Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Crosetatul ...
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Familie, casnicie, viata in cuplu > Intre noi, femeile > Handmade corner
Pagini: 1, 2, 3, 4
LoriG
Buna fetelor!

Am cumparat anul trecut o ciupercutza si o perna...foarte vesele si colorate...am gasit in acelasi magazin ca un fel de gentutza de lucru manual...contimea 6 sculuri de mohair, o croseta, o pereche de andrele fara fir, din lemn, ata, forfecutza si ace.
A zacut printr-e jucariile Karinei care inca nu se nascuse, eram insarcinata si ma ocupam cu decorarea viitoarei ei camere cu tot ceea ce presupuneam eu atunci ca o sa imi trebuiasca... doh.gif cat timp liber aveam atunci!
Dupa ce s-a nascut Karinutza am dat peste acea gentuta si am pus niste ochiuri cu croseta pana s-a facut un lantisor care o cuprindea la mijlocel...am lasat o perioada lucrul din mana...apoi m-am ambitionat si am lucrat o zi la el... sad.gif nu avea nici un Dumnezeu...am inceput sa o masor si sa incerc sa ii gasesc o utilitate... am reusit pana la urma sa o pozitionez corect si mi-a venit "minunata" idee sa ii fac o rochita..am crescut brusc...si a iesit intr-un final o rochita...
Din restul firelor care mi-au ramas m-am inspirat dupa un filmulet dupa youtube si i-am facut o "chestie" de pus pe cap.
Acestea sunt produsele finite...

Toata frumusetea sta in culorile pe care le-am folosit..e mai greu in momentul finisarii..pentru ca a trebuit sa cos in asa fel incat sa nu se observe o alta culoare a atei.
Am tot salvat linkuri in "Favorites", incepand cu lectii de crosetat filmate, modele si alte tips-uri pentru crosetat..sunt bucuroasa sa le impart cu voi!
LoriG
Dupa ce am terminat rochita am tot cautat sa perseverez in crosetat si m-am "indragostit" de filmuletele unei tipe Theresa care posteaza pe youtube cu ID de tjw1963..sunt cum nu se poate de bine explicate si aratate...prima caciula care am facut-o am facut-o in engleza pentru ca nu mai stateam sa le traduc in minte laugh.gif

Acesta este piciorusul simplu

asa i-am facut eu rochita Karinutei..numai ca am mers pe "ochi lenes" adica am facut pe fata toate randurile.

Piciorus inalt
Danutza_rge
QUOTE(LoriG @ Feb 16 2009, 08:36 PM) *
Buna fetelor!

Am cumparat anul trecut o ciupercutza si o perna...foarte vesele si colorate...am gasit in acelasi magazin ca un fel de gentutza de lucru manual...contimea 6 sculuri de mohair, o croseta, o pereche de andrele fara fir, din lemn, ata, forfecutza si ace.
A zacut printr-e jucariile Karinei care inca nu se nascuse, eram insarcinata si ma ocupam cu decorarea viitoarei ei camere cu tot ceea ce presupuneam eu atunci ca o sa imi trebuiasca... doh.gif cat timp liber aveam atunci!
Dupa ce s-a nascut Karinutza am dat peste acea gentuta si am pus niste ochiuri cu croseta pana s-a facut un lantisor care o cuprindea la mijlocel...am lasat o perioada lucrul din mana...apoi m-am ambitionat si am lucrat o zi la el... sad.gif nu avea nici un Dumnezeu...am inceput sa o masor si sa incerc sa ii gasesc o utilitate... am reusit pana la urma sa o pozitionez corect si mi-a venit "minunata" idee sa ii fac o rochita..am crescut brusc...si a iesit intr-un final o rochita...
Din restul firelor care mi-au ramas m-am inspirat dupa un filmulet dupa youtube si i-am facut o "chestie" de pus pe cap.
Acestea sunt produsele finite...

Toata frumusetea sta in culorile pe care le-am folosit..e mai greu in momentul finisarii..pentru ca a trebuit sa cos in asa fel incat sa nu se observe o alta culoare a atei.
Am tot salvat linkuri in "Favorites", incepand cu lectii de crosetat filmate, modele si alte tips-uri pentru crosetat..sunt bucuroasa sa le impart cu voi!

moamaaaaaaa ce misto e fularul tu la-i lucrat? rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif
Danutza_rge
Lori dar din cele rotunde pt baieti stii sa faci? eu initial stiu sa lucreza doar cu andrele dar nu le am cu crescut si scazut de ochiuri
LoriG
Marea problema o reprezinta modelele si schemele de lucru care la noi lipsesc cu desavarsire...avem doua reviste din ce stiu eu..care apar o data la trei luni si se gasesc foarte greu, acestea sunt "Lucru de mana" si "Tricotaje".
Pe cate site-uri am bantuit si cate filmulete am vizionat ...am ajuns la concluzia ca cele mai multe carti despre si cu modele crosetat sunt in America..am sa incerc si eu sa imi fac comanda.. sunt chiar adevarate enciclopedii... modele foarte frumoase de plovere, rochii, pantaloni, paltoane, paturi si diverse obiecte decorative!
Mai sunt site-urile chinezesti dar acolo intervine problema hieroglifelor smile.gif ca eu nu inteleg nimic..decat imaginile!

As vrea insa un feedback de la voi...ca altfel am senzatia ca vorbesc precum televizorul liwlol.gif

Sunt convinsa ca multe dintr-e voi sunt indemanatice si ca va place sa crosetati! Impartim experienta!
Va pupacesc!
LoriG
QUOTE(Danutza_rge @ Feb 16 2009, 07:01 PM) *
moamaaaaaaa ce misto e fularul tu la-i lucrat? rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif

care fular Danutza??? liwlol.gif
E rochita care era marisoara..cred ca peste o luna ii vine bine! Era maricica dar nu mai puteam sa tai din ochiuri!
Danutza_rge
QUOTE(LoriG @ Feb 16 2009, 09:05 PM) *
care fular Danutza??? liwlol.gif
E rochita care era marisoara..cred ca peste o luna ii vine bine! Era maricica dar nu mai puteam sa tai din ochiuri!

aha am inteles ................am cautat si eu modele pe net dar fara nici un rezultat .....................as vrea sa-i fac si eu lui Bogdan caciulita din aceea tip evreiasca rotunda
LoriG
QUOTE(Danutza_rge @ Feb 16 2009, 07:03 PM) *
Lori dar din cele rotunde pt baieti stii sa faci? eu initial stiu sa lucreza doar cu andrele dar nu le am cu crescut si scazut de ochiuri

ce anume rotunde? Fulare? Daca stii sa implesti e foarte simplu sa cresti sau sa scazi!
La crescut faci 2 ochiuri in acelasi ochi iar la scazut faci peste doua! Stai ca aveam un link! Il caut si ti-l pun aici!
LoriG
QUOTE(Danutza_rge @ Feb 16 2009, 07:07 PM) *
aha am inteles ................am cautat si eu modele pe net dar fara nici un rezultat .....................as vrea sa-i fac si eu lui Bogdan caciulita din aceea tip evreiasca rotunda

Asa?

eu pe asta am facut de aici...iar fularul e simplu

Danutza_rge
QUOTE(LoriG @ Feb 16 2009, 09:15 PM) *
Asa?

eu pe asta am facut de aici...iar fularul e simplu

fular stiu sa fac ca merg drept cu el ,iar caciula da e ca aia din poza
LoriG
Danutza am gasit in mai multe locuri inmultire si scadere a ochiurilor la impletit dar aici au si video...ai doua butoane primul ai metoda continentala...adica lucrat cu firul pe degetul stang, si metota englezeasca cu firul in dreapta !
Cred ca tu lucrezi cu firul pe deget in stanga nu?
Aici ai INMULTIRE
iar aici SCADERE
mai gasesti cum sa inchei lucrul
Asta pentru impletit...dar e mult mai usor la crosetat tongue.gif nu ca vreau sa te conving sa renunti la impletit ca si mie imi place...le faci in paralel!
Mai are febra Bogdanel?
Va pupam!
LoriG
QUOTE(Danutza_rge @ Feb 16 2009, 07:30 PM) *
fular stiu sa fac ca merg drept cu el ,iar caciula da e ca aia din poza

Dai play pe filmuletul de sub poza si lucrezi concomitent cu ea..e super usor!
Bafta!
Danutza_rge
QUOTE(LoriG @ Feb 16 2009, 09:36 PM) *
Dai play pe filmuletul de sub poza si lucrezi concomitent cu ea..e super usor!
Bafta!

am dat dar nu se incarca cred ca din cauza netului rolleyes.gif rolleyes.gif
Danutza_rge
QUOTE(LoriG @ Feb 16 2009, 09:35 PM) *
Danutza am gasit in mai multe locuri inmultire si scadere a ochiurilor la impletit dar aici au si video...ai doua butoane primul ai metoda continentala...adica lucrat cu firul pe degetul stang, si metota englezeasca cu firul in dreapta !
Cred ca tu lucrezi cu firul pe deget in stanga nu?
Aici ai INMULTIRE
iar aici SCADERE
mai gasesti cum sa inchei lucrul
Asta pentru impletit...dar e mult mai usor la crosetat tongue.gif nu ca vreau sa te conving sa renunti la impletit ca si mie imi place...le faci in paralel!
Mai are febra Bogdanel?
Va pupam!

i-a scazut febra lui Bogdan

iar caciula pe care vreau eu sa o fac stiu ca se face cu croseta.....................si sunt praf la capitolull croseta
dyana
voi doua ar trebui sa va intalniti in parc pe bancuta sa schimbati 'experienta' laugh.gif
LoriG
QUOTE(dyana @ Feb 16 2009, 07:50 PM) *
voi doua ar trebui sa va intalniti in parc pe bancuta sa schimbati 'experienta' laugh.gif

spada.gif nu fii malitioasa...ma refeream la toata lumea cand spuneam schimb de experienta...tongue.gif
Stiu ca si tu i-ai lucrat Larei ceva...nu ne arati? sau nu vei fi activa pe topicul asta? Am deschis si unul cu impletit tongue.gif
Pupici!
Danutza_rge
QUOTE(dyana @ Feb 16 2009, 09:50 PM) *

poate toate 3 duduie spada.gif
dyana
da, aveti dreptate... o sa apar si eu pe bancuta cu flanelutul in mana...pt nepotei wink.gif

Am inceput, Lori dar...... inca nu am terminat biggrin.gif Vroiam sa ii tricotez un ploveras cu fata ei smile.gif
Danutza_rge
QUOTE(dyana @ Feb 16 2009, 10:36 PM) *
da, aveti dreptate... o sa apar si eu pe bancuta cu flanelutul in mana...pt nepotei wink.gif

Am inceput, Lori dar...... inca nu am terminat biggrin.gif Vroiam sa ii tricotez un ploveras cu fata ei smile.gif

wow mai ai idei din astea Dyenutza mama???????????????
rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif
dyana
QUOTE(Danutza_rge @ Feb 16 2009, 09:08 PM) *

wow mai ai idei din astea Dyenutza mama???????????????
rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif

din pacate nu liwlol.gif)))
Danutza_rge
QUOTE(dyana @ Feb 16 2009, 11:49 PM) *
din pacate nu liwlol.gif)))

poate azi ................ca maine cine stie ce iti mai coace creierasul?????????? nanner.gif nanner.gif nanner.gif
pustiks
In facultate crosetam si eu cate o bluza din cand in cand. Stiu ca imi placea destul de mult. Acum ma bate gandul sa ma apuc din nou, dar nu stiu daca imi mai amintesc cum sa incep. Poate stand cu voi pe aici imi aduc aminte.
LoriG
QUOTE(pustiks @ Feb 16 2009, 10:12 PM) *
In facultate crosetam si eu cate o bluza din cand in cand. Stiu ca imi placea destul de mult. Acum ma bate gandul sa ma apuc din nou, dar nu stiu daca imi mai amintesc cum sa incep. Poate stand cu voi pe aici imi aduc aminte.

Sunt convinsa ca da!
LoriG
Aici aveti o "basca" foarte draguta!
E prima chestie pe care am lucrat-o ochi cu ochi dupa filmulet!

Partea I

Partea aII a

si rezultatul:
LoriG
Dupa ce am terminat basca...am gasit o poza pe net...

si la insistentele unei prietene i-am facut una de genul...numai ca ea vroia sa atarne mai mult la spate..mi-a iesit asta:

adioana708
si eu crosetam mult in primul an de munca. aveam o gramada de ferestre, ca asa sunt primiti profi in primul lor an....de incurajare. asa ca crosetam.asta a fost acum 9 ani...........mult a trecut.
acum fac lucru de mana-pe itamina. imi fac o fata de masa in cruciulite.pe colturi sunt 3 frunza verde in degrade si resul capsuni.............nu stiu canad o sa o termin.
LoriG
QUOTE(adioana708 @ Feb 19 2009, 10:43 PM) *
si eu crosetam mult in primul an de munca. aveam o gramada de ferestre, ca asa sunt primiti profi in primul lor an....de incurajare. asa ca crosetam.asta a fost acum 9 ani...........mult a trecut.
acum fac lucru de mana-pe itamina. imi fac o fata de masa in cruciulite.pe colturi sunt 3 frunza verde in degrade si resul capsuni.............nu stiu canad o sa o termin.

floare2.gif Bravo! Sa ne arati si noua! Iar in privinta crosetetatului, pot trece si mai multi...e ca mersul pe bicicleta tongue.gif
Spor la treaba si poate te reapuci de crosetat!
LoriG
Eu am mai facut un set de caciulita+manusi fara degete smile.gif pentru surioara mea! I le-am dat deja...astept sa le pozeze sa vi le arat...
LoriG

Manusile...chiar daca in filmulet sunt impletite eu le-am crosetat...o sa postez filmuletul si pe topicul de impletit:

Iar caciula:
LoriG
Am revenit cu dovada liwlol.gif
AngiC
Lori am inceput sa-i fac si eu lui Alex o basca cum i-ai facut tu prietenei tale cu rosu, verde si galben. Am totusi o nelamurire: de cate ori trecuie sa scad? Pana acum nu am scazut decat intr-un rand la fiecare 4 "ochiuri" uneam al 5-lea cu al 6-lea. Ai idee ce-ar trebui sa fac in continuare?

AngiC
N-am avut rabdare sa-mi raspunzi si uite rezultatul. A iesit o ciudatenie dar promit ca urmatoarea va avea ceva mai mult "sens" tongue.gif

LoriG
nono.gif nu-i o ciudatenie deloc...
Intai lasa-ma sa iti admir modelul wub.gif e incantatoare Alex!
Acum..in primul rand nu ti-a iesit la fel ca model in primul rand din cauza firului, eu am crosetat cu o lanica mult mai groasa, din cauza culorilor, la mine negrul a conturat mai mult nuantele folosite iar ca forma chiar e super ok din punctul meu de vedere...
O poti modifica la modul urmator...mai lucrezi normal...adica o alungesti cat vrei sa atarne la spate, iar daca vrei sa fie stranda la ceafa imparti numarul de ochiuri la 4 si doar pe lungimea unui sfert scazi la fiecare rand pana la forma si masura dorita!
Te-am zapacit? Ai inteles ceva? laugh.gif
perla163
multumesc,Lori,chiar nu stiam de existenta acestor topicuri....cu timpul sper sa pun si eu cateva modele.....eu am dar sunt toate in italiana si deci trebuie intai sa le traduc.spor la munca tuturor!!!!!!!!! notworthy.gif
LoriG
QUOTE(perla163 @ Mar 16 2009, 04:57 PM) *
multumesc,Lori,chiar nu stiam de existenta acestor topicuri....cu timpul sper sa pun si eu cateva modele.....eu am dar sunt toate in italiana si deci trebuie intai sa le traduc.spor la munca tuturor!!!!!!!!! notworthy.gif

Ma bucur ca o sa fii pe langa noi pe'aici! Asta era si scopul tzuc.gif sa aflii! Asta e marea problema ca la noi in Romania nu sunt carti de specialitate, iar reviste sunt doua care pe langa faptul ca apar rar, nici nu le gasesti la taraba! Eu sunt incepatoare! Tot ce am facut am lucrat concomitent cu tipele care au postat filmulete pe youtube, asa ca am invatat sa crosetez in engleza liwlol.gif cu putina italiana de la tine si cu ce-om mai capata sa vezi ce experte devenim biggrin.gif hug.gif
perla163
QUOTE(LoriG @ Mar 16 2009, 04:55 PM) *
Ma bucur ca o sa fii pe langa noi pe'aici! Asta era si scopul tzuc.gif sa aflii! Asta e marea problema ca la noi in Romania nu sunt carti de specialitate, iar reviste sunt doua care pe langa faptul ca apar rar, nici nu le gasesti la taraba! Eu sunt incepatoare! Tot ce am facut am lucrat concomitent cu tipele care au postat filmulete pe youtube, asa ca am invatat sa crosetez in engleza liwlol.gif cu putina italiana de la tine si cu ce-om mai capata sa vezi ce experte devenim biggrin.gif hug.gif

pai si eu sunt incepatoare........chiar sa crosetez am invatat singura din reviste......iar de impletit.....stiam doar pe fat si pe dos.......nici acum nu stiu prea multe dar ma mai documentez din reviste.......ca imi place ......pai invatam si limbile straine si sa crosetam.......ce mai....doua lucruri deodata!!!!! notworthy.gif floare2.gif
LoriG
Si daca tot veni vorba de crosetat vreau sa va spun ca in putinul timp liber nu am stat degeaba...am inceput sa lucrez un poncho pentru Karina ... modelul este cat se poate de simplu...am inceput prin a face 16 patrate dupa urmatoarele filmulete care sunt realitate foarte frumos, oricat de 2 maini stangi as fi avut era imposibil sa nu imi iasa pentru ca sunt explicate foarte bine si filmate in slow motion biggrin.gif

arata cam asa

apoi le-am facut inca in rand simplu cu alb sa se vada frumos si arata asa:

acum trebuie doar sa le cos conform modelului

si gata smile.gif

LoriG
QUOTE(perla163 @ Mar 16 2009, 05:59 PM) *
pai si eu sunt incepatoare........chiar sa crosetez am invatat singura din reviste......iar de impletit.....stiam doar pe fat si pe dos.......nici acum nu stiu prea multe dar ma mai documentez din reviste.......ca imi place ......pai invatam si limbile straine si sa crosetam.......ce mai....doua lucruri deodata!!!!! notworthy.gif floare2.gif

wink.gif de-asta am zis...invatam impreuna smile.gif
ninina
ce superb ...faci tu....mi se pare asa greu...ca nu as invata niciodata...super arata...sa ne arati si noua cand e gata... oFloare1.gif
LoriG
QUOTE(ninina @ Mar 16 2009, 06:20 PM) *
ce superb ...faci tu....mi se pare asa greu...ca nu as invata niciodata...super arata...sa ne arati si noua cand e gata... oFloare1.gif

Nu e greu deloc! Trebuie doar sa incerci smile.gif curaj...pentru mai tarziu o sa vrei si n-o sa mai ai timp.. o sa sterlizezi biberoane, o sa schimbi pampersi smile.gif tzuc.gif wub.gif

Va arat hug.gif
ssimmona
Lori, bine te-am gasit! Primeste-ma si pe mine aici! oFloare1.gif
Mi s-a nazarit de cateva zile sa fac floricele crosetate ... asa ca de incepatori ... dupa ce voi incepe sa lucrez ceva mai amplu ... paturele, fulare etc...le voi aplica pe ele...
Asadar astazi am fost sa caut croseta....aici nu se prea gasesc....nu prea exista mercerii, cel`putin in zona mea sad.gif
Am gasit la niste chinezi crosete ... 2 marimi ... destul de mici ... 0.6 si 1.4 mm ... am gasit si un fir destul de subtire ... stil macrame am ales un roz pal si un kaki ... nu prea-mi plac culorile stridente...
Am venit acasa si m-am apucat de treaba ... cu youtubul, una alta biggrin.gif ... am reusit ceva, ceva ... voi pune si foto zilele urmatoare....
Apoi am cautat printre topicul sa vad poate gasesc ceva de genul ... imi aminteam vag ca am vazut ceva candva despre handmade....
Asa am gasit minunatul tau topic super.gif caruia ii voi fi fidela!
Vreau sa te felicit sincer pentru toate lucrurile minunate pe care le-ai facut! Absolut toate-mi plac! eusa_clap.gif
Sunt foarte curioasa cum va iesi poncho-ul .... imi place la nebunie ideea! wub.gif
Am observat insa ca tu lucrezi cu un fir mai gros ... al meu e subtire ... hmmm ... cu timpul ma voi reprofila si eu...inca sunt la inceput! tongue.gif
Poate ne mai dau fetele cu experienta sfaturi ...
P.S.Daca nu te deranjeaza voi adauga si eu filmulete interesante pe care le gasesc pe youtube rolleyes.gif Astept aprobarea ta intai!
Un pupic catre tine si Karina, cu drag! tzuc.gif
dyana
QUOTE(ssimmona @ Apr 15 2009, 12:26 AM) *
Lori, bine te-am gasit! Primeste-ma si pe mine aici! oFloare1.gif
Mi s-a nazarit de cateva zile sa fac floricele crosetate ... asa ca de incepatori ... dupa ce voi incepe sa lucrez ceva mai amplu ... paturele, fulare etc...le voi aplica pe ele...
Asadar astazi am fost sa caut croseta....aici nu se prea gasesc....nu prea exista mercerii, cel`putin in zona mea sad.gif
Am gasit la niste chinezi crosete ... 2 marimi ... destul de mici ... 0.6 si 1.4 mm ... am gasit si un fir destul de subtire ... stil macrame am ales un roz pal si un kaki ... nu prea-mi plac culorile stridente...
Am venit acasa si m-am apucat de treaba ... cu youtubul, una alta biggrin.gif ... am reusit ceva, ceva ... voi pune si foto zilele urmatoare....
Apoi am cautat printre topicul sa vad poate gasesc ceva de genul ... imi aminteam vag ca am vazut ceva candva despre handmade....
Asa am gasit minunatul tau topic super.gif caruia ii voi fi fidela!
Vreau sa te felicit sincer pentru toate lucrurile minunate pe care le-ai facut! Absolut toate-mi plac! eusa_clap.gif
Sunt foarte curioasa cum va iesi poncho-ul .... imi place la nebunie ideea! wub.gif
Am observat insa ca tu lucrezi cu un fir mai gros ... al meu e subtire ... hmmm ... cu timpul ma voi reprofila si eu...inca sunt la inceput! tongue.gif
Poate ne mai dau fetele cu experienta sfaturi ...
P.S.Daca nu te deranjeaza voi adauga si eu filmulete interesante pe care le gasesc pe youtube rolleyes.gif Astept aprobarea ta intai!

iti dau eu aprobarea daca pui pozele in seara asta tongue.gif
iar poncho-urile au iesit grozav rolleyes.gif
ssimmona
QUOTE(dyana @ Apr 14 2009, 11:42 PM) *
iti dau eu aprobarea daca pui pozele in seara asta tongue.gif
iar poncho-urile au iesit grozav rolleyes.gif

doh.gif Sunt deja in pat biggrin.gif pun maine dimineata poze! Promit!
Poncho-uri??? A facut mai multe? wub.gif Abia astept sa vad biggrin.gif!
Pupici catre o mamica dulce si o fetita deosebita! partners.gif
LoriG
QUOTE(ssimmona @ Apr 15 2009, 01:11 AM) *
doh.gif Sunt deja in pat biggrin.gif pun maine dimineata poze! Promit!
Poncho-uri??? A facut mai multe? wub.gif Abia astept sa vad biggrin.gif!
Pupici catre o mamica dulce si o fetita deosebita! partners.gif

Cine e destinatarul? anima1.gif Eu sau Dyana? smile.gif floare2.gif
LoriG

tzuc.gif Bine ai venit Ssi! Ma bucur enorm ca o sa mai treci pe'aci ... eu in ultimul timp nu prea am mai reusit sa intru pe forum, dar asta nu inseamna ca nu am mai lucrat biggrin.gif...e felul meu de a ma relaxa total wub.gif initial si eu eram tentata sa lucrez filet-uri dar am realizat ca 1. vezi mai greu rezultatul muncii, 2. intrebuintarea e limitata si 3. imi pierd vederea tongue.gif ...asa ca am trecut direct la croseta mare si fir gros..de la mohair pana la chestia aia stufoasa biggrin.gif, nici eu nu sunt experta...sunt tot invatacel!
Acum ii fac o vesta Karinutei...mai am jumatate din spate, e foarte simplu modelul numai ca m-am aglomerat cu muncile administrative!
Pupici multi si spor la treaba!
ssimmona
QUOTE(LoriG @ Apr 17 2009, 12:02 AM) *
Cine e destinatarul? anima1.gif Eu sau Dyana? smile.gif floare2.gif

La replica la care ai dat tu quote era Dyana biggrin.gif
Pot pune cateva pozici cu ce floricele am facut eu cu croseta? ca sa decorez ouale de paste? rolleyes.gif
ssimmona
QUOTE(LoriG @ Apr 17 2009, 12:14 AM) *

Multumesc notworthy.gif Ce frumos! Curand voi trece si eu pe gros...deocamdata decat atat am la dispozitie...azi am gasit niste fire ceva mai grosute ... rolleyes.gif
Sa ne pui pozici cu incantarea de Karinuta si cu vestuta ei cea noua! wub.gif
Cu poncho-ul ai vreo foto? anima1.gif
hug.gif
LoriG

Nu stiu in ce zona a Spaniei stai dar eu tot cautand modele de crosetat, am gasit la un moment dat pe un site niste carti extraordinare. Facem troc smile.gif eu iti trimit crosete si fire iar tu carti smile.gif

Sa stii ca inveti mai usor sa lucrezi cu fir mai gros, parerea mea, pentru ca se vad mai bine ochi si poti manevra mai usor croseta..incearca smile.gif

Chiar te rog...astept si eu cu nerabdare! Site-uri sunt foarte multe...dar majoritatea modelelor trebuiesc bibilite..nu doar traduse...eu am lucrat si stiu! Am lucrat un pulover foarte "cute" ii terminasem fata si am realizat ca trebuia sa am si alt numar la croseta si alt gen de fir...a iesit imens sad.gif(...mi l-a desirat Dyana...v-o parasc liwlol.gif)
LoriG
QUOTE(ssimmona @ Apr 17 2009, 01:15 AM) *
La replica la care ai dat tu quote era Dyana biggrin.gif
Pot pune cateva pozici cu ce floricele am facut eu cu croseta? ca sa decorez ouale de paste? rolleyes.gif

super.gif Baga!!!!
LoriG
QUOTE(ssimmona @ Apr 17 2009, 01:19 AM) *
Multumesc notworthy.gif Ce frumos! Curand voi trece si eu pe gros...deocamdata decat atat am la dispozitie...azi am gasit niste fire ceva mai grosute ... rolleyes.gif
Sa ne pui pozici cu incantarea de Karinuta si cu vestuta ei cea noua! wub.gif
Cu poncho-ul ai vreo foto? anima1.gif
hug.gif

Am sa ii fac cu vestuta cand o sa fie gata wink.gif cu poncho parca aveam una...dar am intrat in silentio stampa pentru ca primul pe care l-am facut a fost cel al Larei iar Dyana "nu a avut timp" sa puna o poza aici... wife.gif wife.gif wife.gif ... o caut... wacko.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.