Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Vergeturi, Vergeturi Dupa Nastere-un Cosmar!
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Familie, casnicie, viata in cuplu > Intre noi, femeile
bendisartemis
Doamnelor,va rog spuneti-mi ca a-ti descoperit solutia aceste probleme care macina multe mamici!Ce creme seruri si alte remedii aveti caci eu nici nu ma pot uita la abdomenul meu.Astept cu nerabdare raspunsuri! crybaby.gif sad.gif
Lilis
Eu am intrebat un dermatolog si singurul remediu sigur este laserul. La mine se vad dar nu dezastruos, asa ca astept sa se mai atenueze. Deocamdata ma fac cu crema hidratanta si bag abdomene pentru a mai castiga ceva fermitate, ca am o burta cam labartata. Ar fi bine daca as putea sa arunc o bucata de piele biggrin.gif . Referitor la creme, acelasi medic mi-a zis ca nu are rost sa dam banii pe creme scumpe. Parte din vergeturi sunt ereditare, parte apar datorita lipsei de elasticitate a pielii. Mi-a recomandat ca pe timpul sarcinii sa stau cat mai mult sub dus, ca sa fie pielea umeda, si cica astfel crapa mai putin, si sa folosesc orice crema hidratanta, ca tot atata efect au. Iar daca totusi apar, ma asteapta dupa nastere la operatia cu laser. Eu o sa il las sa mai astepte... biggrin.gif. Mai ai rabdare sa isi revina pielea, pe urma poate se vad mai putin. Si daca totusi gasesti un remediu, vreau si eu biggrin.gif.
bendisartemis
QUOTE(Lilis @ Dec 30 2008, 09:45 PM) *
Eu am intrebat un dermatolog si singurul remediu sigur este laserul. La mine se vad dar nu dezastruos, asa ca astept sa se mai atenueze. Deocamdata ma fac cu crema hidratanta si bag abdomene pentru a mai castiga ceva fermitate, ca am o burta cam labartata. Ar fi bine daca as putea sa arunc o bucata de piele biggrin.gif . Referitor la creme, acelasi medic mi-a zis ca nu are rost sa dam banii pe creme scumpe. Parte din vergeturi sunt ereditare, parte apar datorita lipsei de elasticitate a pielii. Mi-a recomandat ca pe timpul sarcinii sa stau cat mai mult sub dus, ca sa fie pielea umeda, si cica astfel crapa mai putin, si sa folosesc orice crema hidratanta, ca tot atata efect au. Iar daca totusi apar, ma asteapta dupa nastere la operatia cu laser. Eu o sa il las sa mai astepte... biggrin.gif. Mai ai rabdare sa isi revina pielea, pe urma poate se vad mai putin. Si daca totusi gasesti un remediu, vreau si eu

Draga eu cand am nascut am avut in salon o mamica care nu avea nici o vergetura pe burtica ,desi se ingrasase 33kg.Cica si-ar fi dat cu ser EUCERIN si a functionat,insa pe picioare si fund nu-si daduse si era pielea plina de vergeturi.Mi-a zis ca ar functiona si dupa ce iti apar.Eu nu am incercat caci alaptez si nu sti cum il afecteaza pe bebe.Daca incerci anunta-ma care este efectul.PUPICI! trandafir.gif jucaus.gif
Tania_25
QUOTE(bendisartemis @ Dec 30 2008, 02:43 PM) *
Doamnelor,va rog spuneti-mi ca a-ti descoperit solutia aceste probleme care macina multe mamici!Ce creme seruri si alte remedii aveti caci eu nici nu ma pot uita la abdomenul meu.Astept cu nerabdare raspunsuri! crybaby.gif sad.gif





Pe parcursul sarcinii te-ai dat cu crema pe tot corpul ca sa nu iti apara vergeturi???
Multe femei spun ca trebuie sa te dai pe parcursul sarcinii pe tot corpul cu crema foarte grasa sau ulei de masline si nu iti apar vergeturi, dar nu am de unde sa stiu atata timp cat nu am fost inca insarcinata. Daca v-oi fi insarcinata am sa ma dau cu ulei de masline pe tot corpul, ca mi-e frica si mie sa nu am vergeturi.. crybaby.gif

Am vazut la TV in Spania cand eram in vacanta ca faceau reclama la RESTRUCTIL care reface pielea dupa nastere, reduce foarte mult vergeturile si nustiu daca este chiar atat de bun cum aratau.
bendisartemis
QUOTE(Tania_25 @ Dec 31 2008, 04:46 AM) *
Pe parcursul sarcinii te-ai dat cu crema pe tot corpul ca sa nu iti apara vergeturi???
Multe femei spun ca trebuie sa te dai pe parcursul sarcinii pe tot corpul cu crema foarte grasa sau ulei de masline si nu iti apar vergeturi, dar nu am de unde sa stiu atata timp cat nu am fost inca insarcinata. Daca v-oi fi insarcinata am sa ma dau cu ulei de masline pe tot corpul, ca mi-e frica si mie sa nu am vergeturi.. crybaby.gif

Am vazut la TV in Spania cand eram in vacanta ca faceau reclama la RESTRUCTIL care reface pielea dupa nastere, reduce foarte mult vergeturile si nustiu daca este chiar atat de bun cum aratau.

Eu m-am dat cu NIVEA si cu crema tot pt.vergeturi,dar din luna a7a tot mi-au aparut.Sotul spune ca este bun uleiul de masline caci pielea are nevoie de vit.E ,F,A,H(sunt vit.liposolubile),si acestea se gasesc in el.
CristinaS
Eu m-am dat in timpul sarcinii cu foarte multe lotiuni - inca din luna a 2 a. Ma ungeam in fiecare seara cu fooooarte multa lotiune - nu am sarit nici o seara. Cand ma simteam foarte obosita ma ungea sotul. Ma dadeam pe sani si burtica. Lotiuni am folosit din cele din comert, nimic deosebit. Nu am facut nici o vergetura. Am fost speriata pt ca mama s-a umplut in timpul sarcinii si nu i-au mai trecut nici pana in ziua de azi.
Asa ca....muuulta crema hidratanta!!!
july-nicol
QUOTE(CristinaS @ Dec 31 2008, 11:31 PM) *
Eu m-am dat in timpul sarcinii cu foarte multe lotiuni - inca din luna a 2 a. Ma ungeam in fiecare seara cu fooooarte multa lotiune - nu am sarit nici o seara. Cand ma simteam foarte obosita ma ungea sotul. Ma dadeam pe sani si burtica. Lotiuni am folosit din cele din comert, nimic deosebit. Nu am facut nici o vergetura. Am fost speriata pt ca mama s-a umplut in timpul sarcinii si nu i-au mai trecut nici pana in ziua de azi.
Asa ca....muuulta crema hidratanta!!!

july-nicol
Dragalasele....cred caam solutia ptr voi!
Dar , mai intai, va spun ca in timpul sarcinii nimic nu este mai bun decat uleiul de masline sau cel de mandorle,pe care l-am folosit eu ptr ca cel de masline ma facea sa cred ca pun mancare pe mine.... rolleyes.gif Am avut un litru de ulei de mandorle 100% natural,de cand am ramas insarcinata si mi-a ajuns si ptr masajul fetitei mele dupa fiecare baita pana pe la 5 luni...Costa doar 20 de euro(aici in Italia) si se gaseste in orice "erboresterie". Dar daca aveti ulei de masline si nu va da senzatii ciudate....e la fel de bun.....
Solutia insa ptr cele care au deja vergeturi(aaa eu nu am nimic,desi am fost si f.f.f. grasa....in schimb am pe sani ptr ca nu m.am dat!!!) a descoperit-o nasa mea acum o luna,careia i s-au dat in dar niste seruri si niste creme...si in f. putin timp nu se mai vede mai nimic! Imaginati-va ca a nascut cu 8 ani in urma ,iar in aceasta vara a slabit vreo 20 kg si avea niste vergeturi pe burta, pe fund, pe picioare...de toata frumusetea!!! In fine,sperand ca are acelasi efect pe orice piele,luati creion si hartie si notati: marca este HELAN, serul se numeste "siero elasticizzante-smagliature",iar crema "crema elasticizzante -smagliature". Se gasesc in "erboresteriile" italiane, dar nu in toate, mai ales serul....eu l-am cautat ca SA IL DAU CUIVA IN DAR SI NU L-AM GASIT( TREBUIA SA FAC COMANDA) ,asa ca am luat doar crema! Preturile nu sunt mici ,dar nici mari , daca va ganditi ca in comert exista creme pline de chimicale, foarte publicizate ,care nu au mare efect...etc. Eu am platit crema in jur de 30 de euro! Vestea buna e ca aceste produse sunt create in respectul fata de natura si [size="5"][/size]NU SUNT TESTATE PE ANIMALE!!!
Succes fetelor si nu uitati sa fiti mereu frumoase!!! partners.gif
mihalusa
Si eu recomand uleiul de masline sau crema hidratanta pe baza de vitamina A si E. Eu am folosit o crema cu vitamine si imi masam piele destul de mult. Sunt de parere ca si masajul ajuta foarte mult, inmoaie si intinde pielea foarte usor.
floare_albastra
Hidratarea pielii este optima.

Pe plan local se pot folosi creme scumpe, care apartin unui anume brand si atunci putem apela la o intreaga gama care ne satisface cu un tratament, putem sa ne masam pielea cu ulei virgin de masline sau cu uleiul din vitamina E.

La nivel molecular, acolo trebuie sa intervenim in forta! Acolo incepe ruperea lantului!
Chiar si o hrana echilibrata si sanatoasa, care contine 5 portii zilnice de fructe si legume nu este suficienta! Trebuie sa ne facem proviziile de care organismul nostru are atata nevoie printr-un aport suplimentar de vitamine si minerale.

Un complex de B-uri este mai mult decat binevenit, o vitamina C efervescenta de asemenea, Ca si vitamina D impreuna, vitamina K, vitamina E + magneziu, potasiu, sodiu, seleniu, zinc, iod si fluor!!!! Si toate acestea zilnic! Toate acestea nu numai ca asigura o fabrica sanatoasa a organismului, ci si previn riscuri si ne demonstreaza frumusetea si sanatatea fizica si psihica a organismului nostru.

PS: Vergeturile nu trec. Ele se pot diminua ca si aspect. Important de retinut este ca poti preveni aparitia altora si ruperea unui lant intreg de zale in organism.
Lunar, in banii unei creme scumpe si miraculoase putem sa ne cumparam aceste vitamine si minerale. Merita pentru o viata!

oFloare1.gif
ioana simona
Buna seara,
In timpul sarcinii m -am ingrasat cam 35 kg, dar din fericire nu am nici o vergetura. Am avut grija ca in fiecare seara sa ma ung cu ulei de masline. Nu e placut, dar ajuta foarte mult!
Dana222
Va recomand impotriva vergeturilor in sarcina sa nu cheltuiti banii pe prostii si chimicale , cel mai bun este UNT SHEA BIO NERAFINAT, 20 ron la Plafar, eu sunt aproape in 8 luni si multumesc lui Dumnezeu nu am vergeturi absolut deloc pe nici o partea corpului dar folosesc zilnic seara pe sani, burtica si fese. Mult noroc.
lenutzab
Buna ziua!

Pentru celulita eu iau Cellinea. Folosesc produsul asta de 2 saptamani. Ca si rezultat nu e cine stie ce, dar e prea devreme sa ma pronunt. De saptamana viitoare o sa fac si masaje anticelulitice.

Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.