Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Dulciuri
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Bucatarie - idei de la mamici la mamici
Anca74
Le dati? Eu nu i-am dat decat de la Kinder sau Nestle. A mai papat rar cate un biscuit cu ciocolata, in rest piscoturile ii plac, dar alternez periodele in care ii dau cu cele in care nu ii dau. Si inca ceva - azi mi-am dat seama ca el nu a mancat inca napolitane! Nu cred ca a pierdut ceva, voi ce ziceti?
simina
Mai,ai mei parca sunt facuti la fabrica de ciocolata.Tre' sa pun cenzura,ca nu se mai poate...mai ales in perioada asta,cand toata lumea le aduce dulciuri.In rest,nu mai cumpar nimic dulce,ca altfel nu se mai opresc din mancat...doar fructe.
Anca74
Chiar asa, nu inteleg de ce atunci cand vine cineva in vizita trebuie sa aduca dulciuri? Era Radu de 1 an si primea ciocolata mad.gif Si o primea de la persoane care erau parinti si care la randul lor erau terorizati ca baietelul lor, acum mai mare, manca numai dulciuri. Si eu raman la parerea ca fructele sunt o alegere mult mai fericita.
simina
Exista si o regula privind dulciurile:toate cele care se mananca mai repede sunt mai bune decat cele care se tin mai mult in gura.
Deci,mai bine ii dam copilului o bucata de ciocolata decat o bomboana,sau mai bine un biscuit decat o guma,mai bine fructe uscate (stafide,prune,mere,ananas,cirese,banane,care se gasesc din plin!),decat bomboane.
Astfel,se ,,educa'' si gusturile copilului si invata de mic ce e mai santaos pentru el.
Oricum,chiar daca nu-l putem opri de la a manca dulciuri,e bine sa invete sa-si spele bine dintii dupa un astfel de desert.
Beatrice
Al meu manaca æla greu stafide. Ma dispera si ananas!
simina
Noi am cumparat zilele trecute un platou asortat cu fructe uscate care a fost bine primit de Mihai,caruia ii plac cel mai mult curmalele si ananasul.In schimb Andrei toata ziua ar manca Finneti pe paine.
Beatrice
Eu nu-i dau deloc dulciuri... Foarte rar capata asa cate un pateut facut in casa! in rest stafide la greu. Astea-i plac!
Anca74
Foarte bine! Macar acum cat putem sa le controlam alimentatia. Ca pe urma! Cred ca e mai greu cand sunt diferente de varsta intre copii - ii dai aluia mare care stie si cere si aluia mai mic nu? Sau ii dai pe ascuns si atunci inveti chiar tu copilul sa se ascunda?
Anca74
Si din bunatatile facute de tine nu ii dai?
Beatrice
Nu, ca stii ce se intampla neavand dinti le scuipa, desi noi mancam la greu, ca na, sunt bune.. Plus ca i-am dat odata sa guste si la scuipat si nu i-am mai dat de-atunci aboslut nimic... Ba mai mult se si ineaca...
simina
Ai mei,cei mari , mananca dulciuri facute in casa,cam de la 1 an si jumatate...ce-i drept fac dulciuri care nu trebuiesc mestecate foarte tare ca se topesc in gura,mai mult cu aluaturi ca de pandispan.
Beatrice
Azi i-am dat lui Alex, tort de mere.. Moama a iesit o bunatate.. O sa pun reteta separat!
perlita
1_3ani.gif Nu stiu cat de bine ma incadrez in topic, dar va intreb: de la cati ani e permisa inghetata? Bia mea are 3 ani si a mai vazut la televizor reclame cu inghetata, dar eu i-am spus ca e inca prea mica. E oricum intelegatoare si nu-mi face probleme.
Si totusi cand se da "verde" la inghetata? biggrin.gif
AdeDia
Eu zic ca daca nu aveti probleme frecvente cu rosu in gat sau alte probleme de genu asta,poti sa-i dai din cand in cand.Doar sa nu fie prea inghetata,mai bine putin mai moale si nu o lasi sa pape singura ca sa nu i-a prea mult dintr-odata.Ii dai tu cu lingurita,cate putin pe varful linguritei,pana mai creste si invata singurica cum se papa inghetata.Eu totdeauna le spuneam la copii(dupa ce au inceput sa mance singuri)sa pape incet si cate putin.
perlita
Multam frumos! Ce-i drept am cam cocolosit-o ca sa nu avem probleme. E cam sensibila. Dar o sa incercam.
hi.gif
danna68
Denissa papa inghetata de la noi ... cei drept nu mult doar cateva lingurite dar ea nu prea este sensibila la gat...in privinta asta nu seamana cu mine... si nu bea nimic cald...totul rece la temperatura camerei, chiar si laptele, oricum nu putem manca nimic fara ea, daca eu mestec ma cauta in mana sa vada ce am, nici macar guma nu am curaj sa mestec in prezenta ei...vrea sa manance tot ce vede la noi smile.gif doh.gif
JulianaP
Intrebare:Am gasit aici pe forum reteta pentru biscuiti de casa fara ou......si cere la ingrediente 250gr margarina..la 350gr faina....1/2 praf copt.....putin zahar si cam atat daca imi amintesc eu bine..intrebarea mea este:nu e prea multa margarina?....mai ales ptr baby la 11 luni, apoape?
cmnlnr
As dori si eu carte retete bebe adresa mea este cmnlnr@yahoo.com
lia maria71
mie doctorul mi-a spus ca le pot da dulciuri,dar sa respecte orarul de masa
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.