Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Ce Fel De Emigrant Esti ?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Esti din aceeasi localitate cu mine?
Matei
Socul cultural al intoarcerii este la fel de traumatizant ca si emigrarea in sine. Sindromul este, spun psihologii, cu atat mai evident cu cat repatriatul a parasit mai de timpuriu tara natala si cu cat a petrecut mai mult timp afara. Conform raportului "International Migration and Development", al Natiunilor Unite, se apreciaza ca peste 180 milioane de indivizi traiesc in afara tarilor in care s-au nascut.

In momentul emigrarii, conform rezultatelor unor studii efectuate de Departamentul de Psihologie al Universitatii San Diego, California, individul traverseaza, in general, urmatoarele etape:

-Luna de miere - in aceasta etapa, diferentele intre locul lasat in urma si cel nou, in materie de hrana, peisaj, clima sunt percepute de imigrant intr-o lumina romantica.

-Etapa de investigare - in aceasta etapa imigrantul compara totul din jur cu ceea ce-a lasat in urma: gustul hranei este diferit, ritmul vietii este ori prea alert, ori prea lent, vecinii sunt dezgustatori si iritanti, cei din jur sunt sub asteptarile sale. Imigrantul manifesta adesea "mood swings" (nr. toane), ori cade in depresie.

-Etapa de acomodare initiala - imigrantul intra in rutina, viata lui capata un ritm, devine destins si gaseste similitudini cu ceea ce ii era familiar inainte de a pleca, observa si afla despre oamenii din jur, afla despre evenimentele din localitatea sa, recunoaste obiectivele si are reperele geografice relativ solide.

-Entuziasmul - imigrantul se simte ca acasa. A adoptat multe dintre obiceiurile alimentare locale, nu mai compara, in general, cele doua lumi, functioneaza foarte bine ca individ in noua societate si a adoptat mult din comportamentul cerut de noul loc.

-Socul cultural al reintoarcerii - daca un imigrant decide sa se reintoarca, el parcurge aceleasi etape descrise mai sus. Cel mai adesea efectele sunt si mai evidente asupra individului decat adaptarea initiala. in subconstient apare culpa de a fi plecat fara sa fi incercat "aventura" pana la capat.

Portretul emigratului

Ajunsi in etapa de adaptare propriu-zisa, imigrantii pot fi clasificati astfel:

-Neadaptatii - sunt indivizi pentru care adaptarea in alta tara este imposibila. Ei raman in enclava geografica (getto-ul) care e format din acelasi grup etnic, unde pot vorbi limba. Au o perceptie ostila despre tara de adoptie. Manifesta, in schimb, aceleasi mari probleme de adaptare si daca decid sa se repatrieze. Statistic, circa 60% dintre imigranti se comporta astfel.

-Adaptatii - o alta categorie de imigranti opteaza pentru integrarea completa in tara de adoptie si isi pierd, in scurt timp, identitatea etnica. Ei raman in tara de adoptie pentru totdeauna. Circa 10% dintre imigranti fac parte din aceasta categorie.

-Cosmopolitii - Unii imigranti reusesc sa proceseze elemente ale culturii si vietii din tara de adoptie pe care le considera pozitive, favorabile in timp ce isi pastreaza identitatea etnica. Cu inteligenta, isi creaza acel melanj identitar confortabil traiului. Acestia nu au probleme daca sunt pusi in situatia de a opta pentru intoarcerea in tara de origine, la fel de bine cum se pot reloca oriunde. Circa 30% dintre imigranti pot fi definiti drept cosmopoliti.

In baza acestor definitii, putem spune ca, in marea lor majoritate, romanii din Canada sunt cosmopoliti. Acestia nu au format ghetto-uri, indiferent de vechimea de la sosire si, conform datelor Statistics Canada, sunt repartizati proportional cu numarul total al etnicilor, in toate marile aglomeratii urbane din tara.

Sursa:Ziarul Acasa, din Canada

Mi s-a parut un material foarte interesant; cred ca in aceasta sectiune este locul cel mai potrivit pentru el !
anku
super-articol!!!si perfect adevarat faza cu etapele adaptarii.... inger.gif
dyanp
Foarte cosmopoliti emigrantii din Canada, n-am ce zice, la cat nu se suporta unii pe altii si la cat de dezbinati sunt, da, cosmopoliti cred ca se numesc. Iar la etape n-am gasit etapa cand iti dai cu tesla in cap ca-ti dai seama ca ai fost mintit si tras pe sfoara, ca una ti s=a spus si alta e faptul in sine, cand descoperi tampenia la rang de elita si tot restul.
dyanp
Si ca sa raspund la titlul topicului O EMIGRANTA FOOOAAAARTE OFTICATA !!!!!!! doh.gif wife.gif mad.gif
USA
Eu sunt o emigranta cu dor de tara....dar nu dezamagit de viata mea de acum, de aici...si de viitorul meu!

Cosmopolitii - Unii imigranti reusesc sa proceseze elemente ale culturii si vietii din tara de adoptie pe care le considera pozitive, favorabile in timp ce isi pastreaza identitatea etnica. Cu inteligenta, isi creaza acel melanj identitar confortabil traiului. Acestia nu au probleme daca sunt pusi in situatia de a opta pentru intoarcerea in tara de origine, la fel de bine cum se pot reloca oriunde. Circa 30% dintre imigranti pot fi definiti drept cosmopoliti.

Cumva aici ma incadrez..dar...sigur nu m-ar reintoarce in tara....as cumva ptr relocare...
Sara1
Eu sunt o imigranta destul de lipsita de 'Entuziasm". Apreciez confortul vietii pe care o am aici, dar am in acelasi timp simt o "lipsa" . Nu pot pune exact degetul. Probabil ca in parte as putea spune ca ma incadrez la "cosmopoliti" , dar daor partial.
marimaria
Eu ma simt un emigrant adaptat (100% convinsa sa raman aici) dar cu tenta cosmopolita (imi pastrez identitatea etnica, dar nu as mai face aceeasi nebunie de a ma adapta/pleca in alta tara)...........sunt romanca in Italia.
USA
QUOTE(marimaria @ May 19 2009, 07:32 PM) *
Eu ma simt un emigrant adaptat (100% convinsa sa raman aici) dar cu tenta cosmopolita (imi pastrez identitatea etnica, dar nu as mai face aceeasi nebunie de a ma adapta/pleca in alta tara)...........sunt romanca in Italia.

yes.gif yes.gif yes.gif yes.gif asa si yo..Romanca in State! doh.gif ...am reusit sa las cat de cat ceva de romania pe aici, deja....culinare....traditii..... yes.gif yes.gif
Plus cine e curios sa afle ce vorbesc cu sotul pe mobil..sa invete romaneste! laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Ma refeream la relocare ...dar numai in State.....sa plecam in alt sta aici in America, DOAR!
Tania_25
QUOTE(Sara1 @ May 19 2009, 05:50 PM) *
Eu sunt o imigranta destul de lipsita de 'Entuziasm". Apreciez confortul vietii pe care o am aici, dar am in acelasi timp simt o "lipsa" . Nu pot pune exact degetul. Probabil ca in parte as putea spune ca ma incadrez la "cosmopoliti" , dar daor partial.




La fel si eu.... yes.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.