Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Socant!
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Discutii generale > Stiri de ultima ora
andaro
Colegiul Medicilor Bihor se va autosesiza in cazul unei femei care a nascut, saptamana trecuta, la Maternitatea din Oradea, un copil mort care avea doua capete, dupa ce medicul care a supravegheat sarcina i-a spus mamei ca va naste gemeni.
Femeia, care locuieste intr-un sat din Bihor si mai are acasa noua copii, a cerut medicilor ca nefericitul eveniment sa nu fie facut public. Ea s-a internat la Maternitatea Oradea saptamana trecuta pentru a-si aduce pe lume gemenii, asa cum ii spusese ginecologul care ii supraveghease sarcina. Femeia a dorit sa nasca natural, insa medicii nu au reusit sa extraga copilul si, pentru a nu pune in pericol viata mamei, au decis sa recurga la operatie prin cezariana. Atunci au descoperit ca bebelusul avea doua capete.
"Avea o malformatie foarte grava, incompatibila cu viata. Familia ne-a interzis sa dam declaratii despre acest caz, pentru ca locuiesc intr-un sat si nu vor sa fie aratati cu degetul. Copilul, un baiat, s-a nascut mort. Avea doua capete lipite de torace. Nu avea nici plamani, inima era si ea deformata. Nu avea cum sa supravietuiasca”, a declarat Valeria Filip, medicul care a asistat la nastere, care este in acelasi timp si directorul medical al Materintatii Oradea.
Aceasta nu a dorit sa divulge numele medicului ginecolog care a supravegheat gravida. “La ecografie, in prima faza, medicul a presupus ca femeia va avea gemeni. Dar nu a prea mers la control”, a spus Valeria Filip.
Colegiul Medicilor Bihor nu a primit nicio sesizare in acest caz. "Nu stim nimic. Familia poate sa depuna o sesizare in cazul in care il suspecteaza de malpraxis pe medicul ginecolog care a supravegheat gravida" a precizat dr. Ovidiu Burta, presedintele Colegiului Medicilor Bihor, care a adaugat ca, totusi, organismul se va autosesiza in acest caz.
ninina
Vai ce tragedie...saraca femeie....
Dar oare chiar nu se observa la ecograf asa ceva.....Pot sa vada nisipul la rinichi...si alte chesti marunte sa le spun...si nu au observat ca nu sunt gemeni?
Ciudat....sa nu treaca nimeni prin ce a trecut saraca femeie.... crybaby.gif
andaro
Si eu zic la fel ca si tine....dar daca este saraca femeia si mai are si 9 copii si la dr gineco nu i cade nimica in buzunar....poate si consultatia a fost asa de mantuiala....Doamne fereste !
vanina
Din cate am inteles se pare ca femeia nu prea s-a dus la control, deci cam greu de depistat... cu toate ca orice gravida are dreptul la 3 ecografii gratuite, in timpul celor 9 luni, dar cum ea mai avea 9 copii ... probabil i-a fost greu sa se prezinte la control sad.gif sad.gif sad.gif
danna68
QUOTE(vanina @ Jan 22 2009, 10:41 PM) *
Din cate am inteles se pare ca femeia nu prea s-a dus la control, deci cam greu de depistat... cu toate ca orice gravida are dreptul la 3 ecografii gratuite, in timpul celor 9 luni, dar cum ea mai avea 9 copii ... probabil i-a fost greu sa se prezinte la control sad.gif sad.gif sad.gif

eu nu am avut niciuna gratuita ... asa ca depinde de medic probabil ... oricum este socant ohmy.gif
vanina
QUOTE(danna68 @ Jan 23 2009, 03:15 AM) *
eu nu am avut niciuna gratuita ... asa ca depinde de medic probabil ... oricum este socant ohmy.gif

Ecografiile gratuite se fac la spital cred, si se da trimitere de catre medicul de familie care are aceasta obligatie! Nici eu nu stiam, dar in ziua in care am nascut eu, o femeie a ajuns la maternitate in stop cardiac, dupa ce a avut hemoragie din cauza ca a nascut natural si avea un fibrom, lucru pe care nu l-a stiut din cauza ca nu a facut nicio ecografie pe timpul sarcinii. Din pacate, medicii din Harlau nu au avut grija de ea si pana au trimis-o la Iasi, nu s-a mai putut face nimic pt ea sad.gif. Au ramas in urma 3 copii cu tatal lor.
Si asa am aflat din presa ca femeile insarcinate au dreptul la 3 ecografii gratuite.
mona77
ce ti-e si cu doctorii astia?o prietena de-a mea a ramas insarcinata.fericire totala.a fost la control si ia zis ca totul e bine...bate inimioara ...e totul OK.cand a mers la alt dc ptr un alt control copiluul era mort de ceva timp cica in stare de putrefactie.oare cum au devenit doctori?
vanina
QUOTE(mona77 @ Jan 23 2009, 04:20 PM) *
ce ti-e si cu doctorii astia?o prietena de-a mea a ramas insarcinata.fericire totala.a fost la control si ia zis ca totul e bine...bate inimioara ...e totul OK.cand a mers la alt dc ptr un alt control copiluul era mort de ceva timp cica in stare de putrefactie.oare cum au devenit doctori?

E foarte trist... numai ca inimioara o poate vedea si mamica cum bate
lia maria71
doamne ,chiar ca -s socante acestea!!!!!
lumona
Uni medici sunt niste incompetenti in miinile carora ne punem viata.
Mereu mi-am dorit trei copii dar acum dupa prima nastere nu imi m-ai doresc si nu din cauza durerilor (am nascut normal ) ci din cauza medicilor si a asistentelor. Am nascut normal la Spitalul din Sebes la doctorul Olteanu (pe care toata lumea il lauda ca este un doctor bun) care era asistat de David Maria (moasa) dar nu vreau sa-i m-ai vad niciodata in viata mea. Dupa 9 luni de consultati la cabinetul particular a venit si clipa sa nasc, s-au comportat oribil, eu eram in dureri de nastere si el se duce acasa sa manince si vine exact cand copilul era deja in expulzie, iar acum la controlul de 6 saptamani sa aflu ca bucati mari de placenta sunt in uter si uterul nu este retras decat pe jumatate si trebuie sa-mi faca un chiuretaj pentru a curati ce este acolo, medicul la care am fost mi-a spus ca am avut mare noroc ca nu sa infectat ca ma duceam pe lumea dincolo.
Am ajuns la concluzia ca ori le da-i spaga, ori nu le da-i este acelasi lucru nu-i intereseaza.
Eu sigur la urmatorul copil o sa merg la o clinica particulara, deoarece am cheltuit la fel ca si cum as fi mers la o clinica particulara.

In concluzie feritiva de Doctorul Olteanu Marius si de moasa David Maria din spitalul Sebes, judetul Alba.
andaro
Draga mea Lumona, imi pare rau de cele intamplate...pot zice ca ala nu e DOCTOR....eu am nascut la o clinica particulara si in alt oras ( stiu ce se petrece in spitalele de stat si cum se comporta cei care lucreaza in ele ) si tin sa mentionez ca NU au vrut sa ia spaga, nici asistentele. Nu m-au dus in camera pana cand dr nu a verificat daca a ramas , cumva, ceva din placenta. Multumesc Domnului, nu am avut nici un fel de problema dupa nastere...
Sa ai grija de tine si multa sanatate... floare2.gif
CristinaS
Groaznic!!! Dar e posibil sa nu fi facut ecografii pe toata perioada sarcinii. La 3D sigur se observa problema.
lia maria71
nu cred ca nu a facut eco deloc pe tot parcursul sarcinii!
ari05
au mai fost un caz de acest gen la Mat. Oradea... eu nu o cunosteam personal pe acea mamica, dar e ceva ruda cu soacra mea...
copilul s-a nascut cu malformatii, si a murit dupa nastere... crybaby.gif
desteapta de soacra-mea ma suna sa imi povesteasca , si sa bage sperietzii in mine cu 2 saptamani inainte de nastere... ca vaaaaiii ce e in Mat. Oradea... si ca vaaaaiii ce doctori !!! normal ca m-a apucat groaza, dar cand am intrebat totusi cum s-a intamplat , si de ce... imi spune ca de fapt saraca cum sta la tara, toata ziua printre animale (vaci , porci, etc) , deci mizerie... nu prea a avut timp sa mearga la eco... a fost o singura data chiar la inceputul sarcinii... si atat... in rest mergea la control la asistenta din sat... ohmy.gif o simpla asistenta !!! nicidecum ginecolog, sau macar medic ohmy.gif
nu vreau sa iau apararea medicilor din Oradea( desi stiu sigur ca gravidelor fara posibilitati financiare li se face eco gratuit la maternitate, mai ales in ultimul trimestru de sarcina), nici sa condamn femeile care dintr-un motiv sau altul nu merg la control lunar, sau macar la 2 luni... cazul femeii care a nascut acel copil cu 2 capete... mi se pare prea prea cusut cu ata alba... daca femeia ar fi mers la eco, nu cred ca vreun dr nu ar fi vazut ca sunt probleme ! parerea mea... oFloare1.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.