Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Diversificarea La Bebelusi...de 4 Luni
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
damielenusa
buna ziua! ma numesc afrodita si am o fetita de 4 luni..si o sapt..vreau sa incepem diversificarea ..bea numai lapte formula....
vroiam sa va intreb..cu ce ati inceput? eu am inceput cu suculet de morcov cu mar..ii place foarte mult..dar,,,,nu prea mai vrea lapte...
Roxanici
In primul rand afrodita, e foarte bine ca nu ai incercat diversificare pana la 4 luni...

4 luni - sucuri facute din rosii, caise sau struguri

poti incerca cu supe strecurate in care sa pui morcov, patrunjel, telina, spanac, dovlecei, rosii, fasole verde, cartof

apoi cand mai creste puiul, pe la 5 luni poti incerca cu supe groase si piureuri de legume cu unt si lapte
carne de pui sau vita fiarta si tocata in supe si piureuri, branza dulce, iaurt facut in casa

La 6 luni, dar mai e pana atunci smile.gif incearca si cu ficat de pasare si galbenus de ou

aveam notate astea undeva. pofta mare fetitei smile.gif

Sa incerci treptat diversificarea altfel nu o va suporta
damielenusa
QUOTE(Roxanici @ Sep 15 2006, 06:36 PM) *
In primul rand afrodita, e foarte bine ca nu ai incercat diversificare pana la 4 luni...

4 luni - sucuri facute din rosii, caise sau struguri

poti incerca cu supe strecurate in care sa pui morcov, patrunjel, telina, spanac, dovlecei, rosii, fasole verde, cartof

apoi cand mai creste puiul, pe la 5 luni poti incerca cu supe groase si piureuri de legume cu unt si lapte
carne de pui sau vita fiarta si tocata in supe si piureuri, branza dulce, iaurt facut in casa

La 6 luni, dar mai e pana atunci smile.gif incearca si cu ficat de pasare si galbenus de ou

aveam notate astea undeva. pofta mare fetitei smile.gif

Sa incerci treptat diversificarea altfel nu o va suporta

multumesc mult! oricum trecem treptat..e cel mai bine..sa nu avem alte probleme apoi..
va pupic dulce! mai astept pareri!
ADAnaomi
Poate te ajuta acest pasaj dintr-o carte pentru diversificarea alimentelor la bebelusi.
SCHEMA DIVERSIFICARII ALIMENTATIEI BEBELUSILOR


URDA DIN LAPTE PRAF
BRANZA DE VACI DULCE
IAURTUL DE CASA
BRANZA TOPITA FACUTA IN CASA
ALIMENTAREA CU LINGURITA
PIUREUL DE LEGUME
SUPA DE ZARZAVAT
MASA DE FRUCTE
CARNEA
DE LA 3 LUNI
Supa de morcovi; Suc de mere

DE LA 4 LUNI

Banana cu branza de vaci ; Orez cu mere coapte; Pireu cucurigu Compot de mere si pere cu scortisoara (dupa 4 luni)
Compot de mere cu scortisoara
Compot de caise (dupa 4 luni)

DE LA 5 LUNI
Suc de lamaie, portocale, mandarine si grapefruit; Mere rase su biscuiti sau pesmet de paine alba; BANANE CU LAMIIE; Branza de vaci cu biscuite si iaurt; Calciul de toate zilele (de la 4,5 luni); Pireu de dovleac si galbenus de ou
Veloute" de primavara; Piept de pui cu legume; Deserturi; CIORBA DE CARNE DE VACA CU PERISOARE; SUPE SI CIORBITE; DE LA 4 - 5 LUNI; Ciorba de mazare verde ( 4 luni) ; Supa de pasare cu galuste de gris; Supa-crema de andive (dupa 4 luni); SUPA DE VITA CU OREZ (de la 5 luni); Supa de mere cu smantana SUPA CREMA CU DE TOATE
Piure de sfecla; Piure simplu si gustos; SUPA DE VITA CU OREZ ; Brandada de peste
Compot de cirese cu iaurt gras (dupa 5 luni)
Compot de gutui
Piure de brocoli
DE LA 5 LUNI DESERT Iaurtel cu fructe proaspete (dupa 5 luni)
Fructe cu biscuiti (dupa 6 luni)
DE LA 6 LUNI
PAPANASI FIERTI; GALUSTI DE GRIS CU LAPTE; Pateu; Orez chinezesc; Escalop din padure; Gris verde ; Pireu de dovlecel cu lamaie; File de calcan cu lapte; Mancare de peste cu fasole verde si frunze de hasmatuchi ; Peste de aprilie; Vanata mpluta in stil vegetarian Suc de visine; Suc de rosii; Piure din zarzavatul de la supa; Piure de cartofi; Sos Bechamel; Supa crema de legume cu lapte; Supa din verdeturi de primavara; Ciorba de rosii cu orez; Piure de spanac; BUDINCA DE MERE;
Bibilica cu spuma de mere ; PASTA DE CARNE CU CARTOFI; Pui cu piersici; Variatie cu cartofi; Vinete umplute
Jambon cu legume (dupa 6 luni); Musaca de cartofi (dupa 6 luni) ; Pireu de dovlecel cu lamaie (dupa 6 luni) ; Pui cu piersici (dupa 6 luni)
CIULAMA PENTRU BEBE 6 luni; Piure "cucurigu";
Gris cu rosii (dupa 6 luni)
Chiftelute de pasare
Piure de cartofi cu sfecla
Supa-creama de conopida
Supa-crema de dovlecei (dupa 6 luni)
Supa de cartofi (dupa 6 luni)
DE LA 6 LUNI
GALUSTI DE GRIS CU LAPTE (de la 6 luni)
Piure de gutui cu biscuiti; Piure de fructe cu branza de vaci
Budinca de mere cu gris (orez); Gris cu lapte –
Biscuiti cu lapte – ; Budinca I - ; Budinca II - ; OREZ CU LAPTE
Renumit orezul cu lapte turcesc: sutlach; Iaurtel cu fructe proaspete (dupa 5 luni) ; Spuma de pere si ananas (dupa 6 luni) ; Compot de prune (dupa 6 luni)
DUPA 7 LUNI
PATEU DELICIOS; BUDINCA DE OREZ PASAT CU BRANZA DE VACI; Curcan cu orez si legume ; Cuscus cu pui (sau miel)

DUPA 8 LUNI
Pireu Mimosa ; Pui cu orez si morcovi ; Gris cu lapte caramel; Budinca de orez pasat cu branza de vaci; Supa crema de cartofi; Gogosi de cartofi ; Piure de conopida cu cartofi ; Branza de vaci cu galbenus de ou ; Sos de vanilie ; Ficat la cuptor in plic ;Rosie umpluta;Mancarica de legume cu mamaliguta ; Mancarica de legume ;Ostropel din pui cu piureu de cartofi; Colcannon - mancare irlandeza; "Petite Ratatouille" (mancare de legume) si mamaliga ; Crochete de merlan; Morun cu gris ; Crochete de peste cu conopida; File de batog cu sos verde;
Salata de fructe;Salata de fructe cu avocado; Piure de gutui cu biscuiti; Mere umplute ;
Pilaf de orez cu carne de pui

DE LA 9 LUNI
mamaliguta fiarta in lapte; Ciorba chinezeasca (dupa 9 luni) ; Supa alfabet (dupa 9 luni) ; Bors de perisoar; Pireu alb ( dupa 9 luni) ; Pireu de «pois cassés » (mazare uscata)

DE LA 10 LUNI
Budinca de gris; Coronita de orez cu sunca ; Salata de morcovi" cu mere ; Sos olandez ; Galusti de gris cu lapte
Budinca de lamaie; Spanac florentin ; Budinca de dovlecei; Piure de cartofi copti, cu ou, rosii si parmezan ras; Spanac cu orez ; Piure de urzici, loboda, stevie ; Perisoare; Sos olandez ; Mancarica de cod cu porumb;
Omleta cu branza (bebelusi peste 10 luni.);Sos olandez (bebelusi de peste 10 luni);Piure de cartofi copti cu ou, rosii si parmezan ras (bebelusi de peste 10 luni);CHIFTELUTE DIN PIEPT PUI
GHIVECI DE LEGUME - de la 10 luni;GHIVECI DE LEGUME CU OREZ;Fasole verde cu carne de vita. -dupa 2 ani;Peste cu orez.;
Rulada de praz cu sunca (peste 10 luni);; Placinta cu carne (brinza, mere); Tarta cu dovlecel (dupa 10 luni); PASTA DE BRANZA CU FICATEI -dupa 10 luni; Budinca de dovlecei ; Salata de fructe cu avocado;
DE LA 1 AN
Zdrente de oua cu ciuperci (de la 12 luni) ; CONOPIDA CU CARNE - dupa 12 luni; Omleta spaniola (dupa 12 luni); Tian de legume (dupa 12 luni); Piure de spanac; FICAT DE PUI CU LEGUME; "Gratin miracle" (de la 12 luni, pentru o masa in familie de 4-6 persoane);Frigarui de peste (dupa 12 luni); Sandwich cald cu branza si sunca (dupa 12 luni); MANCARE DE MORCOVI
Budinca din branza de vaci; Gogosele cu mere; “Fondue” de legume (dupa 12 luni) ; Sufle de legume (dupa 12 luni) ; Mancare gratinata cu ton (dupa 12 luni); Oua cocotte cu smantana (dupa 12 luni); (Vanata cu branza Roquefort (dupa 12 luni)
Gogosele din iaurt peste 1 an; MAMALIGUTA CU UNT PENTRU ORICINE(BEBEI PESTE 1 AN); Cosulete cu mandarine si cu crema de ciocolata alba (dupa 1 an); (Desert (foarte simplu); Fondant de ardei (dupa 12 luni) ; Sufleu de dovleac (dupa 12 luni) ; Piuree de spanac cu smantana (pentru copii mai mari de 1 an) ; Turta de cartofi (dupa 12 luni) ; Prajitura cu masline (de la 12 luni); Frigarui de peste (dupa 12 luni); Merlan cu branza gen svaiter (dupa 18 luni) ; Placinta cu carne (brinza, mere); Prajitura cu crema si biscuiti; Budinca din branza de vaci; Desert (foarte simplu); hamburgeri; Mazare cu cartofi si ou; Peste delicios; pilaf cu legume; Prajitura Alaska
TORT PENTRU 1 AN; DESERT PT.BEBEI DE 1 AN; Taietei fierti, scursi si trecuti prin apa rece,; Sodou; Prajitura cu iaurt (dupa 12 luni) ; Crema de ciocolata (dupa 1 an)(Pentru 4 portii); Orez OLE! (dupa 12 luni); Pasta de brinza (dupa 1 an); Mere cu miere; Baby Crumble (dupa 12 luni) Pentru 4 portii; Orez cu lapte si fructe din dulceata; Budinca de orez cu stafide; -"Pancake faces"; -TORT CU BRANZA SI MURE; TORT CURCUBEU; TORT CU FRUCTE SI CREMA; SARLOTA DE MANDARINE CU KIWI; Tort de zahar ars; PRAJITURA MAULWURF (musuroi
damielenusa
multumesc mult! o sa am in vedere si schema asta
sa aveti un weak-end superrr!
ALYNAS
[[font=Arial Black]salutare.ma numesc alina si am un bebelus de 4 luni jumatate si sunt foarte necajita ca nu pre vrea sa manance mancare adica(pireu supa) doar numai ce i dulce.mi e frica sa nu pun pre mult zahar pentru varsta lui desi evit de multe ori zaharul.e mai greu cu lingurita dar ne mai chinuim.eu am inceput diversificarea de la 3 luni si inca nu ne am obisnuit cu lingurita.sal cool.gif
Lili31
QUOTE(ALYNAS @ Sep 29 2006, 02:28 PM) *
ma numesc alina si am un bebelus de 4 luni jumatate si sunt foarte necajita ca nu pre vrea sa manance mancare adica(pireu supa) doar numai ce i dulce.


nu insista. lasa-l pana simti ca i se face foame mai bine si apoi o sa vezi ca va manca. si usor, treptat. o sa fie bine. ai sa vezi

Beatrice si Roxanici ti-au dat niste sfaturi bune. incearca sa le urmezi. Bafta:)
ely83
eu am o fetita de 6 luni jumate. am inceput diversificarea la 2 luni jumatate.prima data i-am dat suc de morcovi,de mere,de portocale apoi pireu de fructe si banane si supa de zarzavaturi.la 4 luni i-am dat cereale ,carnita de pui . la 5 luni i-am mai bagat galbenus de ou ficatel de pui si usor si branza de vaci.acum mananca aproape orice mancam noi. supa de galuste ,ciorbita cu miez de paine inmuiata si este o grasana si sanatoasa,multumesc lui dumnezeu.i-am diversificat dupa cum am crezut eu ca este mai bine si pentru ea. dar fara sare ,knor sau bors magic.ciorbita o fac numai cu bors de casa. sper sa va fie de folos.
Crisa
QUOTE(ely83 @ Oct 7 2006, 11:34 AM) *
eu am o fetita de 6 luni jumate. am inceput diversificarea la 2 luni jumatate.prima data i-am dat suc de morcovi,de mere,de portocale


ai reusit de la doua luni? stiu ca nu e indicat. dar important e ca te-ai descurcat si ca e sanatoasa pana la urma
ely83
am fost mai mult nevoita deoarece era constipata si iesea afara numai cu supozitor cu glicerina.din momemtul in care i-am dat suc de morcov nu am mai avut nici un fel de probleme cu constipatia.totul a fost ok. asadar aviz mamelor care se confrunta cu o astfel de problema.
teodora
buna!Eu am doi copii,baietel de 2ani4luni si fetita de 6 luni.Am inceput la 4 luni cu pireu subtire de morcovii si cartofi(3 zile ) , apoi morcovi cu dovlecel.Totul trebuie introdus treptat.Merele,perele si piersicile sunt bune pentru bebelusi la 4 luni.Bananele sunt greu digerabile si se introduc in alimentatie mult mai tarziu. Branza de vaci am dat-o catre sfarsitul primului an,mi s-a spus de catre medic ca produsele din lapte pot provoca alergii.Parerile sunt impartite.
damielenusa
acum avem 5 luni jumate..si ne impacam bine cu diversificarea..sper sa fie bine si de acum in colo
apropo..cand i-ai dat suc de portocale prima oara? la cate luni?
damielenusa
buna! nu mi-a mai raspuns nimeni..am incercat sa-i dau dar il cam varsa..am sunt doctora a zis sa-i dau putin..10 ml..si combinat cu mar..si a fost bine..zicea ca cel mai bine pe la 6 luni..sa-i dau..este foarte acid la stomacelul lor.Numai ca vine iarna si are nevoie de vitamina C ..asa ca o luam usor..portocalele au multa vitamina C.
cel mai bine este sa o luam usor cu diversificarea..eu am facut totul treptat si a fost foarte bine
mai sunt mamici care se plang , ca nu prea accepta noile gusturi..doctora spunea sa nu-i fortam..sa-i mai lasm..inseamna ca nu sunt pregattiti pentru gusturi noi..sau sa avem rabdare..mai incercam peste cateva zile..si totul va fi bine!
va doresc succes si bebelusii sa creasca mari!
teodora
QUOTE(afrodita-elena @ Oct 31 2006, 09:40 PM) *
buna! nu mi-a mai raspuns nimeni..am incercat sa-i dau dar il cam varsa..am sunt doctora a zis sa-i dau putin..10 ml..si combinat cu mar..si a fost bine..zicea ca cel mai bine pe la 6 luni..sa-i dau..este foarte acid la stomacelul lor.Numai ca vine iarna si are nevoie de vitamina C ..asa ca o luam usor..portocalele au multa vitamina C.
cel mai bine este sa o luam usor cu diversificarea..eu am facut totul treptat si a fost foarte bine
mai sunt mamici care se plang , ca nu prea accepta noile gusturi..doctora spunea sa nu-i fortam..sa-i mai lasm..inseamna ca nu sunt pregattiti pentru gusturi noi..sau sa avem rabdare..mai incercam peste cateva zile..si totul va fi bine!
va doresc succes si bebelusii sa creasca mari!

Buna!Ce nu inteleg eu este de ce este asa diferit modul de alimentare al bebelusilor din tara si cei din Germania.Mie mi-a spus doctorul ca citricele se dau putin mai tarziu pentru,ca acidul citric mananca calciul.La noi bebelusii primesc inca din prima luna calciu cu vitamina d3.Fetita mea de 6 luni refuza si ea cand primeste ceva nou.Dar asa cum spui si tu luam totul treptat,si ce refuza azi mai primeste peste
cateva zile.Dupa un an oricum vine o perioada cand nu le mai plac anumite mancaruri pe care le mancau cu placere.Asta am patit eu cu baietelul meu de 2ani si 4 luni.Asa ca multa rabdare ne trebuie.Sanatate la toata lumea.
georgeturculet
QUOTE(ADAnaomi @ Sep 15 2006, 08:13 PM) *
Poate te ajuta acest pasaj dintr-o carte pentru diversificarea alimentelor la bebelusi.
SCHEMA DIVERSIFICARII ALIMENTATIEI BEBELUSILOR


URDA DIN LAPTE PRAF
BRANZA DE VACI DULCE
IAURTUL DE CASA
BRANZA TOPITA FACUTA IN CASA
ALIMENTAREA CU LINGURITA
PIUREUL DE LEGUME
SUPA DE ZARZAVAT
MASA DE FRUCTE
CARNEA
DE LA 3 LUNI
Supa de morcovi; Suc de mere

DE LA 4 LUNI

Banana cu branza de vaci ; Orez cu mere coapte; Pireu cucurigu Compot de mere si pere cu scortisoara (dupa 4 luni)
Compot de mere cu scortisoara
Compot de caise (dupa 4 luni)

DE LA 5 LUNI
Suc de lamaie, portocale, mandarine si grapefruit; Mere rase su biscuiti sau pesmet de paine alba; BANANE CU LAMIIE; Branza de vaci cu biscuite si iaurt; Calciul de toate zilele (de la 4,5 luni); Pireu de dovleac si galbenus de ou
Veloute" de primavara; Piept de pui cu legume; Deserturi; CIORBA DE CARNE DE VACA CU PERISOARE; SUPE SI CIORBITE; DE LA 4 - 5 LUNI; Ciorba de mazare verde ( 4 luni) ; Supa de pasare cu galuste de gris; Supa-crema de andive (dupa 4 luni); SUPA DE VITA CU OREZ (de la 5 luni); Supa de mere cu smantana SUPA CREMA CU DE TOATE
Piure de sfecla; Piure simplu si gustos; SUPA DE VITA CU OREZ ; Brandada de peste
Compot de cirese cu iaurt gras (dupa 5 luni)
Compot de gutui
Piure de brocoli
DE LA 5 LUNI DESERT Iaurtel cu fructe proaspete (dupa 5 luni)
Fructe cu biscuiti (dupa 6 luni)
DE LA 6 LUNI
PAPANASI FIERTI; GALUSTI DE GRIS CU LAPTE; Pateu; Orez chinezesc; Escalop din padure; Gris verde ; Pireu de dovlecel cu lamaie; File de calcan cu lapte; Mancare de peste cu fasole verde si frunze de hasmatuchi ; Peste de aprilie; Vanata mpluta in stil vegetarian Suc de visine; Suc de rosii; Piure din zarzavatul de la supa; Piure de cartofi; Sos Bechamel; Supa crema de legume cu lapte; Supa din verdeturi de primavara; Ciorba de rosii cu orez; Piure de spanac; BUDINCA DE MERE;
Bibilica cu spuma de mere ; PASTA DE CARNE CU CARTOFI; Pui cu piersici; Variatie cu cartofi; Vinete umplute
Jambon cu legume (dupa 6 luni); Musaca de cartofi (dupa 6 luni) ; Pireu de dovlecel cu lamaie (dupa 6 luni) ; Pui cu piersici (dupa 6 luni)
CIULAMA PENTRU BEBE 6 luni; Piure "cucurigu";
Gris cu rosii (dupa 6 luni)
Chiftelute de pasare
Piure de cartofi cu sfecla
Supa-creama de conopida
Supa-crema de dovlecei (dupa 6 luni)
Supa de cartofi (dupa 6 luni)
DE LA 6 LUNI
GALUSTI DE GRIS CU LAPTE (de la 6 luni)
Piure de gutui cu biscuiti; Piure de fructe cu branza de vaci
Budinca de mere cu gris (orez); Gris cu lapte –
Biscuiti cu lapte – ; Budinca I - ; Budinca II - ; OREZ CU LAPTE
Renumit orezul cu lapte turcesc: sutlach; Iaurtel cu fructe proaspete (dupa 5 luni) ; Spuma de pere si ananas (dupa 6 luni) ; Compot de prune (dupa 6 luni)
DUPA 7 LUNI
PATEU DELICIOS; BUDINCA DE OREZ PASAT CU BRANZA DE VACI; Curcan cu orez si legume ; Cuscus cu pui (sau miel)

DUPA 8 LUNI
Pireu Mimosa ; Pui cu orez si morcovi ; Gris cu lapte caramel; Budinca de orez pasat cu branza de vaci; Supa crema de cartofi; Gogosi de cartofi ; Piure de conopida cu cartofi ; Branza de vaci cu galbenus de ou ; Sos de vanilie ; Ficat la cuptor in plic ;Rosie umpluta;Mancarica de legume cu mamaliguta ; Mancarica de legume ;Ostropel din pui cu piureu de cartofi; Colcannon - mancare irlandeza; "Petite Ratatouille" (mancare de legume) si mamaliga ; Crochete de merlan; Morun cu gris ; Crochete de peste cu conopida; File de batog cu sos verde;
Salata de fructe;Salata de fructe cu avocado; Piure de gutui cu biscuiti; Mere umplute ;
Pilaf de orez cu carne de pui

DE LA 9 LUNI
mamaliguta fiarta in lapte; Ciorba chinezeasca (dupa 9 luni) ; Supa alfabet (dupa 9 luni) ; Bors de perisoar; Pireu alb ( dupa 9 luni) ; Pireu de «pois cassés » (mazare uscata)

DE LA 10 LUNI
Budinca de gris; Coronita de orez cu sunca ; Salata de morcovi" cu mere ; Sos olandez ; Galusti de gris cu lapte
Budinca de lamaie; Spanac florentin ; Budinca de dovlecei; Piure de cartofi copti, cu ou, rosii si parmezan ras; Spanac cu orez ; Piure de urzici, loboda, stevie ; Perisoare; Sos olandez ; Mancarica de cod cu porumb;
Omleta cu branza (bebelusi peste 10 luni.);Sos olandez (bebelusi de peste 10 luni);Piure de cartofi copti cu ou, rosii si parmezan ras (bebelusi de peste 10 luni);CHIFTELUTE DIN PIEPT PUI
GHIVECI DE LEGUME - de la 10 luni;GHIVECI DE LEGUME CU OREZ;Fasole verde cu carne de vita. -dupa 2 ani;Peste cu orez.;
Rulada de praz cu sunca (peste 10 luni);; Placinta cu carne (brinza, mere); Tarta cu dovlecel (dupa 10 luni); PASTA DE BRANZA CU FICATEI -dupa 10 luni; Budinca de dovlecei ; Salata de fructe cu avocado;
DE LA 1 AN
Zdrente de oua cu ciuperci (de la 12 luni) ; CONOPIDA CU CARNE - dupa 12 luni; Omleta spaniola (dupa 12 luni); Tian de legume (dupa 12 luni); Piure de spanac; FICAT DE PUI CU LEGUME; "Gratin miracle" (de la 12 luni, pentru o masa in familie de 4-6 persoane);Frigarui de peste (dupa 12 luni); Sandwich cald cu branza si sunca (dupa 12 luni); MANCARE DE MORCOVI
Budinca din branza de vaci; Gogosele cu mere; “Fondue” de legume (dupa 12 luni) ; Sufle de legume (dupa 12 luni) ; Mancare gratinata cu ton (dupa 12 luni); Oua cocotte cu smantana (dupa 12 luni); (Vanata cu branza Roquefort (dupa 12 luni)
Gogosele din iaurt peste 1 an; MAMALIGUTA CU UNT PENTRU ORICINE(BEBEI PESTE 1 AN); Cosulete cu mandarine si cu crema de ciocolata alba (dupa 1 an); (Desert (foarte simplu); Fondant de ardei (dupa 12 luni) ; Sufleu de dovleac (dupa 12 luni) ; Piuree de spanac cu smantana (pentru copii mai mari de 1 an) ; Turta de cartofi (dupa 12 luni) ; Prajitura cu masline (de la 12 luni); Frigarui de peste (dupa 12 luni); Merlan cu branza gen svaiter (dupa 18 luni) ; Placinta cu carne (brinza, mere); Prajitura cu crema si biscuiti; Budinca din branza de vaci; Desert (foarte simplu); hamburgeri; Mazare cu cartofi si ou; Peste delicios; pilaf cu legume; Prajitura Alaska
TORT PENTRU 1 AN; DESERT PT.BEBEI DE 1 AN; Taietei fierti, scursi si trecuti prin apa rece,; Sodou; Prajitura cu iaurt (dupa 12 luni) ; Crema de ciocolata (dupa 1 an)(Pentru 4 portii); Orez OLE! (dupa 12 luni); Pasta de brinza (dupa 1 an); Mere cu miere; Baby Crumble (dupa 12 luni) Pentru 4 portii; Orez cu lapte si fructe din dulceata; Budinca de orez cu stafide; -"Pancake faces"; -TORT CU BRANZA SI MURE; TORT CURCUBEU; TORT CU FRUCTE SI CREMA; SARLOTA DE MANDARINE CU KIWI; Tort de zahar ars; PRAJITURA MAULWURF (musuroi

draga adanaomi
sunt interesante aceste meniuri dar modul lor de preparare ma depasesc(la unele)
poate ne ajuti
simina
QUOTE(afrodita-elena @ Oct 31 2006, 10:40 PM) *
buna! nu mi-a mai raspuns nimeni..am incercat sa-i dau dar il cam varsa..am sunt doctora a zis sa-i dau putin..10 ml..si combinat cu mar..si a fost bine..zicea ca cel mai bine pe la 6 luni..sa-i dau..este foarte acid la stomacelul lor.Numai ca vine iarna si are nevoie de vitamina C ..asa ca o luam usor..portocalele au multa vitamina C.
cel mai bine este sa o luam usor cu diversificarea..eu am facut totul treptat si a fost foarte bine
mai sunt mamici care se plang , ca nu prea accepta noile gusturi..doctora spunea sa nu-i fortam..sa-i mai lasm..inseamna ca nu sunt pregattiti pentru gusturi noi..sau sa avem rabdare..mai incercam peste cateva zile..si totul va fi bine!
va doresc succes si bebelusii sa creasca mari!


Daca refuza sucul de portocale , nu insista .Poate nu-i plac sucurile acre.Nici Mihai nu a vrut sa-l bea si nici acum nu vrea nimic acru(are 1 an si 8 luni).Am citit pe undeva ca e bine sa le dam copiilor alimente din zona in care s-au nascut,deci portocali pe la noi nu am vazut.Poti sa-i pui putina zeama de lamiie in ceai.
Am incercat sa-i dau vit C fiola , ca se mai gasea prin farmacii,la indic medicului.Vezi si tu ce-ti mai zice medicul.Oricum vit C se mai gaseste si in altele:de ex in patrunjel,asa ca pune-i in mancare.
damielenusa
QUOTE(simina @ Nov 1 2006, 11:04 PM) *
.Oricum vit C se mai gaseste si in altele:de ex in patrunjel,asa ca pune-i in mancare.

multumesc!
ii pun mereu in supa..si in piure patrunjel!
asa ca sper sa compenseze ..daca nu vrea portocale!
de fapt il bea..dar il da pe afara..nu tot dar il da..si parca ii vine si acru in gura am observat!
teodora
Da toate aceste retete par interesante,dar parerea mea ca nu pentru copii atat de mici.Oare primele luni in care copii primesc altceva in afara de lapte ,nu sunt pentru invatarea stomacelului de a digera mancarea.M-am uitat la borcanelele cu mancare pentru bebelusi,iar gama pentru cei mai mici nu este atat de variata(morcovi cu cartofi,pui,cartofi cu dovlecei,brocolli,conopida,fulgi de orez,fulgi de cereale,sucuri de mere,mere cu piersici,morcovi cu mar).In brosura pe care am primit-o de la casa de sanatate scrie ca pentru a prevenii alergiile trebuie inceputa diversificarea in luna a cincea dar nu mai tarziu de luna a saptea,evitarea oualelor,pestelui,alune,ciocalata,iar laptele de vaca nu trebuie dat inainte de a se vorbi cu medicul.Trebuiesc toate introduse treptat la un interval de o saptamana.
Eu personal am tinut cont de aceste sfaturi,si mai putin de ceea ce imi spunea mama mea.In urma cu 30 de ani nu erau atatea chimicale,nu existau atatea alergii,neurodermite. unsure.gif
ro21_xy
eu ii pun sucul de portocale in loc de zahar in ceai de la 3 luni acum are 7 luni si nu-mi bea ceaiul fara portocala
damielenusa
QUOTE(ely83 @ Oct 8 2006, 12:54 AM) *
am fost mai mult nevoita deoarece era constipata si iesea afara numai cu supozitor cu glicerina.din momemtul in care i-am dat suc de morcov nu am mai avut nici un fel de probleme cu constipatia.totul a fost ok. asadar aviz mamelor care se confrunta cu o astfel de problema.


esti o norocoasa ca ai reusit si ca e totul ok..eu am inceput tarziu..dupa 4 luni..intr-adevar e bine..dar mergem usor...nu ca nu i-ar placea dar afost de micuta mai sensibila..asta e..fiecare copil este o individualitate,,,,,,,

la noi sucul de morcov are efect invers...ii dau zi de zi..dar nu mult..amestecat cu mar...
cami
multumesc foarte mult. foarte utile informatiile. le-am notat 1_3ani.gif
simina
Are si mama baiat mare,care papa piure in fiecare zi.Am inceput cu cartofi fierti in lapte...astazi am servit piure de morcov,cartof,ceapa si pastarnac...surprinzator,i-a placut. eating.gif
Problema e cu sucurile...nu vrea nici o picatura de suc,nici ceai.Doar lapte la san.Si a gustat un pic de kiwi,ca mancau fratii lui si i-am pus si lui un pic pe limba si i-a placut. biberon.gif
maryalicia
Puiul meu bea suc de portocale de la 4 luni la inceput nu am stiut si ii dadeam simplu dar ii fierbea burtica acum il lungesc cu ceai ca si asa nu bea cei se strimba la el.A mea se strimba la orice mincare prima inghititura dar apoi maninca pt ca e fomista ca tasuuuu.
cerasela72
De ce nu-l amesteci cu suc de morcov? Alessia asa il bea la 4 luni , dar nu cantitati egale.Puneam mai multa portocala si mai putin morcov pt. ca morcovul nu-i place.Astazi bem portocala cu mandarina pt.ca-i mai dulce.
ANDREEAPOPA
SI EU AM NOTAT CE SA II DAU DE PAPA MAI TARZIU FETITEI MELE... jucaus.gif
maryalicia
Buna Cerasela nu ii dau morcov ca si asa este constipata,acum de vreo saptamina a inceput sa faca de 2-3 ori pe zi.
Anca74
Din cate stiu eu morcovul crud nu constipa. Numai morcovul fiert are asemenea proprietati, de aceea e recomandata supa de morcovi in diaree!
simina
QUOTE(Anca74 @ Mar 1 2007, 08:29 AM) *
Din cate stiu eu morcovul crud nu constipa. Numai morcovul fiert are asemenea proprietati, de aceea e recomandata supa de morcovi in diaree!

Exact,un morcov crud mancat seara,are efect dis de dimineata.Asa ii dau lui Andrei,pentru ca altfel nu face decat la 3 zile o data.
maryalicia
Multumesc fetele pt raspuns asa am sa fac DAR citisem undeva ca morcovul nu e bun daca este constipata numai fructele.Stiti vorba ceea CITE BORDEIE ATITEA OBICEE. hug.gif
danna68
QUOTE(maryalicia @ Feb 28 2007, 11:36 PM) *
Buna Cerasela nu ii dau morcov ca si asa este constipata,acum de vreo saptamina a inceput sa faca de 2-3 ori pe zi.

si fetita mea face kk foarte greu dar o data pe zi, rar se intampla sa nu faca o zi , dar mananca orice ii pun in biberon sau lingurita si ceaiul este zilnic apa nu-i place si bea ceai de sete, noi deja am pus si pui in supa si a mers f. bine... nu ii d-au supa strecurata le pun in blender si fac crema smile.gif si portocala tot cu ceai o combin, iar morcovul cu mar. hug.gif
Mona75
sad.gif Mancarica de pastai merge la 10 luni?Ati dat careva la bebei?Nu mai tin minte de la cel mare. smile.gif
simina
QUOTE(tzutzulica @ Mar 2 2007, 09:29 AM) *
sad.gif Mancarica de pastai merge la 10 luni?Ati dat careva la bebei?Nu mai tin minte de la cel mare. smile.gif

Eu ii pun lui Mihai,pentru ca are tendinta de a se constipa si asa il mai ajuta.Nu ii fac pastai separate,ci ii pun intre legumele fierte,iar cand ii dau sa manance aleg din ele la fiecare masa alta combinatie,la care adaug putin ulei de masline.
Eu am acitit ca merge sa le dam de la 6 luni,dar mai stii...cu doctorii astia...

As vrea sa ii dau brocolli,i-a dat careva?Ca tot asa am citit ca sunt foarte bune legumele verzi.
dana82
QUOTE(simina @ Jan 20 2007, 08:54 PM) *
Are si mama baiat mare,care papa piure in fiecare zi.Am inceput cu cartofi fierti in lapte...astazi am servit piure de morcov,cartof,ceapa si pastarnac...surprinzator,i-a placut. eating.gif
Problema e cu sucurile...nu vrea nici o picatura de suc,nici ceai.Doar lapte la san.Si a gustat un pic de kiwi,ca mancau fratii lui si i-am pus si lui un pic pe limba si i-a placut. biberon.gif

Sa sti ca nici fetita mea nu vroia sa bea suc (de nici un fruct) si nici ceaiuri (de nici un fel), acum cu chiu cu vai intr-o zi intreaga imi bea cate 10-20 ml suc (si are 8 luni). Dar ii fac pireu de fructe si il mananca foarte bine. jucaus.gif
simina
Pe Mihai,si pe George i-am invatat greu cu sucurile.Ca sa accepte sucul, pun jumatate suc de morcov sau portocala si jumatate ceai,pe care le incalzesc.Dupa ce se raceste nu mai gusta deloc.]
Eu si marul sau banana trebuie sa le incalzesc,pentru ca nici nu deschide gura daca sunt reci.Reci,adica la temperatura camerei...
Puteti incerca asa...
tio
ce haioasa esti simina smile.gif . nu am avut probleme cu matei, manca ce ii dadeam. si acum pot spune ca sunt o mama fericita pt ca nu imi face nazuri la mancare,nici el ,nici taica-su.
danna68
QUOTE(tio @ Mar 3 2007, 10:36 PM) *
ce haioasa esti simina smile.gif . nu am avut probleme cu matei, manca ce ii dadeam. si acum pot spune ca sunt o mama fericita pt ca nu imi face nazuri la mancare,nici el ,nici taica-su.

smile.gif cati ani ai Tio, dar puiutul tau cate luni are? hug.gif
Mona75
Noua ne pune capac Maria.Se stramba la orice,indiferent de combinatia facuta.Mai mult fortata mananca. sad.gif
simina
QUOTE(tzutzulica @ Mar 4 2007, 08:35 AM) *
Noua ne pune capac Maria.Se stramba la orice,indiferent de combinatia facuta.Mai mult fortata mananca. sad.gif

De',domnisoara...tine la silueta...
Mona75
Acum am vazut si eu cum e sa ai fata. smile.gif
maryalicia
Noi bem suc de mere cu ceai,suc de morcovi cu portocala si ceai altfel nu bem ceai de nici o culoare.Iar morcovul dat seara nu are efect la noi tot cu supozitoare ne descurcam.
Mona75
Voi va chinuiti cu copiii sa la provocati scaun si ai mei au prea multe.Cam 4 pe zi.Mi se par multe.Pediatra mi-a spus ca-si vor regla singuri tranzitul,sa nu ma stresez. smile.gif
danna68
QUOTE(tzutzulica @ Mar 11 2007, 08:23 AM) *
Voi va chinuiti cu copiii sa la provocati scaun si ai mei au prea multe.Cam 4 pe zi.Mi se par multe.Pediatra mi-a spus ca-si vor regla singuri tranzitul,sa nu ma stresez. smile.gif

smile.gif eu am cumparat debridat sa poata avea si ea scaun normal...se chinuia prea tare saracuta... sad.gif
maryalicia
Noi am avut o saptamina cind facea de 2-3 ori pe zi sau 4 citeodata dar atit am luat si siropelFetele azi iam dat urzici si zeama de la urzici DUPHALAC 5 ml pe zi dar degeaba tot asa facea la 2 zile dar acum o chinui cu supozitoare caci o doare burta sa faca la 2 zile si face tare.Fetele azi i-am dat urzici si zeama de la ele si culmea ne-a placut acum sa asteptam efectul.
maryalicia
Noi am avut o saptamina cind facea de 2-3 ori pe zi sau 4 citeodata dar atit am luat si siropel DUPHALAC 5 ml pe zi dar degeaba tot asa facea la 2 zile dar acum o chinui cu supozitoare caci o doare burta sa faca la 2 zile si face tare.Fetele azi i-am dat urzici si zeama de la ele si culmea ne-a placut acum sa asteptam efectul.
danna68
QUOTE(maryalicia @ Mar 11 2007, 11:32 PM) *
Noi am avut o saptamina cind facea de 2-3 ori pe zi sau 4 citeodata dar atit am luat si siropel DUPHALAC 5 ml pe zi dar degeaba tot asa facea la 2 zile dar acum o chinui cu supozitoare caci o doare burta sa faca la 2 zile si face tare.Fetele azi i-am dat urzici si zeama de la ele si culmea ne-a placut acum sa asteptam efectul.

smile.gif cum a fost...a mers, cat are puiutul de i-ai dat urzici? biggrin.gif
tio
noi nu am avut probleme cu constipatia, nepotica mea se constipa mereu si i-a luat maica-sa niste pastile pe baza de plante,dionfibra. cred ca ar merge pisate si date cu lingurita la bbi,intrebati medicul.
VALERIA OANA
Urzici i-am dat si eu lui Claudiu cand avea vreo cinci sase luni. I-am pus si suc de urzici in biberon.
VALERIA OANA
Puteam sa-i pun orice in biberon, indiferent ce gust avea. Daca era in biberon, era bun. Cand avea vreo 2 ani si jumatate, voiam sa-l fac sa renunte la biberon si i-am pus ceai de anghinare, fara zahar sau miere. L-a baut fara nici un fel de maraieli. I-am pus si bors si zeama de varza....
Mary78
QUOTE(VALERIA OANA @ Mar 12 2007, 04:10 PM) *
Puteam sa-i pun orice in biberon, indiferent ce gust avea. Daca era in biberon, era bun. Cand avea vreo 2 ani si jumatate, voiam sa-l fac sa renunte la biberon si i-am pus ceai de anghinare, fara zahar sau miere. L-a baut fara nici un fel de maraieli. I-am pus si bors si zeama de varza....

Bietul copil,ce mai iubea el biberonul.... liwlol.gif
Mona75
QUOTE(VALERIA OANA @ Mar 12 2007, 06:10 AM) *
Puteam sa-i pun orice in biberon, indiferent ce gust avea. Daca era in biberon, era bun. Cand avea vreo 2 ani si jumatate, voiam sa-l fac sa renunte la biberon si i-am pus ceai de anghinare, fara zahar sau miere. L-a baut fara nici un fel de maraieli. I-am pus si bors si zeama de varza....

Mama sadica! sad.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.