Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Gradinite
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Discutii generale: copii si adolescenti
rusugeta
De ce nu facem un subiect numit Gradinite.
Multi parinti cauta pareri despre gradinite de stat si particulare din Bucuresti sau nu.
Eu una am de laudat 3 gradinite din Bucuresti aflate in sect.3 si 2, si doresc sa le recomand si altor mamici si sa le descriu conditiile. Eu sunt mai libera si am umblat in tot orasul dupa gradi, dar alte mamici doar intra pe net de la job.
daca considerati interesanta idee. . .

Astept reactii

Va multumesc
Andrei
de acord. chiar in acest topic deschis de tine, rusugeta, mamicile pot discuta despre gradinite.

Te asteptam pe tine sa adaugi cele doua trei gradinite de care spuneai ca merita.

Si in site exista o sectiune numita gradinite smile.gif, doar ca acolo nu pot adauga vizitatorii siteului
Anca74
Mai asteptam? Ce faci, ne promiti si ne lasi asa, in asteptare. Spune tot!!
VALERIA OANA
Si in sectorul 4 peste o gradinita foarte buna: Gradinita nr.166 - Panseluta
Anca74
Stie cineva gradinite din sectorul 2 - zonaTei in special? Pe aici sunt destul de multe gradinite dar nu stiu nimic despre ele - ar fi Gradinita nr. 7 de la Maica Domnului, Gradinita Zori de zi de pe Ghica Tei, gradinita Masina de Paine, gradinita Nada Florilor, ar mai fi o gradinita pe Teiul Doamnei numai cu program scurt. E cineva care are copilul la o Gradinita in sectorul 2 sa ne zica si noua cum e?
tio
valeria imi pare f rau dar aici te contrazic. gradinita de care spui este langa mine si nu este deloc o gradinita buna. sunt 55 de copii intr-o grupa si doar o educatoare. asta vara multi copii s-au imbolnavit de enterocolita,asta e, sa spunem ca mai toti copiii fac enterocolite, dar problema este si de invatat, nu se invata mai nimic. eu l-am retras pe matei de acolo, o mamica mi-a spus ca nu ii lasa pe copii sa se spele pe maini cand ies de la toalete. pe mine m-ar avantaja sa il duc acolo fiind aproape de casa dar nici sa nu invete nimic nu imi convine.
VALERIA OANA
La ce educatoare l-ai dus? Eu am fost foarte multumita de gradinita de acolo. Erau 38 de copii in grupa, iar copii care au terminat grupa pregatitoare, cand au intrat in clasa I, stiau deja sa scrie TOATE literele de tipar, sa faca tot felul de calcule cu adunari si scaderi pana in 10, mancarea era buna, lenjeriile erau curate, grupurile sanitare la fel.
Cand copii sunt dusi intr-o colectivitate DE ORICE FEL, parintii isi asuma niste riscrui si nu pot da INTOTDEAUNA vina pe gradinite, crese, educatori. Poate ca si acasa mananca unele alimente ce nu sunt tocmai proaspete (termenele de valabilitate sunt trecute anapoda pe multe produse si ne induc in eroare), este pacat sa dam vina doar pe gradinite
tio
sunt de acord cu tine,am si spus ca mai toti copiii fac enterocolite, nu-i o problema, dar totusi atatia copii intr-o grupa, si problema este invatatul, nu invata nimic. poate acum cativa ani era altfel dar acum ...numai vb urate despre gradinita asta. la turcu,era directoare inainte.
VALERIA OANA
Doamna Turcu nu este directoare la acea gradinita. Nici macar nu mai lucreaza la acea gradinita de foarte mult timp. De 12 ani, acolo este directoare doamna JALBA CORNELIA.
Probabil ca ceea ce spui tu despre graditina, spui doar din auzite, de la mame care nu au avut NOROCUL de a prinde un loc in gradinita respectiva.
tio
nu valeria spun pt ca si matei a fost acolo si l-am transferat. sunt o gramada de copii acolo din cartier si nu sunt deloc multumite mamicile de gradi dar nu au incotro,este aproape de casa. eu am optat pt gradinita din popesti, la maicute. sper sa fie bine. smile.gif
VALERIA OANA
Mai sunt gradinite foarte apropiate de aceasta gradinita, dar acolo nu este asa de aglomerat, iar la gradinita din Popesti, cea de maicute, am prietene (chiar din Popesti) ai caror copii sunt la gradinita aceea, am inteles ca este la fel de buna ca altele.
tio
mersi mult valeria si eu am auzit ca este buna, si nu e chiar asa departe de noi.
VALERIA OANA
Pai atunci...fuguta la gradinita si ...mult succes
Anca74
Nu ma ajuta nimeni cu gradinite din sectorul 2?
simona
Buna ! mamici din sector 6 ajutati-ma ! experiente din gradinitele in care ati avut sau aveti copii (si de stat si particulare!) Multumesc !
VALERIA OANA
Tu vrei ceva de actualitate, sau sunt bune si experientele de acum 3 - 4 ani?
toia
Atentie parinti:

Inscrierile copiilor in gradinitele din Capitala vor avea loc in perioada 1 - 15 iunie, se precizeaza intr-o nota transmisa unitatilor de invatamant prescolar de Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti.
Reinscrierea copiilor in gradinite se va face in perioada 2 - 31 mai, pentru copiii care au frecventat gradinita in aceeasi unitate in anul scolar 2006 - 2007. Inscrierile copiilor vor fi facute in functie de distanta unitatii fata de domiciliul copiilor precum si a serviciului parintilor sau al sustinatorilor legali ai acestora fata de gradinita.
De asemenea, va mai fi luat in considerare si daca copiii mai au frati sau surori in respectiva unitate.
Pentru asigurarea transparentei acestui proces, conducerile unitatilor de invatamant prescolar sunt rugate sa afiseze la vedere si sa-i informeze pe toti cei interesati in legatura cu perioada pentru reinscrieri sau inscrieri, intervalul in care gradinita este inchisa pentru igienizari sau reparatii, capacitatea unitatii, numarul de copii reinscrisi sau inscrisi zilnic, numarul de locuri disponibile pentru inscrieri dupa perioada de reinscriere.

Cererile se primesc si se inregistreaza in ordinea depunerii, indiferent de numarul acestora, fara a fi considerate rezolvate. Afisarea rezultatelor inscrierilor se va face in maximum zece zile de incheierea perioadei de inscriere.
Referitor la transferul copiilor de la o unitate la alta, in nota se arata ca acesta se face la cererea parintilor sau a sustinatorilor legali, cu avizul celor doua unitati, in limita locurilor planificate, potrivit Regulamentului de organizare si functionare a invatamantului prescolar.

Sursa: Azi
Mona75
QUOTE(simona @ Feb 8 2007, 04:55 AM) *
Buna ! mamici din sector 6 ajutati-ma ! experiente din gradinitele in care ati avut sau aveti copii (si de stat si particulare!) Multumesc !

Tzutzu este la gradinita nr.272 din Dr.Taberei.Sincera sa fiu aveam mai multe asteptari.Mi-a fost recomandata de mai multe persoane.Copilului meu i-au disparut cateva lucrusoare.Unele au aparut mai tarziu,altele deloc.D-na mai in varsta ii forteaza sa manance tot,cu toate ca i-am spus de n ori sa nu-l oblige,in privinta lectiilor........daca cel mic este mai codas,interes din partea lor 0.
VALERIA OANA
Probabil ca nu vor sa ii forteze pe cei mai mici, nu stiu ce sa-ti zic.
Mona75
Imi povestea Tzutzu aseara ca,pe un coleg de-al lor care nu doarme dupa amiaza,l-a dezbracat doamna in pielea goala si l-a dat afara din dormitor.
VALERIA OANA
Frumos exemplu, n-am ce zice. Dupa chestia asta, il mai lasi pe Tzutzu la educatoarea aia?
Mona75
De-al meu nu se atinge.Stie ca sunt nebuna si sar la scandal.Sunt intr-un permanent conflict cu ea.
VALERIA OANA
Frumoasa educatie dai generatiei tinere
Mona75
Femeii ii lipseste ..........E de inteles atitudinea ei.
toia
Pe 1 iunie incep inscrierile la gradinite



Parintii isi pot inscrie copiii la gradinitele de stat in perioada 1 - 15 iunie, dar Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti (ISMB) estimeaza ca vor fi in jur de 34.000 de cereri pentru cele 25.000 de locuri existente in Capitala, adica aproximativ 9.000 de copii vor ramane fara loc.Intre opt si zece mii de copii nu vor avea locuri in gradinitele de stat, in anul scolar 2007/2008, chiar daca guvernul a alocat bani pentru extinderea spatiului mai multor gradinite.In sectorul 2, autoritatile s-au miscat mai repede decat in alte parti. Cristian Alexandrescu a precizat ca primaria a intocmit studiile de fezabilitate si proiectele necesare construirii de gradinite din fonduri proprii, astfel incat in momentul in care sosesc banii de la guvern sa poata fi incepute lucrarile propriu zise. Primaria sectorului 3 promite ca gradinitele vor fi gata pana in data de 31 decembrie, adica cu aproximtiv patru luni mai tarziu dupa inceperea anului scolar.Asa cum se intampla in fiecare an, desi inscrierile incep pe data de 1 iunie, la multe gradinite din Bucuresti deja nu mai sunt locuri, se plang parintii

Cronica Romana
Anca74
Inscrierile incep pe 1 iunie si se sfarsesc tot pe 1 iunie! In acelasi an! Ne cerem scuze nu mai sunt locuri, dar voi continuati sa faceti copii, ca uite populatia Romaniei e cam batrana, natalitatea scazuta... faceti copii, vedem noi ce facem cu ei pe urma!
Anca74
Luni ma duc sa ii caut lui fiimiu gradinita! In prima zi de gradi cared ca voi avea mai mari emotii decat cand va da la facultate! ...daca va da! tongue.gif
Viorel
Ligia mea s-a adaptat foarte usor la gradinita, desi a mers din septembrie cand avea impliniti trei ani si o luna, practic e cea mai mica din grupa. II place foarte mult si vine zi de zi cu fel de fel de poezioare si cantecele invatate.
Poza de la serbarea de Mos Craciun.
IRMA-Matei
buna,

este pe aici cineva si cu experienta in gradi de stat din sect 4?

ma gandesc sa il inscriu pe bb la gradi Pisicile Aristocrate sau la gradi Vestitorii Primaverii. stie cineva ceva de ele? a fost cineva pe acolo?

as aves si eu nevoie de sfaturi in acest sens. ca noi nu ne gandim la gradi particulare, ca ne depaseste suma lunara sad.gif

multumiri!
IRMA-Matei
QUOTE(IRMA-Matei @ Oct 26 2009, 12:39 PM) *
buna,

este pe aici cineva si cu experienta in gradi de stat din sect 4?

ma gandesc sa il inscriu pe bb la gradi Pisicile Aristocrate sau la gradi Vestitorii Primaverii. stie cineva ceva de ele? a fost cineva pe acolo?

as aves si eu nevoie de sfaturi in acest sens. ca noi nu ne gandim la gradi particulare, ca ne depaseste suma lunara sad.gif

multumiri!



si am uitat sa mentionez smile.gif ca pana sa gasesc subiectul acesta, am apucat sa propun alt subiect pe aceeasi tema... daca nu va fi interesant, merita sters...

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...c=10145&hl=

Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.