Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Diversificarea La Bebelusi...de 4 Luni
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
EMY2000
QUOTE(anamarianegrii @ May 22 2008, 11:33 AM) *
Suc de portocale eu am evitat pentru ca-i creste aciditatea la stomacel. Ii pun doar cateva picaturi in sucul de mar cu morcov. Iaurtul de asemenea am evitat ca fermenteaza dar am mai auzit mame care l-au dat mai devreme si nu am auzit sa fie rau daca se da. Eu totusi nu i-am dat. Abia acum o sa incep.
Daca ii dai san poti incerca sa mananci tu alimente "laxative" desi te va afecta si pe tine : pere, prune, mere care-s f bune la digestie. La mine tot timpul avea aceleasi reactii ca si mine la un aliment si cand facea moale si des mancam orez, morcov, cand facea mai tare si rar mancam supe si fructe ca cele de mai sus.
Pe mine m-a mai invatat cineva ca in caz de constipatie sau scaun rar sa-i fac ceai de musetel putin indulcit.
Dar daca ea se simte bine si nu are reactii cum ca ar durea-o burtica eu zic sa o lasi la voia ei, in timp o sa-si regleze singura scaunele. Si la noi a fost asa si acum face o data pe zi la aproximativ aceeasi ora. Si e foarte ok.
Succes si sanatate!

CREDA-MA CA AM MANCAT TOT CE ERA POSIBIL,DAR AM AJUNS EU SA MA DERANJEZ LA STOMAC SI EA TOT DEGEABA.SE MAI VAITA SARACUTA DE BURTICA DAR NU CHIAR ASA DES.DACA ERA DUPA MINE NU I-AS FI DAT INCA NIMIC INAFARA DE LAPTIC.DAR MI-E MILA DE EA SA VAD CA NU FACE.
anamarianegrii
QUOTE(EMY2000 @ May 22 2008, 01:19 PM) *
CREDA-MA CA AM MANCAT TOT CE ERA POSIBIL,DAR AM AJUNS EU SA MA DERANJEZ LA STOMAC SI EA TOT DEGEABA.SE MAI VAITA SARACUTA DE BURTICA DAR NU CHIAR ASA DES.DACA ERA DUPA MINE NU I-AS FI DAT INCA NIMIC INAFARA DE LAPTIC.DAR MI-E MILA DE EA SA VAD CA NU FACE.




Inca ceva... eu cand facea rar- adica la 3 zile ii mai puneam supozitor cu glicerina ca sa-l stimulez sau il stimulam cu termometrul. Nu am abuzat de aceasta metoda- dar cand vedeam ca nici o papica nu da rezultat am incercat si asa.
Intreaba doctora si daca e ok incerca.
Pupici la printesa mica!
EMY2000
QUOTE(anamarianegrii @ May 22 2008, 06:20 PM) *
Inca ceva... eu cand facea rar- adica la 3 zile ii mai puneam supozitor cu glicerina ca sa-l stimulez sau il stimulam cu termometrul. Nu am abuzat de aceasta metoda- dar cand vedeam ca nici o papica nu da rezultat am incercat si asa.
Intreaba doctora si daca e ok incerca.
Pupici la printesa mica!

I-AM PUS SUPOZITOR CU GLICERINA DE VREO 3 ORI LA RAND CA NU-MI FACEA CATE 3-4 ZILE, SI DACA AM VAZUT CA O TINE TOT ASA AM SUNAT DOCTORA SI EA MI-A ZIS SA-I BAG CATE PUTIN SUC DE PORTOCALE.DAR NICI ALA NU SI-A FACUT EFECTUL ASA CA I-AM BAGAT PUTIN IAURTEL.AM PTR EA LINGURITA MICA DE TOT, SI IN AIA I-AM DAT DE 3 ORI.IERI AM VAZUT CA A IESIT, DAR VAD CA AZI NU A IESIT (INCA). sad.gif
miha_sebi
QUOTE(EMY2000 @ May 21 2008, 04:41 PM) *
FETELOR AM SI EU O RUGAMINTE LA VOI.FETITA MEA ARE 3 LUNI SI 2 SAPTAMANI. CAND O SA POT SA-I BAG SI ALTCEVA? MENTIONEZ CA EU O ALAPTEZ. CA DACA E SA MA IAU DUPA DOCTORI ABIA PE LA 5 LUNI POT SA-I BAG SI ALTCEVA INFARA DE LAPTIC.

buna copilul meu are 5 luni si toata lumea m-a safatuit sa-i dau de mancsre l-a 5 luni juma deoarece lapticul nostru contine anticorpi necesari lui,mancare are timp sa pape toata viata
EMY2000
QUOTE(miha_sebi @ May 23 2008, 02:22 PM) *
buna copilul meu are 5 luni si toata lumea m-a safatuit sa-i dau de mancsre l-a 5 luni juma deoarece lapticul nostru contine anticorpi necesari lui,mancare are timp sa pape toata viata

da, numai ca noi avem o problema, nu prea iesim afara, decat odata la 3-4 zile.
miha_sebi
QUOTE(EMY2000 @ May 23 2008, 03:46 PM) *
da, numai ca noi avem o problema, nu prea iesim afara, decat odata la 3-4 zile.

buna,la fel si sebi al meu a patit iar neonatologa mi-a dat lactuloza 2,5 ml de 2 ori/zi sau la nevoie,iar acum nu mai avem nevoie,deoarece supozitorul cu glicerina il face pe bebe sa faca scaune numai cu acest supozitor(dependent)
miha_sebi
QUOTE(EMY2000 @ May 23 2008, 03:46 PM) *
da, numai ca noi avem o problema, nu prea iesim afara, decat odata la 3-4 zile.

sau sa mananci tu foarte multe citrice,daca il alaptezi la san. rolleyes.gif
EMY2000
QUOTE(miha_sebi @ May 26 2008, 12:58 PM) *
sau sa mananci tu foarte multe citrice,daca il alaptezi la san. rolleyes.gif

si citricele o face pe ea sa iasa afara mai des?
miha_sebi
QUOTE(EMY2000 @ May 26 2008, 07:34 PM) *
si citricele o face pe ea sa iasa afara mai des?

eu asa am facut si am mancat atat de multe portocale incat acum mi-e greata de ele. rolleyes.gif
EMY2000
QUOTE(miha_sebi @ May 27 2008, 08:46 AM) *
eu asa am facut si am mancat atat de multe portocale incat acum mi-e greata de ele. rolleyes.gif

smile.gif MULTUMESC MULT. floare2.gif
maryhynt
buna fetelor am si eu o nedumerire:am fost ieri la pediatru si doamna doctor si mia spus ca de maine adica astazi sai dau mar cu biscuite si sincer mie imi este cam teama,daca ii fac pasta mai groasa si se ineaca copilul,va rog dati-mi si mie sfaturi despre cum se face pasta de mar cu biscuite,ma refer cat trebuie sa fie pasta de groasa pt un copil de 5 luni si o sapt pt k d dr nu mia spus mai nimic despre consistenta
anamarianegrii
QUOTE(maryhynt @ May 29 2008, 10:20 AM) *
buna fetelor am si eu o nedumerire:am fost ieri la pediatru si doamna doctor si mia spus ca de maine adica astazi sai dau mar cu biscuite si sincer mie imi este cam teama,daca ii fac pasta mai groasa si se ineaca copilul,va rog dati-mi si mie sfaturi despre cum se face pasta de mar cu biscuite,ma refer cat trebuie sa fie pasta de groasa pt un copil de 5 luni si o sapt pt k d dr nu mia spus mai nimic despre consistenta



Buna,
Bebe meu are 6 luni si o saptamana si eu inca nu i-am dat biscuite - ca nu am gasit fara gluten si am vazut ca pe piata sunt cu gluten recomandati de la 8 luni.
Despre consistenta cred ca se poate incepe cu mai mult mar si cate o bucatica mica de biscuite la inceput. Si astfel testezi si cum tolereaza copilul biscuitele ca gust nou dar il feresti si sa nu se-nece. Apoi se poate creste treptat cantitatea de biscuite si sunt sigura ca vei sti care este cea ideala ca doar se poate vedea cu ochiul liber daca e mai gros sau mai subtire marul preparat. Oricum marul dat pe razatoare lasa mult suc si aluneca usor pe gatut.
Succes si sanatate la bebic!
vstefi
multumim si noi pentru sfaturi,Alexandra are si ea 4luni si 10 zile dar nu vrea sa manince decit o data la citeva zile ceva dupa care refuza ,o las sa uite si iar incercam,sper sa reusim pina la urma.Oricum ms pt sfaturi.
deea3184
Fetita mea are trei luni si trei saptamani si am inceput sa ii dau de la trei luni:cateva zile suc de mar cateva zile suc de morcov ,am inceput sa ii dau o lingurita si apoi am crescut treptat!De o saptamana am inceput sa-i dau mar cu biscuiti(la sfatul medicului pediatru)!Eu dau marul prin razatoarea de sticla si biscuitele il faram cu sucitorul,si nu se ineaca fetita,ba chiar ii place!Peste cateva zile incepem sa ii dam si cereale!Pupici!
EMY2000
QUOTE(deea3184 @ May 29 2008, 09:49 PM) *
Fetita mea are trei luni si trei saptamani si am inceput sa ii dau de la trei luni:cateva zile suc de mar cateva zile suc de morcov ,am inceput sa ii dau o lingurita si apoi am crescut treptat!De o saptamana am inceput sa-i dau mar cu biscuiti(la sfatul medicului pediatru)!Eu dau marul prin razatoarea de sticla si biscuitele il faram cu sucitorul,si nu se ineaca fetita,ba chiar ii place!Peste cateva zile incepem sa ii dam si cereale!Pupici!

SUPER.SI NOI AVET TOT ATA DAR NOUA D-RA NE-A ZIS SA BEM DOAR PUTIN SUC DE PORTOCALE SI ASTA PTR CA AVEM PROBLEME CU IESITUL AFARA.DAR IN REST NIMIC.DOAR LAPTIC.
kosta112003
as fi recunoscator daca cineva mi-ar trimite si mie cartea de bucate pentru copii.am o fetita de 7 luni si nu i-am dat o hrana diversificata.i-am dat tot felul de prostii si acum s-a pricopsit saracuta cu nu stiu ce infectie la stomac.nu mai vrea sa manance decit ceai.la restul nici nu se mai uita.va multumesc anticipat.kosta112003@yahoo.com
ruxy
QUOTE(kosta112003 @ Jun 10 2008, 11:49 PM) *
as fi recunoscator daca cineva mi-ar trimite si mie cartea de bucate pentru copii.am o fetita de 7 luni si nu i-am dat o hrana diversificata.i-am dat tot felul de prostii si acum s-a pricopsit saracuta cu nu stiu ce infectie la stomac.nu mai vrea sa manance decit ceai.la restul nici nu se mai uita.va multumesc anticipat.kosta112003@yahoo.com

Iertare...cum adica tot felul de prostii? oFloare1.gif la varsta ei? unsure.gif imi pare rau...ar fi trebuit sa aiba hrana diversificata corect de la sase luni...insa nu e tarziu nici acum...desi trebuie lasata o perioada sa-si revina...si inceput usor cu supa de legume, orez fiert morcovi...cam asa...si iaurt care ajuta mult in infectiile de la stomac....mai exista si debridatul care poate fi folosit cu succes...sunt convinsa ca se va face bine repede... trandafir.gif
diana1318
QUOTE(rux25 @ Jun 11 2008, 12:13 AM) *
mai exista si debridatul care poate fi folosit cu succes...sunt convinsa ca se va face bine repede... trandafir.gif


Stii cumva rux cat timp se foloseste debridatul ? Eu i-am dat de pe la 1 luna (pt colici, impreuna cu bonisan - la asta scrie : cure de 1-6 luni) . Acum se apropie de 4 luni bb, ii dau mai putin . Am uitat la vacc de 2 luni sa intreb dr-a ,iar la prima fetita nu-mi aduc aminte cand am oprit administrarea lui, retin doar ca am luat ceva sticlute de Debridat si atunci... O sa o intreb in curand si dr la vaccinul de 4 luni. oFloare.gif
ruxy
QUOTE(diana1318 @ Jun 11 2008, 08:14 AM) *
Stii cumva rux cat timp se foloseste debridatul ? Eu i-am dat de pe la 1 luna (pt colici, impreuna cu bonisan - la asta scrie : cure de 1-6 luni) . Acum se apropie de 4 luni bb, ii dau mai putin . Am uitat la vacc de 2 luni sa intreb dr-a ,iar la prima fetita nu-mi aduc aminte cand am oprit administrarea lui, retin doar ca am luat ceva sticlute de Debridat si atunci... O sa o intreb in curand si dr la vaccinul de 4 luni. oFloare.gif

Pay cam poti sa-l folosesti....destul de a la long...si cu ceva pauze...de ce iti spun asta?...am o prietena farmacista deosebit de pregatita...si are fetita ei ceva probleme cu o vezica strangulata...etc, si cam nu poate sta fara debridat...si-i da de mica...si eu am intrebat-o si mi-a spus ca e ok...si ca nu e nociv...insa fa-i si pauze oFloare1.gif
diana1318
QUOTE(rux25 @ Jun 11 2008, 10:59 AM) *
Pay cam poti sa-l folosesti....destul de a la long...si cu ceva pauze...de ce iti spun asta?...am o prietena farmacista deosebit de pregatita...si are fetita ei ceva probleme cu o vezica strangulata...etc, si cam nu poate sta fara debridat...si-i da de mica...si eu am intrebat-o si mi-a spus ca e ok...si ca nu e nociv...insa fa-i si pauze oFloare1.gif


Merci, rux. Eu l-am folosit pt colici, au chinuit-o rau pe asta mica (prima fetita , daca stau si ma gandesc acum in urma, cred ca nici nu a avut) si urmeaza sa nu-i mai dau dupa ce trece perioada ... colicilor , si cam e la sfarsit. oFloare.gif
ruxy
QUOTE(diana1318 @ Jun 11 2008, 11:08 AM) *
Merci, rux. Eu l-am folosit pt colici, au chinuit-o rau pe asta mica (prima fetita , daca stau si ma gandesc acum in urma, cred ca nici nu a avut) si urmeaza sa nu-i mai dau dupa ce trece perioada ... colicilor , si cam e la sfarsit. oFloare.gif

E perfect...de multe ori ajuta si un scutecel calcat cu fierul si pus caldut pe burtica...si masajul circular in sensul acelor de ceasornic, de 36 de ori, aplicat peste scutecelul cald cu palma...sanatate multa la bebitza ta tzuc.gif si ceiuturile la fel nu sunt de neglijat, calmeaza foarte bine...al meu numai cu ceiut a trecut peste toate...
diana1318
QUOTE(rux25 @ Jun 11 2008, 11:10 AM) *
E perfect...de multe ori ajuta si un scutecel calcat cu fierul si pus caldut pe burtica...si masajul circular in sensul acelor de ceasornic, de 36 de ori, aplicat peste scutecelul cald cu palma...sanatate multa la bebitza ta tzuc.gif si ceiuturile la fel nu sunt de neglijat, calmeaza foarte bine...al meu numai cu ceiut a trecut peste toate...


Da , si eu ii dau ceiut - musetel si tei (amestecate), cele pt colici o cam constipau , poate din cauza mentei ... Si eu am incercat sa folosesc pt copiii mei mai mult remedii naturiste, iar eu personal , nu am luat multe pastile la viata mea (multumesc Celui care are grija de noi). In curand voi reveni la acest topic pentru ca mai avem putin si incepem si noi diversificarea (nu ne grabim, dar nici nu vrem sa intarziem cu altfel de papa, sa vedem cum se comporta bebitza). Am vazut ca stii multe lucruri, despre multe in general, asa ca sper sa ne ajuti si pe noi cand va fi cazul cu o parere. Sanatate si voua tzuc.gif

ruxy
QUOTE(diana1318 @ Jun 11 2008, 11:38 AM) *
Da , si eu ii dau ceiut - musetel si tei (amestecate), cele pt colici o cam constipau , poate din cauza mentei ... Si eu am incercat sa folosesc pt copiii mei mai mult remedii naturiste, iar eu personal , nu am luat multe pastile la viata mea (multumesc Celui care are grija de noi). In curand voi reveni la acest topic pentru ca mai avem putin si incepem si noi diversificarea (nu ne grabim, dar nici nu vrem sa intarziem cu altfel de papa, sa vedem cum se comporta bebitza). Am vazut ca stii multe lucruri, despre multe in general, asa ca sper sa ne ajuti si pe noi cand va fi cazul cu o parere. Sanatate si voua tzuc.gif

cu toata dragostea...cand ai nevoie nu ezita...si foloseste anason la ceiut...e minunat rolleyes.gif partners.gif
diana1318
QUOTE(rux25 @ Jun 11 2008, 11:40 AM) *
cu toata dragostea...cand ai nevoie nu ezita...si foloseste anason la ceiut...e minunat rolleyes.gif partners.gif

Da, o sa-l adaug si pe el. tzuc.gif partners.gif
eli23
QUOTE(diana1318 @ Jun 11 2008, 11:38 AM) *
Da , si eu ii dau ceiut - musetel si tei (amestecate), cele pt colici o cam constipau , poate din cauza mentei ... Si eu am incercat sa folosesc pt copiii mei mai mult remedii naturiste, iar eu personal , nu am luat multe pastile la viata mea (multumesc Celui care are grija de noi). In curand voi reveni la acest topic pentru ca mai avem putin si incepem si noi diversificarea (nu ne grabim, dar nici nu vrem sa intarziem cu altfel de papa, sa vedem cum se comporta bebitza). Am vazut ca stii multe lucruri, despre multe in general, asa ca sper sa ne ajuti si pe noi cand va fi cazul cu o parere. Sanatate si voua tzuc.gif

iti multumesc diana pt carticica, sunt noua pe forum si nu stiu unde se salveaza raspunsurile
diana1318
QUOTE(eli23 @ Jun 11 2008, 02:06 PM) *
iti multumesc diana pt carticica, sunt noua pe forum si nu stiu unde se salveaza raspunsurile

Pofta buna la bb! trandafir.gif
smaranda
QUOTE(maryalicia @ Mar 12 2007, 12:32 AM) *
Noi am avut o saptamina cind facea de 2-3 ori pe zi sau 4 citeodata dar atit am luat si siropel DUPHALAC 5 ml pe zi dar degeaba tot asa facea la 2 zile dar acum o chinui cu supozitoare caci o doare burta sa faca la 2 zile si face tare.Fetele azi i-am dat urzici si zeama de la ele si culmea ne-a placut acum sa asteptam efectul.

incearca sa-i dai suc de pruna.stoarce o pruna si da-i 2,3lingurite.Fetita mea avea mari probleme,am incercat multe dar cu uc proaspat de pruna am reusit sa-inreglez scaunul.smaranda
diana1318
QUOTE(deea3184 @ May 29 2008, 09:49 PM) *
Fetita mea are trei luni si trei saptamani si am inceput sa ii dau de la trei luni:cateva zile suc de mar cateva zile suc de morcov ,am inceput sa ii dau o lingurita si apoi am crescut treptat!De o saptamana am inceput sa-i dau mar cu biscuiti(la sfatul medicului pediatru)!Eu dau marul prin razatoarea de sticla si biscuitele il faram cu sucitorul,si nu se ineaca fetita,ba chiar ii place!Peste cateva zile incepem sa ii dam si cereale!Pupici!

Ce fel de cereale sunt pt varsta de 4 luni ? Sunt derutata fiindca am vrut si eu sa-i dau de la nestle dar acum ei incep cu cereale la bb de 6 luni. trandafir.gif
deea3184
QUOTE(diana1318 @ Jun 22 2008, 01:45 PM) *
Ce fel de cereale sunt pt varsta de 4 luni ? Sunt derutata fiindca am vrut si eu sa-i dau de la nestle dar acum ei incep cu cereale la bb de 6 luni. trandafir.gif

Eu ii dau cereale de la Humana cumar fara lapte inclus si ii plac foarte mult!Am incercat sa-i dau si cu piersici,care au lapte inclus,dar nu i-au placut!
diana1318
QUOTE(deea3184 @ Jun 26 2008, 09:30 PM) *
Eu ii dau cereale de la Humana cumar fara lapte inclus si ii plac foarte mult!Am incercat sa-i dau si cu piersici,care au lapte inclus,dar nu i-au placut!

Multumesc. Eu eram obisnuita cu nestle, la fetita mare, si l-am trimis pe sot sa cumpere si n-am stiut ce alternativa sa-i dau. Si eu inclin spre Humana, el mai gasise si de la milupa.
Le vom incerca si noi curand, dar sa se mai potoleasca odata caldura asta.
Eu nu i-am dat pana acum decat supa de legume , acum incepe greul. Sper sa fie cooperanta si bbitza a doua ca si prima.
O sa mai intreb daca nu reusesc. Chiar daca am o fetita de 5 ani, si s-ar presupune ca stiu cum sa fac, ei bine, nu reusesc sa-mi aduc aminte in detaliu cand si ce i-am dat , pas cu pas. jucaus.gif
mamilorena
Buna! si noi avem 4 luni si mancam doar la piept. Acum de 4 zile am inceput cu suculetul. Am si eu o nedumerire, in sensul ca ii dau sucul de mar cu lingurita(e ok asa?) si o lingurita o bea alta o da afara , alta iar o bea, oare nu ii place suculetul sau faptul ca bea din lingurita? nu i-am dat cu biberonul deoarece pediatrul mi-a spus sa il dau cu lingurita sa nu lase pieptul, dar e munca de chinezi batrani(dar ce nu facem pentru puiutii nostrii!!).
Acum ma preocupa si faptul ca am in familie pe cineva care are un bebe mai mare ca si noi si doctorita i-a recomandat sa ii dea cpicaturi de gluconat de calciu, dar noua pediatru a spus ca nu , doar Vigantol si atat. Voi ce parere aveti? e necesar la bebe o cura cu picaturi de calciu? cate picaturi de Vigantol le dati bebeilor?De la ce varsta am putea face la bebe analize de sange sa vezi daca e totul ok, daca are sau nu deficit de calciu su fier, pentu ca am inteles ca pana la un an nu ar fi bine sa faci analize de sange.(asa o fi?)
diana1318
QUOTE(mamilorena @ Jul 4 2008, 08:41 PM) *
Buna! si noi avem 4 luni si mancam doar la piept. Acum de 4 zile am inceput cu suculetul. Am si eu o nedumerire, in sensul ca ii dau sucul de mar cu lingurita(e ok asa?) si o lingurita o bea alta o da afara , alta iar o bea, oare nu ii place suculetul sau faptul ca bea din lingurita? nu i-am dat cu biberonul deoarece pediatrul mi-a spus sa il dau cu lingurita sa nu lase pieptul, dar e munca de chinezi batrani(dar ce nu facem pentru puiutii nostrii!!).
Acum ma preocupa si faptul ca am in familie pe cineva care are un bebe mai mare ca si noi si doctorita i-a recomandat sa ii dea cpicaturi de gluconat de calciu, dar noua pediatru a spus ca nu , doar Vigantol si atat. Voi ce parere aveti? e necesar la bebe o cura cu picaturi de calciu? cate picaturi de Vigantol le dati bebeilor?De la ce varsta am putea face la bebe analize de sange sa vezi daca e totul ok, daca are sau nu deficit de calciu su fier, pentu ca am inteles ca pana la un an nu ar fi bine sa faci analize de sange.(asa o fi?)


Cu lingurita, sa se obisnuiasca cu ea, si oricum , la inceput trebuie sa-i dai o cantitate mica din orice nou aliment (fie el suc sau piure sau cereale). Nu cred ca nu-i place sucul, face la fel ca fetita mea : nu stie sa manance cu lingurita, pt ea masa inseamna supt (a mea biberon). Eu incerc de vreo saptamana, si tot nu prea intelege ce vreau, se uita mirata la mine si mare parte din mancare o da afara .

In leg cu Calciu - daca nu ti-a zis, nu-i da; poate ca celalalt bebe are nevoie de supliment de Ca , de aceea i s-a dat sau poate medicul lui de fam este printre aceia care prescriu Ca in cantitati mici si pe perioade scurte de timp ca sa nu aiba surprize mai tarziu. ..

Vigantol ii dadeam 2pic/zi. Cand am fost la vaccinul de 4 luni, am intrebat daca e totul in regula si daca ii pot da 1 pic de vig (1-2 pic/zi este doza in cazul in care bb nu are probleme de sanatate). Acum ii dau 1 pic/zi.

Analize poti sa-i faci cand vrei, si chiar asta e si procedura (corecta si de care nu prea tine nimeni seama) in recomandarea suplimentelor de Ca, Fe. Nu stiu care e faza cu 1 an (?!), analize poti sa-i faci din primele minute de viata.
crystyna
[quote name='afrodita-elena' date='Sep 15 2006, 03:05 PM' post='331']
buna ziua! ma numesc afrodita si am o fetita de 4 luni..si o sapt..vreau sa incepem diversificarea ..bea numai lapte formula....
vroiam sa va intreb..cu ce ati inceput? eu am inceput cu suculet de morcov cu mar..ii place foarte mult..dar,,,,nu prea mai vrea lapte...
buna si fetita mea are4 luni si o alaptez.Am inceput cu suc de mar si portocala problema mea e ca este constipata si nu stiu ce sa ii dau,cu portocala nu merge ce as putea sa incerc?
adytza_g23
buna sunt adriana si fetita mea are 3 luni si o sapt .nu i mai dau san de la 2 luni si as vrea sa incep si eu diversificarea dar nu stiu cu ce sa incep.cu suc de fructe sau cu supade legume?
oana_raducu
QUOTE(adytza_g23 @ Jul 26 2008, 10:07 AM) *
buna sunt adriana si fetita mea are 3 luni si o sapt .nu i mai dau san de la 2 luni si as vrea sa incep si eu diversificarea dar nu stiu cu ce sa incep.cu suc de fructe sau cu supade legume?


Cel mai bine ar fi sa intrebi medicul fetitei. Ar fi bine totusi sa astepti pana la 4 luni.
eduard
buna mamici ma numesc gabriela si sunt noua am si eu un bb de 4 luni si 2 zile are 7500kg si 68 cm e un mancacios am inceput diversificarea de o sapt si manaca foarte bn marul copt cu orez si mai bea si lapte 90 ml ca atat ii fac cred ca ar manca mai mult daca ias da (la 10) oare e mult ...??? si la ora 14 supica(120ml si 90ml de lapte) si supa ii place dar cu biberonul am incercat cu lingurita dar el este foarte zvapaiat si se repede la lingurita si mai mult de jumate ne curge pe barbitza si am renuntat sai dau supica cu lingurita oare e bn nu am avut batai de cap cu el de loc a inghitit din prima marul copt cu lingurita stie sa inghita si lapte mancam cam 160-180 ml ziua la 4 ore si noaptea se trezeste cam de 1- 2 ori dar ii dau 120 ml si mie frica sa nu se ingrase rau pana acum e bn pt ca este si inalt si nu pare gras dar in timp ...si sucul de fructe ii place nush daca o fi ceva sa nui placa e bn ca mananca dar oare e prea mult???
cristina321711
Sara pe 19 face 4 luni si inca nu am inceput cu diversificarea.Luni mergem la pediatru si o sa il intreb daca pot incepe si cu ce anume.
ali
buna, am o fetita de 4 luni,dar care am nascut-o prematur la 7 luni cu 1800gr.,acum avem 6000gr.,stie cineva daca este bine sa incep de acum diversificarea sau sa mai astept,o hranesc exclusiv la biberon.
ari05
QUOTE(ali @ Oct 3 2008, 03:27 PM) *
buna, am o fetita de 4 luni,dar care am nascut-o prematur la 7 luni cu 1800gr.,acum avem 6000gr.,stie cineva daca este bine sa incep de acum diversificarea sau sa mai astept,o hranesc exclusiv la biberon.

mie mi s-a zis atat aici in tara cat si in strainatate, ca e obligatoriu de inceput diversificarea la 4 luni pt copii hraniti artificial... cica laptele praf nu le mai da aportul necesar de vitamine... etc... ceva de genul... ??? dar am auzit in shimb si alte pareri... deci totul e discutabil....
eu cred ca ai putea sa incepi totusi... suculet i-ai dat? noi am inceput la 3 luni cu suculet de morcov, apoi piersica, mar... acum ii dau mar cu pulpa, si de luni incepem diversificarea, ca avem si noi 4 lunite... o sa incep cu mar cu biscuite, apoi supica, piure de legume, fructe, etc...
cris210580
buna
si eu am aproape 5 lunite si de vreo 3 sapt am inceput cu papica.la inceput mia dat mami piure de morcovel fiert,mia placut la inceput dar mam plictisit repede.a incercat mami si cu brocoli si cu gulie si cu telina si cu ardei dar nu miau placut.nici supita nu ma incanta deloc.dintre fructe marul mia placut un pic doar la inceput dar mam plictisit si de ala,perele numi plac si cam atat.
in schimb ador praful de orez cu laptic deal meu si cerealele cu banana.
va pup pe toti
bubu floare2.gif
cami_petrean
Fetelor nu vreau sa supar pe nimeni dar mi se pare cam mult cum isi hranesc unele bebelusii (de exemplu broccoli sau rosii la 6 luni?). Broccoli si altele din familia sa (conopida, varza orice soi) se dau dupa 1 an!

Sfatul meu e sa dati fiecare aliment prima data individual sa il testati cum reactioneaza. Nu faceti mixuri cu de toate (am citit pe aici cateva).

Am un bebe de aproape 5 luni si am inceput cu cereale cu mar si morcov de la milupa semilichide abia de cateva zile (il alaptez inca). Bebeii la aceasta varsta nu stiu sa inghita cand sunt alimentati cu lingurita, motiv pt care scot mancarica din gurita. Asta nu inseamna ca nu le place. bb.gif
cami_petrean
QUOTE(crystyna @ Jul 15 2008, 11:15 AM) *
buna si fetita mea are4 luni si o alaptez.Am inceput cu suc de mar si portocala problema mea e ca este constipata si nu stiu ce sa ii dau,cu portocala nu merge ce as putea sa incerc?


Bebelusii nu se constipa de la laptele de mama.. Cum se manifesta constipatia ei? Scaunul unui bebelus alaptat exclusiv e semi-lichid uneori vascos si ca numar pot varia de la 1 scaun pe zi la 7-8 sau cate mese are. De ex bebele meu de aproape 5 luni a avut zile in care avea scaun dupa fiecare alaptat si zile in care avea doar un scaun. Nu e motiv de ingrijorare cum nu e nici daca nu face 2-3 -4 zile. Asta daca e alaptat. Cand primeste hrana solida si nu are scaun 3 zile e motiv de ingrijorare.

Citricele le-am introdus la primul copil (acum are 4 ani) abia la 7-8 luni.
Maria-Carla


Buna tuturor!Sunt noua pe forum si incerc sa ma descurc printre topice .Am un baietel de 4 luni si jumatate bb.gif si deja am inceput diversicarea.Din pacate,a trebuit sa incep serviciul(in Italia esti platita foarte prost pe durata concediului de maternitate).Pediatrul mi-a recomandat sa ii dau 2 mese de lapte praf si restul san.A mancat el vreo 2 saptamani lapte praf...dar acum nu-l mai vrea nici in ruptul capului.Am incercat cerealele de la Milupa...dar si de alea s-a plictisit dupa vreo 4 zile.I-am dat si fruct pasat(mar si para),dar dupa alte 3 zile s-a plictisit si de alea sad.gif .Ce ma fac???Il duc la cresa (cate 2 ore,ca atat avem nevoie intre turele mele si ale sotului),dar nu mananca nimic!Ieri l-am lasat 4 ore...l-am luat rupt de foame...nu a vrut sa pape nimic!Ce ma fac?Dati-mi o idee,va rog!Sa-i dau mar cu biscuite?Sau ce altceva sa incerc?El mananca la san,cred ca s-ar satura exclusiv cu sanul,dar...trebuie sa ma duc la munca mad.gif .Va pup!
mya25
sal! eu sunt noua pe aici, am o fetita de 4 luni si suge numai la san, de cateva zile am incercat sa-i dau 1lingurita de suc de portocale dar l-a scos cu limbuta afara, nu stiu daca m-am grabit cu diversificarea dar am zis sa ii dau putin sa vedem cum reactioneaza pt ca ea este si f constipata are scaun 2-3zile,poate pt ca sunt si eu constipata. Am mai incercat sa-i mai dau dar tot il da afara,poate este prea devreme pt diversificare. Nu accepta biberonul deloc si de aceea ii dau cu lingurita si ceai ,tot asa cateva lingurite si sucul la fel am incercat sa i-l dau. Astept pareri! rolleyes.gif
Claudia Elena
QUOTE(mya25 @ Dec 11 2008, 06:01 PM) *
sal! eu sunt noua pe aici, am o fetita de 4 luni si suge numai la san, de cateva zile am incercat sa-i dau 1lingurita de suc de portocale dar l-a scos cu limbuta afara, nu stiu daca m-am grabit cu diversificarea dar am zis sa ii dau putin sa vedem cum reactioneaza pt ca ea este si f constipata are scaun 2-3zile,poate pt ca sunt si eu constipata. Am mai incercat sa-i mai dau dar tot il da afara,poate este prea devreme pt diversificare. Nu accepta biberonul deloc si de aceea ii dau cu lingurita si ceai ,tot asa cateva lingurite si sucul la fel am incercat sa i-l dau. Astept pareri! rolleyes.gif

Te sfatuiesc sa mai astepti daca se satura cu sanul...nu e nimic mai bun ca lapticul de mami...mai asteapta ca vreme este sa guste din toate, cat despre constipatie, da-i ceai de musetel si bea si tu in acelasi timp...va pup
dr.mirabela
QUOTE(mya25 @ Dec 11 2008, 08:01 PM) *
sal! eu sunt noua pe aici, am o fetita de 4 luni si suge numai la san, de cateva zile am incercat sa-i dau 1lingurita de suc de portocale dar l-a scos cu limbuta afara, nu stiu daca m-am grabit cu diversificarea dar am zis sa ii dau putin sa vedem cum reactioneaza pt ca ea este si f constipata are scaun 2-3zile,poate pt ca sunt si eu constipata. Am mai incercat sa-i mai dau dar tot il da afara,poate este prea devreme pt diversificare. Nu accepta biberonul deloc si de aceea ii dau cu lingurita si ceai ,tot asa cateva lingurite si sucul la fel am incercat sa i-l dau. Astept pareri! rolleyes.gif



Cel mai bine e, daca o alimentezi exclusiv la san sa incepi diversificarea la 5-6 luni, pentru ca pana la varsta asta ii e suficient laptele de mama. E foarte bine ca ai incercat diversificarea cu lingurita, e chiar indicat. E adevarat ca sugarii sunt obisnuiti cu gustul monoton si dulce al laptelui de mama si e absolut normal sa refuze.
Iar treaba cu constipatia: ai fost cu ea la pediatru? E bine sa mergi sa o vada cineva ca sunt multe cauze care pot da constipatie la sugar, pentru ca e putin neobisnuit( dar nu neaparat patologic) ca un copil care e alimentat numai la san sa aiba scaun la 2-3 zile.
sa auzim numai de bine!
dyana
QUOTE(dr.mirabela @ Dec 31 2008, 01:18 AM) *
Cel mai bine e, daca o alimentezi exclusiv la san sa incepi diversificarea la 5-6 luni, pentru ca pana la varsta asta ii e suficient laptele de mama. E foarte bine ca ai incercat diversificarea cu lingurita, e chiar indicat. E adevarat ca sugarii sunt obisnuiti cu gustul monoton si dulce al laptelui de mama si e absolut normal sa refuze.
Iar treaba cu constipatia: ai fost cu ea la pediatru? E bine sa mergi sa o vada cineva ca sunt multe cauze care pot da constipatie la sugar, pentru ca e putin neobisnuit( dar nu neaparat patologic) ca un copil care e alimentat numai la san sa aiba scaun la 2-3 zile.
sa auzim numai de bine!


si fetita mea a inceput sa aiba scaun la 3-4 zile, in special cam dupa a doua luna de viata iar medicul pediatru mi-a explicat ca laptele matern era foarte gras. Nu am stiut ca este un lucru cam neobisnuit. oFloare1.gif
dr.mirabela
QUOTE(dyana @ Dec 31 2008, 03:51 AM) *
si fetita mea a inceput sa aiba scaun la 3-4 zile, in special cam dupa a doua luna de viata iar medicul pediatru mi-a explicat ca laptele matern era foarte gras. Nu am stiut ca este un lucru cam neobisnuit. oFloare1.gif



Ce incerc eu sa zic e ca inainte de a considera ca e nu e nimic grav e bine sa sa fie vazut de un medic pediatru, ceea ce la tine s-a si intamplat. Ca pana la urma fiecare isi regleaza metabolismul dupa cum este programat genetic, dar, in general, sugarii au mai multe scaune pe zi. Eu, ca medic ma straduiesc sa dau cele mai bune sfaturi mamicilor, de aceea citesc mereu, incerc sa fiu mereu la curent cu ce e nou, ca pana la urma mai bine previi decat sa tratezi.
adrianaO
QUOTE(dr.mirabela @ Jan 3 2009, 02:56 PM) *
Ce incerc eu sa zic e ca inainte de a considera ca e nu e nimic grav e bine sa sa fie vazut de un medic pediatru, ceea ce la tine s-a si intamplat. Ca pana la urma fiecare isi regleaza metabolismul dupa cum este programat genetic, dar, in general, sugarii au mai multe scaune pe zi. Eu, ca medic ma straduiesc sa dau cele mai bune sfaturi mamicilor, de aceea citesc mereu, incerc sa fiu mereu la curent cu ce e nou, ca pana la urma mai bine previi decat sa tratezi.

buna ziua! v-am citit blogul dar am cateva intrebari adiacente. se poate va rog sa ma ajutati? sunt la primul bebe si as avea nevoie de niste sfaturi va rog. daca se poate va rog sa ma contactati pe adresa de mail: adriana.opran@gmail.com. multumesc!
dekko_flori
si eu vreau sfaturi bananab.gif bananab.gif
avem doar 4 luni fara o sapt jucaus.gif jucaus.gif
am papat prima data in viata mea ieri 2 lingurite de mar ras
si citeva picaturi de portocala bananab.gif bananab.gif
azi ce mai papam??????? oFloare1.gif oFloare1.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.