Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Frumoasa Mea, Ma Iubesti?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Familie, casnicie, viata in cuplu > Viata de cuplu
Matei
Femeile frumoase sunt programate sa fie infidele de hormonul ''Marilyn'', spun cercetatorii

Cu formele sale voluptoase, Marilyn Monroe este considerata esenta absoluta a atractivitatii feminine. Corpul sau in forma de clepsidra, care a facut sa fie dorita de milioane de barbati si invidiata de tot atatea femei, are stransa legatura cu un hormon, care, spun oamenii de stiinta, este reposnabil de incapacitatea actritei de a avea o relatie stabila.

Cercetatorii sunt de parere ca hormonul pe care l-au identificat este un factor major in a stabili de ce femeile frumoase sunt mai predispuse la infidelitate.

Cele care au in organim hormonul estradiol, o forma a estrogenului, sunt mai atractive din punct de vedere fizic si atrag mult mai usor barbatii. Exista insa si parti negative. Aceleasi femei sunt mai putin satisfacute de iubitii actuali, si prin urmare mai predispuse sa calce stramb, potrivit unui studiu publicat in revista Biology Letters.

Hormonul ovarian steroid este responsabil si de forma simetrica a fetei, de sanii mari, si de talia subtire.
''Femeile atractive din punct de vedere fizic nu doar ca au mai multe alternative, dar in acelasi timp, au si standarde mai ridicate, dificil de satisfacut. in aceste conditii, ele au mai putine motive sa fie credincioase unui singur partener, daca sunt disponibili iubiti de o calitate mai buna'', explica Dr. Kristina Durante.

Dr. Durante a masurat nivelurile de estradiol din corp, in cazul a 52 de studente. Tinerele au fost rugate sa spuna cat de atractive cred ele ca sunt. O parte din personalul universitar a fost de asemenea rugat sa le evalueze pe femei.
Rezultatele finale au aratat ca femeile considerate cele mai atractive aveau si cele mai inalte niveluri de estradiol. Tinerele implicate intr-o relatie au fost rugate sa spuna cat sunt de multumite de aceste relatii si care sunt sansele sa isi insele partenerii.

Studiul a aratat ca cele mai frumoase femei erau cel mai putin satisfacute. Cu toate acestea, ele alegeau o aventura de lunga durata, in locul celei de o singura noapte, se arata in studiul din Biology Letter, citat de dailymail.co.uk.


Sursa: Realitatea.net
liliana2u
Matei, interesant material, dar vin sa contrazic un pic, dandu-ma pe mine ca exemplu, nu ca m-as vedea frumoasa rolleyes.gif .. eu am fost nevoita sa fac tratamente hormonale de-a lungul vietii mele, datorita insuficientei hormonale din organismul meu (scuze ca ma repet)... am luat niste pastile ce contineau etinilestradiol (de asta aveam eu nevoie), in concentratie f. mica .. eram mai atractiva pt cei din jur (deh, eram si mai tanara), dar nu am calcat stramb niciodata, ba mai mult, m-am autoexilat, datorita standardului ridicat, nedorind sa am pe cineva doar ca sa fie.. stiu ca imi spuneau cunostinte de-ale mele ca arat f. bine si ce se intampla, exista cineva in viata mea? iar eu le spuneam ca nu, ca iau pastile in loc de.. daca intelegi.. insa pot spune, cu mana pe inima, ca atractivitatea se sporeste, deci nu sunt chiar deplasati cei ce fac studiile astea..
legat de estradiol, sa stiti ca acesta este substanta de baza pt contraceptive.
VALERIA OANA
doh.gif Eu nu inteleg Malina. Luai pastile in loc de ce.....? biggrin.gif Explica-mi
miron_doina
QUOTE(VALERIA OANA @ Jan 15 2009, 06:09 PM) *
doh.gif Eu nu inteleg Malina. Luai pastile in loc de ce.....? biggrin.gif Explica-mi

liwlol.gif liwlol.gif Nu ma cunosti...Dar sa stii ca te plac... wink.gif
giulia_0319
QUOTE(VALERIA OANA @ Jan 15 2009, 06:09 PM) *
doh.gif Eu nu inteleg Malina. Luai pastile in loc de ce.....? biggrin.gif Explica-mi

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
VALERIA OANA
QUOTE(miron_doina @ Jan 15 2009, 08:21 PM) *
liwlol.gif liwlol.gif Nu ma cunosti...Dar sa stii ca te plac... wink.gif



Vrei sa fii sotia mea?
liliana2u
QUOTE(VALERIA OANA @ Jan 15 2009, 06:09 PM) *
doh.gif Eu nu inteleg Malina. Luai pastile in loc de ce.....? biggrin.gif Explica-mi


acum tu esti ticaloasa.. dar tot te iubesc! rolleyes.gif
VALERIA OANA
Ticaloasa, neticaloasa,mie sa-mi spui
Claudia Elena
Din acest topic sa inteleg ca sunt urata pentru ca sunt fidela????
Sau sunt si fidela...si frumoasa...iti dai seama ce superfemeie sunt... bananab.gif bananab.gif bananab.gif bananab.gif
miron_doina
QUOTE(VALERIA OANA @ Jan 15 2009, 06:31 PM) *
Vrei sa fii sotia mea?

Doar pentru ca te plac??? Nop...nu vreau! oFloare.gif
VALERIA OANA
Habar n-ai ce bunaciune pierzi....
lia maria71
QUOTE(Matei @ Jan 15 2009, 11:43 AM) *
Femeile frumoase sunt programate sa fie infidele de hormonul ''Marilyn'', spun cercetatorii

Cu formele sale voluptoase, Marilyn Monroe este considerata esenta absoluta a atractivitatii feminine. Corpul sau in forma de clepsidra, care a facut sa fie dorita de milioane de barbati si invidiata de tot atatea femei, are stransa legatura cu un hormon, care, spun oamenii de stiinta, este reposnabil de incapacitatea actritei de a avea o relatie stabila.

Cercetatorii sunt de parere ca hormonul pe care l-au identificat este un factor major in a stabili de ce femeile frumoase sunt mai predispuse la infidelitate.

Cele care au in organim hormonul estradiol, o forma a estrogenului, sunt mai atractive din punct de vedere fizic si atrag mult mai usor barbatii. Exista insa si parti negative. Aceleasi femei sunt mai putin satisfacute de iubitii actuali, si prin urmare mai predispuse sa calce stramb, potrivit unui studiu publicat in revista Biology Letters.

Hormonul ovarian steroid este responsabil si de forma simetrica a fetei, de sanii mari, si de talia subtire.
''Femeile atractive din punct de vedere fizic nu doar ca au mai multe alternative, dar in acelasi timp, au si standarde mai ridicate, dificil de satisfacut. in aceste conditii, ele au mai putine motive sa fie credincioase unui singur partener, daca sunt disponibili iubiti de o calitate mai buna'', explica Dr. Kristina Durante.

Dr. Durante a masurat nivelurile de estradiol din corp, in cazul a 52 de studente. Tinerele au fost rugate sa spuna cat de atractive cred ele ca sunt. O parte din personalul universitar a fost de asemenea rugat sa le evalueze pe femei.
Rezultatele finale au aratat ca femeile considerate cele mai atractive aveau si cele mai inalte niveluri de estradiol. Tinerele implicate intr-o relatie au fost rugate sa spuna cat sunt de multumite de aceste relatii si care sunt sansele sa isi insele partenerii.

Studiul a aratat ca cele mai frumoase femei erau cel mai putin satisfacute. Cu toate acestea, ele alegeau o aventura de lunga durata, in locul celei de o singura noapte, se arata in studiul din Biology Letter, citat de dailymail.co.uk.
Sursa: Realitatea.net

interesant studiu ,dar concluzia e si mai interesanta!!!!!
VALERIA OANA
Uneori, muierile frumoase au un mare dezavantaj: acela ca sunt frumnoase. Daca mai sunt si destepte.....sunt ca o bomba atomica. Ce barbat este prost sa fie eclipsat si ca inteligenta si ca aparitie? La inceput toti se umfla in pene " Moama ce tare sunt! Ce bucatica buna am langa mine! Cum ma invidiaza toti cioflingarii astia!"
De fapt barbatii astia ori sunt complexati, ori au o obsesie.
liliana2u
QUOTE(VALERIA OANA @ Jan 15 2009, 09:25 PM) *
Ticaloasa, neticaloasa,mie sa-mi spui

mai bine iti desenez rolleyes.gif

iar, legat de ultima ta postare, pot spune ca - cam asa este wink.gif
giulia_0319
QUOTE(VALERIA OANA @ Jan 17 2009, 06:40 PM) *
Uneori, muierile frumoase au un mare dezavantaj: acela ca sunt frumnoase. Daca mai sunt si destepte.....sunt ca o bomba atomica. Ce barbat este prost sa fie eclipsat si ca inteligenta si ca aparitie? La inceput toti se umfla in pene " Moama ce tare sunt! Ce bucatica buna am langa mine! Cum ma invidiaza toti cioflingarii astia!"
De fapt barbatii astia ori sunt complexati, ori au o obsesie.

VALERIA OANA
Mallina, astept desenul......
Conform principiului "Barbatii vad mai bine decat gandesc", cum v-ar place sa fiti? Frumoase si proaste, sau destepte si urate?
Claudia Elena
QUOTE(VALERIA OANA @ Jan 19 2009, 09:04 PM) *
Mallina, astept desenul......
Conform principiului "Barbatii vad mai bine decat gandesc", cum v-ar place sa fiti? Frumoase si proaste, sau destepte si urate?

Cine sunt mai inteligenti barbatii sau femeile?...femeile, normal...ati vazut femeie sa-si ia un barbat doar pentru ca are picioarele lungi???
La acest banc, raspunsul sotului meu a fost: normal ca sunt...isi iau barbati care au "piciorul" mai lung...
VALERIA OANA
Asa le place lor sa creada. Nici unul n-ar recunoaste ca femeia nu-si alege barbatul dupa falus. Ca doar cand il vezi prima data nu merge cu el in vant...
Claudia Elena
QUOTE(VALERIA OANA @ Jan 19 2009, 09:11 PM) *
Asa le place lor sa creada. Nici unul n-ar recunoaste ca femeia nu-si alege barbatul dupa falus. Ca doar cand il vezi prima data nu merge cu el in vant...

Sunt si din aia care merg cu el in vant... liwlol.gif Il mai si mangaie...
VALERIA OANA
...sa nu-l traga curentul la cap si sa raceasca....doar cu ala gandesc.....
USA
QUOTE(Claudia Elena @ Jan 19 2009, 10:15 PM) *
Sunt si din aia care merg cu el in vant... liwlol.gif Il mai si mangaie...

doh.gif doh.gif doh.gif doh.gif
VALERIA OANA
Vai de capul meu! V-am stricat si pe voi....
liliana2u
QUOTE(VALERIA OANA @ Jan 19 2009, 09:17 PM) *
...sa nu-l traga curentul la cap si sa raceasca....doar cu ala gandesc.....



Majoritatea gandesc cu ala liwlol.gif .. numai ca nu il au toata viata 'valabil', la un moment dat, cedeaza si nu mai sunt interesanti (daca e sa ne luam dupa asta), trebuie sa plateasca o femeie ca sa stea cu ei, sa le dea acea senzatie de putinta.. si cum sunt atatea pitipoance care abia asteapta sa fie platite sa duca o viata usoara, se gasesc si fraieri care sa le suporte material, ca isi gasesc ele un altul, pe langa bou, care sa le satisfaca, e reversul medaliei...
Ideea e ca o femeie desteapta si frumoasa nu trebuie sa isi ia un barbat alaturi doar ca sa fie sau pt potenta sexuala, toate sunt trecatoare, trebuie sa avem alaturi, la batranete, pe cineva cu care sa conversam, sa dezbatem diverse subiecte, sa avem cu ce umple timpul, mult prea liber..
Iar un barbat trebuie sa aiba alaturi o femeie desteapta, care sa stie sa ii creasca, sa ii educe copiii, dupa reale valori morale.. si nu sa ii invete cum sa traiasca usor pe seama vreunui fraier pt ca totul se plateste si se poate intoarce impotriva lor..
VALERIA OANA
Eeee, pe mine m-ai pierdut de la chestia aia cu "le cedeaza la un moment dat". Eu nu sunt de acord cu asta. Pentru ca lor nu "le cedeaza" nici macar atunci cand se duce dracu, se strica, se alege praful de....ea. Si atunci sunt virili, potenti.....Cat despre muierea care accepta sa fie platita pentru a-l suporta, macar sa-si stie pretul ca daca tot "o foloseste" ca pusculita, macar sa ....vai de capul meu ce era sa spun...
Tania_25
QUOTE(mallina2u @ Jan 20 2009, 09:28 AM) *
Majoritatea gandesc cu ala :liwlol: .. numai ca nu il au toata viata 'valabil', la un moment dat, cedeaza si nu mai sunt interesanti (daca e sa ne luam dupa asta), trebuie sa plateasca o femeie ca sa stea cu ei, sa le dea acea senzatie de putinta.. si cum sunt atatea pitipoance care abia asteapta sa fie platite sa duca o viata usoara, se gasesc si fraieri care sa le suporte material, ca isi gasesc ele un altul, pe langa bou, care sa le satisfaca, e reversul medaliei...
Ideea e ca o femeie desteapta si frumoasa nu trebuie sa isi ia un barbat alaturi doar ca sa fie sau pt potenta sexuala, toate sunt trecatoare, trebuie sa avem alaturi, la batranete, pe cineva cu care sa conversam, sa dezbatem diverse subiecte, sa avem cu ce umple timpul, mult prea liber..
Iar un barbat trebuie sa aiba alaturi o femeie desteapta, care sa stie sa ii creasca, sa ii educe copiii, dupa reale valori morale.. si nu sa ii invete cum sa traiasca usor pe seama vreunui fraier pt ca totul se plateste si se poate intoarce impotriva lor..



Mare dreptate ai! floare2.gif
Referitor la studiu ce sa zic...frumusetea nu se mananca pe paine...mai trebuie sa ai si minte oFloare.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.