Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: "trucuri" De Bucatarie
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Bucatarie - idei de la mamici la mamici
Pagini: 1, 2
Ioana25
Doresc si eu ca vizitatoarele acestui forum sa ne destainuie si noua ceva "secrete" din lumea bucatariei.
Am sa va spun un pont de-al meu:pentru a face ochiuri in apa adaug in momentul clocotirii o lingurita de otet pentru ca albusul sa stea compact in jurul galbenusului.
Poate avem si vizitatore cu mai multa experienta pe aici... rolleyes.gif
Daniela
QUOTE(Ioana25 @ Sep 9 2006, 06:13 PM) *
pentru a face ochiuri in apa adaug in momentul clocotirii o lingurita de otet pentru ca albusul sa stea compact in jurul galbenusului.


Nu am facut niciodata ochiuri in apa. o sa incerc si eu Ioana smile.gif. m-ai facut curioasa
eu nu prea le am cu gatitul, deci trucuri cu atat mai putin smile.gif
Flori24
Cand faceti supa si ati luat spuma care se formeaza , puneti imediat putina sare.
Pentru a limpezi o supa cand este fiebinte adaugati un albus de ou batut care se va coagula si va antrena, va aduna elementele de suspensie.
Flori24
-Vreti sa faceti omleta mai pufoasa? Adaugati cateva lingurite de apa atunci cand bateti ouale.
-Vreti sa serviti la masa mancaruri pregatite in ziua anterioara? Pregatiti alte salate sau garnituri.
-Carnea pe gratar si nu trebuie sarata la inceput; in primele momente dati focul tare dupa care folositi un foc potrivit.Veti pastra calitatile nutritive mai bine. tongue.gif
Flori24
La rubrica trucuri de bucatarie ( Sfaturi practice ) , ma dau in continuare "mare" si va zic:
Nu-i asa ca va deranjeza cand in timpul prepararii carnatii se crapa ? Ei bine , opariti-i in prealabil cu apa clocotita!
E bine Ioana25?

Va pup , spor la treaba si ... pe curand!
toia
Vin sarbatorile de iarna acu ... prajituri , foitaje , creme , torturi ... stiti voi:
La o prajitura cu fructe intai se presara faina si zahar pe aluat care se coace vreo cinci minute dupa care asezati fructele pe el...
Foitajul trebuie pregatit la loc racoros ; dati aluatul cu unt , impaturiti-l si un sfert de ora la frigider cu el
Pentru o forma frumoasa a glazurei pe tort crema o puneti dupa ce ati insiropat si presarat pe blatul de tort putin amidon.
In crema de vanilie e bine sa puneti un varf de cutit de sare pentru a o parfuma.
Imi place sa fac prajituri ; spuneti-mi si voi cate ceva. mellow.gif
Ioana25
QUOTE(Flori24 @ Sep 26 2006, 11:01 AM) *
La rubrica trucuri de bucatarie ( Sfaturi practice ) , ma dau in continuare "mare" si va zic:
Nu-i asa ca va deranjeza cand in timpul prepararii carnatii se crapa ? Ei bine , opariti-i in prealabil cu apa clocotita!
E bine Ioana25?

Va pup , spor la treaba si ... pe curand!


Da, pe mine ma pasioneaza secretele de bucatarie . va multumesc si astept cu interes mai departe rolleyes.gif !
toia
Tava in care urmeaza sa pregatesti o prajitura unge-o numai pe fund smile.gif nu si pe margini mad.gif ;
altfel prajitura nu va creste cum trebuie... dry.gif

Va astept si pe voi ... cool.gif
toia
QUOTE(Ioana25 @ Sep 9 2006, 05:13 PM) *
Doresc si eu ca vizitatoarele acestui forum sa ne destainuie si noua ceva "secrete" din lumea bucatariei.
Am sa va spun un pont de-al meu:pentru a face ochiuri in apa adaug in momentul clocotirii o lingurita de otet pentru ca albusul sa stea compact in jurul galbenusului.
Poate avem si vizitatore cu mai multa experienta pe aici... rolleyes.gif


Pentru a scoate mirosul urit din frigider sau din bucatarie foloseste o solutie preparata dintr-un sfert de pahar de apa calduta, bicarbonat si patru pliculete de praf de copt. Solutia astfel preparata se toarna pe un burete cu care se curata apoi suprafata.
simina
QUOTE(toia @ Jan 23 2007, 07:18 AM) *
Pentru a scoate mirosul urit din frigider sau din bucatarie foloseste o solutie preparata dintr-un sfert de pahar de apa calduta, bicarbonat si patru pliculete de praf de copt. Solutia astfel preparata se toarna pe un burete cu care se curata apoi suprafata.


Pentru a se absorbi mirosurile din frigider,eu pun o farfurioara cu 2 lingurite de bicarbonat,pe care le schimb periodic...nu mai miroase nimic urat in frigider...
Beatrice
Ca ficatul sa fie fraged dupa cel il prajiti bagati-l in lapte jumate de ora.. Va fi super bun la mancat.

Iuteala de la vinete se ia cu 1 lingura de lapte praf amestecat in compozitie!
simina
Pentru ca ardeii copti sa fie gustosi,nu se spala dupa ce se curata de coaja...astfel salata iese mai aromata.
La fel si salata de vinete coapte...vinetele le curat bine si le las se se scurga de zeama, fara a le spala.
kim
Ca să nu se prindă prăjitura de tavă, puneţi o oliţă cu apă dedesubt. Garantat!
Şi cred că ştiţi că ficatul cīnd se fierbe nu se pune sare, altfel bateţi cuie cu el.
VALERIA OANA
Vai de nurorile voastre....
Rema
Carnea sarata se desareaza usor daca se spala cu apa fiarta in care s-a dizolvat zahar pudra.
Cartofii care stau mai mult in camara dobandesc un gust neplacut. Cand ii fierbeti, adaugati in apa o lingurita de zahar, vor capata un gust deosebit.
Migdalele pot fi inlocuite cu samburi decorticati de dovleac, usor prajiti. Au gustul la fel de bun.
Mona75
Mai spuneti, ca ma intereseaza!
Rema
Prepararea pestelui. Sfaturi de luat in seama!

Din peste se pot obtine adevarate delicatese culinare. Totul depinde de priceperea si de fantezia fiecarei gospodine. Pentru a reusi sa preparam o mancare pe baza de peste, asa cum ne-am dorit, e bine sa tinem cont de cateva sfaturi foarte utile.



-pestele se pastreaza foarte bine, timp de cateva ore daca se inveleste intr-un prosop imbibat cu otet

-dupa ce a fost curatat si spalat in apa rece, pentru a-i da o aroma deosebita carnii, pestele se stropeste cu zeama de lamaie.

-pestele trebuie sarat cam cu o jumatate de ora inainte de pregatirea lui, pentru a-i pastra gustul deosebit

-pestele nu trebuie fiert foarte mult timp, deoarece se denatureaza atat gustul cat si valoarea alimentara

-atunci cand se doreste servirea pestelui prajit, este bine sa se dea prin pesmet putin mai inainte de punerea lui in tigaie, pentru ca acesta sa devina mai crocant si mult mai gustos

-pesmetul prin care este trecut pestele poate sa contina cascaval ras sau branza rasa

-ceapa adaugata la preparatele din peste poate schimba atat gustul cat si culoarea

-se recomanda ca ceapa sa se taie marunt si sa se puna intr-un saculet din tifon, dupa care sa se introduca in solutia cu urmatoarea compozitie: 1l apa minerala, 1lingurita bicarbonat de sodiu, 1 lingurita zahar, 1 lingurita sare; se tine in doua reprize de cate cinci minute, dupa care se spala sub jet de apa rece si se poate folosi la diferite preparate

-nu este recomandat ca pestele sa se decongeleze la temperatura camerei ci intr-o solutie formata din apa rece, sare si otet; cantitatile se gasesc in cartile de specialitate si se tine cont atat de marimea pestelui cat si de tipul de peste

-dupa ce preparam pestele mirosul de pe maini dispare daca ne spalam cu apa rece ce contine ceapa, otet si coaja de lamaie

sursa:www.topfeminin.ro
carla
Aluatul de cozonac este foarte delicat si sensibil. De aceea e nevoie sa tineti seama de cateva sfaturi pentru a-l reusi:
- in bucatarie trebuie sa fie foarte cald si sa nu fie deloc curent
- ingradientele trebuie sa fie la temperatura camerei (in afara de lapte)
- vasul de la mixer trebuie sa fie cald (clatiti-l cu apa fierbinte si apoi stergeti-l)
- nu opariti drojdia! lichidele trebuie sa fie calde, dar nu fierbinti
- nu puneti prea multa faina; adaugati cate putina si framantati bine de fiecare data
- aluatul trebuie sa fie un pic lipicios la pipait, dar sa nu se lipeasca de vas
- nu umblati la usa de la cuptor in primele 20 minute de coacere
kim
Mersi, dar eu nu o să fac cozonac, ci doar pască. Cozonacul īl cumpăr, la comandă.
shama
QUOTE(carla @ Mar 30 2007, 10:17 PM) *
Aluatul de cozonac este foarte delicat si sensibil. De aceea e nevoie sa tineti seama de cateva sfaturi pentru a-l reusi:
- in bucatarie trebuie sa fie foarte cald si sa nu fie deloc curent
- ingradientele trebuie sa fie la temperatura camerei (in afara de lapte)
- vasul de la mixer trebuie sa fie cald (clatiti-l cu apa fierbinte si apoi stergeti-l)
- nu opariti drojdia! lichidele trebuie sa fie calde, dar nu fierbinti
- nu puneti prea multa faina; adaugati cate putina si framantati bine de fiecare data
- aluatul trebuie sa fie un pic lipicios la pipait, dar sa nu se lipeasca de vas
- nu umblati la usa de la cuptor in primele 20 minute de coacere

Merci, Carla. Utile sfaturi pentru mine, ca mereu nu stiu sa apreciez cit de tare sau moale sa fac coca. Si daca pun prea multa faina, nu mai stiu da o dreg.
AlinaL
Buna Fetele...am lipsit cam mult de pe forum si mi-era dor de voi... tzuc.gif
Tot incerc sa fac friptura (carne de vita taiata mai gros)si nu-mi iese, e tare ca talpa de pantof...cum se faceee???

...si sa va dau si o reteta de-a mea de paste, este pentru o singura persoana:
Penne vodca:
marunteste si caleste in ulei de masline o ceapa mica si 3 catei usturoi , adauga 2 linguri pasta de rosii (nu sos de rosii), stinge cu 3 linguri de vodca, lasa sa fiarba 1 minut si adauga un sfert cana frisca lichida(sau lapte "heavy cream"), lasa sa fiarba 5-10 minute amestecind mereu, potriveste de sare si toarna sosul peste paste. E asa de bun ca deja imi ploua in gura...
Pofta buna eating.gif
AdeDia
[quote name='AlinaL' date='May 5 2007, 06:42 AM' post='31601']
Buna Fetele...am lipsit cam mult de pe forum si mi-era dor de voi... tzuc.gif
Tot incerc sa fac friptura (carne de vita taiata mai gros)si nu-mi iese, e tare ca talpa de pantof...cum se faceee???

Incearca si la carnea de vita ca si la ficat;o pui in lapte si o lasi cateva ore iar cand o condimentezi pune si putin zahar,o fragezeste
AlinaL
AdeDia, multam pt sfat, nu prea am eu timp sa stau sa fragezesc carnea, ma refeream la cite minute sa las friptura in tigaie sau cuptor si la ce fel de foc...acoperita, neacoperita...greu mai e!!!
Am mincat odata la o grecoaica(vecina de-a mea) o friptura nemaipomenita, facuta in tava la cuptor, invelita in folie de aluminiu...nu-i pusese decit sare, nici un fel de condiment.
Are careva vre-o reteta minune? smile.gif
carla
Eu stiu ca folia de aluminiu nu prea e sanatoasa... cat despre carnea de vita, problema este ca se afce mai greu; eu o tai felii groase cam de 1 deget (daca se poate perpendicular pe fibra) o pun intr-un vas, pun peste ea sare, putin ulei si apa cat sa fie aproape acoperita si o las la foc mic acoperita cu capac, pana se fragezeste, din cand in cand adaug apa fierbinte, sa nu se arda, este buna cu piure de cartofi, peste care se adauga si sosul in care a fiert.
genis
Va salut. Eu carnea de vita o fac in tava la cuptor. Tai felii carnea de vita si o asez in tava unsa cu ulei, pe 3 rinduri( feliile una peste jumatatea celei dinainte) pun sare si piper, cite o bucatica ustroi intre ele. In tava pun o jumatate kg vin alb si o cana apa. Tava o acopar cu folie de aluminiu si o tin in cuptor 1 si 1/2 ora, la foc mare. Va doresc pofta buna!
AlinaL
QUOTE(genis @ May 7 2007, 07:21 PM) *
Va salut. Eu carnea de vita o fac in tava la cuptor. Tai felii carnea de vita si o asez in tava unsa cu ulei, pe 3 rinduri( feliile una peste jumatatea celei dinainte) pun sare si piper, cite o bucatica ustroi intre ele. In tava pun o jumatate kg vin alb si o cana apa. Tava o acopar cu folie de aluminiu si o tin in cuptor 1 si 1/2 ora, la foc mare. Va doresc pofta buna!

pare delicios...o sa incerc, multumesc pt sfat smile.gif eating.gif hug.gif
simina
Daca e fiarta foarte foarte bine,fasolea nu mai produce gaze,deci e mai sanatoasa.
laguna.blue
QUOTE(simina @ May 25 2007, 10:54 AM) *
Daca e fiarta foarte foarte bine,fasolea nu mai produce gaze,deci e mai sanatoasa.


fasolea nu mai produce gaze daca in prima apa in care fierbe si pe care o arunci, pui cateva lingurite de bicarbonat de sodiu. Eu mai schimb apa de inca 2-3 ori si nu avem probleme dupa ce o consumam!
nely26
hug.gif
QUOTE(AlinaL @ May 5 2007, 05:42 AM) *
Buna Fetele...am lipsit cam mult de pe forum si mi-era dor de voi... tzuc.gif
Tot incerc sa fac friptura (carne de vita taiata mai gros)si nu-mi iese, e tare ca talpa de pantof...cum se faceee???

...si sa va dau si o reteta de-a mea de paste, este pentru o singura persoana:
Penne vodca:
marunteste si caleste in ulei de masline o ceapa mica si 3 catei usturoi , adauga 2 linguri pasta de rosii (nu sos de rosii), stinge cu 3 linguri de vodca, lasa sa fiarba 1 minut si adauga un sfert cana frisca lichida(sau lapte "heavy cream"), lasa sa fiarba 5-10 minute amestecind mereu, potriveste de sare si toarna sosul peste paste. E asa de bun ca deja imi ploua in gura...
Pofta buna eating.gif

eusa_clap.gif astazi am facut aceasta reteta de paste si a fost..........delicioasa super buna Am eating.gif pana am simptit ca nu mai pot eating.gif eating.gif eating.gif eating.gif super hug.gif
irinaririna
1.pentru a evita stropirea peretilor atunci cand bateti carnea pentru snitele, puneti bucata de carne intr-o punga sau inveliti-o in folie alimentara. Bateti pe ambele parti, inlaturati plasticul si preparati-le dupa obicei.

2. Paste perfecte. Pentru a nu se lipi intre ele la fiert, pastele trebuie preparate astfel: apa se pune la fiert cu o lingura de ulei si un praf de sare. Cand clocoteste, se adauga pastele si se respecta timpul indicat pe ambalaj. Se scot, se strecoara si se trec sub jet rece, apoi se servesc dupa plac.

3. zatul de la cafea curata foarte bine obiectele din cristal conferindu-le stralucire.
mada77
QUOTE(irinaririna @ Jan 12 2009, 02:44 PM) *
1.pentru a evita stropirea peretilor atunci cand bateti carnea pentru snitele, puneti bucata de carne intr-o punga sau inveliti-o in folie alimentara. Bateti pe ambele parti, inlaturati plasticul si preparati-le dupa obicei.

2. Paste perfecte. Pentru a nu se lipi intre ele la fiert, pastele trebuie preparate astfel: apa se pune la fiert cu o lingura de ulei si un praf de sare. Cand clocoteste, se adauga pastele si se respecta timpul indicat pe ambalaj. Se scot, se strecoara si se trec sub jet rece, apoi se servesc dupa plac.

3. zatul de la cafea curata foarte bine obiectele din cristal conferindu-le stralucire.

Ce idee buna,uite ca la asta cu snitelele nu m-am gandit....
irinaririna
Mamaliga se mesteca usor, si nu va face cocoloase daca, atunci cand apa clocoteste, se adauga putina apa rece si abia apoi malaiul, putin cate putin.

Drojdia de bere
se pastreaza mai bine, pentru mai mult timp, daca se indeasa bine intr-o cana, pahar sau borcan, lasand putin spatiu deasupra, acoperindu-se apoi cu un strat de ulei. La fel de bine se pastreaza si in faina de Grau.

Sosurile si pireurile din legume prind o pojghita deasupra atunci cand sunt lasate la frigider. Acest inconvenient poate fi inlaturat daca se adauga in sos, la sfarsitul prepararii, dupa ce se ia de pe foc o bucatica de unt.
irinaririna
Alegerea nucilor, de cele seci sau stricate, se face prin introducerea lor intr-un vas cu apa. Cele bune cad imediat la fund, cele stricate cad mai incet iar cele seci plutesc. Nucile bune se pun la uscat la soare si se folosesc la nevoie.

Stafidele mai intai se aleg, se curata de codite si apoi se oparesc cu apa usor indulcita cu zahar. In felul acesta isi recapata prospetimea.
irinaririna
Pentru a nu-si schimba culoarea dupa ce a fost ras pe razatoare si pentru a se pastra alb, hreanul trebuie stropit cu lapt proaspat. Astfel, va capata si un gust deosebit.

Coaja de citrice este nociva. Daca totusi se foloseste coaja rasa de lamaie sau portocala, atunci trebuie sa se spele foarte bine sub jet de apa inainte de a se rade.

Laptele afumat se acopera cat este inca fierbinte, cu un servet ud care se clateste si se uda mereu pana cand laptele isi pierde gustul si miroul de fum.
irinaririna
Ca sa-ti impresionezi invitatii ssau sa te simti in vacanta (... o Doamne mult mai este...) si acasa, pune in recipientele pentru gheatafructe mici, bucatele de lamaie, frunzulite de menta, coaja rasa de portocala. Cuburile vor fi cu siguranta apreciate!

Casa ta isi va va pastra aerul proaspat, chiar daca gatesti varza, daca vei pune in oala care fierbe mancarea cateva bucati de miez de nuca.

Daca vrei sa scapi d munca in plus la curatarea bucatariei, dupa ce ai prajit ceva in tigaie si au sarit picaturi de ulei incins peste tot, pune un praf de sare in uleiul incins inainte de a praji. Nu vor mai sari stropi.
marimaria
QUOTE(irinaririna @ Jan 12 2009, 01:44 PM) *
2. Paste perfecte. Pentru a nu se lipi intre ele la fiert, pastele trebuie preparate astfel: apa se pune la fiert cu o lingura de ulei si un praf de sare. Cand clocoteste, se adauga pastele si se respecta timpul indicat pe ambalaj. Se scot, se strecoara si se trec sub jet rece, apoi se servesc dupa plac.


Daca sunt de la Barilla nu mai e nevoie de ulei in apa si nici sa fie trecute sub jet de apa rece......numai sare sa puneti si sigur nu se lipesc.........eu mai mult de astea folosesc si ies perfecte.
irinaririna
Crema de vanilie va capata un gust deosebit si va fi mult mai aromata, daca vei pune in ea in timp ce o prepari si un praf de sare.

Ca sa nu suferi de pe urma usturoiului adauga in pasta preparata o lingura de bulion, smantana sau maioneza.
ninina
QUOTE(irinaririna @ Jan 20 2009, 12:39 PM) *
Crema de vanilie va capata un gust deosebit si va fi mult mai aromata, daca vei pune in ea in timp ce o prepari si un praf de sare.

Ca sa nu suferi de pe urma usturoiului adauga in pasta preparata o lingura de bulion, smantana sau maioneza.

Foarte bune sfaturi....Multumim... trandafir.gif oFloare1.gif
irinaririna
Despre ciuperci
- ciupercile proaspete se pot pastra in frigider cel mult 24 de ore.
- nu curatati palaria ciupercilor de pielita care o acopera deoarece, prin aceasta scadeti valoarea nutritiva a preparatelor.
-mentineti culoarea si prospetimea ciupercilor adaugand in apa de spalare sau de fierbere3 g sare si 0.5g sare de lamaie la 1 l apa.
- corectati gustul amar al diferitor ciuperci (galbiori, iutari) tinandu-le in apa rece 4-6 ore, schimband in acest interval apa de 2-3 ori.
irinaririna
ca sa obtii rezultate exceptionale atunci cand prepari carne prajita tine cont de :inainte de a pregati friptura tine carnea cateva minute in apa clocotita. Chiftelele ies delicioase daca sunt prajite la foc mic.
gabytza
Buna fetele,

Eu nu ma prea pricep de loc la bucatarie, dar am noroc cu sotul meu care este bucatar profesionist asa ca am invatat o gramada de trucuri pe care sunt dispusa sa le divulg. rolleyes.gif ...daca afla in urmatoarea luna o sa mananc iarsi numai cereale cu lapte..........dar sunt dispusa sa risc.......
Daca nu are timp de gatit si imi lasa mie sarcini, trebuie sa imi scrie pe hartie ca la copii mici....tai asa si asa, las atatea minute........si nici nu ma misc de langa oala, ca daca am plecat am si uitat ca am ceva pe foc.......si scrum se face.
QUOTE(simina @ Jan 23 2007, 03:48 PM) *
Pentru a se absorbi mirosurile din frigider,eu pun o farfurioara cu 2 lingurite de bicarbonat,pe care le schimb periodic...nu mai miroase nimic urat in frigider...

Eu am o problema vesnica cu frigiderul, orice fac am impresia ca miroase.......cand eram gravida nu avea nimeni voie sa deschida frigiderul......

QUOTE(AlinaL @ May 5 2007, 07:42 AM) *
Buna Fetele...am lipsit cam mult de pe forum si mi-era dor de voi... tzuc.gif
Tot incerc sa fac friptura (carne de vita taiata mai gros)si nu-mi iese, e tare ca talpa de pantof...cum se faceee???


Din pacate carnea de vita nu poate fii consumata proaspata decat fiarta..........daca vrei sa o prajesti trebuie sa o pui la macerat, pentru asta exista 2 metode......
1) daca este frig si ai o camara, bucata de carne de vita agatata langa sunca, si poti sa o uiti acolo minim 2 saptamani, da poti si mai mult fara probleme, o sa fac doar pe dinafara o crusta care trebuie taiata, iar dedesupt carnea va fii asa de moale ca se topeste in gura.
2) se poate pune la macerat si intr-o oala cu ulei in care adaugi si condimente proaspete, usturoi, daca vrei iute si un chilli mic.......pui vasul inchis bine in frigider si iarasi poti sa il lasi minim 5 zile.
La prajit este o alta regula de aur care trebuie respectata.....indiferent daca faci friptura in tigaie sau la cuptor, prima data pui putin ulei intr-o tigaie, lasi sa se inciga bine, bine, si pui bucatile de carne la foc foarte mare, repede pe o parte si pe alta ca sa prinda o crusta......in felul acesta zeama va ramane inchisa inauntru si nu o sa poata sa se mai scurga.........dupa care la foc mic in cuptor sau tigaie contiinui prepararea, cu vin sau fara.
La fel carnea de vita iese extraordinara si la gratar daca a fost marinata inainte.
Tine minte......cu cat sta mai mult carnea la marinat cu atat e mai frageda.........aceeasi este situatia si cu carnea de vanat.


QUOTE(marimaria @ Jan 17 2009, 12:21 PM) *
Daca sunt de la Barilla nu mai e nevoie de ulei in apa si nici sa fie trecute sub jet de apa rece......numai sare sa puneti si sigur nu se lipesc.........eu mai mult de astea folosesc si ies perfecte.

Ai perfecta dreptate cu jetul de apa si uleiul sau otet am mai auzit, asta numai pe la noi se practica..........daca fierbi pastele atata cat scrie pe punga (aldente) cu siguranta nu se lipesc ( trebuie sa o simti putin in gura cand musti de ea nu sa se sfarame).....si mai trebuie stoarse de apa imediat ce le-ai luat de pe foc, de la aburul care iese din ele o sa se usuce suprafata exteriora si orice sos pui se va lipi de ele......nu o sa fie paste si la fund sos...

Apropo de votca la paste...............cand faci orez cu ciuperci sau carne de pui este foarte bun daca o parte din apa o inlocuiesti cu vin alb........are orezul dupa aia un gust extraordinar.

pupici,
irinaririna
Prajiturile care se scot calde din forma se pun pe o plansetade lemn si se feresc de frig sau de curentii de aer.

Inainte de a fi folosite migdalele trebuie oparite si lasate in apa calda. (fara sa fiarba) 3-4 minute. Prin apasara intre degete, pielita se inlatura cu usurinta.

Coaja de lamaie sau de portocala trebuie rasa foarte fin, evitand parea alba care are un gust amar. In afara de intrebuintarea obisnuita pentru aromarea diferitelor prajituri, mai poate fi folosita si la aromarea zaharului. Se rade peste zahar portocala sau lamaia pan ace zaharul se ingalbeneste.

ruxy
Un secret desprins din arta culinara de pe la 1800.... trandafir.gif


Orice fel de carne se fragezeste , de se topeste in gura...daca se pune o ora intr-un litru de lapte, dat in fiert un singur clocot si oprit focul in care se adauga doua linguri de tarie, coniac wisky....dupa o ora se scoate si se poate prepara in modul dorit...iese o nebunie....


Secrete din bucataria turceasca:

Carnea de pui iese delicioasa daca se pune inainte de gatit putin la marinat intr-un castron cu iaurt si condimente...


Foile de placinta ies extraordinar de pufoase daca sunt stropite cu iaurt batut cu oua...
irinaririna
Rux pentru trucul cu foile de placinta tin sa-ti multumesc special! Daca ai sti de cate ori ti-am admirat placintele... PUP.
ruxy
QUOTE(irinaririna @ Mar 20 2009, 08:42 AM) *
Rux pentru trucul cu foile de placinta tin sa-ti multumesc special! Daca ai sti de cate ori ti-am admirat placintele... PUP.

Cu muuult drag Irina...si iti multumesc pentru apreciere.... esti o scumpica trandafir.gif partners.gif
irinaririna
- Piureul iese mai alb si mai pufos cand laptele este fierbinte.

- Ambalati bananele intr-o foaie de ziar si pastrati-le intr-un loc racoros dar nu in frigider, se vor conserva foarte bine.

- apropo de carne: peste carnea de vita cruda nu se pune sare ca se intareste; se pune in general peste pui, carne de porc (le fragezeste).
- cand se bat albusurile spuma, se pune intodeanua putina sare, pt o consistenta mai densa.

- adauga sucul de rosii in mancare numai atunci cand legumele sau carnea sunt aproape fierte; altfel acestea se intaresc;
-mazarea isi pastreaza culoarea verde daca in apa in care fierbe adaugi putin zahar;;
- aluatul pt. tarte va fi mult mai fin daca in compozitie adaugi un mar ras.

irinaririna
Deoarece foarte multe persoane gatesc la Paste miel am gasit cateva trucuri si sfaturi:
* Mielul cumparat este tanar daca nu are carnea prea rosie, iar grasimea alba.
* Foloseste cotletele de miel pentru friptura la gratar, pulpeele din spate si coapsa pentru friptura la tava, pieptul gatul si coada pentru ciorbe, capul pentru salate sau bors. Pulpele din fata foloseste-le pentru mancaruri, friptura la tava sau pentru tocat.
* Cea mai buna tocanita din carnea de miel se prepara din "colier"(gatul si vertebrele cervicale ale animalului).
* Rasolul de miel este cel mai potrivit asocierilor indraznete de gusturi sarate si dulci.
* Pentru a deveni mai frageda si pentru a-i indeparta mirosul specific, carnea de miel poate fi oparita cu lapte inainte de a fi gatita.
* Cea mai aromata marinata pentru carnea de miel se prepara din 3 pahare de vin rosu, 2 linguri coniac, o lingurita scortisoara pisata, 2 cuisoare, o ceapa, sare, piper si un morcov mic.Preluate din revista "Carticica Practica" nr 3/2009
AdeDia
...deoarece a inceput sezonul gemurilor si compoturilor ptr iarna,va spun si eu din trucurile mele...
---niciodata eu nu fierb fructele impreuna cu zaharul decat ultimele 20-25 minute
---inainte sa pun zaharul in gem,pun zeama de la o lamaie-pastreaza culoarea fructelor,nu se inchide prea tare la culoare
---in orice gem,dulceata sau compot pun si cateva pliculete de zahar vanilat(3-4 -mai mult sau mai putin,in funtie de cantitatea care o pregatiti)...ii da o aroma deosebita
tama
Carnea pt supe, sosuri eu o dau intr-un clocot, o las acolo cam 5 minute, o spal cu apa calda si apoi o pregatesc. Asa nu mai spumez supa sau ciorba si se elimina si toxinele din carne
ruxy
Pentru cele ce fac gem in casa si dulceata... trandafir.gif

Scortisoara presarata din belsug deasupra cand este gata gemul, ajuta la conservarea indelungata, fereste de mucegai si da o aroma deosebita...
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.