Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Contributii La Stat
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Intrebari si raspunsuri. Scurt si la obiect! :)
anku
nu stiu dc am numit topicul bine ....va rog stie cineva? dc o persoana nu lucreaza cat plateste la stat sau la asigurari ptr ai merge vechimea si a avea asigurare? oFloare1.gif
Alondra
QUOTE(anku @ Jan 26 2009, 07:45 PM) *
nu stiu dc am numit topicul bine ....va rog stie cineva? dc o persoana nu lucreaza cat plateste la stat sau la asigurari ptr ai merge vechimea si a avea asigurare? oFloare1.gif

Eu dupa ce am terminat cu serviciul in Ro, am bagat cartea de munca mai departe la Inspectoratul de Munca din orasul unde ai adresa din buletin..si imi plateste toate contributiile la stat cineva de acasa, "din mana" cum se spune, cu minimul pe luna incadrare..pana in decembrie a fost cam 900.000 / 90 RON pe luna..acum din ianuarie nu stiu daca s-a mai scumpit...Daca la asta te referi... rolleyes.gif
anku
BRAVO TIE!
ptr 90 lei e super!si ai si asigurare?
ptr mama intreb ca e plecata in italia... tzuc.gif
Alondra
QUOTE(anku @ Jan 27 2009, 04:08 PM) *
BRAVO TIE!
ptr 90 lei e super!si ai si asigurare?
ptr mama intreb ca e plecata in italia... tzuc.gif

La ce fel de asigurare te referi? oFloare1.gif
Deci plata asta mi-o face pt ca sa-mi mearga cartea de munca, sa-mi "mearga" vechimea cum ar veni, sa nu am pauza pe carte...
anku
si asta include asigurare medicala?
sunt varza in domeniul asta(se vede ca nu am inv la cursuriloe astea) laugh.gif
Alondra
QUOTE(anku @ Jan 27 2009, 04:31 PM) *
si asta include asigurare medicala?
sunt varza in domeniul asta(se vede ca nu am inv la cursuriloe astea) laugh.gif

Asigurare medicala? Nu include, astea sunt contributiile la stat pt somaj..etc..Aia se face separat la alta institutie Casa de Sanatate..
Insa din cate stiu eu nu e nevoie daca pleci in alta tara, pt ca iti faci acolo, doar acolo in tara in care stai iti trebuie (in caz ca patesti ceva si trebuie sa mergi la dr.) Cel putin in cazul meu asa e, nu mi-am facut acasa, pt ca am aici asigurare medicala! smile.gif
anku
ok acum am inteles.... laugh.gif
deci somaj stiu acum de la tine...
mai tb la casa de sanatate....

merci ramona tzuc.gif
Alondra
QUOTE(anku @ Jan 27 2009, 05:02 PM) *
ok acum am inteles.... laugh.gif
deci somaj stiu acum de la tine...
mai tb la casa de sanatate....

merci ramona tzuc.gif

E vorba de CAS-urile acelea, care includ somaj si ..nu mai stiu ce sincer..biggrin.gif
Daca mama ta e in Sibiu, sa mearga pe Mihai Viteazu la cladirea cea noua, colorata, acolo e (sau era cel putin) Casa de Sanatate si sa intrebe daca ii trebuie asigurare medicala inainte, ca poate nu e nevoie...bineinteles, asta depinde si de ce situatie va avea ea in Italia...Cred..unsure.gif
anku
pai in italia are asigurare ca e angajata cu carte de munca dar ar vrea sa se intoarca si de....e tare mandra ,a zis ca ea nu se duce sa munceasc p 170 euro din care sa ramana cu 100 dupa ce plateste abonament p autobuz plus la lucru cate un sandwich sau o cafea....
si ar vrea sa le plateasca din mana....de unde bani nu ma intreba laugh.gif
da,tot acolo e casa de asigurari....
mama einca in italia si voia sa stie dc si-ar peermite... hug.gif
Alondra
QUOTE(anku @ Jan 27 2009, 05:29 PM) *
pai in italia are asigurare ca e angajata cu carte de munca dar ar vrea sa se intoarca si de....e tare mandra ,a zis ca ea nu se duce sa munceasc p 170 euro din care sa ramana cu 100 dupa ce plateste abonament p autobuz plus la lucru cate un sandwich sau o cafea....
si ar vrea sa le plateasca din mana....de unde bani nu ma intreba laugh.gif
da,tot acolo e casa de asigurari....
mama einca in italia si voia sa stie dc si-ar peermite... hug.gif

Aha, ok, pai cam 1 milion pe luna e minim, nu e exagerat de mult..mai rau e cand nu ii ai nici pe aia! laugh.gif doh.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.