Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Obezitatea Infantila
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Copii pana la 14 ani
toia
Jurnalul National | 25 Februarie 2009

Obezitatea infantila face obiectul unei Carte semnate de autoritatile statului francez, canalele de televiziune si institutii cu profil agroalimentar. Semnatarii se angajeaza sa produca, sa finanteze si sa difuzeze programe care promoveaza un stil de viata echilibrat, destinat copiilor.

In Franta, aproximativ un adult din doi si un tanar din cinci sunt obezi sau supraponderali. Cauza: alimentatia hipercalorica si sedentarismul. Iar televiziunea este pusa la stalp pentru influenta pe care o are in viata copiilor, prin clipurile publicitare la produse alimentare bogate in grasimi, foarte dulci si extrem de sarate. in aprilie anul trecut, Roselyne Bachelot, ministrul francez al Sanatatii, isi anunta intentia de a limita timpul repartizat publicitatii. Ceea ce a creat opinii separate.

PARTENERIAT
Acum, Carta se straduie sa impace si capra, si varza. Astfel, menajeaza canalele de televiziune, neinterzicandu-le publicitatea. in schimb, canalele de televiziune se angajeaza sa difuzeze si sa puna la dispozitia publicului, in special a celui tanar, programe care vizeaza alimentatia sanatoasa si activitatea fizica. Canalele de televiziune destinate exclusiv tinerilor vor avea intr-un an intre 25-35 de ore de program destinate alimentatiei si exercitiilor fizice. De altfel, producatorii audiovizuali, in colaborare cu posturile pentru tineret, vor realiza spoturi destinate acestui public, evidentiind regulile unui stil de viata armonios. Unele studii au ajuns la urmatoarea concluzie: copiii care stau peste cinci ore zilnic in fata televizorului devin tineri care se alimenteaza cu hamburgeri, cartofi prajiti si bauturi carbogazoase. Canalele de televiziune se angajeaza, de asemenea, sa promoveze site-ul mangerbourger.fr, realizat de Institutul National de Prevenire si Educare pentru Sanatate, sub egida Ministerului Sanatatii.

DATE OMS
Potrivit Organizatiei Mondiale a Sanatatii, in lume traiesc peste un miliard de adulti supraponderali, dintre care 300 de milioane sunt obezi. in tara noastra, sunt peste 3,5 milioane de persoane atinse de obezitate. OMS a inclus obezitatea printre cele mai grave probleme de sanatate publica ale secolului al XXI-lea. Prevalenta obezitatii s-a triplat in multe tari ale regiunii europene OMS, cei mai afectati fiind copiii, din cauza ritmului in care se propaga aceasta boala. Obezitatea este la originea a 2% pana la 8% dintre cheltuielile efectuate in sanatate, iar 10%-13% dintre decesele inregistrate in aceasta zona geografica sunt provocate de obezitate.
ruxy
Am vazut mamici cu copii de sub 1 an la KFC si sa stiti ca-i hraneau de zor.......ceea ce este destul de grav...
Alondra
Vai, daca i-ati vedea pe copiii americanilor, sunt grasi de mici! doh.gif Sper sa nu ajunga asa si copiii romani, datorita acestor fast-fooduri! rolleyes.gif
gabytza
Eu una chiar nu inteleg ce poate fi asa de bun la chestiile alea pline cu grasime de prin fastfood-uri...........inteleg sa mananci odata pe luna dar mai mult nu vad rostul. Cum poate fii mai bun un hambugher decat o ciorba plina cu legume si acrita cu bors, sau un pui cu legume la cuptor.........chiar si decat o mamaliguta simpla cu putina branza.................... cred ca e mai mult de snobism decat de placerea gustului.
Nu spun ca si pe mine ma mai apuca cateodata cheful sa mananc ceva perversiuni din alea pline cu grasime su E-uri, da si atunci comand fara maioneza si mananc o salata inainte ca toate fasfoodurile au asa ceva.
Stiu ca va fi greu sa feresc copilul, mai ales la scoala de snaksuri si cipsuri...........dar daca o sa-mi pun mintea la contributie si-i fac infiecare zi cate un sandwich gustos si frumos decorat sunt sigura ca o sa zica pas la mancare cumparata.
ruxy
Da sa speram ca nu...si nu numai KFC e de vina...am cunoscut parinti( mama destul de plinaaa)...care dupa ce a nascut bebele a inceput sa il indoape ...cu lapte cu cereale...cred ca avea in jur de doua luni...ajunsese copilul umflat cu pompa la 1 an( avea 25 de kg)...el nu se satura cu 1 kg si jumatate de lapte pe zi....teribil...l-am revazut mare...si m-am speriat...
dyanp
Ooo, sa vedeti canadezii ce copii au. Pai copii sub 1 an care mananca ca adultii, fast food la greu, cola, pepsi si toata gama acidulata. Plus dulciurile de aici sunt atat de dulci ca te loveste greata si eu sunt terminata dupa dulciuri si prajituri, dar nu le pot manca de aici. Chipsuri si toate minunile, toate chimicalele si mai rau e ca si romancele de aici au adoptat stilul. Sa vezi copil de 6 luni cum bea Sprite de0i dau lacrimile dar nu se lasa, nici nu sta bine in fund, dar................
Iar trei sferturi din mamele de aici de abia incap pe usa, plus super neingrijite. Vorba unei prietene, daca-i fug ochii sotului, muta-te in Canada ca se linisteste total.
gabytza
QUOTE(dyanp @ Feb 26 2009, 01:33 AM) *
Ooo, sa vedeti canadezii ce copii au. Pai copii sub 1 an care mananca ca adultii, fast food la greu, cola, pepsi si toata gama acidulata. Plus dulciurile de aici sunt atat de dulci ca te loveste greata si eu sunt terminata dupa dulciuri si prajituri, dar nu le pot manca de aici. Chipsuri si toate minunile, toate chimicalele si mai rau e ca si romancele de aici au adoptat stilul. Sa vezi copil de 6 luni cum bea Sprite de0i dau lacrimile dar nu se lasa, nici nu sta bine in fund, dar................
Iar trei sferturi din mamele de aici de abia incap pe usa, plus super neingrijite. Vorba unei prietene, daca-i fug ochii sotului, muta-te in Canada ca se linisteste total.


liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif ....hai ca ai fost tare...............da oare aia nu se mai uita si la TV, nu vad cat de daunatoare este mancarea aia ( daca o putem numi mancare)................cred ca mai tine si de educatie putin, si de cat te duce capu ( dar probabil ca dupa ce intoxici corpul cu E-uri, grasimi saturate si alte cele nici creierul nu te prea mai ajuta)
Alondra
Eu cred ca femeile nu stiu sa gateasca...le e mai comod cand vin seara de la servici sa-si arunce o cutie in microunde sau sa cumpere un sandwich de la fast-food si gata! doh.gif
dyanp
ceeeeeeeeeeee, educatie, bun simt, ducere de cap la canadezi? hai da de
ruxy
Am mai pus acest clip intr-un topic dar nu mai stiu in care...si vad ca se potriveste din nou rolleyes.gif

Who Ate All The Pies
dyanp
QUOTE(alondramona @ Feb 25 2009, 02:49 PM) *
Eu cred ca femeile nu stiu sa gateasca...le e mai comod cand vin seara de la servici sa-si arunce o cutie in microunde sau sa cumpere un sandwich de la fast-food si gata! doh.gif



A, pai cand mi-a zis o doamna de aici ca e rupta cat a stat in bucatarie ca a gatit.....eu, na curioasa si vroiam sa invat ce si cum din bucataria autohtona...."Gatise" un "dressing" pentru salata, ca salata e gata cumparata la pungi si bagase si semipreparate la microunde si era RUPTAAAAAAAAAA. Cum eu nu prea stiu sa ma prefac am facut o fataaaaaa, numai cand ma gandeam cat imi ia mie sa gatesc....si na ca m-a linistit cucoana. Ati facut cina servita rapid? Un borcan de tostitos si o puuuunga de chipsuri sau mai multe, varietate sa nu fie plictis. Nu zic ca nimeni nu gateste, dar tineretul.....e jale. Plus ca aici, nu stiu in state, dar aici 90 la suta si poate mai mult din reclame sunt la mancare. Orice post are cel putin o emisiune in care invata pitipoancele siliconate si tencuite la greu sa gateasca de-si mai pierd alea pe acolo si unghiile false.
Alondra
QUOTE(dyanp @ Feb 26 2009, 05:45 AM) *
A, pai cand mi-a zis o doamna de aici ca e rupta cat a stat in bucatarie ca a gatit.....eu, na curioasa si vroiam sa invat ce si cum din bucataria autohtona...."Gatise" un "dressing" pentru salata, ca salata e gata cumparata la pungi si bagase si semipreparate la microunde si era RUPTAAAAAAAAAA. Cum eu nu prea stiu sa ma prefac am facut o fataaaaaa, numai cand ma gandeam cat imi ia mie sa gatesc....si na ca m-a linistit cucoana. Ati facut cina servita rapid? Un borcan de tostitos si o puuuunga de chipsuri sau mai multe, varietate sa nu fie plictis. Nu zic ca nimeni nu gateste, dar tineretul.....e jale. Plus ca aici, nu stiu in state, dar aici 90 la suta si poate mai mult din reclame sunt la mancare. Orice post are cel putin o emisiune in care invata pitipoancele siliconate si tencuite la greu sa gateasca de-si mai pierd alea pe acolo si unghiile false.

laugh.gif Daaa..asa si aici! doh.gif Si culmea, ca au canal special pt retete, mancaruri, ii invata ce si cum, oricum aia tot mai gatesc acolo, orisicat..dar ei..sunt paraleli cu gatitul, ce mai! laugh.gif
ruxy
QUOTE(dyanp @ Feb 26 2009, 05:45 AM) *
A, pai cand mi-a zis o doamna de aici ca e rupta cat a stat in bucatarie ca a gatit.....eu, na curioasa si vroiam sa invat ce si cum din bucataria autohtona...."Gatise" un "dressing" pentru salata, ca salata e gata cumparata la pungi si bagase si semipreparate la microunde si era RUPTAAAAAAAAAA. Cum eu nu prea stiu sa ma prefac am facut o fataaaaaa, numai cand ma gandeam cat imi ia mie sa gatesc....si na ca m-a linistit cucoana. Ati facut cina servita rapid? Un borcan de tostitos si o puuuunga de chipsuri sau mai multe, varietate sa nu fie plictis. Nu zic ca nimeni nu gateste, dar tineretul.....e jale. Plus ca aici, nu stiu in state, dar aici 90 la suta si poate mai mult din reclame sunt la mancare. Orice post are cel putin o emisiune in care invata pitipoancele siliconate si tencuite la greu sa gateasca de-si mai pierd alea pe acolo si unghiile false.

Da-le incolo de unghii ca nu e chiar asa....eu am avut o saptamana puse, pentru ca am fost la o aniversare mai deosebita...si in saptamana aia am gatit o gramada, am facut si aluaturi...eiii.... doh.gif doh.gif doh.gif si nu am pierdut nici una laugh.gif oricum abia asteptam sa scap de ele laugh.gif le prefer naturale desi stiu ca sunt mult mai aspectoase cele puse laugh.gif doh.gif
gabytza
QUOTE(dyanp @ Feb 26 2009, 07:45 AM) *
A, pai cand mi-a zis o doamna de aici ca e rupta cat a stat in bucatarie ca a gatit.....eu, na curioasa si vroiam sa invat ce si cum din bucataria autohtona...."Gatise" un "dressing" pentru salata, ca salata e gata cumparata la pungi si bagase si semipreparate la microunde si era RUPTAAAAAAAAAA. Cum eu nu prea stiu sa ma prefac am facut o fataaaaaa, numai cand ma gandeam cat imi ia mie sa gatesc....si na ca m-a linistit cucoana. Ati facut cina servita rapid? Un borcan de tostitos si o puuuunga de chipsuri sau mai multe, varietate sa nu fie plictis. Nu zic ca nimeni nu gateste, dar tineretul.....e jale. Plus ca aici, nu stiu in state, dar aici 90 la suta si poate mai mult din reclame sunt la mancare. Orice post are cel putin o emisiune in care invata pitipoancele siliconate si tencuite la greu sa gateasca de-si mai pierd alea pe acolo si unghiile false.

Si dressing la salata si tot e ceva, mai sunt si semipreparate care tot mai e ceva de capul lor, sunt si supe si ciorbe la conserve..........totul e sa citesti ce scrie pe etichete................si cum ziceam mai devreme sa te duca putin capul sa aduni 1000 cal+500 cal+700cal+..............cate or mai fii
iovan
noi tot timpul am fost total diferiti la mincare fata de alte nati suntem cei mai buni
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.