Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Vechituri Din Copilarie
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bloguri. Pagini Personale > Bloguri > Blog dyana
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6
USA
QUOTE(dyana @ Jan 27 2009, 12:47 AM) *
habar n-am doh.gif Nu exista oameni in totalitate buni sau rai, urati sau frumosi smile.gif

acus nu ma trece la extreme.....intrebam si yo asa in general..ex frati'miu mere spune..."da semana cu tata la "rapiditate"...moare omul si tot..geaba".....sau yo catre sot.." ce sa fac seman la gura mama!" unsure.gif
dyana
QUOTE(USA @ Jan 26 2009, 11:48 PM) *
acus nu ma trece la extreme.....intrebam si yo asa in general..ex frati'miu mere spune..."da semana cu tata la "rapiditate"...moare omul si tot..geaba".....sau yo catre sot.." ce sa fac seman la gura mama!" unsure.gif

de ceva ani imi petrec ff putin timp cu ei si sincer...a inceput sa imi fie din ce in ce mai greu sa imi dau seama de multe lucruri. Insa un lucru, pe care de altfel si-l doreste fiecare om cred, este sa fi invatat ceva din greselile lor, vizavi de Lara. smile.gif
USA
QUOTE(dyana @ Jan 27 2009, 12:52 AM) *
de ceva ani imi petrec ff putin timp cu ei si sincer...a inceput sa imi fie din ce in ce mai greu sa imi dau seama de multe lucruri. Insa un lucru, pe care de altfel si-l doreste fiecare om cred, este sa fi invatat ceva din greselile lor, vizavi de Lara. smile.gif

eu simt orice zii departe de ai mei..simt cum trec anii...si eu departe.....mor de ciuda....cu toate ca sunt cu ei pe telefon la saptamana cu orele....dar......plus puiul meu o stie pe Bunii din poze! unsure.gif
dyana
QUOTE(USA @ Jan 26 2009, 11:54 PM) *
eu simt orice zii departe de ai mei..simt cum trec anii...si eu departe.....mor de ciuda....cu toate ca sunt cu ei pe telefon la saptamana cu orele....dar......plus puiul meu o stie pe Bunii din poze! unsure.gif

m-ai pus pe ganduri .. sad.gif

dar vezi ca esti offtopic; hai mai bine sa ne jucam elasticul bananab.gif
USA
QUOTE(dyana @ Jan 27 2009, 01:06 AM) *
m-ai pus pe ganduri .. sad.gif

dar vezi ca esti offtopic; hai mai bine sa ne jucam elasticul bananab.gif

Ietee cine vorbeaaaa
Mih@ela
Off,ce topicuri frumoase aveti mai fetelor,si eu abia a timp sa citesc pe ici pe colo... oFloare1.gif Bravo,foarte frumos!Am si eu poze veechi in tara,vi le-oi arata eu candva.. sad.gif
USA
QUOTE(Mih@ela @ Jan 27 2009, 01:17 AM) *
Off,ce topicuri frumoase aveti mai fetelor,si eu abia a timp sa citesc pe ici pe colo... oFloare1.gif Bravo,foarte frumos!Am si eu poze veechi in tara,vi le-oi arata eu candva.. sad.gif

asa da-ne tu pe brazda ca noi bouncy.gif bouncy.gif bouncy.gif
dyana
QUOTE(Mih@ela @ Jan 27 2009, 12:17 AM) *

te asteptam rolleyes.gif

QUOTE(USA @ Jan 27 2009, 12:19 AM) *

taci, ca tu ai inceput bananab.gif
Mih@ela
QUOTE(USA @ Jan 26 2009, 11:19 PM) *

Euam ipresia ca tu vrei ceva,vreun premiu,ca sa pui poze.. spada.gif Dar..nah,eu te-am vazuut,s pe Babys!!!Na na na na naa naaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Sunteti doua frumoase,si sotul tau un chipes!!! rolleyes.gif
dyana
QUOTE(Mih@ela @ Jan 27 2009, 12:29 AM) *
Euam ipresia ca tu vrei ceva,vreun premiu,ca sa pui poze.. spada.gif Dar..nah,eu te-am vazuut,s pe Babys!!!Na na na na naa naaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Sunteti doua frumoase,si sotul tau un chipes!!! rolleyes.gif

si eu si sunt de aceeasi parere rolleyes.gif
Sara1
QUOTE(dyana @ Jan 26 2009, 01:38 PM) *
absolut! wink.gif
sa iti spun cum stau lucrurile la mine: eu seman f mult si cu mama si cu tata, iar sora mea cu niciunul dintre ei. Acuma sa ghicesti tu cine seamana cu ei la caracter rolleyes.gif
pai ar fi chiar culmea sa seman cu .....Culmea, din doi parinti care seamana intre ei doh.gif
Sincer, daca vrei iti pun niste poze cu mine sa vezi ca nu prea seman cu Lara, dar nu pe forum pentru ca sunt COMPLEXATA! doh.gif

Ok Iubita, uite adresa mea de yahoo:
supermomtd@yahoo.com

pupici!
dyana
QUOTE(Sara1 @ Jan 27 2009, 02:21 AM) *
Ok Iubita, uite adresa mea de yahoo:
supermomtd@yahoo.com

pupici!

stai intai sa le prelucreeez rolleyes.gif
Sara1
QUOTE(dyana @ Jan 26 2009, 04:26 PM) *
stai intai sa le prelucreeez rolleyes.gif

Puica, dar tu de ce nu dormi la ora asta?
Esti tu tinerica, dar cred ca si la virsta ta se fac cearcane de la lipsa de somn. SI e pacat! tzuc.gif
SI tu ca si barbata-miu, pina triite el o poza...prelucrata...la parinti, se duc aia pe lumea cealalta. Noroc cu mine, ca eu le trimit asa, mai intunecate, mai arse, cum o da DD, caci eu stiu ce bucurie produc ele, nu neaparat calitatea lor. De calitatea lor insa, ma bucur eu, ca le tiparesc mari si-mi tapetez casa cu ele! laugh.gif
USA
QUOTE(Mih@ela @ Jan 27 2009, 01:29 AM) *

QUOTE(dyana @ Jan 27 2009, 01:36 AM) *
si eu si sunt de aceeasi parere rolleyes.gif

okkk..ok..da-ti voi cu porumbul in porci acus. doh.gif doh.gif ..la-s ca va vad yo la batranete! unsure.gif unsure.gif
maryhynt
fetelor fiind vorba de vechituri ma-m gandit sa postez si yo aici o parte din vechiturile lu' mamaie!

aici sunt bunicii sotului cand erau tineri!

mai jos un corp din vitrina veche!

si un scaun vechi!

maryhynt
mai tineti minte dulapul vechi de bucatarie?

cartea ,,mama si copilul,,

o casuta de jucarie din lemn fff veche

si un scaun fara spatar vechi!
dolly3
QUOTE(oktavia @ Jan 26 2009, 02:01 PM) *
Aveam 19 ani si 2 luni la Revolutie.....am recunoscut toate obiectele din poza cu emotie, emotie ptr. ca ele mi-au umplut copilaria.Si chiar daca nu aveam foarte multe lucruri, imi amintesc cum copiii stiau sa se joace simplu si frumos, sotronul, turca, tara- tara, ratele si vanatorii....jocuri simple, inocente, fara injuraturi, fara violenta din desenele animate si din jocurile pe calculator, fara invidii ptr. nu stiu ce haine (atunci mai toti aveam haine "supraelastice")Imi amintesc ca puteai sa iesi seara afara fara frica hotilor sau a violatorilor....
Dar,imi amintesc frigul din apartamente, lumina oprita, apa calda doar seara 3 ore,imi amintesc cozile interminabile pentru fratii petreus (3 scheleti de pui intr-o singura punga), nechezolul, uleiul de rapita, salamul cu soia.....de cartela cu care luai unele alimente:zahar, ulei, unt.
Imi amintesc de "mihaela", de teatrul radiofonic, de Cenaclul Flacara..
Imi amintesc de sosonii pe care-i puneam peste cizme....de fustele din tergal, de ciorapii dusi la remaiat...Imi amintesc de lipsa hartiei igienice, a sprayului, a sapunului, a samponului...
Ma opresc aici, caci as scrie la nesfarsit......apropo azi ar fi fost ziua tovarasului.

da, mi-am amintit de sprayul 'mozaic" cu miros de insecticid si care se gasea la discretie ca nu-l cumpara nimeni tongue.gif , de 'farmec 16", opusul lui, care mirosea asa de frumos...si de varianta masculina, intr-un tub galben, pe care scria ca "iti accentueaza personalitatea" wacko.gif
pina si vata se dadea pe sub mina - ce mizerie !
oktavia
QUOTE(dolly3 @ Jan 27 2009, 08:48 PM) *
da, mi-am amintit de sprayul 'mozaic" cu miros de insecticid si care se gasea la discretie ca nu-l cumpara nimeni tongue.gif , de 'farmec 16", opusul lui, care mirosea asa de frumos...si de varianta masculina, intr-un tub galben, pe care scria ca "iti accentueaza personalitatea" wacko.gif
pina si vata se dadea pe sub mina - ce mizerie !

liwlol.gif mozaicul era ingrozitor...si ambalajul, parca era un maroniu, din ce naiba il faceau....stiu ca foloseam prin 86 (cand am fost intr-o tabara la Sibiu) un spray barbatesc care mirosea frumusel, dar nu mai tin minte numele....

dolly3
QUOTE(oktavia @ Jan 27 2009, 09:59 PM) *
liwlol.gif mozaicul era ingrozitor...si ambalajul, parca era un maroniu, din ce naiba il faceau....stiu ca foloseam prin 86 (cand am fost intr-o tabara la Sibiu) un spray barbatesc care mirosea frumusel, dar nu mai tin minte numele....

cred ca athos... oFloare1.gif
oktavia
QUOTE(dolly3 @ Jan 27 2009, 10:12 PM) *

asta este numele. doh.gif ....si cat m-am chinuit cu Razvan sa ne amintim.
dyana
imi plac vitrinele mary oFloare.gif
puka
QUOTE(oktavia @ Jan 27 2009, 11:59 PM) *

QUOTE(dolly3 @ Jan 28 2009, 12:12 AM) *

"Favorit"?
Dar de "Jubileu" ? si mai erau cateva parfumuri care se gaseau mai greu ....
dyana
copiii de la bloc

Toata copilaria am alergat prin jurul blocului. Erau o gramada de copiii, din blocul meu, de pe la alte blocuri. Ne stiam toti, chiar daca aveam si 'preferinte': "nu ma joc cu tine, decat daca vrei sa o stropim pe Andreea". Cele mai pregnante figuri mi-au ramas in minte cu lux de amanunte.

Victoras, era vecinul meu de palier: statam usa in usa, asa ca eram mai mult pe la el sau el pe la mine. Si ai nostri la fel laugh.gif . Era cel mai rasfatat copil din tot cartierul; in fiecare seara, cand se intorcea de la serviciu, maica-sa ii aducea cate o jucarie frumoasa. rolleyes.gif Avea cele mai multe si mai frumoase jucarii. Taica-su avea cele mai interesante chestii: niste magnetofoane imense, pian, scaun rotativ la pian, camera video, microfon, teancuri de benzi si de casete video. Si nu pentru ca erau cei mai instariti ai lui, ci pentru ca il rasfatau cel mai mult. Mama lui era idealul de mama: abia o asteptam cu totii sa se intoarca acasa, seara, cand ne mai strangeam la Victor. Daca stau acum sa ma gandesc prin ce ne atragea atata cred ca este faptul ca era foare calma, avea o voce linistitoare, ne facea mereu lucruri nemaipomenite de mancare rolleyes.gif

Alexandru de la 4: era un copil foarte pretentios si cam obraznic, nu se juca niciodata cu fetele, ba le mai si altoia uneori si statea doar cu baietii care detineau toata colectia de surprize Turbo, aveau mai mult de 20 de masinute si o blicla smechera.

Andrei de la 3 si Ioana erau doi frati de deasupra noastra, ceva mai mici decat mine. Saten, tuns casca, Andrei era definitia copilului bun; atat de bun incat imi era teama sa ma joc cu el ca nu cumva sa il lovesc din greseala biggrin.gif . Ioana era mica si plangacioasa. Mi-o amintesc atat de mica, aproape filiforma, transparenta; niciodata nu se descurca singura sa faca ceva, asa ca Andrei era mereu in preajma ei. Dupa o vreme, au plecat in America, de unde ne trimiteau scrisori sau felicitari; atunci am vazut pentru prima oara o felicitare care canta ohmy.gif

Alexandra: era cea mai frumoasa fetita de la blocul nostru si de la cel vecin si de prin tot cartierul. rolleyes.gif Si desigur, cea mai curtata. Cine era cu ea in grupa la gradinita...era smecher. cool.gif

Monkeynelul (nu reusesc sa imi amintesc cum il chema doh.gif ) dupa cum ii spune si numele, era mic si negru si se catara cu o tenacitate iesita din comun....oriunde. Statea la ultimul etaj, in blocul de vizavi. Maica-sa era o gospodina zdravana iar taica-su un mare microbist. Cand a pierdut Steaua, a aruncat televizorul pe geam laugh.gif

Fane: era ceva mai mare decat noi (avea vreo 16 ani), de etnie... si statea si cu noi si cu cei din generatia cealalta: "cei mari". Numai prostii facea si era evident, un nesuferit (mai ales pt parinti biggrin.gif ). Imi amintesc odata, cand nu stiu ce dracovenie mai facuse si l-au alergat unii sa il bata: s-a ascuns sub un garaj iar noi, toti picii, ne-am asezat pe bordura si am inceput sa plangem in hohote. Pana la urma, aia au plecat, de frica sa nu iasa parintii laugh.gif Insa era cel mai mare fan Elvis pe care l-am intalnit; intr-o noapte a scris pe 10m din bulevard cu BCA -Elvis. De la usa lui intotdeauna venea miros de mancare gatita si Elvis la maxim. Aa, si scara era vesnic afumata pe tavan de la betele explodate de chibrit (niciodata nu am aflat cum se face doh.gif )...in forma de Elvis, desigur.

Cristina: prin excelenta fetita rea si ingamfata. Orice ne-am fi jucat, daca pierdea -nu se mai juca; daca ea castiga -deja nu mai eram de nasul ei. Daca nu o primeam sa se joace cu noi, ne strica jocul; daca o primeam, tot ni-l strica. Daca nu ne jucam dupe regulile pe care le stia ea -eram niste fraieri; daca ne jucam -eram si mai fraieri laugh.gif

AdeDia
..Ce frumos Dyana floare2.gif

...citind cele scrise de tine,rand pe rand mi-am adus aminte de amicii mei din copilarie...unii din ei au ramas cu parintii in bloc si copiii mei se joaca cu copiii lor....D-ne cate amintiri unsure.gif

....va aduceti aminte de petardele artizanale facute din miniu de plumb si hipermangan,cu 2 pietricele invelite bine in banda izolatoare,aruncate de pe bloc sau de la etaje superioare....mama ce bubuiau...si ce urma ramanea doh.gif doh.gif doh.gif
dyana

QUOTE(AdeDia @ Jan 28 2009, 12:19 AM) *
..Ce frumos Dyana floare2.gif

...citind cele scrise de tine,rand pe rand mi-am adus aminte de amicii mei din copilarie...unii din ei au ramas cu parintii in bloc si copiii mei se joaca cu copiii lor....D-ne cate amintiri unsure.gif

....va aduceti aminte de petardele artizanale facute din miniu de plumb si hipermangan,cu 2 pietricele invelite bine in banda izolatoare,aruncate de pe bloc sau de la etaje superioare....mama ce bubuiau...si ce urma ramanea doh.gif doh.gif doh.gif

intotdeauna mi-am dorit sa stiu sa fac si eu asa ceva rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif Dar singurul care se pricepea, era Fane si...nu aveam vioe sa ma joc cu el biggrin.gif

Imi mai amintesc de bataile cu tevi si cornete; erau geniale si insuportabile, in acelasi timp. laugh.gif
AdeDia
QUOTE(dyana @ Jan 28 2009, 12:34 AM) *
intotdeauna mi-am dorit sa stiu sa fac si eu asa ceva rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif Dar singurul care se pricepea, era Fane si...nu aveam vioe sa ma joc cu el biggrin.gif

Imi mai amintesc de bataile cu tevi si cornete; erau geniale si insuportabile, in acelasi timp. laugh.gif

...mai nici eu nu stiu exact cum se faceau...dar eu am frati,unul mai aproape de varsta mea si el facea cu baietii din bloc si toata ziua ii auzeam ca tre sa mearga la farmacie dupa hipermangan sau sa vorbeasca cu nenea cutare care lucra la nush ce fabrica,sa le mai aduca miniu de plumb doh.gif ...ii ajutam sa caute pietricele...trebuiau sa aiba anumita marime si forma cat mai rotunda...erau pe categorii,in functie de cat faceau petarda de mare... laugh.gif

...cat despre tzevi...era teroare doh.gif ...cate cornete am fabricat doh.gif ...si fiecare incerca sa-si faca tzeava cat mai sofisticata ...cate 2-3 prinse deolalta si cu ochean deasupra...mai-mai...amintiri din copilarie...

...se scria pe-aici de salamul de soia sau parizer....mama da ce bune erau prajite rolleyes.gif ...sa stiti ca am incercat si acum,dar niciodata nu am mai dat de acel gust doh.gif ...si oricum nu cred ca aveau atatea E-uri ca si acum doh.gif
Oanaaa
pun si eu nijte poze cu mama mea in scoala generala si liceu.... biggrin.gif ... a terminat liceul in 1976.... biggrin.gif
in scoala generala

in liceu
maryhynt
QUOTE(dyana @ Jan 27 2009, 10:40 PM) *
imi plac vitrinele mary oFloare.gif

buna! ma bucur ca-ti plac dyana ! mie nu-mi plac si vreau sa scap de ele ,da nu stiu cum sa fac k nu ma lasa mamaie k cica sunt de la mama ei! deci sunt ff vechi! mai am de asteptat pana sa scap de ele! oricum am fff multe vechituri! am si o masina de cusut zinger fff veche!o sai fac o poza si o so postez zilele urmatoare aici!
lia maria71
QUOTE(puka @ Jan 26 2009, 11:20 PM) *
Hai sa-mi spune-ti cine este in pozele astea ???? ma refer la bb

in dreapta esti tu!! in stanga nu stiu!
lia maria71
QUOTE(Mih@ela @ Jan 27 2009, 12:29 AM) *

unde ,unde i-ai vazut???? rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif ,vreau si eu sa ii cunosc!!!!! jucaus.gif jucaus.gif jucaus.gif jucaus.gif jucaus.gif
lia maria71
doamne cate amintiri frumoase............................
SUPER TOPICUL acesta!!as vrea sa am timp sa postez si eu ,am atatea amintiri ,dar zau nu stiu cand voi reusi!!!dar voi face tot posibilul sa ajung!!!!
alexandra81
QUOTE(lia maria71 @ Jan 28 2009, 02:20 PM) *
unde ,unde i-ai vazut???? rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif ,vreau si eu sa ii cunosc!!!!! jucaus.gif jucaus.gif jucaus.gif jucaus.gif jucaus.gif

Nici o sansa...Nu pune USA poze...Este zgarcita... rolleyes.gif
dolly3
QUOTE(AdeDia @ Jan 28 2009, 12:46 AM) *
...mai nici eu nu stiu exact cum se faceau...dar eu am frati,unul mai aproape de varsta mea si el facea cu baietii din bloc si toata ziua ii auzeam ca tre sa mearga la farmacie dupa hipermangan sau sa vorbeasca cu nenea cutare care lucra la nush ce fabrica,sa le mai aduca miniu de plumb doh.gif ...ii ajutam sa caute pietricele...trebuiau sa aiba anumita marime si forma cat mai rotunda...erau pe categorii,in functie de cat faceau petarda de mare... laugh.gif

...cat despre tzevi...era teroare doh.gif ...cate cornete am fabricat doh.gif ...si fiecare incerca sa-si faca tzeava cat mai sofisticata ...cate 2-3 prinse deolalta si cu ochean deasupra...mai-mai...amintiri din copilarie...

...se scria pe-aici de salamul de soia sau parizer....mama da ce bune erau prajite rolleyes.gif ...sa stiti ca am incercat si acum,dar niciodata nu am mai dat de acel gust doh.gif ...si oricum nu cred ca aveau atatea E-uri ca si acum doh.gif

vai, as da orice sa mai maninc ochiuri cu parizer cum imi facea mama - oua in cuib !!! soia nu era nici o problema de fapt in compozitia de atunci, acuma e mai bine ca toate au acelasi gust ?! acum orice mezel prajit este lipicios si ocna de sarat...

iar hipermanganatul de potasiu acuma e cu ciubote rosii, e trecut la regim de droguri pentru ca se foloseste ca precursor in obtinerea heroinei tongue.gif deci nici macar daca-l vrei pentru rolul lui dezinfectant nu-l mai iei fara reteta, si dealtfel multe farmacii nu s-au mai chinuit sa obtina o aprobare speciala doar pentru el... oFloare1.gif
anamarianegrii
So, pentru ca acest topic m-a facut sa plang de emotie la amintirea anilor copilariei si pentru ca am fost amenintata cu bataia m-am decis sa postez si eu poze cu funditze, pioneri si soimi ai patriei; si am si o surpriza
Dar inainte de toate, Diana, felicitari din suflet pentru topic, pentru felul frumos in care scrii - este emotinant - eu una ti-as recomanda sa te apuci de scris!

Asadar,

Soimii patriei

Fetite cu fundite

Si surpriza....Copii cu cheia de gat

Eu eram cea mai mare, dar daca mi se dadea mie cheia de la casa, toata lumea voia cheie la gat, asa ca ai mei au gasit chei fara folosinta si au pus la gat copiilor laugh.gif

Enjoy it!

PS: Diana cred ca o sa vezi si ceva genunchi julit, desi nu al meu.

lia maria71
QUOTE(alexandra81 @ Jan 29 2009, 11:58 AM) *
Nici o sansa...Nu pune USA poze...Este zgarcita... rolleyes.gif

ei,dar ele au vazut totusi undeva!!!
QUOTE(anamarianegrii @ Jan 30 2009, 11:24 PM) *
So, pentru ca acest topic m-a facut sa plang de emotie la amintirea anilor copilariei si pentru ca am fost amenintata cu bataia m-am decis sa postez si eu poze cu funditze, pioneri si soimi ai patriei; si am si o surpriza
Dar inainte de toate, Diana, felicitari din suflet pentru topic, pentru felul frumos in care scrii - este emotinant - eu una ti-as recomanda sa te apuci de scris!
Asadar,

Soimii patriei

Fetite cu fundite

Eu eram cea mai mare, dar daca mi se dadea mie cheia de la casa, toata lumea voia cheie la gat, asa ca ai mei au gasit chei fara folosinta si au pus la gat copiilor laugh.gif

Enjoy it!

frumoase amintiri!!!!
alexandra81
QUOTE(lia maria71 @ Jan 30 2009, 07:26 PM) *
ei,dar ele au vazut totusi undeva!!!

frumoase amintiri!!!!

Cine vede poze cu Babys...le vede pe messenger...asa banuiesc eu... wink.gif
ruxy
Asadar,

Soimii patriei

Fetite cu fundite

Enjoy it!

Ce frumos...ce frumoasa erai Anamaria rolleyes.gif ...ce amintiri frumoase....sunt si ale mele rolleyes.gif ... smile.gif chiar azi vb cu fata mea de cheia de la gat wub.gif ...de cate ori ma dadeam peste cap la bara..si o pierdeam smile.gif
AdeDia
QUOTE(rux25 @ Jan 31 2009, 12:30 AM) *
Ce frumos...ce frumoasa erai Anamaria rolleyes.gif ...ce amintiri frumoase....sunt si ale mele rolleyes.gif ... smile.gif chiar azi vb cu fata mea de cheia de la gat wub.gif ...de cate ori ma dadeam peste cap la bara..si o pierdeam smile.gif

ha-ha-ha...tu macar le pierdeai...dar eu naiva pamantului am bagat hoatza in casa...bine ca nu mi-o facut mie nimic rau,dar le facuse alor mei o gaura in buget de 4900 lei crybaby.gif si erau bani luati imprumut...au prins-o dupa cateva luni...avea 16 ani,venita din alta zona a tarii,statea la o matusa si era la un liceu din oras...si acum am in imagine ziua in care au judecat-o intr-o sala de clasa a liceului unde invata si a returnat banii lunar cate 400 lei;am fost 3 fetite fraierite atunci doh.gif doh.gif doh.gif
puka
QUOTE(dyana @ Jan 28 2009, 02:34 AM) *

Dar de "invizoace" mai stii?

In clasa a 6 a mi-a cumparat tata bicicleta cu saua lunga si cu coarne lungi; mi-a facut surpriza venind cu ea, gata montata de la "Auto Moto Velo Sport"; "si bicicleta era galbena" - vorba lui Marin Moraru - si eram asa fericita ! Am stiut de prima data sa merg pe ea, este adevarat ca nu stiam sa pun frana si oamenii care-mi ieseau in cale se trezeau cu cate o roata intre picioare. Ne puneam pahare de inghetata intre aparatoarea din spate si roata ca sa faca precum motoreta.

Toti baietii isi confectionau din ace cu gamalie indoite in forma de U aceste invizoace pe care le trageau cu prastia. Aveam vesnic semne pe picioare, ma nimereau din mers mad.gif

Imi amintesc ca m-a trimis mama sa cumpar oua si am fost foarte atenta sa nu le sparg. Mi-am lasat bicicleta rezemata de gardulet, pe alee si am dat sa intru in scara blocului - usa de la intrare avea un arc foarte dur, care pur si simplu mi-a turtit sacosa cu oo ! ohmy.gif Din 10 oua doar 2 au ramas mai intregi wub.gif
pustiks
Ce topic frumos! Uneori imi e dor de vremurile acelea, cand nu-si facea nimeni probleme pentru poluare, soia sau alte minuni. Pe mine revolutia m-a prins in clasa a III-a, asa ca am fost si pionier si soim al patriei. Imi amintesc cu drag de pepsi-cola, de inghetata polar, de bombonelele cip-cip si chiar de uniforma de pionier. Nu-mi placea insa cand invatam la lumina lampii si nici cand trebuia sa stau cu mama la coada la paine. O sa pun si eu poze, dar trebuie sa ajung la parinti sa le iau.
dolly3
Asadar,

Soimii patriei

Fetite cu fundite

Enjoy it!

doamne ce frumoasa e poza cu cheile de git !!! dar e singura pe care o vad sad.gif

ce bine ca mai erau si alte fetite cu chiloti atirnatori, nu numai eu tongue.gif
alexandra81
Si pozele promise de mine floare2.gif

Eu la 6 ani
ruxy
QUOTE(alexandra81 @ Feb 2 2009, 06:46 PM) *
Si pozele promise de mine floare2.gif

Eu la 6 ani

Scolarita frumoasa tzuc.gif smile.gif
alexandra81
QUOTE(rux25 @ Feb 2 2009, 03:00 PM) *
Scolarita frumoasa tzuc.gif smile.gif

Gradinita am facut-o la tara...Fratele meu era in cls I la oras, iar eu am ramas la bunica...Era bine ca ma duceam cu dansa (a fost invatatoare acolo in sat) si ne intorceam tot amandoua...Iar acum Stefi va fi crescut tot de dansa... floare2.gif Imi placeau tare mult dansurile populare si la fiecare serbare de sfarsit de an ma bagam si eu in joc...A fost o perioada fericita din viata mea tzuc.gif
dolly3
QUOTE(alexandra81 @ Feb 2 2009, 07:07 PM) *
Gradinita am facut-o la tara...Fratele meu era in cls I la oras, iar eu am ramas la bunica...Era bine ca ma duceam cu dansa (a fost invatatoare acolo in sat) si ne intorceam tot amandoua...Iar acum Stefi va fi crescut tot de dansa... floare2.gif Imi placeau tare mult dansurile populare si la fiecare serbare de sfarsit de an ma bagam si eu in joc...A fost o perioada fericita din viata mea tzuc.gif

ce frumos...ce perioada fericita a fost pentru tine si va fi si pentru el ! oFloare1.gif
si stefan iti seamana asa de bine... partners.gif
dyana
Asadar,

Enjoy it!

1. erai tare frumusica wub.gif
2. esti singurul meu cititor asa ca tirajul ar fi prea mic pt asa ceva laugh.gif
3. mersi pt genunchi notworthy.gif
QUOTE(puka @ Jan 31 2009, 07:24 AM) *
Dar de "invizoace" mai stii?

In clasa a 6 a mi-a cumparat tata bicicleta cu saua lunga si cu coarne lungi; mi-a facut surpriza venind cu ea, gata montata de la "Auto Moto Velo Sport"; "si bicicleta era galbena" - vorba lui Marin Moraru - si eram asa fericita ! Am stiut de prima data sa merg pe ea, este adevarat ca nu stiam sa pun frana si oamenii care-mi ieseau in cale se trezeau cu cate o roata intre picioare. Ne puneam pahare de inghetata intre aparatoarea din spate si roata ca sa faca precum motoreta.

Toti baietii isi confectionau din ace cu gamalie indoite in forma de U aceste invizoace pe care le trageau cu prastia. Aveam vesnic semne pe picioare, ma nimereau din mers mad.gif

Imi amintesc ca m-a trimis mama sa cumpar oua si am fost foarte atenta sa nu le sparg. Mi-am lasat bicicleta rezemata de gardulet, pe alee si am dat sa intru in scara blocului - usa de la intrare avea un arc foarte dur, care pur si simplu mi-a turtit sacosa cu oo ! ohmy.gif Din 10 oua doar 2 au ramas mai intregi wub.gif

1. nu stiu ce sunt invizi..ce? wacko.gif tongue.gif si cred ca mai bine ca nu le-am cunoscut biggrin.gif
2. super tare faza cu oole liwlol.gif
dyana
QUOTE(alexandra81 @ Feb 2 2009, 06:46 PM) *
Eu la 6 ani

wooow ce putin te-ai schimbat: te-as recunoaste dintr-o mie wink.gif
si ce mult seamana Stefi cu tine partners.gif
LoriG
Fetelor, dar de BALCI va aduceti aminte? La Tecuci unde stau bunicii mei venea balciul, si cred ca mai vine si acum dar nu mai are farmec, de Sfanta Marie ... ce nebunie era...vata pe bat era UN LEU CINCIZECI, iar merele caramelizate 3,50 si mama nu ma lasa sa ma dau in lantzuri ca ma "invarteau" copii rai... ma scoteam cu frate'miu care se dadea in masinute, 5 lei era parca...
Si ajungeam acasa cu un miros de mici si pastrama impregnat in haine, si cu praf peste toooot, mai ales daca aveam sosete trei sferturi albe..negre de fapt liwlol.gif
Imi luam inele, cercei si jucarii...ma dadeam in parasute si in Valurile Dunarii, mancam mici cu mustar...si...ma duc la nani ca mi s-a facut foame liwlol.gif
alexandra81
QUOTE(dyana @ Feb 4 2009, 08:20 PM) *
wooow ce putin te-ai schimbat: te-as recunoaste dintr-o mie wink.gif
si ce mult seamana Stefi cu tine partners.gif

Si eu zic la fel...Insa socrii sunt ferm convinsi ca seamana f mult cu tati lui... rolleyes.gif

Cat priveste balciul .... si mie imi placea tare mult sa merg la balci...mai ales pt tiribombe si pt ca ma intalneam cu multi cunoscuti...Anul asta as vrea sa-l duc si eu pe Stefi la tara la balci de Sf Maria - pe 15 august...Iar pe 8 septembrie este Blciul Tiganilor de la Costesti (de acolo este bunica mea si acolo am copilarit)...de care cred ca ati auzit majoritatea...Ca arata in fiecare an masinile si mancarea pe care o etaleaza tiganii pe mese...Nu mai vb de aur...
giulia_0319
e minunat topicul acesta.... partners.gif
eu am prins revolutia in clasa a III-a....hmmm ce pofta mi-ati facu cu merele caramelizate...as da orice pt una acum eating.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.