Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Manastirile...
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Calatorii si vacante
Pagini: 1, 2, 3
ruxy
Kakovo Monastery Athos Halkidiki


Agion Oros - The Holy mountain of Athos


Meteora - Thessaly - Greece
alina0412
cat de mult imi doresc, Rux, sa vizitez macar manastirile de la noi....e visul meu de mica
n am reusit pana acum...din cauza finantelor bineinteles sad.gif
adioana708
rux nu imi apar pozele pe care le-ai pus..........de ce oare?am tot asteptat? ai vazut aceste manastiri?
eu am fost in moldova.am facut un tur al manastirilor cu elevii mei.a fost superb, deci ei nu au gustat asa cum as fi vrut eu?ei voiau piscina, distractie.
am fost cazati la sihastria si moldovita. au fost 4 zile superbe. asa am descoperit si cartile parintelui cleopa.
ruxy
QUOTE(alina0412 @ Mar 3 2009, 09:06 PM) *
cat de mult imi doresc, Rux, sa vizitez macar manastirile de la noi....e visul meu de mica
n am reusit pana acum...din cauza finantelor bineinteles sad.gif

Daca iti doresti foarte mult...intr-o zi ti se va indeplini visul rolleyes.gif
ruxy
QUOTE(adioana708 @ Mar 3 2009, 11:06 PM) *
rux nu imi apar pozele pe care le-ai pus..........de ce oare?am tot asteptat? ai vazut aceste manastiri?
eu am fost in moldova.am facut un tur al manastirilor cu elevii mei.a fost superb, deci ei nu au gustat asa cum as fi vrut eu?ei voiau piscina, distractie.
am fost cazati la sihastria si moldovita. au fost 4 zile superbe. asa am descoperit si cartile parintelui cleopa.

Care poze...nu stiu...deocamdata am pus doar video....si nu nu am ajuns sa le vad...dar intr-o zi.... rolleyes.gif stiu ca e splendid sa stai la manastire...eu am fost cazata la Sambata si a fost divin....am luat masa cu calugarii...am fost un grup mare de 100 de persoane...
ruxy
Bucovina - Manastirea Voronet trandafir.gif
Oanaaa
Eu pot sa spun ca sunt fericita din punctul acesta de vedere.... la nivel de tara am reushit sa vad din fiecare zona cate 2-3 manastiri + TOT nordul Moldovei unde am fost cazati la Putna, Sucevita shi Dragomirna ... a fost un vis
Avem in Romania foarte multe locuri divine dar nu stim sa le apreciem.... defapt nu noi..... o mare parte din semenii nostrii oFloare1.gif
Oanaaa
QUOTE(rux25 @ Mar 4 2009, 01:06 AM) *
Bucovina - Manastirea Voronet trandafir.gif


La voronet ne-au facut maicutele clatite cu gem love1.gif
Foarte frumos rolleyes.gif
mela81
QUOTE(rux25 @ Mar 4 2009, 12:00 AM) *
Care poze...nu stiu...deocamdata am pus doar video....si nu nu am ajuns sa le vad...dar intr-o zi.... rolleyes.gif stiu ca e splendid sa stai la manastire...eu am fost cazata la Sambata si a fost divin....am luat masa cu calugarii...am fost un grup mare de 100 de persoane...

am fost si eu la Sambata dar am mancat in padurea de langa manastire pe buturugi!
mela81
si eu am vizitat multe manastiri dar in Moldova nu am ajuns inca si imi doresc foarte mult ! si la noi in valcea sunt manastiri frumoase . in satul vecin avem Manastirea Govora si peste deal manastirea dintr-un lemn!
hellena09
Rux...recomand manastirile din Maramures....
superbeeeee! love1.gif
dar la meteora ai fost? iti recomand din suflet... e super frumos!
ruxy
QUOTE(Oanaaa @ Mar 4 2009, 12:08 AM) *
La voronet ne-au facut maicutele clatite cu gem love1.gif
Foarte frumos rolleyes.gif

Frumos Oana rolleyes.gif
ruxy
QUOTE(hellena09 @ Mar 4 2009, 12:19 AM) *
Rux...recomand manastirile din Maramures....
superbeeeee! love1.gif
dar la meteora ai fost? iti recomand din suflet... e super frumos!

Nu am fost Hellena...nici acolo..nici acolo...dar sper... intr-o zi.... rolleyes.gif
ruxy
QUOTE(mela81 @ Mar 4 2009, 12:12 AM) *
si eu am vizitat multe manastiri dar in Moldova nu am ajuns inca si imi doresc foarte mult ! si la noi in valcea sunt manastiri frumoase . in satul vecin avem Manastirea Govora si peste deal manastirea dintr-un lemn!

Da am auzit de ea...minunata rolleyes.gif
ruxy
Manastirile Romaniei trandafir.gif

ruxy

Abbey of Saint-Benoit-du-Lac, Canada trandafir.gif
danutzaeugen
buna fetelor!eu va recomand manastirea ghighiu aproape de ploiesti!vo recomand cu cea mai mare placere mai ales celor care vor sa ramana gravide!eu sincer inainte sa raman am fost acolo de mam rugat are o icoana facatoare de minuni !iar acuma ma duc din 6 in 6 sapt (duminica)cu acatist!
hellena09
Pt tine, Rux.... trandafir.gif
Meteora...



ruxy
Manastirea Caraiman trandafir.gif


„Cand ma uit la deal, de cate ori trimit pe cate cineva sub brad, sa se roage, eu il insotesc cu gandul, cu toate ca stau departe. Daca acela este cu adevarat credincios, bradul se aureoleaza cu o lumina nevazuta. Dupa asta cunosc credinta celor ce ma viziteaza! Vine cate unul care nu are habar de nimic si cere de la Dumnezeu vrute si nevrute. Apai, il intreb: «Tu stii sa ceri, dar de dat Celui de Sus, ce-i dai? Ai credinta? Ai iertare pentru cei ce te-au necajit? Dumnezeu iti cere asta nu pentru El, ci tot pentru sufletul tau!"
Parintele Gherontie Puiu
ruxy
QUOTE(hellena09 @ Mar 4 2009, 01:17 PM) *
Pt tine, Rux.... trandafir.gif
Meteora...




crybaby.gif multumesc iubita Hellena....superbe imagini hug.gif
hellena09
QUOTE(rux25 @ Mar 4 2009, 01:20 PM) *
crybaby.gif multumesc iubita Hellena....superbe imagini hug.gif

Lasa ca tot o sa ajungi acolo!
Nu e deloc departe... Noi am mers cu masina...
Si e frumos...si liniste... si vezi cum pe vremuri calugarii foloseau scripeti ca sa-si aduca mancare in varful muntelui... e fascinant sa vezi cum traiau... rolleyes.gif
ruxy
QUOTE(hellena09 @ Mar 4 2009, 01:24 PM) *
Lasa ca tot o sa ajungi acolo!
Nu e deloc departe... Noi am mers cu masina...
Si e frumos...si liniste... si vezi cum pe vremuri calugarii foloseau scripeti ca sa-si aduca mancare in varful muntelui... e fascinant sa vezi cum traiau... rolleyes.gif

Da stiu multe despre asta...si e minunat...si desigur va veni si ziua cand ma voi bucura de minuni la fata locului... multumesc inca o data. partners.gif si mallina mi-a trimis niste imagini din zona absolut fantastice....si-i multumesc si ei pe aceasta cale inca o data partners.gif
ninina
QUOTE(hellena09 @ Mar 4 2009, 02:19 AM) *
Rux...recomand manastirile din Maramures....
superbeeeee! love1.gif
dar la meteora ai fost? iti recomand din suflet... e super frumos!

..si eu le recomand laugh.gif yes.gif hug.gif
E superba cea de la BRsana....cele care ati fost sigur v.a placut....este un coltisor de rai acolo...doar ca sa nu va uitati din masina la manastire ca dati in groapa in care am facut pana la doua cauciucuri...asa au facut si unii la cateva zile dupa noi..erau din Succeava si se uitau la manastire....si au facut si ei pana la amandoua cauciucurile...sarcii..... oFloare1.gif
hellena09
QUOTE(ninina @ Mar 4 2009, 01:27 PM) *
..si eu le recomand laugh.gif yes.gif hug.gif
E superba cea de la BRsana....cele care ati fost sigur v.a placut....este un coltisor de rai acolo...doar ca sa nu va uitati din masina la manastire ca dati in groapa in care am facut pana la doua cauciucuri...asa au facut si unii la cateva zile dupa noi..erau din Succeava si se uitau la manastire....si au facut si ei pana la amandoua cauciucurile...sarcii..... oFloare1.gif

Si mie mi-a placut f mult cea de la Barsana...
Si mai e una la Borsa, cred... unsure.gif care e f frumoasa...
In schimb, am fost si la cimitirul vesel de la Sapanta... nu mi-a placut deloc... mi s-a parut absolut sinistru...

Eu as vrea sa ajung la manastirile din Moldova... rolleyes.gif
ninina
QUOTE(hellena09 @ Mar 4 2009, 03:29 PM) *
Si mie mi-a placut f mult cea de la Barsana...
Si mai e una la Borsa, cred... unsure.gif care e f frumoasa...
In schimb, am fost si la cimitirul vesel de la Sapanta... nu mi-a placut deloc... mi s-a parut absolut sinistru...

Eu as vrea sa ajung la manastirile din Moldova... rolleyes.gif

Nici mie nu prea imi place mult cimitirul vesel....de aia nici nu prea il recomand..la vizitatori....dar este un puct turistic totusi....
...mai degraba este muzeul satului la Sighetul MAramtiei.....
DA si noi vrem sa vizitam manastirile din Moldova...chir vorbeam cu o verisora de a mea sa mergem impreuna anul asta sa vizitamm....
ruxy
Manastirea Putna trandafir.gif

ruxy

Manastirea Barsana. Maramures.Romania trandafir.gif
ruxy
Toaca si clopote trandafir.gif

liliana2u
QUOTE(mela81 @ Mar 4 2009, 12:12 AM) *
si eu am vizitat multe manastiri dar in Moldova nu am ajuns inca si imi doresc foarte mult ! si la noi in valcea sunt manastiri frumoase . in satul vecin avem Manastirea Govora si peste deal manastirea dintr-un lemn!

manastirea dintr-un lemn e deosebita, pare un coltisor de rai, eu am avut senzatia de deja-vu cand am ajuns acolo, in 2006, ma minunam si eu de cate puteam sa descopar, de parca as fi fost dintotdeauna acolo... icoana facatoare de minuni, pictata de evanghelistul Luca este o minune, te atrage din pronaos, eu m-am simtit patrunsa de ochii Maicii, parca ma chema inauntru.. si stiu ca, desi imi era tare rau, fiind la inceput de sarcina, in momentul cand mi-am apropiat capul de icoana mareata, parca Maicuta imi luase toate grijile.. asa mult imi doresc sa mai ajung acolo, nici nu e atat de departe...

QUOTE(danutzaeugen @ Mar 4 2009, 11:06 AM) *
buna fetelor!eu va recomand manastirea ghighiu aproape de ploiesti!vo recomand cu cea mai mare placere mai ales celor care vor sa ramana gravide!eu sincer inainte sa raman am fost acolo de mam rugat are o icoana facatoare de minuni !iar acuma ma duc din 6 in 6 sapt (duminica)cu acatist!

la man. Ghighiu se face un ritual, nu stiu daca au renovat bisericuta veche, noi am fost anul trecut pe vara si era inchisa, trebuie sa mergi in genunchi pana la altar si tot asa sa te intorci inapoi.. daca ai multa credinta si piosenie, ti se poate implini acea dorinta..

QUOTE(rux25 @ Mar 4 2009, 01:18 PM) *
Manastirea Caraiman trandafir.gif


„Cand ma uit la deal, de cate ori trimit pe cate cineva sub brad, sa se roage, eu il insotesc cu gandul, cu toate ca stau departe. Daca acela este cu adevarat credincios, bradul se aureoleaza cu o lumina nevazuta. Dupa asta cunosc credinta celor ce ma viziteaza! Vine cate unul care nu are habar de nimic si cere de la Dumnezeu vrute si nevrute. Apai, il intreb: «Tu stii sa ceri, dar de dat Celui de Sus, ce-i dai? Ai credinta? Ai iertare pentru cei ce te-au necajit? Dumnezeu iti cere asta nu pentru El, ci tot pentru sufletul tau!"
Parintele Gherontie Puiu

aici are dreptate parintele, simte si vede pe cei rataciti, iar pe cei cu suflete curate, pioase, ii binecuvanteaza si mereu le spune cate ceva.. pacat ca acum are pneumonie si trebuie sa mai stea la pat vreo luna, pana se inzdraveneste... de i-ar da Dumnezeu sanatate, sa isi desavarseasca opera.. face o minunatie in acea poienita..
liliana2u
toate manastirile din Moldova sunt frumoase, dar cea mai minunata mi se pare Varatec.. parca e o poezie.. si sa ajungeti neaparat si la Sihastria, unde a pastorit parintele Cleopa, chiar si mormantul lui face minuni, eu am avut privilegiul de a-l cunoaste personal, in urma cu 11 ani, s-a stins la cateva luni dupa ce am fost noi acolo... asa m-am bucurat ca am fost binecuvantata de el, chiar si acum, cand am indoieli in suflet, ma gandesc la parinte si primesc raspunsul cel mai potrivit..
si va mai recomand si man. Nicula din Ardeal, este un alt coltisor de rai, cu o alta icoana a Maicii Domnului, facatoare de minuni.
iar din zona Olteniei si apoi spre Banat, sunt manastirile Cotmeana (unde se tin niste masluri f. puternice), Bistrita, Man. dintr-un lemn de care am povestit deja, Frasinei (pt barbati e un noroc ca pot ajunge acolo, noi femeile nu avem voie, ne impiedica blestemul Sf. Calinic) si o alta care mi-a ramas la suflet este man. Lainici, pe toata durata sarcinii, preotii s-au rugat pt mine si pt puiuta mea si tinem legatura cum putem cu ei, staretul e un om de toata isprava..
ruxy
Minunat Mallina...pentru tine...un remember...

Manastirea Varatic trandafir.gif
http://www.youtube.com/watch?v=-UY7do5NUag
ruxy

Sfantul Gherasim din Kefalonia
trandafir.gif
laura83
foarte frumos topic!!!
mie imi place foarte mult manastirea Cozia si Nicula. Nu am fost niciodata la manastirile din Moldova, dar sper din suflet sa ajungem cat mai curand.
Intradevar sunt extraordinare manastirile din Maramures la care am fost in clasa 12 (eram cam necoapta la cap) si sper sa mai ajung odata pt ca sunt multe lucruri pe care as vrea sa le revad.
am vz ca unele fete ziceau ca nu le-a placut la Sapantza....intradevar e sinistru, dar te destinzi cititnd toate acele istorioare despre viata fiecaruia . oFloare1.gif
nalya
Rux,te rog sa nu te superi pe mine ca am postat pe blogul tau. floare2.gif trandafir.gif
Manastirea Sfanta Ana

Manastirea Sfanta Ana este asezata pe defileul Dunarii, unul dintre cele mai frumoase locuri naturale din tara noastra. Defileul Dunarii este bogat in semne ale crestinatatii: troite, biserici, manastiri, dintre care amintim: Vodita, Mraconia, Sfanta Ana. Asezamantul monahal este o manastire de maici cu viata de obste, aflata in Orsova, judetul Mehedinti, si care are drept hram praznicul Sfintei Ana, praznuita la data de 25 iulie.

Manastirea Sfanta Ana este asezata pe coama Dealului Mosului, care domina orasul Orsova. Aceasta manastire are un istoric aparte, fiind ctitorita de catre cunoscutul ziarist interbelic Pamfil Seicaru, care a luptat in zona Orsovei in calitate de tanar sublocotenent al Regimentului 17 Infanterie in primul Razboi Mondial.


Ceea ce l-a facut pe acesta sa ridice o manastire este o intamplare petrecuta in anii razboiului, intamplare care l-a marcat profund. In toamna anului 1916, chiar pe Dealul Mosului, ziaristul a fost acoperit cu pamant, alaturi de camaradul sau de arme, Petre Gavanescu, de explozia unui obuz la foarte mica distanta de acestia.


Amandoi au scapat cu viata, iar Seicaru a fagaduit sa ridice in acest loc, atunci cand va avea posibilitati materiale, o manastire, in semn de multumire lui Dumnezeu, dar si in memoria tuturor eroilor care au cazut pentru o Romanie Mare, dupa cum nota el insusi in actul de donatie a manastirii catre Mitropolia Olteniei, document notificat la Munchen la data de 24 martie 1975.


Mentionam aici ca tot Pamfil Seicaru este si ctitorul Monumentului Eroilor de la Marasesti, precum si a doua alte monumente inchinate victimelor razboiului, in Franta si Ucraina. Manastirea Sfnata Ana a fost construita intre anii 1936 si 1939, perioada in care Seicaru era director al ziarului Curentul si deputat in Parlamentul Romaniei. Manastirea, care trebuia sa poarte hramul Sfanta Ana, dupa numele mamei ctitorului sau, nu a fost sfintita imediat dupa incheierea lucrarilor de constructie.


Episcopul Vasile Lazarescu, viitorul mitropolit al Banatului, a refuzat tarnosirea, pe motiv ca episcopia nu-si daduse acordul si nu sfintise locul de amplasare a manastirii. Sfintirea asezamantului de maici a fost intarziata apoi de izbucnirea celui de-al doilea razboi mondial si, ulterior, de schimbarea regimului politic.
Ctitoria lui Pamfil Seicaru, in amitirea eroilor cazuti in primul razboi mondial, a functionat pana in anul 1945, cand, odata cu venirea comunistilor, a fost transformata in restaurant. Chiliile calugaritelor au fost transformate in locuri de cazare, iar in biserica a functionat, pe langa restaurant, si o discoteca.
In anul 1990, Manastirea Sfanta Ana a fost preluata de proprietarul de drept, dandu-i-se si menirea pentru care a fost facut. Astfel, abia la data de 2 decembrie 1990, manastirea a fost sfintita de episcopul Damaschin Severineanul, vicar al Mitropoliei Olteniei, ajutat de un sobor de preoti localnici.
Ridicarea Manastirii Sfanta Ana a fost precedata, pe la 1935, de taierea prin padure a unui drum de acces pietruit, lung de un kilometru si jumatate, numit Drumul Eroilor, ce urca din centrul vechii Orsove pe Dealul Mosului. Pe parcursul sau, drumul era strajuit de sapte troite si banci de popas sculptate din lemn de stejar masiv, in care erau sapate dedicatii pentru fiecare regiment care a participat la luptele de la Alion, Cerna si Orsova, in perioada august-noiembrie 1916. Troitele s-au deteriorat treptat, disparand prin anii 1960.
Complexul monahal initial a fost alcatuit ditr-o biserica de lemn, cu elemente de stil traditional romanesc, si chilii pe ambele parti, ansamblul avand forma literei U. In ultimul deceniu a mai fost construita clopotnita cu un altar de vara si un fost bloc de alimentatie publica in care functioneaza actualmente Muzeul memorial Pamfil Seicaru, biblioteca, trapeza si un atelier de croitorie.
G.Raluca
Minunat acest topic notworthy.gif trandafir.gif
Si eu imi doresc sa ajung sa vizitez macar o parte din Manastirile din Romania.




ruxy
Monasterio de Rila, Bulgaria trandafir.gif

liliana2u
QUOTE(rux25 @ Mar 4 2009, 10:14 PM) *
Monasterio de Rila, Bulgaria trandafir.gif



pe-asta am vizitat-o si eu... nu mi s-a parut nemaipomenita, mai ales ca nu aveai voie sa atingi moastele sfantului, iar ce era degradant, agheazma trebuia platita, un pet de 500ml costa vreo 2 euro... dorinta de a te imbogati astfel, chiar si calugar fiind, mi se pare de joasa speta..
liliana2u
QUOTE(rux25 @ Mar 4 2009, 03:31 PM) *
Minunat Mallina...pentru tine...un remember...

Manastirea Varatic trandafir.gif
http://www.youtube.com/watch?v=-UY7do5NUag


multumesc, a fost un remember placut.. noi am fost in aug-sep si gradinile erau o splendoare, atat de frumoase erau florile, parca intraseram intr-o pictura rolleyes.gif
liliana2u
manastirea Dervent, pe care tocmai am vizitat-o sambata




aceasta e icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului

una din crucile crescute din pamant, din care izvoraste mir



si mormantul parintelui Elefterie, ctitor al aceste manastiri

izvorul Tamaduirii, cel construit special sa capteze apa






si vechiul izvor care se oprea pt cei necredinciosi



si a doua, Man Sf Andrei si pestera unde a zabovit sfantul








pestera








bisericuta veche nu am pozat-o, se tinea un botez inauntru, asa ca o sa o pozam data viitoare, sa va incante..
ruxy
Doamne!!! Cat de frumos....iti multumesc Mallina trandafir.gif partners.gif
liliana2u
QUOTE(rux25 @ Mar 9 2009, 11:24 AM) *
Doamne!!! Cat de frumos....iti multumesc Mallina trandafir.gif partners.gif


la tine m-am gandit cand am pozat.. si sunteti pomenite cateva mamici si pici acolo, la sfant, in pestera.. am si fotografiat peretii, sa vedeti ca una lume pune bani si dorinte... ciudata practica, nici nu stiu cat e de ortodoxa..
ruxy
QUOTE(mallina2u @ Mar 9 2009, 11:29 AM) *
la tine m-am gandit cand am pozat.. si sunteti pomenite cateva mamici si pici acolo, la sfant, in pestera.. am si fotografiat peretii, sa vedeti ca una lume pune bani si dorinte... ciudata practica, nici nu stiu cat e de ortodoxa..

Daca rugaciunea vine din suflet si e ortodoxa desigur rolleyes.gif de ce nu?...iti multumesc ca te-ai gandit la mine...superbe locuri sfinte partners.gif
ninina
Rux...sper ca nu te superi...o sa pun si e poze de la manastirea BRARSANA...sunt facute in august anul trecut... trandafir.gif




ruxy
QUOTE(ninina @ Mar 9 2009, 04:25 PM) *
Rux...sper ca nu te superi...o sa pun si e poze de la manastirea BRARSANA...sunt facute in august anul trecut... trandafir.gif





Sa ma supar?...Doamne! Sunt minunate Ninina...am pus si eu mai sus dar de pe youtube...asa e mult mai frumos....superbe imagini.... partners.gif Sper sa am ocazia sa o vizitez intr-o zi....
ninina
QUOTE(rux25 @ Mar 9 2009, 06:27 PM) *
Sa ma supar?...Doamne! Sunt minunate Ninina...am pus si eu mai sus dar de pe youtube...asa e mult mai frumos....superbe imagini.... partners.gif Sper sa am ocazia sa o vizitez intr-o zi....

DA te astept....atunci sper sa ne vedem... trandafir.gif tzuc.gif

gia_25
f fain
ruxy

Manastirea Curtea De Arges trandafir.gif
ruxy
Manastiri in Serbia trandafir.gif

ruxy

Russian ORTHODOX superb Monasteries and Chants
trandafir.gif
ruxy
Misterul scarii din Santa Fe trandafir.gif

Orasul Santa Fe, New Mexico, SUA.
Un mister atrage de peste 130 de ani mai mult de 250.000 de vizitatori pe an.
Atractia o constituie Capela Loretto.
Aceasta capela este diferita prin miracolul “scarii’.
Capela a fost construita in secolul XIX. Cand a fost terminata, calugarii au constatat ca nu exista o scara pentru a ajunge la loja corului. Ei s-au rugat timp de 9 zile la Sf. Iosif stiind ca acesta a fost dulgher. In ultima zi la usa lor a batut un strain care le-a spus ca este dulgher si le va construi scara. El a construit singur scara. Nimeni nu a inteles cum sta scara fara a avea un suport central. Dulgherul nu a folosit cuie sau clei. La sfirsitul lucrarii a disparut fara a astepta plata.
Se crede ca dulgherul a fost insusi Sf. Iosif ... trimis de Iisus Hristos pentru a-i ajuta pe calugari. De atunci scarile au fost considerate “miracol” si au devenit loc de pelerinaj.

Exista 3 mistere.
Primul ar fi identitatea dulgherului.
Al doilea mister il reprezinta faptul ca arhitectii, inginerii si oamenii de stiinta nu-si pot explica stabilitatea scarilor in lipsa unui pilon central.
Al treilea mister este provenienta lemnului intrucit un asemenea lemn nu exista in intreaga regiune.

Mai exista un detaliu: scara are 33 de trepte, exact varsta lui Iisus Hristos.

O MISTERIO DA ESCADA
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.