Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Tatal In Sala De Nasteri
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Nastere > Spitale, clinici, medici si maternitati
SHANA
buna dragelor, 1_3ani.gif

am tot vazut de multe ori in filme cum taticul asista la nastere. mi-ar placea ca sotul meu sa fie impreuna cu mine in sala atunci cand o sa nasc. cred ca daca ei ar vedea ce greu e sa nasti ar aprecia mai mult femeile. ati nascut vreuna intr-o sala de nasteri privata astfel incat sa poata asista si sotul vostru?
daca ati experimentat va rog sa imi povestiti si mie... ma intereseaza sa stiu si cu cine ati tratat ca sa poata fi facut acest lucru...
va multumesc anticipat celor care se vor lansa in discutii pe acest topic 9704.gif
ruby
QUOTE(SHANA @ Mar 25 2009, 11:24 AM) *
buna dragelor, 1_3ani.gif

am tot vazut de multe ori in filme cum taticul asista la nastere. mi-ar placea ca sotul meu sa fie impreuna cu mine in sala atunci cand o sa nasc. cred ca daca ei ar vedea ce greu e sa nasti ar aprecia mai mult femeile. ati nascut vreuna intr-o sala de nasteri privata astfel incat sa poata asista si sotul vostru?
daca ati experimentat va rog sa imi povestiti si mie... ma intereseaza sa stiu si cu cine ati tratat ca sa poata fi facut acest lucru...
va multumesc anticipat celor care se vor lansa in discutii pe acest topic 9704.gif



Buna Shana,

Eu am nascut in Germania si aici e normal ca sotul sa intre cu tine in sala de nasteri.E ceva super sa il stii linga tine ,sa stii ca te suporta ,sa vezi impreuna cu el cum bb se naste!sint niste emotii enorme!
nu rata ocazia ,sper sa gasesti o clinica privata unde acest lucru sa fie posibil!si nastere usoara!
SHANA
buna si tie Ruby,

din pacate inca nu sunt gravida dar sper sa fiu in curand. multumesc oricum. tu esti plecata in Germania sau te-ai dus doar pt nastere? poate ca asa ceva nu e posibil in Romania si atunci poate ca ar fi bine sa ma interesez care sunt conditiile pt a naste in alta tara... poate stii tu cate ceva despre asta?
iti doresc o zi superba si multa sanatate tie si familiei tale.
Alondra
Si in SUA am inteles ca le este permis tatilor sa asiste la nastere..Unii chiar ajung sa taie cordonul ombilical! wub.gif rolleyes.gif
dyanp
QUOTE(alondramona @ Mar 25 2009, 07:12 PM) *
Si in SUA am inteles ca le este permis tatilor sa asiste la nastere..Unii chiar ajung sa taie cordonul ombilical! wub.gif rolleyes.gif



Da, dar numai la nastere naturala, la cezariana nu este permis, doar medicii au voie in spatele campului steril, dar sotul sta cu tine, tot e super. LA noi a fost o mare diferenta, la primul baiat in Romania, m-a auzit doar urland, la al doilea baiat aici, a fost super, nu pot spune ce diferenta, in special pentru mine, travaliul a fost mai usor de suportat psihic pentru ca m-a incurajat, iar el l-a vazut pe bb imediat, i-a facut poze cum a fost scos din burta, si i l-au dat in brate, iar piticul a scos limbuta la el, foarte emotionant. Eu una incurajez si sotiile si mai ales sotii, ca doar de aia ne-am luat si la bine si la greu, nu? partners.gif
Alondra
QUOTE(dyanp @ Mar 26 2009, 05:37 AM) *
Da, dar numai la nastere naturala, la cezariana nu este permis, doar medicii au voie in spatele campului steril, dar sotul sta cu tine, tot e super. LA noi a fost o mare diferenta, la primul baiat in Romania, m-a auzit doar urland, la al doilea baiat aici, a fost super, nu pot spune ce diferenta, in special pentru mine, travaliul a fost mai usor de suportat psihic pentru ca m-a incurajat, iar el l-a vazut pe bb imediat, i-a facut poze cum a fost scos din burta, si i l-au dat in brate, iar piticul a scos limbuta la el, foarte emotionant. Eu una incurajez si sotiile si mai ales sotii, ca doar de aia ne-am luat si la bine si la greu, nu? partners.gif

wub.gif Da, la nasterea naturala m-am referit , la cezariana normal ca nu e permis, doar e operatie in toata regula, nu? smile.gif floare2.gif
Tare emotionant cred ca e pt tatici! biggrin.gif wub.gif
ruby
QUOTE(SHANA @ Mar 25 2009, 12:00 PM) *
buna si tie Ruby,

din pacate inca nu sunt gravida dar sper sa fiu in curand. multumesc oricum. tu esti plecata in Germania sau te-ai dus doar pt nastere? poate ca asa ceva nu e posibil in Romania si atunci poate ca ar fi bine sa ma interesez care sunt conditiile pt a naste in alta tara... poate stii tu cate ceva despre asta?
iti doresc o zi superba si multa sanatate tie si familiei tale.


eu locuiesc aici.nu stiu care sint conditiile pt o persoana din afara.dar poti lua legatura cu spitalul dorit si intrebi.eu chiar te-as sfatui sa nasti afara ,sint conditii super !am si eu prima nastere la cluj,dar nu se compara cu cea de aici.te maseaza ,ai x posibilitati de nastere,in apa ,pe masa ,pe scaunel,in picioare etc ,important e sa iti fie bine tie ,nimeni nu iti spune sa stai intr-o pozitie anume.nu ca in ro...gata sus pe masa!! rolleyes.gif plus ca esti monitorizata ,ai moasa ta care e in permanenta cu tine ,ai camera ta de nastere ..intimitate ce mai.
tati poate participa,taie cordonul daca il tine(al meu nu a vrut si nici eu)e pe post de fotograf si in plus face cunostiinta cu bb din primele momente
plus ca in spital poti inchiria o rezerva gen garsoniera cu pat dublu unde poti sa stai cu tati zi si noapte.asa nu simti stresul din primele momente ,te poti odihni si tu ,in timp ce tati se ocupa de bb.
nadi_cp
Eu am nascut aici in tara si a stat sotul meu cu mine cat am fost in travaliu, l-a chemat doctorita si in sala de nastere dar nu a mai vrut sa vina ca sa il citez pe el: "multumesc nu mai vin si in sala de nasteri, mi-a ajuns ce am vazut cat a stat in travaliu". La mine a durat travaliu 22 de ore si parerea mea e ca i s-a facut putin frica biggrin.gif
Trebuie vorbit cu medicul pentru ca am o prietena ca a facut cezariana iar sotul ei a asistat la nastere, a filmat toata nasterea si toate astea s-au intamplat la un spital din Romania.
catalina03
SI EU AM NASCUT CU SOTUL ALATURI A FOST SUPER EMOTIONANT !A STAT CU MINE IN TIMPUL TRAVALIULUI SI IN TIMPUL NASTERII!A FOST PRIMA OARA CAND L-AM VAZUT PLANGAND(SI ULTIMA).CORDONUL NU A VRUT SA-L TAIE II TREMURAU MAINILE rolleyes.gif SPECIFIC CA AM NASCUT IN ITALIA.SPER CA SI DE DATA ASTA SA MA INSOTEASCA(PESTE 3 SAPT.AVEM AL DOILEA BEBE bananab.gif )ORICUM ESTE O EXPERIENTA DE NEUITAT ASA VAD SI TATII EFORTUL CARE IL FACEM SI INTRA IN CONTACT CU BEBE IMEDIAT!VA SFATUIESC SA NASTETI ALATURI DE SOT DACA PUTETI! tzuc.gif
isterikk
Si eu am nascut cu sotul alaturi de mine si asta dupa cateva ore de stat in apa amandoi si tot el a taiat si cordonul a fost super si as mai naste de cateva ori la fel .guitar.gif
ninina
Shana...este posibil si in Roamnia....
..am vb de o saptamana cu o prietena buna de a mea....nascuse de doua zile....
...Mi-a ziss ca sotul ei a stat tot timpul cu ea....ii punea comprese reci pe cap...si o tinea de mana....mi-a zis ca a trecut mult mai usor peste dureri...
Asta s.a petrecut in BAia MAre la o clinica privata...si aveai conditiile unui hotel..singura in camera, frigider particular, baie particulara. tv.....si nu a platit exagerat de mult...ca oricum ori unde nasti tot trebuie sa bagi in buzunar daca vrei sa aibe grija de tine si bebe...
A platit 15 milioane... rolleyes.gif pt tot....
oanacry31
in romania nu cred ca poti avea sotul langa tine cand nasti...eu am nascut in spania si a fost sotul meu in fiecare secunda cu mine,cu toate ca la inainte sa inceapa travaliul nu vroiam sa intre cu mine in sala de nasteri,cu toate ca nu e o sala cum se zice,e o camera speciala unde esti doar tu ,sotul, moasa si asistenta-sa nu ma vada cum sufar si cat tip pe acolo-dar in spania e ceva normal ca si sotii sa asiste,ii cheama moasa sa intre cu tine din prima clipa,iar atentia si conditiile care sunt aici nu se compara nici pe departe cu cele din romania-din ce am vazut la televizor.si credeti-ma ca te ajuta foarte mult sa ai sotul langa tine si sa te sustina,iar personalul medical sa te ajute si sa fie langa tine ca cineva din familie...a fost ceva extraordinar si ma bucur foarte mult ca bebita mea a ajuns pe lume in conditii civilizate si cu ambii parintii langa ea biberon.gif jucaus.gif
ninina
QUOTE(oanacry31 @ Mar 26 2009, 12:31 PM) *
in romania nu cred ca poti avea sotul langa tine cand nasti...eu am nascut in spania si a fost sotul meu in fiecare secunda cu mine,cu toate ca la inainte sa inceapa travaliul nu vroiam sa intre cu mine in sala de nasteri,cu toate ca nu e o sala cum se zice,e o camera speciala unde esti doar tu ,sotul, moasa si asistenta-sa nu ma vada cum sufar si cat tip pe acolo-dar in spania e ceva normal ca si sotii sa asiste,ii cheama moasa sa intre cu tine din prima clipa,iar atentia si conditiile care sunt aici nu se compara nici pe departe cu cele din romania-din ce am vazut la televizor.si credeti-ma ca te ajuta foarte mult sa ai sotul langa tine si sa te sustina,iar personalul medical sa te ajute si sa fie langa tine ca cineva din familie...a fost ceva extraordinar si ma bucur foarte mult ca bebita mea a ajuns pe lume in conditii civilizate si cu ambii parintii langa ea biberon.gif jucaus.gif

DA OAna este adevarat...si eu am fsot mult timp in MAdrid...este o alta mentalitate acolo....dar sa sti ca se gaseste si in Romania...dar doar la clinici particulare....
o prietena din Ploiesti a nascut de vreo 2 luni....in Brasov...in apa....si bineinteles fiind particulara l.a last si pe sotul ei... trandafir.gif
SHANA
QUOTE(ninina @ Mar 26 2009, 11:27 AM) *
Shana...este posibil si in Roamnia....
..am vb de o saptamana cu o prietena buna de a mea....nascuse de doua zile....
...Mi-a ziss ca sotul ei a stat tot timpul cu ea....ii punea comprese reci pe cap...si o tinea de mana....mi-a zis ca a trecut mult mai usor peste dureri...
Asta s.a petrecut in BAia MAre la o clinica privata...si aveai conditiile unui hotel..singura in camera, frigider particular, baie particulara. tv.....si nu a platit exagerat de mult...ca oricum ori unde nasti tot trebuie sa bagi in buzunar daca vrei sa aibe grija de tine si bebe...
A platit 15 milioane... rolleyes.gif pt tot....

ma bucur sa aud ca exista si la noi aceasta posibilitate. as vrea sa te intreb cat a mai dat la medic, asistente si moasa acolo in clinica privata pe langa cele 15 milioane? si se poate naste in apa acolo? daca poti te rog sa o intrebi pe prietena ta si sa imi rescrii...
multumesc anticipat si iti urez sa ai parte de o zi superba
ninina
QUOTE(SHANA @ Mar 26 2009, 01:36 PM) *
ma bucur sa aud ca exista si la noi aceasta posibilitate. as vrea sa te intreb cat a mai dat la medic, asistente si moasa acolo in clinica privata pe langa cele 15 milioane? si se poate naste in apa acolo? daca poti te rog sa o intrebi pe prietena ta si sa imi rescrii...
multumesc anticipat si iti urez sa ai parte de o zi superba

Cea care a nascut aici la BAia MAre.....care a dat 15 milioane....nu a mai dat nici un ban la nimeni...nici la medic, nici la asistente..la absolut nimeni...si ii facea zilnic curatenie peste tot.....si mancarea buna....
...pentru cezareana este mai scump 20 de milionane...
...dar pt nasterea normala si fara probleme doar 15....
..depinde si de zile cate stai acolo....dar daca totul este ine..fara complicati..doar atat...si spunea ca asa frumos se comporta cu tine..ca in strainatate...fata a fost si ea in Spania in timpul sarcinii..dar a trebuit sa se intoarca in Ro ne mai avand de munca....asa ca a trebuit sa nasca in Ro....ais ca a fsot exact ca in spania....(ea a fsot si pe acolo si a vazut conditiile)..s-a bucurat bineintles ca a gasit ceva asemanator...si u exagerat de scump....
Depre ceealta fata care a nascut in Brasov, in apa nustiu prea multe detalii..dar o sa.i scriu sa vedem ce imi spune...stiu ca acolo a dat 500 de euro...dar o sa vb cu ea..si o sa.ti spun mai multe....
...si eu imi doresc foarte mult ca sotul sa asiste la nastere.... oFloare1.gif
dyana
Eu nu am nascut intr-o clinica privata, mai mult, maternitatea avea reguli foarte stricte: vizitatorii nu aveau acces decat jos, pe culoar, la camera de garda. Mai departe, usile aveau cartela. Programul de vizita era de 2 ore pe zi; in salon, nu era permis ca numarul vizitatorilor sa fie mai mare de 2.
Cand am nascut eu, era noapte; am fost ultima nastere asa ca daca dr a fost de acord ca tatal sa asiste, nu a deranjat pe nimeni.
Cu dr cu care nasti trebuie vorbit. smile.gif
ninina
QUOTE(dyana @ Mar 26 2009, 01:46 PM) *
Eu nu am nascut intr-o clinica privata, mai mult, maternitatea avea reguli foarte stricte: vizitatorii nu aveau acces decat jos, pe culoar, la camera de garda. Mai departe, usile aveau cartela. Programul de vizita era de 2 ore pe zi; in salon, nu era permis ca numarul vizitatorilor sa fie mai mare de 2.
Cand am nascut eu, era noapte; am fost ultima nastere asa ca daca dr a fost de acord ca tatal sa asiste, nu a deranjat pe nimeni.
Cu dr cu care nasti trebuie vorbit. smile.gif

Da Diana..ai dreptate...dar nustiu daca gasesti medici daca nu sunt de garda..sa vina la nastere.....cel putin la noi asa este...nasti cu cine este de garda..nu cu cine te-a supravegeat 9 luni....daca este el de servici bine, daca nu...nu vine...asa ca trebuie sa umpli buzunarul lamai multi medici...
Tu ai avut noroc....
Si cred si eu ca daca vb din timp cu medicul sa il lase pe tata...il lasa...depinde bineinteles foarte mult de spital....si de reguli,,,,
dyana
QUOTE(ninina @ Mar 26 2009, 12:50 PM) *
Da Diana..ai dreptate...dar nustiu daca gasesti medici daca nu sunt de garda..sa vina la nastere.....cel putin la noi asa este...nasti cu cine este de garda..nu cu cine te-a supravegeat 9 luni....daca este el de servici bine, daca nu...nu vine...asa ca trebuie sa umpli buzunarul lamai multi medici...
Tu ai avut noroc....
Si cred si eu ca daca vb din timp cu medicul sa il lase pe tata...il lasa...depinde bineinteles foarte mult de spital....si de reguli,,,,

Mi se pare trist sa mai aud despre medici care nu vin sa asiste la nastere pt ca...nu sunt de garda sad.gif Dupa atatea scandaluri si atatea discutii....vad ca totul este in zadar.
O alta regula a spitaluiui unde am nascut specifica si faptul ca medicul care a supravegheat o sarcina, are obligatia de a asista la nastere; se pare ca am fost norocoasa, intr-adevar. smile.gif
Claudia Elena
QUOTE(dyana @ Mar 26 2009, 11:57 AM) *
Mi se pare trist sa mai aud despre medici care nu vin sa asiste la nastere pt ca...nu sunt de garda sad.gif Dupa atatea scandaluri si atatea discutii....vad ca totul este in zadar.
O alta regula a spitaluiui unde am nascut specifica si faptul ca medicul care a supravegheat o sarcina, are obligatia de a asista la nastere; se pare ca am fost norocoasa, intr-adevar. smile.gif

Si medicul meu a venit la ora 3 dimineata de acasa...ca doar pentru ce i-am dat bani?
De cateva zile tot citesc titlul topicului si n-am timp sa intru...insa mereu m-am gandit la tatal in sala de nasteri ca la tatal gravidei..liwlol.gif si ma gandeam...ce sa caute taica'meu acolo cand nasc... biggrin.gif
cristina321711
QUOTE(Claudia Elena @ Mar 26 2009, 11:03 AM) *
Si medicul meu a venit la ora 3 dimineata de acasa...ca doar pentru ce i-am dat bani?
De cateva zile tot citesc titlul topicului si n-am timp sa intru...insa mereu m-am gandit la tatal in sala de nasteri ca la tatal gravidei..liwlol.gif si ma gandeam...ce sa caute taica'meu acolo cand nasc... biggrin.gif

liwlol.gif liwlol.gif super tare ....m-ai facut sa rad tzuc.gif
ninina
QUOTE(dyana @ Mar 26 2009, 01:57 PM) *
Mi se pare trist sa mai aud despre medici care nu vin sa asiste la nastere pt ca...nu sunt de garda sad.gif Dupa atatea scandaluri si atatea discutii....vad ca totul este in zadar.
O alta regula a spitaluiui unde am nascut specifica si faptul ca medicul care a supravegheat o sarcina, are obligatia de a asista la nastere; se pare ca am fost norocoasa, intr-adevar. smile.gif

DA Diana draga este trist.mai ales ca bagi si bani in buzunar....ca altfel...te trateaza ca pe o v...a...scuze expresia....mi-a povestit o verisoara de a mea...care a nscut de vreo 4 ani...ca i-au zis alea...ca daca i.a trebuit p... sa rabde acum...tu iti dai seama ce animale sunt unii oameni...sau nici asa nu leam putea numi....
Ai fsot intradevar binecuvatata...
Ai nascut intr.un spital de stat?
Dar vezi totusi...ca au program stric...daca nu aveai voie l vizitatri..decat doua ore pe zi...nu e rau totusi...daca ai avut mancare buna...si au avut ei grija de tine...dar daca nu....atunci e clar ca ai vrea sa stai cu cineva mai mereu... oFloare1.gif
Claudia Elena
QUOTE(cristina321711 @ Mar 26 2009, 12:23 PM) *
liwlol.gif liwlol.gif super tare ....m-ai facut sa rad tzuc.gif

io-s mai... doh.gif
cristina321711
QUOTE(Claudia Elena @ Mar 26 2009, 11:29 AM) *
io-s mai... doh.gif

ai fost super tare floare2.gif
dyana
QUOTE(ninina @ Mar 26 2009, 01:27 PM) *
DA Diana draga este trist.mai ales ca bagi si bani in buzunar....ca altfel...te trateaza ca pe o v...a...scuze expresia....mi-a povestit o verisoara de a mea...care a nscut de vreo 4 ani...ca i-au zis alea...ca daca i.a trebuit p... sa rabde acum...tu iti dai seama ce animale sunt unii oameni...sau nici asa nu leam putea numi....
Ai fsot intradevar binecuvatata...
Ai nascut intr.un spital de stat?
Dar vezi totusi...ca au program stric...daca nu aveai voie l vizitatri..decat doua ore pe zi...nu e rau totusi...daca ai avut mancare buna...si au avut ei grija de tine...dar daca nu....atunci e clar ca ai vrea sa stai cu cineva mai mereu... oFloare1.gif

Am nascut intr-un spital de stat, absolut impecabil. Si am avut parte si de personal pe masura. smile.gif Chiar a fost o experienta care imi readuce mereu zambetul pe buze si ma face sa spun ca se poate si la noi. Mancarea era asigurata de catre o firma de catering... cred ca era si buna, ca arata destul de bine rolleyes.gif
gorel
QUOTE(SHANA @ Mar 25 2009, 12:24 PM) *
buna dragelor, 1_3ani.gif

am tot vazut de multe ori in filme cum taticul asista la nastere. mi-ar placea ca sotul meu sa fie impreuna cu mine in sala atunci cand o sa nasc. cred ca daca ei ar vedea ce greu e sa nasti ar aprecia mai mult femeile. ati nascut vreuna intr-o sala de nasteri privata astfel incat sa poata asista si sotul vostru?
daca ati experimentat va rog sa imi povestiti si mie... ma intereseaza sa stiu si cu cine ati tratat ca sa poata fi facut acest lucru...
va multumesc anticipat celor care se vor lansa in discutii pe acest topic 9704.gif



-nu prea ii lasa pe tatici sa intre in sala de nasteri din diverse motive
-unul din motive e ca li se face rau cand vad atata sange si cine sa se ocupe de ei?ca lumea are grija de tine
-totusi daca intra in sala de nasteri semneaza o hartie prin care i se aduce la cunostinta ca daca i se face rau (in sala de nasteri )nu va primi imediat asistenta medicala ci numai dupa ce termina cu tine sau da o declaratie precum ca nu i se face rau cand vede sange
-un alt motiv ar fi cel igienic ca nu prea au haine sterile sa-i dea lui tati si intra cu microbiiiiiiiiii de afara in sala de nasteri
-e frumos ce vezi in filme dar nu se compara cu ce e la noi sau cu realitatea
USA
Eu am nascut cu sotul langa mine...a stat langa mine non stop....cele 20 si ceva ore de travaliu si o ora si juma de nastere....a stat sus in pat in spatele meu.....ma impingea de umeri in jos(precum ii spunea dr) ca sa nu imping din piept ci din burtica=asa cum e normal.....si am impins amandoi de fiecare dat.....si am ras ..da am ras...tot timpul acesta....am avut o asa echipa la nastere UNICAAA....DOCTORUL MEU=UN SUPERDOCTOR=UN SUPERMAN si doua assistente tinerele care ma ajutau sa imping tinandu-ma de talipi......faceau fetele astea niste glume.....a fost o asa atmosfera de neuitat.....

Va spun ca dupa ce am nascut....nu ma durea nimik...pe atat ce vanatai aveam pe umeri.....ma impingea saracul de zicei ca el naste nu yo..... partners.gif

aaa si am uitat sa va spun ca la un moment dat am cerut o oglinda sa vedem cum iese minunicaaaa.....a fost extraordinar!!!!!!!!!!
Tania_25
QUOTE(SHANA @ Mar 25 2009, 09:24 AM) *
buna dragelor, 1_3ani.gif

am tot vazut de multe ori in filme cum taticul asista la nastere. mi-ar placea ca sotul meu sa fie impreuna cu mine in sala atunci cand o sa nasc. cred ca daca ei ar vedea ce greu e sa nasti ar aprecia mai mult femeile. ati nascut vreuna intr-o sala de nasteri privata astfel incat sa poata asista si sotul vostru?
daca ati experimentat va rog sa imi povestiti si mie... ma intereseaza sa stiu si cu cine ati tratat ca sa poata fi facut acest lucru...
va multumesc anticipat celor care se vor lansa in discutii pe acest topic 9704.gif




Buna Shana!
Eu inca nu am nascut dar se v-a intampla si asta in viitorul apropiat sper... pray.gif Insa sotul meu nu cred ca ar putea rezista sa stea langa mine....lui i se face rau numai cand vede la TV operatie ceva.... sau de exemplu azi arata la TV la o emisiune cum nastea o femeie si a zis sa schimb canalul ca i se face rau...... liwlol.gif cred ca ar lesina acolo langa mine.... cand ar vedea cum nasc.. liwlol.gif
CristinaS
Si in Bucuresti, la unele maternitati, este permis accesul unei persoane din familie in sala de nasteri(sot, mama etc). Este regula maternitatii, deci nu trebuie "aranjat".
Sara1
QUOTE(SHANA @ Mar 25 2009, 01:24 AM) *
buna dragelor, 1_3ani.gif

am tot vazut de multe ori in filme cum taticul asista la nastere. mi-ar placea ca sotul meu sa fie impreuna cu mine in sala atunci cand o sa nasc. cred ca daca ei ar vedea ce greu e sa nasti ar aprecia mai mult femeile. ati nascut vreuna intr-o sala de nasteri privata astfel incat sa poata asista si sotul vostru?
daca ati experimentat va rog sa imi povestiti si mie... ma intereseaza sa stiu si cu cine ati tratat ca sa poata fi facut acest lucru...
va multumesc anticipat celor care se vor lansa in discutii pe acest topic 9704.gif


Asta este un subiect despre care imi amintesc cu placere, chiar daca a fost dureros la propriu, dar a fost sublim pentru ceea ce ne=a adus el. Eu am nascut cu sotul linga mine si nu imi pot inchipui cum ar fii fost sa nu fie acolo. M-a tinut de mina, m-a incurajat, a respirat pentru mine si si-a vazut copiii aparind pe lume-si desi el nu suporta singe sau sa priveasca operatii la tv, si cind vorbeam despre nastere, zicea ca o sa lesine, a fost total uluit si absorbit de ceea ce se intimpla. Eu ii spuneam sa nu se uite, iar el imi raspundea:"cum sa nu ma uit? sa pierd un asemena miracol?" Era gituit de emotie, cu plinsul in nas. Multe luni dupa asta a tot povestit cu emotie despre asta tuturor celor ce aveau urechi sa-l asculte! (si el nu e un vorbaret yes.gif ) Apoi a stat cu mine permanent cit timp a fost eu in spital-2 zile . Aveam amindoi grija de bebe sa-l schmbam, sa-l hranim, el era mult mai curajos decit mine la schimbat chiloteii si mai priceput la infasat-ca sa-l tina strins si sa nu se desfaca legatura.
Eu insa nu am nascut in Romania. Nu stiu cum este acolo, dar cred ca in clinici particulare, e permis ca tatal sa asiste la nastere. Este o experienta unica prin care este minunat ca parintii sa treaca impreuna.
Tin pumnii pentru o nastere usoara si din toata inima te incurajez sa faci tot ce poti ca sa ai sotul alaturi! El o sa fie fericit sa faca parte din aceasta intimplare incredibila!
USA
QUOTE(Tania_25 @ Mar 26 2009, 10:00 PM) *
Buna Shana!
Eu inca nu am nascut dar se v-a intampla si asta in viitorul apropiat sper... pray.gif Insa sotul meu nu cred ca ar putea rezista sa stea langa mine....lui i se face rau numai cand vede la TV operatie ceva.... sau de exemplu azi arata la TV la o emisiune cum nastea o femeie si a zis sa schimb canalul ca i se face rau...... liwlol.gif cred ca ar lesina acolo langa mine.... cand ar vedea cum nasc.. liwlol.gif

asa cum cum a spus si Sara.....e ceva ce va va lega ptr totdeauna....
Tania_25
QUOTE(USA @ Mar 26 2009, 08:20 PM) *
asa cum cum a spus si Sara.....e ceva ce va va lega ptr totdeauna....



Da...imi imaginez ca e ceva minunat sa fie langa tine sotul tau la nastere sa vada prin ce treci si sa-si vada prima data copilul.. oFloare.gif
Dar cine stie cum v-a fi cand v-oi naste eu.... unsure.gif mie mi-e frica sa nasc,cand ma gandesc ma i-au fiorii... oFloare1.gif
nalya
E super sa fie sotul langa tine in momentul ala...Iti da putere,curaj,uiti de dureri.Sotul meu a stat langa mine tot timpul,tot el a fost cel care i-a taiat cordonul fetitei.Cu greu adevarat,ii tremura foarfeca in mana,de frica sa nu o doara pe fetita sau pe mine doh.gif Au fost momente de neuitat....... partners.gif
Tania_25
QUOTE(nalya @ Mar 27 2009, 02:30 AM) *
E super sa fie sotul langa tine in momentul ala...Iti da putere,curaj,uiti de dureri.Sotul meu a stat langa mine tot timpul,tot el a fost cel care i-a taiat cordonul fetitei.Cu greu adevarat,ii tremura foarfeca in mana,de frica sa nu o doara pe fetita sau pe mine doh.gif Au fost momente de neuitat....... partners.gif



Scuze ca te intreb, dar tu cum ai nascut natural sau cezariana?
nalya
QUOTE(Tania_25 @ Mar 27 2009, 04:35 AM) *
Scuze ca te intreb, dar tu cum ai nascut natural sau cezariana?

Eu am nascut normal
Insa am auzit si cazuri,unde si la cezariana tatal asista...Acum nu stiu ce sa mai zic.
Aaa,si nu ai de ce sa te temi,o sa fie totul bine.Credema,eu nu aveam frica,ci teroare de nastere,dar a fost bine+ca dupa 30 de minute,poate nici atat,am iesit la fumat...
Tania_25
QUOTE(nalya @ Mar 27 2009, 02:42 AM) *
Eu am nascut normal
Insa am auzit si cazuri,unde si la cezariana tatal asista...Acum nu stiu ce sa mai zic.
Aaa,si nu ai de ce sa te temi,o sa fie totul bine.Credema,eu nu aveam frica,ci teroare de nastere,dar a fost bine+ca dupa 30 de minute,poate nici atat,am iesit la fumat...



Mersi mult de incurajare!! oFloare.gif
Sper sa ma ajute si pe mine D-zeu sa am un BB sanatos in viitorul apropiat... floare2.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.