Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Sunt Mizerabile Maternitatile Din Tara?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Nastere > Spitale, clinici, medici si maternitati
sylvia
In Maternitatea din Oradea e o mizerie doh.gif !!! te imbolnavesti acolo.
mocanozi
sunt total deacord cu tine sylvia si eu am avut ocazia sa trec pe acolo si credema 3 zile au fost de cosmar
corinus
QUOTE(sylvia @ Mar 11 2009, 10:14 AM) *
In Maternitatea din Oradea e o mizerie doh.gif !!! te imbolnavesti acolo.




Nu numai la Oradea e asa . Chiar si in centrul capitalei e asa. Pe langa asta personalul " e asa dragut " ca iti vine sa plangi ( nu numai de durerile care le ai ). Cand am nascut in zapaceala care a fost am uitat banii si nu aveam sa dau ( vorbesc de perioada pre-nastere ) si asistentele s-au sesizat imediat " Hai draga ca doamna percuteaza cam greu"!
giulia_0319
mad.gif mad.gif mad.gif tara de mizerie, asta e! sad.gif
Claudia Elena
QUOTE(corinus @ Mar 16 2009, 01:08 PM) *
Nu numai la Oradea e asa . Chiar si in centrul capitalei e asa. Pe langa asta personalul " e asa dragut " ca iti vine sa plangi ( nu numai de durerile care le ai ). Cand am nascut in zapaceala care a fost am uitat banii si nu aveam sa dau ( vorbesc de perioada pre-nastere ) si asistentele s-au sesizat imediat " Hai draga ca doamna percuteaza cam greu"!

Dumnezeule ca le faceam o plangere de sareau din functie mad.gif ...am stat internata cu fetita in urma cu o luna si cu tot personalul m-am certat. Desi am fost privita foarte urat, nu ne-a lipsit nimic si toata lumea a fost atenta cu noi...
Claudia Elena
Un leu n-am dat la asistente... mad.gif
dariamidan
QUOTE(corinus @ Mar 16 2009, 03:08 PM) *
Nu numai la Oradea e asa . Chiar si in centrul capitalei e asa. Pe langa asta personalul " e asa dragut " ca iti vine sa plangi ( nu numai de durerile care le ai ). Cand am nascut in zapaceala care a fost am uitat banii si nu aveam sa dau ( vorbesc de perioada pre-nastere ) si asistentele s-au sesizat imediat " Hai draga ca doamna percuteaza cam greu"!


Corinus nu ne spui si numele maternitatii ca sa stim sa fim atente , sa ocolim cat putem? notworthy.gif notworthy.gif notworthy.gif
mnl_mari
in constanta este la fel,cel putin inspitalul judetean k la clinicile astea particulare nu am fost.Personalul este la fel de ''atent'' cu pacientii doar cand simt ceva consistent in buzunar,altfel,dk suma nu le convine....nu existi!este ingrozitor,iar de mizerie nici nu mai vorbesc,deja mi-e sila cand imi aduc aminte ce baie infecta aveam in salon,cand am nascut sau ce mobilier....ori si mai rau ce lenjerie pe pat... wacko.gif Asta este sistemul si asta este tara dar cel mai rau...astia suntem noi, romanii!!
katy85
QUOTE(sylvia @ Mar 11 2009, 11:14 AM) *
In Maternitatea din Oradea e o mizerie doh.gif !!! te imbolnavesti acolo.







eu sunt din iasi,la noi sunt doua maternitati una mai curata iar cealalta lasa de dorit,eu mi-am luat bilet de internare la aceea mai curata ca acolo lucra ginecoloaga cu care am nascut,ca daca nu imi luam dinainte salvarea te duce unde e de garda,si nu am vrut sa risc sa ma duca in mizeria din cealalta maternitate.
karmen82
QUOTE(sylvia @ Mar 11 2009, 11:14 AM) *
In Maternitatea din Oradea e o mizerie doh.gif !!! te imbolnavesti acolo.

cand ai nascut silvia?
gabytza
Ce intrebare............logic ca e mizerie, nu am vazut o maternitate curata la noi in viata mea...........eu am nascut in Timisoara, spital nou renovat.............dar tot umblau gongile peste tot, wc-ul sa nu va povestesc ca am consumat 2 litri de spirt cat am stat acolo................si in cadita de la dus, spalau femeile de servici mopurile..............asta e nesimtire nu lipsa de bani in sistemul sanitar.........
sylvia
Nora mea a nascut in octombrie 2008.
TIANA28
QUOTE(mnl_mari @ Mar 16 2009, 02:37 PM) *
in constanta este la fel,cel putin inspitalul judetean k la clinicile astea particulare nu am fost.Personalul este la fel de ''atent'' cu pacientii doar cand simt ceva consistent in buzunar,altfel,dk suma nu le convine....nu existi!este ingrozitor,iar de mizerie nici nu mai vorbesc,deja mi-e sila cand imi aduc aminte ce baie infecta aveam in salon,cand am nascut sau ce mobilier....ori si mai rau ce lenjerie pe pat... wacko.gif Asta este sistemul si asta este tara dar cel mai rau...astia suntem noi, romanii!!

De asta mi-e si mie frica. Sunt din Constanta si la inceputul lui Iulie trebuie sa nasc. Ma gandeam sa merg la maternitatea privata numai ca nu dispun de foarte multi bani. Si ce este cel mai grav.. in maternitatea din Constanta exista asa numitul stafilococ auriu.. pe care poate sa-l contacteze mama si/sau bebele.
baby_alexaa
Eu nasc la maternitatea de la Spitalul Elias Bucuresti si mi se pare destul de curat acolo!!!
giulia_0319
QUOTE(Claudia Elena @ Mar 16 2009, 01:13 PM) *
Dumnezeule ca le faceam o plangere de sareau din functie mad.gif ...am stat internata cu fetita in urma cu o luna si cu tot personalul m-am certat. Desi am fost privita foarte urat, nu ne-a lipsit nimic si toata lumea a fost atenta cu noi...



QUOTE(Claudia Elena @ Mar 16 2009, 01:14 PM) *
Un leu n-am dat la asistente... mad.gif

eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif hi.gif hi.gif hi.gif bere.gif
catalina84
QUOTE(Claudia Elena @ Mar 16 2009, 03:14 PM) *
Un leu n-am dat la asistente... mad.gif



si cum ai fost tratata? yes.gif
anku
QUOTE(gabytza @ Mar 16 2009, 06:37 PM) *
Ce intrebare............logic ca e mizerie, nu am vazut o maternitate curata la noi in viata mea...........eu am nascut in Timisoara, spital nou renovat.............dar tot umblau gongile peste tot, wc-ul sa nu va povestesc ca am consumat 2 litri de spirt cat am stat acolo................si in cadita de la dus, spalau femeile de servici mopurile..............asta e nesimtire nu lipsa de bani in sistemul sanitar.........

bine punctat....mi se face si mie greata de atata nesimtire! eusa_clap.gif tzuc.gif
anku
QUOTE(Claudia Elena @ Mar 16 2009, 03:13 PM) *
Dumnezeule ca le faceam o plangere de sareau din functie mad.gif ...am stat internata cu fetita in urma cu o luna si cu tot personalul m-am certat. Desi am fost privita foarte urat, nu ne-a lipsit nimic si toata lumea a fost atenta cu noi...

femeie hotarata....ce bine ca mai sunt si oameni asa!!! eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif nanner.gif tzuc.gif
adela72
QUOTE(mnl_mari @ Mar 16 2009, 04:37 PM) *
in constanta este la fel,cel putin inspitalul judetean k la clinicile astea particulare nu am fost.Personalul este la fel de ''atent'' cu pacientii doar cand simt ceva consistent in buzunar,altfel,dk suma nu le convine....nu existi!este ingrozitor,iar de mizerie nici nu mai vorbesc,deja mi-e sila cand imi aduc aminte ce baie infecta aveam in salon,cand am nascut sau ce mobilier....ori si mai rau ce lenjerie pe pat... wacko.gif Asta este sistemul si asta este tara dar cel mai rau...astia suntem noi, romanii!!

Ca mare dreptate ai!!! ce lenjerie ca te apuca rasul....hai ca in sala de nasteri aduceau lenjerie cat de cat mai bunicica, dar cand m-au mutat in salon, nu-mi venea sa cred...jumatati de cerceafuri , iar in loc de fata de perna era o camasa de noapte!!!! doh.gif nono.gif nervi.gif ca sa nu mai spun ca baia era sub orice critica, nu mergea nimic, iar teava de la chiuveta din salon s-a fisurat si a tasnit prin tot salonul, a udat 2 paturi(fleasca), iar pe copii ne-am repezit si i-am luat(prin "ploaie") sa nu-i ude si pe ei....vai si amar!!!!!abia asteptam sa plec de acolo!!!!un cosmar fetelor!!! groaznic....iar de bani?????nu va mai povestesc ca de la portar pana sus!!!! si aveau niste buzunare largi!!!!!bani cat de multi si conditii ioc!!! Mizerabile ???? Eu zic ....SUB ORICE CRITICA!!!!vii cu un scop si pleci cu tot felul..... doh.gif
adela72
QUOTE(TIANA28 @ Mar 17 2009, 02:55 PM) *
De asta mi-e si mie frica. Sunt din Constanta si la inceputul lui Iulie trebuie sa nasc. Ma gandeam sa merg la maternitatea privata numai ca nu dispun de foarte multi bani. Si ce este cel mai grav.. in maternitatea din Constanta exista asa numitul stafilococ auriu.. pe care poate sa-l contacteze mama si/sau bebele.

Ai dreptate!!! sora mea a nascut in Constanta si baietelul ei are 3 ani, dar a descoperit ,ca tot facea alergii pe corp si statea cu degetul in nas mai tot timpul, ca are stafilococul auriu....si de unde ?????nu din spital????Plus ca sa-ti mai spun ceva...AI MARE GRIJA CAND II FACE VACCINUL IN MANUTA!!! nepotelului meu i la-u facut prea adanc ci abia acum(LA3 ANI) i-a spart si nici acum nu a spart bina(si cat puroi a stors sora mea de acolo, nu-ti spun), dar tot nu a iesit tot!!!e tpt vanat locul, iar floricica nu i s-a format acolo!!!!! asa ca AI MARE GRIJA!!!!
nalya
Adevarul este ca e vina noastra!!!!
Va rog,nu sariti pe mine,dar daca NOI nu ii invatam,ei nu n-e puteau baga mana in buzunar!!!!Sau?
Oare doctorii nu au salarii?Oare noi nu avem copii?Sau ne scot bani din casa?Care dintre noi primeste o "prima" pentru munca prestata?
Abia ne da statul banii pe care ii muncim din greu si cu sacrificii,si din putinul ala sa-i fac cadou doctorului?
REPET NOI SUNTEM DE VINA!!!!!! oFloare1.gif
adela72
QUOTE(nalya @ Mar 19 2009, 04:14 PM) *
Adevarul este ca e vina noastra!!!!
Va rog,nu sariti pe mine,dar daca NOI nu ii invatam,ei nu n-e puteau baga mana in buzunar!!!!Sau?
Oare doctorii nu au salarii?Oare noi nu avem copii?Sau ne scot bani din casa?Care dintre noi primeste o "prima" pentru munca prestata?
Abia ne da statul banii pe care ii muncim din greu si cu sacrificii,si din putinul ala sa-i fac cadou doctorului?
REPET NOI SUNTEM DE VINA!!!!!! oFloare1.gif

nu te contrazice nimeni, dar ei nu invata numai de la unul singur...asa le e mentalitatea si nu ii mai civilizam noi acum...pai daca nu le dai se mai uita la tine?????la mine , a doua zi dupa ce s-a schimbat tura NICI NU S-AU MAI UITAT LA MINE. treceau pur si simplu pe langa salon si nu ziceau nimic...daca le chemam langa pat si le dadeam bani, automat te vizitau...am stat o zi si o noapte cu hemoragie, s-a schimbat tura de la doctori la asistente si nu puteam sa ma dau jos din pat sa merg la toaleta ca-mi era frica sa nu pic la cat sange am pierdut si nu s-au sunchisit sa ma intrebe ce e cu mine acolo....pana nu a venit vizita cu directorul spitalului si am indraznit sa vorebsc, sa le spun sa-mi scoata mesele si sa ma ajute si pe mine cineva sa merg la toaleta ca faceam pe mine la cate perfuzii bagasera in mine....asa ca ...daca nu dai nu se uita ...mori cu zile in spitale, mai ales daca nu dai!!!! nu stie nimeni ca nu ai!!! ei au tariful deja stabilit!!!! crybaby.gif
nalya
offff,Rmania,tara de kk,conducatori de kk,sistem de kk!!!!!!!!!
peste tot romanii sunt la fel
cel putin,aici cand mergi in ambasada,sa scoti un pasaport,sau orice altceva ai nevoie,
se poarta cu tine de parca ai fi un gunoi...nu ca ei nu ar vrea vreun euroi...
doar ca nu vreau sa le dau!!!!
din banii mei si a altor prosti ca mine isi au scaunul sub fund+de asta au un vocabular....
dar i-am spuis eu de-a le bune domnului de acolo...
scuze de offtopic.gif
AncaR
Eu am nascut in Galati la Sp. Judetean. Nu pot spune ca a fost perfect, dar nici ingrozitor. Acceptabil. Bani am dat, dar nu sumele vehiculate care erau f. mari. De exemplu, la toaleta dadeam 3-5 lei si nu 10 cum am mai auzit. Camasile ni le schimbau zilnic. Nu erau noi dar erau curate. La fel si scutecele pt. copil. Asistentele erau cu zambetul pe buze si nu cred ca doar cu mine. Pana la urma tot spital de stat ramane. Cred ca mai depinde si de asteptarile noastre.
gabytza
QUOTE(adela72 @ Mar 19 2009, 04:03 PM) *
Ca mare dreptate ai!!! ce lenjerie ca te apuca rasul....hai ca in sala de nasteri aduceau lenjerie cat de cat mai bunicica, dar cand m-au mutat in salon, nu-mi venea sa cred...jumatati de cerceafuri , iar in loc de fata de perna era o camasa de noapte!!!! doh.gif nono.gif nervi.gif ca sa nu mai spun ca baia era sub orice critica, nu mergea nimic, iar teava de la chiuveta din salon s-a fisurat si a tasnit prin tot salonul, a udat 2 paturi(fleasca), iar pe copii ne-am repezit si i-am luat(prin "ploaie") sa nu-i ude si pe ei....vai si amar!!!!!abia asteptam sa plec de acolo!!!!un cosmar fetelor!!! groaznic....iar de bani?????nu va mai povestesc ca de la portar pana sus!!!! si aveau niste buzunare largi!!!!!bani cat de multi si conditii ioc!!! Mizerabile ???? Eu zic ....SUB ORICE CRITICA!!!!vii cu un scop si pleci cu tot felul..... doh.gif


.....apropo de plecat cu tot felul........sa nu radeti de mine,.........da eu am luat paduchi din spital, si sigur nu-i aveam cad m-am dus pentru ca in seara dinainte sa nasc am fost la cuafor oFloare1.gif

QUOTE(nalya @ Mar 19 2009, 04:14 PM) *
Adevarul este ca e vina noastra!!!!
Va rog,nu sariti pe mine,dar daca NOI nu ii invatam,ei nu n-e puteau baga mana in buzunar!!!!Sau?
Oare doctorii nu au salarii?Oare noi nu avem copii?Sau ne scot bani din casa?Care dintre noi primeste o "prima" pentru munca prestata?
Abia ne da statul banii pe care ii muncim din greu si cu sacrificii,si din putinul ala sa-i fac cadou doctorului?
REPET NOI SUNTEM DE VINA!!!!!! oFloare1.gif

Mai, de obicei nu dau nici eu si daca le ies ochii afara, si numai de adracu ma plimb cu teancu de bani pe sub nasul lor sa vada ca nu le dau de afurisita si zgarcita ce sunt.............da de data asta a fost altfe, aveam o frica ingrozitoare in mine sa nu pateasca puiutul ceva, pentru ca stiam ca are buricul in jurul gatului......si mai apoi sa ni-i faca proastele alea de asisitente ceva ca am vazut o gramada de bebei plecati din maternitate cu manute sau piciare rupte.........chiar nu m-am recunoscut, daca era ceva puneam capul in pamant si plecam mai deprte cu toate ca in rest ma cert cu tot ce misca-n front si nu ezit nici o clipa sa le reamintesc ca traiesc din banii mei.
hellena09
QUOTE(gabytza @ Mar 19 2009, 09:04 PM) *
Mai, de obicei nu dau nici eu si daca le ies ochii afara, si numai de adracu ma plimb cu teancu de bani pe sub nasul lor sa vada ca nu le dau de afurisita si zgarcita ce sunt.............da de data asta a fost altfe, aveam o frica ingrozitoare in mine sa nu pateasca puiutul ceva, pentru ca stiam ca are buricul in jurul gatului......si mai apoi sa ni-i faca proastele alea de asisitente ceva ca am vazut o gramada de bebei plecati din maternitate cu manute sau piciare rupte.........chiar nu m-am recunoscut, daca era ceva puneam capul in pamant si plecam mai deprte cu toate ca in rest ma cert cu tot ce misca-n front si nu ezit nici o clipa sa le reamintesc ca traiesc din banii mei.

si eu sunt in stare sa fac super scandal daca indrazneste cineva sa pretinda spaga...
dar cand am nascut, am tacut si am cotizat...
nu imi era de mine, ci de bebe...
ca eu ma descurcam si ii puneam la punct de nu se vedeau daca era nevoie, dar manutza mea de om ce sa faca ea singurica?

eu oricum am avut super noroc... s-a purtat toata lumea ireprosabil cu mine...am dat bani (mai putin decat ma asteptam), dar sincer, mare parte din banii pe care i-am dat i-am dat pt ca au meritat pers respective...
dolly3
QUOTE(katy85 @ Mar 16 2009, 03:50 PM) *
eu sunt din iasi,la noi sunt doua maternitati una mai curata iar cealalta lasa de dorit,eu mi-am luat bilet de internare la aceea mai curata ca acolo lucra ginecoloaga cu care am nascut,ca daca nu imi luam dinainte salvarea te duce unde e de garda,si nu am vrut sa risc sa ma duca in mizeria din cealalta maternitate.

nu-i asa mizerie... 68.gif cladirea veche si urita induce in eroare...totusi de la elena doamna, caci probabil la aceea te referi, copii nu ies cu stafilocociile cutanate de care se vorbeste si in acest topic, si de care cuza voda e plina...probabil si fiindca au reguli stricte si nu te primesc cu hainutele de acasa pentru copil, si mai ales pentru ca stau copii separat, si nu se perinda toti vizitatorii asupra lor
m-am bucurat sa aflu ca vor moderniza si maternitatea asta, si la al doilea copil tot acolo m-as duce oFloare1.gif
marele avantaj de la cuza voda e sectia de neonatologie bine pusa la punct, pe care ceilalti nu o au notworthy.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.