Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Lapte Praf
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
katy85
Am o fetita de 11 luni,pana acum am alaptat-o ,mi-e foarte greu faptul ca trebuie sa o dezvat de titi,pentru ca deja constienizeaza unde e tita ,si imi ridica tricoul in sus si o cauta,si vreau sa o dezvat pana nu e prea tarziu si o sa fie mai greu.Eu stiam ca cel mai bun lapte este Humana, dar doctorita de familie mi-a spus sa ii dau Hipp cu prebiotice,aspectul financiar nu ma deranjeaza ca pentru ea sunt dispusa sa platesc oricat numai sa ii dau cei mai bun.Dumneavoastra ce spuneti,ce ati dat copiilor vostri dupa ce nu ati mai alaptat?
maria2008
Eu nu am putut alapta din pacate asa ca de cand am nascut-o am folosit Nan.Eu am fost si sunt foarte multumita.Acum folosim Nan junior. floare2.gif
aura13
parerea mea este ca e bine sa-i dai copilului san cat poti de mult, chiar si pana la 2 ani ... eu asa o sa fac daca ma tine yes.gif ... desi cam scade productia de pe-acum sad.gif
noi folosim uneori si lapte praf Lactogen cu prebiotice de la Nestle (de fapt e singurul pe care l-a acceptat puiul, ca am incercat mai multe) - ajuta si la reglarea tranzitului intestinal ...
Oanaaa
Ariana inca de la maternitate a primit Humana 1 si mergem tot pe el..... dar de ce nu incerci cu lapte de vaca ,ca deja pupicul tau are aproape un anisor
Claudia Elena
In primul rand eu zic ca inca o mai poti alapta...11 luni nu e o varsta asa inaintata...in al doilea rand eu am cautat peste tot lapte praf Hipp si la toate farmaciile mi s-a spus ca nu se mai fabrica...sad.gif
katy85
QUOTE(aura13 @ Mar 27 2009, 01:40 AM) *
parerea mea este ca e bine sa-i dai copilului san cat poti de mult, chiar si pana la 2 ani ... eu asa o sa fac daca ma tine yes.gif ... desi cam scade productia de pe-acum sad.gif
noi folosim uneori si lapte praf Lactogen cu prebiotice de la Nestle (de fapt e singurul pe care l-a acceptat puiul, ca am incercat mai multe) - ajuta si la reglarea tranzitului intestinal ...

Merci de raspuns, dar ai dreptate ca productia cam scade si la mine si de aia ma gandeam sa renunt,oricum mi-se rupe sufletul sa nu o mai tin la san,ca sunt niste clipe memorabile!
katy85
QUOTE(Oanaaa @ Mar 27 2009, 01:43 AM) *
Ariana inca de la maternitate a primit Humana 1 si mergem tot pe el..... dar de ce nu incerci cu lapte de vaca ,ca deja pupicul tau are aproape un anisor

Multumesc de raspuns dar am inteles ca laptele de vaca nu e asa bun ca are prea multe grasimi,prea multa sare care nu face bine la rinichii bbilor, si am auzit ca poate da si alergii la copii cu o imunitate mai scazuta,cica ar fi de evitat pana in 3 ani,acum dumnezeu stie!
katy85
QUOTE(Claudia Elena @ Mar 27 2009, 01:43 AM) *
In primul rand eu zic ca inca o mai poti alapta...11 luni nu e o varsta asa inaintata...in al doilea rand eu am cautat peste tot lapte praf Hipp si la toate farmaciile mi s-a spus ca nu se mai fabrica...sad.gif

Multumesc de raspuns, da intradevar inca ma gandesc sa mai alaptez putin nu sunt in stare sa o iau de la san,ca mi se rupe sufletul, sunt niste clipe minunate pe care le traim noi mamicile, cat despre Hipp inca nu am inceput sa caut sa vad daca gasesc as incerca sa vad cum il accepta ca de Humana ii place!
dyanp
Sfatul meu e sa incerci sa vezi ce accepta copilul, mai amana laptele de vaca, chiar daca are aproape 1 an.
anku
ma bag si eu ...hop....
grija imensa cu HIPP chiar dc a recomandat dr ptr ca nu este atat de bun precum se sustine (cel putin atunci cand au fost testati asta a fost mai laes hipp bio)milupa din nou a iesit prost la teste desi si eu i-am dat milupa la un moment dat ,am intrerupt imediat cand am aflat!
personal te sfatiuesc cu produse de la nestlecum ar fi beba sau nan!sunt cele mai aproapiate de laptele matern!cat despre alaptat eu am citit ca dupa 7 luni laptele matern nu-si mai are rostul decat acela de a saraci mama de tot!asta am citit!
parerea mea este sa nu mai alaptezi si sa alegi nan sau beba, acum faci cum crezi si tu si in functie de ce mai spun fetele....poop! tzuc.gif
DMIRELA
Eu sunt de parere sa mai alaptezi cat mai poti.Cat despre dezvatat o sa o dezveti si cand e mai mare tot cu niste minciunele gasesti tu ceva. Eu am o vecina care sia pus gem pe titi si ia spus fetitei ca are buba si nu ia mai trebuit titi asa ca merge si la varste mai mari sai pacalim. Eu zic ca dupa un an laptele de vaca este ideal daca este procurat in conditii bune de igiena.
romina2008
buna, eu am alaptat pana la 9 luni 1/2 si dupa am inceput sa-i dau milumil 3 care ii place foarte mult si a renuntat ea singura la san.
pupici si gandestete ce e mai bun pt bebele tau partners.gif
ingerasu
eu am incercat mai multe marci de lapte praf,nu a vrut niciunul.
eu nu vreau sa o intarc de la san,vroiamsa-i dau doar completare,dar se pare ca e mai bun ceaiul decat laptele........
cel mai bun lapte e cel pe care-l vrea bebe si-l accepta,totusi zic sa-i dai san cat de mult poti.....cu clipele astea(de alaptat )nu te mai intalnesti cu ele si sunt de neuitat
alina gheorghita
QUOTE(dyanp @ Mar 27 2009, 02:08 AM) *
Sfatul meu e sa incerci sa vezi ce accepta copilul, mai amana laptele de vaca, chiar daca are aproape 1 an.

De acord cu Diana ,nu este mai bun laptele daca este mai scump ,este bun laptele pa care-l accepta copilul si cu siguranta laptele formula este mai sanatos decat cel de vaca. Pupici si multa sanatate.
ioana simona
Salut,
Eu am alaptat doar 2 luni din pacate. I am dat apoi Nan, l-a acceptat foarte repede, dar am constatat ca noaptea se trezea plangand si elimina gaze. Am tot incercat sa descopar cauza si pana la urma am schimbat laptele. Acum ii dau Aptamil si sunt multumita.
adrianaO
buna seara! noi am avut laptic la tzitzi doar 3 saptamani dupa care s-a treminat brusc sad.gif de atunci ii dau in fiecare zi APTAMIL de care sunt extrem de incantata. am incercat si NAN dar se pare ca nu este la fel de nutritiv ca aptamil.....am incercat si humana dar nu mi-a placut....deci ramanem si in continuare la aptamil si in curand trecem pe numarul 2 smile.gif pupici!
dianar
Eu mai alaptez. Incerc sa maresc aceasta perioada cat mai mult posibil. Am incercat sa-i dau lapte praf de la Nestle junior,dar nu a vrut,nu-i place....Am renuntat.Folosesc acum laptele praf doar cand ii fac terciuri,in rest numai san si ceiut din cand in cand.
Mona75
QUOTE(adrianaO @ Mar 27 2009, 11:29 AM) *
buna seara! noi am avut laptic la tzitzi doar 3 saptamani dupa care s-a treminat brusc sad.gif de atunci ii dau in fiecare zi APTAMIL de care sunt extrem de incantata. am incercat si NAN dar se pare ca nu este la fel de nutritiv ca aptamil.....am incercat si humana dar nu mi-a placut....deci ramanem si in continuare la aptamil si in curand trecem pe numarul 2 smile.gif pupici!

Aptamil le-am dat si eu gemenilor...cel pt.prematuri,pt.ca nu-mi luau in greutate.
Alergam lesinati tot Bucurestiul pt.ca nu se gasea si-mi mancau o cutie la 2 zile.
Crescand am incercat toate marcile....ce mergea bine la unul,nu mergea la celalt.
Intr-un final,pe la 7 luni am ajuns la un numitor comun-Bebelacul.
Le-a mers bine si-mi luau in greutate,chiar daca initial m-am ferit de el,pt.ca multi spuneau ca-i ordinar.La 11 luni i-am bagat pe Dorna si Fulga rosu.
diana1318
QUOTE(tzutzulica @ Mar 29 2009, 05:20 PM) *
Intr-un final,pe la 7 luni am ajuns la un numitor comun-Bebelacul.
Le-a mers bine si-mi luau in greutate,chiar daca initial m-am ferit de el,pt.ca multi spuneau ca-i ordinar.La 11 luni i-am bagat pe Dorna si Fulga rosu.

Eu Bebelac le-am dat ambelor fete ... inca de la inceput la cea mare si de la 3 saptamani la cea mica . Si le-a mers foarte bine cu el .
Acum celei mici i-l amestec cu Lactovit ... initial am zis ca nu e f bun laptele asta (lactovit) ... mi s-a parut sarac in vitamine si minerale ... si am zis sa astept sa creasca fata pana sa-i dau din el... insa cred ca e ok bietul lapte ...
Cand termin cutiile o sa o trec pe lapte de vaca ... habar n-am acum ce marca sa aleg biggrin.gif cu cat te gandesti mai mult cu atat te hotarasti mai greu ...
andral
mai bine alapteaza cat mai poti..eu nu cred chestia cu laptele de mama care dupa 7 luni nu mai e bun,nu mai e de ajuns pentru copil sa creasca poate de aia se recomanda diversificarea...cat te simti in stare sa alaptezi alapteaza copilul ca laptele mamei e cel mai bun ..de ce sa te saraceasca alaptatul?doar daca nu te alimentezi ..eu i.am dat lapte matern pana la 5 luni,am incercat nan(regurgita mult ),humana(nu l.a vrut deloc),vitalact(asta l.a acceptat bine dar nu lua in greutate) si acum suntem la milumil 2..cu asta i.a mers bine..copilul hotaraste ce lapte va primi,daca va primi...
anku
stiti de ce aceepta milumil?
ptr ca are zahar...inainte nu eram siguar dar acum sunt sigura! floare2.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.