Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Sfaturi Pentru Casa Ta
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Casa si gradina
irinaririna
Aici se vor posta sfaturi penru intretinerea casei si a lucrurilor care se gasesc in ea.

Mobila din lemn de mahon o poti sterge cu un burete umezit in apa in care adaugi otet, dupa care freci repede cu o carpa moale, pana cand dispar urmele de apa. Suprafata uscata se acopera repede cu un strat subtire de ceara alba. Dupa ce se usuca lustruieste-o cu o carpa moale.

Crapaturile farfuriilor dispar daca le fierbi timp de o ora in lapte (de la rece la fierbinte). Lasa apoi la racit.

Cand este necesara o curatenie minutioasa a hotei foloseste o soluti cu apa fierbinte, detergent de spalat vase si amoniac pentru a inlatura grasimea. Invelisul filtrului se inlatura si se spala in apa fierbinte. Se lasa sa se usuce complet inainte de a fi inlocuit. Lamele ventilatorului se sterg cu o solutie cu amoniac.

Daca ai o camera mica aplica o oglinda pe unul dintre pereti. In acest fel vei crea senzatia de spatiu.

Ca sa le redai tesaturilor albe nuanta imaculata ca atunci cand erau noi si ca sa le mentii asa mereu, adauga in detergentul de rufe, la spalat, si un pliculet cu praf de copt. Efect garantat.

PS aceste trucuri le-am cules de prin reviste. In masura timpuluii disponibil mai revin...
Alondra
Interesante sfaturi!Multumim Irina, si mai asteptam si altele! floare2.gif
irinaririna
Tutunul de calitate inferioara inlatura petele de grasime de pe stofe. Intr-un litru de apa se pun 150 g tutun, se fierbe bine cu solutia obtinuta se freaca portiunea de stofa patata.

Incaltamintea stramta devine lejera daca se umezeste bine interiorul cu un tampon imbibat cu otet.
ninina
DA...ff interesante ideiile.....MUltumim Irina si te mai asteptam .... oFloare1.gif
irinaririna
Sper sa va fiu de folos oFloare1.gif

Argintaria se curata bine si repede prin scufundarea obiectelor respective in otet cald. Dupa 15 minute, se clateste cu apa si apoi se sterge.

Vasele de aluminiu se intretin prin frecare cu spirt denaturat.

Durerea intepaturii de tantar sau de albina se alina prin tamponarea locului cu amoniac.

miniraton
QUOTE(irinaririna @ Jan 16 2009, 08:22 PM) *
Tutunul de calitate inferioara inlatura petele de grasime de pe stofe. Intr-un litru de apa se pun 150 g tutun, se fierbe bine cu solutia obtinuta se freaca portiunea de stofa patata.

Incaltamintea stramta devine lejera daca se umezeste bine interiorul cu un tampon imbibat cu otet.

apropo de tutun, am auzit (nu am incercat inca) ca...hainele care miros a fum nu se tin la aer ca sa iasa mirosul ci se pun pe o sursa de caldura (calorifer)


multumim pt toate sfaturile tzuc.gif
irinaririna
Daca ati ramas fara balsam de rufe in casa si vreti ca prosoapele sa ramana moi si pufoase dupa spalare, puneti in masina de spalat un capac de balsam de par. De asemenea stiam si varianta cu cateva picaturi de parfum. (pt miros)

marmota_flo
Multumesc frumos pentru sfaturi, imi par foarte practice.
irinaririna
Pielea intoarsa se curata foarte usor daca freci usor portiunea de material cu o guma de sters obisnuita.

Petele de cerneala rosie dispar de pe tesaturi in 24 de ore daca intinzi putin mustar deasupra lor iar a doua zi speli locul cu detergent.
carcriv
QUOTE(irinaririna @ Jan 16 2009, 09:52 PM) *
Daca ati ramas fara balsam de rufe in casa si vreti ca prosoapele sa ramana moi si pufoase dupa spalare, puneti in masina de spalat un capac de balsam de par. De asemenea stiam si varianta cu cateva picaturi de parfum. (pt miros)

buna irina vroiam sa te intreb si la hainutele copiilor sau numai la hainutele noastre? floare2.gif
ruxy
QUOTE(carcriv @ Feb 22 2009, 09:30 AM) *
buna irina vroiam sa te intreb si la hainutele copiilor sau numai la hainutele noastre? floare2.gif

Daca copilul e mai mare de 6 luni nu e absolut nici o problema....
ruxy
QUOTE(irinaririna @ Jan 16 2009, 07:52 PM) *
Daca ati ramas fara balsam de rufe in casa si vreti ca prosoapele sa ramana moi si pufoase dupa spalare, puneti in masina de spalat un capac de balsam de par. De asemenea stiam si varianta cu cateva picaturi de parfum. (pt miros)

Acesta e un sfat gorzav smile.gif
andaro
Spalatul cuptorului iti poate da uneori multe dureri de cap. Nu stii ce solutii sa folosesti si cand sa le folosesti. In realitate, curatarea cuptorului este mult mai simpla decat pare. Trebuie doar sa urmezi cativa pasi.
In cazul in care cuptorul tau nu este foarte imbibat de grasimi, trucul e simplu: aseaza un bol cu amoniac pe tava de sus si un bol cu apa clocotita pe tava de jos (cu conditia ca aragazul sa nu fie incalzit) si lasa-le peste noapte in cuptor. A doua zi de dimineata iti va fi mult mai usor sa speli interiorul.
andaro
Vinuri albe, rosii sau sampanii, le poti pune la rece, fara nici un fel de probleme. Cateva reguli exista totusi:
-aseaza sticla pe rafturile de jos ale frigiderului, cu sase ore inainte de a fi deschisa bere.gif
-nu pune niciodata sticla la congelator, vinul isi pierde automat buchetul de arome
-dupa ce deschizi sticla, tine vinul la o temperatura constanta; e bine sa ai in calcul si o frapiera cu apa proaspata, in care sa adaugi, din cand in cand, cate un cubulet de gheata pentru a pastra o temperatura de 80 de grade Celsius. Nu exagera cu gheata. tongue.gif
andaro
In cazul in care doresti sa scoati petele de grasime de pe hartie, freaca usor pata cu o carpa moale sau cu un disc demachaint inmuiat in benzina, pana cand toata grasimea va fi dizolvata si absorbita. Nu aplica acest truc si in cazul petelor de cerneala.
andaro
Se mai intampla ca ghetutele noi sa se umple de pete de smoala. Daca ar fi sa faci un top al petelor imposibil de scos, cu siguranta ca ai pune smoala pe primul loc. Si totusi, ce e de facut? Intai si-ntai, atentie la material. Apoi, ia stratul mai gros cu o lama de cutit folosit, dupa care, cu un betisor de urechi inmuiat in gaz sau motorina, sterge locul.
andaro
Curatarea gresiei si a faiantei ia foarte mult timp, si nu intotdeauna produsele folosite dau rezultate.
Iata cateva sfaturi pentru ca faianta si gresia ta sa straluceasca.
Faianta trebuie spalata cu bicarbonat, backing soda, care degreseaza. Pentru acest lucru exista flacoane cu pistol eficiente. Apoi se lustruieste cu o laveta uscata.Faianta din baie insa trebuie curatata cu solutii detartrante, si apoi cu solutii pentru curatarea geamuri, pentru a da stralucire.
Cand faci curatenie, ideal ar fi sa porti haine cat mai confortabile care sa iti permita sa te misti usor. De asemenea, indicat este sa nu porti haine la care tii, pentru ca se pot pata, murdari, sau chiar agata.
Cand te hotarasti sa incepi curatenia, stabileste locul din care vei incepe si ocupa-te numai de acesta. Luand fiecare perimetru al camerei in parte si curatandu-l in totalitate, fara a fi necesar sa revii asupra lui, iti vei usura cu mult munca.
andaro
Ti-e frica de paianjeni sau pur si simplu nu ii suporti? Vrei nu vrei acestia tot apar, oricat de mult ai incerca sa ii indepartezi. Dar poate ca nu ai ales cea mai buna si mai eficienta metoda. Le poti taia calea mult mai usor si mai comod pentru tine. Pentru a nu mai intra in casa ta, unge in mod repetat tocul usilor si ramele ferestrelor cu otet. Sensibili la acidul respectiv, paianjenii isi vor schimba astfel ruta. yes.gif
andaro
Scoaterea petelor de fructe si legume
-Petele de pe tesaturi naturale, se scot cu un amestec in parti egale de apa si alcool si apoi cu acid acetic (25%).
-Petele de pe tesaturile albe, cu apa in amestec cu hipoclorit de sodiu
-Petele de pe tesaturile din lana, se tamponeaza cu o carpa imbibata cu putin otet. Apoi clatesti
-Pentru fibrele artificiale si sintetice e preferabil sa utilizezi apa cu sapun. Mai poti incerca cu apa usor alcoolizata.
-Daca petele persista poti incerca sa decolorezi zona patata cu apa oxigenata(10%).Clateste imediat.
lia maria71
QUOTE(irinaririna @ Jan 16 2009, 07:52 PM) *
Daca ati ramas fara balsam de rufe in casa si vreti ca prosoapele sa ramana moi si pufoase dupa spalare, puneti in masina de spalat un capac de balsam de par. De asemenea stiam si varianta cu cateva picaturi de parfum. (pt miros)

eu stiam invers,daca nu mai ai balsam pt par poti folosi balsam de rufe............ odata am si incercat,si nu am patit nimic!
Danutza_rge
Tablourile pictate in ulei se curata
foarte bine cu o carpa moale muiata in
albus de ou batut.
Danutza_rge
Moliile fug daca in dulap, pe rafturi
sau atarnate printre haine se pun cateva
pachetele de frunze uscate de menta.
Hainele vor capata si un miros discret
de prospetime. Efectul creste daca se
pun si cateva pachetele cu coji de
portocale.
zimonela
Dragele mele, imi puteti da un sfat cu privire la ceara de pe haine? Eu mi-am patat o rochie cu ceara si nu am reusit sa o scot cu fierul de calcat...nu stiu daca e de vina materialul f fin. la ce am citit mai sus, vad ca sunteti f informate. Va multumesc!!! va pup
andaro
Petele de ceara se scot de pe tesaturi prin punerea petei intre doua sugative (sau o bucata de material care absoarbe), apoi se calca cu un fier de calcat putin incalzit. Sugativele se schimba mereu, pana cand dispar complet petele. Apoi locul se va sterge cu alcool.

sau


Petele de ceara se scot cu o hirtie pusa peste ele si apoi se calca cu un fier incins, se repeta cu alta foaie de hirtie pina toata ceara s-a transferat prin caldura pe aceasta si locul este curat.

andaro
Petele de mucegai se inmoaie in otet 1 ora daca pata e proaspata, apoi se clateste cu apa si sapun.

Petele de fond de ten se scot cu miez de paine, prin frecare usoara.

Petele de iarba proaspete se scot cu o solutie de lamiie si apa, sau spirt fierbinte. Atentie cind incalzesti spirtul!!!

Petele de grasime proaspete se scot prin punerea de pasta de dinti pe pata, se lasa sa se usuce, apoi se freaca cu o perie sau se pune pe pata faina sau amidon pina se absoarbe grasimea, se freaca pata bine lasa 1 ora, apoi se spala cu detergent si apa.

Petele de cerneala si pix se curata cu lapte daca sunt proaspete. Daca locul a fost curatat si cu altceva pixul va iesi foarte greu sau de loc.
Un alt sfat al bunicii ar fi cu privire la scoaterea petelor de mina de pix de pe haine, cu ajutorul spirtului, imediat ce pixul a atins o tesatura se adauga putin spirt, se freaca putin locul respectiv si in cateva momente am scapat de pata.


Petele de cacao se inmoaie in apa rece, apoi se freaca cu glicerina pina se curata, se clateste cu apa si sapun locul.

Petele lasate de curatatul cartofilor sau a vinetelor de pe miini se curata prin frecarea mainilor cu ramasite de lamaie sau apa cu sare de lamaie sau otet.

Petele de parfum
se scot cu glicerina calda apoi se clatesc normal.

Petele galbene de pe tesaturi se scot cu o solutie de bicarbonat cu apa, se lasa la inmuiat o ora apoi se clatesc normal.

Scoaterea petelor de alcool
Petele provocate de bauturile alcoolice trebuie imediat tamponate.Pentru aceasta e bine sa aveti mereu in casa o solutie compusa din o parte otet alb si doua parti alcool.

Petele de ulei(de floarea soarelui sau de masline) de pe haine se pot scoate mult mai usor daca se toarna niste detergent de vase pe pata, se lasa la inmuiat cateva zeci de minute si apoi se spala la masina. Daca nu avut succes total din prima operatie, repetati procedeul si a doua oara garantat nu veti mai avea urma de pata.


Petele de cafea se curata imediat cu o carpa curata si apa minerala gazata, apoi se spala normal in masina de spalat.

Petele proaspete de pe rufele din tesatura alba de bumbac dispar daca se tine rufa deasupra unui vas cu aburi dintr-o solutie formata dintr-o lingura de amoniac si un litru de apa.

Petele de cafea, ceai, sange, iarba se pot scoate usor de pe tesaturile de in, bumbac, canepa, daca le frecam cu apa oxigenata. Sau prin spalarea cu apa calda, la care se adauga 20 ml amoniac si doua linguri de orice detergent.

Petele de ciocolata de pe haine se scot prin frecare cu apa foarte sarata.
smile.gif spalvase.gif fac_curat.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.