Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi De Luna Mai 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti primavara
Pagini: 1, 2, 3, 4
myky22
buna vad ca nu e deschis nici un topic pt bb de mai asa ca m-am gandit sa deschid eu.........
pe bb meu il chiama CATALIN MARIAN..NASCUT PE 31 MAI 2008..ORA 17,30...3000G SI 48 CM bananab.gif jucaus.gif
myky22
ASTEPT SI ALTE MAMICI CU BB DE MAI AICI,PUP tzuc.gif
bendisartemis
QUOTE(myky22 @ Jan 31 2009, 02:47 AM) *
buna vad ca nu e deschis nici un topic pt bb de mai asa ca m-am gandit sa deschid eu.........
pe bb meu il chiama CATALIN MARIAN..NASCUT PE 31 MAI 2008..ORA 17,30...3000G SI 48 CM bananab.gif jucaus.gif

Ce frumos!!!P e bebele meu il cheama trandafir.gif DACIAN THORR-AGNY DENIDOR trandafir.gif si este nascut tot pe 31 mai ...ora 11:35 3,550kg. si 54 cm! jucaus.gif
ari05
si noi suntem BB de mai laugh.gif Darius s-a nascut pe 26.05 , ora 12.25 , 4100 gr si 56 cm...
bendisartemis
QUOTE(ari05 @ Feb 23 2009, 12:16 AM) *
si noi suntem BB de mai laugh.gif Darius s-a nascut pe 26.05 , ora 12.25 , 4100 gr si 56 cm...

O ,ce jucaus.gif mare !!! Sa-ti traiasca sa te bucurie in fiecare zi cu ghidusiile lui ,ca tare scumpi sunt copii nostri! tzuc.gif
ari05
QUOTE(bendisartemis @ Feb 22 2009, 10:24 PM) *
O ,ce jucaus.gif mare !!! Sa-ti traiasca sa te bucurie in fiecare zi cu ghidusiile lui ,ca tare scumpi sunt copii nostri! tzuc.gif

da... a fost BB mare la nastere.. .ca in rest... sad.gif stam prost la capitolul asta... acum a si slabit 1 kg ca e bolnavior de miercuri crybaby.gif asa ca are in jur de 7 kg acum... fff putin crybaby.gif
Danutza_rge
buna seara la fete oFloare1.gif
bendisartemis
QUOTE(ari05 @ Feb 23 2009, 12:28 AM) *
da... a fost BB mare la nastere.. .ca in rest... sad.gif stam prost la capitolul asta... acum a si slabit 1 kg ca e bolnavior de miercuri crybaby.gif asa ca are in jur de 7 kg acum... fff putin crybaby.gif

PUIul meu are 8.9kg. si 78 cm ,insa acxum ne dau dintisorii si plangem si suntem stresati bb.gif
ari05
hello Danutza smile.gif
in sfarsit un topic cu bebei de mai 2008... nu ? laugh.gif ca eu activam pe BB de iunie 2008, in lipsa... notworthy.gif
bendisartemis
QUOTE(Danutza_rge @ Feb 23 2009, 12:31 AM) *
buna seara la fete oFloare1.gif

buna! trandafir.gif
ari05
QUOTE(bendisartemis @ Feb 22 2009, 10:33 PM) *
PUIul meu are 8.9kg. si 78 cm ,insa acxum ne dau dintisorii si plangem si suntem stresati bb.gif

mare puiul tau tzuc.gif
las ca trec si durerile de dintisori.. .astea sa fie cele mai mari .. asa zic eu acum... sad.gif
nu aveti inca nici un dintisor?
noi ii avem pe cei 2 de jos, si acum se pare ca ii ies deodata incisivii de sus oFloare1.gif
bendisartemis
QUOTE(ari05 @ Feb 23 2009, 12:33 AM) *
hello Danutza smile.gif
in sfarsit un topic cu bebei de mai 2008... nu ? laugh.gif ca eu activam pe BB de iunie 2008, in lipsa... notworthy.gif

A trecut cam mult pana ne-am adunat ,dar important este ca ne-am gasit!!! floare2.gif
bendisartemis
QUOTE(ari05 @ Feb 23 2009, 12:35 AM) *
mare puiul tau tzuc.gif
las ca trec si durerile de dintisori.. .astea sa fie cele mai mari .. asa zic eu acum... sad.gif
nu aveti inca nici un dintisor?
noi ii avem pe cei 2 de jos, si acum se pare ca ii ies deodata incisivii de sus oFloare1.gif

Avem 2 dintisori un incisiv jos si un canin sus(ce ciudat ca ia aparut un canin acum) trandafir.gif
ari05
QUOTE(bendisartemis @ Feb 22 2009, 10:36 PM) *
A trecut cam mult pana ne-am adunat ,dar important este ca ne-am gasit!!! floare2.gif

da... chiar ma gandeam cum de nu a facut nimeni un topic cu bebei de mai 2008... oare asa putini sa fie ? blink.gif biberon.gif
ari05
QUOTE(bendisartemis @ Feb 22 2009, 10:38 PM) *
Avem 2 dintisori un incisiv jos si un canin sus(ce ciudat ca ia aparut un canin acum) trandafir.gif

si nepotelului meu i-au iesit intai caninii sus si abia apoi incisivii liwlol.gif dragutul de el, era ca un mic vampisor tzuc.gif
bendisartemis
MAMICILOR care este meniul bebelusilor vostri?LE-ati dat carnita ca noi mai asteptam? tzuc.gif
ari05
eu de la 5 luni i-am dat carnita de pui (piept) , ficatel de pui cam dupa 6 luni si peste de la 7 luni...
carnita de vitel, curcan, ii dau la borcanel...
bendisartemis
QUOTE(ari05 @ Feb 23 2009, 12:39 AM) *
si nepotelului meu i-au iesit intai caninii sus si abia apoi incisivii liwlol.gif dragutul de el, era ca un mic vampisor tzuc.gif

Intradevar sunt caraghjosi dar"titi''(sani) ,acum sunt plini de rani!! crybaby.gif
bendisartemis
QUOTE(ari05 @ Feb 23 2009, 12:41 AM) *
eu de la 5 luni i-am dat carnita de pui (piept) , ficatel de pui cam dupa 6 luni si peste de la 7 luni...
carnita de vitel, curcan, ii dau la borcanel...

O ce bine,mie imi este teama sa-i dau pt ca ia dat"desteapta" de soacra-mea albus de ou si a facut alergie,iar acum ma feresc de produse din carne(la sfatul medicului)II dau insa spanac si ciuperci(ce ii mai plac)BEBEI vostriaccepa sucul de citr trandafir.gif ice ca al meu nici nu vrea sa auda de el!!
ari05
noi acum suntem la regim.. ca ar fi suspect de enterocolita... desi nu cred da na...
dar in rest, noi papam cam asa:
la ora 8: 200 ml lapte Milumil
la 10: 250 gr pireut de fructe (2 fructe combin, banana, mar, para, pepene galben, piersica, caise) cu branzica sau faina de orez sau biscuiti
la 14: 150-200 gr pireut de legume (spanac+galbenus, dovlecel+peste, cartofi+ficatel de pui/piept de pui) sau borcanele de la Nestle , eventual cateva lingurite de supica, si daa mai incape un iaurtel
la 18: cereale Milupa (din 80-100 ml apa)
la 21: 240 ml lapte

si asta era in zilele lui bune... de obicei nu papa chiar atat ... din pacate... oFloare1.gif
ari05
QUOTE(bendisartemis @ Feb 22 2009, 10:41 PM) *
Intradevar sunt caraghjosi dar"titi''(sani) ,acum sunt plini de rani!! crybaby.gif

auuuu !!! da cred...

QUOTE(bendisartemis @ Feb 22 2009, 10:45 PM) *
O ce bine,mie imi este teama sa-i dau pt ca ia dat"desteapta" de soacra-mea albus de ou si a facut alergie,iar acum ma feresc de produse din carne(la sfatul medicului)II dau insa spanac si ciuperci(ce ii mai plac)BEBEI vostriaccepa sucul de citr trandafir.gif ice ca al meu nici nu vrea sa auda de el!!

pai albus nu e voie pana dupa un an !!!!!! ohmy.gif
Dari bea sucul de portocala, sau mandarina, sau clementina de nu ii poti lua bibi de la gura, ca urla... bea si cate 150 ml o data... doar sa nu fie prea acru... de fapt e singurul suc pe care il bea... doh.gif ca in rest fructele le papa pireut... aaaa...si din pacate nu prea bea lichide, gen apa sau ceai... sad.gif asa ca ii mai pun in suc, sa se hidrateze, ca ne-a zis pediatra ca nu se hidrateaza doar cu suc
bendisartemis
QUOTE(ari05 @ Feb 23 2009, 12:45 AM) *
noi acum suntem la regim.. ca ar fi suspect de enterocolita... desi nu cred da na...
dar in rest, noi papam cam asa:
la ora 8: 200 ml lapte Milumil
la 10: 250 gr pireut de fructe (2 fructe combin, banana, mar, para, pepene galben, piersica, caise) cu branzica sau faina de orez sau biscuiti
la 14: 150-200 gr pireut de legume (spanac+galbenus, dovlecel+peste, cartofi+ficatel de pui/piept de pui) sau borcanele de la Nestle , eventual cateva lingurite de supica, si daa mai incape un iaurtel
la 18: cereale Milupa (din 80-100 ml apa)
la 21: 240 ml lapte

si asta era in zilele lui bune... de obicei nu papa chiar atat ... din pacate... oFloare1.gif

Nici puiul meu nu papa in fiecere zi mult ci dupa cum se simte insa ii dau si vitamine.Doctorita mi-a dat VI SOL (vitamine solubile) vigantol ,fier si calciu(pastile pe care trebuie sa le faram zilnic!!) Voi luati vitamine? floare2.gif
bendisartemis
QUOTE(ari05 @ Feb 23 2009, 12:48 AM) *
auuuu !!! da cred...
pai albus nu e voie pana dupa un an !!!!!! ohmy.gif
Dari bea sucul de portocala, sau mandarina, sau clementina de nu ii poti lua bibi de la gura, ca urla... bea si cate 150 ml o data... doar sa nu fie prea acru... de fapt e singurul suc pe care il bea... doh.gif ca in rest fructele le papa pireut... aaaa...si din pacate nu prea bea lichide, gen apa sau ceai... sad.gif asa ca ii mai pun in suc, sa se hidrateze, ca ne-a zis pediatra ca nu se hidrateaza doar cu suc

Denidor bea foarte mult ceai 1/2 l pe zi,insa sucuri doh.gif ...deloc!!Nu stiu ce sa ii dau ca sa ii placa !!
ari05
QUOTE(bendisartemis @ Feb 22 2009, 10:52 PM) *
Nici puiul meu nu papa in fiecere zi mult ci dupa cum se simte insa ii dau si vitamine.Doctorita mi-a dat VI SOL (vitamine solubile) vigantol ,fier si calciu(pastile pe care trebuie sa le faram zilnic!!) Voi luati vitamine? floare2.gif

si noua ne-a dat pediatra vitamine, pt ca nu prea papa, nu lua in greutate (cica suntem in urma cu 1,3 kg, si acum cum a slabit, cu 2,3 kg sad.gif ) dar nu am apucat sa i le dau, pt ca 3 zile a inceput sa pape chiar bine, apoi s-a imbolnavit sad.gif
acum nu stiu daca sa i le mai dau, pt ca analizele care le-am facut la spital i-au iesit ok , inca calciu si magneziu are prea mult, si daca ii dau vitamine asa aiurea, am inteles ca nu e bine pt el...
doar Fier i-am dau in noiembrie si decembrie... in rest ii dau doar vigantol...
ari05
QUOTE(bendisartemis @ Feb 22 2009, 10:55 PM) *
Denidor bea foarte mult ceai 1/2 l pe zi,insa sucuri doh.gif ...deloc!!Nu stiu ce sa ii dau ca sa ii placa !!

pai las ca e mai bine sa bea ceai, ca se hidrateaza... eu bag in Dari cu forta sad.gif ca nu vrea deloc...
ce sucuri i-ai facut? doar citrice? nu ai incercat de mar, morcov,piersici, sau alte fructe ? eventual stii ce sa incerci ? daca tot iti bea ceai, baga-i in ceai cate putin suc si apoi cresti cantitatea... eu asa fac cu Dari... in suc ii bagam ceai sau apa laugh.gif
Danutza_rge
ce fac fetele? puiutii sunt bine?
ari05
QUOTE(Danutza_rge @ Feb 23 2009, 11:57 AM) *
ce fac fetele? puiutii sunt bine?

noi nu din pacate crybaby.gif
de miercuri ma tot chinui cu el, ca nu stiu ce are... miercuri am fost la urgente cu el, a stat 7 ore la perfuzii... i s-au facut analize, si nu am primit nici un diagnostic... doar presupuneri... mad.gif initial credeam ca e enterocolita,ceva.. pt ca a inceput cu varsaturi, apoi febra, apoi scaune modificate(nu are diaree, are un singur scaun pe zi, dar e horror scaunul ala sad.gif ) suntem pe regim de mierucri, dar vomita in continuare, nu asa rau, dar tot vomita sad.gif
azi trebuie sa ii duc scaun sa ii faca examen de coprocultura , si deseara iar la dr sad.gif o sa ne treaca pe antibiotic, ca nu mai putem sta asa...
asta e... trecem cumva si peste... se pune el pe picioare notworthy.gif

ai vostri sunt bine bebelasii?
ari05
ce fac mamicile si bebelasii de mai ?
noi incepem sa ne revenim laugh.gif bananab.gif nu mai e apatic, a inceput sa umble singur din nou ... laugh.gif papa binisor... sper doar acum sa nu mai vomite...
rebemit
Buna,am si eu un bebe din mai 2008 .
Il cheama Marc,avem 2 dintisori jos si ii asteptam cu nerabdare pe cei de sus.
Este un bebe tare neastamparat si foarte pofticios.
O iubeste foarte mult pe surioara lui mai mare.

ari05
QUOTE(rebemit @ Mar 10 2009, 10:17 AM) *
Buna,am si eu un bebe din mai 2008 .
Il cheama Marc,avem 2 dintisori jos si ii asteptam cu nerabdare pe cei de sus.
Este un bebe tare neastamparat si foarte pofticios.
O iubeste foarte mult pe surioara lui mai mare.


bine ati venit tzuc.gif
se pare ca acest topic nu prea are trecere... oFloare1.gif
rebemit
Bine v-am gasit.
Am observat ca nu s-a mai scris de mult.
Cum se simte ingerasul tau?
ari05
QUOTE(rebemit @ Mar 10 2009, 12:15 PM) *
Bine v-am gasit.
Am observat ca nu s-a mai scris de mult.
Cum se simte ingerasul tau?

bine, multumesc...
acum insa ne chinuie dintisorii... ca tare greu ies... sad.gif oFloare1.gif
Danutza_rge
hopa , au inviat mamicile de mai 2008 nanner.gif
ari05
QUOTE(Danutza_rge @ Mar 10 2009, 12:22 PM) *
hopa , au inviat mamicile de mai 2008 nanner.gif

da... suntem cam putine se pare....
Danutza_rge
QUOTE(ari05 @ Mar 10 2009, 02:23 PM) *
da... suntem cam putine se pare....



da suntem putine si scumpe la vedere anima1.gif
rebemit
Da si noi avem probleme din cauza dintisorilor,suntem agitati si mancam numa cate putin si des .
Danutza_rge
QUOTE(rebemit @ Mar 10 2009, 03:30 PM) *
Da si noi avem probleme din cauza dintisorilor,suntem agitati si mancam numa cate putin si des .



noi tocmai am trecut de faza asta
bananab.gif
ari05
QUOTE(Danutza_rge @ Mar 10 2009, 01:44 PM) *

noi tocmai am trecut de faza asta
bananab.gif

adik aveti dantura completa ??? ohmy.gif
tongue.gif tzuc.gif

si eu am zis ca scap o perioada... ca azi i-a puscat in sfarsit al treilea dintisor... bananab.gif da pe saracia... in continuare plange in somn .. .sad.gif
malta
Buna, dragele mele! Ma numesc Altam Aurica si sunt invatatoare in jud. Iasi.
Vreau sa va prezint 2 cazuri.
Primul este al unei unei mamici ce-si creste singura baietelul care e nascut pe 7 iulie 2008, deci are 8 luni. Nu a lucrat, deci traieste din cei 200RON.
Al doilea caz: o graviduta care va naste peste vreo saptamana. Nu stiu ce va avea. E asa tanara, nu a lucrat (chiar nu este unde in zona), e toata ziua stressata ca nu are luat nimic pentru bebelus. Sotul ei, un om harnic, ajuta un tip la treaba cand e solicitat, dar abia mai face fata sa ii asigure tratament sotiei, pentru ca e cam bolnavioara, era sa si piarda sarcina din cauza stress-ului.

Rog din tot sufletul meu aici, poate exista o mamica ce poate renunta la hainutele copilasului care i-au ramas, cred, mici. Eu voi naste peste o luna, deci bebele meu va fi mai mic si nu le voi putea ajuta.

Stiu ca niciuna din ele nu va avea nevoie mai mult de o jumatate de sacosica de hainute, eventual o jucarie, un papucel. Se vor multumi cu putin pentru ca nu au deloc. Cate o singura mamica e de ajuns sa le ajute, dar din inima.
Nu stiu daca am facut bine ca v-am deranjat, e jenant, dar in afara de cateva hainute, sigur nu-si vor dori nimic decat sanatate.
Din partea mea urez numai bine copilasilor vostri.
Las ID-ul meu daca vrea o mamica sa-i dau adresa lor. Nu vreau sa le fac publice.
altamaurica sau altamaurica@yahoo.com
Va multumesc anticipat!

Ma bucur ca puteti vedea cum stradaniile noastre dau rezultate.
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=6822ilor
Multumesc tuturor mamicilor care doriti sa le ajutati. Ceea ce veti face e minunat. Mai ales ca e Postul Pastelui. Dumnezeu va va rasplati pentru bunatatea voastra!
rebemit
Buna,ce liniste e din nou pe aici.
Noua intre timp ne-a aparut al 3 lea dintisor si cred ca zilele astea o sa iasa si al patrulea.Nu are pofta de mancare,refuza si lapticul.Sper sa scapam odata de problemele astea.
Va pup si multa sanatate la puisori.
LoriG
Noua nu ne-au dat dintisorii de sus inca rolleyes.gif
Danutza_rge
QUOTE(ari05 @ Mar 10 2009, 11:49 PM) *
adik aveti dantura completa ??? ohmy.gif
tongue.gif tzuc.gif

si eu am zis ca scap o perioada... ca azi i-a puscat in sfarsit al treilea dintisor... bananab.gif da pe saracia... in continuare plange in somn .. .sad.gif



ete na ..........hai mai Ari........are 2 jos si 2 sus si al 3-lea de sus e pe vine , dar nu la toti a facut urat ...........se pare ca asta care vine acum il sacaie rau cade 2 zile iar face urat ...........dar trecem si peste asta tzuc.gif
Danutza_rge
QUOTE(LoriG @ Mar 17 2009, 01:58 PM) *
Noua nu ne-au dat dintisorii de sus inca rolleyes.gif



ei hai nu te grabi ..........ce nu stii de la Bobo cum e?
rolleyes.gif
anamar
QUOTE(Danutza_rge @ Mar 17 2009, 02:19 PM) *

ei hai nu te grabi ..........ce nu stii de la Bobo cum e?
rolleyes.gif

buna!
baietelul meu are 10 luni si 17 zile si nu are niciun dinte.
intr-adevar are gingiutele un pic umflate, dar le are de vreo 3 luni asa.
ar trebui sa ma ingrijorez?
rebemit
QUOTE(anamar @ Mar 17 2009, 01:53 PM) *
buna!
baietelul meu are 10 luni si 17 zile si nu are niciun dinte.
intr-adevar are gingiutele un pic umflate, dar le are de vreo 3 luni asa.
ar trebui sa ma ingrijorez?

Buna,Nu trebuie sa iti faci griji ca si eu tot asa am patit cu fetita care are acum 4 ani si 9 luni , i-au iesit primii dintisori la 1 an si 2 luni si sunt foarte sanatosi.
Danutza_rge
QUOTE(anamar @ Mar 17 2009, 03:53 PM) *
buna!
baietelul meu are 10 luni si 17 zile si nu are niciun dinte.
intr-adevar are gingiutele un pic umflate, dar le are de vreo 3 luni asa.
ar trebui sa ma ingrijorez?



nu trebuie sa te ingrijorezi mamicutzo ..........si baiatul meu a stat cu gingiile umflate ( cele de sus) vre-o 4 luni ...........o sa-i iasa si puiutului tau dintisorii biberon.gif ............te mai asteptam ''la mamici de mai 2008'' tzuc.gif
Danutza_rge
QUOTE(rebemit @ Mar 17 2009, 07:55 PM) *
Buna,Nu trebuie sa iti faci griji ca si eu tot asa am patit cu fetita care are acum 4 ani si 9 luni , i-au iesit primii dintisori la 1 an si 2 luni si sunt foarte sanatosi.



se spune ca daca ies mai tarziu e mai bine nu? partners.gif
LoriG
Vezi soro ca incet incet ne strangem? super.gif
Nu imi fac griji cu dintisorii...doar va informam smile.gif
rebemit
QUOTE(Danutza_rge @ Mar 17 2009, 06:06 PM) *
se spune ca daca ies mai tarziu e mai bine nu? partners.gif

sper ca da.deocamdata e ok pentru ca prietene de-ale ei au deja carii ,dar ea nu.
ari05
QUOTE(rebemit @ Mar 17 2009, 10:38 AM) *
Buna,ce liniste e din nou pe aici.
Noua intre timp ne-a aparut al 3 lea dintisor si cred ca zilele astea o sa iasa si al patrulea.Nu are pofta de mancare,refuza si lapticul.Sper sa scapam odata de problemele astea.
Va pup si multa sanatate la puisori.


felicitari pt dintisor !!!

QUOTE(Danutza_rge @ Mar 17 2009, 12:18 PM) *
ete na ..........hai mai Ari........are 2 jos si 2 sus si al 3-lea de sus e pe vine , dar nu la toti a facut urat ...........se pare ca asta care vine acum il sacaie rau cade 2 zile iar face urat ...........dar trecem si peste asta tzuc.gif

laugh.gif tzuc.gif las ca face Dari urat la toti... acuma ne iese al 4-lea dintisor... sa vedeti urlete noaptea... mamaaa !!! doh.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.