraru. Multe mamici au crescut copiii dupa cartea asta.
De suculet...nu stiu ce sa-ti zic. EU lui fimiu de ex. la 2 luni jumate i-am dat o perioada 2 lingurite de suc de portocala pe zi sa-l ajut sa iasa afara pt ca era constipat. Dar diversificarea am inceput-o la 5 luni . Ar fi trebuit sa incep de la 4 luni (mi-au zis 2 pediatre lucrul asta) dar a fost racit si diversificarea sau introducerea unui aliment nou se face cand copilul nu este racit. Acum... depinde probabil si de fiecare bebe. Hai ca...mai rau cred ca te-am ametit . Vb cu pediatrul , cel mai bine

Eu am inceput la 6 luni.Pana atunci doar lapte de mama fara ceaiuri sau altceva.Portocala am inteles ca nu e indicata pana la 1 an.Si mai este o regula - fructe si legume autohtone decat de import.Mai stiu ca se incepe cu cereale apoi legume apoi fructe urmat de ou-carne-ficat.Dar cerealele daca le prepari cu lapte fie el si aptamil tot de vaca este .Laptele de vaca contine proteine bune pt vitel nu pt bebe deci tot mai bine legume si ca fruct marul e bun si pt cei constipati.carne ou ficat cat mai tarziu.Exista si alte surse de proteine-fasole mazare... trandafir.gif
adrianaO
QUOTE(mamimeaceanespus @ Jan 31 2009, 02:22 PM) *
Eu am inceput la 6 luni.Pana atunci doar lapte de mama fara ceaiuri sau altceva.Portocala am inteles ca nu e indicata pana la 1 an.Si mai este o regula - fructe si legume autohtone decat de import.Mai stiu ca se incepe cu cereale apoi legume apoi fructe urmat de ou-carne-ficat.Dar cerealele daca le prepari cu lapte fie el si aptamil tot de vaca este .Laptele de vaca contine proteine bune pt vitel nu pt bebe deci tot mai bine legume si ca fruct marul e bun si pt cei constipati.carne ou ficat cat mai tarziu.Exista si alte surse de proteine-fasole mazare... trandafir.gif

citeam ce ai scris tu si sunt de acord intr-o oarece masura cu tine...adica e lapte de vaca procesat cumva dar asa sunt toate formulele de lapte. cei care nu au avut tzitzi sa dea bebeilor au dat formula...asta e sad.gif fructe autohtone...ehei de cand nu am mai vazut un mar pe bune din romania!
alina0412
fetelor, vreau sa va spun ca eu nu gasesc mere din tara pentru bebe
pe unde ma duc numai Franta, Polonia...dar merele noastre unde sunt?
din pacate n am timp sa trec prin piata si merg numai in hipermarketuri, fiindu mi mai usor sa fac mai multe cump deodata
oare se gasesc mere romanesti pe piata, la tarani?din cate am obs eu si prin piete sunt ambulanti cu fructe tot din afara
alina gheorghita
Alina draga, dar nu mai exista ceapa ,ardei ,cartofi ,fasole din Romania .Ma bufneste rasul ,dar legumele si fructele noastre unde or fi fratilor?Eu am piata langa mine si fac cu nervii cand ma duc sa cumpar ceva ,toate importate, nimic natural de la noi.Cum sa ne hranim sanatos bebelusii daca nu avem cu ce ,dam banii pe toate prostiile coapte fortat.Ei sa fie sanatosi si sa speram ca nu-i vor afecta prea tare . tzuc.gif
alina0412
QUOTE(alina gheorghita @ Feb 4 2009, 02:34 PM) *
Alina draga, dar nu mai exista ceapa ,ardei ,cartofi ,fasole din Romania .Ma bufneste rasul ,dar legumele si fructele noastre unde or fi fratilor?Eu am piata langa mine si fac cu nervii cand ma duc sa cumpar ceva ,toate importate, nimic natural de la noi.Cum sa ne hranim sanatos bebelusii daca nu avem cu ce ,dam banii pe toate prostiile coapte fortat.Ei sa fie sanatosi si sa speram ca nu-i vor afecta prea tare . tzuc.gif

am fost o tara de agricultori....am ramas la fe, dar produse DELOC!
grigo
da! aveti dreptate..avem agricultura ,dar nu si produse de ale noastre!...pacat! unsure.gif ..ca merge lumea pe principiul de a manca fructe si legume,care sunt sanatate pura rolleyes.gif ....eeei na,a fost candva valabila treaba asta,caci acum se gasesc destul de greu produsele din gradina taranului!
michelle_9
QUOTE(alina0412 @ Feb 4 2009, 02:15 AM) *
fetelor, vreau sa va spun ca eu nu gasesc mere din tara pentru bebe
pe unde ma duc numai Franta, Polonia...dar merele noastre unde sunt?
din pacate n am timp sa trec prin piata si merg numai in hipermarketuri, fiindu mi mai usor sa fac mai multe cump deodata
oare se gasesc mere romanesti pe piata, la tarani?din cate am obs eu si prin piete sunt ambulanti cu fructe tot din afara

Se gasesc mere romanesti in piete la tarani, mai ales cele de voinestila 2,5 lei kg si morcovi la 2 lei kg.(cel putn in ploiesti si bucuresti se gasesc).
Ranena
Buna, noi avem 5 luni astazi si am inceput sa mancam de la patru luni mar cu biscuite rasi prin rzatoare mica. Acum mancam un mar si 5 biscuiti la o masa o data pe zi.
marika-05
buna.va rog sa ma ajutati cu niste retete pt a putea incepe diversificarea bebeului meu de 4luni si 10zile.
maria2008
QUOTE(marika-05 @ Mar 8 2009, 02:28 PM) *
buna.va rog sa ma ajutati cu niste retete pt a putea incepe diversificarea bebeului meu de 4luni si 10zile.



Lasa o adresa de e-mail si iti trimit carticica cu retete. rolleyes.gif
bebecris
noi bem suc de mar si morcov..o zi mar o zi morcov....am ikncercat combinat dar...s-a constipat.


are 4 luni jumate si mananca san
bijounik
Al meu nu prea vrea sa manance e mofturos,,ce sa-i facem seamana cu mine..tongue.gif
bijounik
Si asa daca ar manca nonstop s-ar face un purcelus...
onlymusk7
Salut,sint Carmen,eu sriu ca daca alaptezi,diversificarea e bine sa o incepi dupa 5 luni jumate
panaite.maria
[salut sunt Maria si noi am inceput diversificarea la 5 luni cu suc de morcov,apoi mar ras ,dovleac copt si dupa a urmat supita de legume pe care nu a vrut-o la inceput sub nici o forma.Abia can i-am dat piureul de legume l-a acceptat.Acum avem un an si 2 luni si papam de toate exceptie prajeli, tocaturi(doar carnita de pui tocata si de vita_ ii mai fac ciorbita de perisoare).Trebuie rabdare multa!
dacian
de la 5 luni fetita mea
a papat tot felull
adrianaO
iuliei mele nu-i mai place supitza si pace...azi incepemcu branzica de casa...in rest: mar/morcov - sa nu auda, pere - iubire mare, cereale cu mar+morcov - ii plac, cereale cu banane - minca fara oprire liwlol.gif ce mai recomandati? avem 4 luni si aprox 3 saptamani...
_raayan_
QUOTE(adrianaO @ Mar 16 2009, 11:21 AM) *
iuliei mele nu-i mai place supitza si pace...azi incepemcu branzica de casa...in rest: mar/morcov - sa nu auda, pere - iubire mare, cereale cu mar+morcov - ii plac, cereale cu banane - minca fara oprire liwlol.gif ce mai recomandati? avem 4 luni si aprox 3 saptamani...


nici bebele meu nu vrea sa auda de supita...zice...caaah si se si scutura,de morcov la fel laugh.gif ...dar are o masa de 1 mar+jumatate de para+ sucul de la jumatate de portocala...mixate si mananca aproape tot. cerealele le manaca fff bine de este in stare sa manace direct din castronel, eu am inceput sa ii dau si putina bananuta...dar vad ca fetita ta e mai mica cu o lunita, mai bine mai astepti cu banana...am incercat cu putina ciorbita si am vazut ca-i place fff mult dar totusi imi e cam teama sa-i dau...
adrianaO
QUOTE(_raayan_ @ Mar 17 2009, 12:04 AM) *
nici bebele meu nu vrea sa auda de supita...zice...caaah si se si scutura,de morcov la fel laugh.gif ...dar are o masa de 1 mar+jumatate de para+ sucul de la jumatate de portocala...mixate si mananca aproape tot. cerealele le manaca fff bine de este in stare sa manace direct din castronel, eu am inceput sa ii dau si putina bananuta...dar vad ca fetita ta e mai mica cu o lunita, mai bine mai astepti cu banana...am incercat cu putina ciorbita si am vazut ca-i place fff mult dar totusi imi e cam teama sa-i dau...

bananitza sub nicio forma...doar cerealele cu banana de la milupa....mai astetp...am sa incerc si eu mixul tau sa vedem ce zice smile.gif daca papa...cred ca voi fi cea mai fericita
goia daniela
am vazut pe forum ca unele dintre voi aveti cartea cu retete pentru bebelusi,va rog mi-o trimiteti si mie. adresa mea este tamasandaniela@yahoo.com
Va multumesc
diana1318
QUOTE(goia daniela @ Mar 17 2009, 11:56 AM) *
am vazut pe forum ca unele dintre voi aveti cartea cu retete pentru bebelusi,va rog mi-o trimiteti si mie. adresa mea este tamasandaniela@yahoo.com
Va multumesc


am trimis cartea
goia daniela
de la cat timp ati inceput diversificarea?
diana1318
QUOTE(goia daniela @ Mar 17 2009, 12:14 PM) *
de la cat timp ati inceput diversificarea?


eu ... la 4 luni jumatate la primul copil si la 5 luni si jumatate la al doilea
_raayan_
QUOTE(adrianaO @ Mar 17 2009, 11:53 AM) *
bananitza sub nicio forma...doar cerealele cu banana de la milupa....mai astetp...am sa incerc si eu mixul tau sa vedem ce zice smile.gif daca papa...cred ca voi fi cea mai fericita


incearca...poate papa bebe...sa aveti pofta.. eating.gif tzuc.gif
aurisca78
QUOTE(goia daniela @ Mar 17 2009, 12:14 PM) *
de la cat timp ati inceput diversificarea?

buna,
eu am inceput cu bebe are 4 luni caci din pacate de 3 saptamani am intarcat dintr-o data, am avut probleme acasa m-am suparat si am plans foarte mult si m-am trezit fara lapte.Ii dau Humana si am crezut de cuviinta sa incep sa-i diversific papa mai ales ca si-a dublat deja kg de la nastere adica are 7,2 kg si e tare mancacioas asa a fost de la inceput. Am inceput cu cate 20 ml de suc de mar sau morcov si nu prea se omora cu el il bea mai mult de foame si de sete probabil insa bea foarte incet ca mai scapa pulpa in biberon si-i bloca orificiul insa pulpa de mar sau morcov, dat pe razatoare de sticla sa se faca spuma, il papa de zici ca e ceva minune.Azi a papat un mar intreg asa ca depinde de bebe.AAA si seara cereale puse in laptic tot de la Humana.
adrianaO
fetelor, ma puteti ajuta va rog cu un sfat? cum sa fac sa transform branzica de casa in ceva mai pastos? se pare ca am facut-o cam seaca si s-a transformat in bulgarasi sad.gif pe care iulia nu stie sa-i mestece....aveti vreo idee?
gia_25
QUOTE(adrianaO @ Mar 19 2009, 04:35 PM) *
fetelor, ma puteti ajuta va rog cu un sfat? cum sa fac sa transform branzica de casa in ceva mai pastos? se pare ca am facut-o cam seaca si s-a transformat in bulgarasi sad.gif pe care iulia nu stie sa-i mestece....aveti vreo idee?


mar ras
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.