Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Cum Sa Pastrezi Proaspete Florile Din Casa Ta
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Casa si gradina
Pagini: 1, 2
andaro
Cum sa pastrezi proaspete florile din casa ta


1. Aspirina. Un comprimat in vaza mareste aciditatea apei si o dezinfecteaza. Fals. Viatabuchetului, care, in medie, ramane proaspat trei zile, nu creste. Chiar daca schimbi apa in fiecare zi si adaugi de fiecare data cate o aspirina in vaza.
2. Cubul de gheata. Frigul mentine apa pura pentru ca opreste inmultirea bacteriilor. Astfel, florile raman proaspete mai multa vreme. Adevarat. Daca, in fiecare zi, cand schimbi apa din vaza, pui in aceasta cateva cuburi de gheata, buchetul va dura mai mult. Iar tulpinile care se ofilesc repede isi recapata imediat vioiciunea.
3. Vodca sau ginul. Pui un pic de zahar pentru ca dezinfecteaza apa. Si apoi adaugi zahar pentru a hrani florile. Adevarat si fals. Bauturile foarte puternic alcoolizate nu fac minuni, asa cum se crede, dar pot lungi viata plantelor. Tulpinile isi mentin fermitatea iar corolele raman inchise si compacte mai mult de patru zile. Insa buchetul nu va ramane proaspat chiar o saptamana.
4. Zaharul. E o substanta de care florile au nevoie. Nu intamplator este produsa de frunze in timpul fotosintezei. Adevarat si fals. O lingurita de zahar face bine florilor. Dar nu are acelasi efect asupra tuturor buchetelor. Trandafirii, de exemplu, din pricina caldurii, infloresc oricum in 24 de ore. Alte flori, cum ar fi lalelele, raman imbobocite zile intregi.

9704.gifTu cum pastrezi proaspete florile din casa ta? 9704.gif
ingerasu
Eu stiam si cateva picaturi de ace ,puse in apa,o dezinfecteaza si mentin florle mai mult timp proaspete trandafir.gif
andaro
Asculta-ti florile 9704.gif



Majoritatea femeilor iubesc florile. Acestea dau viata locuintei tale si un aer mult mai proaspat. Doar ca...atunci cand mor nu este foarte placut.

Sa fii capabila sa ai grija de o planta sau de un animal este primul semn al capacitatii tale de a avea grija de un copil.

Pentru ca plantele tale sa nu moara trebuie sa fii foarte atenta la ele, la ce iti transmit ele. Nu trebuie sa astepti sa vezi primele semne de "imbolnavire" pentru a realiza ca ceva nu este in regula cu ele 9704.gif .

Aceste pete practic umanizeaza planta un pic, atragandu-ti atentia ca are nevoie sa fie udata. Acesta este modul lor silentios de a tipa ca le este sete.
ruxy
Iubindu-le cu tot sufletul smile.gif

Aceasta plantuta adorabila, mi-a raspuns in toata frumusetea ei...desi in mod obisnuit face flori abia din martie rolleyes.gif si acum e aproape goala...mi-a zambit ieri printr-o floricica minunata smile.gif



andaro
Ce frumos Rux...... wub.gif Si eu le iubesc pe ale mele... yes.gif
E lamai planta respectiva? Intreb pt ca lamaiul meu nu are nici o frunza pe el, in schimb se pare ca la varfuri cresc altele....
ruxy
QUOTE(aandaaro @ Feb 18 2009, 09:31 PM) *
Ce frumos Rux...... wub.gif Si eu le iubesc pe ale mele... yes.gif
E lamai planta respectiva? Intreb pt ca lamaiul meu nu are nici o frunza pe el, in schimb se pare ca la varfuri cresc altele....

E calamondin...un portocalitz micut cum il alint eu...iar floricica are un parfum divin rolleyes.gif
puka
Frumos subiect oFloare1.gif
O florareasa mi-a spus ca lamaia, taiata - cateva felii - si pusa in vaza tine florile in viata mai mult timp.
Si eu iubesc tare mult florile si din cauza lipsei de spatiu sufar. Am ramas cu foarte putine anul trecut cand am zugravit. Acum, de cate ori trec pe langa flori mi se lungeste gatul.
Am primit pe data de 31 ianuarie un buchet de trandafiri albi; i-am taiat cate putin din codita in fiecare zi si le-am schimbat apa; astazi a mai ramas unul oFloare1.gif
andaro
QUOTE(puka @ Feb 19 2009, 12:21 AM) *
Frumos subiect oFloare1.gif
Am primit pe data de 31 ianuarie un buchet de trandafiri albi; i-am taiat cate putin din codita in fiecare zi si le-am schimbat apa; astazi a mai ramas unul oFloare1.gif

Vai Puka....si mie cei albi imi plac (dintre ei si mai ales cand primesc).... super.gif Dar ...mai mult de 2 zile nu rezista si de ce? Pt ca nu-mi place sa primesc trandafiri.... mad.gif
puka
QUOTE(aandaaro @ Feb 19 2009, 12:34 AM) *
Vai Puka....si mie cei albi imi plac (dintre ei si mai ales cand primesc).... super.gif Dar ...mai mult de 2 zile nu rezista si de ce? Pt ca nu-mi place sa primesc trandafiri.... mad.gif

Da au tinut foarte mult si pentru ca i-am tinut in dreptul geamului de la bucatarie, unde in permanenta este geamul intredeschis ... (soacra-mea ii pusese in hol, unde nu aveau nici lumina si i-am gasit a 2a zi pleostiti).
andaro
Aranjarea buchetelor de flori


Daca primesti sau cumperi un buchet de flori si - tulpina este lunga, foloseste o folie argintie, dar numai cat acoperi o palma din lungimea ei
- tulpina este scurta, ia o folie de celofan, strange-o peste buchet si prinde-o sus cu o panglica satinata, la culoarea florilor
- stufos, cu multe flori, infasoara-l intr-o coala de hartie pentru cadouri (poate fi si creponata); pentru stabilitate, leag-o cu o panglica.

P.S. Mi s-a intamplat si mie sa ma confrunt cu probleme de acest gen dar n-am stiut de aceste trucuri.... tongue.gif
andaro
Rux, ce ti face Calamondinul? Si-a mai revenit, a facut flori?
andaro
Pastrarea trandafirilor

Trandafirii sunt printre cele mai frumoase plante pe care o femeie le poate primi in dar ( nu si-n cazul meu nono.gif ). Tocmai din acest motiv ne dorim sa le pastram cat mai mult timp. Si pentru a obtine acest lucru trebuie sa urmezi anumite procedee, printre care:
- tine trandafirii intr-un loc racoros
- adauga conservanti florali in apa din vaza
- cresteaza-le cozile
- imediat cum i-ai primit, pune-i in apa fiarta
- schimba-le apa in mod frecvent
- tine-le intr-un loc uscat, luminos, dar departe de razele soarelui. Nu trebuie ca acestea sa bata direct pe ei.
andaro
Eu nu am respectat in totalitate aceste procedee insa mai mult de 2 zile nu au rezistat...probabil simt lipsa mea de afectiune... trandafir.gif
feura
Despre zahar stiam si eu ca deschide florile si le mentine mai mult timp.
mir0108
QUOTE(andaro @ Oct 5 2009, 11:32 PM) *
Eu nu am respectat in totalitate aceste procedee insa mai mult de 2 zile nu au rezistat...probabil simt lipsa mea de afectiune... trandafir.gif

nu cred ca afectiunea ta le lipseste partners.gif ...ci apa aia cu conservant in care sunt tinuti in florarii...
am facut un buchet de nunta cu trandafiri din curte!!!am cumparat aranjamentul din florarie ,un pliculet conservat tot de acolo...si au ajuns trandafirii mei minunati...impecabili ,la bucuresti...
saptamanal fac buchet trandafiri pt living..tot din curte!doar zahar adaug in apa...se mentin bine...am si un loc umbros in care asez vaza.. oFloare1.gif
liliana2u
QUOTE(andaro @ Oct 5 2009, 09:32 PM) *
Eu nu am respectat in totalitate aceste procedee insa mai mult de 2 zile nu au rezistat...probabil simt lipsa mea de afectiune... trandafir.gif


Eu primesc des trandafiri si nu le acord prea multa atentie, doar tai oblic din coada si ii crestez, mai schimb apa cand imi aduc aminte si raman frumosi cate 2 sapt.. stiu ei cat ii iubesc rolleyes.gif
Sapt trecuta am primit un ghivecel cu trandafiri albi, sunt o minunatie, deja Ilinca le-a stabilit si locul..
Mi-am dorit mult o orhidee pestrita ce o tot vedeam in vitrina florariei de langa sediul biroului meu.. cand m-am hotarat sa o achizitionez, s-a dus si m-a durut, i-am cerut deja fetei sa comande alta si abia astept sa soseasca.. putinul mov insotit de puritate blush.gif
mir0108
QUOTE(liliana2u @ Oct 6 2009, 03:50 PM) *
Eu primesc des trandafiri si nu le acord prea multa atentie, doar tai oblic din coada si ii crestez, mai schimb apa cand imi aduc aminte si raman frumosi cate 2 sapt.. stiu ei cat ii iubesc rolleyes.gif
Sapt trecuta am primit un ghivecel cu trandafiri albi, sunt o minunatie, deja Ilinca le-a stabilit si locul..
Mi-am dorit mult o orhidee pestrita ce o tot vedeam in vitrina florariei de langa sediul biroului meu.. cand m-am hotarat sa o achizitionez, s-a dus si m-a durut, i-am cerut deja fetei sa comande alta si abia astept sa soseasca.. putinul mov insotit de puritate blush.gif

frumos ,frumos!!iubesti florile ,deci...tu si ilinca de fapt....eee,dar nu a stiut nimeni ca ai ochit-o....? rolleyes.gif
ninina
QUOTE(mir0108 @ Oct 6 2009, 02:47 PM) *
nu cred ca afectiunea ta le lipseste partners.gif ...ci apa aia cu conservant in care sunt tinuti in florarii...
am facut un buchet de nunta cu trandafiri din curte!!!am cumparat aranjamentul din florarie ,un pliculet conservat tot de acolo...si au ajuns trandafirii mei minunati...impecabili ,la bucuresti...
saptamanal fac buchet trandafiri pt living..tot din curte!doar zahar adaug in apa...se mentin bine...am si un loc umbros in care asez vaza.. oFloare1.gif

waw...eu nu stiam nici de conservant, nici de zahar....am primiti multe flori de la iubi meu...dar le puneam la uscat...aveam plina casa cu tranadafiri frumos uscati....desi mi-ar place sa imi tina si mie doua saptamani...ar fi tare super....si in curte am trandafiri...si mereu imi pun si in camera ..dar asa rau imi parce cand vad ca la 2 sau 3 zile...se ofilesc....
...merci de idee..o sa incerc si eu... trandafir.gif
liliana2u
QUOTE(mir0108 @ Oct 6 2009, 01:54 PM) *
frumos ,frumos!!iubesti florile ,deci...tu si ilinca de fapt....eee,dar nu a stiut nimeni ca ai ochit-o....? rolleyes.gif


iubesc tot ce e frumos, iar florile imi dau si energia benefica, pana la Ilinca aveam sera in casa, eram fascinata de tot ce e exotic, ce se prindea greu.. si eu puneam sufletel in tot.. cate plante am dat mamei, fratelui, prietenelor mele.. acum ma uit cu drag la ele.. cu Ilinca deja incep sa ii dezvolt pasiunea si da semne ca o atrage, numai cu plantele otravitoare se pare ca are un al saselea simt, ca doar le arunca o privire si mor singure doh.gif
liwlol.gif doar una dintre patroane, care urma s-o planteze in ghivecel, insa cealalta nu a stiut si a dat-o fara sa intrebe crybaby.gif
iar cine ma iubeste, trebuie sa simta, nu? rolleyes.gif
liliana2u
Ninina, florile uscate nu sunt bune, trebuie sa tii in casa tot ce e viu, nu mort, atrage rau, paguba si nu cred ca vrei asta.. pastreaza ciclul vietii oFloare1.gif
Eu, sincer, prefer florile in ghiveci, asa le pastrez vii mai mult timp.. gradinaritul a fost si ramane pasiunea mea, dar pana creste cineva mai mare, ma ocup mai detasat de plante rolleyes.gif
mir0108
QUOTE(ninina @ Oct 6 2009, 04:08 PM) *
waw...eu nu stiam nici de conservant, nici de zahar....am primiti multe flori de la iubi meu...dar le puneam la uscat...aveam plina casa cu tranadafiri frumos uscati....desi mi-ar place sa imi tina si mie doua saptamani...ar fi tare super....si in curte am trandafiri...si mereu imi pun si in camera ..dar asa rau imi parce cand vad ca la 2 sau 3 zile...se ofilesc....
...merci de idee..o sa incerc si eu... trandafir.gif

vinerea imi fac buchetul pt casa....si arata superb o saptamana!!cred ca si locul umbros unde il asez...
ninina,este conservant ,pliculete, la florarii...si zahar ..cam o lingurita!
draga ,pe vremea apusa rolleyes.gif ..mama mea avea florarie...incepea cu lalele,garofite ,garoafe ,gladiole,crizanteme...avea cateva mii de flori ,pt comert...iar eu stateam cu bratele intinse in fata si tineam florile pe care ea le taia ,de 2-3 ori pe saptamana..apoi le faceam pachete de cate 50 si luau drumul pietelor...daca ai sti ,copil fiind de cate ori am detestat ca tre sa stau cu maninile intinse sa ajut...dar cat de mult mi-ar placea acum..ar fi un vis..! partners.gif
ninina
QUOTE(liliana2u @ Oct 6 2009, 03:13 PM) *
Ninina, florile uscate nu sunt bune, trebuie sa tii in casa tot ce e viu, nu mort, atrage rau, paguba si nu cred ca vrei asta.. pastreaza ciclul vietii oFloare1.gif
Eu, sincer, prefer florile in ghiveci, asa le pastrez vii mai mult timp.. gradinaritul a fost si ramane pasiunea mea, dar pana creste cineva mai mare, ma ocup mai detasat de plante rolleyes.gif

--..da draga mea...si eu am flori in ghiveci si e adevarat...imi place verdele...si ce e natural...dar imi parea asa rau dupa trandafiri...si nu puteam sa.i arunc...ii tineam mai mult timp...acum cand am facut iar curatenia generala am aruncat si ultimul trandafir uscat....parca ma durut sufeltul...dar de la un moment dat nici nu se mai pastreaza bine.....
...si in dormitor am doua flori in ghibveci mari...si cum spui tu parca e camera vie....si frumoasa...dar ce sa fac cu trandafirii...¿¿ crybaby.gif ca prea repede mor...
gabrielle2003
FETELOR VA ROG AJUTATI-MA CU UN SFAT!

AM DE PUS 4 BONSAI,..........SI NUSTIU DACA E MOMENTUL ACUM................SAU IN PRIMAVARA oFloare1.gif
andaro
QUOTE(liliana2u @ Oct 6 2009, 04:13 PM) *
Eu, sincer, prefer florile in ghiveci, asa le pastrez vii mai mult timp.. gradinaritul a fost si ramane pasiunea mea, dar pana creste cineva mai mare, ma ocup mai detasat de plante rolleyes.gif

Aici ne potrivim de minune... partners.gif
andaro
QUOTE(gabrielle2003 @ Oct 6 2009, 04:18 PM) *
FETELOR VA ROG AJUTATI-MA CU UN SFAT!

AM DE PUS 4 BONSAI,..........SI NUSTIU DACA E MOMENTUL ACUM................SAU IN PRIMAVARA oFloare1.gif

Eu nu am sfaturi...cum adica PUI 4 bonsai, de unde, cum?

Eu in 2 ani am avut 2 bonsai ( sotiorul meu ii indrageste ) si bineinteles ca s-au dus pe rand...si de atunci nu am mai primit niciunul... rolleyes.gif
liliana2u
QUOTE(gabrielle2003 @ Oct 6 2009, 02:18 PM) *
FETELOR VA ROG AJUTATI-MA CU UN SFAT!

AM DE PUS 4 BONSAI,..........SI NUSTIU DACA E MOMENTUL ACUM................SAU IN PRIMAVARA oFloare1.gif


cum sa ii pui? daca vrei sa ii transplantezi, momentul prielnic este numai in primavara si operatiunea se face o data la 2 ani.. si sa ai grija ca vasul sa fie lat si ingust, cum e forma jardinierei, dar miniatural.. acum poti doar sa-l tunzi daca ti se pare prea bogat, sa tai doar pana la 2 noduri pe crengute, de fapt tu esti cea alege sa ii dai forma rolleyes.gif .. iar pamantul special pt bonsai, daca nu gasesti, pui jumatate pamant normal, jumatate nisipos, sa aiba umezeala.. mare grija sa fie udati, sa le vorbesti, desi pt unii poate parea nebunesc.
gabrielle2003
QUOTE(andaro @ Oct 6 2009, 04:48 PM) *
Eu nu am sfaturi...cum adica PUI 4 bonsai, de unde, cum?

Eu in 2 ani am avut 2 bonsai ( sotiorul meu ii indrageste ) si bineinteles ca s-au dus pe rand...si de atunci nu am mai primit niciunul... rolleyes.gif

si no mai avem unul dar mi i-a dat cineva si sunt in apa............. trandafir.gif

QUOTE(liliana2u @ Oct 6 2009, 04:51 PM) *
cum sa ii pui? daca vrei sa ii transplantezi, momentul prielnic este numai in primavara si operatiunea se face o data la 2 ani.. si sa ai grija ca vasul sa fie lat si ingust, cum e forma jardinierei, dar miniatural.. acum poti doar sa-l tunzi daca ti se pare prea bogat, sa tai doar pana la 2 noduri pe crengute, de fapt tu esti cea alege sa ii dai forma rolleyes.gif .. iar pamantul special pt bonsai, daca nu gasesti, pui jumatate pamant normal, jumatate nisipos, sa aiba umezeala.. mare grija sa fie udati, sa le vorbesti, desi pt unii poate parea nebunesc.

stiu cum sa am grija de ei k mai am unul destul de marisor pe care il iubim ft ft mult....................e al sotului meu love1.gif
dar acestia ii am in apa si au radacini ft ft mari si am zis k e timpul sa ii pun in pamant si de aceea ma intrebam cand?
oare daca ii las pana la primavara in apa nu au nimic? oFloare1.gif
liliana2u
iata si trandafirasii mei primiti in dar:


Gabrielle, nu cred ca rezista f bine in apa, ce specie sunt? ca poate incerc sa aflu de la fetele de la florarie detalii, sunt profesioniste si iti dau de veste maine.
gabrielle2003
QUOTE(liliana2u @ Oct 6 2009, 09:51 PM) *
iata si trandafirasii mei primiti in dar:


Gabrielle, nu cred ca rezista f bine in apa, ce specie sunt? ca poate incerc sa aflu de la fetele de la florarie detalii, sunt profesioniste si iti dau de veste maine.


foarte frumos trandafirul liliana trandafir.gif
nu cred ca stiu sa spun ce specie este pt k nu seamana cu ce am eu si ma gandesc sa ii pun totusi in pamant.........si eu m-am tot uitat pe net poate gasesc ceva asemanator......dar nu

dar sigur ma descurc eu pana la urma cu ei notworthy.gif
andaro
Sunt frumosi, sa-ti traiasa si sa infloreasca incantandu-va astfel privirea cu frumusetea lor...
Pe mine nu ma prea incanta....mama iubeste trandafirii...iar acasa avem peste 20 de trandafiri pusi de acum 2 ani-incoace...Toata ziua ii vad si cred ca-s satula de ei...

Aici http://pintzi.sunphoto.ro/Trandafiri sunt....asta pentru cine doreste sa-i vada... oFloare1.gif
liliana2u
QUOTE(gabrielle2003 @ Oct 6 2009, 08:25 PM) *
foarte frumos trandafirul liliana trandafir.gif
nu cred ca stiu sa spun ce specie este pt k nu seamana cu ce am eu si ma gandesc sa ii pun totusi in pamant.........si eu m-am tot uitat pe net poate gasesc ceva asemanator......dar nu

dar sigur ma descurc eu pana la urma cu ei notworthy.gif


fa-le o poza si posteaz-o aici, o scot eu la scanner cumva si le-o arat, sper sa ne dea sugestii... dar eu i-as pune in pamant, poate au noroc si se pastreaza, depinde si de tine, daca deja ai, stii cum sa ii bibilesti si vor ramane in viata rolleyes.gif
gabrielle2003
QUOTE(liliana2u @ Oct 6 2009, 10:29 PM) *
fa-le o poza si posteaz-o aici, o scot eu la scanner cumva si le-o arat, sper sa ne dea sugestii... dar eu i-as pune in pamant, poate au noroc si se pastreaza, depinde si de tine, daca deja ai, stii cum sa ii bibilesti si vor ramane in viata rolleyes.gif

multumesc frumos dar nu vreau sa te complic si pe tine
sunt sigura ca ma descurc cumva cu ei
il am pe moshul cum ii spunem noi si sigur se vor molipsi de la el love1.gif
mir0108

desi e toamna ..inca arata bine gradina...
andaro
Da Iuliana...inca arata bine gradina ta...
Cand a inceput frigiul acesta, noi am venit la oras...sper ca pana sambata sa nu sufere prea mult...plantele mele....le-am lasat inca pe toate afara.... doh.gif sad.gif
dyana
Eu azi noapte mi-am bagat tot in casa smile.gif ; iar am cel mai urat balcon crybaby.gif
andaro
Dar d c zici ca e urat?
Fiecare floare are farmecul ei... trandafir.gif
dyana
QUOTE(andaro @ Oct 15 2009, 01:59 PM) *
Dar d c zici ca e urat?
Fiecare floare are farmecul ei... trandafir.gif

Asta spuneam si eu: orice loc devine fermecator cand sunt flori prin preajma. smile.gif
Florile, le-am bagat din balcon in casa, am vrut sa zic. tongue.gif Mi se parea ca trandafirul japonez arata cam zgrigulit. mellow.gif Si mai am intr-un ghiveci un trandafir pitic, portocaliu-portocaliu care s-a trezit sa infloreasca iar. smile.gif
dyana
QUOTE(mir0108 @ Oct 14 2009, 09:02 PM) *

desi e toamna ..inca arata bine gradina...

Chiar ca e frumoasa partners.gif Incerc sa mi-o imaginez vara, dar nu reusesc doh.gif
andaro
QUOTE(dyana @ Oct 15 2009, 03:03 PM) *
Asta spuneam si eu: orice loc devine fermecator cand sunt flori prin preajma. smile.gif
Florile, le-am bagat din balcon in casa, am vrut sa zic. tongue.gif Mi se parea ca trandafirul japonez arata cam zgrigulit. mellow.gif Si mai am intr-un ghiveci un trandafir pitic, portocaliu-portocaliu care s-a trezit sa infloreasca iar. smile.gif

Trandafirul japonez e Camelia si are florile mai mici...cel chinezesc e Hibiscus si are florile mai mari...al tau cred ca e Hibiscus, nu?
dyana
QUOTE(andaro @ Oct 15 2009, 02:36 PM) *
Trandafirul japonez e Camelia si are florile mai mici...cel chinezesc e Hibiscus si are florile mai mari...al tau cred ca e Hibiscus, nu?

Este exact cel de aici unsure.gif
andaro
E ca si al meu...e trandafir chinezesc...Da un search pe google...si ai savezi gresala/confuzia...
dyana
QUOTE(andaro @ Oct 15 2009, 02:57 PM) *
E ca si al meu...e trandafir chinezesc...Da un search pe google...si ai savezi gresala/confuzia...

Am dat. smile.gif Dar Camelia si Hibiscus nu prea au rezultate clare... Insa dupa trandafir japonez si trandafir chinezesc am distins clar doua plante. In niciun caz nu este asta Dar lamurita tot nu sunt de unde atatea confuzii. mellow.gif
mir0108
QUOTE(dyana @ Oct 15 2009, 03:04 PM) *
Chiar ca e frumoasa partners.gif Incerc sa mi-o imaginez vara, dar nu reusesc doh.gif

dya...tu ai o imaginatie bogata...iar gradina mea este sigur sub asteptari...nu este ff bine ingrijita pentru ca este mare suprafata...inca se mai lucreaza pe la garduri si asta inseamna ceva piatra ,ciment...care ii ia din farmec...!
anii urmatori visez la o gradina minunata!!haide sa cadem in ..visare doh.gif tongue.gif floare2.gif
andaro
QUOTE(dyana @ Oct 15 2009, 04:24 PM) *
Am dat. smile.gif Dar Camelia si Hibiscus nu prea au rezultate clare... Insa dupa trandafir japonez si trandafir chinezesc am distins clar doua plante. In niciun caz nu este ...

Dyana...si pe mine m-a desteptat o colectionara de hibiscusi ( trandafir chinezesc )...nici eu nu stiu de unde aceste confuzii...
Hibiscusii sunt multe soiuri...si asa cum ai tu si asemenea celui din link-ul pus de tine...etc.
dyana
QUOTE(mir0108 @ Oct 15 2009, 06:11 PM) *
dya...tu ai o imaginatie bogata...iar gradina mea este sigur sub asteptari...nu este ff bine ingrijita pentru ca este mare suprafata...inca se mai lucreaza pe la garduri si asta inseamna ceva piatra ,ciment...care ii ia din farmec...!
anii urmatori visez la o gradina minunata!!haide sa cadem in ..visare doh.gif tongue.gif floare2.gif

Eee lasa atunci, ca in curand se vor face si fetele mari, si gradina va fi gata... si atunci chiar nu o voi mai putea cuprinde cu mintea. smile.gif

QUOTE(andaro @ Oct 15 2009, 07:07 PM) *
Dyana...si pe mine m-a desteptat o colectionara de hibiscusi ( trandafir chinezesc )...nici eu nu stiu de unde aceste confuzii...
Hibiscusii sunt multe soiuri...si asa cum ai tu si asemenea celui din link-ul pus de tine...etc.

Am inteles... pana la urma laugh.gif Mersi de lamurire smile.gif Uite ca nimeni nu a stiut sa imi spuna asta pana acum.
andaro
QUOTE(dyana @ Oct 15 2009, 10:06 PM) *
Am inteles... pana la urma laugh.gif Mersi de lamurire smile.gif Uite ca nimeni nu a stiut sa imi spuna asta pana acum.

Si eu abia in aceasta vara am aflat de aceasta mica mare confuzie...mai bine mai tarziu decat niciodata, nu?
Numai bine, fetelor! notworthy.gif
USA
Fetelor, floricica mea din casa e o nebunie curata....suntem toti topiti dupa ea ..ia priviti



andaro
Sa-ti traiasca...e superba.... rolleyes.gif
Floricica ta e o suculenta, se numeste Schlumbergera sau popular Craciunita ori "Nu ma muta"...
Si ale mele acuma infloresc... http://pintzi.sunphoto.ro/SCHLUMBERGERA
andaro
Sau astea http://pintzi.sunphoto.ro/SCHLUMBERGERA-3in1 oFloare.gif
Oricum sunt niste plante minunate...
USA
QUOTE(andaro @ Nov 25 2009, 12:23 AM) *
Sau astea http://pintzi.sunphoto.ro/SCHLUMBERGERA-3in1 oFloare.gif
Oricum sunt niste plante minunate...

Daaa sunt minunate..nu sunt deloc dificile.....si sa stii ca am descoperit ceva, floarea mea o iubeste pe babys si invers....adica, cativa ani, daca o tineam undeva unde se mai misca-mai dadeam peste ea....nu facea asa multe flori-sublime....dar, de cateva luni o tin pe masa din living...unde babys prefera la nebunie sa isi tina ustensilele de doctorita(mereu o atentionez sa nu deranjeze floarea..si ea e foarte atenta)...so, uneori o mai atinge, dar nu uita sa ii dea un pupik in vand in fuga mereu....si uite cate flori a facut anul acesta....nu mai putem de dragul ei...
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.