Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Povesti Din Bucurestiul De Astazi
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bloguri. Pagini Personale > Bloguri > Blog dyana > Bucurestiul prin ochii mei
Pagini: 1, 2
dyana
Fotografiez de ceva vreme orasul, asa cum este el si cum apare prin obiectivul camerei mele. Nu prelucrez pozele, decat daca ma prinde noaptea si sunt subexpuse sau am setat ceva gresit din start. Nici nu sterg foarte multe dintre ele, decat daca vreun obiect ocupa mai mult de 25% din imagine, fie el masina, copac, stalp, cos de gunoi, cablu... Nu mi s-a parut nicidata urat Bucurestiul. smile.gif








Intr-o zi, cineva a facut o comparatie intre strazile Bucurestiului si cele ale altor orase, referindu-se la genurile de stradute si incheind cu "nu te trimite nimeni la Chicago". Initial, mi-a parut o fraza oarecare; mai mult chiar, am stiut din primul moment care sunt stradutele Bucurestiului, in genul ...
La fata locului insa am avut surpriza sa vad ca ...intampin dificultati; desi straduta era ideala, pur si simplu nu imi iesea fotografia asa cum mi-o imaginasem eu. Mi-am pus atunci intrebarea: Bucurestiul, de fapt, arata altfel decat in mintea mea?












Am constatat ca ma deranjau cablurile (si mi-am amintit ca, de curand, am contribuit si eu cu un cablu nou la decorarea urbana). Ar trebui sa supraexpun sa nu se mai vada atat de urat. biggrin.gif Sunt prea multe masini; atat de multe incat, daca ar exista parcari subterane pentru toate, probabil ca ne-am prabusi laugh.gif Iar cosurile de gunoi sunt mult prea verzi; va trebui sa desaturez pana ...la alb-negru. Asa am observat si ca incepuse sa ma enerveze treaba cu Chicago biggrin.gif











I-am spus odata unui prieten ca as vrea sa fotografiez Calea Victoriei, fara masini. A ras de mine.








Trecand cu cineva pe langa o strada care mi s-a parut interesanta am exclamat: "Ce frumoasa ar fi o fotografie aici, fara reclama aia de la Mc!" Mi-a raspuns: "Nu mai fi atat de egoista; gandeste-te cati oameni nefericiti ar fi fara Mc. " biggrin.gif






Un prieten fotograf mi-a spus odata ca el a renuntat cam dupa o saptamana la 'pasiunea'pentru Bucuresti. I-am spus ca eu nu sunt fotograf si mi-a raspuns: "Mai bine, nu ai avea nicio sansa mergand pe linia asta!"






Altadata, cineva s-a referit la strada mea: "Poftim straduta! Asta ce are?!" Nu are nimic, dar fiind strada mea, imi este atat de draga incat nu imi mai dau seama daca e frumoasa sau nu tongue.gif




Am cautat anumite locuri din Bucuresti care imi ofereau un confort si o siguranta psihica prin simplu fapt ca le stiam a fi acolo de atata amar de vreme. De exemplu, zidul pe care scria "Ilie, politist texan" sau placutele puse de ApaNova pe strazi, cum era "Strada unde am alergat-o pe Ana"; nu le-am mai gasit si atunci am inteles ca Bucurestiul arata pentru mine, asa cum imi doresc eu. smile.gif



dyana
Niste turisti m-au oprit sa ma intrebe, intr-o zi, unde sunt strazi in Bucuresti unde este inchisa circulatia auto. In virtutea inertiei, am spus ca nu sunt biggrin.gif

















dyana
preferatele mele, casutele...










ssimmona
Foarte frumos, Dyana! eusa_clap.gif Totusi mi-as dori sa vad Bucurestiul fara cabluri...le vor trece pe sub pamant, sper, cate de curand! rolleyes.gif
Mona75
Foarte frumos,Dyana. floare2.gif Mi-e dor de "acasa"indiferent cum ar fi. oFloare1.gif
Prin SV Bucurestiului nu ai drum? wink.gif
dyana
QUOTE(ssimmona @ Mar 21 2009, 02:33 PM) *
Foarte frumos, Dyana! eusa_clap.gif Totusi mi-as dori sa vad Bucurestiul fara cabluri...le vor trece pe sub pamant, sper, cate de curand! rolleyes.gif

iti urez multa bafta biggrin.gif

QUOTE(tzutzulica @ Mar 21 2009, 02:41 PM) *
Foarte frumos,Dyana. floare2.gif Mi-e dor de "acasa"indiferent cum ar fi. oFloare1.gif
Prin SV Bucurestiului nu ai drum? wink.gif

adica prin Ferentari? ohmy.gif tongue.gif liwlol.gif
Mona75
QUOTE(dyana @ Mar 21 2009, 03:49 AM) *
iti urez multa bafta biggrin.gif
adica prin Ferentari? ohmy.gif tongue.gif liwlol.gif

ohmy.gif ohmy.gif 68.gif 68.gif
Dr.Taberei!! yes.gif yes.gif




dyana
QUOTE(tzutzulica @ Mar 21 2009, 03:40 PM) *
ohmy.gif ohmy.gif 68.gif 68.gif
Dr.Taberei!! yes.gif yes.gif

am mai promis cuiva ca ajung si prin Drumul Taberei dar cu vremea asta schimbatoare mi-a fost cam teama sa plec la drum, fiind un traseu destul de lung, imi era sa nu ma apuce vreo ploaie sau sa se faca frig brusc biggrin.gif Dar mai astept putin. smile.gif
Mona75
QUOTE(dyana @ Mar 21 2009, 07:05 AM) *
am mai promis cuiva ca ajung si prin Drumul Taberei dar cu vremea asta schimbatoare mi-a fost cam teama sa plec la drum, fiind un traseu destul de lung, imi era sa nu ma apuce vreo ploaie sau sa se faca frig brusc biggrin.gif Dar mai astept putin. smile.gif

notworthy.gif notworthy.gif notworthy.gif E cartierul meu de suflet,chiar daca din '05 n-am mai locuit acolo. oFloare1.gif
Mona75
QUOTE(tzutzulica @ Mar 21 2009, 04:40 AM) *
ohmy.gif ohmy.gif 68.gif 68.gif
Dr.Taberei!! yes.gif yes.gif


Cred ca-n zona asta locuieste Puka. rolleyes.gif
dyana
QUOTE(tzutzulica @ Mar 21 2009, 06:09 PM) *
Cred ca-n zona asta locuieste Puka. rolleyes.gif

la ea m-am referit si eu tongue.gif
Mona75
QUOTE(dyana @ Mar 21 2009, 07:10 AM) *
la ea m-am referit si eu tongue.gif

tzuc.gif tzuc.gif love1.gif love1.gif
dyana
Desi as putea scrie foarte bine si in topicul "Ce ai facut pentru tine azi", o sa imi exprim aici bucuria de astazi: azi am fost sa vad Moara lui Assan. Imi doresc de foarta multa vreme sa o vad, inainte sa nu mai am ce vedea, iar astazi, ghidata ori de simtul de orientare ori de norocul meu iesite din comun, m-am invartit pe cateva stradute si...am si ajuns! smile.gif
Situata pe str. Halmeu nr. 25, in zona Lizeanu, este prima moara cu aburi din Romania. A fost construita in 1853 de catre negustorii Gheorghe Assan si Ioan Martinovici. Moara lui Assan este clasificata in evidentele Ministerului Culturii si Cultelor ca fiind monument istoric de valoare nationala, facand parte din patrimoniul industrial si se afla intr-o stare avansata de dregradare. Restul este o poveste urbana, trista. sad.gif
Cateva imagini capturate de mine, printre ramurile copacilor:































Cosul morii:




Unele pareri legate de actuala situatie a morii:



dyana
Am coborat apoi prin Tei; mi-a placut destul de mult, mi s-a parut un loc senin si cred ca toamna este foarte frumos pe acolo.






din gardul Facultatii de Constructii tongue.gif





Intrarea in parcul Tei









Biserica Teiul Doamnei Gika




si ce am putut sa 'fur', printre zabrelele gardului, din Palatul Ghika-Tei














si coborand din Tei tongue.gif



Alondra
QUOTE(dyana @ Mar 21 2009, 01:16 PM) *

Asta imi place cel mai mult!E super! eusa_clap.gif wub.gif wub.gif wub.gif
LoriG
QUOTE(dyana @ Mar 26 2009, 12:58 AM) *
si coborand din Tei tongue.gif



Foarte intereant Dyana! Nici nu ma asteptam la ceva boring din partea ta tongue.gif
dar faza cu Mallina si Ilinca nu am inteles-o rolleyes.gif au coborat din Tei? biggrin.gif Pup 4 "gagici"
Mallina parca a inflorit! oFloare.gif
liliana2u
QUOTE(dyana @ Mar 26 2009, 12:58 AM) *
Am coborat apoi prin Tei; mi-a placut destul de mult, mi s-a parut un loc senin si cred ca toamna este foarte frumos pe acolo.

Biserica Teiul Doamnei Gika

si coborand din Tei tongue.gif


draga noastra, biserica aceea este cea unde mergem sa o impartasesc pe Ilinca si sper sa fie urmatoarea in care voi crestina un alt copil, iar de se va intampla sa spun 'da' in fata Domnului, acolo o voi face... nasicilor, sa nu ziceti ca nu v-am prevenit asupra locatiei rolleyes.gif

si la ultima poza, nu m-am gandit ca tu chiar ne-ai pozat si ca suntem parte din povestile Bucurestiului anima1.gif liwlol.gif
dyana
QUOTE(LoriG @ Mar 26 2009, 11:40 AM) *
Foarte intereant Dyana! Nici nu ma asteptam la ceva boring din partea ta tongue.gif
dar faza cu Mallina si Ilinca nu am inteles-o rolleyes.gif au coborat din Tei? biggrin.gif Pup 4 "gagici"
Mallina parca a inflorit! oFloare.gif

nu, lori: eu am coborat recent din tei liwlol.gif))

QUOTE(mallina2u @ Mar 26 2009, 11:43 AM) *
draga noastra, biserica aceea este cea unde mergem sa o impartasesc pe Ilinca si sper sa fie urmatoarea in care voi crestina un alt copil, iar de se va intampla sa spun 'da' in fata Domnului, acolo o voi face... nasicilor, sa nu ziceti ca nu v-am prevenit asupra locatiei rolleyes.gif

si la ultima poza, nu m-am gandit ca tu chiar ne-ai pozat si ca suntem parte din povestile Bucurestiului anima1.gif liwlol.gif

voi sunteti parte din povestea mea! smile.gif
iar ai ramas un urma cu cititul blogurilor wink.gif http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...30&start=30
liliana2u
QUOTE(LoriG @ Mar 26 2009, 10:40 AM) *
Foarte intereant Dyana! Nici nu ma asteptam la ceva boring din partea ta tongue.gif
dar faza cu Mallina si Ilinca nu am inteles-o rolleyes.gif au coborat din Tei? biggrin.gif Pup 4 "gagici"
Mallina parca a inflorit! oFloare.gif


Lori draga, eram prin zona, ca deh, imi luam fata de la cresa ... inflorita? dar eram chiar ofilita la ora aia, dupa o zi plina liwlol.gif .. desi ieri am avut si satisfactii, mi-am vazut 2 prietene de suflet, Ruxi (care a venit sa imi admire gradinita wink.gif ), spre deosebire de cealalta, Diana, care m-a surprins fara sa ma anunte, sa fi luat si eu o mina mai vesela, nu asa batuta de vant wacko.gif
Andrei
QUOTE(dyana @ Mar 26 2009, 12:58 AM) *


asta mi-a placut smile.gif
liliana2u
QUOTE(dyana @ Mar 26 2009, 10:57 AM) *
nu, lori: eu am coborat recent din tei liwlol.gif ))


voi sunteti parte din povestea mea! smile.gif
iar ai ramas un urma cu cititul blogurilor wink.gif http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...30&start=30


mami, abia prididesc si eu printre multele pagini din forum sa gasesc ce postezi tu.. si am avut si o restrictie de acces, cand ma chinuiam sa dau reply-uri..
iti multumesc ca suntem parte din tine/voi si te imbratisez cu mare drag hug.gif iti dau si o trandafir.gif , chiar si ceva de bere.gif cand ne revedem wink.gif
liliana2u
sa stiti ca are dreptate dyana, chiar e frumoasa si toamna prin zona noastra, poate mai deosebita decat primavara...
dyana
QUOTE(mallina2u @ Mar 26 2009, 11:57 AM) *
Lori draga, eram prin zona, ca deh, imi luam fata de la cresa ... inflorita? dar eram chiar ofilita la ora aia, dupa o zi plina liwlol.gif .. desi ieri am avut si satisfactii, mi-am vazut 2 prietene de suflet, Ruxi (care a venit sa imi admire gradinita wink.gif ), spre deosebire de cealalta, Diana, care m-a surprins fara sa ma anunte, sa fi luat si eu o mina mai vesela, nu asa batuta de vant wacko.gif


si eu eram necajita rau ieri dar mi-am revenit instant cand am vazut... Moara lui Assan rolleyes.gif
QUOTE(Andrei @ Mar 26 2009, 11:58 AM) *
asta mi-a placut smile.gif

mie asta

Andrei
da. foarte frumoasa si asta smile.gif
dyana








cristinu_tza
Superbe poze Diana! eusa_clap.gif
Ai un dar sa atingi sulfetele oamenilor! trandafir.gif
dyana
de astazi, de prin oras...










"cocorul"




















Bucurestiul imbracat in ...cearsafuri de reclame




semne de primavara






si copii prin parc
















ssimmona
Minunat, Diana! Am revazut stradute de pe langa facultate biggrin.gif
Si Moara lui Assan e frumoasa...nu stiam de existenta ei! oFloare1.gif
Iar copilitele din parc si pomii infloriti impodobiti de snurulete de martisor sunt ... de poveste! Lara de ce nu e pe-aici? notworthy.gif
Anca74
QUOTE(dyana @ Mar 26 2009, 01:58 AM) *
Am coborat apoi prin Tei; mi-a placut destul de mult, mi s-a parut un loc senin si cred ca toamna este foarte frumos pe acolo.




din gardul Facultatii de Constructii tongue.gif





Intrarea in parcul Tei









Ai dreptate Dyana, e un loc frumos...e frumos si toamna, si primavara...si cand sunt teii infloriti pe Ghica Tei , e un bulevard micut ce duce din Tei in Parcul Circului....
Anca74
QUOTE(dyana @ Mar 26 2009, 01:58 AM) *
Biserica Teiul Doamnei Gika



Aici am fost eu miresica...si tot aici a fost botezat Raducu! tzuc.gif
Anca74
QUOTE(Andrei @ Mar 26 2009, 11:58 AM) *
asta mi-a placut smile.gif


Stii cat ma chinui sa identific strada!
Anca74
QUOTE(Andrei @ Mar 26 2009, 11:58 AM) *
asta mi-a placut smile.gif


Stii cat ma chinui sa identific strada!
dyana
QUOTE(Anca74 @ Apr 22 2009, 12:41 PM) *
Stii cat ma chinui sa identific strada!

eu nici atat nu imi amintesc; stiu ca de la moara am iesit in Lizeanu, apoi m-am abatut prin cartier (Grigore, Comoara, Alexandru cel Bun, Maica Domnului ? ) insa nu stiu pe unde am iesit in Lacul Tei. De piata si de Ghica Tei nu imi amintesc sa fi dat biggrin.gif
Anca74
QUOTE(dyana @ Apr 23 2009, 04:38 PM) *
eu nici atat nu imi amintesc; stiu ca de la moara am iesit in Lizeanu, apoi m-am abatut prin cartier (Grigore, Comoara, Alexandru cel Bun, Maica Domnului ? ) insa nu stiu pe unde am iesit in Lacul Tei. De piata si de Ghica Tei nu imi amintesc sa fi dat biggrin.gif


yupii...O fi Alexandru cel Bun? Adica...strada mea?!
Dupa 7 zile de stat in casa azi cand m-am dus sa-l iau pe Radu de la grdi...zau ca nu o recunosteam! A inverzit toata!
dyana
QUOTE(Anca74 @ Apr 23 2009, 04:44 PM) *
yupii...O fi Alexandru cel Bun? Adica...strada mea?!
Dupa 7 zile de stat in casa azi cand m-am dus sa-l iau pe Radu de la grdi...zau ca nu o recunosteam! A inverzit toata!

pai am fost sau nu pe strada ta? laugh.gif Eu cand am vazut-o prima oara mi-am dat seama ca asta era straduta mult cautata si numai ce bagasem camera la loc biggrin.gif
adrianaO
diana, orasul acesta din pozele tale este net superior celui in care locuim wink.gif pentru ca are sufletul tau.
dyana
QUOTE(adrianaO @ Apr 23 2009, 05:09 PM) *
diana, orasul acesta din pozele tale este net superior celui in care locuim wink.gif pentru ca are sufletul tau.

pai cam e orasul nostru de suflet, adriana; sau cel putin al meu oFloare.gif
adrianaO
QUOTE(dyana @ Apr 23 2009, 05:27 PM) *
pai cam e orasul nostru de suflet, adriana; sau cel putin al meu oFloare.gif


pt mine, de suflet, e timisoara! nu-l pot uita. dar bucurestiul este "carved" adanc in mine smile.gif
USA
QUOTE(dyana @ Apr 6 2009, 04:05 AM) *


DOAMNE CE NEBUNIE DE COPILAAA! ohmy.gif ohmy.gif love1.gif love1.gif love1.gif
Anca74
Ce m-as fi distrat sa imi pozeze copilul! Ca daca a nimerit strada, poate nimerea si copilul! tzuc.gif
dyana
QUOTE(Anca74 @ Apr 24 2009, 12:59 AM) *
Ce m-as fi distrat sa imi pozeze copilul! Ca daca a nimerit strada, poate nimerea si copilul! tzuc.gif

si eu m-as fi distrat sa te aud: "stii cat ma chinui sa identific al cui e" liwlol.gif)
dyana
Am mai gasit o constructie din caramida rosie: Castelul "Tepes" smile.gif































ssimmona
Cate frumuseti ascunde Bucurestiul! rolleyes.gif
Anca74
QUOTE(ssimmona @ Jun 28 2009, 01:38 AM) *
Cate frumuseti ascunde Bucurestiul! rolleyes.gif

Trebuie doar sa le cauti! rolleyes.gif Mie imi place Bucurestiul...e mare, te poti pierde linistita in el. M-ar sufoca linistea unui orasel mic, in care fiecare se stie cu fiecare...de nu poti sa faci un pas fara "sa stie tot satul" rolleyes.gif
dyana
Da, bine spus "le ascunde". Stand in parc, pe aleea de unde se zareste spatele castelului, am surprins discutiile trecatorilor:
"Oare ce o fi acolo? O biserica?"
"Da, sigur e o biserica" biggrin.gif
adrianaO
unde anume este "jucaria" asta? am vazut o strada parca in poza....dar nu am avut rabdare sa o caut....stii tu wink.gif zi-mi te rog zona....
dyana
zona Parcul Carol; zi straduta wink.gif
dyana
O poveste ceva mai trista...



Lili


[/quote]


nu stiu ce ascunde Bucurestiul...insa stiu ca dyana...."ascunde" ..o minunatie ..pe nume Lara ! floare2.gif

vreau si eu "vederea" asta ! tongue.gif
dyana
QUOTE(amy28 @ Jun 30 2009, 12:31 PM) *

nu stiu ce ascunde Bucurestiul...insa stiu ca dyana...."ascunde" ..o minunatie ..pe nume Lara ! floare2.gif

vreau si eu "vederea" asta ! tongue.gif

si daca eu as vrea sa stiu ce ascunde amy, as avea vreo sansa sa aflu? rolleyes.gif Dau la schimb tot felul de 'vederi'... trandafir.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.