Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Dictionar Culinar
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Bucatarie - idei de la mamici la mamici
irinaririna
De cate ori nu v-ati lovit in diverse retete de ingrediente de care nu ati auzit?? Eu de multe. Da recunosc nu am mare experienta in bucatarie dar vreau sa capat. Propun acest topic pentru fetele care cauta un cuvant sau cele care considera ca stiu multe si pot impartasi cu celelalte forumiste.

Adobo este un sos de origine mexicana, preparat din ardei chili macinati, ierburi aromatice si otet.

Caperele sunt un condiment potrivit pentru pestele afumat, carnea de vita si de miel.

Tapenada e un piure de masline negre cu ulei de masline in care se mai pot adauga bucati de rosii, ardei gras, boabe de fasole.
Alondra
Daaa..bun topic si asta, mai ales pt cei novice in bucatarie ca si mine..biggrin.gif
Cred ca putem scrie si termeni legati de ustensilele de bucatarie sau tehnici de bucatarit, nu? biggrin.gif
De exemplu, mereu am vazut prin retete paste fierte al dente si nu stiam ce inseamna..

al dente
=paste sau legume care sunt fierte doar pana sunt aproape moi ca sa fie mancate, sa nu fie ca terciul. Mancarurile fierte al dente ar trebui sa fie moi atunci cand le musti.

au gratin=acoperit cu branza, unt sau pesmet pana devine inchis la culoare, de obicei tras la gratar. De asemenea, se refera si la un tip de tigaie folosita in acest scop..
irinaririna
oFloare1.gif Sa speram ca gospodinele cu mai multa experienta ne vor impartasi si noua din experienta. :
ruxy
Buna idee Irina smile.gif

Uite eu de multe ori m-am intrebat ce este tapioca...si am aflat....

TAPIOCA


MANIHOT ESCULENTA -fam.EUFARBIACEAE

CONTINUT:
-glucide: 85,3% si lipide 0,2%
-substante minerale: Ca, Fe, Mg, si Zn
-vitamine: A, B1, B2 si C

Valoare energetica 354 kcal/100 gr.

Tapioca este un produs obtinut prin prelucrarea plantei Manioc - MANIHOT ESCULENTA fam.EUFARBIACEAE.

Acest produs este usor digerabil si datorita continutului bogat in principii active, are calitati antiseptice, cicatrizante si dezinfectante. Este recomandat consumul acestui produs in cazurile de gastrita hiperacida, colita, ulcer gastrointestinal.

Important este faptul ca tapioca nu contine gluten, deci este un aliment de baza in nutritia celor care sufera de enteropatie glutenica (boala celiaca). Deasemeni este bine tolerat de copii, batrani si convalescenti.

Tapioca este comercializata sub forma de granule sau faina si intra in componenta multor preparate culinare. Se foloseste la prepararea asppicurilor, supelor, sosurilor, pana la cele mai variate retete de desert.

Extern, tapioca in amestec cu zeama de lamaie se foloseste ca si cataplasma in maturarea abceselor, furunculelor si panaritiilor.
lia maria71
QUOTE(rux25 @ Jan 17 2009, 08:58 AM) *
Buna idee Irina smile.gif

Uite eu de multe ori m-am intrebat ce este tapioca...si am aflat....

TAPIOCA


MANIHOT ESCULENTA -fam.EUFARBIACEAE

CONTINUT:
-glucide: 85,3% si lipide 0,2%
-substante minerale: Ca, Fe, Mg, si Zn
-vitamine: A, B1, B2 si C

Valoare energetica 354 kcal/100 gr.

Tapioca este un produs obtinut prin prelucrarea plantei Manioc - MANIHOT ESCULENTA fam.EUFARBIACEAE.

Acest produs este usor digerabil si datorita continutului bogat in principii active, are calitati antiseptice, cicatrizante si dezinfectante. Este recomandat consumul acestui produs in cazurile de gastrita hiperacida, colita, ulcer gastrointestinal.

Important este faptul ca tapioca nu contine gluten, deci este un aliment de baza in nutritia celor care sufera de enteropatie glutenica (boala celiaca). Deasemeni este bine tolerat de copii, batrani si convalescenti.

Tapioca este comercializata sub forma de granule sau faina si intra in componenta multor preparate culinare. Se foloseste la prepararea asppicurilor, supelor, sosurilor, pana la cele mai variate retete de desert.

Extern, tapioca in amestec cu zeama de lamaie se foloseste ca si cataplasma in maturarea abceselor, furunculelor si panaritiilor.

eu voi avea nevoie de aceasta planta fiindca ma cam supara niste furuncule ................stii exact cum se prepara?te rog!!
ruxy
QUOTE(lia maria71 @ Jan 18 2009, 12:11 AM) *
eu voi avea nevoie de aceasta planta fiindca ma cam supara niste furuncule ................stii exact cum se prepara?te rog!!

Se face o pasta cu apa...dar esti sigura ca nu vrei la medic? oFloare1.gif
lia maria71
QUOTE(rux25 @ Jan 18 2009, 12:13 AM) *
Se face o pasta cu apa...dar esti sigura ca nu vrei la medic? oFloare1.gif

sigur nu vreau la medic!!!
irinaririna
In Mozambic exista un fruct de culoare galbena foarte aromatizat si placut la gust cunoscut sub numele de Amarula. Oamenii il folosesc la confectionarea bauturilor alcoolice. Fructele pot fi mancate numai cand sunt f bine coapte. In compozitia lor contin cca 17% alcool, dar cand deja sunt prea coapte si cad singure din copac fermenteaza, iar continutul de alcool este si mai mare. Toate animalele din zona apropiata copacilor plini de amarule sunt ametite de la acoolul continut de fructe.

Off topic dar ca sa vedeti efectele:)
Priviti filmuletul si amuzati-va :
http://www.youtube.com/watch?v=Axur5W83znw
marimaria
QUOTE(irinaririna @ Jan 19 2009, 02:13 PM) *
In Mozambic exista un fruct de culoare galbena foarte aromatizat si placut la gust cunoscut sub numele de Amarula. Oamenii il folosesc la confectionarea bauturilor alcoolice. Fructele pot fi mancate numai cand sunt f bine coapte. In compozitia lor contin cca 17% alcool, dar cand deja sunt prea coapte si cad singure din copac fermenteaza, iar continutul de alcool este si mai mare. Toate animalele din zona apropiata copacilor plini de amarule sunt ametite de la acoolul continut de fructe.

Off topic dar ca sa vedeti efectele:)
Priviti filmuletul si amuzati-va :
http://www.youtube.com/watch?v=Axur5W83znw


Super filmuletul si dimineata o iau de la capat....aoleoooooooooooo
Dar 17% alcool are un fruct? Ca e muuuult tare si normal ca-s pe 3 carari bietele animale.
ruxy
QUOTE(irinaririna @ Jan 19 2009, 01:13 PM) *
In Mozambic exista un fruct de culoare galbena foarte aromatizat si placut la gust cunoscut sub numele de Amarula. Oamenii il folosesc la confectionarea bauturilor alcoolice. Fructele pot fi mancate numai cand sunt f bine coapte. In compozitia lor contin cca 17% alcool, dar cand deja sunt prea coapte si cad singure din copac fermenteaza, iar continutul de alcool este si mai mare. Toate animalele din zona apropiata copacilor plini de amarule sunt ametite de la acoolul continut de fructe.

Off topic dar ca sa vedeti efectele:)
Priviti filmuletul si amuzati-va :
http://www.youtube.com/watch?v=Axur5W83znw

Vai ce tare...nu am mai auzit asa ceva pana acum...animale betive laugh.gif laugh.gif laugh.gif
marimaria
Sper sa nu-i vina idea asta cuiva si sa aduca vreun pui de planta in Romania ca nu mai munceste nimeni.
irinaririna
torrone: un desert italian specific sarbatorilor de iarna. Un fel de nuga cu migdale, alune, portocale.... etc. Se poate manca ca atare sau foloseste la torturi.
marimaria
QUOTE(irinaririna @ Feb 7 2009, 11:21 PM) *
torrone: un desert italian specific sarbatorilor de iarna. Un fel de nuga cu migdale, alune, portocale.... etc. Se poate manca ca atare sau foloseste la torturi.

E chiar nuga...ma refer la varianta moale, dar mai este varianta tare si cea cu cacao
irinaririna
QUOTE(marimaria @ Feb 7 2009, 10:23 PM) *
E chiar nuga...ma refer la varianta moale, dar mai este varianta tare si cea cu cacao


Ma bucur ca ai fost pe faza sa ma completezi. Mie mi-a trimis mama de cel tare. Pana atunci nu stiam de el.
Oare dc il inlocuiesc in tort cu nuga romaneasca are ceva??
marimaria
E OK, merge fara probleme
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.